Firea îi cere lui Iohannis să discute în CSAT despre poluarea din București. Cele trei piste pe care le are Primăria

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 4 martie 2020, 17:39 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Captura video
Primarul General, Gabriela Firea, a declarat, miercuri, că a transmis o adresă președintelui Klaus Iohannis și CSAT în care a solicitat ca situația poluării din București să se discute într-o ședință a Consiliului Suprem de Apărare a Țării. Primarul General a afirmat, totodată, că Primăria are „niște piste de posibili poluatori industriali”.

„Am trimis o adresă către președinte și CSAT unde am descris ce s-a întâmplat și am solicitat să se analizeze situația gravă din București într-o ședință CSAT. Sunt convinsă că președintele se va implica și vom afla cine e poluatorul”, a spus Firea, precizând că s-a adresat și Parlamentului pentru discutarea situației poluării în comisiile de specialitate.

Ea a adăugat că Ministerul Mediului ar fi trebuit să ridice filtrele de la aparatele de măsurare a calității aerului astfel încât să poată spună „ce particule au fost și cine e poluatorul”. Firea nu crede în varianta poluării cauzate de arderile de cauciucuri, obicei de Lăsata Secului, pentru că s-au ars și în alți ani și nu s-a întâmplat nimic.

„Trebuiau ridicate filtrele, din informațiile pe care le deținem nu le-au ridicat. Dacă s-au ridicat este și mai grav. Înseamnă că se știa. Solicităm Ministerului Mediului să ridice filtrele de la propriile aparate de măsurare a calității aerului și să ne spună ce particule au fost și cine e poluatorul”, a spus Firea.

Primarul General a afirmat că Primăria are „niște piste de posibili poluatori industriali”, „supoziții care se bazează pe anumite informații” care ar trebui să fie cercetate de instituțiile statului cu atribuții în domeniu.

Cele trei piste ale primăriei, enumerate de Firea:

  • CET-urile e posibil să fi ars mai multă păcură, CET Progresul și Grozăvești, e posibil să fi ars mai multă păcură și să nu fi avut filtrele curățate
  • Cei 118 agenți economici instituții care dețin de la Agenția de mediu autorizații pentru instalații autorizate de ardere
  • A treia pistă se referă la două depozite de deșeuri: Chiajna și Vidra, și Groapa de Gunoi de la Glina. Am primit informații că au avut loc arderi necontrolate cu depășiri.
Rețeaua națională și rețelele independente de monitorizare a calității aerului au înregistrat depășiri record ale poluării cu PM 2,5 și PM10 duminică noapte și luni dimineață. Pentru poluarea cu PM2,5, un praf foarte fin amestecat cu diverse substanțe, s-au înregistrat depășiri cu 900-1000% peste limitele maxim admise, datele fiind colectate și de senzorii oficiali din rețeaua națională, integrați în platforma airly.eu, iar pentru PM10, particule mai mari de praf, s-au înregistrat depășiri de aproape 800%. Și platforma aerlive.ro a înregistrat depășiri spectaculoase.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6757 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Pai nu sunt prietenii vostri? (Miercuri, 4 martie 2020, 17:47)

    Vinceroy [utilizator]

    Nea Pascu cu Iridex si combinatorii cu Stericycle?
    Ce atata mister? Pana acum ati ignorat reclamatiile, acum gata, v-ati trezit? Va lepadati de ei in sfarsit?
    • +13 (15 voturi)    
      probabil NU cotizeaza la Campania 2020 (Miercuri, 4 martie 2020, 17:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Vinceroy

      si ii da DUamna Gabi " in gat "
  • +23 (23 voturi)    
    Ce "simpatica" e Firea ! Trimite adrese CSAT (Miercuri, 4 martie 2020, 17:51)

    Susufler0 [utilizator]

    ca sa-i rezolve CSAT problemele !
    Are trei "piste" ! Pai sa circule pe ele pana la Parchet !
    • +11 (13 voturi)    
      200 milioane Datorie "RADET" (Miercuri, 4 martie 2020, 18:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      la ELCEN ..este bani de seminte !
  • +15 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 martie 2020, 17:59)

    [anonim]

  • +19 (19 voturi)    
    FMM Firea (Miercuri, 4 martie 2020, 18:04)

    ggiiggii [utilizator]

    nu ai facut nimic in 4 ani de mandat si acum ceri tu la CSAT sa verifice ce?
    ce sa vada aia ...gropile de gunoi fara autorizatii, mizeria aia de centura, gropile din bucuresti, toti agentii economici ce polueaza si arunca gunoaiele peste tot, toti marii constructori ce isi arunca deseurile in Ilfov, ca nu ai facut nimic cu transportul in comun, autobuzele alea turcesti....
  • +16 (16 voturi)    
    stai ca s-a activat Firea (Miercuri, 4 martie 2020, 18:43)

    Remarque [utilizator]

    Sa verifice imediat Parlamentul, MAI, CSAT, CC, UE, ONU, OMS...oricine, numai ea nu! Asa scrie pe prompter, asa se citeste.
    • +6 (8 voturi)    
      Repeta Rolul ce il va avea Din Vara 2020 (Miercuri, 4 martie 2020, 19:31)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      La PANDELE TV - VOLUNTARI


      https://economie.hotnews.ro/stiri-media_publicitate-23697796-primaria-lui-florentin-pandele-are-licenta-pentru-televiziune-ilfov.htm
  • +9 (11 voturi)    
    toarășa fiereaaaa, (Miercuri, 4 martie 2020, 19:21)

    nahir [utilizator]

    noi, amărăștenii și sărăntocii care nu stăm în Voluntari, aveam și avem nevoie de fapte, nu de gargară.
    Ce-o să mai zici acuma despre poluare,, că de vină e Iohannis?
  • +11 (13 voturi)    
    Usor cu pianul.... (Miercuri, 4 martie 2020, 20:42)

    florian3619 [utilizator]

