EXCLUSIV Primăria Capitalei a plătit în mandatul Gabrielei Firea peste 60 milioane lei către firma de transport a primăriei Voluntari pentru cursele regionale București-Ilfov

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 februarie 2021, 8:02 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: PMB
Primăria Capitalei a plătit în mandatul Gabrielei Firea peste 60 milioane lei către firma de transport a primăriei Voluntari pentru cursele București-Ilfov, potrivit informațiilor transmise de Primăria Capitalei la solicitarea HotNews.ro. Serviciul Transport Voluntari prestează acest serviciu în baza unui contract de delegare de gestiune încheiat în mai 2019 prin Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București – Ilfov, cu acordul Consiliului General, iar compania din Voluntari are prevăzut un profit de aproape 4%. Municipalitatea plătește circa 90% din costurile operării celor 16 linii, deși ele deservesc în bună parte localitățile din afara Bucureștiului. Între timp, Primăria Capitalei a acumulat către STB datorii de aproape 1 miliard de lei pentru că a tot crescut costul serviciului, iar municipalitatea nu și-a plătit subvenția asumată.

Citește și:
Potrivit informațiilor furnizate de municipalitate, începând cu luna iunie 2019, în baza Contractului de delegare a gestiunii de transport încheiat între Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București – Ilfov, STV SA a primit de la Primăria Capitalei următoarele sume:
  • 1.232,398 lei (iunie 2019);
  • 641.135 lei (iulie 2019);
  • 2.121,007 lei (august 2019);
  • 2.690,418 lei (septembrie 2019);
  • 4.489,102 lei (octombrie 2019);
  • 1.655,471 lei (noiembrie 2019);
  • 3.438,425 lei (decembrie 2019);
  • 4.699,770 lei (ianuarie 2020);
  • 4.681,901 lei (februarie 2020);
  • 4.912,328 lei (martie 2020);
  • 4.675,044 lei (aprilie 2020);
  • 4.892,319 lei (mai 2020);
  • 4.869,690 lei (iunie 2020);
  • 5.332,916 lei (iulie 2020);
  • 5.331,057 lei (august 2020);
  • 5.691,197 lei (septembrie 2020);
  • 5.521,056 lei (octombrie 2020);
  • 3.000,000 lei (noiembrie 2020);
  • 0 lei (decembrie 2020);
  • 0 lei (ianuarie 2021).
În total, suma încasată de operatorul Serviciul Transport Voluntari – STV SA de la Primăria București este de 69.875.235,22 lei.

Între timp, Primăria Capitalei a înregistrat datorii serioase la Societatea de Transport București (STB) firma Consiliului General, respectiv 915.122.309,05 lei. Datoriile acumulate sunt defalcate astfel: 298.822 lei (septembrie 2019); 8.523,740 lei (ianuarie 2020); 20.915,074 lei (martie 2020); 94.621,409 lei (aprilie 2020); 100.290,476 lei (mai 2020); 89.885,765 lei (iunie 2020); 114.122,310 lei (iulie 2020); 103.607,902 lei (august 2020); 104.119,018 lei (septembrie 2020); 97.284,782 lei (octombrie 2020); 53.464,909 lei (noiembrie 2020); 127.988,101 lei (decembrie 2020).

Datoriile s-au acumulat deoarece Primăria Capitalei nu a plătit subvenția asumată anual către STB. De exemplu, STB a facturat în 2020 1,250 miliarde lei, iar PMB a plătit circa 825 milioane lei.

Primarul Nicușor Dan a declarat pentru HotNews.ro în urmă cu câteva zile că va renegocia contractul cu STV deoarece este unul păgubos pentru municipalitate.

”Este un contract de delegare care trece prin ADI Transport Public București-Ilfov. Tot ce înseamnă transport urban și interurban trece prin acest ADI. Pe transport interurban, contribuția este socotită conform contractului de delegare la 90% pentru municipiul București și 10% Ilfov. Nu știu pe Ilfov cum împart mai departe cei 10% Consiliul Județean și UAT-urile. Acest contract va fi renegociat, nu știu dacă vor rămâne aceste procente. Ei spun că se bazează pe un studiu care spune că 90% dintre cei care folosesc aceste autobuze lucrează în București și atunci impozitul lor pe venit se duce la București și nu la Ilfov”, a declarat pentru HotNews.ro primarul general al Capitalei, Nicușor Dan.

