Manelele și grătarele au fost interzise în aer liber pe domeniul public în Timișoara

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:28 Actualitate | Administratie Locala


Nicolae Robu
Foto: Agerpres
Primarul Nicolae Robu a interzis interpretarea și difuzarea manelelor, precum și folosirea grătarelor în aer liber pe domeniul public din Timișoara. Potrivit Opinia Timișoarei, acestea vor fi interzise inclusiv la târgurile organizate în oraș.

UPDATE 15.56: Primarul Nicolae Robu face sondaj de opinie pe Facebook privind difuzarea manelelor în spațiul public, după ce acesta le-a interzis

Potrivit unei note interne semnată de Nicolae Robu, adresată structurilor Primăriei Timișoara, decizia a fost luată având în vedere „unele lucruri neavenite” petrecute în oraș.

„Având în vedere unele lucruri neavenite, petrecute în orașul nostru la diverse evenimente, se interzice interpretarea/difuzarea de manele pe domeniul public al municipiului Timișoara, în aer liber, precum și practica anunțării de dedicații, indiferent cine și pentru cine le solicită. Se interzice folosirea pe domeniul public al Municipiului Timișoara, în aer liber, a grătarelor, proțapurilor și altor ustensile de gătit cu foc deschis, generatoare de fum și degajatoare de mirosuri de bucătărie de intensități deranjante”, se arată în nota internă, potrivit Mediafax.

Edilul spune că îi va sancționa drastic pe cei care nu respectă acest ordin, chiar și pe cei cu funcții de conducere.

Nota internă a fost transmisă Societății „SC Piețe SA”, Biroului Autorizare Activități Comerciale, Biroului Organizare Evenimente și Poliției Locale și, spre știință, tuturor structurilor Primăriei Municipiului Timișoara și subordonate/ aparținătoare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12339 vizualizari

  • +2 (50 voturi)    
    O FI CORECT ? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:38)

    BlueX [utilizator]

    indifrent daca esti sau fan manele nu stiu daca limitarea la acest gen de muzica e corecta..... pe de alta parte problema cu gratarele este una cat se poate de corecta... randul de blocuri in care stau e despartit de o strada mica de casele din fatza..... se apuca cate unii de la case sa faca gratar de se umple de fum toata strada si daca vrei sa nu iti puta in casa a fum si gratar trebuie sa stai cu geamul inchis ... propritarii de teren de la case fac gratar... pe simplul motiv ca ei sunt prorietari si fac ce vor pe terenul lor ....
    • +5 (61 voturi)    
      hei (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:49)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      Chestia cu interzicerea manelelor e clar neconstitutionala.
      • -4 (48 voturi)    
        Constitutionala sau neconsitutionala (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:00)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui john70

        foarte bine ca unii scapa de acest gen de muzica. Ar fi bine sa faca si Bucurestiul la fel...m-am saturat de inflexiuni date la maxim.
        Pe de alta parte, e posibil ca hotararea sa nu treaca. Atunci sa fie inlocuita cu una care spuna ca ascultatul de muzica tare e interzis pe spatiul public...ca cei mai multi care fac asta sunt manelisti.
        • +25 (33 voturi)    
          e totusi o problema... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:54)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Daca vrei sa scapi de manele, solutia e educatia, nu interzicerea....
          Plus ca e usor neconstitutional sa interzici un anume tip de muzica. Gustirule, chiar si porst-gusturile, nu se discuta. Poti sa impui restrictii de volum, de cuvinte injurioase, dar nu de genuri muzicale.

          Nu de alta, dar maine vine un primar manelist car pe reteta asta interzice orice nu e manea.
        • -10 (30 voturi)    
          primul oras liber de manele (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:03)

          cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          nu ca miticul bucuresti
          sarakilor!
          • +2 (2 voturi)    
            n-as vrea sa incep o disputa (Joi, 28 noiembrie 2019, 10:19)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

