Avertismentul medicului Dan Grigorescu: E mai mult decât probabil ca datele comunicate să nu dea indicații exacte privind răspândirea coronavirus în România

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 19 martie 2020, 10:02 Actualitate | Coronavirus


Dan Grigorescu
Foto: Arhiva personala
Este "mai mult decât probabil" ca datele comunicate de autoritățile române să nu ofere "indicații riguros exacte privind răspândirea" coronavirus în România, afirmă medicul Dan Grigorescu, șeful Secției de Chirurgie Plastică și Reconstructivă de la Spitalul Clinic Județean de Urgență din Brașov. Medicul Dan Grigorescu atrage atenția că "la Brașov, așa cum însuși Ministerul Sănătății a comunicat oficial, nu mai există teste de identificare NCV-19 (deși aparatul specific e funcțional!)". Dan Grigorescu va ține zilnic un jurnal despre situația din România și din sistemul medical din țara noastră, pe durata crizei coronavirus, pe pagina sa de Facebook, a declarat joi medicul, pentru HotNews.ro.

Dan Grigorescu subliniază, de asemenea, că "nu există date oficiale privind testarea personalului medical dedicat și nici a numărului total de teste efectuate la Brașov".

"E mai mult decât probabil ca datele comunicate să nu dea indicații riguros exacte privind răspândirea actuală a virozei. Iar asta ar trebui să ne cam dea de gândit. E precum retragerea apelor dinaintea sosirii valului/valurilor tsunami!", este avertismentul medicului brașovean.

Dan Grigorescu mai spune că "în acest context, limitarea funcționării complexelor comerciale doar la modul selectiv (ca să nu zic chiar de-a dreptul discriminatoriu!) nu face altceva decât să creeze în cele 'alese' să funcționeze condițiile creșterii densității clienților! La asta s-au gândit cei ce au obligația să gândească?"

  • Dan Grigorescu, medicul care a amenajat, dintr-o sponsorizare, prima unitate funcțională pentru arși din țară, după Colectiv

Medicul Dan Grigorescu, șeful Secției de Chirurgie Plastică și Reconstructivă de la Spitalul Clinic Județean de Urgență din Brașov, este cunoscut pentru faptul că a reușit să amenajeze, în secția pe care o conduce, prima unitate funcțională de arși înființată în țară după Colectiv, cu un sector pentru mari arși care are două paturi perfect izolate, fiecare în câte un salon dedicat. Dotările din acest sector au fost cumpărate dintr-o importantă sponsorizare primită inițial de medic, completată ulterior cu alte două, mai mici. Sectorul pentru mari arși de la Brașov este funcțional de la începutul acestui an. Anterior, în România existau, pentru pacienții cu arsuri grave, 11 paturi performante la Spitalul de Arși și Spitalul Floreasca din București, însă, potrivit medicilor consultați de HotNews.ro, acestea nu sunt paturi de siguranță pentru mari arși.

Adrian Wiener, medic la Spitalul Județean din Arad și senator USR, declara ieri, într-un interviu acordat HotNews.ro, că România a testat puțin peste 3.000 de suspecți de coronavirus, în timp ce alte țări au testat zeci de mii de suspecți. Țara noastră nu are suficiente teste, iar măsurile de izolare ar trebui să compenseze acest lucru și să fie mult mai stricte - practic, doar farmaciile și magazinele alimentare ar trebui să rămână deschise în această perioadă, pentru a limita răspândirea virusului, avertiza medicul Adrian Wiener. În caz contrar, "te poți trezi cu focare de sute de bolnavi și mii de contacți ce se dezvoltă în doar 3-4 zile", afirma Adrian Wiener, în interviul acordat HotNews.ro.


Citește și:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20716 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    eu nu inteleg (Joi, 19 martie 2020, 10:08)

    utilizator0527 [utilizator]

    avem interzis la importul de teste? cum dracu nimeni nu face nimic? sau nu vrea nimeni sa ne dea? noi nu putem produce? suntem cei mai prosti dim lume? ...ce conducatori avem ?
    • -2 (8 voturi)    
      Testele ar trebui dezvoltate (Joi, 19 martie 2020, 11:02)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui utilizator0527

