Nicușor Dan: Gabriela Firea este sursa frigului din apartamente / Firea: Frigușor Ban a scris o compunere dictată de băieții bogați de la ELCEN

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 13 decembrie 2020, 21:57 Actualitate | Administratie Locala


Nicusor Dan si Gabriela Firea
Foto: Colaj foto
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, spune că avariile din rețeaua de termoficare a Bucureştiului au drept cauză managementul fostului edil Gabriela Firea, care în 4 ani „nu a făcut nimic” pentru a moderniza reţeaua. În replică, Firea spune că primarul general a scris „o compunere dictată” de cei de la ELCEN și a fost preocupat mai mult să-i facă lui Ludovic Orban campanie electorală.

„Ca să fie foarte clar, Gabriela Firea este sursa frigului din apartamentele dumneavoastră. Despre ce vom putea noi îmbunătăți, după dezastrul făcut de ea, putem fi punctual și în timp evaluați de bucureșteni. Nu am promis miracole, ci administrație onestă și eficientă”, a afirmat Nicușor Dan, duminică, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

El afirmă că în patru ani cât a fost la Primăria Capitalei, Firea nu a făcut nimic pentru a moderniza rețeaua de termoficare, nu a absorbit 300 de milioane de euro bani europeni pe care îi avea la dispoziție din 2016, iar în acest an a amânat, electoral, reparațiile la rețea care a „devenit un ciur”.

De asemenea, susține Nicușor Dan, Firea nu a plătit subvenția și a dus ELCEN în insolvență, neputând accesa bani europeni pentru modernizare.

„În același timp, toată clientela PSD, aciuată în managementul unor companii ca Termoenergetica a fost remunerată cu salarii uriașe pentru servicii fie nerealizate, fie de proastă calitate. Acum ne ocupăm de urgențe și nenorociri lăsate de această caracatiță plină de tupeu. Dar ne vom ocupa și de ei”, a mai scris pe Facebook Nicușor Dan.

„Vă spun și aici că știu prin ce treceți și că sunt aici să rezolv. O să mai dureze până reparăm toate greșelile care s-au făcut în ultimii 30 de ani și mai cu seamă în ultimii patru ani. În 45 de zile nu se poate, dar cu seriozitate și perseverență, vom îndrepta răul. Aceasta este o promisiune”, a adăugat el.

Replica lui Firea

„Frigușor Ban a scris o compunere dictată de băieții bogați de la ELCEN”, a venit, tot pe Facebook, replica Gabrielei Firea.

Ea comentează că „niciodată nu au fost atât de multe blocuri lasate fără apă caldă si caldură”.

Firea adaugă că Nicușor Dan „și-a pierdut timpul în campanie pentru Orban”.

„A promis că va sta cu “poporul” dar îi place la masă cu rechinii politici. Fiecare minciună din campanie o va resimți prin toti porii”, a mai scris ea.

HotNews.ro a scris joi că peste 2.700 de imobile din Capitală, majoritatea blocuri, nu au deloc apă caldă sau căldură ori agentul termic nu este livrat la parametri, astfel că apa caldă și caloriferele sunt mai mult reci. Cele mai multe blocuri afectate se află în Sectoarele 2, 3, 4 și 5. Cauza o reprezintă o avarie la CET SUD, produsă vineri noapte și care a fost reparată luni, dar temperatura este crescută treptat, iar la capetele de rețea, din cauza țevilor vechi și degradate, apa ajunge rece. Și CET Grozăvești livrează apă la temperatură mai scăzută, dar problema se va rezolva până la finalul săptămânii, când va fi pus un nou cazan în funcțiune, au declarat reprezentanții ELCEN pentru HotNews.ro. De vină mai sunt și câteva avarii produse în rețeaua Termoenergetica, însă numărul de blocuri afectate este semnificativ mai mic - 256 de imobile din totalul de 2.700.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19541 vizualizari

  • -34 (64 voturi)    
    aha (Duminică, 13 decembrie 2020, 22:04)

    srpc [utilizator]

    deci nu guwernerul PNL, care a refuzat plata catre ELCEN? interesant
    • -16 (52 voturi)    
      "Vă promitem apă caldă" (Duminică, 13 decembrie 2020, 22:26)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      "Nici nouă nu ne vine să credem că e nevoie să promitem așa ceva."

