ELCEN reacționează în scandalul cu Firea și avaria majoră din Capitală: „Rețeaua de termoficare este în colaps, iar Primăria cheltuie sute de milioane de lei pe târguri, festivaluri și iepurași”

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 februarie 2020, 17:12 Actualitate | Administratie Locala


Elcen
Foto: ELCEN
Electrocentrale București reacționează față de declarațiile primarului general Gabriela Firea, care a acuzat compania de „sabotaj” care ar fi dus la avariile ce a lăsat sâmbătă mare parte din Sectoarele 2 și 3 fără apă caldă și căldură. „Locuitorii din sectoarele 2 și 3 nu au apă caldă și căldură din cauza avariilor de pe rețeaua de termoficare aflată în responsabilitatea PMB și nu a unei creșteri tranzitorii de temperatură. (...) Ceea ce omite să sublinieze Primarul Capitalei, în mod intenționat, este faptul că sistemul de termoficare din București aflat în grija Primăriei Municipiului București este în prag de colaps”, transmite Elcen.

„În urma unei avarii produse ieri seară la ora 22:40 pe rețeaua de termoficare aparținând Termoenergetica (n.r. fosta RADET) aflată în subordinea Primăriei Municipiului Capitalei, a crescut debitul de apă de adaos la aproximativ 1000 de tone/h doar la CTE București Sud, iar presiunea pe conductele de retur a scăzut la un (1) bar, ceea ce a indicat apariția unei spărturi violente pe magistrala de termoficare nr. 2. Din acel moment, echipele ELCEN, în coordonare cu echipele Termoenergetica, au intervenit prompt și au început manevrele tehnice necesare într-o astfel de situație de avarie”, transmite ELCEN care acuză Primăria Capitalei că vrea să arunce vina pe ELCEN pentru avaria majoră din București.

„Parametrii agentului termic livrat din CTE București Sud înaintea apariției avariei pe rețeaua de transport exploatată de Termoenergetica s-au menținut constant la valorile solicitate de Termoenergetica prin nota telefonică, respectiv: 97-98 grade C, presiune tur: 4,2-4,3 bar, presiune retur: 1,6- 1,7 bar. La ora 08:45, în coordonare cu Termoenergetica, în contextul manevrelor tehnice efectuate, a avut loc o creștere tranzitorie de temperatură. Menționăm că nu au fost variații majore de presiune care ar fi putut genera avarii pe rețea”, transmite ELCEN.

„Locuitorii din sectoarele 2 și 3 nu au apă caldă și căldură din cauza avariilor de pe rețeaua de termoficare aflată în responsabilitatea PMB și nu a unei creșteri tranzitorii de temperatură, așa cum a insinuat Gabriela Firea într-o postare în spațiul public. În ciuda afirmațiilor tendențioase ale Primarului Capitalei, Gabriela Firea și a încercărilor disperate de a găsi un vinovat pentru situația dezastruoasă în care se află sistemul de termoficare, angajații ELCEN, în colaborare cu angajații Termoenergetica, au făcut tot ce-au putut pe tot parcursul nopții și în cursul zilei de astăzi, pentru ca situația să nu scape de sub control”, transmite Compania.

„Ceea ce omite să sublinieze Primarul Capitalei, în mod intenționat, este faptul că sistemul de termoficare din București aflat în grija Primăriei Municipiului București este în prag de colaps, că țevile sunt vechi și ruginite, iar pierderile de apă caldă pe rețea sunt imense. Din această cauză, avariile sunt din ce în ce mai dese, iar riscul unui colaps total e tot mai aproape de realitate. Doamna Primar mai omite să afirme că sunt necesare eforturi uriașe pentru a menține sistemul pe linia de plutire în situația dezastruoasă în care a ajuns”, potrivit comunicatului de presă transmis de ELCEN.

