Primăria Capitalei vrea să cumpere ELCEN. Nicușor Dan: Sunt optimist că această preluare va avea loc

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 14 ianuarie 2021, 12:17 Actualitate | Administratie Locala


Nicusor Dan, in sedinta CGMB online
Foto: Facebook - Nicusor Dan
​Primăria Capitalei și-a exprimat intenția de a cumpăra ELCEN, a anunțat primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, într-o conferință de presă susținută joi. Acesta spune că este nevoie de acordul Consiliului General, a Ministerului de Finanțe și a Ministerului Energiei.

„Noutatea în zona de termoficare este că ne-am exprimat intenția de a cumpăra ELCEN. E un desiderat care a apărut în spațiul public de foarte mult timp, inclusiv la administrațiile anterioare, avem instrumentele să-l realizăm. Există disponibilitatea pe care am exprimat-o formal din partea Primăriei, este nevoie de acordul CGMB și de acordul Guvernului prin Ministerul Finanțelor și Energiei. Sunt optimist că această preluare va avea loc”, a declarat joi Nicușor Dan.

”În cel mai fericit scenariu, undeva în luna mai ar trebui să avem achiziţia făcută. Pentru a reface acea evaluare termenul este de o lună, o lună şi jumătate, şi în rest toţi ceilalţi sunt paşi procedurali, adică o hotărâre de Consiliu, hotărârea Consiliului creditorilor, o decizie din partea Ministerului, aviz de la Consiliul Concurenţei, toţi ceilalţi sunt paşi procedurali”, a explicat Nicușor Dan.

Acesta spune că va fi făcută o nouă evaluare a companiei, ca municipalitatea să plătească un preț corect.

”În anunţul de intenţie pe care l-am făcut către ELCEN, am pus o condiţie: ELCEN a fost evaluat în anul 2016 undeva la un miliard de lei. Din 2016 valoarea aceasta evident că nefiind făcute mari lucrări de investiţii trebuie să fie mai mică şi o condiţie pe care am pus-o în intenţia pe care am exprimat-o a fost să facem o reevaluare a activelor pe care vrem să le preluăm, deci mă aştept să fie sub un miliard de lei. Atât ELCEN, cât şi creditorii lui, în momentul în care vechea administraţie a pus această problemă, au fost de acord cu o eşalonare a acestui preţ. Deci probabil că dacă vom ajunge să facem această preluare pe care eu mi-o doresc, preţul pe care va trebui să-l plătim în cursul anului 2021 este undeva la 200-250-300 de milioane de lei. Şi asta face parte din acea solicitare către Ministerul Finanţelor pentru a ne extinde gradul de îndatorare. Pe de altă parte, în opinia mea, este exact ce trebuie să facem, pentru că am dori să avem un producător de energie a cărui politică să fie, dincolo de reduceri de costuri, două contabilităţi, două rânduri de directori şi aşa mai departe, am dori să avem o companie de producţie a energiei termice a cărei strategice să fie calată pe nevoile de căldură şi apă caldă ale Bucureştiului. În momentul acesta, ELCEN este o companie care vrea să facă profit din energie electrică şi din căldură”, a declarat Nicușor Dan.

În ceea ce privește fondurile de modernizare pentru ELCEN, primarul general spune că acestea există deja odată ce ELCEN iese din insolvenţă, fie că e singur, fie că e preluat de Termoenergetica.

”Datoriile curente nu sunt extrem de mari în acest moment, erau 500 de milioane, dar după toate acele compensări pe care le-am făcut cu Ministerul Finanţelor, sunt undeva la 100 de milioane, deci aici nu este o mare problemă. În al treilea rând, în ceea ce priveşte cheltuielile de exploatare ale ELCEN şi de angajaţii lor, acestea vor fi mai mici în momentul în care vor fi preluate de către Termoenergetica şi, aşa cum am spus, chiar la nivelul de acum ELCEN-ul este profitabilă ca entitate”, a mai spus primarul.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9911 vizualizari

  • -16 (44 voturi)    
    Daca o facea Firea era naspa (Joi, 14 ianuarie 2021, 12:50)

    galeo [utilizator]

    Daca o facea Firea era naspa, cum a fost cu infiintarea companiilor primariei, daca o face Nicusor e de dreapta si e bine.
    • +7 (11 voturi)    
      Cine a zis ca e de bine? in afara de Nicusor (Joi, 14 ianuarie 2021, 13:38)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      pe aia de la ELCEN i-a intrebat cineva?

      ministerul energiei a fost intrebat?