      pe familii de viruși, nu specific pentru fiecare virus. E și mai ușor de dezvoltat testul are și mai mare acoperire. Bineînțeles că pentru a identifica corect boala ai nevoie de test specific, dar pentru măsură izolării e foarte bun și un test pe familii de viruși.
      • +2 (8 voturi)    
        Iar loveste romanu' care se pricepe la toate (Joi, 19 martie 2020, 11:47)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Virusul care da raceala comuna e din aceeasi familie cu Sars-CoV-2. Ce te ajuta sa stii ca te-ai infectat cu un coronavirus, da' sa nu stii daca e raceala sau COVID-19? Ambele-s coronavirusuri. Ca sa-ti dai seama ca esti racit nu-ti trebuie test, ajunge sa simti ca-ti curge nasul. Daca tratezi COVID-19 ca pe-o raceala, nu doar ca risti tu sa mori, risti sa mai omori si pe altii.
        • +2 (4 voturi)    
          Indiferent de natura virusului, (Joi, 19 martie 2020, 12:50)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          este indicat să stai izolat, să nu-l transmiți. Pe de altă parte poți să ai simptome de răceală dar să nu fi infectat cu niciun virus dar poți fi și sanatos tun dar infectat cu virus.
          Un test care evidențiază o familie de viruși este mai ușor de făcut față de unul care evidențiază numai prezența unui anumit virus?
          • 0 (2 voturi)    
            Da, dar daca esti pozitiv la familia de corona (Joi, 19 martie 2020, 15:35)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

            O sa fii pus la un loc cu altii care au Kungflu. La ce ne ajuta?
            • 0 (0 voturi)    
              Dacă faci un test pentru (Joi, 19 martie 2020, 16:38)

              Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              o familie de viruși îl ai deja deja produs de mai mulți furnizori înainte de o eventuală pandemie cu un virus nou din familia respectivă.
    • +3 (3 voturi)    
      Teste si Medicamente (Joi, 19 martie 2020, 15:11)

      Bogdan Jurca [anonim] i-a raspuns lui utilizator0527

      Pai din moment ce intreaga planeta are nevoie de teste, medicatie si echipamente specifice acestei boli, este evident ca nu ajung pentru toata lumea.
      Partea cu producem noi, in teorie e corecta, dar cum nu am fost plecati pe alta planeta pana acum, stim foarte bine ca nu prea mai producem nimic, spunand ca e mai "eftin" sa importam.
      Nu sunt impotriva importurilor, e logic sa fie asa; insa in cazul unor calamitati sau situatii extrem de critice, fiecare producator va alimenta mai intai propria tara in care produce.
  • +6 (14 voturi)    
    Scapa cine poate (Joi, 19 martie 2020, 10:14)

    Doru1963 [utilizator]

    Nu ar trebui sa fie o supriza ca nu avem teste suficiente, e o problema
    Ce vreau sa spun e ca Romania inainte de coronavirus era cum era, acum e si mai rau.
    • -1 (13 voturi)    
      poate trebuie sa te opresti din a vota PSD... (Joi, 19 martie 2020, 10:56)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      poate trebuie sa te opresti din a vota PSD...
    • +5 (5 voturi)    
      Poate ca este mai bine asa (Joi, 19 martie 2020, 11:37)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      La nivelul de solidaritate de care dam dovada in aceste zile, probabil ca e mai bine sa nu stim de la cine am luat virusul... E clar ca nu mai avem nici o sansa la nivel global sa izolam/eliminam acest virus, deci ar fi bine sa ne concentram pe productia de ventilatoare (medicale..) si spitale temporare, pana trece primul val.
      Comparatia cu un tsunami cred ca este foarte potrivita. Din fericire, vine vara si sunt sanse sa scada rata de infectare, dar iarna viitoare o luam sigur de la capat.
  • +12 (14 voturi)    
    Zice adevarul... (Joi, 19 martie 2020, 10:18)

    ggiiggii [utilizator]

    Cand in tara intra cel putin 5-6.000 de romani in fiecare zi, si cand statul face maxim 1500 de teste in fiecare zi( majoritate in orasele mari unde sunt spitale dotate)....cum sa iesi sa zici ca Romania are doar 200+ cazuri....are doar 200+ cazuri DESCOPERITE.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu-i chiar asa (Joi, 19 martie 2020, 12:20)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Drept e, ideal ar fi sa-l testezi pe fiecare imediat ce intra in tara. Da' la cate teste si cati bani avem, asta ar fi o strategie foarte proasta.

      Anume, testele o sa devina critice in momentul in care carantina si izolarea o sa devina ineficiente. In momentul ala, fara teste o sa fii orb, si n-o sa stii cum sa tratezi pe cine. Daca asta nu stii, mortii o sa fie mult mai multi.

