VIDEO De luni România intră în stare de urgență. Marcel Vela: Știu că presupune schimbarea modului de viață, dar și un moment de frică sau neînțelegere / Fac apel la calm și solidaritate

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 15 martie 2020, 13:24 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Agerpres
Ministrul de Interne, Marcel Vela, a declarat duminică, după anunțul legat de instituirea stării de urgență, începând de luni, că un grup de lucru a făcut propunerea care va ajunge la președinte cu măsurile pe care le va implica starea de urgență.
"Știu că presupune schimbarea modului de viață, dar și un moment de frică sau neînțelegere / Fac apel la calm și solidaritate", a transmis Vela.


Ministrul de Interne devine al doilea om în stat după declanșarea stării de urgență. Potrivit OUG 1/1999 privind regimul stării de asediu și regimul stării de urgență, în cazul instituirii stării de urgență coordonarea aplicării măsurilor dispuse prin decret revine Ministerului Administrației și Internelor. O altă prevedere este că, pe durata stării de urgență, gestionarea măsurilor dispuse revine Sistemului Național de Management al Situațiilor de Urgență, sub conducerea nemijlocită a ministrului administrației și internelor și în coordonarea primului-ministru.

În declarația de prresă susținută duminică, ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a afirmat că instituirea stării de urgenţă va permite autorităţilor să ia cele mai potrivite măsuri pentru gestionarea şi prevenirea infecţiei cu noul coronavirus (COVID-19).

El a susținut că situaţia este sub control şi a făcut apel la români să evite deplasările, să nu contribuie la propagarea mesajelor de panică și să fie uniți, toleranți și responsabili.

Măsurile concrete pe care le va implica starea de urgență se vor regăsi în decretul pe care președintele Klaus Iohannis ar urma să îl emită.

HotNews.ro a transmis LiveText principalele declarații ale ministrului de Interne, Marcel Vela:
  • Dragi români, președintele Klaus Iohannis a anunțat că la începutul săptămânii se va decreta starea de urgență pe teritoriul întregii țări
  • E o măsură pe care multe țări europene afectate de noul coronavirus au luat-o deja în interesul cetățenilor lor
  • Începând de aseară, o echipă formată din reprezentanți ai tuturor ministerelor am lucrat pentru a transmite astăzi premierului spre aprobare nota de fundamentare care va fi prezentată președintelui pentru emiterea decretului privind starea de urgență
  • Știu că instituirea stării de urgență presupune pentru toți schimbarea modului de viață, dar și un moment de frică sau de neînțelegere
  • Trebuie să conștientizăm cu toții că acest lucru este spre binele nostru, al tuturor
  • Vreau să fac un apel la calm și la solidaritate. Este momentul să fim uniți, toleranți, și să ajutăm după puteri
  • Instituțiile statului suntem și vom fi la datorie
  • Starea de urgență ne va permite să luăm cele mai potrivite măsuri. Vine în sprijinul autorităților pentru a putea acționa în sprijinul cetățenilor
  • Este nevoie de colaborarea fiecăruia dintre dvs, trebuie să acționăm cu calm și cu responsabilitate
  • Fiecare poate contribui la reducerea riscului de propagare a virusului
  • Vă rog să evitați deplasările care nu sunt necesare, limitați contactul cu alte persoane, informați-vă doar din surse oficiale, nu contribuiți la propagarea mesajelor de panică, a mesajelor unor oameni inconștienți sau cu interese obscure, poate chiar economice
  • Situația este sub control pentru că am luat măsuri din timp
  • Ieri, în Comitetul pentru Situații Speciale de Urgență a fost aprobat un plan pentru stabilirea unor criterii:
  • Am făcut recomandări pentru echipele de intervenție (utilități) care merg la persoane aflate în izolare astfel încât să fie protejate
  • Am clarificat ce înseamnă contact apropiat al unui caz confirmat: persoana care locuiește în aceeași gospodărie cu un pacient infectat, persoana care a avut contact fizic direct cu un bolnav cu COVID, de exemplu o strângere de mână neurmată de spălarea mâinilor, persoana care s-a aflat în aceeași încăpere cu un caz de COVID-19 timp de minim 15 minute și la o distanță de minim 2 metri, o persoană din rândul cadrelor medicale care acordă îngrijire unui pacient sau o persoană de la laborator care recoltează probe fără echipament de protecție
  • O altă decizie luată ieri a vizat limitarea unor lucruri:
  • Se izolează la domiciliu pentru 14 zile toate persoanele asimptomatice care intră în România din țările cu cel puțin 500 de cazuri confirmate cu COVID-19, începând de astăzi, ora 21.00
  • Se extinde carantina pentru toți cei sosiți din țările carantinate
  • Obligația ITM-urilor de a verifica modul de implementare a deciziei privind decalarea programului de lucru
  • Se suspendă până pe 31 martie organizarea târgurilor de mașini