      Nu
    • +13 (19 voturi)    
      Ba chiar, (Joi, 14 ianuarie 2021, 14:05)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Firea chiar a vrut asta in toti cei 4 ani. Faza e ca nu a fost suntata doar de premierul Lucovid, ci si de premierii lui Dragnea.
    • +5 (21 voturi)    
      ohooo (Joi, 14 ianuarie 2021, 14:12)

      rusul.viclean [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Da cata ura ai strans in tine, pesedelule vesel! Mai strange putin din dinti ca acus pleznesti si scapi de chinuri.
    • +7 (17 voturi)    
      Daca facea Firea (Joi, 14 ianuarie 2021, 14:23)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Era pentru ca sa isi angajeze toti finii, nepotii si toate cunostintele pe acolo, dar asa Nicusor Dan are o gasca superioara, care merita sa straluceasca la inaltime, deci sa le dam mana libera sa faca ce doresc ei, pentru ca sunt curati ca lacrima!
    • +11 (17 voturi)    
      Cel mai naspa (Joi, 14 ianuarie 2021, 14:56)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      a fost infiintarea companiilor primariei ticsite cu cateva mii de psd-isti platiti regeste pt zero competente.
    • +8 (18 voturi)    
      Nu (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:00)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Daca o facea FIrea era lucru mare... ca de promis a promis si Luna de pe cer si mereu gasea scuze. Cate promitea ca va cumpara, proiecte, institutii, evenimente, toate le promitea ca si le ia sub tutela. Si cand nu iesea se plangea ca se misca greu, ca daca i se dadea cand cerea ar fi iesit bine etc.

      In campanie ce promisiuni facuse, mai stii? Care s-a adeverit? Wifi in STB. Era critic? Necesar? Nu. Nici macar securizat nu e. Si nici nu e pe toate.

      Deci hai, lasa-ne... Daca "facea Firea". Ce sa faca tzoapa aia? A facut ceva 4 ani? Da: plangeri penale oricui o critica. Atat. Asta e realizarea ei: intimidare tipic comunisto-dictatoriala.

      Poate a uitat ca cetatenii au ales-o si e dreptul lor sa o traga la raspundere cand isi asuma ceva si apoi nu face. Nu sa ne bage pumn i ngura. Am votat-o, nu am votat-o, daca e primarul meu, pai sa fie al meu, nu al PSD-ului ca pana una alta eu ii platesc ei salariul nu ea mie. Si cetateanul a votat-o, nu a pus-o Dumnezeu pe tron.

      Nicusor putea fi si de stanga. Sunt sigur ca sunt pesedisti foarte destepti, capabili si competenti. Doar ca ei nu au voie sa candideze ca le lipseste o "calitate": nu sunt obedienti. Daca nu esti sluga, nu pupi post. Deci aca pleca ND de la PSD si dovedea competenta, ma indoiesc ca nu l-ar fi votat multi.

      Asa ca mai las-o p-asta cu dreapta si stanga. Ca daca DEMOS isi ia maine electorat nu o sa mai spuneti ca sunt neomarxisti progresisti, chiar daca vor fi deschisi, ca va patati stangismul.
    • +5 (13 voturi)    
      ntenția (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Fierei, după cum și tu știi, era să-i bage pe cei de la ELCEN în insolvență și faliment.
      Să vedem acum ce va face Nicușor.
    • +2 (2 voturi)    
      Tot nașpa este. (Vineri, 15 ianuarie 2021, 8:28)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Cine la învățat pe Nicușor,la băgat cu nasul în rahat.Cumpărarea ELCEN de către PGM București ar fi o afacere păguboasă.Trebuie un program intensiv de reparații și înlocuire a conductelor termice și începerea unui program alternativ de asigurare cu energie termică din alte surse.ELCEN trebuie lăsat la Ministerul Energiei Electrice să se ocupe de el.PMG București nici nu ar avea personal de specialitate și și-ar crea probleme în plus.Merită studiată oferta SUA de minireactoare,plus ar trebui restrânsă rețeaua publică de termoficare.ajutând beneficiarii să-și procure și instaleze surse proprii de încălzire.Vorbesc de școli,grădinițe,spitale,instituții publice,unde este și risipă mare.
  • +11 (19 voturi)    
    Cred ca (Joi, 14 ianuarie 2021, 12:55)

