Primul fault al PNL la Nicușor Dan: Liberalii anunță public că vor vota suspendarea PUZ-urilor la sectoare doar pentru trei luni, nu pentru doi ani cât voia Primarul General

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2021, 18:19 Actualitate | Administratie Locala


Nicusor Dan si Ludovic Orban
Foto: Facebook
​Consilierii PNL nu vor suspendarea PUZ-urilor la sectoare pentru doi ani așa cum cerea primarul Nicușor Dan, anunțând joi seară, oficial, că vor vota pentru o decizie în acest sens doar pentru trei luni. Potrivit șefei PNL București, Violeta Alexandru, Nicușor Dan a fost de acord cu acest lucru. Primarul General nu a putut fi contactat pentru un punct de vedere.

Liberalii susțin că suspendarea pentru doi ani a PUZ-urilor „ar înseamna blocarea oricărui proiect de dezvoltare în București, inclusiv a celor care respectă toate normele în vigoare”.

„Consilierii PNL vor vota proiectele Hotărârilor de Consiliu General inițiate de Primarul Dan pentru suspendarea PUZ-urilor. O suspendare de 3 luni, timp în care să se remedieze problemele. Suspendarea celor 5 PUZ-uri de sector (cel de la Sector 1 nici nu a mai ajuns să fie aprobat fiindu-i retrase avizele) și lăsarea Bucureștiului fără niciun fel de reglementare în materie de urbanism, PENTRU O PERIOADĂ DE 2 ANI, așa cum propune Primarul General al Capitalei, domnul Nicușor Dan, pentru ședința Consiliului General de mâine, înseamnă mult. Primarul General a înțeles argumentele noastre pertinente. Această decizie ar însemna blocarea oricărui proiect de dezvoltare în București, inclusiv a celor care respectă toate normele în vigoare. Nu pot fi alungate proiectele viabile în județele limitrofe. Am cerut Primarului General reducerea termenului de suspendare propus. De la 2 ani la 3 luni. Și a fost de acord”, a scris Violeta Alexandru pe Facebook.

Potrivit acesteia, liberalii vor aștepta propunerile de corectare ale PUZ-urilor pe care Primarul General Dan le consideră de natură a încălca prevederile legale.

„PUZ-urile sectoarelor au fost făcute și aprobate de către administrația PSD (sub conducerea primarilor PSD la sectoare și a Gabrielei Firea la Primăria Capitalei), iar abuzurile asupra spațiilor verzi nu vor fi tolerate. Pot face toate presiunile din lume cei care au intrat acum în panică pentru că practicile lor, practici ale unor autentici “rechini imobiliari”, vor ieși la iveală”, a mai scris Violeta Alexandru.

Nicușor Dan a cerut Consiliului General suspendarea pentru 2 ani a Planurilor Urbanistice Coordonatoare ale Sectoarelor 2, 3, 4, 5 și 6, potrivit unor proiecte care se află pe ordinea de zi a ședinței Consiliului General de pe 26 februarie. Pentru Sectorul 1 un astfel de document nu a fost aprobat. Documentațiile, aprobate de majoritatea PSD-ALDE din Consiliul General sub administrația Firea, permit betonarea a zeci de ha de spațiu verde și construirea unor blocuri între case. PUZ-ul Sectorului 3 a fost anulat recent de instanță de cetățeni, dar decizia poate fi atacată cu recurs. PUZ-ul Sectorului 6 a fost anulat anul trecut în prima instanță, tot la cererea cetățenilor, dar primarul Sectorului 6, Ciprian Ciucu, și APM au făcut recurs. Pentru restul există plângeri prealabile pentru anulare.


Acesta a spus că pentru proiectele de interes public, precum extindere de școli, grădinițe, pasaje, primăriile de Sector pot cere aprobarea punctuală a acestora, într-o lună urmând să fie emis un PUZ special pentru acestea. La fel și în cazul proiectelor private rezonabile, astfel că nu se blochează dezvoltarea orașului. Primarul a declarat că se opune doar proiectelor ilegale, care betonează spațiile verzi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6693 vizualizari

  • +23 (29 voturi)    
    suspendare PUZ uri (Joi, 25 februarie 2021, 18:35)

    tommyd [utilizator]