Președintele Klaus Iohannis a anunțat, sâmbătă seara, că România va intra în stare de urgență începând de luni. Anunțul a fost făcut la Palatul Cotroceni după depunerea jurământului de către Cabinetul Orban. Această stare de urgență va face posibilă alocarea de noi resurse, mai mulți bani pentru medicamente și aparatura medicală necesară, cu proceduri simplificate, a spus președintele, fără a preciza exact ce măsuri vor fi luate odată cu instituirea stării de urgență.

În România, până duminică au fost înregistrate 123 de cazuri de infecții coronavirus, ultimele îmbolnăviri fiind anunțate sâmbătă seară.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















34127 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    ramane de vazut (Duminică, 15 martie 2020, 14:16)

    hanu [utilizator]

    eficienta masurii. Anglia se limiteaza la batranii peste 70 de ani. Tarile latine din europa merg full speed spre paralizarea economiei. O fi bine? o fi rau?
  • +4 (18 voturi)    
    Se suspendă târgurile de autoturisme. (Duminică, 15 martie 2020, 14:16)

    anton_carpati [utilizator]

    'nțeles, boss.
    • -5 (17 voturi)    
      observati ca.... (Duminică, 15 martie 2020, 15:54)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      de cand nu mai circula meltenii cu cazanele lor , s-a limpezit atmosfera si a scazut poluarea ,covid-ul asta vine de la greta bioenergeta , salveaza planeta !da Doamne sa curete aerul irespirabil din lumea intreaga , sa fie toti sanatosi si sa nu mai fie nici o masina mai veche de euro 10 !adica sa mai mergem si perpedes , ca nu ne-am nascut in masina , ci in pat sau in satra !
  • -6 (24 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 15 martie 2020, 14:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Se vor gasi dezinfectante, masti, spirt, halate? Sau tovarasul Vela doar face lanuri pe harte - la care se pricep mai mult sau mai putin? Iar daca in MAI sunt absolventii de la Gagademia de Politie - adica plagiatori, infractori, escroci, complici ai criminalilor etc - atunci suntem pierdut.
  • +15 (27 voturi)    
    Exemplul Coreei de Sud si Taiwanului (Duminică, 15 martie 2020, 14:57)

    animatron [utilizator]

    In Europa din pacate sunt rare tarile care au luat de la bun inceput masuri atat de severe ca Romania.

    Va vine sa credeti sau nu (din cauza partizanatului politic), dar suntem printre cei care ne-am protejat cel mai eficient in Europa, am fi avut doar cateva cazuri daca nu erau cei veniti masiv din Italia si unii dintre ei nu se comportau iresponsabil (sa nu-l uitam si pe nemernicul ala de politist care a mintit si a bagat virusul in Bucuresti).

    Nu avem decat un singur caz mai grav si nici un deces, pt ca la noi, spre deosebire de tari mult mai mari si mai bogate, toti cei suspectati au fost izolati la domiciliu, bagati in carantina, monitorizati.

    Israelul (unde e mult mai grav decat la noi) a anuntat ca va aplica metode anti-teroriste pt a-i supraveghea pe toti cei contaminati.

    Coreea de sud a facut la fel de la inceput, a utilizat metode si tehnologie a serviciilor de informatii pt a lua date despre utilizarea telefoanelor, cartilor bancare, biletelor de transport, in cazurile de contaminati.

    Taiwanul nu e prea pomenit in presa dar e un exemplu extraordinar de eficienta in privinta stoparii coronavirusului.

    Populatia din aceste tari a cooperat cu autoritatile, nimeni nu a protestat pt ca e vorba de chestiuni de viata si de moarte, nu de mofturi.