Tot în urmă cu câteva zile, STV anunța că va opri de la 1 februarie cursele regionale din cauză că municipalitatea nu i-a plătit circa 8,6 milioane de lei, datoriile aferente lunilor noiembrie și decembrie pentru prestarea serviciului. Până la urmă s-a ajuns la o înțelegere.

Cum a ajuns societatea Primăriei din Voluntari, condusă de soțul fostului primar Gabriela Firea, să presteze acest serviciu și să primească atâția bani de la Primăria Capitalei? Serviciul a fost delegat de fosta administrație, întâi pe 2 ani, apoi pe 10 ani, valoarea estimată anuală din ultimul contract fiind de peste 100 milioane lei/an.


Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Transport București Ilfov a delegat pe 17 mai 2019, cu acordul Consiliului General unde majoritatea era deținută de PSD, gestiunea pentru serviciul de transport în regiunea București Ilfov operatorului Serviciul de Transport Voluntari, pe 2 ani. Potrivit contractului inițial de delegare de gestiune, valoarea media anuală a servicului era de aproape 13 milioane lei/an.

Potrivit contractului, sunt deservite 42 de localități: Municipiul București, Județul Ilfov, Bragadiru, Buftea, Chitila, Măgurele, Otopeni, Pantelimon, Popești-Leordeni, Voluntari, 1 Decembrie, Afumați, Balotești, Berceni, Brănești, Cernica, Chiajna, Ciolpani, Cioragârla, Clinceni, Copăceni, Corbeanca, Cornetu, Dascălu, Darăști, Dobroești, Domnești, Dragomirești Vale, Băneasa, Glina, Grădiștea, Gruiu, Jilava, Moara Vlăsiei, Comuna Mogoșoaia, Nuci, Periș, Petrăchioaia, Snagov, Ștefăneștii de jos, Tunari și Vidra.

În mai puțin de 1 an au fost încheiate însă 4 acte adiționale prin care valoarea contractului a ajuns de la 13 milioane la 100 milioane lei/an, crescând de fiecare dată numărul de linii operate, de la 1,6 milioane km estimați pe an la aproape 9 milioane de km/an.

În septembrie 2019, Consiliul General a aprobat un act adițional prin care valoarea contractului a crescut la circa 80 milioane lei fără TVA pentru 2 ani, in medie 40 milioane lei/an.


În decembrie 2020 a mai fost încheiat un act adițional,
prin care valoarea contractului ajunge la 108 milioane lei, circa 54 milioane lei pe an la care se adaugă TVA.

Pe 10 aprilie 2020 se încheie încă un act adițional, dar acesta nu se regăsește pe site-ul Primăriei Capitalei.

Prin Hotărârea 255 din 18 iunie 2020, Consiliul General a aprobat delegarea serviciului operatorului economic pe încă 10 ani. Valoare contractului pe 10 ani este de circa 1 miliard de lei, cam 100 milioane lei/an.

Costul planificat pentru primul an al contractului este de aproape 94 milioane lei, la care se adaugă investiții de 4,7 milioane lei și un profit de aproape 4 milioane lei. Numărul de km planificați pentru primul an, circa 8,9 milioane pentru 19 linii, circa 784 de curse zilnic cu 94 de autobuze. Numărul de autobuze pe linie este între 1 și 6.

Contractul prevede ca beneficiarul să plătească o compensație lunară operatorului care se calculează după următoarea formulă: Compensația pentru efectuarea Obligațiilor de serviciu public = Cheltuielile de exploatare eligibile + Cheltuieli comerciale + Profit rezonabil - Venituri ale Operatorului asociate Obligației de serviciu public, la care se adaugă Cota de investiții. Beneficiarii trebuie să plătească în această compensație și gratuitățile oferite călătorilor de primarii.

Rata profitului rezonabil stabilita de Entitatea Contractantă pentru întreaga durată de valabilitate a Contractului, este de 4,23%/an dar nu scrie nicăieri ce cotă revine fiecărui UAT în parte.

În prezent, din 67 linii regionale, 16 sunt operate de STV, 4 de STCM Ecotrans, iar restul de 47 de STB.