    Pai si ce miza mai are atunci suspendarea pt doar 3 luni a PUZ urilor? Oricum nu va fi gata PUGul in 3 luni. Orice dezvoltator care vrea sa forteze nota va astepta convenabil sa treaca astea 3 luni, si apoi va cere autorizarie in baza PUZului de sector, care va reintra ulterior in vigoare. Poate imi scapa mie ceva, dar nu cred.
    • +23 (27 voturi)    
      pai fix asta si vrea PNL (Joi, 25 februarie 2021, 19:42)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tommyd

      Ca sa nu spuna ca e impotriva anularii PUZ-urilor, s-a gandit ca da mai bine la TV cu amanarea cu doar 3 luni. Simplu. PNL e partid reformator pana la momentul la care chiar trebuie sa se ia de propria mafie. Ca si la apele romane unde desi se vazuse clar angajarea pe criterii pur de partid, n-a fost data afara "animalul politic" ci ala care a demascat nepotismul.

      Si ca sa nu scada tare in sondaje, pun televiziunile prietene sa loveasca cat pot de tare in ministrii USR.

      Acu Nicusor s-a lamurit cu cine are de-a face si a venit momentul sa se decida in ce directie o ia...
      • -4 (8 voturi)    
        hahaha (Joi, 25 februarie 2021, 20:29)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        cine Nicusor?
        in cel mai bun caz isi ia jucariile si pleaca. Asta-i obiceiul lui cand nu-i iese pe plac.
        pana la urma si-a atins scopul Nicushor. S-a dus la pnl "incognito" cat sa forteze candidatura la primarie si gata.
        acum a ajuns un primar fara sustinere. Pnl i-o trage cand are chef si usr din principiu, pt ca a tradat.
        Unii "jurnalisti" de casa ai pnl ne-o tot servesc ca nicushor a facut bine. altfel erau sanse sa nu ajunga primar. acum vedem ce putere are. nici macar aia la care s-a dus cu bratele deschise nu-l sustin atunci cand trebuie...
        concluzia este simpla: a reusit sa faca praf miscarea anti-psd. peste 3,5 ani vom avea iar psd in capitala.
        Felicitari nicushor. apreciem "ambitia" ta :)
        • +9 (9 voturi)    
          da ce-i nicusor asta bre, mama ranitilor??? (Joi, 25 februarie 2021, 22:31)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          Daca Bucurestiul va avea la urmatoarele alegeri primari PSD, vina va fi in exclusivitate a bucurestenilor, care incet, incet, cam incep sa se alinieze la preferintele de vot cu judetele invecinate.
          La Timisoara, Cluj, Oradea, chiar, Iasi, Suceava, PSD nu mai e la butoane de ceva timp. Ba in Cluj n-a prins nici macar 5% cat sa intre in CL. La Bucuresti insa,chiar si dupa dezastrul creat in 2016-2020 nu a castigat opozitia toate sectoarele, iar la primaria generala scorul a fost extrem de strans. Si asta dupa ce Bucurestiul a ajuns in situatia penibila in care primaria nu e in stare sa furnizeze apa calda si caldura, problema care nu exista nici macar la Craiova Olgutei sau la Alexandria lui Dragnea. Dar daca vreti PSD din 2024, votati PSD, pana n-o sa mai fie in stare primaria sa livreze nici apa rece.
        • +1 (1 vot)    
          subiectul articolului e altul (Vineri, 26 februarie 2021, 8:20)

          varavara [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          nu nicusor este problema ci mafiile psd-pnl care daca au interese isi dau mana. Iar pe piata constructiilor sunt interese imense.
    • 0 (0 voturi)    
      Suspendarea prin prefect! (Vineri, 26 februarie 2021, 11:31)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui tommyd

      Deja aceste puz-uri sunt anulate in instanta, dar s-au dat numai decizii in prima instanta si pana la decizia definitiva mai exista.
      Dar, PLUS va avea prefectul si daca le ataca in instanta se suspenda PUZ-urile pana la solutionarea cazurilor.
      Violeta Alexandru, mananca ceva treburi.. mari! Nu se va intampla nimic in 3 luni de zile. Nu are cum. Nu mai vorbesc de prostia cu blocarea: "Această decizie ar însemna blocarea oricărui proiect de dezvoltare în București".
      Violetica ne minte in fata. Exista un PUG dupa care pot fi aprobate proiecte, dar nu pe spatii verzi, nu cu 10 etaje in plus ca in PUZ-uri. Sectorul 1 nu are PUZ coordonator si se poate construi bine merci dupa PUG.
      Pentru cine credea ca PNL nu e un PSD mai mic, iata inca o dovada.
  • +18 (24 voturi)    
    USL (Joi, 25 februarie 2021, 18:44)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Voteaza ei proiecte cu fonduri europene si alte mici schimbari, dar cand vrei sa le iei sursa de spaga, gata.
  • +3 (19 voturi)    
    băi, frate... (Joi, 25 februarie 2021, 18:51)

