VIDEO Klaus Iohannis: Pentru a ne proteja am luat și va trebui să luăm în continuare măsuri severe / Contează enorm ca fiecare să respecte regulile impuse de autorități

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 20 martie 2020, 13:28 Actualitate | Coronavirus


Klaus Iohannis in videoconferinta
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis spune, într-un mesaj video transmis vineri, că este vital să limităm răspândirea acestui virus extrem de periculos, el arătând că pentru a ne proteja au fost luate și trebuie să fie luate în continuare măsuri severe.




Mesajul integral transmis de Klaus Iohannis:
  • "Trăim în aceste zile o criză care, în urmă cu doar câteva luni, părea de neconceput pentru întreaga omenire. Știu că viața fiecăruia dintre noi s-a schimbat și că în fiecare zi ne este teamă pentru sănătatea celor dragi. Pentru a ne proteja am luat și va trebui să luăm în continuare măsuri severe.
  • Sunt multe incertitudini în această perioadă, însă există o certitudine mai presus de orice. Împreună și doar împreună vom reuși! Noi, românii, suntem un popor greu încercat, dar uniți am depășit toate tragediile și am ieșit întăriți din nenumărate provocări. La fel vom face și acum!
  • Contează enorm ca fiecare dintre noi să urmeze întocmai regulile impuse de autorități! Protejați-vă pe voi și pe cei dragi, păstrați distanța, iar dacă vă întâlniți, nu vă mai strângeți mâna, nu vă mai îmbrățișați, nu vă expuneți și nu îi expuneți pe ceilalți pericolului infectării!
  • În aceste zile în care ne aflăm în plin război pentru păstrarea sănătății omenirii, eroii noștri din prima linie de apărare sunt medicii și personalul medical. Lor le datorăm respectarea cu strictețe a recomandărilor, astfel încât munca lor neobosită să nu fie în zadar. Este vital să limităm răspândirea acestui virus periculos pentru a le da răgaz medicilor să-i vindece pe cei infectați.
  • Sunt profund impresionat de valul de sprijin venit din partea tuturor celor care ajută medicii și spitalele și sunt alături de semenii aflați în dificultate. Atunci când comunitatea lucrează împreună cu autoritățile, întreaga națiune câștigă!
  • Dragi români,
  • Fiți responsabili! Fiecare efort, oricât de mic, este important pentru a împiedica răspândirea epidemiei. Să fim solidari în aceste momente grele pentru că depinde de noi toți să trecem cu bine situația în care ne aflăm".
Alte 31 de noi cazuri de coronavirus au fost confirmate în România în ultimele 24 de ore. Bilanțul îmbolnăvirilor a ajuns la 308, potrivit datelor comunicate de Grupul de Comunicare Strategică, vineri, la ora 13.00. Raportarea făcută joi, la ora 13.00, indica 277 de îmbolnăviri cu coronavirus.

De luni, în România a fost instituită stare de urgență.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8140 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    singura solutie (Vineri, 20 martie 2020, 13:44)

    costelo999 [utilizator]

    interzicerea aglomerarilor, limitarea prezentei in spatii restrinse, pe strada, inchiderea parcurilor, social dintance, si mai mult pe acasa, cel mai mult acasa, daca nu atunci va fi veselie si o multime de infectari, se va intinde peste vara, deci concedii nu, la mare nu, inchidere plaje, hoteluri munte, etc.
    • 0 (2 voturi)    
      Declaratia lui iohannis. (Vineri, 20 martie 2020, 15:57)

      Theros [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      Unul dintre lucrurile esențiale pe care trebuie să-l facă orice reprezentant al statului român în acestă perioadă este SĂ NU MINTĂ!

      Sunt multe lucruri de făcut, sunt foarte multe lucruri de făcut. Dar a nu minți este în fruntea listei. A nu minți, a nu ascunde adevărul, a nu ne aburi. Cred, sper, că suntem de acord toți cu acest lucru. Atunci analizatiacesta declaratie a acetui TRADATOR, CORUPT, IMPOSTOR, ANALFABET.

