Primăria Capitalei n-are bani pentru Pasajul de la Doamna Ghica. Nicușor Dan: Suntem în discuții ca lucrările să fie realizate fie de CNI, fie de primăriile de sector

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 1 martie 2021, 14:30 Actualitate | Administratie Locala


Pasaj Doamna Ghica 14
Foto: Hotnews
Primăria Capitalei discută cu Compania Națională de Investiții (CNI) și cu primăriile de sector despre realizarea lucrărilor la Pasajul Doamna Ghica. Motivul, susține Nicușor Dan, Primăria nu are bani.

​„Conturile Primăriei sunt în continuare blocate. Foarte foarte probabil nu o să existe bani în bugetul Capitalei nici pentru proiectul de la Dna Ghica, nici pentru sălile pentru sport. Sunt în discuții cu primarii de la sectoare pentru investițiile de la școli pe care primăria Capitalei le-a început. Pentru Pasajul de la Dna Ghica suntem în discuții ca aceste lucrări să fie realizate fie de CNI, fie de Primăriile de sector. Nu e normal ca bucureștenii să sufere pentru că există niște datorii la nivelul Primăriei”, a declarat luni Nicușor Dan.

Pasajul rutier suprateran de la Doamna Ghica, despre care fostul primar Gabriela Firea promitea că va fi gata toamna anului trecut, ajunsese în decembrie la 40% stadiu de execuție. Potrivit informațiilor furnizate de Primăria Capitalei, structura de rezistență a pasajului (picioarele podului) și devierea rețelelor de utilități este aproape gata, însă structura metalică (tablierul) lipsește deoarece contractul pentru furnizarea oțelului, încheiat pe 21 august, a fost sistat din lipsa banilor. Termenul de finalizare este 5 mai 2021, însă nu e clar dacă poate fi respectat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















31959 vizualizari

  • -7 (51 voturi)    
    ei hai (Luni, 1 martie 2021, 14:36)

    nellino [utilizator]

    dle Primar, nu exista om care sa o dispretuiasca pe Firea mai mult decat mine, dar totusi a reusit sa faca 50% din lucrare cand avea Guvernul impotriva. Domnia Voastra sunteti in alta situatie si nu reusiti sa solutionati problema asta?
    Nu ati circulat in zona aia sa vedeti cum se sta pe D-na Ghica pe coloana de un rand sa se ajunga in Colentina.
    Sau cum a preluat Cremenita tot traficul dinspre Pantelimon.
    Chiar nu vreau sa o vad pe Tzoapa jubiland ca ati mintit in campanie, etc.
    • -10 (38 voturi)    
      Nu mai minti, rusnacule! (Luni, 1 martie 2021, 14:59)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      .*.

      Nu mai minti, esti un pesedist iubitor de firea si dragnea! Cum poti sa o lauzi pe toapa?

      .*.
    • -7 (19 voturi)    
      Trebuie sa stii sa citesti (Luni, 1 martie 2021, 15:52)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Printre randuri si sa nu-l faci inculpat pe Nicusor Dan la picioarele caruia sta toata speranta USR-ista.

      Asadar, Firea n-a facut mai mult pentru ca era incompetenta si neputincioasa, iar Nicusor Dan este cel mai potent si cel mai puternic primar existent vreodata, pentru care din cate am inteles de la USR-isti se va ridica si o mare statuie la care habotnicii USR-isti sa se inchine de dimineata si pana noaptea si sa-i linga talpile, in schimb daca nu face ceva nu este pentru ca n-ar putea, ci pentru ca ii este imposibil sa scoata mai multe resurse si el insusi chiar nu se poate face resursa financiara.