    Mazeta [utilizator]

    Ăștia negociază șpăgile prin presă?
  • +20 (28 voturi)    
    Urmeaza acelasi tipar pt USR si in Parlament (Joi, 25 februarie 2021, 18:58)

    Kivek [utilizator]

    veti vedea in curand cum PNL se va opune unor proiecte USR in Parlament.

    sa se schimbe lucrurile dar sa ramana la fel
    • +12 (14 voturi)    
      exact! (Joi, 25 februarie 2021, 19:44)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Si la primul moment important de genul asta, USR trebuie sa ameninte cu iesirea de la guvernare, punand PNL in fata unei decizii de loose-loose: la guvernare cu PSD ca si vioara a doua sau alegeri anticipate.
      • 0 (0 voturi)    
        iesirea (Vineri, 26 februarie 2021, 7:48)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        USR+ de la guvernare este echivalent cu reunirea USL, cred ca toata lumea isi da seama. Mare minune de nu asta o fi si scopul pnl.
        • 0 (0 voturi)    
          e nitel mai complicat... (Duminică, 28 februarie 2021, 1:38)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          PNL + PSD la insemna PNL controland 40% din resurse, fata de acum cand controleaza 60-65%

          Si PNL + PSD inseamna ca in 2024 vom avea tatara USL, dominata clar de PSD versus tabara USR. Cu PNL zdrobit la mijloc.

          Din aceste doua motive guvernul asta va dura mai mult decat ne-am astepta.
    • +1 (1 vot)    
      Ce-ți place !. (Vineri, 26 februarie 2021, 8:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Întărâtă-i drace( !) îți zici în sinea ta. Te apucă euforia la gândul ăsta. Fii atent că-i periculos, este la fel cu beția. Faci icter și te doare capul.
  • +20 (22 voturi)    
    dezvoltatorii (Joi, 25 februarie 2021, 19:01)

    andimi [utilizator]

    si uite asa dezvoltatorii se reorienteaza si cotizeaza la PNL, ca sa nu ramana cu proiectele neaprobate. Dar acum actioneaza mai pe tacute, dar sigur nu stau cu mainile in san. Nicusor face greseli dupa greseli, nu vorbeste cu primarii de sector, cu consilierii USR, parca vad ca toti o sa-l saboteze. Ce isi face omul cu mana lui... Pacat!
  • -5 (15 voturi)    
    faultat? (Joi, 25 februarie 2021, 19:02)

    RazC82 [utilizator]

    De ce o diferenta de opinie inseamna un "fault"? Pana la urma s-au pus de acord ca sunt probleme cu PUZ-urile respective, daca nu rezolva in 3 luni cine ii opreste sa ceara o noua suspendare?
    • -8 (12 voturi)    
      n-ai cu cine vorbi (Joi, 25 februarie 2021, 19:32)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      sustinatorii usr le dau dreptate indiferent de ce aberatii ar aproba/spune/face. l-ar fi putut numi fault daca ar fi votat total contra. nu poti supenda TOT. nu pot fi toate abuzuri contra spatiilor verzi si nu pot fi toate in neregula. e imposibil. cei de buna credinta ce fac? asteapta doi ani,pierd bani,timp..
      • +8 (10 voturi)    
        ba da (Joi, 25 februarie 2021, 20:35)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        mai bine plang 2-3 care aveau proiecte in regula decat sa lasi sute de proiecte care distrug orasul si sa planga tot bucurestiul. In timp, incepi sa reglementezi.
        Trebuie taiat in carne vie si apoi incepi sa reglezi. In special cand vorbim de mafiile din zona de contructii din Bucuresti.
        votatul asta ca hai sa vedem 3 luni si apoi dam drumul iar la robinet se chema fault.
  • +16 (24 voturi)    
    PNL = PSD = Mafia (Joi, 25 februarie 2021, 19:11)

    Maspp [utilizator]

    Doar atat
    • -5 (9 voturi)    
      Solutia eleganta (Vineri, 26 februarie 2021, 0:33)

      luciannn [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Am avut privilegiul de a cunoaste multi oameni talentati la matematica in viata. In fata unor probleme pe care putini stiau sa le rezolve, ei aveau la indemana cel putin 2-3 solutii, dar mereu o propuneau pe cea mai eleganta.