            Bucuresti-Provincie, insa statistic in Buc sunt de departe cele mai mari venituri (salarii) din tara. Tot aici sunt concentrate si cele mai mari investiti din tara, si cel mai mare PIB pe cap de locuitot.
            Repet, totul e statistica, nu parere personala.
            • 0 (0 voturi)    
              normal, (Vineri, 29 noiembrie 2019, 13:53)

              hanu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              pentru ca Bucurestiul fura tot ce apuca, de acolo s-a imputit toata tara asta bananiera. Mentalitate si gusturi balcanice, nu are rost sa o mai lungim.
      • -3 (33 voturi)    
        De ce, manelistule? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:03)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Nu toți iubesc ca tine „muzica” lui Salam....
        • +18 (26 voturi)    
          da mestere (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:56)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          Da' nu asha se rezolva problema... Nu e ok sa interzici un tip de muzica. Pan la urma democratia presupune si sa-l lasi pe fiecare sa asculte orice muzica vrea.... Ce te faci daca maine vine un primar manelist, si urmand exemplul actualului, interizce orice alt tip de muzica decat maneaua? Cum o sa-i explici aluia ca nu-i bine ce face, cand tu faci la fel?
        • +3 (15 voturi)    
          Ce-a zis omu', ce-a priceput oaia! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:52)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          Ce-a zis omu', ce-a priceput oaia!
    • +6 (10 voturi)    
      fff (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:44)

      beradi17 [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      Aia de la case nu vor fi afectati cu absolut nimic. Nu sunt pe domeniu public.
      • +6 (8 voturi)    
        Ba da, daca dai muzica (maneaua) tare (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 16:03)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui beradi17

        intri sub incidenta Legii privind linistea publica. Iei amenda si mai mare daca iti deranjezi vecinii cu muzica data la maximum. Diferenta este ca in acest caz nu mai conteaza ce fel de muzica asculti.
        • +3 (3 voturi)    
          x (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 16:10)

          beradi17 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Tipul vorbea de fumul generat de gratare. La asta ma refeream si eu.
          • +2 (4 voturi)    
            e aceiasi lege! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 17:14)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui beradi17

            Nu ai voie sa iti deranjezi vecinii sub nicio forma (nici zgomote, nici certuri, nici fum, nici mirosuri).
      • +6 (8 voturi)    
        zau (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 16:10)

        csan [utilizator] i-a raspuns lui beradi17

        aia de la case ca si cei de pe domeniul public sunt afectati de legea 61/1991 " tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă".
        Se sanctioneaza cu amenzi intre 200 si 1000 lei. De la sfarsitul lunii ianuarie repetarea acestei fapte în 24 de ore va putea atrage amenzi între 500 și 1.500 de lei sau obligarea la 50-100 de ore de muncă în folosul comunității. Deci in fiecare zi pot scoate din buzunar minim 350 lei. Legi sunt, politia sa-si faca datoria si cetatenii sa -si faca datoria civica de a anunta politia. Intrun fel sau altul trebuie sa- i facem pe nesimtitii care-si scot decibelii pe geam sa respecte drepul constitutional al romanilor la o viata decenta.
    • +8 (14 voturi)    
      O fi corect, n-o fi, dar suta la suta (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 18:17)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      Toa'su Robu nu e Liberal !
      Ce ne facem daca si alti primari cu alte gusturi muzicale si gastronomice, interzic alte genuri muzicale si moduri de preparare a hranei ? Pana si incele mai celebre targuri de iarna sau de vara de prin Europa, sunt gratare...
      p. s. pe un post de cultura generala, o emisiune, miliardar sub acoperire, in final construiesc un gratar urias ! Da' bine, asta se intampla in SUA, nu intr-un oras din Romania cu un primar cu educatie comunistoida, si caruia, dintr-o data, ii miroase grataru'.
      • -2 (4 voturi)    
        "dorele", baiatu' tatii..... (Joi, 28 noiembrie 2019, 14:23)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        ...ai vazut prea multe filme!

        In cazul in care te-ntreaba cineva si ca sa nu mori "naiv", iti dau un SINGUR exemplu vis-à-vis de viata in America:

        Cu un avocat profesionist si cu o suma considerabila de bani, poti scapa de inchisoare pe viata.

        Dar NIMENI, in istoria Americii n-a scapat de o amenda data de pompieri !!!! ( Fire Marshal )
        Este cea mai periculoasa amenda, pentru ca are caracter federal; indifferent de stat sau oras.