Liniile operate de Serviciul de Transport Voluntari sunt:
  • R403 - Piața Presei - Vadu Anei - STV SA
  • R407 - Republica - Bălăceanca/Sat Poșta - STV SA
  • R411 - Bucur Obor - Gagu - STV SA
  • R412 - Bucur Obor - Maineasca - STV SA
  • R413 - Bucur Obor - Șindrilița - STV SA
  • R416 - Metrou Pipera - Str. Gării Pantelimon - STV SA
  • R417 - Bucur Obor - Cozieni - STV SA
  • R440 - Piața Sudului - Leordeni - STV SA
  • R450 - Metrou Pipera - Complex Comercial Băneasa - STV SA
  • R451 - Republica - Tânganu - STV SA
  • R459 - Metrou Pipera - Dumbrăveni-Spital SRI - STV SA
  • R460 - Republica - Pod CFR Ștefănești - STV SA
  • R461 - Șoseaua Ștefan cel Mare - Pod CFR Afumați - STV SA
  • R467 - Bucur Obor - Pod CFR Afumați - Autobuz regional - STV SA
  • R468 - Bucur Obor - Gagu - STV SA
  • R473 - Strada Gării Pantelimon - Complex Comercial Băneasa - STV SA
Tarife operate de societate sunt:
  • Abonament lunar valabil pe una linie preorășenească (regionala) - 35 lei
  • Abonament lunar valabil pe doua linii (una linie preorășeneasca (regionala) si una linie urbana) - 95 lei;
  • Abonament lunar nominal valabil pe toate liniile in Bucuresti si județul Ilfov - 125 lei
  • 1.5 lei inclusiv TVA / călătorie pentru liniile preorășenești.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


44347 vizualizari

  • +29 (43 voturi)    
    La ce va asteptati? (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 8:24)

    emil bobu [utilizator]

    Sa refaca PSD/Firea reteaua de termoficare? Hahaha
  • +1 (37 voturi)    
    "a furat..." (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 8:38)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... "dar a si facut".
    • +23 (35 voturi)    
      A facut de a furat (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 9:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Mama mama
      • +15 (19 voturi)    
        A furat din toate pozițiile. (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 12:14)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Și a respectat recomandarea lui Ion Iliescu privitor la capitalismul de cumetrie. Toate afacerile sau făcut în familie, familia Pandele-Firea având prioritate.
    • +29 (39 voturi)    
      //// (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 10:13)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Putina atentie va rog ,nu este nici o hotie este fizica pura de clasa a 6-a , se numeste principiul vaselor comunicante, din butoiul bugetul PGB se scurge o suma de lei in bidoanele famigliei pandele.
    • +14 (22 voturi)    
      așa e, (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 11:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      a făcut bani din banii bucureștenilor, pentru familia pandelică, ăăăă, să zic de fapt primăria Voluntari.
    • +5 (11 voturi)    
      De furat stim, de facut ce? (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 13:00)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Poate ne "luminezi"
    • -2 (6 voturi)    
      Și când o vezi pe Firea,să strigi. (Duminică, 7 februarie 2021, 14:06)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Hoții, hoții. Tare să audă și proștii care au votat-o.
  • +27 (39 voturi)    
    Curtea de Conturi ce zice despre asta ? (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 8:47)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Nimic, ca e impregnata din greu cu PSD-isti de frunte, gen Ilie Sarbu si Niculae Badalau...
    Vreti sa se atinga de "realizarile" doamnei Firea facute in sprijinul bunastarii Primariei Voluntari ? Exclus !
  • +31 (35 voturi)    
    ha (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 8:59)

    Ecce_Homo [utilizator]

    Si sunt voci care zic ca metroul spre periferie e scump si nu merita facut! :))))
    • +3 (9 voturi)    
      periferie (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 11:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

      înseamnă doar Voluntari?
  • +18 (32 voturi)    
    bine, dar (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 9:33)

    codrean [utilizator]

    seviciile astea trebuia sa fie prestate de cineva. E totusi un conflict de interese; Primaria Capitalei - primar Firea - da contractul Primariei Voluntari, primar sotul Pandele.
    Pana la urma Nicusor va face un alt contract, prin concurs ! Si va fi bine. Sa nu ne pierdem timpul cu nimicuri, cu dezgropari de cadavre ! Desigur, daca nu sunt cauze penale !
  • +25 (29 voturi)    
    RAPID (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 10:03)

    nick24 [utilizator]

    ridicare imunitate, câ au majoritate în parlament!
    Judecare rapidă poprire pe averea celor 2 ciocoflenderi și recuperarea banilor
  • +12 (26 voturi)    
    ca doar pe banii bucurestenilor (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 10:07)