      afiș electoral USRplus
      • -3 (7 voturi)    
        Am spus-o si o repet: (Luni, 14 decembrie 2020, 10:43)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Nicusor Dan, incet, incet, incepe sa isi dea seama in ce s-a bagat. Pana acum nu stia.
    • +44 (64 voturi)    
      care plata bre? (Duminică, 13 decembrie 2020, 23:10)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Oare sutele alea de miliaone date la catedrala neamului nu erau mai cu cap folosite pentru mentenata tevilor radet?
      • -9 (21 voturi)    
        Hmmm (Luni, 14 decembrie 2020, 4:26)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Iar minti...
        ''Potrivit acestora, Guvernul a contribuit cu peste 82 de milioane de euro. Primăria Capitalei cu mai bine de 18 milioane, tot euro. Sectoarele 1, 2 și 5 cu peste 6 milioane de euro fiecare.''
        Primaria are alte fonduri pentru schimbarea tevilor, apoi caldura este de la ELCEN care nu baga apa calda...elcen este in subordinea ministerului industriilor nu a Primariei!!
        • +3 (17 voturi)    
          De mințit tu minți (Luni, 14 decembrie 2020, 9:47)

          Kap [utilizator] i-a raspuns lui Sah

          Și ELCEN-ul de ce n-are bani?
          Pentru că n-a plătit gurista obraznică din primărie! Ia spune cu ce datorii a murit Radet-ul și ce datorii noi nouțe acumulase Termoenergetica până să plece matracuca!
  • -36 (74 voturi)    
    De acord (Duminică, 13 decembrie 2020, 22:06)

    Mazeta [utilizator]

    Matematic vorbind, dacă Firea este sursa frigului din casele noastre, înseamnă că ea este și sursa căldurii.
    • +4 (8 voturi)    
      vorba lu' Gigi... (Luni, 14 decembrie 2020, 4:32)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dar pe partea economica.
    • +1 (9 voturi)    
      matematic (Luni, 14 decembrie 2020, 11:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      vorbind ai 4, stai jos.
  • -44 (82 voturi)    
    Daca (Duminică, 13 decembrie 2020, 22:07)

    Zubizareta [utilizator]

    Plicusor Dan, era un primar miraculos cum se declara aveau bucurestenii, caldura. Firea cum a facut cum nu a facut a asigurat caldura.. dar tu cand cand ai ajuns primar esti ca Iohannis, pesedee!!
    • +15 (49 voturi)    
      Pai da... (Duminică, 13 decembrie 2020, 22:35)

      faracatuse [utilizator] i-a raspuns lui Zubizareta

      Cand esti neputincios.. PE SE DE, prinde la fraieri.
      • +4 (14 voturi)    
        sunt cateva retorici care prind bine... (Luni, 14 decembrie 2020, 4:34)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui faracatuse

        .. la fraieri.
        "insert-partid-here" e de vina, phutin, postacii rusi, soros & bill ghetz, reptilienii.
        sper ca n-am uitat ceva important.
  • +37 (67 voturi)    
    Vad (Duminică, 13 decembrie 2020, 22:14)

    Radub1000 [utilizator]

    ca au si aparut postacii rosii. Sper ca incepand de la anul sa eliminați clientela PSD infiltrata in primarie si deci sa scadeti semnificativ cheltuielile cu salariile. Sa vedeti ce-o sa fuga șobolanii rosii cand o sa vada ca sunt in opozitie si nu beneficiaza de nimic. Gruparea baronilor nu rezista fara acces la banul public.
    • -23 (47 voturi)    
      postac inept (Duminică, 13 decembrie 2020, 23:04)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Radub1000

      crezi ca mai pune cineva botul la textele voastre cu pee see dee? oamenii s-au lamurit ca sunteti niste hoti incompetenti cu cioc mare si atat
      • +22 (36 voturi)    
        Vorbeste (Duminică, 13 decembrie 2020, 23:39)

        Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        milițianul postac despre postaci. Eu nu sunt postacul nimanui, dar pentru prima data exista posibilitatea sa nu mai avem grupul infracțional la butoane.
        • -4 (16 voturi)    
          Mai Bula, taci. Asa pari destept. (Luni, 14 decembrie 2020, 0:24)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Radub1000

          Mai Bula, taci. Asa pari destept.