    Pai Duoamna, pana la CSAT ia vedeti cu ce angajament v-ati prezentat in fata eletoratului si ce s-a scris in programul PSD de guvernare privind mediul. Analizand pe unde sunteti in realitate si intrebati-va :
    a) ce fac ale dumitate loaze cu responsabilitati de mediu? de la politistii locali la serviciile proprii si /sau deconcentrate? N-or fi toti in directa dumitale subordine dar fara acordul PMB nu ar mai exista - aveti oameni in conducre/ executie/ control in "toate cele" - de la CET-uri, gropi/depozite de gunoi, salubrizare, cimitire, balti, urbanism. Nimic nu se misca si nu polueaza fara avize / taxe si monitorizarea PMB si sectoarelor - direct sau indirect. Duoamna - ati ale sa fiti in execitiv nu in legislativ - asa ca aveti atributii/ responsabilitati clare. CSAT nu este nici macar legislativ! Mai discutati la partid - programul politic sigur are firul clarvazator privind politica de mediu.
    b) cand ati facut companiile subordonate, cum si cui le-ati delegat sarcinile de mediu? Cunoasteti ce obligatii de mediu le revin? Stiti ca orice operator si activitate economica trebuie sa aiba in regulamentele si procedurile proprii un capitol distinct privitor la mediu?
    c) cum urmariti ca_costructorii si operatorii economici sa se incadreze in obligatiie de mediu stabilite prin acte de reglementare pe care le emiteti: PUG ... PUZ ... autorizatii de construire? O fi asta si in sarcina sectoarelor, dar va considerati in Bucurestin si nzona IF, cel putin vocal - sefa prezenta si..... viitoare!
    d) va cunoasteti obligatiile de mediu ce va revin prin programul propriu institutiei ce o "caprariti"! adica: cine si cum il monitorizeaza? cand ati initiat/realizat/ analizat unltimul audit intern si cu ce rezultate? masuri dispuse si realizarea acestora.
    • +6 (10 voturi)    
      Borcea Residence (Miercuri, 4 martie 2020, 20:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui florian3619

      Este Ultimul Tun Cunoscut
  • +8 (10 voturi)    
    Aviz l a toate primăriile din România, (Miercuri, 4 martie 2020, 21:01)

    constatator [utilizator]

    Când aveți probleme din incompetență, chiar și financiare, aveți cu i să cere ți socoteală!
    Dormiți pe voi, CSAT ul e la degetul vostru mic!?
    • +4 (6 voturi)    
      CSAT la O Sarma N Colon (Miercuri, 4 martie 2020, 22:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui constatator

      Distanta
      • 0 (0 voturi)    
        Magaria nu ajuta cu nimic. Doar scirbeste (Joi, 5 martie 2020, 14:58)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Vino cu argumente.
        Vezi cine are curajul sa se ia de petrolisti si baietii dastepti din energie.

        Prin cererea CSAT-lui, Firea recunoaste ca este prea mica pentru un razboi atit de mare. Se pare ca si Csat-ul e prea mic.
        • 0 (0 voturi)    
          Cînd ești mic, stai în banca ta! (Vineri, 6 martie 2020, 20:34)

          constatator [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Prin cererea CSAT-lui, Firea recunoaste ca este prea mica pentru un razboi atit de mare. Se pare ca si Csat-ul e prea mic.
          Deci recunoști că Firea e prea mică pt funcția pe care o ocupă?
          Atunci de ce m ai candidează pt al doilea mandat ciumatule?
    • 0 (0 voturi)    
      Sanatatea a 4 milioane de oameni, 20% din romani (Joi, 5 martie 2020, 15:03)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui constatator

      e un motiv extrem de grav, de competenta CSAT.

      Trebuia convocat din iarna 2016/2017, cind cota de pacura a fost crescuta prin HG. de vreo 8 ori.

      Trebuie declarata stare de urgenta/necesitate cu Curte Martiala pentru poluatori.
  • +5 (7 voturi)    
    Trei piste? (Miercuri, 4 martie 2020, 22:57)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    La primarie este doar una!
  • 0 (0 voturi)    
    Care e regimul arderii pacurii in orase? Derogare (Joi, 5 martie 2020, 14:54)

    D-or [utilizator]

    Nu cumva Consiliul General trebuie sa dea derogare de la interzicerea arderii pacurii in Bucuresti?

    Cite derogari s-au dat pentru utilizarea pacurii si pentru care motive?

    Unde se publica aceste derogari?
    IN anii trecuti, primarii ieseau in presa si anuntau pentru ce perioade si de ce au permis arderera pacurii. P e d-na Firea nu am auzit-o niciodata.

    E adevarat ca prin HG se aproba stocuri de pacura pe orase, dar acestea sunt rezerva pentru situatii de geruri sau de lipsa gazului metan. Dar aceste stocuri nu trebuie neaparat utilizate. De obicei ramineau intacte .

    Ori, in ultimii ani nu am avut nici geruri, nici lipsa de gaz metan, dimpotriva.

    In concluzie, cei care au aprobat si cei care au ars pacura in CET-uri trebuie condamnati pentru Infractiuni contra umanitatii - art. 439 Cod Penal.

    Asta ar trebui sa constate CSAT-UL.