      Acum, stiu ca Nicusor e mare matematician, dar blocarea PUZ-urilor pe 2 ani pare mai mult a solutia unui Dorel care da cu barosul, decat a unui matematician... Solutie care da cu barosul intr-unul din putinele domenii care o duceau bine in tara asta, constructiile....
      • +4 (4 voturi)    
        Nu e chiar asa (Vineri, 26 februarie 2021, 2:53)

        vagabond [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

        Nu se opresc toate constructiile in Bucuresti. Pur si simplu se suspenda PUZ-urile temporar, iar proiectele se decid de la caz la caz, repectand PUG-ul din 2010.

        Asta va face de exemplu sa se suspende constructia unui bloc de 10 etaje pe malul Herastrauilui, dar nu a unei scoli.
      • +1 (1 vot)    
        Hai pe bune (Vineri, 26 februarie 2021, 8:54)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

        Esti purtatorul de cuvant al mafiei imobiliare ? Vezi ca ND v-a spus ca puteti construi conform PUG. Da, adica fara blocuri de 20 de etaje langa case si cu spatii cat scrie in lege.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Vineri, 26 februarie 2021, 9:01)

        prio [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

        O duceau bine constructiile ?/
        Poate din punct de vedere al constructorilor, doar . Restul..... nu conteaza ,nu ///
        Asa sa ajuns sa se construiasca strazi pe care nu incap masinile de pompieri , salvarile, etc asa gindesti tu ca .... constructiile o duceau bine??/
  • -9 (15 voturi)    
    Doar (Joi, 25 februarie 2021, 19:15)

    Luk [utilizator]

    Doar inca o dovada a Nicusor Dan a meritat sa fie votat;
  • +10 (16 voturi)    
    El ce credea? (Joi, 25 februarie 2021, 19:19)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ca se duce la Orban drept cap de afis pentru Primarie si apoi la Locale face reclama PNl-ului si se astepta sa fie liberalii la picioarele lui cu multumiri sa-i faca toate poftele?

    Din contra, daca au vazut ca el face ce i se cere de cateva ori, acum s-au invatat. Si daca are idei proprii care incurca mafia i se taie craca pe loc.

    Nu zic ca USR-ul actual se mai potriveste cu Nicusor, dar mai bine faceau si ei si ND un compromis si ramaneau macar parteneri. Cu PNL nu vad sa aiba sustinere. Cand Clotilde a pus presiune pe Romprest, Nicusor i-a atras atentia subtil in loc sa o sustina.

    ... nu stiu ce sa zic. Era inevitabil ca PNL sa faca ceva care sa fie contra. S-a vazut si pozitia PM-ului fata de Voiculescu cand era vorba de protectia copiiilor cu formularul. Poate avea hibe, dar se putea lucra la el. O fi fost pe ultima suta, dar nu e vina lui ca nu a facut un plan cap-coada Campeanu.

    Hai sa vedem cum vor fi astia 4 ani. Dar am senzatia ca USR+ si ND nu isi prea vor putea pune chiar toate agendele in practica.
    • +1 (5 voturi)    
      Usr si ND (Joi, 25 februarie 2021, 20:12)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Am impresia ca atata vreme cat Barna + Ciolos =love ND nu are ce sa caute prin USR. A fost eliminat/si-a dat demisia din USR atunci tot pe probleme de "sefie" :))
      • +1 (7 voturi)    
        Barna nu stiu, Ciolos discutabil (Joi, 25 februarie 2021, 20:54)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

        Nu voi zice ca Ciolos a fost un PM bun, nu zic ca a fost unul prost, a fost prea putin timp. DPDV carfisma, nu straluceste. Barna e si mai plictisitor. Din pacate, Barna imi pare mai bun politician ca Ciolos, dar nu e un compliment, tinand cont de ce clasa politica avem.

        Parerea mea e ca Barna nu mai prinde un mandat de sef USR. Sunt sigur altii mai buni ca el. Acestea fiind zise, prefer ideologia curenta, neutra, nu una pro nationalism, traditie etc. sau alta prea de dreapta.

