SONDAJ Coronavirus: Credeți că ar trebui declarată starea de urgență?

de D.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 martie 2020, 11:18 Actualitate | Coronavirus


Sondaj Coronavirus
Foto: Hotnews
Avocatul Poporului, dar și politicieni îi cer președintelui Klaus Iohannis să declare starea de urgență din cauza epidemiei de coronavirus. În contextul acestei crize, Bulgaria și Ungaria au declarat stare de urgență.


„Nu punem în discuție oportunitatea măsurilor luate până acum, necesitatea restrângerii unor drepturi, dar acest lucru este obligatoriu să se întâmple așa cum prevede legea fundamentală în cazul situațiilor excepționale”, a spus Avocatul Poporului.

„Declararea stării de urgenţă reprezintă un instrument necesar care poate încetini răspândirea virusului. Autorităţile bâjbâie şi trebuie ajutate”, spune si deputatul USR Stelian Ion.

Credeți că ar trebui declarată starea de urgență?




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8256 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Cum nu a murit nimeni de prostie (Sâmbătă, 14 martie 2020, 11:33)

    DiDiRo [utilizator]

    dupa ce 30 de ani or votat comunisti si penali, bat
    pariu ca nu va muri nimeni nici din cauza coronavirusului in Romania.
    • +1 (1 vot)    
      Sigur vor muri (Duminică, 15 martie 2020, 8:14)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Asa cum mor si de gripa. Asa cum mor si de cancer.

      In Romania sunt in medie 700 de decese zilnic. Daca mass-media ar prezenta fiecare "drama" in parte, prostimea si-ar trai toata viata sub drobul de sare.
  • +2 (6 voturi)    
    Nu starea de urgenta e solutia (Sâmbătă, 14 martie 2020, 11:36)

    Nonverba [utilizator]

    doar impunerea carantinei la domiciliu. In 2 saptamani de carantina ar fi identificate cazurile latente, ar fi testate contactele si limitata propagarea virusului. Altfel nu poate fi tinut sub control.
  • +3 (7 voturi)    
    Fiecare sa se protejeze (Sâmbătă, 14 martie 2020, 11:37)

    un domn [utilizator]

    Statul Lasat Sa Intervina Acum, va proceda Similar pe cauze fara impact

    NU

    Deschideti un Precedent !
  • +7 (7 voturi)    
    mai bine nu (Sâmbătă, 14 martie 2020, 11:38)

    carmen_i [utilizator]

    Starea de urgenta nu va rezolva nimic. In schimb, este creat pretextul pentru multe abuzuri si sifonari de fonduri in favoartea firmelor pesediste.
    Este necesar un plan bun care sa fie pus in aplicare, dar nu starea de urgenta. cateva masuri simple, aplicate la nivel national, ar face ca epidemia sa fie tinuta sub control.
  • -1 (5 voturi)    
    categoric da (Sâmbătă, 14 martie 2020, 11:41)

    liviu_ [utilizator]

    nu credeam ca virusul asta o sa ajunga la aceasta raspandire, dar a ajuns.

    acum trebuie limitate efectele. e EXTREM de putin probabil sa ne optim inainte de 500-1000 de cazuri deci o sa fie NASOL!

    starea de urgenta permite niste masuri care sa grabeasca razpunsul si (poate mai important) sa oblige prostimea (da , adica noi, oamenii) sa faca tampenii: de exemplu sa se plimbe prin oras cand e in carantina!

    suntem popor latin. d-aia indisciplinati, care nu inteleg, nu vor, sau sunt prea prosti sa priceapa d c trebuie sa respecte ce zice statul! Starea de urgenta permite sa se militarizeze si sa mai fie pusi din prosti (evident nu toti) cu botul pe labe!
    Asta va ajuta tara in aceasta pandemie.

    De asemenea scurteaza timpii de raspuns la aprovizionari etc. Credeti ca nu avem nevoie de asa ceva in republica birocrata roaman?!
  • -1 (5 voturi)    
    Stare de urgenta = Iohannis putere absoluta! (Sâmbătă, 14 martie 2020, 11:51)

    simplex1 [utilizator]

    Starea de urgenta înseamnă ca președintele tarii are putere absoluta. Parlamentul nu mai valorează nimic.

    Nu vad cum Iohannis cu puteri nelimitate ar rezolva situația coronavirusului chinezesc în Romania. S-a văzut deja ca nu este bun pentru asa misiune dificila. A îndemnat oamenii sa nu golească magazinele și cetățenii au făcut exact pe dos și nu este vina lor ci a președintelui.

    Se pun restricții la fiecare supermagazin pe categorii de mărfuri: "Articol permis doar 1 de persoana" ; "Maxim opt articole în total", etc.

    Apeluri ca al lui Iohannis crează incertitudine, sperie lumea.
    • +3 (5 voturi)    
      iohannis e de vină că oamenii sunt proști? (Sâmbătă, 14 martie 2020, 13:35)

      Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      prin analogie pot spune că mama ta e de vină că ești atât de limitat în gândire!!!
      cum ți se pare?
      • -1 (1 vot)    
        Chapeau Bas ! (Sâmbătă, 14 martie 2020, 15:28)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Fu Thien Zbang

        Sper ca acest Zbang sa trezeasca pe tov @simplex
  • +7 (9 voturi)    
    Stare de urgență (Sâmbătă, 14 martie 2020, 12:00)

    rectificare [utilizator]

    ca să ce ?
    • -1 (3 voturi)    
      aham (Sâmbătă, 14 martie 2020, 14:24)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      toata planeta e proasta, numai romanica e desteapta ca nu declara stare de urgenta!
  • +3 (7 voturi)    
    Romania in umbra comunismului.. (Sâmbătă, 14 martie 2020, 12:11)

    pehash [utilizator]

    Starea de urgenta are un singur scop - restrangerea unor drepturi cetatenesti consacrate prin Constitutie.

    Problema este ca in acest moment situatia "exceptionala" se datoreaza pur si simplu imbecilitatii poporului, care nu este in stare sa urmeze niste sfaturi simple pentru a evita raspandirea virusului. Asa ca acelasi popor viseaza la niste conducatori cu mana de fier, care sa puna biciul pe noi.
    Turma, cautam cioban...
  • +5 (5 voturi)    
    toti spun jumatati de adevar (Sâmbătă, 14 martie 2020, 12:11)

    inmono [utilizator]

    Tarile care au decretat stare de urgenta au fonduri de rezerva pe care le pompeaza acum in firme care sunt in risc de faliment si dau scutiri de taxe. Intr-o stare de urgenta, anumite spatii se inchid - restaurante, baruri, sali de fitness, cinema etc.

    In Romania sunt peste 1 milion de oameni angajati in aceste domenii care risca sa ramana fara servici. Politicienii nostrii s-au jucat de-a bugetul si nu sunt pregatiti de criza.

    USR cere stare de urgenta, dar nu propune nici o masura practica de gestionare dupa ce se declara.

    Iohannis / PNL tac malc si isi fac calcule de unde sa scoata masurile necesare, adica banii. Vezi si criza economica anuntata.

    PSD si restul partidelor asteapta ca niste caini hamesiti ca PNL sa faca niste taieri si dupa sa aiba soarta PDL-ului, iar ei inapoi la putere.

    Faine vremuri ...