VIDEO Gabriela Firea face live cu caloriferul și ceartă presa, politicienii și ”postacii” care au comentat subiectul

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 17 decembrie 2019, 14:41 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Fire - live calorifer
Foto: Facebook
Primarul Gabriela Firea a făcut marți live cu caloriferul electric din biroul său și a explicat de ce l-a folosit. Primarul general a spus că sediul Primăriei Capitalei nu este racordat la rețeaua de termoficare, ci are centrală proprie, și pentru că biroul său este foarte mare, caloriferele de acolo nu fac față. Gabriela Firea a mai explicat că a luat o răceală de la fiul său și a prezentat o poză cu acesta, din spital, cu branula în mână. Primarul general a pus pe masă și medicamentele pe care le ia, acuzând atât presa care a preluat subiectul cât și politicienii sau internauții că sunt ”puerili” și se iau de ”un biet calorifer”.

”Credeam că unele dintre informațiile prezentate ieri în premieră despre proiectele de infrastructură vor suscita interesul jurnaliștilor, cetățenilor sau a celor care ne privesc. Ei bine, nu. Vedeta zilei de ieri a fost un biet calorifer. Dacă așa s-a ajuns și dacă aceasta este noua presă din România și noua politică de a face comentarii pe seama unui politician, chiar cuvintele sunt prea sărace în conținut pentru a spune cu adevărat nemulțumirea față de acest tip de reacție, o reacție total neserioasă, total nepotrivită, pe principiul de ce nu ai bască. (...) Aici lucrez eu de obicei și mărturisesc sincer că mai sunt situații în care este nevoie și de un calorifer. În cazul în care vă gândeați să transmiteți mesaje negative despre RADET, nu, nu suntem racordați la rețeaua de termoficare. Avem o centrală proprie, dar pentru ca o încăpere de nivelul acesteia, care așa cum puteți observa este foarte lungă, are aproape 20 de metri lungime și 8 metri lățime, ar trebui ca centrala să fie dată la o temperatură foarte mare și ar însemna și costuri foarte mari, celelalte birouri fiind mai mici, este nevoie în unele zile, atunci când sunt răcită, și de acest calorifer”, a explicat Gabriela Firea.

Aceasta a spus că a luat o răceală de la fiul ei și a prezentat o poză din spital cu acesta.

”Vă mărturisesc, am fost bolnavă, am fost răcită, am luat o răceală cumplită de la fiul meu cel mic, Zian Mihail, nu am spus nimic până acum fiindcă nu era o informație de interes public. Am scos și o mică fotografie pe care am făcut-o săptămâna trecută în spital, cu Zian internat. Micuțul de el își arăta curajos și branula prin care i se administra tratamentul injectabil, atât antibiotic cât și inflamator. Pentru întâlniri de protocol este nevoie să vin îmbrăcată ca o doamnă, ca o femeie la serviciu și nu în costum de schi. Îmi cer scuze dacă nu vin în costum de schi la serviciu și fac această mare greșeală folosind și acest mic calorifer. Am și niște pastile aici, nu e cazul să scormoniți în imagini ca să vedeți ce mai este în biroul primarului general. Este mare păcat că aici a ajuns și politica și o parte din presă”, a spus Firea.

Gabriela Firea a susținut că este un om sincer și că atunci când a făcut filmulețul nu s-a gândit să ascundă ceva. ”Sunt un om normal, un om natural, nici nu m-am gândit când am început live-ul să mă uit în stânga și în dreapta”, a explicat Firea.