        Si mai ales, CINE esti….

        Amenda de pompieri nu-l scapa nici pe "iulian" si nici pe "cioaba".

        C-asa-i in America...
    • +1 (3 voturi)    
      Curtea lor (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 22:02)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      e domeniu privat.Atata timp cat nu este pericol de incendiu , pot face cate gratare vor. Anunta Pompierii sa verifice daca este sau nu pericol.
  • +7 (23 voturi)    
    Consilierii PNL+USR+PMP (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:41)

    un domn [utilizator]

    ce fac la PMB ? Voluntareasa a Cotropit Bucurestiul cu Taxiuri Galbene cu numar de IF conduse de croncanii de Acolo, apoi urmeaza gratarele si manelele ? asta vrem ?
  • -22 (42 voturi)    
    Da' Beethoven la 115 dB, merge? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:43)

    newlook [utilizator]

    Da' Beethoven la 115 dB, merge? Sa dau kultura la toata Primaria?
    • +6 (26 voturi)    
      iti taie salariul Valeri Kuzmin (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      deoarece nu spui de Wagner, armata personala a lu unkiu tau Putin
      https://en.wikipedia.org/wiki/Wagner_Group
      • -24 (30 voturi)    
        Iar n-ai luat medicatia! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:39)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Iar n-ai luat medicatia!
    • +5 (23 voturi)    
      Bethoven suna bine oricum, (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:01)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      dar manelele nu pot fi ascultate decat la intensitate maxima. Ai auzit tu vreodata manele date in surdina, sa nu deranjezi vecinii/locatarii/trecatorii de pe strada?
      • +2 (22 voturi)    
        ...nu te-am banuit de inteligenta. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:59)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        "Ai auzit tu vreodata manele date in surdina, sa nu deranjezi vecinii/locatarii/trecatorii de pe strada?"

        ===========================

        Nu, n-am auzit ticaitul ceasului electronic. Stai linistit, ai auzul fin, nu te-am banuit de inteligenta.
        • -3 (21 voturi)    
          ba baiatule, (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 17:17)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          tu arunci cu venin in tot ce iti iese in cale??
          Ia mai bine sticla sa o bei ptr tine, nu ii mai deranja pe altii.
          Da, toate manelele pe care le-am auzit (fara voia mea) erau date ff tare, pe motiv ,,ca asa suna mai bine''. Nu exista ascultator de manele date in surdina, acest gen de muzica nu se adreseaza acestui tip de ascultator.
          Toti ascultatorii de manele dau sonorul la MAXIM, ptr ca asa suna mai bine.
          • -2 (16 voturi)    
            Omul e in faza finala, a prostiei (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 20:06)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Nu mai sunt sperante pt el. In ultima vreme scrie numai tampenii. Nu m-as mira sa vad ca spune ca el asculta deth metal, in surdina!!!
        • -3 (11 voturi)    
          respect (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 17:36)

          decretelu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Acesta este un compliment. Perseverati in a da cu mucii in fasole. Dar o faceti elegant. Nu e iahnie, sunt pastai, fasole verde. Se asorteaza cu mucii. Rafinament! Felicitari!
          • +6 (14 voturi)    
            Ai inteles macar subiectul discutiei? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 20:04)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui decretelu

            Ai inteles macar subiectul discutiei?

            E despre libertate, nu despre manele sau Beethoven.
            Acest Rob e in aceiasi categorie cu Ceausescu; el interzice manelele, Ceausescu interzicea hard-rock-ul.

            Apropo, eu am comparat adeseori romanii cu talibanii; sunt mai multe puncte comune decat cele cu popoarele Europene. Dar acum realizez o alta asemanare: interzicerea muzicii (sau cel putin a unei forme a ei) e receptata pozitiv, chiar foarte pozitiv de romani...ca la talibani.

