Reacție nervoasă a lui Firea după acuzațiile ministrului Finanțelor: „Va fi cutremur politic”

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 12:30 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Gabriela Firea afirmă că acuzațiile ministrului de Finanțe la adresa sa sunt niste „aberații”, susținând că se „autodenunță” că a folosit „bugetul capitalei pentru oameni”. Replica primarului vine după ce Florin Cîțu a acuzat-o că a cheltuit în scop electoral bugetul Primăriei. „Nu mai petreceți, mâncati, beți și stați prin curent și praf, în birourile ministeriale!”, îl atacă din start primarul pe ministru, pe care îl amenință că-i va răspunde într-o conferință de presă și va urma „un cutremur politic”.

„Da, recunosc: am alocat resurse cu nemiluita pentru spitale, cumpărarea de noi autobuze, ambulanțe, lărgirea de artere, modernizarea țevilor de termoficare, consolidarea clădirilor cu bulină, sprijin financiar pentru persoane cu dizabilități, femei însărcinate, nou nascuți, familii monoparentale, tratamente FIV - proiecte în premieră -, recuperarea parcurilor, a spațiilor verzi, plus subvențiile la transport și energie termica etc. Si da, am tăiat robinetul firmelor căpușă abonate ani de-a rândul la bugetul Capitalei - cele mai multe ale unor membri sau/si simpatizanti/ sponsori ai PDL-PNL. De asta țipă toți acum, în campanie! Vor din nou unul de-al lor la Primarie, să faca ce știu ei mai bine! Mult pentru afacerile lor, puțin pentru cetățeni!”, a scris Firea pe Facebook.

Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, a acuzat-o pe Gabriela Firea că a folosit bugetul Primăriei Capitalei în scop electoral, susținând că majoritatea cheltuielilor sunt pentru personal, iar primarul a îndatorat Bucureștiul pentru 20 de ani contractând un împrumut pentru subvențiile la energie termică, deși pentru plata unor sume pe care le primeste de la bugetul de stat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14686 vizualizari

  • +48 (48 voturi)    
    Mai usor, Vranceoaio! (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 12:44)

    Cataleya [utilizator]

    Ca tot ce ai facut (atat cat ai facut) a fost numai pt tine si pt acolitii tai. Daca de-acolo a picat si cate ceva pt bucuresteni, a fost din cauza ca n-ai avut de ales si n-ai putut sa-i "ocolesti"
    Sper ca bucurestenilor sa le vina mintea la cap si sa te trimita naibii la Voluntari, la Pandelica al tau, sa te faca viceprimarita acolo.
    Daca nu, asta e.
    La urma urmei Bucurestiul e a bucurestenilor si daca te mai vor inca o tura, e numai si numai treaba lor.
    • -5 (21 voturi)    
      De ce "mai usor"? (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 14:27)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      De acord ca spune numai tampenii, dar de ce sa nu le spuna, daca electoratul O CREDE???

      Votantii pedesere nu sunt de loc interesati de CIFRELE obiective, ei stiu doar ca Gabitza
      „a folosit bugetul capitalei pentru oameni” si o vor vota din nou!
      • +6 (6 voturi)    
        mai multi trebuie sa puna evidentele (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 20:42)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        Pe masa, in fata coanei care minte atunci cand spune ca lucreaza pentru bucuresteni.
  • +40 (40 voturi)    
    Reclame la TV & Radio (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 12:52)

    micul_licurici [utilizator]

    Ma intreb carui cetatean din Bcuresti i-a folosit puhoiul de reclame de la TV & Radio. Nu de alta dar Gabita sta in Voluntari.....

    Serios vorbind eu vreau sa vad un raport cat mai detaliat cu privire la firmele infiintate de FIrea. Cat au cheltuit, pe ce au cheluit si ce au facut de banii respectivi
    • +27 (27 voturi)    
      400 milioane euro minus la sarma din colon (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 13:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      Minus din banii bucureștenilor !
    • +26 (26 voturi)    
      Presa (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 13:19)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      Cine sa faca acest raport? Toata presa din Romania a fost sponsorizata de Firea, vezi Digi24, B1, TVR, de ziare nici nu mai vorbesc.

      Ar fi interesant un articol care sa indexeze toate contractele PMB date atribuite direct firmelor abonate la banul public.
      • +5 (5 voturi)    
        ar fi un articol inutil (Duminică, 19 ianuarie 2020, 13:08)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

        Abordarea este complet gresita. Degeaba aratati unde a gresit administratia PSD. Electoratul care a votat in 2016 primari PSD este electorat captiv la bugetul de stat. A impartit clanul pandele bani de la buget? Excelent! Pai nu traim toti din bani de la buget?.. s-ar intreba pe buna dreptate cel care a votat in 2016 (si va vota si in 2020) #ciumarosie.