      Deci mai usor cu vorbaria multa si proasta impotriva lui Nicusor Dan, ca de PSD-isti suntem toti satui!
      • 0 (6 voturi)    
        un om care nu a lucrat pana la varsta lui (Marţi, 2 martie 2021, 9:04)

        credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        e habarnist,poate sa aiba 10 doctorate in matematica!
        el stiu ca s-a ocupat cu zeci de plangeri,de blocurile inalte de langa case $$$!
        un habarnist!
    • +2 (6 voturi)    
      și zi așa... PSD contra psd (Luni, 1 martie 2021, 18:20)

      Chilian [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Cu litere mari și litere mici ca să pară două. Cred că afirmația este demnă de Urzica. Sau te pomenești că azi Firea o fi înscrisă la un partid aflat la guvernare...
    • 0 (2 voturi)    
      pentru (Marţi, 2 martie 2021, 11:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      toti pesedacii ca tine, mari sau mici, o mica si utila aducere aminte : Fifi a voastra a facut bugetul pe 2020 avand in vedere, zicea ea, incasari de 10 mld. lei, in conditiile in care incasa an de an in jur de 4 mld. lei, de unde rezulta si datoriile existente.
      Ca urmare, da fuguta la Fifi sa scoata din buzunarele proprii banii cu care sa achite datoriile primariei condusa atat de eficient de ea si astfel vor putea fi alocati si bani pentru investitii, finalizandu-se pasajul Ghica si nu numai.
  • -15 (45 voturi)    
    Totusi ceva nu se leaga in naratiune (Luni, 1 martie 2021, 14:39)

    John Popescu [utilizator]

    Cotoroanta Firea fura miliarde de euro in timpul mandatului si lucrarile la pasajul Ghica si Prelungirea Ghencea avansau. A venit Nicusor si PNLul, care nu mai fura, si s-au blocat toate lucrarile. Unde sunt miliardele care se furau atunci si nu se mai fura acum? De ce atunci se lucra si acum nu mai sunt bani? Ii las pe matematicienii de la PNL sa rezolve aceasta ecuatie de gradul 1 cu 2 necunoscute.
    • -12 (38 voturi)    
      hopa... (Luni, 1 martie 2021, 14:57)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui John Popescu

      .. brusc ne dam seama ca atunci cand suntem pusi sa facem ceva concret, nu suntem buni de nimic.. doar palavrageala si promisiuni electorale?
    • -2 (22 voturi)    
      trece iarna (Luni, 1 martie 2021, 15:07)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui John Popescu

      si lumea uita de caldura si vrea pasaje... Evident ca e bine sa avem de toate, dar nu uitati ca banii se vor duce pe urmatorii ani cu precadere in tevi... adica principala problema, chiar ca s-a incalzit afara.
      • +2 (2 voturi)    
        trebuie (Marţi, 2 martie 2021, 11:55)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        sa faceti o distinctie necesara.
        Lucrarile de modernizare a retelei de termoficare sunt facute din fonduri alocate reparatiilor, pe cand pasajul rutier de la Ghica (spre exemplu) este investitie (realizare noua).
    • +4 (10 voturi)    
      au fost furate în avans (Luni, 1 martie 2021, 18:22)

      Chilian [utilizator] i-a raspuns lui John Popescu

      prin agajarea de lucrări efectuate și neplătite. Acum, după ce le plătim, ghici ce? Nu mai sunt bani.
    • +2 (8 voturi)    
      ha (Luni, 1 martie 2021, 21:46)

      maryus999 [utilizator] i-a raspuns lui John Popescu

      pai in prima propozitie zici ca firea fura miliardele si in a doua zici ca nicusor nu fura dar s.au blocat lucrarile ? si in a treia intrebi unde sunt miliardele care se furau ? pai ti.ai raspuns singur fara sa fi matematician :D miliardele au ramas la firea ca doar tu ai zs ca le fura si la nicusor au ramas datoriile :))))
      • +1 (5 voturi)    
        Bugetul e anual (Marţi, 2 martie 2021, 10:38)