            PS: Nu te stradui ca un imbecil #rezist sa demonstrezi ca esti mai taliban chiar decat astia dinaintea ta: nu-mi plac manelele, ma dau mai incolo daca urla langa mine, dar daca ar fi sa apar ca dreptul celor ce le asculta sa fie egal cu dreptul celor ce asculta Beethoven, sunt in primele randuri.
            • +1 (3 voturi)    
              mica erata: (Joi, 28 noiembrie 2019, 10:23)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              pozitiv este un adjectiv fara grad de comparatie (numit si defectiv de grad). Nu poti sa spui ca ceva este ,,foarte pozitiv'' sau ,,foarte negativ'' ptr ca asa ceva nu exista in nicio limba din lume. Acel ceva este pozitiv sau negativ, dar nu mai pozitiv sau mai negativ.
            • 0 (4 voturi)    
              "dorele", baiatu' tatii.... (Joi, 28 noiembrie 2019, 14:40)

              Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              1 Habar n-ai ce s-a'ntamplat in timpul lui Ceausescu, pentru simplul motiv ca pe vremea aceea, taticu' tau se juca cu "ciucurelu"-n tarana….

              2 In caz ca te-ntreaba cineva si ca sa nu mori "naiv", Ceausescu n-a interzis niciodata muzica occdentala! Ba din contra, la vremea respectiva in Bucuresti aveam discoteci !!!! Cea mai renumita fiind "303".

              3 Magazinul 'Muzica' de pe Calea Victoriei ( langa Palatul Telefoanelor ), vindea LP-uri cu muzica international. Diferenta era ca "Dan Spataru" costa 8 lei, in timp ce "Uriah Heep" sau "Deep Purple" costau 60 sau 70 de lei. (salariul mediu pentru 2 zile de MUNCA!)

              Ai priceput, sau vrei sa-ti desenez??
  • +18 (26 voturi)    
    prea tarziu (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:44)

    pehash [utilizator]

    tot centrul Timisoare este domeniul privat al clanurilor de grataragii manelisti.
  • +20 (24 voturi)    
    Perfect. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:44)

    Tommy Bahama [utilizator]

    In Australia intr-o piata de duminica o romanca cu taraba de placinte baga manele de rupe locu'. Toata jena.
    • +8 (12 voturi)    
      vorbeste lumea ... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:58)

      nu conteaza cine zice [utilizator] i-a raspuns lui Tommy Bahama

      a mai ramas antarctica ... si-au ajuns peste tot ... si sunt majoritatea lor fericiti in putinatatea lor intelectuala ...
      • +3 (5 voturi)    
        Cu ce e diferit...? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 20:07)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza cine zice

        " [despre cei ce asculta manele] ...majoritatea lor fericiti in putinatatea lor intelectuala ..."
        ==========================
        In mulTINATATEA dumnevoastra intelectuala, cu ce e diferit gestul lor de gestul celor ce trag o hora in sectia de votare?
    • +4 (4 voturi)    
      Lor s-ar putea sa le placa (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 16:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Tommy Bahama

      acest gen de muzica, Zic ca e orientala.
  • +6 (40 voturi)    
    haha (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:46)

    Soljenitin [utilizator]

    Cica el este liberal, dar interzice ca un comunist :))
  • +6 (22 voturi)    
    Asa, domnu' Robu! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:51)

    ipsilon [utilizator]

    Bravo! sa aibe voie "decat" cu Sepultura! Slayer! Pantera! de-astea ... :D
    • +3 (7 voturi)    
      daca dai muzica prea tare, (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 16:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

      iei amenda indiferent ce fel de muzica asculti.
  • +8 (22 voturi)    
    Excelent! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:56)

    V. Istina [utilizator]

    Acum sa vedem cum se si respecta o asa lege!
    • -3 (7 voturi)    
      Eu zic (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:28)

      dandantheman [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Sa ii trimita in lagare de reeducare, unde 24/7 sa se difuzeze in surdina numai Bach, Beethhoven, Tchaikovsky si restul satrei de muzicieni clasici, astfel incat Romulanii (atat cei neaosi cat si cei wannabe) sa-si purifice creierul ca apoi sa nu mai faca decat fapte bune.
  • -1 (19 voturi)    
    dar sper ca stefan banica jr e inca ok (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:59)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    "avand in vedere unele lucruri neavenite"
    in traducere:
    "avand in vedere unele lucruri care nu exista"

    neavenit = considerat ca inexistent DEX '98
  • +3 (21 voturi)    
    .. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:02)

    ALTAN [utilizator]

    ...f bine!
  • -4 (12 voturi)    
    Asta ca sa se simta mai usor Fosfina? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:02)

    Lok [utilizator]

    Sa nu se mai intample tot felu de incidente accidentoase pe acolo.
  • +8 (30 voturi)    
    Dreptul la liberă exprimare? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:28)

    bilbofil [utilizator]

    Înțeleg ă grătarele reprezintă un inconvenient diferit de, să zicem, țevile de eșapament sau bucătăria unui fast food. Are sens.