          Daca o tii ca Stan cu Fluierul dupa ce Pungusor Ban inca posteaza o asemenea imbecilitate, macar, tine-o pentru tine. NU iesi cu pieptul in fata sa arati cat de mult prinde imbecilitatea la imbecili; fii discret; asa pari inteligent.
        • +3 (11 voturi)    
          lasa muica... (Luni, 14 decembrie 2020, 4:35)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Radub1000

          ... ca a furat, dar a si facut.
          ba, vez ca si eu sunt in curs de reconversie profesionala. cum mai e mersul in piata, care då mai mult?
      • 0 (4 voturi)    
        zise postacul unui partid care a produs (Luni, 14 decembrie 2020, 13:06)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Capodopera de prim-ministru Vioricaaaa Dancila!
        Si care si-a dat jos doua guverne prin motiune de cenzura?
        Mai baietii, cand vorbiti de incompetenti cu cioc mare uitati-va in oglinda!
        Dupa episodul Dancila & Co, ca nici ailalti nu erau mai breji, ar trebui sa va bagati capul sub coada o vreme. Si sa va controlati limbajul.
  • -27 (53 voturi)    
    iar (Duminică, 13 decembrie 2020, 22:22)

    cucuveauamov [utilizator]

    NIcusor e sursa glumelor noastre
    • -3 (9 voturi)    
      Nicushor nu e sursa.. (Luni, 14 decembrie 2020, 4:36)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ... el este gluma.
      hai ca am zis ca nu ma mai iau de el, nu ma mai atrageti in cursa!! ptiu, ptiu.. piei satana!
    • +4 (6 voturi)    
      voi, (Luni, 14 decembrie 2020, 11:09)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      gângavii intelectuali, sunteți în stare să creați poante cu Nicușor? Nu pot să cred. Până și astea le furați, că nu aveți cu ce să produceți. Aveți doar materie maro în cap, în loc de cenușie.
  • -26 (52 voturi)    
    Neicusoru' (Duminică, 13 decembrie 2020, 22:29)

    atc [utilizator]

    Nicusor Dan /28.10. - Digi 24:
    "Toată lumea va avea căldură şi apă caldă, dar o să avem câteva sute de avarii." 50% din promisiune-REZOLVAT! ( Guess who!?)
    • +8 (30 voturi)    
      tu numeri din suta-n suta? (Duminică, 13 decembrie 2020, 23:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui atc

      Sa stii ca pana la cateva sute se poate numara si din 1 in 1, chiar daca pentru unii e mai dificil :)))))
      Na, asha e cand faci clasa a doua la crasma...
      • -2 (10 voturi)    
        Neicusoru' (Luni, 14 decembrie 2020, 9:06)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        1. Domnu universitaru' multzam de explicatii.Chiar nu stiam!
        2.Aia cu crasma o fi fost o gluma? Ca sa stiu sa rad?
        3. Deschide larg geamurile, ca de la atata caldura in apartament incepe sa puta!
  • +31 (53 voturi)    
    Deci chiar are curaj să mai candideze o dată? (Duminică, 13 decembrie 2020, 22:51)

    nick24 [utilizator]

    Duamna Mirea?
    Îl numește Frigușor Ban?
    Are imunitate? Își face iluzii, majoritatea parlamentară va vota pentru ridicare. Chiar și AUR va vota pentru!
    • +5 (13 voturi)    
      vise umede taica.... (Luni, 14 decembrie 2020, 4:38)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      .. .nu ati fost in stare s-o bagati pe bica si udrea, vreti s-o luati pe tzoapa? pai isi dau demisia gardienii daca trebuie s-o asculte pe asta 8 ore pe zi.
  • 0 (38 voturi)    
    Nu domnule primar... (Duminică, 13 decembrie 2020, 23:06)

    Sthelian [utilizator]

    ...minti si dumneata, cum au mintit toti.
    Gabriela Firea are partea ei de vina, dar in realitate toti primarii de pe la 2000 incoace sunt vinovati.
    In plus, este vinovat si RADET si nelasarea oamenilor sa se debranseze.
    Sa tii Radet si ELCEN, 2 mamuti fara sa faca profit nici un leu amarit este culmea prostiei.
    In nici o tara din lume nu exista astfel de sisteme. Pot fi sisteme mai mici, de cartier sau si mai mici, dar nici unul de marimea Bucurestiului.
  • -15 (47 voturi)    
    Campanie electorala Nicusor Dan: (Duminică, 13 decembrie 2020, 23:25)

    Mihail. [utilizator]

    "Votati-ma cu incredere, dar sa stiti ca veti sta in frig, din cauza Gabrielei Firea".

