Firea, atac la Orban pe tema centurii Capitalei: „Șeful de la CNAIR e tot de la PNL” / În realitate directorul actual al CNAIR a fost numit în timpul mandatului lui Răzvan Cuc (PSD)

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Duminică, 9 februarie 2020, 17:38 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Captura Digi 24
Gabriela Firea l-a acuzat, duminică, de incompetență pe premierul Ludovic Orban care criticase faptul că Primăria Capitalei nu are o centură verde. „Îl informez respectuos că Ministerul Transporturilor este condus de un membru PNL iar şeful de la CNAIR e tot de la PNL”, spune Firea. În realitate, actualul șef al CNAIR, Sorin Scarlat, a fos numit în funcție în iulie 2019, sub guvernul Dăncilă, când la conducerea Transporturilor era Răzvan Cuc (PSD).

"Tot în conferinţa de alegeri de ieri premierul demis pentru incompetenţă m-a certat pentru că nu am făcut o centură verde a Capitalei. Îl informez pe premierul demis pentru incompetenţă că centura verde a Capitalei nu poate să fie construită de Gabriela Firea la Primăria Capitalei şi că eu nu sunt şefa CNAIR, nu conduc Ministerul Transporturilor, îl informez respectuos că Ministerul Transporturilor este condus de un membru PNL iar şeful de la CNAIR e tot de la PNL”, a spus Firea duminică.

În realitate, Directorul CNAIR, Sorin Scarlat, a fost numit în funcție în iulie 2019, sub Guvernul Dăncilă. La acel moment șefia Ministerului Transporturilor era la Răzvan Cuc, deputat PSD.

Premierul desemnat Ludovi Orban a declarat sâmbătă că toată lumea ştie că Bucureştiul are nevoie de centura verde care să împiedice pătrunderea în Bucureşti a prafului Bărăganului.

"Asta este stavila de care are nevoie Bucureştiul şi care trebuie realizată de viitoarea administraţie a PNL în parteneriat cu Guvernul pentru a opri această poluare nocivă cu praf care afectează viaţa de zi cu zi a bucureştenilor. Toată lumea ştie ca Bucureştiul are nevoie şi de lărgirea la 4 benzi a centurii şi de autostrada de centură şi noi trebuie să ne asumăm acest obiectiv în următorii 4 ani de zile ca administraţia Bucureştiului împreună cu Guvernul să finalizeze şi autostrada de centură şi lărgirea la 4 benzi a centurii", a adăugat Orban.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7049 vizualizari

  • +35 (43 voturi)    
    Ce (Duminică, 9 februarie 2020, 17:44)

    Coco_papagal [utilizator]

    tzatza infecta.
    • +16 (16 voturi)    
      bai (Duminică, 9 februarie 2020, 22:36)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      da asta-i vaca rau.. cum de o suporta bucurestenii??
      • 0 (0 voturi)    
        Bucurestenii (Luni, 10 februarie 2020, 13:13)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        se vaita toata ziua ce primat prost avem dar in ziua votarii nu-si misca fundul la centrele de votare.
        Madam pandele a fost aleasa numai cu 13% din totalul votantilor din Bucuresti si se pare ca tot nu ne-am invatat minte.
        Asa incat cei care nu se prezinta la vot nu au nici un drept sa se planga de situatie, facand de fapt jocul psd.
  • +37 (43 voturi)    
    Firea eroina neamului (Duminică, 9 februarie 2020, 17:50)

    camistef [utilizator]

    Pe toate le stii tu, fireo, da nimic n ai facut! Daca stiai ca sunt asa grave problemele de ai cheltuit banii primariei pe paranghelii, companii pentru pile, excursii pt vot si acum ne tii in frig si fara apa calda ca pe vremea lui ceasca ciuma rosie! Numai scandal faci, nimic nu rezolvi! Ai crezut ca iti va merge cu pomeni!!!!!
  • +22 (28 voturi)    
    hehe (Duminică, 9 februarie 2020, 18:07)

    transpenibilus [utilizator]

    Asta ca sa nu mai zic ca la CNAIR purtator de cuvant e Serbanescu Alin, detasat de la RADIO ACTUALITATI, un vesnic detasat pe sinecuri al PSD.
  • +22 (26 voturi)    
    Aoleu.... (Duminică, 9 februarie 2020, 18:26)

    Akylas [utilizator]