    Dar, ori interzici orice muzică (sau orice muzică peste un anumit nivel de zgomot), ori nu interzici nimic. Un Bethoven sau Berlioz la 115 dB nu sînt neapărat mai plăcuți ca manelele, asta ca să nu vorbesc de rap sau tehno.

    Hotărîrea merită atacată în contencios ca anticonstituțională.
    • -5 (19 voturi)    
      @bilbofil (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:40)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      Ca ati vazut dumneavoastra multe cazuri de Berlioz la 115dB...
  • -4 (42 voturi)    
    Bravo ! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:36)

    csan [utilizator]

    O decizie de om zdravan la cap. Sper sa aiba cati mai multi primari aceasta initiativa. Interlopii sa- si asculte manelele la ei in casa sau in casti. Sper ca si sudul tarii ,unde lipsa de bun simt este cea mai importanta trasatura a locuitorilor, sa se ia astfel de decizii.
    • +6 (24 voturi)    
      Noroc cu voi, vesticii... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:22)

      farty [utilizator] i-a raspuns lui csan

      ... care ne invatati cum sta treaba cu civilizatia.

      Dar, oare exista un filtru pentru muzica manele? Adica... spre exemplu, am auzit la Nicole Guta si melodii populare. Daca ascult Guta muzica populara sunt lasat "pe" Timisoara? Sau pe Salam l-am auzit cantand la orga in genul Daft Punk. Pe Salam Daft Punk am voie sa-l ascult? Iar pe vremuri, cand era isteria cu house-ul, Adrian Minune a scos un videoclip house, care era difuzat intr-una la Atomic. Pe Adrian houserul am voie sa-l ascult? Nu mai zic de Neversea si Electric Castle... Adica, cine decide ce e manea si ce nu e manea. Doar ca e muzica cantata de tigani? Pai daca e sa ne luam dupa etnia celor care canta muzica, atunci formatia Phoenix trebuia expulzata din Timisoara atunci cand Cantafabulele au iesit. Nu de alta, dar Ovidiu Lipan Tandarica e tigan.

      Ziceam de Olguta ca il face nazist pe Iohannis. Dar, oare Robu ce este atunci cand da astfel de decrete? Chiar nu exista nimeni care sa-l amendeze? Apropo, de cazul "poarta" ce se mai aude? Ca Robu vad ca, nu numai ca e in libertate... dar mai da si decrete...
      • -4 (6 voturi)    
        ? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 16:16)

        B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui farty

        Maneaua, ca gen muzical e interzisa, nu interpretul. Asta este o nota interna, care se transmite catre angajati. Crezi ca la Europa FM nu a existat o nota interna care a interzis manelele pe post?
        • +5 (11 voturi)    
          Am inteles din prima, doar ca.. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 17:14)

          farty [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

          ... cum iti dai seama daca o melodie e chiar manea? Adica, sunt multi interpreti de manele, despre care nu ti-ai da seama ca ei canta manele daca nu ar avea vocea tipic tiganeasca. Sau mai exact, sunt multe melodii cantate de manelisti, categorisite (poate eronat, sau poate nu) manele, doar ca d.p.d.v. instrumental melodiile sunt pop in cele mai multe cazuri, dar si orientale, grecesti, turcesti etc. De aceea intreb... care sunt criteriile pentru care o melodie poate fi denumita manea?
      • -4 (12 voturi)    
        da (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 16:20)

        csan [utilizator] i-a raspuns lui farty

        ai inteles gresit. Chiar sunt din inima Olteniei dar , asta nu ma face sa nu vad adevarul. Marlania, lipsa de bun simt, lipsa crasa de educatie este aici la ea casa. Calatoresc foarte mult, fie la plimbare, fie in interes de serviciu si credeti-ma atata lipsa de civilizatie , egoism, prostie crasa, marlanie, nesimtire, acel " in casa si in curtea mea fac ce vreau chiar daca te afecteaza pe tine, care ai avut nesansa sa te pricopseti cu astfel de vecin", ca in partea de sud a tarii nu este in nicio alta parte a tarii. Sper ca din ianuarie politia sa-si faca datoria asa cum nu au facuto pana acum.
  • -4 (22 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:03)

    unins [utilizator]