    Relaxat [utilizator]

    Cred ca in spatele parametrilor insuficienti, aia fara explicatii de tevi sparte se ascunde ELCEN.
    Grozavesti a ajuns o caricatura. Face figuratie.
    • +2 (2 voturi)    
      Îi faci un concurent,o alternativă. (Vineri, 15 ianuarie 2021, 9:55)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Relaxat

      Nu-l cumperi.Cumpărat este ca și cum l-ai lua în brațe.Concurența rezpolvă elegant totul.PMGMBucurești trebuie să încurajeze apariția cât mai mulți furnizori de energie termică.
  • +2 (12 voturi)    
    Greu de dres treaba... (Joi, 14 ianuarie 2021, 13:05)

    BEDE [utilizator]

    Este nevoie de investiții pentru refacerea rețelei de termoficare. Oare dacă primăria cumpără Elecen vor fi acele fonduri ca să se facă investițiile necesare?
    Cât va fi prețul la gigacalorie?
    Și mai sunt probleme și cu STB. Cum se vor rambursa creditele contractate de STB? Cât va ajunge să fie costul unei călătorii?
    Nu că Firea ar fi făcut mai bine, dar Firea a trecut și a adâncit dezastrul, iar acum nu știu în ce măsură Nicușor Dan va rezolva ceva din problemele pe care primarii le-au neglijat timp de zeci de ani.
    • +5 (9 voturi)    
      Nu va rezolva (Joi, 14 ianuarie 2021, 13:53)

      Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Pare sa doreasca dar nu cred sa aiba si capacitatea.
  • +8 (22 voturi)    
    Cred ca de banii ăia (Joi, 14 ianuarie 2021, 13:07)

    mr_mojo [utilizator]

    Făcea centrale de cartier fără pierderi și deci fără subvenție. Cu ocazia asta trecea răspunderea (și costurile) de la primărie la consumatori.
    Simplu, elegant, frumos.
    • +6 (8 voturi)    
      cum trecea raspunderea la consumatori? (Joi, 14 ianuarie 2021, 13:39)

      licasamadau [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Trecea respectivele centrale in proprietatea consumatorilor ca sa raspunda ei pentru ele?
      • +3 (5 voturi)    
        da, costurile de mentenanta si operare (Joi, 14 ianuarie 2021, 17:56)

        mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui licasamadau

        Oricum e mai ieftin decat investitiile din viitorii ani care vor fi uriase si cu costuri de mentenanta uriasa.
        Sau centrale de bloc.
        Sau declarau RADET mort si fiecare pe cont propriu.

        Nu vad de ce toate solutiile duc la bani de la buget la care cotizeaza si cei care au rezolvat problema incalzirii pe propriul buget.
    • +10 (16 voturi)    
      Cu ce alimentezi centralele de bloc/cartier (Joi, 14 ianuarie 2021, 13:52)

      Tambrian [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Domnule Mojo, Cum va inchipuiti dumneavoastra, la Bucuresti,sa aduceti gaze (pacura,motorina sau altele.. e vai de noi!!!) la 100 de centrale de cartier sau la 20.000 de centrale de bloc. Asta inseamna statii de comprimare, saparea intregului oras pentru un nou sistem de distributie gaz si multe si iar multe....investitii fara numar. Nu e mai bine sa ne refacem magistralele de azi astfel ca sa nu mai avem pierderi.. Ca vedeti dumneavoastra ele au functionat de vreo 50 de ani (30 de ani fara nici o investitie de seama,mai putin ce s-a facut in 2019 si 2020). Ca asa se face si la Berlin si la Paris si la NewYork unde centratele de cartier si cele de bloc sunt doar acolo unde au fost justificate economic.
      • -6 (12 voturi)    
        am inteles (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:57)

        stupidu [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

        banuiesc ca magistralele astea pe care vreti sa le refaceti sint wireless, altfel ajungem tot saparea intregului oras :))
      • +2 (6 voturi)    
        Pai nu sunt gaze in Bucuresti? (Joi, 14 ianuarie 2021, 17:59)

        mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

        Solutii se gasesc, dar nu prea se cauta.
        Vor baga miliarde in sistemul curent ca sa isi dea seama ca e prea mare si complicat. In momentul in care vor termina va trebui sa o ia de la capat pentru ca totul se strica candva, nu?
        Si totul pe banii nostri ca sa tina alegatorii multumiti.
        Mai bine un faliment rasunator al RADET si gasite solutii care sa se poata aplica la nivel de oras.
        Mi se pare ca sistemul actual e depasit si va genera costuri in bucla ascendenta. De la buget. de la noi toti.
      • +4 (4 voturi)    
        sapare? (Vineri, 15 ianuarie 2021, 0:10)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