    Ce tzatza ordinara.... Asta n-a zis niciodata (ca analfabeta demisa) ca este neconflictuala ? Una doua sare cu botu', n-accepta niciun fel de critica !
    Si in plus, mai si minte cu nerusinare....
  • +16 (20 voturi)    
    CoronaFIRus DUamna Gabi știe “drumurile” (Duminică, 9 februarie 2020, 18:48)

    un domn [utilizator]

    Spre Principatul Voluntari dar nu se ocupa de Drumurile
    Bucureștene - ipocrizie tzatzistica !
  • +8 (12 voturi)    
    Firea pentru PNL și PNL pentru firea (Duminică, 9 februarie 2020, 18:48)

    muvis [utilizator]

    Firea știe că nu PNL e preferat de bucureșteni, după blatul infect cu Predoiu de acum 4 ani. Oare caută împreună cu strategii PNL și fac regiile astea că să mai spele un pic imaginea pentru câțiva votanți care vor putea fi decisivi in cazul alegerilor într-un singur tur? Cred că da.
    Până una alta când se desființeaza cele 22 de companii cu tot cu directorii și adjuncții soți, rude ale primarilor și viceprimarilor psdisti aldisti și amici ai aripii pdliste?
  • +16 (20 voturi)    
    mincinoasa si barfitoare, (Duminică, 9 februarie 2020, 18:48)

    GeorgeAis [utilizator]

    ea crede ca minciunile ei prind la toti oamenii. Doar handicapatii mintali si latrinistii mai se uita ce spune ea. restul cautam mereu sa vedem realitatea.. dar ea face afirmatii fara sustinere. Ca i in alte cazuri, acuza fara dovezi si fara sa cunoasca.. Oare a uitat cine era prim ministru cand erau marile probleme? Orban nu avea cand sa treca la treaba cu o opozitie puternica din paretea PSD, opozitie chiar din prima zi. Sa bnu uite ca ea de 3 ani ar fi trebuitrt sa faca multe, nui numai sa dea din gura, si in general aiurea, fara sa cunoasca problemele
  • +15 (19 voturi)    
    Cum se angajeaza,, (Duminică, 9 februarie 2020, 18:57)

    TipTop [utilizator]

    ca cineva sa faca cu adevarat ceva bun pentru bucuresteni ,,dansa,, sare la gatul tuturor,,probabil avand remuscari nocturne ca nu a facut ,,NIMIC,, ba da-scuze,peste 2 saptamani pune taxe pe masinile bucurestenilor,,SI CE TAXE !!
  • +23 (27 voturi)    
    Firea,ține-o tot așa. (Duminică, 9 februarie 2020, 18:59)

    asavreau [utilizator]

    Ai ocazia să pleci huiduită.Te-ai îndobitocit de tot Firea..Nu te mai țin nervii.Ce să facă bucureștenii cu o nebună?
  • -2 (18 voturi)    
    Firea e norocoasa. (Duminică, 9 februarie 2020, 19:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De cand a aflat că are contracandidată „liberala” o neica nimeni, ministreasa in guvernul de trompete Organ (1,2,3), țața Firea a iesit mai curajoasa la atac.... Hai cu Neicușor Dan PG al Capitalei !
  • +13 (15 voturi)    
    Fatuca s-a dilit de tot (Duminică, 9 februarie 2020, 20:03)

    Dalinar [utilizator]

    Trebuie internata la Balaceanca pt isterie cronica, sau la Socola!!!
  • +12 (12 voturi)    
    asta e idioata... (Luni, 10 februarie 2020, 2:48)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    mai rezista bucurestenii cu matracuca de Voluntari? Tot prompterista era mai bine.
  • +9 (9 voturi)    
    O mizerie (Luni, 10 februarie 2020, 7:25)

    Mircea11 [utilizator]

    Mare mizerabila este individa asta cu cruce la gat !
  • +3 (3 voturi)    
    si noua ce ne pasa?? (Luni, 10 februarie 2020, 9:31)

    1980 [utilizator]

    ce ne pasa noua de la ce partide sunteti?!
    Noi v-am votat sa faceti ceva pt noi, pt oras, pt viitor....
    Va aratati cu degetul unii pe altii, dar niciunul nu ati dovedit mai mult...exact ca la usa cortului, totul e numai propaganda electorala, care da mai bine din gura..
    Mai incetati odata si faceti ceva si pt noi, oamenii, cei care am crezut sau credem intr-un viitor mai bun !!!!