        ND nu cred ca mai are ce cauta sef la USR, nu ca nu ar putea fi, dar se pare ca au viziuni diferite, dar ca partener ar merge. Problema e ca s-ar putea si Barna + Ciolos sa aiba alte tinte diferite de ce vrea USR sau ar fi vrut.

        Nu ma pronunt ca e de bine sau rau, ca-s buni sau nu, cine sa fei sef sau nu, mai mult decat niste pareri bazate pe impresii, prefer sa astept mandatul intreg de 4 ani si sa vad ce face fiecare: ND, Ciolos si Barna.

        ... asta daca nu le mai pune PNL bete-n roate. Desigur.

        USL nu a murit complet, sa fim sinceri.
        • +1 (1 vot)    
          USR a murit ? (Vineri, 26 februarie 2021, 8:59)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Si ce-o sa votezi : Mafia imobilara PNL SA ? Deocamdata singurii care sustin suspendarea PUZ-urilor pe 2 ani sunt cei din USR, fara conditii. IN rest, mi se rupe de Ciolos, Barna si altii. Da, nu-i agreez dar vad ca USR isi respecta principiile, nu pot fi cumparati cu 2 poli ca consilierii PNL.
      • -1 (1 vot)    
        Bai tata , nu intelegi un lucru (Vineri, 26 februarie 2021, 8:58)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

        Oricate probleme ar avea USR ( de sefie, de calitate a conducerii, etc) , problema e ca nu exista alternativa in tara asta. PNL e o constructie mafiota la fel ca si PSD. Si asta s-a vazut imediat cand ND a incercat sa le atinga interesele. Intelegi ? USR a sustinut fara rezerve suspendarea PUZ-urilor pe 2 ani. Despre ce dracu vorbim aici ? Ca nu-mi place Ciolos, Barna, da , nici eu nu-i agreez dar cand vezi ce e in spatele PNL, mai conteaza astia doi ? Cine-l sustine pe Nicusor ? Pai il sustine Clotilde, nu-l sustine Orban.
  • +15 (21 voturi)    
    PNL=PSD (Joi, 25 februarie 2021, 19:25)

    Tayen [utilizator]

    USL=Toxicii țării!
  • +4 (10 voturi)    
    Bă, (Joi, 25 februarie 2021, 19:31)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    voi chiar încă nu v-ați prinsă că politica e despre putere și bani? :))
  • +5 (13 voturi)    
    huh (Joi, 25 februarie 2021, 19:41)

    transpenibilus [utilizator]

    Poate pe la voi prin Bizant.
    In lumea civilizata politica este despre bugete, administrare si taxe.
    • +3 (3 voturi)    
      ha ha ha (Vineri, 26 februarie 2021, 0:34)

      disraeli [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      tu faci stand-up comedy? doar putere si bani, mister. aia cu bani iti dau putere sa faca ei si mai multi bani.daca nu, dispari. cand a aparut unu cu bani la puere l-au facut praf. toti! nu se incadra in schema.
  • +9 (17 voturi)    
    PNL ucide Romania ca PSD (Joi, 25 februarie 2021, 19:43)

    emil bobu [utilizator]

    Nu e nicio diferenta intre PNL si PSD.
    • 0 (4 voturi)    
      hehe (Joi, 25 februarie 2021, 20:27)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Te chinui de vreo luna sa te rebranduiesti dar tot accentul ala de rus transnistrean il ai, milutule.
      • +5 (7 voturi)    
        PSD te exploateaza (Joi, 25 februarie 2021, 22:02)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Mananci firimiturile de la PSDistii care invart miliarde pe spinarea ta. Nu te-ai saturat sa fii unealta unor barosani?
  • +5 (7 voturi)    
    PUZ-uri neperformante (Joi, 25 februarie 2021, 19:54)

    michael22 [utilizator]

    Din păcate acum se vede ca promisiunile din campania electorala nu au cum sa fie respectate. Mafia imobiliara descrisa și la Realitatea TV, este mai presus decât puterea politica. Din nefericire acest oraș este condamnat la mizerie, poluare, corupție, etc.
  • -5 (9 voturi)    
    Anulare/suspendare PUZ-uri (Joi, 25 februarie 2021, 20:03)

    FortApache [utilizator]

    Nu va mai lasati vrajiti de loviturile de imagine ale acestor actori politici, ei nu fac decat sa-si consolideze imaginea politica, s-o ajusteze la promisiunile din campania electorala...