      „Singura propunere de premier pe care am primit-o este ludovic orban și, în consecință, l-am desemnat pentru poziția de prim-ministru al Guvernului“. Asta ne-a zis PLAVANUL , PARATUL președinte al României. Asta a spus live, la toate televizoarele, astăzi, în fața milioanelor de români care l-au votat și în fața milioanelor de români care nu l-au votat pe el și în fața celor care nici măcar nu au fost la vot. Dar români toți. Români îngrijorați pe mainile cui a ajuns soarta TARII!!

      Din acel moment, PLAVANUL și-a pierdut orice urmă de decență, dacă mai avea așa ceva. Și și-a pierdut dreptul de e ne mai pretinde respect, înțelegere, voturi, bani, ascultare, orice pentru simplu motiv ca este un mincinos. Un mare mincinos în vreme de coronavirus.

      La aceste consultări atipice, prin teleconferință, USR a făcut o propunere de premier. L-a propus pe Dacian Cioloș, europarlamentar și președinte al PLUS. PRO România l-a propus pe Raed Arafat. Da, astăzi, 13 martie 2020, președintelui României i s-au făcut trei propuneri de premier (cel puțin): Ludovic Orban, propus de PNL, Dacian Cioloș, propus de USR, Raed Arafat, propus de PRO România.

      Iar acest nesimțit, acest individ pentru care chiar și cuvintele cele mai grele sunt prea ușoare, a apărut în fața națiunii și, cu rânjetul său obișnuit, A MINȚIT. A spus că a primit o singură propunere de premier. Din acel moment, PLAVANUL nu mai este un om care să merite reverențe, respect, onoruri de stat. A se intona imnul de stat în prezența lui este o ofensă adusă imnului de stat. Credeai că nu se află, sau ce? Din va
  • -2 (4 voturi)    
    oameni in varsta (Vineri, 20 martie 2020, 13:51)

    OanaMM [utilizator]

    Pentru a proteja oamenii apropiati care sunt in varsta si care locuiesc cu alte persoane care lucreaza si carora nu li se da nici concediu fara plata , nu se poate realiza posibilitatea legala in aceasta perioada critica de a ramane in casa chiar si neplatiti sau cu o minima plata ?
  • -9 (15 voturi)    
    da? (Vineri, 20 martie 2020, 13:57)

    cucuveauamov [utilizator]

    pai nu mai facem alegeri anticipate? nu aceasta era urgenta tarii? intelesesem ca daca scoatem pe-se-de-ul din istorie vom trai ca in Rai.
    • +2 (2 voturi)    
      Scoate BOR-ul psd-ul din istorie si ce ramane, (Vineri, 20 martie 2020, 15:17)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      daca ramane , scoatem noi , la vot oricand o sa fie !! Asa mi se pare ca BOR vrea sa scape de credinciosii ortodocsi daca nu numai ca le permite dar ii invita la slujbe legate de Paste !!
      Eu stau in casa si mananc rabdari prajite desi nu am in casa nici o persoana peste 60 de ani si ei urineaza pe eforturile si privatiunile mele !! Iar statul le permite sa ne sfideze pe toti !!!
  • -3 (11 voturi)    
    Limbaj de lemn (Vineri, 20 martie 2020, 14:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Gargara marca Grivco, oimpanata de lozinci de prost gust (aka lipsite de bun simt).

