Gabriela Firea: Există vreun loc neaglomerat în Bucureşti? Spuneţi-mi, că-mi fac casă acolo

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 27 februarie 2020, 18:22 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a spus joi că tot Bucureștiul este aglomerat, implicit și zona clădirii în care au fost izolați suspecții de coronavirus, relatează Mediafax.

„Toate spitalele din Capitală sunt în zone aglomerate, şi cele ale Primăriei, şi ale Ministerului Sănătăţii. Există vreun loc neaglomerat în Bucureşti? Spuneţi-mi-l mie, că-mi fac casă acolo”, a spus aceasta în cadrul unei conferințe.

Primarul a mai declarat că nu ţine secret locul unde sunt izolaţi suspecţii de coronavirus, dar aceştia au nevoie de linişte, nu de „mitinguri de protest, unii care să vină cu furcile să-i alunge din ţară”.

Potrivit acesteia, ministerele Sănătăţii şi de Interne au solicitat clădirea respectivă, deoarece are toate avizele necesare.

„S-a mai spus că pe aceeaşi uşă intră bolnavi la dializă şi la RMN şi tot acolo sunt aduşi şi cetăţenii care sunt în carantină. Fals. Sunt intrări total separate, circuite separate, nu au nicio legătură”, a mai spus Firea.

Declarațiile Gabrielei Firea sunt o reacție la afirmațiile recente ale deputatului USR Emanuel Ungureanu. Acesta a spus că imobilul din București în care se află suspecții de coronavirus este într-o zonă aglomerată, în aceeaşi clădire fiind trataţi şi pacienţi cu insuficienţă renală cronică.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7171 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Mai bine ti-ai face (Joi, 27 februarie 2020, 18:29)

    adevaratul [utilizator]

    O groapa acolo in loc de casa. Sa prinzi radacini
  • +18 (18 voturi)    
    Întrebare (Joi, 27 februarie 2020, 18:41)

    un domn [utilizator]

    Din ce bani își face casa ? Salariile a doi Bugetari cu minori in creștere ?
  • +13 (13 voturi)    
    Bine că.. (Joi, 27 februarie 2020, 18:41)

    gogu52 [utilizator]

    ..ai tu bani de făcut casă în București, mai ales într-un loc neaglomerat. Nu ca sărăntocii de noi
  • +10 (10 voturi)    
    Da, la Cimitirul Straulesti 2 (Joi, 27 februarie 2020, 18:42)

    Sparafucile [utilizator]

    Si un cavouaș construit acolo i s-ar potrivi ca o manușă. Dar sa nu intirzie cu mutarea.
  • +6 (6 voturi)    
    . (Joi, 27 februarie 2020, 18:44)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Balta Vrăjitoarelor e în Ștefăneștii de Jos, se pune?
  • +6 (6 voturi)    
    Normal (Joi, 27 februarie 2020, 19:12)

    2016 [utilizator]

    ca tu poti sa-ti faci casa intr-un loc neaglomerat, ca ai pile la primarul general. Poti sa-i spaga si cand sta pe toaleta, doar impartiti acelasi creier! (cam mic, insa fiecare dupa posibilitati!)
  • +7 (7 voturi)    
    Îi recomand un loc. (Joi, 27 februarie 2020, 19:35)

    asavreau [utilizator]

    Chiar dacă este aglomerat,este liniștit.Cimitirul ...............O las să aleagă care.Sigur nu va găsi cârcotași.Doar să tacă,să nu-și deranjeze vecinii.
  • +7 (7 voturi)    
    . (Joi, 27 februarie 2020, 19:46)

    ak33 [utilizator]

    tu aia care te laudai ca rezolvi traficul din bucuresti in 3 luni de zile?
    • 0 (0 voturi)    
      Mda (Vineri, 28 februarie 2020, 10:54)

      Nessio [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Pentru ea se scot la produs politistii in intersectii, sa aiba drum lin
  • +5 (5 voturi)    
    Bineinteles ca exista... (Joi, 27 februarie 2020, 19:49)

    aldo [utilizator]

    Bellu ii spune...sper ca nu isi face casa acolo.
  • +9 (9 voturi)    
    stiu eu locul perfect (Joi, 27 februarie 2020, 20:01)

    pehash [utilizator]

    In spatele cartierului Ferentari sunt ~250ha de teren viran. Si in spatele stadionului Ghencea mai sunt inca vreo 200ha de teren viran... Zac inutile, pentru ca au fost "retrocedate" catre mafia PSD.
  • +6 (6 voturi)    
    Lol (Joi, 27 februarie 2020, 21:37)

    mitg [utilizator]

    E bine ca s-a umflat asa, inseamna ca stie ca Nicusor Dan va castiga.
  • +2 (2 voturi)    
    raspuns la afirmatiile dnei Firea (Vineri, 28 februarie 2020, 8:21)

    Ion Ionita [anonim]

    u, nu exista. Cine este vinovat? Arhitectul-Sef al capitalei, care da autorizatii fara sa analizeze impactul cladirilor construite asupra confortului bucurestenilor, asupra aspectului arhitectural al capitalei. Lipsa de respect pentru arhitectura capitalei are implicatii multiple asupra calitatii vietii bucurestenilor. Constatam zilnic cum pe langa blocurile construite pana in 1990 se lipesc altele de 10-12 etaje nelasand un spatiu corespunzator intre ele. Dar aceste noi constructii nu sunt corelate nici cu infrastructura de transport, cu instalatiile de apa, canalizare etc. Asa se explica, in buna masura, traficul de pe bulevardele si strazile capitalei. Caile de acces realizate, in majoritatea lor, inainte de 1990
  • 0 (0 voturi)    
    parcări (Vineri, 28 februarie 2020, 10:39)

    Şorop Constantin [anonim]

    Trebuie realizate multe parcări subterane. Deasupra: clădiri, parcuri, străzi.
  • 0 (0 voturi)    
    Ai si asa destule (Vineri, 28 februarie 2020, 13:56)

    EduardAntoniu [anonim]

    Cate case mai vrei?
  • +1 (1 vot)    
    Stim ca mata... (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 15:43)

    Olyx [utilizator]

    ai putea sa iti faci casa si...pe Lună, nu numai in orice loc din Bucuresti...!!! Insa noi, locuitorii acestui oras, am fi dorit, in mandatul dumitale, sa respiram un aer MULT mai curat, sa vedem curatenie pe strazi si mai putine masini, mai mult spatiu verde si mai multe piste pentru biciclisti. Am fi dorit o sala Polivalenta asa cum au TOATE Capitalele europene, un patinoar functional, am fi dorit sa nu avem apa calda si caldura intrerupte, in sfarsit am fi dorit autobuze electrice ( NU DIESEL !!! ) pe strazi, tramvaie noi, moderne, in locul celor de acum 50 (cincizeci de ani !!!), parcari automate in locul "parcagiilor" si al angajatilor Primariei ( in ce capitala europeana mai exista asa ceva?!!! ) Sa continui ?...Mi-e lehamite, oricum nu mai poti face ( numic ) in patru luni ceea ce nu ai facut in 4 ani...!!!