DOCUMENT ​Clotilde Armand a semnat protocolul cu Romprest, compania cu care a fost în război deschis în ultimele luni

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 27 august 2021, 22:39 Actualitate | Administratie Locala


Clotilde Armand
Foto: Agerpres
​​Primarul sectorului 1 Clotilde Armand a semnat, vineri seară, un protocol cu Romprest, compania de salubrizare cu care a fost în război deschis în ultimele luni. Protocolul a fost semnat în urma înțelegerii de acum două zile cu reprezentanții Romprest, potrivit căreia însă valoarea tarifelor rămâne neschimbată.

„În urmă cu câteva minute s-a semnat protocolul Primăriei Sectorului 1 cu Compania Romprest. Operatorul de salubritate a acceptat toate condițiile noastre pentru care ne-am luptat în ultimele 10 luni. Fără frecvențe fictive, fără facturi supraevaluate! Vom avem un Sector curat. Am redus frecvențele inexistente, banii economisiți se vor duce în investiții. Suma pe care ne-am angajat să o plătim este de 13.5 milioane lei + 10.5 milioane lei + 25 milioane lei, adică 49 milioane lei pentru cinci luni. Cu această sumă ne vom încadra fără probleme în bugetul stabilit și votat de Consiliul Local pentru salubrizare, inclusiv cu cheltuielile făcute în starea de alertă cu societatea Rebu”, a scris vineri seară pe Facebook Clotilde Armand.

Primarul sectorului 1 a atașat și protocolul semnat.





Înțelegerea dintre Romprest și Primăria Sector 1, valoarea tarifelor rămâne nemodificată


HotNews.ro a scris pe 26 august despre înțelegerea dintre Primăria Sectorului 1 și Romprest, potrivit căreia însă valoarea tarifelor pentru prestațiile companiei rămâne nemodificată.

Primăria Sectorului 1 garantează o plată lunară în valoare de 10,5 milioane lei până la sfârşitul lunii octombrie 2021, iar reprezentanții Romprest spun că frecvențele propuse asigură un program eficient pentru lunile septembrie şi octombrie 2021, prin care se garantează starea de curățenie, program ce necesită o plată lunară de minim 12,5 milioane lei.

”Sub condiția executării obligaţiei de plată a plăţilor asumate de către Primăria Sectorului 1 prin prezenta minută, Compania Romprest Service îsi asumă obligația respectării continuităţii serviciului de salubritate prestat în aria teritorială a Sectorului 1 Bucuresti şi nu va întrerupe serviciul de ridicare a gunoiului menajer şi a curăţeniei stradale. Primăria Sectorului 1 garantează o plată uno ictu (cu executare imediată) de 13,5 milioane lei, data plății urmând a fi comunicată cel mai târziu la data de 27.08.2021. Compania Romprest Service solicită ca această plată garantată să fie suplimentată până la o valoare cuprinsă între 15 şi 20 milioane lei, urmând a fi defalcată până la data de 25.09.2021, Primăria Sectorului 1 urmând a realiza o primă plată din suma de 13,5 milioane lei in primele 10 zile ale lunii septembrie 2021”, se arată în minuta încheiată pe 26 august între cele două părți.

Primăria Sectorului 1, prin Poliția Locală, își asumă că își va îndeplini obligaţiile legale și contractuale care ii revin privind controlul şi sancționarea agenţilor economici al căror comportament conduce la acumularea de deşeuri in depozite necontrolate dar și faptul că va identifica urgent o soluție, chiar și cu caracter temporar, în ceea ce priveşte eliminarea finală prin depozitare a deșeurilor generate pe raza Sectorului 1.

Potrivit anexei minutei, prestațiile pentru lunile septembrie și octombrie se reduc astfel:











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11047 vizualizari

  • -15 (33 voturi)    
    Mare victorie (Vineri, 27 august 2021, 22:51)

    hdd [utilizator]

    înțeleg că prețurile au rămas nemodificate, s-au schimbat cantitățile.
    Practic mafioții au redus suprafața pe care vor face curat.

    părerea mea e că scandalul e f departe de a se fi încheiat.

    Romprest o să arate contractul, de data asta semnat și de CA, și o să demonstreze că și-a îndeplinit obligațiile dar doar pe juma de sector - conform contract.
    Ăilalți mai ghinioniști rămân cu gunoiul la poartă la fel ca și până acum.