Primarul general, Gabriela Firea, a postat luni pe pagina de Facebook un filmuleț în care prezintă echipa cu care lucrează, iar în imaginile din biroul său apare un calorifer electric. Primarul a declarat de mai multe ori că a făcut investiții în rețeaua de termoficare, iar numărul avariilor a scăzut. În contextul în care bucureștenii rămân cu zilele fără apă caldă și căldură, imaginile au stârnit interes și ironii la adresa primarului general.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















20761 vizualizari

  • +68 (72 voturi)    
    mda (Marţi, 17 decembrie 2019, 15:00)

    SoulSearcher [utilizator]

    da racordati-va sediul primariei la RADET, ca sa suferiti impreuna cu poporul...

    duamna gabi
    • +16 (28 voturi)    
      Mai degraba sa il bage in faliment (Marţi, 17 decembrie 2019, 15:15)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Si sa lase debransarea la liber. In rest e gargara fara solutii.
      • +14 (14 voturi)    
        calorifirea, inca o inventie romaneasca (Marţi, 17 decembrie 2019, 18:05)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        domnu' Marga, luati nota
      • +5 (5 voturi)    
        Radet a fost... (Marţi, 17 decembrie 2019, 22:34)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        declarat in faliment pe 12 noiembrie...ziua in care m-am mutat inapoi in apartamentul meu nou renovat cu centrala proprie...M-am simtit ca "sobolanul care paraseste ultimul corabia!"

        Ce urmeaza...sa comenteze altii mai bine informati...dar banuiesc ca 75% e circ...
    • +18 (22 voturi)    
      nu credeam (Marţi, 17 decembrie 2019, 16:45)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      dupa primari ca basescu, oprewscu, ciorbea, crin halaicu, viorel lis...nu credeam ca poate sa vina ceva si mai rau. Toti au furat de au rupt cat au fost primari. Dar ce face aceasta panarama este incredibil.

      In nicio tara normala din lumea asta nu ar mai fi in libertate. In nicio tara normala nu ar mai fi o zi fara proteste in fata primariei, pana nu si-ar da demisia.

      La noi in schimb ne gandim ca este posibil sa mai prinda un mandat. Numai este nimic de salvat, am trecut de orice limita. Scapa cine poate.
    • +10 (10 voturi)    
      Vai săraca! (Marţi, 17 decembrie 2019, 18:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Hai să o compătimim așa cum și ea compătimește bucureștenii care stau în frig și fără apă caldă.Hai sictir Gabi Firea că te-am compătimit destul:Du-te la Pandele,că te încălzește el.
    • +13 (13 voturi)    
      Saraca (Marţi, 17 decembrie 2019, 19:05)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Mi s-a făcut mila de ea, auzi, are biroul prea mare si caloriferele nu fac față, sa facă cineva un Teledon pentru Domna Firea!
    • +7 (7 voturi)    
      deci asta nu a rezolvat cu incalzirea in primarie (Marţi, 17 decembrie 2019, 21:58)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      dar noi ne asteptam sa rezolva ceva in tot orasul ?
    • +3 (7 voturi)    
      lasa ca baga caloriferul (Miercuri, 18 decembrie 2019, 2:08)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      pe care il platesc fraierii
  • +59 (63 voturi)    
    . (Marţi, 17 decembrie 2019, 15:01)

    GemstonePig [utilizator]

    Ar arata si poze cu dl. Firea pe nasalie daca ar avea un castig electoral. Absolut odioasa femeie, execrabil om politic si incometent primar.
    • 0 (4 voturi)    
      si totusi... (Miercuri, 18 decembrie 2019, 2:08)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      pe cati idioti a prostit
  • +36 (40 voturi)    
    TUPEU (Marţi, 17 decembrie 2019, 15:04)

    NOTORIOUS [utilizator]

    cel mai grav mi se pare tupeul de care da duamna dovada. Din pacate la noi cei din politica ce au pe mana contracte de sute de milioane de euro se cred un fel de Dumnezei mai presus de lege, de orice.