    "Azi in Timisoara, maine in toata tara!"
  • +1 (9 voturi)    
    DA si BA (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:12)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...dc interzice manelele cu difuzoare puse la maxim in zona centrala, de ex in pta operei, are Robu perfecta dreptate. In schimb dc interzice in zone periferice, de ex. "Padure Verde", "Ocsko" pta de vechituri, ar fi o greseala. Sunt multi care plac manelele, Robu nu poate dicta ce muzica doreste sa asculte unul sau altul. "Di gustbus non discutandum", valabil la muzica si mititei. Personal sunt un mare amator de mititei si langos, excelente la gust, un fast food banatean, ardelean etc.
    • +1 (3 voturi)    
      @cactus jack (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 20:10)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Latina & manele a la Timisoara!

      Retine cum este corect:
      De gustibus et coloribus non disputandum est.
      • -2 (4 voturi)    
        Bre, sunt uluit! Ce corect ai zis Nimic ! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 21:37)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        Bre, sunt uluit! Ce corect ai zis Nimic !
  • -3 (31 voturi)    
    Manelele (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:29)

    soundtrack [utilizator]

    reprezinta o muzica degradanta, cu tanguiri si behaieli care exprima sentimente primare, netrecute prin filtrul sensibilitatii nobile. Sunt agresive si percepute ca apartinand unor indivizi inferiori ca educatie si ca nivel de aspiratii.
    • -4 (16 voturi)    
      Dar... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:26)

      dandantheman [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Inferiori ca educatie dar cu MULTI bani, sa curga banii. legea junglei, ucizi sau vei fi ucis, deci n-as zice ca sunt inferiori in toate aspectele. Sa mai zic si de sporul lor de natalitate net superior? Nu stiu, dar eu am impresia ca in viitorul nu foarte indepartat, s-ar putea sa avem o manea in loc de Desteapta-te romane, pentru ca iata, dupa 30 de ani de la revolutie, inca nu ne-am desteptat, asa ca probabil e deja prea tarziu pentru noi ca natie. Pe langa rrumelos, or sa vina cat de curand si soiuri si soiuri de imigranti, nu din cei foarte superiori stati linistiti, pentru ca nu suntem destul de inteligenti sa-i atragem p-aia, si impreuna cu rrumelor, vor crea in veacurile urmatoare noul popor Romulan dezavansat, ceea ce este exact ce trebuie pentru a duce pana la capat infatuirea capitalismului pe paine pe care l-au tot visat romanii.

      Bafto delo-delo
      • -4 (6 voturi)    
        Cam ai dreptate. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 20:12)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui dandantheman

        Dar nu-i bai, ne merităm soarta.
    • -3 (13 voturi)    
      f bine (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 16:06)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Ai descris genul chiar mai bine decat mine. Bravo tie, nu mai am nimic de adaugat.
    • +1 (3 voturi)    
      generalizarile sunt mereu false (Joi, 28 noiembrie 2019, 13:36)

      belfast [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      gasesti muzica proasta in toate genurile muzicale, daca asculti unele genuri de rock nu o sa auzi decat grahaituri infernale.

