Orban, despre creșterea veniturilor medicilor care lucrează cu pacienți cu Covid-19: Am discutat o formă de a ține cont de riscul la care se expun, nu majorarea salariilor

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 15 martie 2020, 19:07 Actualitate | Coronavirus


Ludovic Orban
Foto: Hotnews
Premierul Ludovic Orban a declarat, duminică, că guvernul său ia în calcul recompensarea medicilor care lucrează cu pacienți infectați cu coronavirus, dar nu s-a discutat despre majorarea salariilor.

”Nu am discutat de majorarea salariilor, ci de o formă de a ține cont de riscul la care se expun, o formă pe care o vom prezenta public când vom lua o decizie. O formă de a ține cont de efortul foarte mare pe care îl depun”, a declarat Orban, duminică.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4716 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Ca ce chestie??? (Duminică, 15 martie 2020, 19:24)

    Tayen [utilizator]

    Asta le este meseria, pentru asta sunt plătiți. Au salarii aproape ca-n Occident, cât să le mai dea?
    Pe principiul ăsta vor vrea „extra-super” recompense și milițieni!!!
    Problema este alta: paraziții de bugetari care stau acasă cu această ocazie cum sunt plătiți???
    • -2 (6 voturi)    
      Nu vrei tu? (Duminică, 15 martie 2020, 20:29)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      sa vii in locul lor?? DIn 139 de cazuri in momentul mesajului, 32 sunt personal medical contaminat de la imb..ili care nu au spus de unde vin, care nu au recunoscut ca au boala sau nu au avut mijloace de protectie. Statistic si doar statistic, bat in lemn (dupa Italia) 2 din ei vor muri. Nu vrei tu sa vii?? A, e frumos sa vorbesti de la calculator, de acasa, sa te simti viteaz - dar creier sa faci o facultate de medicina n-ai avut. Cat despre riscul de deces la COVID din Italia, este mult peste riscul de deces al oricarei participari romanesti din Somalia sau Afganistan ,unde militarii au avut in plus TOATA protectia pe care o putea Romania sa le-a acorde, nu mai vorbesc de respect
  • 0 (6 voturi)    
    /// (Duminică, 15 martie 2020, 19:36)

    GemstonePig [utilizator]

    Iar incepem ma cu cine ce munca importanta face si ce salarii marite merita?! ala de la aprozar nu merita? baiatul de la peco de la pompa? vanzatoarea de la mega carfur profi etc?! groparii hingherii electricienii si apicultorii nu merita si ei?! cine nu isi vrea jocul actual poate sa demisioneze sa plece in alta parte la mai bine
  • 0 (6 voturi)    
    Este (Duminică, 15 martie 2020, 19:42)

    Coco_papagal [utilizator]

    justa si binevenita initiativa. Sa vad de unde le dati. Economia se va contracta puternic, somajul va creste iar toti bugetarii si pensionarii speciali trebuiesc si ei platiti. Euro va sari de 6 pana in Iunie.
    • -2 (6 voturi)    
      Altii au facut (Duminică, 15 martie 2020, 20:32)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      asa, China a dat 42 dolari pe zi la fiecare asistenta si 77 la fiecare doctor (si inca marea majoritate erau militari). Daca pana si Bulgaria da, e normal ca la un risc de deces de 3-5% sa le dea bani in plus. Nu mai zic ca Sanitas e sindicat DE ASISTENTE, nu de doctori
      • +2 (4 voturi)    
        Șobo, ce te agiți tu atât? (Duminică, 15 martie 2020, 21:35)

        Raoke [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

        În China au medicii salarii ca la noi? Garantat nu au. Nici bulgarii.
        Nu le convine, să se lase de meserie.
  • +1 (7 voturi)    
    Ca la It-iști (Duminică, 15 martie 2020, 20:22)

    Mirobo [utilizator]

    O majorare salarială se poate face și prin reducerea impozitului.Rezultatul e același.
    Na,că v-am dat eu soluția !
    • -1 (5 voturi)    
      Nu pușcă. (Duminică, 15 martie 2020, 21:37)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      La medici se mută banii din buzunarul drept în stîngul, dar tot buzunarul statului este. IT-iștii aduc bani statului.
      • +1 (1 vot)    
        Sper să nu fie cazul. (Duminică, 15 martie 2020, 22:11)

        Mirobo [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

        Să vedem cu toții ce categorie profesională va fi favorizată în cazul înrăutățirii situației actuale!
        Banii s-ar putea să nu mai conteze.
  • +2 (2 voturi)    
    Pensii speciale, (Duminică, 15 martie 2020, 23:42)

    constan [utilizator]

    In demacratia noastra primesc pensii speciale si sporuri tot felul de alesi ai soartei:parlamentari,magistrati si grefieri...Dintre toti acestia sunt preferati cei cu scolile facute la fara frecventa in jurul varstei de 40-50 de ani. De unde bani si pentru cadrele medicale,cum vrem sa-i tinem in tara?