    Si-au creat averi pentru generatii intregi din spagiile si comisioanele primite, au devenit INTANGIBILII de dupa revolutie!
    • +6 (6 voturi)    
      Pentru ca n-au nimic (Marţi, 17 decembrie 2019, 23:27)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui NOTORIOUS

      Toata istoria familiei incepe cu bunicul, Cultura ioc, educatie ioc, confunda inteligenta cu smecheria sau inselaciunea. Se inconjoara de oameni la fel ca ei si nu se amesteca cu cei care i-ar putea pune in umbra. Tanti a fost crainica la televiune si dupa cativa ani de administratie locala (daca aia a facut) are senzatia ca a fost predestinata sa faca conduca si sa administreze. Ea si cu Pandele, doua valori fara de care Natiunea s-ar prabusi.
      Au frustrari pe care incearca sa le acopere cu diplome cumparate, masini cat mai mari, case uriase si festivitati de prost-gust. Nu ramane absolut nimic dupa ei, majoritatea chiar isi trag copiii dupa ei la puscarie. Asta este neamul nostru.
  • +25 (25 voturi)    
    Puterea presei (Marţi, 17 decembrie 2019, 15:08)

    Cheie primara [utilizator]

    Prezența GF în funcția de primar demonstrează că presa este o putere în stat.
  • +29 (33 voturi)    
    Atentie! (Marţi, 17 decembrie 2019, 15:10)

    PedaGogu [utilizator]

    Ca cand o fi la racoare nu va lasa cu caloriferu' in priza, eu zic sa va caliti de pe-acuma
    • +11 (11 voturi)    
      O putoare (Marţi, 17 decembrie 2019, 16:32)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui PedaGogu

      GF
      • +7 (9 voturi)    
        nu ai (Marţi, 17 decembrie 2019, 17:16)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        dreptate.
        Are o viteză și iuțeală de mână la banii primăriei, ceva de speriat.
        Sunt curios când va da cu subsemnatul pentru banii nașpa plătiți pentru afacerea de casă Gomoiu. |Printre altele.
        • +5 (5 voturi)    
          Clica din care face parte... (Marţi, 17 decembrie 2019, 23:44)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          ...are iuteala aia, nu ea. PSD e o grupare cleptocrata care si-a perfectionat modus operandi in 30 de ani.
  • +41 (43 voturi)    
    Caloriferul (Marţi, 17 decembrie 2019, 15:14)

    BehehePapu [anonim]

    Îi convine lu' moldoveanca asta să se încălzească la Primărie cu caloriferul electric, că nu plătește ea curentul electric. Un pensionar la bloc nu-și permite așa ceva. O doare în fofează de pensionarii și copiii care stau în frig.
    • +14 (14 voturi)    
      moldoveanca? (Marţi, 17 decembrie 2019, 16:14)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui BehehePapu

      Mie imi pare a un mix de turkish cu gipsy
  • +34 (38 voturi)    
    duamna e isterica rau... (Marţi, 17 decembrie 2019, 15:17)

    qwerasdf [utilizator]

    crizatele si mincinoasele de genul ei nu au ce cauta la conducerea capitalei!
  • +25 (25 voturi)    
    Bravo tuto (Marţi, 17 decembrie 2019, 15:19)

    ak33 [utilizator]

    Faci economie la gaz si consumi curent care e mai scump.
    • +10 (10 voturi)    
      De parca ar conta (Marţi, 17 decembrie 2019, 16:13)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Ce, plateste ea sau Pandele?
  • +24 (24 voturi)    
    Primar (Marţi, 17 decembrie 2019, 15:35)

    micul_licurici [utilizator]

    Un primar normal / modest nu ar avea biroul cat o hala.

    Sunt sigur ca nu si-a mai incaput in piele cand s-a instalat in ditmai biroul.
    • +10 (10 voturi)    
      ți-ai găsit. (Marţi, 17 decembrie 2019, 17:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      păi madama să nu profite și ea de post? Păi ce, vasilica nu a luat masa în Sala Tronului Regal? Ce, ea sa fie mai prejos\?
  • +25 (25 voturi)    
    uf (Marţi, 17 decembrie 2019, 15:41)

    AdrianAdr [utilizator]

    daca tu faci circ te astepti sa vezi altceva din partea celorlalti? Daca pot spune asa, chiar m-au lasat rece "informatiile" prezentate. A si inca ceva aparatul de AC poate face si cald ;)
    Sa mai zic ca 20x8=160 mp - majoritatea nici apartamentul nu îl au asa mare. As intelege un birou de 30-40 mp, dar 160 e deja o sala de spectacol. Ma opresc aici ca altfel zic și alte răutăți.