        John Popescu [utilizator] i-a raspuns lui maryus999

        Datoriile ca datoriile, dar Bucurestiul are PIB mai mare decat Madridul. Veniturile pe anul asta tot Firea le-a furat? Mai gandim si noi putin inainte sa sarim la fentele electorale ala PNLului? Daca Firea fura miliarde de euro pe an si Nicusor nu mai fura, ma astept macar ca bugetul sa afiseze un larg surplus anual din care sa se stinga stocul de datorii trecute. De altfel, in legatura cu "nu mai sunt bani", iti reamintesc ca lucrarile la dna Ghica sunt facute de companiile primariei, pe banii primariei. Nu era nicio intarziere la plata inainte de campanie, deci bani existau si se plateau lucrarile. Daca primaria are conturile blocate, treaba primarului este sa gaseasca venituri, sa scada subventiile pentru diverse gauri negre, sa creasca taxele etc, nu sa dea vina pe greaua mostenire, ca nu ma incalzeste pe mine greaua mostenire cand stau o ora in coada in Colentina.

        Evident ca povestea cu datoriile si cu furtul este gargara electorala pentru naivii de mai sus. "Greaua mostenire" poate exista, dar nici "animalele politice" din PNL nu sunt mai rasariti. Tot chelneri si amante si analfabeti conduc.
  • -22 (40 voturi)    
    pai hai Neicushoare.. (Luni, 1 martie 2021, 14:56)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. ca ziceai ca maresti salariu mediu. in campanie promiteai tot...
    • +7 (25 voturi)    
      Două explicații (Luni, 1 martie 2021, 16:12)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Privitor la mărirea salariului mediu de către Primarul Bucureștiului: cred că postul Dvs. poate avea două explicații: prostie sau ticăloșie.
      Alegeți.
      • -4 (18 voturi)    
        la tine e una simpla: mancurt (Luni, 1 martie 2021, 16:54)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        "ca să fac o propunere explicită, în proiectul nostru, în urma unui mandat de 4 ani, salariile bucureștenilor vor ajunge la 1400 de euro pe lună, salariul net."

        https://www.digi24.ro/alegeri-locale-2020/nicusor-dan-promite-un-salariul-mediu-net-de-1-400-de-euro-in-bucuresti-pana-in-2024-1367614
        • -1 (3 voturi)    
          dupa cum (Marţi, 2 martie 2021, 11:58)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          singur ai citat, "...în urma unui mandat de 4 ani,...". Asteapta cei 4 ani de mandat sa fie terminati si vom vedea.
          • +1 (1 vot)    
            vom vedea cataracta mea (Miercuri, 3 martie 2021, 8:28)

            credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            meserie te halesc,nu te cunosc,nu ma cunosti!
  • -5 (21 voturi)    
    Ce nu am inteles cind au inceput (Luni, 1 martie 2021, 15:00)

    Kecske [utilizator]

    lucrarile la pasajul acesta nu inteleg nici acum ? De ce a fost facut "peste" si nu ca la Obor pe sub sosea, o solutie mult mai logica. Si s-au cistigat si benzi la suprafata (era exact ca la intersectia Muncii/Mihai Bravu, cu tramvaiul pe o banda). De ce nu au facut pasajul de la Doamna Ghica pe dedesubt ? Sa sara "jmecherii" grabiti cu masina direct in casele oamenilor ?
    • +9 (31 voturi)    
      Un pasaj început oricum prost (Luni, 1 martie 2021, 15:21)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui Kecske

      Cine a trecut măcar o dată pe acolo își dă seama dintr-o privire de ce se face pasaj suprateran: pentru că șos. Colentina este mult mai jos față de str. Doamna Ghica în ambele sensuri.
      Și mi se pare de bun simț ce face Nicușor: școlile au prioritate până face rost de bani să finalizeze pasajul. Și până atunci poate îl reproiectează cum trebuie, adică și cu linie de tramvai, pentru că nu ajută prea mult fără linie de tramvai, cum l-a-nceput gospodina obraznică a lui Pandele.
      • -20 (34 voturi)    
        doar saracii ca tine (Luni, 1 martie 2021, 15:46)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Kap

        se taraie cu tramvaiul. Oamenii care au o productivitate a muncii demna de secolul in care traim, au si salarii pe masura. Ei circula aproape exclusiv cu masina, de aceea e profund ticalosit ca pe taxele si impozitele lor sa faci linii de tramvai pentru mocangii. Mai bine faci inca 2 benzi pentru masini. In privinta pasajului in chestiune, sa-l finalizeze asa cum e, orice alta modifcare a proiectului se va traduce in ani de intarziere.
        • +14 (24 voturi)    
          O TARA BOGATA... (Luni, 1 martie 2021, 15:55)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