Potrivit companiei, rețelele de conducte au nevoie de reparații urgente, „nu de cârpeli, însă PMB alege să cheltuie sute de milioane de lei pe acțiuni de imagine, târguri, festivaluri și iepurași, ignorând cu bună știință problemele structurale. Mai mult decât atât, sistemul de termoficare din București riscă să fie compromis iremediabil, pentru că PMB nu își onorează obligațiile de plată pentru agentul termic destinat populației. Primarul Capitalei, preferă să-și concentreze atenția pe aspecte de natură politică ce nu au nicio legătură cu binele cetățenilor. Lansarea de informații false în spațiul public și crearea unor situații generatoare de haos și neîncredere, nu sunt deloc atuuri pentru o instituție al cărui obiectiv principal ar trebui să fie bunul mers al comunității pe care o păstorește”.

Primarul general Gabriela Firea a anunțat sâmbătă că două sectoare ale Capitalei au rămas fără agent termic din cauza unui ”sabotaj” al Elcen, aflată în subordinea Guvernului PNL. ”S-a <<greșit>> cu 20 de grade mai mult la livrarea agentului termic”, afirmă Firea.

Directorul Termoenergetica, Alexandru Burghiu, a susținut și el, într-o intervenție telefonică la Digi 24, varianta unui sabotaj: ”Este anormal să se întâmple așa ceva, vorbim de oameni care lucrează de zeci de ani în sistem. O diferență atât de mare, de 20% nu este ceva întâmplător.” Burghiu a spus că avaria a fost parțial izolată, astfel încât doar 300 de blocuri din sectoarele 2 și 3 să fie afectate și că problema ar urma să fie rezolvată până diseară.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10746 vizualizari

  • +25 (33 voturi)    
    Asta e (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 17:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cheltuieste cum vrea mâncătoarea de (...) de la Latrina 3 si miticii care au votat-o. Eu zic cui e frig sa pofteasca in Catedrala Nenorocirii Neamului si sa ceara la Prea Securimea Sa Daniel sa se roage sa repara tevustile. Acolo sunt banii DVs.!
    • +3 (15 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 18:18)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      din cauza opozitiei divizate va castiga tot ea, cu un nr de voturi penibil, dar ce mai conteaza.
      • -3 (3 voturi)    
        Cine altul? (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 20:39)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Că nu doar politruca „liberala” pe care tocmai a scos-o în față gargaragiul Sică Mandolină... Tot ce e PNL e acum minciuna, demagogie, sete de putere si incompetenta. Plus NESIMTIRE.
  • -25 (33 voturi)    
    Hmm.. (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 17:19)

    Mazeta [utilizator]

    Nu-mi place Firea, dar reacția Elcen este politică, nu tehnică.
    • +6 (6 voturi)    
      De ce? (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 17:32)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pentru ca a pomenit cum a cheltu... scuze, cum a irosit bani in loc sa ii investeasca?

      Daca eu iti zic ca normal ca acum nu mai ai bani sa iti repari apartamentul pentru ca tot ce ai primit sau strans au fost aruncati pe petreceri, femei si bautura, tot politica ar fi fost declaratia mea catre tine?

      Mai ridic miza, aceeasi intrebare daca erai consilier judetean?

      Sau poate arata ca habar nu ai sa-ti dramuiesti sau investesti niste bani?
    • +7 (7 voturi)    
      Sputnik a Premiat-o (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 17:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tu vrei sa fi dat afara pentru Blasfemia Ta ?
      Cum îți permiți sa nu o placi pe GABRIELA Firea ????
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 17:56)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      zise unul care se pricepe la partea tehnica , mai ales la tevi
    • +6 (6 voturi)    
      Fii rea.. (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 18:10)

      arpi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Si banditul asta de Orban l-am vazut eu cu ceainicul cu apa clocotita ca-l turna in canalizare.. Numai sa o saboteze.. Apropo cand trebuie marita temperatura la agentul termic, cumva cand este ger afara??? Intreb pentru un prieten..
    • +3 (3 voturi)    
      istetzule (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 18:28)