      Sansele sa ajungem in situatia aia cresc cu fiecare zi, ce-i drept. Da' aparent inca nu suntem acolo. Dac-am fi, treaba asta ar fi imposibil de ascuns - s-ar vedea in numarul anormal de mare de cazuri de pneumonie grava fara vreo cauza cunoscuta - ala-i semnul dupa care trebuie sa ne uitam, si pe care statul nu prea are cum sa-l ascunda.

      Pana cand ajungem acolo, cata vreme masurile de izolare, carantina si distantare sociala inca functioneaza, sursa majora de potentiale infectii sunt cei ce vin din strainatate. Acolo testarea exhaustiva ar fi intr-adevar ideala - da' imposibila, tot din cauza numarului limitat de teste disponibile. Asa ca persoanele alea-s puse in carantina si izolare, dupa cum decid medicii, si daca dupa 14 zile n-au simptome, e clar ca nu constituie surse de infectie - sau au avut forma usoara si le-a trecut, sau n-au avut infectie de la bun inceput. Cei care dezvolta simptome, dintre ei, sunt testati, si, dupa caz, internati.

      Pericolul cel mai mare, in momentul de fata, sunt idiotii care nu respecta regulile de izolare si carantina. Din fericire, inca avem suficient de putine cazuri confirmate incat si in cazul asta sa se poata repara, cu foarte bune sanse de succes 100%, situatia creata prin anchete epidemiologice.
  • +9 (13 voturi)    
    Nu testezi nu exista. (Joi, 19 martie 2020, 10:21)

    Lok [utilizator]

    E o mentalitate.
  • +11 (15 voturi)    
    pare perfect adevarat (Joi, 19 martie 2020, 10:28)

    ics_11 [utilizator]

    Cu exceptia parlamentarilor, in romania se testeaza persoanele care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii :
    1. vin dintr-o strainatate dintr-o "zona rosie" sau au intrat in contcat direct cu o persoana virusata
    si
    2. prezinta simptome specifice : tusesc sau le curge nasul sau au dureri in gat sau au febra

    Deci nu se testeaza :
    1. persoanele care nu au simptome, nici macar cele din carantina (vreo 3.500), nici cele aflate in autoizolare (vreo 26.500 persoane) si nici contactii contactilor
    2. persoanele care au simptome dar nu au avut contact direct cu un contaminat si nici nu se stie ca ar veni din strainatate

    Numarul mic de contaminati raportati de romania se datoreaza exclusiv numarului mic de teste efectuate.
    Daca luam in calcul ca s-au facut vreo 4.000 de teste si s-au gasit 260 de contaminati, rezulta un procent de peste 5% de cazuri din cei testati.

    Daca aplicam acet procent doar la cei aflati in carantina si la cei aflati in izolare (nu mai spun de contactii contactilor si de cei infectati de la asimptomaticii care nu sunt izolati sau carantinati) ar rezulta ca mai avem cel putin 1500 de bolavi.

    Metodologia este gresita, nu are cum sa depisteze cazurile comunitare (decat daca sunt f. grave si ajung la terapie intensiva) pentru ca, daca o persoana are simptome dar nu se stie ca ar fi intrat in contact cu un contaminat, atunci nu se testeaza !!
    Sper ca am gresit undeva altfel ................
    • +4 (4 voturi)    
      la fel este si in strainatate. (Joi, 19 martie 2020, 11:52)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      Daca suni la urgente acolo, ti se zice ca nu iti pot face testul pentru ca nu ai calatorit in ultimele 2 saptamini, nu ai avut contact direct cu cineva confirmat de coronavirus, nu ai virsta inaintata si nu ai probleme grave de sanatate (cancer, diabet etc). Testele acestea nu sint asa de usor de obtinut. Daca tari ca Marea Britanie nu au suficiente teste, cum va imaginati ca Romania sa obtina suficiente aduse din afara?? Aici nu e vorba de bani, ci efectiv nu sint suficiente teste nicaieri in lume!! In conditiile date, e normal sa le pastreze doar pentru cei care prezinta simptome acute sau pentru cei din mediul medical.
    • +4 (4 voturi)    
      E la fel peste tot (Joi, 19 martie 2020, 12:13)

      catalina_b [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      Aceleasi reguli sunt folosite si in Germania si crede-ma ca ei au si mai multi oameni care intra in tara, de peste tot.
    • +3 (3 voturi)    
      E si-o greseala (Joi, 19 martie 2020, 12:25)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      Unu' asimptomatic care sta in carantina sau izolare 14 zile, chiar dac-a avut virusul, dupa 14 zile nu mai e contagios. Asa ca daca n-a fost testat, si-a avut virusul, sau daca ar fi fost testat, cu infectia confirmata, da' tot vindecat dupa 14 zile de izolare, efectul e acelasi.