          Nu este aceea in care orice cetatean detine o masina, ci acolo unde bogatii circula cu transportul in comun!
          • -6 (12 voturi)    
            aia e o tara terminata (Luni, 1 martie 2021, 17:59)

            mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

            si in Luxembourg, tot saracanii si emigrantii paraziteaza tramvaiele, singura diferenta e ca acolo isi platesc abonamentul.
            • +2 (8 voturi)    
              Bombardierule, era vorba de tari reale (Luni, 1 martie 2021, 19:19)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

              Nu de pseudo-tari cu populatia de doua ori mai mare decat Timisora si cu PIB-ul per cap de locuitor dublu fata de cel al Germaniei.
        • +7 (15 voturi)    
          Pasaj cu tramvai, altfel n-are rost (Luni, 1 martie 2021, 16:12)

          Kap [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

          În orașele civilizate se circulă cu transportul în comun.
          Din păcate în București ajung destule specimene care nu pricep că haosul și aglomerația exagerată se datorează inclusiv țopârlanilor care țin să-și plimbe comoditatea prin oraș generând poluare, trafic inutil și ocupând abuziv de multe ori trotuarele cu mașinile, multe de neam prost.
          Despre mocangii, e o etichetă numai bună pentru cei ce trollează constant site-ul pentru a submina oameni sau idei pentru doi bani găuriți.
    • +4 (4 voturi)    
      Pentru ca metrou (Luni, 1 martie 2021, 17:38)

      John Popescu [utilizator] i-a raspuns lui Kecske

      Sub Soseaua Colentina este prevazut in secolul 22 sa treaca linia de metrou Rahova - Colentina.
  • +3 (13 voturi)    
    Tcmb (Luni, 1 martie 2021, 15:05)

    muvis [utilizator]

    Trustul de clădiri metropolitane care se ocupa de aceasta lucrare cu ce se mai ocupă? Înțeleg că se menține în continuare compania, deși e una din cele 22 înființate ilegal.
    • +4 (8 voturi)    
      Ilegal (Luni, 1 martie 2021, 16:28)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      Eu am citit ca nu toate sunt ilegal infiintate, doar cele 16 din procesul cu USB, nu stiu sigur dar cred ca banii pentru continuarea pasajului au fost prinsi in buget mai departe, altfel o vedeai pe Firea facand spume pe la Tv cum ca ND distruge Bucuresti-ul...proiectele ei etc...

      Partea cu poprirea/blocarea conturilor tine de idiotenia care se tot perpetueaza pe la ANAF, exista si alte cai de a recupera o datorie, nu trebuie sa opresti activitatea unei institutii sau a unei Companii private...insa circul primeaza in Ro :)))
      • +2 (2 voturi)    
        blocarea conturilor (Marţi, 2 martie 2021, 8:45)

        Andreiasu [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

        De acord cu observatia privind blocarea conturilor dar, ANAF tine de guvern care este de aceeasi parte cu primarul. Sau NU?
      • -2 (2 voturi)    
        Da (Marţi, 2 martie 2021, 9:19)

        muvis [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

        Așa este, nu toate erau înființate ilegal. Trustul însă era una dintre cele ilegal înființate.
        • -1 (1 vot)    
          toate companiile (Marţi, 2 martie 2021, 12:16)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui muvis