    :)
    bravo, Ioana d'Arc!
  • -16 (38 voturi)    
    Penibil functionar public... (Vineri, 27 august 2021, 22:55)

    DanyelMuaddib [utilizator]

    ... ca si aplaudacii care ii sufla in c*r de atat timp... NU a realizat NIMIC in 9 luni, in afara faptului ca in loc sa ia doua franzele de 300 grame cu 3 lei, acum ia doua de 150 de grame cu 1,50... si morti de foame vor fi tot aplaudacii care sunt atat de fraieri ca o intereseaza doar comisioanele luate. PSD, PNL, USR... puteti gargarisi ce vreti, asta e doar politica penibila a Romaniei vandute la straini!
    • +4 (14 voturi)    
      3 lei din 15 cât avea în buzunar (Sâmbătă, 28 august 2021, 8:02)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui DanyelMuaddib

      Pe franzela aia a plătit PSD-ul cam 20 % din bugetul local.
    • +1 (3 voturi)    
      analogie aiurea (Sâmbătă, 28 august 2021, 14:09)

      faty [utilizator] i-a raspuns lui DanyelMuaddib

      Atata doar ca pretul franzelei nu primaria il seteaza ci brutaria.. la fel ca si in cazul de fata unde Romprest isi stabileste preturile serviciilor (pe baza costurilor cu angajatii, materiale, etc) deci nu ar fi avut cum sa poata primaria sa modifice sau sa impuna ea alte preturi. Ce s-a realizat in schmb a fost renegocierea frecventelor de ridicare si curatenie astfel incat sectorul sa fie in continuare curat (stabilit prin acord) iar primaria sa faca o economie dintr-un contract pagubos care trebuie reziliat, dar sunt inca prea multe piedici.
    • -1 (1 vot)    
      numai nu era nevoie de doua franzele (Sâmbătă, 28 august 2021, 15:53)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui DanyelMuaddib

      Una se arunca oricum.
      Cam asa si cu gunoiul. Vom afla in curand daca era sau nu nevoie de un numar dublu de curse!
  • -15 (37 voturi)    
    cum? (Vineri, 27 august 2021, 22:55)

    cucuveauamov [utilizator]

    a semnat cu Mafia??? maiculita ... urmeaza o poza cu talibanii.
  • -13 (25 voturi)    
    Și americanii au semnat protocol cu talibanii (Vineri, 27 august 2021, 22:56)

    Nyk1 [utilizator]

    Așa e politica, mai trebuie să-ți calci pe mândrie din când în când!
  • +9 (29 voturi)    
    bravo (Vineri, 27 august 2021, 22:57)

    kln2000 [utilizator]

    bravo Clotilde!
  • -7 (23 voturi)    
    #NiciunPasÎnapoi #Continuăm (Vineri, 27 august 2021, 23:05)

    Shaolin [utilizator]

    #WUT?
    #HAHAHA
    #WOW
  • +6 (14 voturi)    
    ... (Vineri, 27 august 2021, 23:16)

    cartograful [utilizator]

    Adio, dar raman cu tine!
  • +12 (28 voturi)    
    Va fi destul de complicat pt Romprest (Vineri, 27 august 2021, 23:23)

    Susufler0 [utilizator]

    sa faca si curatenie in sector si sa lase si mizerie cat sa demonstreze ca desi lucreaza la capacitatea prevazuta in Protocol, totusi cantitatea de munca nu este suficienta pt a colecta tot gunoiul stradal !

    PS. Clotilde i-a dus exact acolo unde a vrut !
    • +18 (30 voturi)    
      Faceau curatenie fictiv (Sâmbătă, 28 august 2021, 0:37)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Umflau facturile , plimbau masinile de 2 ori pe saptamana si luau tomberoanele pe jumatate goale. Acum vin o singura data pe saptamana si nu e nicio problema. Eu nici nu stiam ca nu mai vin de 2 ori pana nu mi-a zis sotia ca nu mai vin de cateva luni asa.
      • 0 (10 voturi)    
        Alta fumigena tipica necunoscatorilor... (Sâmbătă, 28 august 2021, 8:17)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Nu e vorba despre gunoiul menajer...

        Retine treaba asta!
      • +6 (12 voturi)    
        Serios? (Sâmbătă, 28 august 2021, 8:31)

        independentu [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Facut curatenie si ridicarea gunoiului menajer nu e acelasi lucru.
        Disputa a fost pe salubrizarea spatiilor publice, nu pe ridicarea gunoiului.
        Nu stiu unde stai tu, dar de cel putin 15 ani gunoiul se ia o data pe saptamana (pentru persoane fizice). Doar firmele pot sa aiba frecventa mai mare, dar ele au contract separat.
        In schimb, maturarea strazii si ridicarea gunoiului stradal se face de mai multe ori pe saptamana si asta e esential pentru "curatenie".
        Mai rar, inseamna mai multa mizerie pe strada. Si se face o gramada de mizerie in sectorul 1, fiindca lumea s-a obisnuit sa lase tot felul de chestii pe strada, mai ales provenite din constructii.
        • -1 (1 vot)    
          De 2 ori veneau la noi pe strada (Sâmbătă, 28 august 2021, 19:19)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui independentu