    „Guvernul meu” de care KWI e multumit 100% e un guvern de incompetenti. E nevoie de mijloace de protectie, de masuri care sa fi fost luate la timp, de o legislatie clara, nu facuta pe genunchi, de indivizi politruci si avizi de ciolan, nu de alde Orban, Vela, Cîțu, Costache, Arafat, Anisei scl
  • +2 (2 voturi)    
    dragi romani indiferenta ucide (Vineri, 20 martie 2020, 14:15)

    Coco Whistle [utilizator]

    ca prima masura si respectind dorinta a milioane de romani unii din ei manifestind in piete am hotarit sa numesc adjunct al procurorului general un plagiator de la spiru haret are abia lua nota 5 la materii pe care acum e pus sa profeseze. sintem consistenti dupa cum vedeti si va asiguram ca trebuie sa ne ascultati. un mesaj de la un profesor ptr plagiatorii lui. nu avem incredere in astfel de oameni. e nevoie de oameni noi ptr situatii noi.
  • 0 (0 voturi)    
    La momentul... (Vineri, 20 martie 2020, 14:31)

    Mihail. [utilizator]

    ...cand trebuia sa luati "masurile urgente", voi va ocupati de jocuri politice.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu am... (Vineri, 20 martie 2020, 14:37)

    dragos_k [utilizator]

    ...nimic important sa va spun, dar vine week-end-ul si sunt prins cu alte treburi. Asa ca, in eventualitatea ca se intampla ceva pana luni, las si eu mesajul asta aici.
  • -2 (2 voturi)    
    solidaritate (Vineri, 20 martie 2020, 14:41)

    Dedalus [utilizator]

    Lasand la o parte fabrica de fake news prezenta de mult pe aici (si care nu are decat sa astepte sa le dea Putin urina de iapa ca antiviral), constat ca in general postacii sunt solidari si au lasat deoparte luptele politice. Este o prima victorie.
  • +1 (1 vot)    
    Domnule Presedinte, (Vineri, 20 martie 2020, 14:47)

    comentator12 [utilizator]

    Domnule Presedinte,

    din pacate recomandarile NU ajuta in aceasta situatie. Si cred ca aveti destule informatii care va confirma lucrul acesta.

    Aveti argumentele necesare pentru a implementa masuri stricte. Cereti izolarea generala la domiciliu dupa modelul Italiei, Frantei, Spaniei si altor tari din afara continentului european. Inaspriti conditiile de intrare in tara a tuturor cetatenilor.

    Multi oameni nevinovati pot muri tocmai din lispa unor masuri ferme luate LA TIMP de cei care au puterea si obligatia sa faca asta.
  • 0 (0 voturi)    
    dar de ce? (Vineri, 20 martie 2020, 14:48)

    sorin3 [utilizator]

    As vrea ca un politician sa aiba curajul sa ne spuna si scenariile posibile si cu sanse reale de a se materializa despre situatia epidemiei si a economiei peste 3 luni.
    Si sa ne explice de ce masurile drastice ce se pot anticipa au sens.
    Adica multi oameni cred ca protejind mii de oameni de boala pe termne scurt afectam milioane de oameni economic pe termen lung fara sa rezolvam problema acestui virus si pe termen lung.
    Astept un politician care sa aiba curajul sa explice deciziile in acesti termeni, poate l-ar si crede lumea.
  • +1 (3 voturi)    
    din nou.... (Vineri, 20 martie 2020, 14:49)

    danton68 [utilizator]

    Chiar nu are purtator de cuvant la Cotroceni ???
    Chiar nu-si da seama ca enerveaza 50% din electorat ??? Nu sunt psdist dar m-am saturat sa le vad fetzele la tv...
  • -2 (4 voturi)    
    Oare de ce nu-mi inspira incredere tipu'? (Vineri, 20 martie 2020, 15:01)

    KTerinca [utilizator]

    .
    • +2 (2 voturi)    
      hehe (Vineri, 20 martie 2020, 16:11)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Tu esti, Dancilo?
  • 0 (2 voturi)    
    avem milioane de bolnavi de cancer, (Vineri, 20 martie 2020, 15:18)

    Stefan534324 [utilizator]

    de diabet, si alte boli cronice, care acum nu mai intereseaza pe nimeni. Acum conteaza doar 'pacientii asimptomatici', pana acolo ajunge delirul. Daca-i obligi sa stea in casa o sa fie de sute de ori mai multe victime decat de corovirus.