    Din motive ideologice "corect politice" Europa nu a blocat de la icneput accesul la frontierele externe pt cetatenii din state afectate de virus (cum a facut Rusia de ex. sau mai nou USA) iar la cele interne nici vorba de controale sanitare "pentru ca Schengen".

    Abia dupa ce situatia s-a agravat foarte mult in UE, cu zeci de mii de bolnavi si mii de morti deja, unele state au reluat controale la frontierele nationale, au declarat in carantina regiuni sau sectoare de activitate (invatamant, administratie, etc), au inceput sa suspende zboruri sau intrari de cetateni straini de UE.

    Continuam viata normala pe cat posibil doar ca adaugam prudenta in contacte fizice si o stricta igiena.
    • +18 (28 voturi)    
      Adevarat....Romania a reactionat proactiv exemplar (Duminică, 15 martie 2020, 15:27)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Oricat de handicapti ar fi PSD, PNL, Iohanis, Arafat& Co.
      Romania a reactionat proactiv destul de bine pana in acest moment- la 100 de pers infectate si fara nicio victima sa instalezi starea de urgenta si sa inchizi granitele, sa bagi in carantina pe toti cei care vin din tarile afectate( si aici au fost destule cazurile in care erau infectati).
      Fara de Italia...unde au trebuit sa moara 1.000 de persoane ca sa instaureze carantina totala si Spania la fel...Romania a reactionat proactiv foarte bine...si zic proactiv pentru ca....inca nu am ajuns la nivelul in care sa combatem cu adevarat virusul.
      • -8 (22 voturi)    
        nea caisa , asteapta ... (Duminică, 15 martie 2020, 15:56)

        muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

        nu te grabi ca gaina la muci , sa vezi peste o luna ce-l mai injuri pe ciolanis si pe pm sica mandolina , ca l-ai votat !
        • 0 (10 voturi)    
          ce zici tu acolo??? (Duminică, 15 martie 2020, 16:18)

          ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

          Te-ai intors din Italia...esti bombardier si te-au bagat astia in carantina, dar tu nu mai ai tuica si vin si ai plecat la furat prin sat?
          Ai grija ca aia din Italia nu te mai primesc inapoi si sa trebui sa furi din Romania...si astia iti dau in cap cand intri la ei in curte dupa un purcel sau o dubla de porumb.
        • +2 (6 voturi)    
          "nu te grabi ca gaina la muci" (Duminică, 15 martie 2020, 17:38)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

          D-l Dragnea, nu aveam idee că frecventați acest site.
    • +1 (15 voturi)    
      intr-adevar, exemplar (Duminică, 15 martie 2020, 16:01)

      Remarque [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Pentru prima oara Romania ia masuri proactiv! Probabil autoritatile au luat slabiciunile societatii romanesti in serios, au constientizat la timp ca suntem singuri de data asta.
      Spre deosebire de Europa occidentala, care s-a bazat pe sisteme de sanatate performante si cu capacitate mare, noi nu avem pe ce ne baza, sistemul nostru medical fiind praf de zeci de ani. Iar posibilitatile de transfer de cazuri in strainatate sunt nule. Atunci singura noastra arma eficienta ramane preventia. De cum va fi gestionata autoizolarea sau restrangerea deplasarilor va depinde succesul nostru.
    • +1 (9 voturi)    
      rusinos (Duminică, 15 martie 2020, 17:30)

      El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      "Coreea de sud a facut la fel de la inceput, a utilizat metode si tehnologie a serviciilor de informatii pt a lua date despre utilizarea telefoanelor, cartilor bancare, biletelor de transport, in cazurile de contaminati."
      Bai securistule, pana si asta e un prilej bun de a face apologia abuzurilor?? Cum ajuta asta in impiedicarea raspandirii bolii? Nemernicilor!
      Auzi la el, "suntem printre cei care ne-am protejat cel mai bine din Europa". Hahahahaha!
      Finalul este de-a dreptul de rasu-plansu; "Continuam viata normala pe cat posibil doar ca adaugam prudenta in contacte fizice si o stricta igiena."
  • +3 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 15 martie 2020, 15:15)

    [anonim]