      Din momentul in care apar cazuri de transmitere la nivelul populatiei, din surse de infectie necunoscute, in maxim o saptamana ai o crestere anormal de mare a cazurilor de pneumonie severa. Asa o crestere nu cred ca poate fi ascunsa. Foarte probabil insa, in momentul respectiv o sa se schimbe si strategia de testare - n-o sa se mai testeze cazurile cu risc mare care vin din strainatate sau contactii celor imbolnaviti, ci doar cei cu simptome tipice, indiferent de sursa, pentru a determina daca e cazul de tratament specific. Doar ca inca nu suntem acolo.
  • +8 (8 voturi)    
    Despre Spitalul de Boli Infectioase Brasov (Joi, 19 martie 2020, 10:34)

    DianaRaluca [utilizator]

    Pentru ceva mai mult context- https://beta.dela0.ro/starea-de-neglijenta-statul-sustine-ca-are-zece-mii-de-teste-pentru-coronavirus-un-spital-din-brasov-nu-testeaza-insa-pe-nimeni-de-48-de-ore/
  • +11 (13 voturi)    
    De acum incepe si Darwinismul (Joi, 19 martie 2020, 10:59)

    clint [utilizator]

    AKA scapa cine poate. Stau acasa si ies o data pe saptamana dupa aprovizionare, luandu-mi toate masurile de igiena pentru a nu lua coronavirusul de afara. Stiu ca numeni nu e 100% ferit, dar macar fac tot ce pot.

    Cei care au venit din Italia la parintii octogenari pe principiul "n-am cum sa am io coronavirus, eu sunt sanatos sau il tin departe cu bautura", se vor trezi orfani.

    E plina tara asta de destepti care se dadeau mari cu sclipiciurile lor gen Audi si BMW clima bizonia, dar cand situatia se impute, fug repede la ma-sa si ta-su fiindca ei n-au prins "cheag" nicaieri.
    • +2 (6 voturi)    
      Și pe urmă? (Joi, 19 martie 2020, 12:01)

      boggg [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Ce faci? Cât vei sta așa, o lună-două-un an-doi? Între timp îți rezolvi bine sistemul imunitar, dezinfectând totul cu spirt și prin sedentarism. Iar când vei ieși afară, că bănuiesc că cumva va trebui la un moment dat să faci rost de bani, o să îți strănute unul în nas, și?
      • +6 (6 voturi)    
        Deocamdata nu vreau sa supraincarc (Joi, 19 martie 2020, 13:32)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui boggg

        sistemul de sanatate. Adica sa nu am pe constiinta niste batrani. Stiu, e foarte greu de facut o legatura directa intre actiunile mele si moartea nu-stiu-carui batran, dar ea poate exista.

        Ar trebui sa invatam sa ne apese vina asta indirecta. Multi nu inteleg ce mare problema e ca scuipa pe jos, ca arunca gunoaie, ca nu se spala pe maini, ca au turnat la Securitate. Ei nu au niciodata nicio problema. Altii sunt mereu de vina.

        Stiu si ca izolarea nu va putea dura la nesfarsit, dar sa fim precauti acum, la inceput, pana ne dezmeticim si intelegem ce avem de facut.
        • +2 (2 voturi)    
          Corect, dar... (Joi, 19 martie 2020, 18:22)

          boggg [utilizator] i-a raspuns lui clint

          Doar atât vreau să spun, mi se pare o prostie asta cu statul în casă - e momentul perfect să ne suim pe bicicletă! Nu cred că creează nimeni o problemă de sănătate publică mergând (singur) cu bicicleta, alergând (singur sau cu soția) într-unul dintre parcurile pustii. Mi se pare crimă asta cu statul în casă cu săptămânile. Vom supraîncărca sistemul de sănătate ulterior!
  • +1 (13 voturi)    
    Iar statul (Joi, 19 martie 2020, 11:03)

    TrueBlue [utilizator]

    Romania sunt 550000 de firme private si toata lumea asteapta de la stat... Unde sunt "hyperclinicile" MedLife, Sanador, Medicover, etc. si cei mici din jurul lor? Toata lumea critica.
    • +1 (1 vot)    
      E ceva mai complicat de-atat (Joi, 19 martie 2020, 11:56)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      In momentul de fata multe tari au impus restrictii la exportul de materiale si tehnica medicala. Imi povestea un cunoscut care lucreaza in domeniul distributiei de materiale medicale ca in momentul de fata timpii de asteptare pentru ventilatoare mecanice la toti producatorii.