    Asa trebuia sa spuna, daca era cinstit.
  • +29 (43 voturi)    
    bucharest style (Duminică, 13 decembrie 2020, 23:40)

    middle_brick [utilizator]

    Gabita a făcut praf peste un miliard de euro iar Bucurestiul arata in halul in care arata. Cred ca se pot trimite camioane cu documente la DNA cu toate mizeriile făcute clanul Firea-Pandele girat de PSD. In scurt timp sper sa vad vot in parlament pentru ridicare imunității mahalagioaicei.
    • -3 (9 voturi)    
      lasa tu astea.. (Luni, 14 decembrie 2020, 4:40)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      .. pe partea economica intreaba-l pe Gigi, ca te lamureste el.
  • +16 (34 voturi)    
    Cum e posibil (Duminică, 13 decembrie 2020, 23:54)

    Actros [utilizator]

    Ca Firea să nu fie deja în pușcărie, cu trei sferturi din avere confiscate?
    • -9 (13 voturi)    
      Asa cum e posibil ca matale sa umbli dezlegat (Luni, 14 decembrie 2020, 0:28)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Actros

      Asa cum e posibil ca matale sa umbli dezlegat.

      In evul mediu astia ca Firea puteau intra in puscarie asa cum zici matale. Azi, 2020, NU mai este evul mediu, desi e evident ca iti lipsesc enorm botnita si lesa cu care erai obisnuit.
    • -6 (16 voturi)    
      Hmmm (Luni, 14 decembrie 2020, 4:30)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui Actros

      Simplu: a fost corecta, minte Frigusor/Plicusor/Ban!
      Ea a fost verificata de curtea de conturi, de multe organisme de control si totul a fost legal si corect!
      Faptul ca plicusor minte...nimic nou!
      • -1 (11 voturi)    
        daca nu minte... (Luni, 14 decembrie 2020, 9:29)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Sah

        nu inseamna ca e corecta. a stiut sa fure, hai s-o zicem pe aia dreapta. o fi invatat-o barbacsu.
        oricum, daca eram in locul ei si eu furam de rupeam. va lasam in curugol.
        • +1 (5 voturi)    
          Nu te-ai prins inca? (Luni, 14 decembrie 2020, 17:51)

          denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          Ce doresti tu sa fi facut a facut deja Firea.
          Exact acum suntem in acel moment al actiunii pe care il imaginezi cu tine la conducere: Suntem in curul gol.
          Nu ne-ai lasat tu intr-un ipotetic viitor. Ne-a lasat Firea intr-un tangibil trecut.
          • +1 (1 vot)    
            babaiatule... (Luni, 14 decembrie 2020, 17:56)

            Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

            .. imi place cum le gandesti. ai talent.
    • +2 (8 voturi)    
      nu stii tu prea multe.. (Luni, 14 decembrie 2020, 4:40)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Actros

      ... cand furi, ai bani. cand ai bani, ai putere. cand ai putere, nu intrii la puscarie. doar fraierii se duc acolo.
  • -7 (35 voturi)    
    Un cuplu minunat (Duminică, 13 decembrie 2020, 23:55)

    VOX. [utilizator]

    Doamna Firea este sursa frigului, iar domnul Dan este sursa lipsei caldurii. Asta se numeste sinergie.
    • -9 (27 voturi)    
      sa stii (Luni, 14 decembrie 2020, 0:10)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      Copilul cred ca ar semana cu citu
    • +1 (7 voturi)    
      frozen (Luni, 14 decembrie 2020, 7:43)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      Daca frigul te patrunde atunci iti ingheata apa in radiator de nu mai esti bun de nimic - poti sa ai caldura, in interior, dar pana radiezi in afara, si unii se prind mai greu de chestia asta, unii vor crede ca este sursa de lipsa de caldura.

      Usurel neicusorule ca vine si caldura de centrul termic

      cele doua surse sunt atat de antagonice ca nu au cum sa faca sinergie - parol.

      Zile cu multa caldura va doresc.
  • +11 (15 voturi)    
    Cat de cinici pot fi oamenii (Luni, 14 decembrie 2020, 2:26)

    Amariei [utilizator]

    Au un primar nou si asteapta impliniri marete. Cati se pun in locul de primar, cati ar avea curaj sa candideze si sa incerce sa schimbe sistemul asta invechit de pile si relatii? E usor a comenta de pe margine meciul de fotbal, uitand ca meciul necesita participarea tuturor. Iar cei care participa vor fi intotdeauna cei aratati cu degetul...