  • -3 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 15 martie 2020, 15:17)

    [anonim]

    • 0 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 15 martie 2020, 16:40)

      [anonim] i-a raspuns lui

      • -2 (6 voturi)    
        ei na! (Duminică, 15 martie 2020, 17:44)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui

        Un pedeserist, evident!
        Ei oricum se iau dupa Olivia, si nu prea cred povestile astea cu virusi si microbi patogeni ...
  • +2 (16 voturi)    
    Ratiunea invinge panica si isteria (Duminică, 15 martie 2020, 15:23)

    ggiiggii [utilizator]

    Ce nu reusesc sa inteleaga idiotii( si aici ma refer in egala masura la Europerni, Americani, Australieni) este ca, daca vor continua in acest ritm de cumparat haotic si in cantitati faraonice( fara nicio acoperire logica, urmatorul pas este RATIONALIZAREA( masura acoperita foarte bine de aceasta stare de necesitate).
    RATIONALIZAREA, nu limitarea accesului populatiei la mancare si produse....RATIONALIZAREA, astfel incat fiecare sa poate cumpara sau avea acces la mancare si apa atat cat ii este necesar pentru cateva zile, o saptamana.
    Vor disparea magraonii din supermarket ce cumpara un palet de apa si baxuri de faina si ulei, pentru simplul fapt ca...toata lumea trebuie sa aiba acces la mancare si apa si toata lumea sa poata cumpara.
    Principiul primul venit, primul servit....se va modifica, in primul venit, primul servit dar limitat( 1 bax de apa, 2 litri ulei, 3 conserve...etc).
    Niciodata astfel de probleme nu au fost rezolvate cu discutia si bunul simt...intotdeauna o criza se rezolva cu restrictii si cu ciomagul...si acum nu va fi nicio diferenta.
    • -6 (16 voturi)    
      ciolanis... (Duminică, 15 martie 2020, 15:59)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      acum are o noua vorba ,suta la suta guvernu' meu ,dar nici un pic de ratiune din partea lui ciolanis , tot cu gandu' la stapanirea absoluta si tare ma tem ca v-a ramane in istorie , ca virusu' lui verner !pe el nu-l doare decat "guvernu' meu " si il mai doare-n cot !
      • +1 (7 voturi)    
        Te inteleg (Duminică, 15 martie 2020, 17:11)

        ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        Ca nu ai mai gasit Vitamica C la farmacie...dar cu pastilele de cap ce ai avut?
        De ce nu iti mai iei pastilele de cap la timp, nu te deranjeaza vocile???
  • +11 (17 voturi)    
    Problema este alta (Duminică, 15 martie 2020, 15:25)

    CezarN [utilizator]

    Problema este ca Romania intra intr-o stare in care MAI este vioara principala in tara. Or, ministerul de interne este cel mai nereformat sistem al societatii romanesti, cel mai mafiot, mai tarat de pile, cunostinte si relatii, cel mai apropiat, pana la confuzie in unele zone, de lumea interlopa, cel mai insensibil si lipsit de empatie fata de dramele reale din societatea romaneasca.
    Cum sa avem noi incredere in Jandarmerie cand ne-a cocosat pe 10 August si nici acuma nu am aflat cum, cine si de ce si-au acoperit numerele de indentificare (de exemplu).
    Cum sa avem incredere in politie cand sunt pline salile de nunti ale interlopilor de sefi din politie?
    Cum sa avem incredere in prefecti cand sunt numiti strict pe criterii politice si de rubedenii, la fel ca si directorii de diverse directii descentralizate ale statului care pur si simpl isi cumpara posturile pe bani grei? Principala lor grija nu este siguranta cetatenilor, ci cum sa isi recupereze banii platiti pe functii ...

    Aste este adevatara problema, domnule Vela. Lipsa de reforma reala si de profesionalism in MAI ne va costa scump. Pana acuma a platit cu bani(furati de la noi) acest lucru. A venit vremea sa platim si cu vieti nevinovate mafiotizarea MAI.
    • +12 (14 voturi)    
      Înțeleg indignarea (Duminică, 15 martie 2020, 15:46)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      dar nu politicienii și conducătorii sunt
      Vinovați !
      Votanții , fără minte și dragoste de țara , au ales , jeguri, analfabeți, hoți și
      Mitocani sa conducă România !
  • +11 (19 voturi)    
    Doar masuri cu gura intr-un stat esuat (Duminică, 15 martie 2020, 15:28)

    floriniulian [utilizator]

    In rest, asa cum ne asteptam, nu s-a facut nimic efectiv.