      Clinicile private n-au nici o sansa sa cumpere acuma, daca n-aveau de dinainte. Poate doar daca la nivel politic se rezolva la nivel de stat, da' alea s-ar duce imediat la spitale de stat. Testele sunt in aceeasi situatie: scumpe si nu se gasesc.

      Si testele si tratamentul pentru COVID-19, la pacientii care au nevoie de spitalizare, sunt scumpe, si au nevoie de sectii de terapie intensiva, pe care clinicile private nu le au. Chiar daca s-ar apuca acuma sa le amenajeze, e cvasi-imposibil sa le aibe functionale, si cu personal instruit, in mai putin de 1-2 luni. Si pe ce bani? Clinicile astea nu stau pe saci de bani, ele traiesc din ce incaseaza.

      Strict din punct de vedere comercial, pentru clinicile private o epidemie din asta, dac-ar avea resursele sa se implice, ar fi o mare oportunitate, pe care bineinteles ca n-ar rata-o. Macar pe partea de testare, dac-ar putea oferi teste, cre' c-ar fi coada de kilometri la fiecare punct de recoltare, indiferent cat ar costa testul. Doar ca, data fiind situatia, n-au ce face.
    • +1 (1 vot)    
      Eu nu dau 90% din ce produc hyperclinicii! (Joi, 19 martie 2020, 14:45)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      Eu dau statului! E in stare sa ma protejeze de banii astia?
  • +4 (4 voturi)    
    teste (Joi, 19 martie 2020, 11:42)

    OanaMM [utilizator]

    cei care nu au venit din zonele afectate din alte tari sau care nu au intrat in contact cu o persoana deja depistata cu Covid-19 nu sunt testati decat daca sunt intr-o stare foarte grava avand simpomele descrise .
    Se merge pe principiul selectiei naturale ? E cinic, inuman .
    Cumparati si faceti cat mai multe teste pentru a salva vieti omenesti si pentru a diminua raspandirea masiva a virusului .
  • +2 (4 voturi)    
    Statul trebuie să cumpere masiv teste! (Joi, 19 martie 2020, 11:49)

    anya_2 [utilizator]

    Este o rusine ca sunt atât de putine posibilitati de testare!
    Iar medicii si farmacistii se plâng că nu au materiale de protecție!
    Unde vreti sa ajungem??
  • +2 (2 voturi)    
    nicaieri nu sunt exacte (Joi, 19 martie 2020, 12:11)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    Astea sunt date confirmate din cele testate. Sunt o gramada care sunt in tranzit infectati fara sa stie si fara simptome care bantuie si care o raspandesc fara sa vrea. Nu e stiinta exacta nu e matematica cine are pretentii sa aiba date exacte are degeaba. Nicaieri n-ai asa ceva. De-aia si clasamentele sunt relative si in dinamica.
  • -2 (4 voturi)    
    TOTI ROMANII (Joi, 19 martie 2020, 12:28)

    jidanul [utilizator]

    Toti romanii din Romania trebuie testati gratuit, de la romanul cu țâța in gura pana la romanul cu barba sură. Toti romanii care se intorc in tara trebuie testati gratuit, la vami. Centrele de carantina si spitalele trebuie pazite de soldatii armatei romane. Politia si Jandarmeria sa fie pe strazi si sa controleze si sa verifice romanii care trebuie sa stea la izolare.
  • +1 (1 vot)    
    Daca (Joi, 19 martie 2020, 12:40)

    comentator12 [utilizator]

    Daca sunt atatea probleme in depistare si tratare, Guvernul si Presedintele ar trebui ACUM sa instituie izolarea masiva, asa-zisul LOCKDOWN
  • +1 (1 vot)    
    Imunizare colectiva mascata (Joi, 19 martie 2020, 12:51)

    sanchez [utilizator]