          municipale infiintate de Fifi au fost, initial, ilegal infiintate pentru ca nu au avut majoritatea de 2/3 din CGMB conform legii.
          Ulterior, dupa ce Fifi a pierdut in fata hotararii judecatoresti de desfiintare, a vorbit la o sarma cu veorica vasilica, pe atunci prim bucatareasa la guvern, care dupa ce i-a aprobat reteta dragnea, a dat o hotarare de guvern care a modificat legea respectiva la 50%+1 membrii ai consiliului primariei. Cum Fifi avea majoritate simpla in CGMB, a supus din nou aprobarii infiintarea companiilor, care a fost, evident, aprobata. Si asa a intrat Fifi in legalitate.
          Ce zicea Nicusor, era vorba de pastrarea totusi a, daca nu ma insel, 4 din cele 22 de companii municipale dar si alea restructurate.
    • 0 (2 voturi)    
      promenada pentru masini (Marţi, 2 martie 2021, 8:42)

      Andreiasu [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      TCMB construieste blocuri pe Prelungirea Ghencea unde traficul este atat de lejer incat mai trebuiesc masini. Mai este putin si se termina si monstruosul sens giratoriu suspendat de la centura (acolo lucreaza CNI) dupa care traficul catre centrul orasului va fi fluidizat tot pe Prelungirea Ghencea. Vom avea atunci prima strada de promenada pentru masini.
  • -4 (22 voturi)    
    NICUSOR DAN (Luni, 1 martie 2021, 15:52)

    jidanul [utilizator]

    De ce ati mai vrut voi usr-isti si pnl-isti sa deveniti primari, parlamentari, ministrii, prim-ministrii si presedinti de tara ? Ca ocupati aceste functii degeaba, ori nu stiti, ori nu puteti, ori nu vreti. Mai bine dati-va demisia si lasati-i pe alti sa vina care au facut, stiu sa faca si pot sa faca. Cu voi ne-am lamurit, sunteti dezastre si catastrofe.
    • -1 (1 vot)    
      :)) (Marţi, 2 martie 2021, 12:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      :)) :)). Esti atat de amuzant. Aproape chiar ridicol de amuzant. Gata, i-ai infierat cu manie proletara si i-ai terminat.
      • 0 (0 voturi)    
        N.D. (Joi, 4 martie 2021, 8:38)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        "...si i-ai terminat..."Nu, e putin invers: ei ne-au terminat pe noi. Si mai urmeaza. Multe "succesuri" terminatorilor!
  • -3 (21 voturi)    
    ce ma bucur (Luni, 1 martie 2021, 16:08)

    Sycka [utilizator]

    Ce ma bucur... puzuri blocate, toate proiectele blocate. Tot ce bucurestenii asteptau sa se termine mai repede in ultimii 5-10 ani se opreste.
    Sunt curios ce o sa ne spuna Nicusor ca a reusit sa realizeze la finalul mandatului... The clock is ticking... Au trecut aproape 6 luni si domnul nu a venit sa anunte lansarea unui proiect personal, numai blocari de proiecte (chiar si cele la o centime de finalizare) in baza urii fata de vechea administratie.

    Ati votat un primar axat doar pe a demonstra ca vechea administratie e rea si nu pe a transforma ce a fost gresit facut in trecut in ceva util in viitor.

    Sunt lucruri de corectat si imbunatatit cu duiumul dar un administrator/manager bun corecteaza lucrurile fara sa blocheze "productia"
  • -1 (11 voturi)    
    de cand nu mai fura caracatita lu firea... (Luni, 1 martie 2021, 16:50)

    maiorulmura [utilizator]

    ...s-au terminat si banii
  • -5 (11 voturi)    
    Dezastru (Luni, 1 martie 2021, 18:20)

    dx [utilizator]

    totul este blocat. Lucrari banale pe care Oprescu le finaliza in 6 luni (Pasajul de la Pta Presei Libere) se vor intinde pe decenii.
    Zero proiecte nou incepute. Zero initiative noi de investitii pentru Bucuresti. Doar propaganda, circ si blocaje.
    A... Clotide a pus niste pietris pe un camp si-l numeste alee. Cam asta e nivelul. Dar deh, ne-o meritam. Pe doctor il vana DNA-ul cu dosare fictive. BTW, mai stii cineva cum o duce ca la puscarie nu e...
    • 0 (4 voturi)    
      martie 2014 - iulie 2015 (Luni, 1 martie 2021, 23:06)