    Coresponedntu [utilizator]

    se deplasau incuiatii medievali din Voluntari cu sarlatanii cu cruce in frunte, caci oastea e cre(s)tina, la minunea cu turle aurite numita catedrala Indobitocirii neamului.
  • +15 (23 voturi)    
    la IKEA (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 10:26)

    kln2000 [utilizator]

    Atata banet ca sa-i aduca pe voluntareni gratis la IKEA???? Plus ca autobusele alea erau inscriptionate mare "Primaria Voluntari". Eram sigur ca Pandele plateste, dar uite ca eu eram ala care platea. FMM Firea+Pandele
  • +19 (19 voturi)    
    Pai cele doua Primarii (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 10:35)

    Gojifruit [utilizator]

    nu fac parte din acelasi "grup de firme"? Care e problema?����
  • -10 (26 voturi)    
    Daca e ilegal (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 10:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    puscatria!. Daca nu, e manipulare mediatica (tipica pentru media partizane)
  • +3 (23 voturi)    
    Si frumoasa, si generoasa! (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 10:53)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Cinste fostei noastre Primaritze!

    Si frumoasa, si prolifica, si generoasa!

    multe felicitari celor care au votat-o la Senat, acum are imunitate!
    • +14 (20 voturi)    
      Dna Firea nu are imunitate, (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 11:40)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      in calitate de senator, potrivit Constitutiei, numai pentru voturile si opiniile politice exprimate in exercitarea mandatului (art.72)
      DNA se poate sesiza din oficiu si urmari penal orice parlamentar.
      • -1 (7 voturi)    
        Si atunci de ce toti (Duminică, 7 februarie 2021, 10:42)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

        cioflingarii din parlamaent cu dosar penal n-au putut fi deferiti justitiei pentru ca ai lor colegi nu si-au dat avizul?!
        • +6 (6 voturi)    
          ... (Duminică, 7 februarie 2021, 10:55)

          prio [utilizator] i-a raspuns lui John M.

          simplu, pt ca nu ati iesit la vot
          • -3 (3 voturi)    
            uite ca s-a ieșit la vot... (Duminică, 7 februarie 2021, 11:16)

            mbembe [utilizator] i-a raspuns lui prio

            crezi ca o sa se schimbe ceva?
            nimic!
            surpriza o sa fie daca guvernul o sa tina pana la sf.mandatului...
            • +3 (3 voturi)    
              ... (Duminică, 7 februarie 2021, 11:21)

              prio [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

              iar le stii pe toate profetule??
  • +20 (30 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 11:27)

    cvi [utilizator]

    Platesc bucurestenii pentru zecile de autobuze care merg pe la moaste? Platesc!
    • -6 (20 voturi)    
      Nu bucurestenii (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 13:12)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui cvi

      plateste toata tara pentru sifonarile din bugetul capitalei, indiferent de ce partid detine primaria. Toti sifoneaza bani la fel. La aceasta ora miticii se incalzesc (?) cu niste subventii uriase platite de poupuimea de pretutindeni, din Sighet la Negru Voda.
      • +3 (13 voturi)    
        Ba bucurestenii (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 16:15)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        E exact invers de cum spui tu. In fiecare an se publica raportul intre cat contribuie si cat primeste un judet de bugetul central. Bucurestiul a avut intodeauna cel mai mica proportie la cat primeste inapoi.
        Da stiu ca esti din aia care plage dupa Cheile Bicazului si iti place sa dezinformezi.
        • -2 (12 voturi)    
          Mda (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 19:11)

          ids [utilizator] i-a raspuns lui Anges

          E plin de troli din Orbanistan care baga zazanie intre cetatanii romani care-si dezbat probleme reale.
          • -3 (5 voturi)    
            Ce cauți pe aici? (Duminică, 7 februarie 2021, 14:10)

            asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ids

            Observ că nu ești de pe aici și nici nu-ți pasă cum o duc românii. Tu trăiești în tre hoțiile lui Firea-Pandele. Dacă--ți place, stai acolo. Curând o vei însoți la noul loc de cazare.
        • +4 (6 voturi)    
          Ooo...plaje, aia ai pohtit (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 21:45)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Anges