        Folosesti magistralele existente, chiar si "ciuruite". Nu mai pot tine presiune la apa, dar sunt perfecte ca manta protectoare pentru a transporta gaze, electricitate sau a pune fibra. Asa poti crea si societati viabile + concurenta la engie/distrigaz si netcity.
    • -4 (6 voturi)    
      si pe unde mai sifonau neşte bani? (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:15)

      AES [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Contracte ptr preteni, tevaraie, etc?
    • +3 (9 voturi)    
      ELCEN (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      produce în principal energie electrică și secundar energie termică ca rezultat al producerii energiei electrice. Ce faci cu energia aia termică având în vedere că Bucureștiul a rămas fără industria care o consuma (IMUAB, IMGB; AVERSA, REPUBLICA, FAUR, etc.) mulțumită politicilor practicate în special de cei care au condus țara între 1990 și 2004 (și chiar după, dar activitatea ”nu ne vindem țara, o dăm pe ciubucuri grase” a fost la greu practicată în acea perioadă)?
      • 0 (4 voturi)    
        intrebare stupida ? (Joi, 14 ianuarie 2021, 17:30)

        Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Pai cum ce faci cand nu ajunge sa incalzeasca apartamentele locuite de 1 milion cetateni ?
        Centralele se cheama CET. Incearca sa afli ce inseamna si apoi sa vorbesti.
      • +2 (4 voturi)    
        e un pic invers (Vineri, 15 ianuarie 2021, 0:13)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Industria aia NU consuma energia termica, ci o producea. Astfel, era GRATIS si de aia sistemul de incalzire centralizata avea logica la momentul acela. Apologetii sistemului centralizat nu stiu sau "omit" exact acest lucru cand il lauda cat de "eficient' si "verde" e
        • +1 (3 voturi)    
          vrei (Vineri, 15 ianuarie 2021, 9:37)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          să spui că turnătoriile de la IMUAB, IMGB, AVERSA, REPUBLICA și FAUR produceau energie termică? Wow, ce tare ești. Cum de nu ai primit premiul NOBEL?
  • -5 (15 voturi)    
    dom mucshor (Joi, 14 ianuarie 2021, 14:07)

    costelo999 [utilizator]

    de unde bani cind conturile este blocate ? imprumut de la sica ? sau de citzu ?
  • +8 (14 voturi)    
    Dacă primăria cumpără Elcen (Joi, 14 ianuarie 2021, 14:27)

    nick24 [utilizator]

    atunci va putea vinde bucureștenilor și curent electric și gigacalorii.
    Elcen vindea curent electric băieților deștepți în pierdere și încerca să recupereze din încălzire.
    ELCEN și Termoenergetica fiind la primărie se vor putea restructura. Cel puțin 50% sunt tăietori de iarbă, rude, nași, fini, nepoți, amante, toți abonați la salariile f bune și cu tot felul de sporuri.
    Dacă se elimină și pierderile, prețul gigacaloriei, nu va mai trebui subvenționat.
    Trebuie urgentată și izolarea termică a blocurilor, tot pt economie de gaz metan.
  • -5 (9 voturi)    
    domnu (Joi, 14 ianuarie 2021, 14:48)

    costelo999 [utilizator]

    plicushorban cumpara cu conturile blocate, interesant, poate stie o formula magica , precum ginul din lampa, maggenius lampus, sau sica ii da un imprumut ceva, sau citzu, plus alti bani pt tevi de caldura si apa calda, nu apuca asta 4 ani ca il agata dna.
  • +4 (16 voturi)    
    cât costă să repari comunismul? (Joi, 14 ianuarie 2021, 14:49)

    NicuPandemicu [utilizator]

    Cea mai sinistră relicvă a timpurilor ceaușiste e falimentarul RADET (rebotezat Termoenergetica). Ești obligat să contractezi și să plătești un serviciu care nu doar că e monopol (deci nu-ți poți alege furnizorul), dar nici nu oferă o calitate minimă. Practic, ți se interzice confortul și ești obligat să finanțezi mamutul falimentar.