      Chilian [utilizator] i-a raspuns lui dx

      asta a fost durat construcției pasajului subteran auto. Confunzi cu pasajul pietonal care este altă mâncare de pește.
      Printre dificultățile întâmpinate au fost devierea rețelei
      subterane de încălzire a parcului Herăstrău și furtul cutiri milei de la Cașin care a dus la blocarea financiară a proiectului.
      Sper că te uiți cu atenție la graficul de lucrări și la cel de plăți de la Doamna Ghica. Vei constata niște decalaje cel puțin surprinzătoare.
    • 0 (2 voturi)    
      voi (Marţi, 2 martie 2021, 12:24)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui dx

      pesedacii sunteti nesatui.
      aproape ca o sa va inecati in ra*atul pe care-l inghititi pe nerasuflate.
      Cand a venit oparescu primar la Bucuresti, primul lucru pe care l-a facut a fost sa opreasca lucrarile la Podul Basarab si la Arena Nationala. Dupa circa 6 luni a dat drumul la continuarea lucrarilor, lucrari ale caror costrui s-au dublat ca prin farmec.
      • +3 (3 voturi)    
        Oparescu primar (Marţi, 2 martie 2021, 14:38)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Nenea asta este considerat spagarul suprem, prins intr-un final cu banii in buzunar la propriu in primarie...20 mii euro parca, ceva de city break :))

        Cand a castigat primaria a oprit lucrarile de unde luau spaga cei care semnasera contractele anterior, i-a trebuit 6 luni de negociere. :)) in final parca presa scria de un 20% parandarat (nesimtit fata de ce se vehicula 10% inainte) si cu plata la semnare sau inainte ca nu avea incredere omul :))

        Bre eu zic si sper sa nu supar pe nimeni insa mi-e sa nu se repete partitura asta si cu ND , prea seamana, banul este ochiul diavolului all the time.
  • +1 (5 voturi)    
    imoral (Marţi, 2 martie 2021, 9:27)

    jescu [utilizator]

    Desi locuiesc in Bucuresti, nu mi se pare moral ca cel mai bogat oras din tara sa ia bani de la bugetul national. Cele mai saraci localitati ce sa mai zica atunci ? Ar trebui sa existe o singura primarie, nu sase, sa includa si Voluntariul/Pipera ca tot Bucuresti e defapt. La fel sunt multe orase sau localitati din tara care se invecineaza cu altele similare si care defapt se pot lipi pentru eficienta si a economisi banii oamenilor.
    • +1 (1 vot)    
      cu includerea (Marţi, 2 martie 2021, 12:26)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      comunelor limitrofe, deja vorbiti de metropola Bucuresti.
    • 0 (0 voturi)    
      Buget Bucuresti (Joi, 4 martie 2021, 8:47)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Ceea ce propuneti ar fi dezastruos pentru restul Ro: banii pleaca de la contributorii din Buc. la ANAF, se repartizeaza conf. bugetului si o parte, MAI PUTIN decat s-a predat, se intorc la Buc. Adica, pe scurt: Buc si alte localitati mai bogate subventioneaza localiatati mai sarace. Asta inseamna solidaritate nationala.
  • 0 (0 voturi)    
    N.D. (Joi, 4 martie 2021, 9:05)

    atc [utilizator]

    2.10. 2020:-Ludovic cel Bun:"Reafirm angajamentul de a sprijini toate proiectelor primariei. Toate proiectele vor fi derulate cu profesionalism si maxima viteza. Reafirm angajamentul de a obtine finantare pentru aceste proiecte, care trebuiau facute de 10-15 ani, dar nu au fost facute."
    Sa-ntelegem de la N.D. ca pasajul dna. Ghica NU face parte din proiectele primariei? Caci restul proiectelor chiar se deruleaza cu "profesionalism si maxima viteza". Cat despre" angajamentul de a obtine finantare pentru aceste proiecte...", n-am nici o indoiala ca a fost respectat!