117 dosare penale, deschise pentru zădărnicirea combaterii bolilor / 329 de persoane au fost amendate pentru că nu au respectat carantina sau izolarea la domiciliu

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 martie 2020, 14:07 Actualitate | Coronavirus


Politisti in contextul epidemiei de coronavirus
Foto: MAI
Până sâmbătă au fost deschise 117 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor în contextul pandemiei de coronavirus în România, anunță Grupul de Comunicare Strategică. Pentru 329 de persoane s-au dat amenzi pentru nerespectarea măsurilor de carantină sau de izolare.

„Până în prezent, prin structurile abilitate ale MAI au fost întocmite 117 dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal. Totodată, Poliția a aplicat 329 de sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea măsurilor de izolare/carantină”, au anunțat reprezentanții GCS, notează Mediafax.

Potrivit acestora, în ultimele 24 de ore, de vineri până sâmbătă, au fost înregistrate 1.501 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 5.704 la TELVERDE (0800 800 358), o linie deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Vezi și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2981 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    Ar merge un arest preventiv, pentru 30 de zile (Sâmbătă, 21 martie 2020, 14:16)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ca sa stea obligati in carantina la Politie, daca nu le place acasa.
    • -3 (7 voturi)    
      corect Pitzi (Sâmbătă, 21 martie 2020, 15:21)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      si eventual o bataie zdravana si bagati la izolator ca sa-si bage mintile in cap. Mama lor de cetateni...
    • -3 (3 voturi)    
      si 24 de ore (Sâmbătă, 21 martie 2020, 15:53)

      DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      intr-o celul iar fi trezit la realitate. Nu ii mai vedeai pe strada.
  • -6 (10 voturi)    
    PE PROSTII AIA 3 DIN POZA... (Sâmbătă, 21 martie 2020, 14:39)

    schroedinger [utilizator]

    Ii dadeam de urgenta afara! Cat cretinism! Cred ca este proba de admitere in Politia romana!
    • -5 (5 voturi)    
      Proba (Sâmbătă, 21 martie 2020, 15:10)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Cum se ia șpagă. Cum se slulgareasca politrucii si infractorii. Tovarasul Vela stie mai bine, pentru ca e inconjurat numai de asemene elemente incompetente (ca si el) preocupate doar sa ia spaga si sa ii apere pe infractori. Si tovarasul Dosipescu stie, ca e doctor la scoala de plagiatori si santajisti numita Academie, unde se fabrica ofiterii corupti din Politia = Militia româna.
  • -6 (6 voturi)    
    Când (Sâmbătă, 21 martie 2020, 14:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Celor care nu au asigurat cetatenii cu mijloace elementare de protectie, când li se va deschide dosar penal? Când va fi modificat CP pentru ca politrucii din guvern precum Orban, Vela, Costache, Cîțu, Arafat s.a sa raspunda pentru ticalosia lor si pentru miile de infestati? Pentru lipsa de masuri adecvate si pentru CRIMA de a nu avea mijloace de aparare, aceste gunoaie „liberale” ar trebui sa infunde puscaria pe viata,
    • +2 (2 voturi)    
      Ce fac moderatorii? (Sâmbătă, 21 martie 2020, 20:44)

      Niste tarani [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Băiatu' ăsta ce-și zice Ochii_pe_voi poate fi încadrat liniștit la tulburarea oridinii publice. Nu cred că există știre la care să nu-și împrăștie balele și să scuipe cu minciuni. Cum ar fi dacă unii mai slabi de înger ar „pune botul” și ar decide să nu mai respecte deciziile MI, ale Guvernului sau autorităților locale în ceea ce privește măsurile legate de situația de urgență?
      A propos musiu cu Ochii - un sistem nu se creează în câteva luni cu un guvern legat de mâini și de picioare de parlament. Alții sunt cei care l-au distrus și incapacitat în ani.