    Granitele au fost deschise si a intrat cine a vrut si nu e cum zice Velea.Foarte putini sunt urmariti si sunt in ''carantina''.

    Cine sa urmareasca sute de mii de persoane care s-au intors in tara atat timp cat coruptii si incompetentii din MAI nu sunt capabili sa-i prinda pe cei care au taiat jumatate din padurile acestei tari.

    Totul este un circ si o diversiune pentru a crea impresia ca tara asta e un stat si ca acest stat controleaza ceva...

    Nu controleaza nimic.Totul este la noroc,asta e statul Roman.In realitate nu exista.Sunt doar niste gasti de securisti cu pensii speciale si salarii colosale care delapideaza aceasta tara si resursele ei in scopuri personale.
    • -4 (14 voturi)    
      a intrat .... (Duminică, 15 martie 2020, 16:02)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      toti soarecii opariti din italia si spania au infectat romania !daca nu calca picior de-al lor, n-aveam treaba cu virusu' lu' peste si romania era taramul de rai , ca-n povesti ! au venit jegosii astia lasi si ne-au facut-o !sa nu spuna nimeni ca nu-i asa !
    • -2 (8 voturi)    
      Spatii de carantina (Duminică, 15 martie 2020, 17:20)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      Foste cocine de porci. Grija „liberala” pentru popor!
      • +1 (3 voturi)    
        Domnule, (Duminică, 15 martie 2020, 19:44)

        blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        vad din comentariile dvs ca sunteti plin de ura si venin. Mai linistiti-va, ca nu e sanatos. Inspirati adanc, numarati pana la 10, mai
        indepartati-va de tastatura..
      • 0 (4 voturi)    
        si? (Duminică, 15 martie 2020, 19:52)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        de ce pastele mamicilor lor au venit?
  • +6 (12 voturi)    
    dizolvarea parlamentului (Duminică, 15 martie 2020, 16:09)

    bokila1 [utilizator]

    ar fi cea mai buna masura.....in rest ceva nuiele pe spinare pentru toti postacii si pentru raspanditorii de minciuni sfruntate de la latrina 3 si alte haznale
    • -2 (8 voturi)    
      ha, ah, ha... (Duminică, 15 martie 2020, 17:17)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui bokila1

      ce invidie pe A 3 , pentru ca are cel mai mare rating din europa si sua !ia informeaza-te nepoate , cate premii a luat la NEW YORK , desteptule ! la celelalte posturi se uita numai nevestele si barbatii stiristilor , ca sa vada daca nu cumva sunt la tractir ! deci rating ,3-4 persoane ,si cu tine 4-5 ! acum imi dau seama de unde vin stirile fake !
      • +1 (3 voturi)    
        Premiile (Duminică, 15 martie 2020, 19:51)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        din New York le-a dat Dan Voiculescu si le-a luat Gadea.Nu stiai...?Niste ofticati.Ha!
  • +4 (6 voturi)    
    nimic nimic despre (Duminică, 15 martie 2020, 16:26)

    Coco Whistle [utilizator]

    cum se va face aprovizionarea cu medicamente, alimente, asigurarea inventarului necesar unitatilor spitalicesti, ce planuri au sa creasca numarul ventilatoarelor ptr terapie intensiva...lucruri care sa dea incredere populatiei. cine e responsabil ptr comunicare, frecventa, etc...fapte dar ce sa faci cu oameni crescuti in 'unitati de invatamint' dubioase si cu diplome cumparate? aici ne-ati adus voi cei care nu va implicati si aderati la grupari mafiote a se citi partide, etc.
    • +2 (6 voturi)    
      Si...daca ai cunoaste toate informatiile astea (Duminică, 15 martie 2020, 17:13)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Cu ce te-ar ajuta pe tine...muritor de rand si comentator pe HN?
      Populatie nu trebuie sa cunoasca toate aceste informatii...unele clasificate ca si secrete de stat.
      Populatia trebuie sa stie ca guvernul si institutiile statului lucreaza....atat.
    • -2 (8 voturi)    
      Leorbaiala „liberara” (Duminică, 15 martie 2020, 17:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      CUm de are atâta tupeu politrucul asta - Vela - inhăitat cu un minister de putori, cu o Militie corupta si cu o că in guvernul Organ 2 NU EXISTA LIMITA PENTRU NESIMTIRE:
  • -2 (12 voturi)    
    Lol (Duminică, 15 martie 2020, 17:32)