        Singura solutie este sa iasa la vot si cei care contribuie la buget cu taxele lor, cu munca lor.
    • +12 (12 voturi)    
      Curtea de conturi doarme... (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 15:09)

      morometu [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      Companiile nu au avut venituri ci au fost finantate integal de la bugetul local, au intermediat contracte alaturi de Directiile primariei si nu au avut obiectul muncii, doar angajati platiti regeste!
      • +3 (3 voturi)    
        mi se pare normal (Duminică, 19 ianuarie 2020, 14:13)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui morometu

        Curtea de Conturi a fost paralizata complet de #ciumarosie.
        La Curtea de Conturi, condusa de fostul secretar general al guvernului PSD, Mihai Busuic, prieten cu puscariasul Dragnea, doarme si fiul lui Dancila, pe post de consilier al lui Ilie Sarbu.
  • +29 (29 voturi)    
    pasarea malai viseaza (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 13:01)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...dc la conducerea primariei Gabita este o nulitate. la amenintari desarte, injuraturi acide, a devenit o notorietate. Steaua ei in lumea politica a apus definitiv, nici in jurnalism nu mai are sanse. Cu Olguta si Vasilica vor infinta noua societate comerciala "Pupazele ciumei rosii SRL"? :)
  • +21 (21 voturi)    
    Firea își arată caracterul. (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 14:02)

    asavreau [utilizator]

    Mahalagioaică,una-două își pune poalele în cap și reacționează într-un fel specific șatrelor de odinioară când țigăncile își apărau onoarea punându-și poalele în cap arătându și-o.Face de râs Bucureștiul.
    • -7 (15 voturi)    
      Firea cu poalele-n cap... (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 15:24)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ...nu a ajuns la primarie de capul ei. A fost aleasă de o parte insemnata a electoratului bucurestean!
      De unde si celebrul proverb malgaș : " cum e Firea, așa-i si bucureșteanul care a ales-o !"
      • +7 (7 voturi)    
        nu uita ca o mica parte (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 20:45)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

        din totalul bucurestenilor au votat pentru dansa.

        Asa ca nu acorda atata credit coanei...
        Poti spune ca nu au participat la vot dar daca aduni pe toti cei care au votat altceva si tot nu ajungi ca dansa este majoritara...

        Asa ca nu sunt de vina bucurestenii - poate doar ca nu au luati furcile si nu au iesit la ea la poarta in Voluntari - asta DA vina!
        • +2 (2 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Duminică, 19 ianuarie 2020, 10:55)

          [anonim] i-a raspuns lui ..13

  • +15 (15 voturi)    
    lege (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 15:17)

    drago [utilizator]

    Desi a incalcat legea cu infiintarea firmelor municipale nici-un procuror nu s-a deranjat sa o deranjeze pe Firea!
    Firmele toaca bani in continuare iar Firea a prins curaj!
  • +9 (9 voturi)    
    oleeeeoooo ! (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 16:11)

    nash pandelica [utilizator]

    pazea !
    cum era aia, daca baba avea..ceva, mergea la razboi ~!
    o fi luat de la pandele, curaj.
    tremblement de terre ! ...si mai multe nu...
  • +15 (15 voturi)    
    Pandelina Genocid! (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 16:44)

    Houthi [utilizator]

    Pandelino,ai neneorocit Bucurestiul si bucurestenii!Stăm in frig de cînd a venit iarna.A trebuit să-mi cumpăr două calorifere electrice,ca să mă încălzesc,iar factura pe decembrie de la ENEL,a fost de 169 ron.Asta ai făcut pentru bucureșteni.In loc să te ocupi de sistemul de termoficare,ai băgat banii in clopote și excursii pentru pesedei+alte baliverne.Ai inființat 22 de firme,care lucrează in pierdere!Ai declanșat GENOCIDUL in București!
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 19 ianuarie 2020, 10:52)

      [anonim] i-a raspuns lui Houthi

      • +2 (2 voturi)    
        putin probabil (Duminică, 19 ianuarie 2020, 13:10)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui

        clanul pandele si-a asigurat deja viitorul financiar. singurul motiv pentru care persista in politica este nevoia de a-si proteja cazierul.
  • +6 (6 voturi)    
    Da’ pastilele nu le luăm? (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 21:54)

    mr_mojo [utilizator]

    Voluntariul nu e epicentru la nimic.
  • +6 (6 voturi)    
    Cutremur,, (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 22:19)

    TipTop [utilizator]

    revolutie in trafic,..numai prostii,da stie sa dea in cap Bucurestenilor cu taxe aberante,acum ceva timp statea umar la umar cu dancila,o sa aiba acelasi drum !