      Nu toti asculta opera, de fapt majoritatea, manelele nu sunt deosebite de alt gen de muzica de consum.
  • -3 (19 voturi)    
    O tara fara manele... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:55)

    Godzillagrrr [utilizator]

    ... ar fi o tara mai buna.
    • -5 (13 voturi)    
      O tara fara cocalarii care asculta manele... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 17:03)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      ...ar fi o tara si mai buna.
  • +1 (5 voturi)    
    Probabil ca un început bun (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:29)

    Observatory [utilizator]

    dar treaba cu interzicerea complexat este o utopie, sau o măsura gen ceaușist .
    In general , publicul nostru, cu excepții, desigur , se situează pe un loc minuscul, din păcate in loc sa ne mai civilizăm și noi, tot ne încăpățânam sa rămânem la qoada clasamentului....
    Cred , cultura noastră stagnează ca și bunul simt in mediul public.
  • -5 (13 voturi)    
    Azi in Timisoara... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:48)

    USMarines [utilizator]

    maine in toata tara!!!
  • -4 (10 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:55)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    si accesu' boraturilor tunse zero, cu barbi a la isis, treninguri stramte, adidasi albi si conducatori periculosi de bmw-uri vechi si infecte ....
  • -6 (16 voturi)    
    Eu nu inteleg unde este problema? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 16:22)

    B.Dan [utilizator]

    Sunt constient ca Robu este un personaj neplacut si personal evit orice stire legata de el. Dar in cazul asta nu inteleg unde este problema? Manelele de principiu sunt un gen de non-muzica. Asa cum nu le auzi la radio sau nu le auzi la TV (eventual doar pe posturi speciale), de ce le-as auzi prin oras?
    Credeti ca la Europa FM nu a existat o nota interna trimisa angajatilor, in care ii informeaza ca pe post nu se difuzeaza manele?
  • +12 (24 voturi)    
    E buna masura asta... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 16:39)

    Nullius_in_verba [utilizator]

    ...pentru ca reactia la ea arata adevarata natura a majoritatii din Romania: rasista, resentimentara, incapabila sa asimileze diversitatea si pluralismul. De-asta l-am avut pe Iliescu 3 mandate si de-asta nu scapam de inapoiere si de PSD. Vrem o tara ca afara dar ne iluzionam ca modernitatea poate coexista cu masuri de ev mediu (vezi referendumul pt. familie). Plus ca suedezii ar trebui sa inventeze un Nobel pentru ala care da o definitie juridica manelei :)
  • +5 (5 voturi)    
    of... "maneaua mea" (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 17:32)

    Steriade [utilizator]

    Am impresia ca exista o lege (Lege nr. 61/1991) care nu permite difuzarea muzicii in spatiul public decat cu autorizatie. Nu mai zic de cea galagioasa. Asa incat nu era nevoie de o interzicere speciala pentru manele, care oricum sunt "de cacao".
  • +13 (13 voturi)    
    :) (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 18:32)

    uzu [utilizator]

    ce tembel. altu care stie cum trebuie sa isi traiasca oamenii viata. voi prostii ... n-aveti cum sti. aveti noroc cu Robu !
  • +13 (13 voturi)    
    s-a certat nea primaru cu Carpaci? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 20:38)

    N.S. [utilizator]

    dupa ce l-a lasat sa faca tot ce a vrut in Timisoara?
  • +7 (13 voturi)    
    Cu asa popor Ceausescu ar lua un mandat (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 21:47)

    lisandru [utilizator]

    Nici dupa 30 de ani nu a inteles democratia, se bucura ca prostii cand e interzis ceva pe baza unor gusturi personale.
  • +8 (8 voturi)    
    EU AS INTERZICE... (Joi, 28 noiembrie 2019, 11:25)

    minos [utilizator]

    ...si tunsorile gen Robu. Sunt total inestetice si demodate. Can apare la TV imi vine sa schimb canalul, ochii mei nu suporta sa vada asemnea freze.
  • -3 (3 voturi)    
    o tara de rahat ... (Joi, 28 noiembrie 2019, 16:05)

    muscha mbanana [utilizator]

    99% manelist in romanica asta ! si grataragii , habar n-au ca e cancerigen grataru' si cand o fi sa dea ortu' popi devreme se vor intreba de ce , dar v-a fi prea tarliu ! de la gratar !
  • 0 (0 voturi)    
    Ce mai coteza (Joi, 28 noiembrie 2019, 21:43)

    HOPA [utilizator]

    Orcum sunte o tara de manesti de hoti tilhari pacat ca ne iterzice furtu hotia violu, o tara care nu afost guvernata din 90 mai avem sperate ca poate acuma se va intipla ceva bun pentru acesta tara halcuita de politicieni corupti