          Plaje, la Cheile Bicazului, Balaton nu v ajunge !
        • -3 (5 voturi)    
          Raportul ala e un fals grosolan (Duminică, 7 februarie 2021, 12:53)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Anges

          Conform unei legi tampite toate marile firme din tara care depasesc un anumit prag finaniciar sunt obligate, repet obligate sa aibe sediul fiscal in Bucuresti. Ca exemplu, doar din Cluj peste 150 de firme au sediul fiscal in Bucuresti. Consecinta, in statistici Bucurestiul apare ca cel mai de cel mai oras din Romania, toti bani fraierilor din tara se aduna la centru pt. tot felul de pomeni si alte subventii.
          Acesta e doar unul dintre motivele pt. care nu se face descentralizarea, va seca conducta de bani spre Bucuresti.
          • +2 (6 voturi)    
            Esti intr-o profunda eroare (Duminică, 7 februarie 2021, 17:08)

            ids [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

            Declaratiile si activitatea fiscala a marilor firme din toata tara e administrata din Bucuresti de catre directia Mari Contribuabili. Sediul fiscal ramane insa acolo unde e firma, Timisoara, Cluj, Iasi sau Cuca Macai. Mai mult, firma ramane inregistrata la Registrul Comertului din orasul respectiv, fiind evident inclusa in toate statisticile economice si comerciale tot acolo.
            Daca nu stii, macar nu mai dezinforma!
      • +5 (9 voturi)    
        Daca n-ar fi date.. (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 17:18)

        mescaline [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Dar ajunge sa arunci un ochi pe cat contribuie fiecare regiune si-o sa vezi ca miticii aia dau un sfert din PIB si acopera fundul multor judete in moarte clinica.
  • +10 (18 voturi)    
    la ce infractiune se incadreaza aceste fapte? (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 11:44)

    hopsinoi [utilizator]

    cand incepe urarirea penala?
    • +4 (10 voturi)    
      Abuz in serviciu. (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 12:06)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      ...
  • +6 (14 voturi)    
    Interesant, hotnews investigheaza, DNA doarme? (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 11:48)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...DNA doarme sau doar inchide ochii? Pun intrebarea, oare de ce? Ce interese se afla in spatele acestuia? Oare Firea a castigat catva membrii DNA de partea ei, care sunt interesati sa nu se ajunga la un proces istoric, care ar trage catva, poate chiar zeci persoane in mocirla adevarului sumbru?
  • +8 (14 voturi)    
    Hai cu auditul extern (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 12:58)

    TudoracheCopilulDeDiamant [utilizator]

    si apoi cu DNA !

    Toti fostii primari din Bucuresti pesedisti (Firea, Tudorache, Florea, Mutu), "recompensati" cu mandate de senatori si deputati doar pentru a avea imunitate, trebuie anchetati cu orice pret !
  • +7 (15 voturi)    
    Lucrurile sunt simple, dle Primar General... (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 17:45)

    Olyx [utilizator]

    Daca fostul primar a comis o ilegalitate atunci da-o pe mana Justitiei ( si pe toti cei responsabili ! ) iar daca nu a comis o ilegalitate, abtine-te ! Nu mai iesi in spatiul public cu fel de fel de acuze ( fondate sau nu ) Noi, bucurestenii "simtim" pe pielea noastra cat de prost a fost gestionata Capitala in ultimii 30 de ani si nu mai avem rabdarea necesara sa auzim "CE NU S-A FACUT, sau S-A FACUT PROST", vrem sa vedem ca "SE FAC lucrurile NEFACUTE si se REMEDIAZA cele prost facute". ATAT !
    • 0 (8 voturi)    
      olx (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 22:21)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      aici nu e site-ul primairei voluntari.dar poti sa inncerci si la hahantene, poate ajungi in finala.
  • +2 (10 voturi)    
    am doar o simpla intrebare (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 19:50)

    mbembe [utilizator]

    hoața face pârnaie sau doar ne bocim si plătim?
  • +1 (7 voturi)    
    O femeie fără scrupule (Duminică, 7 februarie 2021, 13:20)

    mistydo [utilizator]

    Așa de puțin? Obiectivul ei a fost să dirijeze banii primăriei bucureștene către toți cei ce au făcut posibil să ajungă primăriță... A mizat pe acele relații care să aducă avantage unor lideri psd-iști