    PS. Sănătate copilului.
    • +1 (1 vot)    
      Doamna FieRea (Miercuri, 18 decembrie 2019, 13:15)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianAdr

      se jeleste ca este rece in biroul ei de 20x8 = 160 mp, care din filmulet se vede ca are incalzirea in pardoesela - sub parchet si covoare!. Ar trebui sa stie ca:
      a) un apartament conventional, modest, al alegatorilor ei, are cam cca 50 mp Sutila si inaltimea 2,5 m, pentru care puterea necesara de incalzire este de cca 5 kW;
      c) birou ei, cu suprafata de 160 mp (cca 3 apartamente), incalzit prin pardoseala si avand inaltimea 3.5 m - mai mare cu 1 m fata de apartamentul standard necesita cca 27kW putere de incalzire;
      d) grandomania costa: pardoseala (160 mp total si radianta doar 80%), sub parchet, covoare - mobilier poate da un maxim de 11 kW - deci nu are cum s-i ina de cald.
      le la picioare si nici la sale; caloriferul devine indispensabil, mai ales ca nu-i plateste consumul.
      Sugestie: sa-si ia aspirine din economiile facute cu naplata curentului.
  • -26 (28 voturi)    
    scena caloriferul i-a mai adus 200 mii voturi... (Marţi, 17 decembrie 2019, 15:43)

    demaGOGU [utilizator]

    ...incep sa cred ca @rezistentii sunt agentii electorali ai lui G.V.F.P.
    • +15 (17 voturi)    
      Iar tie, gogule.... (Marţi, 17 decembrie 2019, 16:12)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      postarea asta ti-a mai adus 200 mii de placute suedeze din partea @rezistentilor, evident. Incep sa cred ca tie chiar iti place sa fii ghena umana.
    • +8 (8 voturi)    
      măi amețeală, (Marţi, 17 decembrie 2019, 17:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      scena este regizată chiar de teleprompteristă.
      Doar nu-ți închipui, din căldura ta siberiană că amărăștenii votanți se vor înmulți, pe acest considerent?
    • +5 (5 voturi)    
      ...200 mii ??? (Marţi, 17 decembrie 2019, 17:38)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      cel putin 7-800 mii,sigur !!!
    • 0 (0 voturi)    
      @Gogu, trebuie ca ti-a inghetat mintea (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 1:35)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      sa spui unor oameni care ingheata cu zecile de mii prin nordul capitalei dar si prin est si vest ca scena i-a adus votanti primaritei ! :)))))) Sa le dea caldura si abia apoi discutam de cate voturi vor veni in contul ei !

      PS. Dar uitasem, tu esti postac pesedist , doar nu o sa spui altceva! :)))
  • +14 (14 voturi)    
    Victima-milog (Marţi, 17 decembrie 2019, 16:06)

    Malone_M [utilizator]

    O mahalagioaica atunci cand vrea sa-si impuna punctul de vedere si o miloaga care se victimizeaza cat si pe unde poate in scop de castig electoral cu orice pret. Din pacate inca mai sunt multi impresionabili care se inmoaie vazand teatrul asta ieftin si voteaza "saraca femeie" care rezista loviturilor din toate partile, nerealizand ca ea e chiar radacina raului care le produce disconfortul zilnic.
    • +3 (3 voturi)    
      O tzoapa nenorocita (Marţi, 17 decembrie 2019, 23:38)

      dihania [utilizator] i-a raspuns lui Malone_M

      Deci asa atitudine n-am vazut in viata mea. Esenta distilata de mahalagioaica pana in maduva oaselor. Un limbaj de lemn plin de aluzii, ironii, apropouri si glumite ieftine. Vai de capul nostru.