    Firea a fost un primar comentator, dupa 4 ani in care a facut doar targuri si pomeni ar trebui macar sa taca din gura. Din rusine fata de oamenii lasati azi fara apa calda si caldura.
  • +5 (7 voturi)    
    Oare Elcen îți face treaba? (Luni, 14 decembrie 2020, 4:57)

    Chilian [utilizator]

    Având în vedere că la Elcen este un administrator special care are un istoric bogat în Firea și servicii (fost MAI, fost management RADET, ascuns o vreme de Firea la Asociatia de Dezvoltare Intercomunitara Zona Metropolitana Bucuresti...), are cineva siguranța că problemele sunt reale 100% sau că o parte nu sunt inventate pentru a crea disconfort și respingere?
    Traba cu apa care are nevoie de multe zile pentru a ajunge la capetele de rețea mi se pare trasă de păr, dacă ar fi așa, niciodată nu ar ajunge apă caldă acolo iar justificarea cu creșterea treptată a temperaturii... de acord dar este o procedură care durează ore nu zile.
  • +5 (15 voturi)    
    Noua pasiune (Luni, 14 decembrie 2020, 6:45)

    hamangiul [utilizator]

    Din vasta cultura PSD-ista ,membrii marcanti ai partidului si-au descoperit o noua pasiune ...pocirea numelui adversarilor politici.Asta da argument, asta da intelect de pusti de gradinita ..
  • +5 (13 voturi)    
    firea a fost primar doar cu gura.... (Luni, 14 decembrie 2020, 7:37)

    alexman1 [utilizator]

    Mai Firea puterea este foarte atractiva dar duce la devieri comportamentale. Asumarea responsabilitatii este un act de sanatate mintala.
  • +6 (12 voturi)    
    preacucernica (Luni, 14 decembrie 2020, 7:50)

    vizirul [utilizator]

    Firea,care a pompat milioane de euro catre BOR ,a lasat in mod deliberat mizeria din reteaua de termoficare,care putea fi reabilitata cu acei bani,pentru a submina viitorul primar.O marsavie ordinara.
    • +1 (3 voturi)    
      Frigusor Ban? (Luni, 14 decembrie 2020, 15:43)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

      Ups, inca o PRM-ista !
  • +6 (12 voturi)    
    Fracție umedă (Luni, 14 decembrie 2020, 8:21)

    NoFive [utilizator]

    Eh, o țață...
  • -3 (13 voturi)    
    Aceeasi placa veche (Luni, 14 decembrie 2020, 8:33)

    consumator2 [utilizator]

    Oare cand o sa faceti ceva pentru noi? Ca ne-am saturat sa tot dati vina unul pe altul
  • -11 (23 voturi)    
    nicusor dan isi face rau singur (Luni, 14 decembrie 2020, 8:55)

    alfa1 [utilizator]

    continuand atacurile la firea...oare nu isi da seama ca devine penibil si lumea incepe sa se sictireasca de el ...?? trebuia sa ne spuna de la inceput : votati-ma dar sa stiti ca o sa fie frig in case ! si o sa fie gunoi pe strada !
    • +2 (8 voturi)    
      Păi a spus mereu (Luni, 14 decembrie 2020, 13:36)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      că nu va putea repara ce au stricat primarii dinaintea lui, în special Firea, în iarna asta. Dacă nu ați urmărit ce spune de vreun an de zile cel puțin, ar fi bine să nu vă dați cu părerea... Se sictirește de ND lumea care nu judecă rațional. Firea are un tupeu cât casa și mi se pare mizerabil că se pune la adăpostul imunității parlamentare. După cum mi se pare mizerabil și că va glăsui din parlament. Atât poate produce PSD-ul. Iar Firea e pusă acolo ca să țină locul mârlăniilor de tip Șerban Nicolae, Nicolicea, Rădulescu mitralieră și restul de ticăloși la un loc... Firea și Șoșoacă... Au aceeași gură... De mahala ordinară...
      • 0 (0 voturi)    
        Pai a spus mere - u (Luni, 14 decembrie 2020, 18:59)

        gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        ...beeeheeeheee...beeeheeeheee!!!
  • +4 (4 voturi)    
    sa vedeti ce-o sa fie la vara! (Luni, 14 decembrie 2020, 13:27)

    AES [utilizator]

    Cand TEB va fi invadata de mii de cereri de debransare, iar conducerea penelista nu va semna aprobarile! :)))) V-ati dat singuri la gioale, peneleilor! :)))))