          Asta iti spun sigur ca ma trezeau mereu dimineata.
      • +2 (10 voturi)    
        mizerie (Sâmbătă, 28 august 2021, 8:47)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        in genera, cand esti obisnuit sa traiesti in mizerie, nu prea observi daca vin sau nu.Altii, observa!
        • +1 (1 vot)    
          Pai asta e sectorul 1 de ani buni (Sâmbătă, 28 august 2021, 19:18)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui atc

          N-are treaba cine e primar. E un jeg de mult timp in sector. Mizeria a fost si inainte, la fel de multa. Ceva mai multa curatenie a fost doar pe timpul lui Chiliman.
          • -1 (1 vot)    
            Nu zau! (Sâmbătă, 28 august 2021, 20:47)

            atc [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

            Asta poti s-o spui papagalilor care nu traiesc de-o viata in S1. Las-o mai moale cu vandutul de gogosi rancede. Contractul semnat de Chiliman ( cand ti-era tie bine) a fost respectat toata perioada de catre Romprest, pana a venit aceasta aventuriera si a adus mizeria in S1, prin neplata serviciilor prestate. Si vezi ca penalitatile de neplata in contul Primariei
            ( adica al nostru) au ajuns la 20 mil Ron!
  • +11 (23 voturi)    
    transparenta (Vineri, 27 august 2021, 23:41)

    gigimargot [utilizator]

    Daca mai multi primari in Romania ar dovedi putina transparenta, ar iesi limpede la iveala coruptia. Aceasta transparenta e cheia votului pentru orice administrator de fonduri publice si pentru judecarea performantei celor deja numiti sau alesi.
    • -2 (10 voturi)    
      Preturile din contract nu le poate .... (Sâmbătă, 28 august 2021, 8:19)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui gigimargot

      ...modifica nici ms-sa lui Clotilde cu toata sustinerea :)))
  • 0 (12 voturi)    
    The art of the deal by Clotilde (Sâmbătă, 28 august 2021, 6:19)

    Amariei [utilizator]

    Faci scandal si apoi cazi la intelegere. Pun pariu ca o vor lasa mai moale cu referendumul de demitere...
  • +7 (15 voturi)    
    Evoluția evenimentelor (Sâmbătă, 28 august 2021, 7:54)

    muvis [utilizator]

    ne-ar obliga mai degrabă să zicem că Romprest a semnat protocolul Primăriei. E plin de semnificații aici. Avem un primar și niște locuitori câștigători.
  • +6 (20 voturi)    
    Curățenie (Sâmbătă, 28 august 2021, 7:57)

    Celbland [utilizator]

    Clotilde Armand spune că a redus contractul eliminând servicii inutile, care oricum nu se făceau.

    Mafia PNL-PSD-Romprest susține că vor reduce frecvența curățeniei.

    Chiar dacă am presupune că serviciile eliminate din activitatea Romprest ar fi necesare, Clotilde Armand are acum posibilitatea să le contracteze cu altă firmă la un preț de 5 ori mai mic și tot face o economie de cel puțin 6 milioane lei lunar. Banii economisiți vor merge la investiții pentru bucureșteni, nu la diamante pentru PSD.

    Oricum privești, tot o victorie a primarului Clotilde Armand este. Păcat că legislația făcută de PSD și PDL-PNL nu permite rezilierea contractului cu Romprest.

    Lupta nu este nici pe departe terminată. Mafia PSD-PNL-Romprest va contraataca puternic, va încerca să nu colecteze gunoiul sau chiar să aducă gunoi din afara sectorului, va face tot posibilul să-i persecute pe bucureșteni în timp ce Antena 3 și România TV o va învinui pe Clotilde Armand.

    Clotilde Armand trebuie să fie vigilentă, să facă controale stricte pentru activitatea Romprest și să fie pregătită în orice clipă să aducă altă companie să facă treaba când Romprest nu-și va face datoria.

    Nu e ușor, dar mafia PSD-PNL-Romprest poate și trebuie să fie învinsă.
  • +2 (10 voturi)    
    La victoire! (Sâmbătă, 28 august 2021, 9:32)

    atc [utilizator]

    " În spiritul transparenței vă atașez protocolul...".
    Pai, hai sa-l si citim: "Art.1. - Pentru o perioada de doua luni, septembrie si octombrie..." Bine!
  • +8 (10 voturi)    
    Dacă era susținută și de PNL și de prefect (Sâmbătă, 28 august 2021, 11:11)

    nick24 [utilizator]

    ar fi putut rezilia contractul cu Romprest.
    PNL prin cârtița Senastian Burduja a fost contra primăriței permanent, la orice.
    Așa, măcar a redus cheltuielile, dar n-a scăpat de mafioți.