      A ajuns tzoapa asta mincionasa sa decida pentru noi pe zeci de miliarde de euro.
  • -12 (16 voturi)    
    Voi jurnalisti (Marţi, 17 decembrie 2019, 16:06)

    dincannes [utilizator]

    … chiar nu gasiti subiecte demne de meseria voastra?
    Rusine si celor ce-s interesati de asa subiecte !
    • +8 (10 voturi)    
      Dragule (Marţi, 17 decembrie 2019, 18:53)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      multe placute suedeze de craciun.Tie si celor dragi tie!
      • -3 (9 voturi)    
        Daca ne cunoastem (Marţi, 17 decembrie 2019, 20:19)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

        … multumesc pentru urari.

        Ce nivel scazut au acesti votanti ! Triste preocupari !
        Can-canuri, gura mahalalei, tatele in fata portii...
        • 0 (0 voturi)    
          tatele in fata portii... (Miercuri, 18 decembrie 2019, 12:23)

          NicioLae2 [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          N-am înțeles:
          "țâțele in fata porții..."
          sau
          "țațele in fata portii..."
          Vezi dacă nu știi să folosești diacriticele?
  • +11 (13 voturi)    
    Bucuresteni, (Marţi, 17 decembrie 2019, 16:31)

    ipsilon [utilizator]

    ati votat-o, nu?! :D
    Sa vedem in primavara cati o mai voteaza, o stirista proasta, o primarita proasta, o ... in general, sau in primar-general LOL.
  • +14 (14 voturi)    
    Cringe... (Marţi, 17 decembrie 2019, 16:59)

    daskyd [utilizator]

    Asta face primarul general la serviciu, live pe facebook in fiecare zi, se uita la televizor si se plange ca este asuprita de opinia publica. In loc sa arate ce a realizat, se confeseaza ca la psiholog cu o polologhie despre chestiuni personale. Niciun pic de profesionalism la edilul capitalei.
    • +9 (9 voturi)    
      Cocoshul Pandele este de Vina !!!! (Marţi, 17 decembrie 2019, 17:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui daskyd

      Nu calca cat si cum trebuie !
  • +5 (5 voturi)    
    tratamentul "inflamator" (Marţi, 17 decembrie 2019, 17:57)

    ras-putin [utilizator]

    se vede cine l-a luat, haha.
  • +5 (5 voturi)    
    Medicamente! (Marţi, 17 decembrie 2019, 19:39)

    yol [utilizator]

    si spitalul 9!
  • +6 (6 voturi)    
    dispari (Marţi, 17 decembrie 2019, 20:40)

    sicario [utilizator]

    locuiesc intr-un oras din ,,afara,, cum zic unii, de 9 ani. nici nu stiu cine este primar. dar totul merge struna. strazi, curatenie, spatii verzi.......proasta asta apare tot timpul in mass media, fara rost.
  • -4 (4 voturi)    
    Ce dușmănie pe Doamna.. (Marţi, 17 decembrie 2019, 21:12)

    Observatory [utilizator]

    cine a ales acesta primărița ?
    Mergeți Dvs la vot și , gata se rezolva , vine alt papagal sau vasculită sa va fraierească și sa va mănânce banii...
    De fapt, cum este electoratul este și aleasa ...
  • +3 (5 voturi)    
    citind din fuga titlul (Marţi, 17 decembrie 2019, 21:50)

    nash pandelica [utilizator]

    intelesei ca, firea love cu caloriferu'.
    mai fura unul cu caloriferu'.
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Marţi, 17 decembrie 2019, 21:50)

    chiuaua [utilizator]

    Haideti sa nu fim rai, caloriderul poate fi un accesoriu pe timp de iarna.
    Data viitoare sigur va fi un dildo.
  • +5 (5 voturi)    
    Show balcanic de 3 lei (Marţi, 17 decembrie 2019, 23:02)

    benicio [utilizator]