    Sistemul centralizat e depășit, mort, ruginit, terminat, anacronic. E o gaură neagră. Soluția NU e să mai băgăm niște sute de milioane de euro în el. Să repari RADET e ca și când ai încerca să repari comunismul.

    Ce-ar fi să renunțăm la proiectul faraonic de înlocuire a 4.000 de km (patru mii de kilometri!) de conducte ruginite și ciuruite, idee care va face din București un permanent șantier pt. următorii 10-15 ani, producând tone de praf, noroi și noxe de la blocajele din trafic, și să căutăm soluții moderne, locale, adaptate?
    • +3 (11 voturi)    
      Incalzirea centralizata nu e comunism (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:40)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui NicuPandemicu

      E cea mai buna solutie pentru un oras modern cu 6-7luni de frig/.
      Paris, Berlin, NewYork.

      Centralele de apartament sunt concepute pentru locuite izolate...sunt poluante si distrug rezistenta cladirii unde sunt instalate in cazul in care apartamentul nu este locuit si centrala respectiva oprita. La fel cu spatiile comune si cu subsolul.
      • +4 (6 voturi)    
        Ai fost p-acolo? Eu da! (Joi, 14 ianuarie 2021, 20:09)

        lehamite [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Majoritatea locuitorilor din marile capitale europene (Paris, Berlin, s. a) au incazirea electrica, ce spui tu e o exceptie. Au retelele electrice care suporta consumul atat pentru incalzire cat si pentru gatit. Nu inteleg de ce nu accepti centrala de scara sau de bloc cu gaz metan. Ai idee cate hoteluri, hosteluri, restaurante, banci si societati comerciale au centrale pe gaz? De ce nu si pentru blocurile de locuit? Ar trebui sa stii ca esti obligat prin lege sa asiguri incalzirea locuintei in situatia in care nu locuiesti, asta daca stai la bloc si ai centrala de apartament. Prin izolarea termica spatiile comune si subsolul vor avea o temperatura suportabila.
  • +2 (10 voturi)    
    Ce-ar fi daca... (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:57)

    Sthelian [utilizator]

    ...primaria s-ar ocupa de ceea ce trebuie sa faca?
    Circulatia, starea trotuarelor si a carosabilului.
    Transportul in comun si starea autobuzelor, troleibuzelor si a tramvaielor, starea statiilor.
    Parcuri si zonele verzi, curatenia...
    Spitale.
    Scoli.
    Nu are suficiente dureri de cap? De ce vrea altele?
    • +1 (7 voturi)    
      Da (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:03)

      dpd [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      Si care ar fi alea?
      • +3 (3 voturi)    
        Pai astea: (Joi, 14 ianuarie 2021, 19:22)

        Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui dpd

        -Trotuarele si carosabilul,
        -Curatenia,
        -Parcurile,
        -Transportul in comun,
        -Scolile si starea lor. Dotarea trebuie sa se ocupe ministerul si inspectoratele,
        -Spitale.

        Apropos, banuiesc ca toata lumea stie ca Primaria Bucurestiului nu mai e racordata la RADET...
    • +2 (12 voturi)    
      Pai ma gandesc (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:12)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      Ma gandesc ca lipsa caldurii si a apei calde se numara printre durerile de cap.

      In rest nu pot sa nu constat ca nu se doreste o economie de piata libera si dl. Nicushor care este #dedreapta vrea sa ia o asemenea masura comunista. De la Firea ma asteptam dar de la domnul Nicushor ba.
    • +3 (7 voturi)    
      apa calda si caldura nu ti se par o prioritate? (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:20)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      poate tu ai microcentrala unde stai si nu te afecteaza... dar noi ceilalti, cu copii mici, ce facem?
      • +4 (6 voturi)    
        Pai cumparati-va centrala (Joi, 14 ianuarie 2021, 18:02)

        mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Ce vina avem noi ca aveti copii mici si nu centrala de va subventionam de la buget?
        La buget pun si eu bani care am centrala proprie pusa pe banii mei. Cumpar gaz fara subventie la pretul zilei si nu cer nimic de la nimeni.
      • +5 (5 voturi)    
        Nu! (Joi, 14 ianuarie 2021, 19:19)

        Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Daca priviti spre orase din vest, tari spre care se tinde a semana si Romania, sau incearca, apa calda si caldura nu sunt probleme de stat sau ale primariilor. Este problema personala a fiecaruia ce are casa sau a administratorului de bloc ce este o societate ce face profit.
        Exista sisteme centralizate, dar niciunul nu e de marimea unui oras, ci cel mult un mic cartier. Majoritatea sunt la nivel de bloc sau scara de bloc.
      • +2 (2 voturi)    
        Pe vremea lui ceasca prea luminatu (Joi, 14 ianuarie 2021, 20:21)

        lehamite [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        familiile cu copii mici si-au facut sobe in apartamentele de bloc cu cosurile de fum scoase prin pereti in exteriorul blocului. Daca esti in situatia de consumator captiv si varianta pe curent este cea mai scumpa(baietii destepti din energie stiu de ce), ai aceasta varianta.: brichete sau peletii. Stiu ca multi vor sari in sus ca poluare, etc.. In situatia de a face frigu si cu autoritati incapabile sa rezolve aceasta situatie in urmatorii 5-6 ani nu prea vad alternativa.
  • 0 (2 voturi)    
    E bine ca vrea (Joi, 14 ianuarie 2021, 17:34)

    ady77 [utilizator]

    Dar sa si poata.
    Cele mai mari "piedici" vor fi puse fix de Elcen, pentru ca au salarii foarte mari, in zona de conducere, iar manevrele pe care le fac cu energia electrica ii permit sa "joace " tare.
    E greu de convins cel putin cei din Min. Energiei, nu au niciun interes sa piarda controlul asupra Elcen.
  • +2 (2 voturi)    
    interesant (Joi, 14 ianuarie 2021, 18:16)

    vodatepes [utilizator]

    Interesant Dar cu ce banuti Danutule ca doar tu spui Nicușor Dan: Datoriile curente ale Primăriei Capitalei sunt 2,5 miliarde lei. Conturile sunt blocate din august. Cumperi cioara de pe par?
  • +4 (6 voturi)    
    apa calda/caldura Buc. (Joi, 14 ianuarie 2021, 19:07)

    atc [utilizator]

    Ce-ar fi sa gasim, pe mapamond, un oras la nivelul Buc., eventual nu de la ecuator, si sa solicitam ( contra cost), unei companii specializate ( externe) o analiza a modului de rezolvare a problemei acolo si o propunere de adaptare la Buc.? Caci, prea multi specialisti pe HN s-ar putea sa dauneze grav sanatatii.
    • +2 (2 voturi)    
      E mai simplu decit crezi (Joi, 14 ianuarie 2021, 23:45)

      Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui atc

      Centrale de bloc/scara+ administrarea scarii de o societate privata si platiti intretinerea la ea, luna de luna. Daca nu platesti, dat afara din apartament si pus in vinzare.
      Si atunci nu mai vezi burtiera la tv ca X sau Y a fost dat afara ca n-a platit.
      Iesiti din epoca lui SE DA.
      Nu va convine asta, se poate cu centrale individuale. Iese mai scump per ansamblu, plus ca centralele sunt mari pentru un apartament.
      Varianta prima se poate chiar foarte elegant si frumos DACA POLITICUL VREA.
      Dar ce faci cu zecile de mii de trintori de la RADET? TE BAGI STIIND CA PIERZI ATITEA VOTURI?
      • 0 (0 voturi)    
        apa calda/caldura (Vineri, 15 ianuarie 2021, 8:35)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

        1. N-am prea inteles de ce ma certi? Tocmai ptr. ca am trecut, cu multi ani in urma prin schimbarea, de la pacura la gaze la centrala de bloc ( 4 etaje) si, apoi, la centrale de apartament, NU imi dau cu parerea, generalizand un caz individual; macar pentru ca ma gandesc la posibilitatea de alimentare cu gaze a cca. 8.200 blocuri mari in Buc.Deci, atentie, perspicacitatea iti cam da rateuri ( "Iesiti din epoca lui SE DA."??!!)!
        2. Cred, in continuare, in parerea specialistilor ( NU a politicienilor / pareristilor de tip HN), care pun in balanta toate variantele, cu bune si rele, cu impact pe termen scurt, mediu si lung, alegand-o pe cea optima.
        • 0 (0 voturi)    
          Sa cert? (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:09)

          Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui atc

          Nu, vorbesc de realitatea bine stiuta.
          Ca sunt citeva blocuri/apartamente ce au trecut la centrale individuale e una. Sunt extrem de logic: este aceeasi mentalitate cu SE DA. Ajutoarele sociale SE DAU, iar cind e vorba de ceva munca mai va, caldura si apa calda SE DA, iar plata mai incolo nitel, ca si asta e un motiv al starii actuale.
          (Dar e bine ca e centralizat, ca e motiv de burtiera si de batut apa in piua la televizor si de plins de mila bietului bucurestean napastuit.)
          Gazele sunt sector privat acum. (Ca daca nu erau asa se mai baltea inca RADET-ELCEN si guvern). Ma prind ca daca este cerere se intind conductele mintenas.
          Sa stii ca ma mai pricep. Nu de talia celor ce ii vedeti la tv, dar asa, mai putinel.
          • 0 (0 voturi)    
            apa calda/caldura (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:57)

            atc [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

            1."Sa cert?" Pai, daca v-ati adresat mie cu: "... si platiti intretinerea la ea, luna de luna. Daca nu platesti, dat afara din apartament si pus in vinzare....Iesiti din epoca lui SE DA."
            Pai, aproape ca ajunsesem sa dorm in strada!
            2. Nu am imaginea ( costuri + durata) ce-nseamna introducerea tevilor de gaze pentru cca. 8.000 blocuri + 600 cladiri + 5.600 institutii. Or fi vre-o 3-4.000 km . de sapat strazi? Si - or mai trebui si ceva centrale de bloc pe gaze : 14.200 buc.? Va-ntreb, ca "va mai pricepeti"
            • 0 (2 voturi)    
              Pe rind si cite putin! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 20:18)

              Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui atc

              1. Nu exista din cite stiu eu nici un oras in vest nici mai mic nici mai mare decit Bucurestiul cu incalzire centralizata de genul asta.
              2. De fapt trebuia sa incep cu asta. Nicaieri in vest din stiinta mea locuinta si incalzirea ei nu este problema de stat sau de regiune sau de oras. De aici rezida ce am scris mai sus.
              3. Cit costa sa aduci gaze prin tot Bucurestiul? Nu stiu, dar oricum mai putin decit costa guvernul Romaniei si deci fiecare contribuabil care munceste in sectorul privat si plateste impozite la greu sa plateasca subventia, reparatii si alte angarale la ELCEN si RADET. (Sper ca suntem de acord ca numai sectorul privat plateste impozite, cei de la stat plimba banii dintr-un buzunar in altul, basca sporurile uriase ce le au.)
              4. La ora asta exista gaze in Bucuresti, deci reteaua exista. Deci trebuie poate modificata. Asa ca nu se instaleaza mii de km noi.
              5. Nu sunt pentru centralele de apartament, dar acolo unde au fost instalate nu poti reveni inapoi.
              6. Pot exista solutii alternative cu centrale de microcartie alimentate cu gaze, altele electrice si altele cu CLU. Solutii punctuale, nu indicatii pretioase.
              7. Ghinionul a facut ca sa vad prin Bucuresti numai blocuri mizerabile, cu gramezi de coji de seminte dimineata, cu spatii verzi in jurul blocului pline de balarii, cu geamuri sparte, cu interfoane mizgalite, cu liste de intretinere in care sunt datorii uriase. Ca realitatea e mult mai roza.
              8. Nu e normal ca energia termica sa fie subventionata pentru toti. Si data de primarie in mod triumfalist.
              • 0 (0 voturi)    
                apa calda/incalzire (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 21:18)