      BlueX [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu te-am vazut abnul trecut cand a fost mai frig si sarau tevile din asfalt ca popcornul spunenad ceva

      in agara de faptul ca vad postari cu un intelect comunist, de lemn din partea ta... nici macar obictiv nu poti fi
  • +6 (6 voturi)    
    Firea uita sa zica multe chestii (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 17:33)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dar se da lovita si e cu gura mare non-stop, chiar si cand zice prostii.
  • +18 (24 voturi)    
    Firea ciubuc,, (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 17:45)

    TipTop [utilizator]

    incoltita din toate partile ptr ca nu a facut nimic,a intrat in delir ,,total,,..pleaca si lasa-ne !!
  • +6 (6 voturi)    
    Fii rea! (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 18:03)

    ber [utilizator]

    Rationamentul Firutzei este foarte simplu: daca aia nu dadeau apa calda si dadeau apa rece la presiune mica, teava nu se fisura! Dar ei, dusmanii poporului, au dat apa calda si au atentat la siguranta bucurestenilor.
  • +8 (8 voturi)    
    Prostia lui Firea este monumentală. (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 18:37)

    asavreau [utilizator]

    O spărtură majoră la conductele de transport agent termic primar ar afecta în primul rând ELCEN putând duce la explozia CAF.Deci nu cred că ELCEN s-ar autosabota.Ca să fac o glumă,cred că polițistul pus sef de Firea,nu a dirijat bine agentul termic și acesta a dat cu bastonul în țeavă !
    • +3 (3 voturi)    
      Patologică. (Duminică, 9 februarie 2020, 15:00)

      NME [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      O parte din angajații Elcen sunt și ei legați la sistemul de termoficare al Bucureștiului.
      Eu cel puțin nu pot crede că vreunul din salariații Elcen a „sabotat” instalațiile, apoi s-a dus fericit acasă și a zis familiei: „Femeie, copii, de azi o stăm în frig pentru că trebuie s-o sabotăm pe țoapă!”
  • +3 (3 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 19:12)

    chiuaua [utilizator]

    Si iepurasii au rolul lor...
  • +9 (11 voturi)    
    In sfarsit o companie de stat reactioneaza (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 19:34)

    bigbrother [utilizator]

    La magariile unui politician..nu pot decat sa sper sa vad si aud cat mai multe astfel de situatii. Si nu doar cu aceasta situatie i-a dat Elcen peste nas lui Fi Rea, intrati pe https://www.elcen.ro/#/press-releases/2020 si cititi comunicatul de presa, nu e de mirare ca madama s-a simtit ofuscata si a reactionat ca la OTV...

    Evident, cu o floare nu se face primavara si deja directorul Termoenergetica a ratat momentul sa devina filosof dupa ce a deschis gura, asta desi oamenii lui au lucrat impreuna cu ELCEN si ar fi trebuit sa stie care este situatia. Nu pot decat sa sper ca vreunul din angajatii sai ii gaseste perechea de cojones pe undeva pe holuri si ii vine mintea la cap inainte sa recite ca papagalul ce i-a spus sefa.
    • +3 (3 voturi)    
      Perechea de cojones (Duminică, 9 februarie 2020, 15:10)

      NME [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Fără să-i țin partea directorului Radet, să nu uităm că e angajatul Primăriei. Dacă nu răspunde conform liniei stabilite de șefă-sa, a doua zi își caută de lucru.
      Iar același lucru e valabil în toată structurile de conducere în care directorii sunt numiți politic. Dacă politrucul șef spune că 1+1=1, atunci niciunul din cei angajați de el nu va avea curajul să-l contrazică, chiar dacă toată lumea știe cum e corect.

      Până nu vor fi angajați profesioniști, oameni care să știe cu ce se mănâncă meseria respectivă, vom mai avea asemenea comunicate hilare.