    Sunt curios daca primarii unor orase la Londra, Paris sau Roma fac senzatii din astea de 3 lei pe TV. Sunt primarii de la care fata asta zice ca ia lectii. Primarii unor orase in care lucrurile functioneaza, in care patrimoniul arhitectural si peisagistic sunt chestii tabu, in care cetatenii sunt respectati, in care transportul in comun si spatiile publice sunt respectate.
  • +5 (5 voturi)    
    haha (Marţi, 17 decembrie 2019, 23:34)

    vagabond [utilizator]

    Madama nu e in stare sa administreze nici macar cladirea primariei, daramite tot orasu.
  • 0 (0 voturi)    
    falsitate (Miercuri, 18 decembrie 2019, 9:48)

    stcris [utilizator]

    Observ atata falsitate si aroganta la femeia asta ca nu pot sa pricep cum de au votat-o buc (poate a facut-o doar ferentariul ceea ce ma face sa cred ca treb pus prag electoral minim ori daca nu ,test psiho ca nu sunteti normali prieteni).Ca sa nu mai zic de dorinta de a iesi in fata fara sa aiba cu ce + ambitiile marunte,dambovitene...
    E in stare sa exploateze si pbl familiale si imaginea propriului copil ca sa se justifice.
    E clar un subiect marunt ,nesemnificativ dar faptul ca reactioneaza asa arata cata dreptate am.
    Vrea sa zica ca au fost prosti meseriasii si nu au fost capabili sa dimensioneza caloriferele pe necesarul de caldura al spatiului ?Hai sictir...Bani sifonati de voi poate (platite 10 caloriferele si montate 5 ori alte magarii);cand o sa bagati bani in infrastructura in loc sa-i furati ?Va pute sa va conectati la oras dar le puneti bete-n roate cetatenilor care s-au saturat sa va plateasca mafia si vor debransarea !
    Si ce vrei sa ne arati ,ca muncesti bolnava ?Vai ,cata daruire...
    Vazand ce rautate si cat tupeu exista in politicieni acum oncluzia mea e ca au prea multa putere si nu putem sa-i ctr (cica "ei platesc la alageri").NU ! Ar trebui rapid o lege ca orice Primar sa vina cu agenda ,ce a promis in campanie si sa o transforme in obiective cu verificare a avansarii la 6 luni.Astfel ca la cel mult un an ,daca cel putin unul din obiective nu e in grafic (cu date concrete ,verificabile usor) sa fie demis si sa restituie salariul + alte indemnizatii,pensia speciala ,etc.Pampalaii de votanti PSD nu ar fi in veci de acord ca ei oricum sunt saraci cu duhul...iar ceilalti cum sunt scindati e clar ca nu se va realiza niciodata;
    Asa ca Concluzia2 :nesimtirea si prostia ne vor conduce mereu pt ca ne definesc ca natie iar cei mai rasariti nu sunt uniti !! AMIN
  • 0 (0 voturi)    
    Si eu am calorifer (Miercuri, 18 decembrie 2019, 11:36)

    batmanss [utilizator]

    Însă n-am suficient curaj sa-l bag in priza.
  • +1 (1 vot)    
    Bucuresti capitala Polului Nord (Miercuri, 18 decembrie 2019, 15:57)

    4clase [utilizator]

    Daca punea si chilotii pe calorifer avea si mai multe like-uri... Ii dadeam si eu.
    Asa doar ma felicit ca am luat mareata decizie de a ma muta din Bucuresti in alt oras, ca altfel inghetam ca prostul in Aviatiei, cartier de lux ce mama dracu'... Stateam cu omu' de zapada in casa numai ca sa dau bine la neamuri ca sunt bucurestean?
  • +1 (1 vot)    
    Da in gropi femeia asta ! :) (Joi, 19 decembrie 2019, 7:49)

    Susufler0 [utilizator]

    In curand o sa ni-i prezinte (in poza sau chiar pe viu, de ce nu ?!) si pe virusii luati de la Zian ! Nu de alta dar ca sa fie si mai credibila ! PS. Panarama asta e primarul nostru !!!