    HP [utilizator]

    Doua chestii:

    a) nu se fac teste, in ciuda minciunilor de pe la TV. Daca te simti naspa si vrei sa te testezi, nu te primeste nimeni. Se testeaza doar bombardierii veniti de prin Italia sau Spania.

    b) nu vad de ce trebuie sa ma izolez, pentru ca din grupa mea de varsta mor 0.2%

    Daca e sa se izoleze cineva, sa-i izoleze pe pensionari si sa nu-i mai vedem la dat atacul prin Mega Image dupa faina.

    E o gripa ca oricare alta. Si la fel ca la oricare alta gripa, tot batranii ar fi murit primii.

    Mdeah.
  • -1 (1 vot)    
    restrictii (Duminică, 15 martie 2020, 19:25)

    tcvl [utilizator]

    o idee minunata ar fi daca se suspenda si jocurile loto. O gramada de oameni - parinti , bunici inca dau buzna la agentiile loto si amesteca in castroanele alea cu numere ...
  • +1 (5 voturi)    
    Schimbarea modului de viata (Duminică, 15 martie 2020, 20:03)

    Lu48 [utilizator]

    Fostul agent de asigurări după absolvirea facultăţii de subingineri de sudură, format ca jurist la puternica instituţie de ȋnvăţământ Universitatea Europeană Drăgan Lugoj la vârsta de 34 de ani ne-a vorbit 15 minute ȋn cel mai elevat limbaj de lemn, nespunându-ne nimic. Cu excepţia laudelor la adresa guvernanţilor, la modul de gestionare a crizei,la măsurile eficiente luate la timp. Măsuri care ȋn mare parte sunt de interdicţii (transporturi, călătorii, adunări, evenimente sportive, târguri auto, etc) care nu necesită resurse finaciare deosebite şi activităţi organizatorico-operaţionale. Nimic despre măsuri de protejare a populaţiei, despre dezinfecţie (locurile publice, instituţii, transport ȋn comun, unităţi de comerţ, etc), despre asigurarea materialelor de protecţie. Locuim lângă un cabinet medical, prin faţa uşii noastre se perindă zilnic zeci de pacienţi, staţionează ȋn casa scărilor şi ȋn curte. Am solicitat aplicarea de către DSP a mult lăudatelor măsuri. Nu au resurse. Chiar agentul de asigurări ne-a solicitat colaborarea cu autorităţi. Evident suntem disponibili, ne-am oferit să efectuăm noi ȋnşine dezinfecţia. Am cerut materialele necesare, am cerut echipament de protecţie (măşti, mănuşi, haine, ecrane de protecţie), ne-am oferit chiar să le plătim noi. NU AU DE UNDE SĂ NE DEA !!!!
    Când vizionezi filmuleţul cu măsurile luate de autorităţile din China parcă te uiţi la un film ştiinţifico-fantastic din secolul următor. Nu degeaba a cerut Cioloş ca guvernanţii să solicite sprijinul Chinei şi a Coreei de Sud.
  • +1 (5 voturi)    
    Repornirea Institutului Cantacuzino cu pensionarii (Luni, 16 martie 2020, 1:11)

    D-or [utilizator]

    Decretul trebuie sa contina alocarea fondurilor si efectuarea procedurilor tehnice si financiare in regim de maxima urgenta cu
    CONVOCAREA DOCTORILOR PENSIONATI care au lucrat la Cantacuzino.
    Trebuie rechemati toti specialistii care au facut vaccinurile originale CANTASTIM, Polidin, etc.
    In maxim 50 de zile trebuie sa iasa primele vaccinuri.
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 martie 2020, 8:27)

      [anonim] i-a raspuns lui D-or

    • -1 (1 vot)