    Un PUZ nu poate fi suspendat sau anulat definitiv decat de o instanta, nici macar nu a fost comunicata motivarea ca sa se poata face recurs la prima instanta. Dureaza ani de zile (Romania) :))

    Eventual or sa cada la invoiala si or sa scoata anumite zone verzi din strategia de dezvoltare iar restul va ramane in forma actuala.

    Restul este Cancan...politic, imagine, fandoseli, alintari etc :))
  • +4 (10 voturi)    
    Mda (Joi, 25 februarie 2021, 20:11)

    nlln [utilizator]

    PNL nu este decat alta fata a PSD.

    Nu mira pe nimeni modul cum ei inteleg sa se ocupe de problemele cetatenilor ( adica sa nu se ocupe).

    Sa multumeasca d-lui Johannis ca au ajuns unde au ajuns azi.
    Nu a votat nimeni PNL convins fiind de prestatia lui Orban, Rares B, Gorghiu, Turcan, etc .

    Cum Johannis isi termina mandatul peste cativa ani, PNL ul va ramane pe ...drumuri.
    Drumuri de tara (autostrazi nu stiu daca vom vedea) pline de gropi si noroaie ,drumuri pe care V Dancila le-a evitat aruncandu-se intr-un elicopter platit de PSD.

    Amintesc episodul pentru ca exista multe asemanari intre cele doua partide ( atat de multe incat uneori ai impresia ca intalnesti aceleasi caractere ).

    Nici nu mai conteaza ce explicatii dau, intentiile le cunoastem.

    Vom supravietui incompetentei PNL asa cum am supravietuit si PSD.
    Asteptam alegerile viitoare .
  • +3 (5 voturi)    
    e o minune ca s-au obtinut si cele 3 luni (Joi, 25 februarie 2021, 21:02)

    cetatean2016 [utilizator]

    la ce inseama fabrica de bani facuti prin agresiunea asupra cetatenilor (a scaderiii calitatii locuirii ) si puterea beneficiarilor acestor abuzuri de a controla statul prin capturarea oamenilor votati sa reprezinte interesul general e o minune ca s-au obtinut cele 3 luni , poate se mai face ceva in aceste 3 luni .

    daca se lasa puz-urile sa produca efectele nocive care sunt cuprinse in ele raul este ireversibil si e pe termen lung, nu mai avem ce face dupa aceeea putem tot sa facem studii si pug uri ca orasul a fost iremediabil distrus
  • +5 (7 voturi)    
    :) (Joi, 25 februarie 2021, 21:15)

    Casargoz [utilizator]

    Citat:
    “Această decizie ar însemna blocarea oricărui proiect de dezvoltare în București, inclusiv a celor care respectă toate normele în vigoare. Nu pot fi alungate proiectele viabile în județele limitrofe.”
    Inclusivi asta pare cam mic :)
    Viabile ca și cartierele din militari dezvoltate de dedezvoltatori cu proprietari care se roagă de primărie sa le asfalteze strada numita de profitorul imobiliar : intrare pietonala.
  • +5 (7 voturi)    
    PNL a tradat, Violeta Alexandru e tradatoare (Joi, 25 februarie 2021, 22:49)

    emil bobu [utilizator]

    E o tradare a PNL impotriva bucurestenilor care au votat PNL, din dorinta de schimbare, de aer curat si de planificare normala a orasului.

    Aroganta cu care Violeta Alexandru a raspuns pe pagina ei de FB e fara seaman.

    PSD, PNL, fix aceeasi mizerie.

    2024 la vot, nu uitam, nu iertam.
  • +2 (6 voturi)    
    consilierii PNL = puscarie sau ghilotina (Vineri, 26 februarie 2021, 2:49)

    BernierC [utilizator]

    urmatorul mega cutremur in Romania, de peste 7,3-7,5 e pe vine, dar spagarilor de consilieri onerosi le arde doar de matul lor gros, fara sa inteleaga the big picture; nu-i nimic, gatul lor va cauta ghilotina sau streangul, pieptul lor va incasa plumbii, la alegere.
  • +1 (1 vot)    
    Dezamagire PNL (Vineri, 26 februarie 2021, 8:46)

    mihai53 [utilizator]

    PSD , PNL , aceeasi mizerie ! Vin voturile si o sa impartiti votantii cu PSD ul , insa votantii lor nu tradeaza deci PNL ul va lua cat a facut din promisiuni - praful de pe toba .