    Nu cred ca nu s-ar dori sa se poata face teste la toata populatia dar cred ca e imposibil dpdv al costurilor, al personalului, poate uneori si al relevantei. Daca ai multe cazuri confirmate ce faci dupa, creezi haos, sistemul sanitar nu rezista, apar o gramada de alte probleme create artificial. Asa ca mai bine bombardezi mediatic ca ai totul sub control, incerci sa nu induci o panica fara rost in populatie si lasi lucrurile sa se intample natural, un fel de imunizare colectiva mascata, nedeclarata dar care e in control.
    • +1 (1 vot)    
      imunizare colectiva (Joi, 19 martie 2020, 13:38)

      OanaMM [utilizator] i-a raspuns lui sanchez

      Daca unul din procentul acela foarte mic de morti este cineva apropiat tie , vei spune acelasi lucru ? Vei gandi ca a fost doar o imunizare colectiva ?
      In Coreea au facut multe teste rapide ...
      • +1 (1 vot)    
        Si ce fac acuma coreeni. (Joi, 19 martie 2020, 15:32)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui OanaMM

        Primesc surse noi de infectare din afara. La fel si Chinezii dar ei sunt mai tacuti media. Pana nu iau destui nu trece.
  • 0 (0 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 19 martie 2020, 12:55)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    sunt aspecte reale, dintre multe altele nespuse. atentia a fost pe alte planuri, iar acum suferim consecintele. multi angajati se cotesc la maximum, cum au facut intotdeauna. autoritatile sunt coplesite, desi vina le e doar pe jumatate. beleaua e pe noi, iar smecherii apropiati sistemului vor exploata la maximum oportunitatile imediate si mai de perspectiva, in interes absolut propriu. mai e mult sange de curs pentru indreptat ceva ...
  • -1 (5 voturi)    
    Asa este, dar ce implicatii are? (Joi, 19 martie 2020, 13:10)

    Marionette [utilizator]

    1. Tratezi fiecare fiinta umana din fata ta cu prezumtia de boala. Daca nu vei ajunge infectat.
    2. Te calmezi un pic. De exemplu, daca te uiti pe datele Italiei rezulta ca mortalitatea este de 50% 2 mii vindecati si 2 mii morti. Dar daca mai sunt si restul de 80% din populatie nesimptomatici atunci acesti 2000 morti reprezinta doar 0.5% din populatie ceea ce face ca SARS2 sa fie de fapt un fel de gripa.

    In orice caz daca nu se izoleaza toata lumea timp de o luna nu scapam de virus. Ar fi bine ca toata planeta sa faca miscarea asta. 30 de zile de pauza. In acelasi timp. Cei bolnavi s-ar imbolnavi/vindeca/muri. Cei care ar ramane vii ar fi sanatosi.
    • +1 (1 vot)    
      Da, dar daca ramane un virus pe undeva, (Joi, 19 martie 2020, 13:43)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      o luam de la capat. Vorbesc de omenire in general. Va trebui sa ne gasim asa, un echilibru, intre izolarea sociala si a tine in picioare acele domenii vitale, sa nu supraincarcam sistemul de sanatate, sa ne mai dezmeticim cu totii, etc.

      In Italia, criza a inceput de vreo 2-3 saptamani. Cei care mor acum sunt cei care au fost bolnavi toata perioada asta. Exista internati inca de la inceputul epidemiei la terapie intensiva. Dar si altii care s-au curatat repede.

      Ce vreau sa zic e ca daca noile cazuri incep sa scada ( ca procent al cresterii fata de zilele precedente, nu in valoare absoluta ), atunci "e de bine". Dar cazurile de morti pot sa mai creasca o vreme, este vorba de cei din spitale.

      Daca ne uitam, la italieni, cazurile au crescut cateva saptamani cu circa 20-30% pe zi. Indiferent unde esti acum, daca pornesti de la cateva sute de cazuri, cu o astfel de crestere, in 2-3 saptamani ai zeci de mii de cazuri. Sper din tot sufletul ca Italia se va stabiliza in cateva saptamani la vreo 2000 de cazuri / zi, timp de inca 1-2 saptamani, apoi va incepe sa scada in acelasi ritm - 20-30% mai putine cazuri noi, de la zi la zi.

      Romania creste un pic mai greu, 15-20% pe zi, dar creste. Important e unde si cand ne vom stabiliza. Si daca nu cumva cresterea e mult mai mare, data fiind testarea precara. Doamne ajuta !