​SONDAJ Manelele - interzise în aer liber pe domeniul public la Timișoara. E ok?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:31 Actualitate | Administratie Locala


Sondaj manele Timișoara
Foto: Hotnews
Primarul Timișoarei a interzis interpretarea și difuzarea de manele în aer liber, pe domeniul public al orașului, precum și anunțurile cu dedicație și folosirea grătarelor. O notă în acest sens a fost trimisă mai multor instituții și structuri ale autorităților locale. E ok decizia edilului?

  • Participă la sondajul HotNews.ro





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7606 vizualizari

  • +2 (44 voturi)    
    FFFF Corect ! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:34)

    un domn [utilizator]

    cefele late si "muzica" lor arata Degradarea Umana - NU Cultura Umana !
    • +9 (25 voturi)    
      E cultura, chiar daca nu aceeasi (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:58)

      i_k [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Muzica tine de cultura oricare ar fi valorile sociale ce determina acea cultura. Da, actul artistic al manelelor intra in conflict cu actul artistic al concertelor de opera. Asta pentru ca unul se revendica de la valorille muzicale bizantin-otomane contaminate de valori ale culturii rromani si ale zonelor periurbane, celalalt de la valorile urbane catolico-protestante.
      De altfel manelele apartin culturii populare la fel ca si muzica etnica populara, la fel ca si muzica urbana pop, rock si mai ales hip-hop(ca localizare in arhitectura orasului a locului de origine)
    • +13 (21 voturi)    
      Sunt (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:29)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui un domn

      impotriva manelelor, dar asta nu inseamna ca cineva le poate interzice fara motiv. Da, poti sa-i amendezi pe cei care nu respecta regulile bunei cuviinte, dar acest lucru trebuie sa fie valabil indiferent de genul muzical sau de alta sursa de zgomot.
    • +10 (18 voturi)    
      da muzica (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:37)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      de la unnnntold,aia arata cultura umana?!
    • -3 (23 voturi)    
      O completare: (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:42)

      achvp [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cefele late, cu tatuaje in exces, in trening si cu beemveu sau audi, minim seria/clasa 5 (asta ca sa compenseze lipsa lor de clasa) - recte ghertzoii.
      • -4 (14 voturi)    
        CORECT (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 16:05)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui achvp

        si complet precizat !
      • -5 (13 voturi)    
        Si totusi.. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 16:41)

        Libanu [utilizator] i-a raspuns lui achvp

        Ai uitat sa precizezi tricourile mulate pe burtile proeminente, in cele mai multe cazuri "de firma" si de culoare roz (tricourile).
    • +2 (2 voturi)    
      Nu credeam sa existe atatia ghertzoi care (Joi, 28 noiembrie 2019, 15:48)

      achvp [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sa citeasca HN!
      Dar dupa raportul plusurilor si minusurilor, se pare ca sunt duium.
  • +9 (19 voturi)    
    Gargara populista care nu se poate aplica efectiv (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:01)

    dihania [utilizator]

    O tampenie marca nea' caisă Robu. De curiozitate, ce face agentu' cu pulanu: aduci un expert muzicolog sau cheama juriul de la vocea romaniei ca sa analizeze genul si sub-genul muzical?

    "generatoare de fum și degajatoare de mirosuri de bucătărie de intensități deranjante" - deranjante pentru cine? Aduci un aparat de masurat mirosurile?
  • +9 (19 voturi)    
    lasa deoparte afinitatile (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:10)

    nir0lf [utilizator]

    Nu ascult , nu am ascultat si nu voi asculta manele. Cu toate astea nu e ok interzici ceva ca nu iti place. Daca asta e ok inseamna ca e la fel de acceptabil ca primarul din alta localitate sa interzica muzica clasica. Sa interzica muzica peste un anumit nivel de zgomot. Esti la fel de ghiolban indiferent de genul de muzica pe care il preferi daca ii poluezi pe cei din jur cu gusturile tale.
  • -4 (20 voturi)    
    Si in Bucuresti ar trebui facut ceva (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:17)

    CetateanulRoman [utilizator]

    In cartier sint mai multe "localuri pentru festivitati", adica manele si tiganeala la greu. Parcat gipane aiurea. Si muzica ce se aude pina la 2 noaptea in fiecare week-end. Politia trece si nu aude .......... ca asa trebuie.
    Chiar daca legea pune limita.
  • -4 (24 voturi)    
    libertatea de exprimare (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:28)

    MG [utilizator]

    libertatea de exprimare nu include si libertatea de a deranja un oras intreg.
    Te manifești la nivel local, maxim 10 metri. Sau te duci într-o incapere, sau pui casti si-ți mucifici creierii personali.
  • +12 (20 voturi)    
    De ce nu rock-ul? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 16:14)

    tontu [utilizator]

    Te-ai fi asteptat la mai mult de la un profesor universitar, fost rector si iubitor de muzica precum Robu. I se pare cuiva ca hip hop-ul e superior calitativ manelelor? Si chiar daca ar fi, fiecare e indreptatit sa asculte ce muzica ii place; e si asta tot un fel de democratie liberala...
  • -5 (13 voturi)    
    Eiiiii.... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 16:20)

    paulbutoi [utilizator]

    Unii zice ca asta e o chestie redundanta , pen'ca deja egzista Legea 61 / 1991 - care se ocupa ( si ) de zgomotul produs in comunitate .
    Bine , Legea 91 / 1991 mai trebuie si sa fie aplicata ( de vigilenta Politie Locala , in principiu ) .
    Cum sa fie interzise manelele in spatiul public ?
    Manelele face parte din cultura & traditia poporului roman !
    Dv nu-l cititi pe maestrul Eugen Istodor ?
    Pacat , maestrul Eugen Istodor este un tovaras foarte intelectual , care scrie ( si ) pe hotnews.ro !
  • +4 (8 voturi)    
    Pedepse? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 16:35)

    all23 [utilizator]

    Daca doar o sa scrie ca se interzice , fara sa fie prevazute pedepse, vom vedea alte sfidari din parte melomanilor cu ceafa lata. Pedepsele ar trebui sa inceapa cu amenda pentru primele 3 abateri ( crescuta gradual : 1000, 2000 , 4000) iar la a patra dosar penal cu 6 luni minim. Amenzile ar trebui aplicate si atunci cand fapta se repeta dupa 5 minute. De asemenea participantii la petrecere sa suporte aceleasi pedepse, nu doar proprietarul cum e acum. cine refuza legitimarea, retinere pe 24 de ore la sectie ....
  • -6 (8 voturi)    
    eu nu inteleg zarva (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 18:05)

    Cetatean002 [utilizator]

    manelele sunt interise la radio si in concerte de vreo 10 ani si nimanui nu ii pasa.
  • +10 (22 voturi)    
    E pura discriminare! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 18:41)

    yol [utilizator]

    Excluziune sociala pe motive pur subiective. Ori nu se mai tine niciun concert in Timisoara.
    Cum sa vii frate cu idei d-astea in secolul asta??! Daca avem un primar mai crestin si s-apuca sa interzica concertele rock?? El de ce n-ar avea dreptate ?...unde ajungem?
    Se leapada pnl de LIBERALUL asta?
  • +6 (12 voturi)    
    Prostie pura (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 21:51)

    lisandru [utilizator]

    Sa interzici ceva pentru ca nu iti place. Ceausescu ar fi mandru de acest specimen.