                atc [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

                1, 2 . Citez din:"Cum se încălzesc marile orașe ale Europei. De exemplu Berlin, Hamburg și Viena" -Ovidiu Irimia- 11.12.2020:
                "Sistemele centralizate de încălzire ale marilor orașe europene, precum Berlin, Hamburg sau Viena, au la bază așa-numitele CHP-uri, turbine de cogenerare.
                Încălzirea a 1,3 milioane de unități locative din Berlin (case și apartamente) este asigurată în acest moment de compania Vattenfall Wärme Berlin AG. Aproximativ 2,35 milioane de utilizatori casnici și companii primesc electricitate de la Stromnetz Berlin, o subsidiară a companiei mamă Vattenfall.
                Desigur, sistemele centralizate de încălzire sunt folosite în marile orașe, în timp ce locuitorii localităților din mediul rural al Germaniei folosesc centrale individuale pe gaz, cosiderate mult mai puțin eficiente și poluante.
                Și nu e vorba doar de Berlin. Această mare companie din domeniul energiei a ajuns cel mai mare furnizor de căldură și electricitate din Europa de Vest.
                Astfel, Vattenfall deține și operează în Europa: 11 centrale termice, 77 de unități CHP și aproximativ 2000 de kilimetri de conducte. Compania este prezentă în Suedia, Germania, Olanda, Polonia și Marea Britanie.
                Viena, Austria - Atunci când discutăm despre încălzirea Vienei, ne referim la Wien Energie Group care deține compania de termoficare a orașului numită Fernwärme Wien.
                Compania operează cea mai mare rețea locală de încălzire centralizată din Austria, cu 1.200 kimoteri de conducte, și aproximtiav 380.000 de unitati locative racordate."
                3. Cred ca e decisiv.
                4. Nu cred ca poti cu tevile existente pentru aragazuri sa alimentezi si centrale de incalzire.
                5,6,7,8.De acord.
                Tocmai pentru ca NU pare un subiect de rezolvat pe HN, revin la parerea din postarea initiala.
                • 0 (0 voturi)    
                  Notiuni diferite (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 23:08)

                  Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui atc

                  1. Putem cadea de acord ca in unele locuri nu suntem de acord.
                  Am incercat sa inttru pe cele 2 site-uri de la Berlin si Viena. Nu rezulta clar cum opereaza, ce au in dotare si altele de genul asta. Din punctul asta de vedere ELCEN e mult mai clar si transparent.
                  Nu cunosc pe nimeni nici la Berlin nici la Viena sa-l intreb cum e treaba acolo.
                  Dar hai sa facem un exercitiu de imaginatie. Inainte de reteaua uriasa de termoficare exista tot RADET, care incalzea Bucurestiul. Cum? Cu centrale termice de cartier. SI asta tot sistem centralizat se cheama, iar daca numeri centralele si aduni km de conducta poti ajunge la ceva de genul 300 de centrale si 2000 de km de conducta. si 1,5 milioane de bucuresteni...

                  Dar asta e ultimul mesaj, nu duc polemica mai departe.
  • +6 (6 voturi)    
    Si, daca o cumpara Primaria... (Joi, 14 ianuarie 2021, 23:34)

    Olyx [utilizator]

    inseamna ca a pus mana pe closca cu puii de aur ?!...
    Domnule Primar General, ai inceput cum nu se poate mai prost mandatul. Stam de trei zile fara apa calda si caldura si mata iesi la TV si in presa si spui ca trebuie reparate tevile. Pai, TREI zile iti ia sa repari o teava ? Sau ne "aburesti" si dumneata in buna traditie (!) a predecesorilor ???...
    • +2 (2 voturi)    
      Inca un (Vineri, 15 ianuarie 2021, 11:05)

      Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Inca un primar esuat. Zicea ca schimba conducerea de la Termoenergetica care isi bate joc de cetateni. De trei zile,zic pe site ca in trei ore se rezolva. Adica sunt niste incapabili daca nici macar nu sunt in stare sa inteleaga ce se intampla.
  • +1 (3 voturi)    
    Pai ce facem, bobita? (Vineri, 15 ianuarie 2021, 9:29)

    Joro [utilizator]

    Ne apucam sa centralizam... ca tot suntem #dedreapta?
    Unde este apa calda si caldura care veneau grupate a doua zi dupa alegerea "lu' matale"? Bai, de cata ipocrizie puteti da dovada! Faceti ceva concret, ca de sloganuri pentru creiere netede nu sunteti in stare..... altfel, "dna sa vina sa va ia"....
  • +1 (3 voturi)    
    București se vrea capitală europeană. (Vineri, 15 ianuarie 2021, 10:02)

    asavreau [utilizator]

    Dar nu are nimic din ce i-ar trebui.u rețele de gaze dimensionate corect,nu rețele electrice care asigure și încălzirea,rețalele termice le vedem cum sunt.Nu curățenie,nu epurare.Nu colectare ,prelucrare-sortare și depozitare deșeuri.Nu au de nici unele.Nici măcar o catedrală -au început una,dar nu sau gândit cum,când și cu ce bani să o termine.A vrut ceva măreț,de fudulie,dar cu fundul gol.Sexi Firea !!!.Nici Oprescu nu a fost mai breaz-Nu a fost în stare să termine podul Basarab cum era în proiect.