Cum explică primarii de sector din București faptul că pun două - trei rânduri de borduri. Robert Negoiță despre celebrele diafragme roșii: Tot bordurile erau mai bune

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 16 iulie 2019, 7:41 Actualitate | Administratie Locala


Colaj borduri
Foto: Hotnews
Primăria Sectorului 2 a început o amplă acțiune de dublare a bordurilor de la spațiile verzi de pe marile bulevarde. În Sectorul 6, pe bulevardul Iuliu Maniu se aplică aceeași tehnică. În Sectorul 4, câteva trotuare au fost înălțate chiar cu 3 rânduri de borduri. În Sectorul 3, începând cu 2013 primăria a înlocuit aproape toate bordurile de spațiile verzi cu celebrele diafragme roșii înalte. Acum, primarul Robert Negoiță a ajuns la concluzia că tot bordurile erau mai bune, însă deocamdată nu le schimbă. Întrebați de HotNews.ro despre utilitatea acestor amenajări, primarii au susținut că fac aceste lucrări fie pentru a împiedica mașinile să urce pe trotuar și pe spațiile verzi, să distrugă și sistemele de irigații și gazonul, fie pentru ca noroiul să nu se scurgă în stradă.

Primarul Sectorului 2, Toader Mugur Mihai, a explicat pentru HotNews.ro că face această operațiune pentru a împiedica mașinile să parcheze pe spațiul verde, iar iarna, pentru a proteja gazonul de materialele folosite la deszăpezire.





Borduri Doamna Ghica, Sector 2

Explicațiile primarului Sectorului 2, Toader Mugur Mihai: ”Sunt explicațiile specialiștilor de la ADP. Este nevoie de înălțare pentru protejarea spațiilor verzi pe timp de iarnă și pe timp de vară, pentru că anumiți cetățeni parchează pe spațiul verde. Iarna, se dă cu material antiderapant, care dacă ajunge pe spațiul verde îl distruge. Punem sistem de irigații pe toate aliniamentele și am avut foarte multe situații în care au intrat mașinile pe spațiul verde și au distrus și sistemul de irigații. Merită investiția, se face în toate sectoarele pentru protejare, dacă faci o investiție este păcat ca pe urmă să fie distrusă”.

Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, a declarat pentru HotNews.ro că nu mai face celebrele diafragme roșii și că tot bordurile erau mai bune. Edilul spune că este nevoie de borduri înalte/diafragme pentru ca pământul să nu se scurgă în stradă, dar și pentru a împiedica șoferii să distrugă spațiul verde.


Explicațiile primarului Sectorului 3, Robert Negoiță: ”Eu nu mai fac nicio diafragmă că nu mai este nevoie, le-am făcut la vremea lor. Acolo unde este necesar, le facem. Eu am înlocuit bordurile cu etaj, că erau două borduri una peste alta, și am pus o diafragmă mai înaltă, că alea se strâmbau, creștea iarbă printre ele, arătau urât. De asta am pus diafragmele astea, care nu sunt o soluție bună. Tot bordurile sunt o soluție bună. Dar acum 6-7 ani când le-am schimbat era isteria cu bordurile și am zis să fac diafragme, a fost o greșeală. Tot bordurile sunt mai bune. Deocamdată le las așa, nu îmi place cum arată, dar am alte priorități. Le-o veni rândul și lor . Este nevoie ca bordurile să fie mai înalte acolo unde este terenul în pantă și îmi curge la vale pământul, trebuie să punem diafragma ca să oprim curgerea pământului. Și în anumite zone unde sunt spații verzi este bine să am zonă mai ridicată, că este bordură sau diafragmă, pentru a descuraja șoferii să urce cu mașina pe ele. Cu amenda nu merge, îi amendezi când îi prinzi, iar până îi prinzi îți distrug sistemul de aspersie. În București, vara, nu rezistă spațiile verzi fără aspersie, iar dacă a intrat cu mașina și a călcat aspersoarele, trebuie să le schimbi pe toate. Este o muncă de Sisif. Degeaba îl amendez cu 500 lei că pe mine mă costă 5000 de lei să repar ce a stricat el”.

Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, spune că bordurile cu trei etaje nu sunt opera sa, acestea fiind moștenite, iar în timpul lucrărilor de reabilitare a bulevardului au fost doar reconstruite.


Explicațiile primarului Sectorului 4, Daniel Băluță: ”Sectorul 4, în ultimii 3 ani, a reușit să lărgească trei bulevarde extrem de importante pentru traficul din București: Șoseaua Berceni, Șoseaua Turnu Măgurele, Șoseaua Luică. De asemenea a reabilitat bd. Constantin Brâncoveanu, Obregia, Tineretului, Emil Racoviță și tronsonul I din Șoseaua Giurgiului, obținând peste 10.000 de locuri de parcare. În procesul tehnologic, cu certitudine s-a intervenit inclusiv la borduri. Nu au fost făcute însă cheltuieli inutile așa cum cu tristețe constat că sugerează anumite persoane. În legătură cu imaginile prezentate, ele sunt de pe bd. Cantemir unde Sectorul 4 nu a făcut altceva decât să remedieze statusul anterior pe care acele pastile le avea. Acele pastile, în formula aceasta, sunt prezente acolo de mai mult de șapte ani, însă de-a lungul timpului structura s-a deteriorat și a dispărut și nu am făcut altceva decât să le refacem. Ele au rolul de a împiedica parcajul. Ele au fost prevăzute când bulevardul a fost reabilitat de către Primăria Municipiului București acum 7 ani. Nu discutăm de mai mult de 5 pastile de o asemenea structură. Cele noi au altă structură și a fost identificată o altă soluție tehnică de a împiedica parcarea mașinilor”.


Pe bulevardul Dimitrie Cantemir din Capitală, Primăria Sector 4 a reamenajat colțurile de trotuar, la fiecare intersecție a bulevardului cu străduțele adiacente, și le-a păstrat înălțate pentru ca șoferii să nu poată parca pe colț, pe trotuar.


Primarul Sectorului 6, Gabriel Mutu, a luat decizia de înălța bordurile de pe bd. Iuliu Maniu pentru a împiedica șoferii să parcheze pe spațiul verde, dar și pietonii să traverseze neregulamentar.


Explicațiile primarului Sectorului 6, Gabriel Mutu: ”Înainte să ne apucăm de reabilitarea bulevardului, pe scuar erau montate garduri, gardurile au fost montate tocmai pentru a proteja scuarul de cei care nu înțeleg că acolo nu este loc de parcare sau pentru a traversa bulevardul neregulamentar. Pentru că acele garduri arătau foarte urât am decis să nu mai montăm garduri și să ridicăm bordura astfel încât să nu se mai poată intra cu mașina sau traversa neregulamentar”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














41846 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    ! (Marţi, 16 iulie 2019, 8:08)

    chiuaua [utilizator]

    Nicaieri pe unde am fost in Europa nu am mai intalnit asa ceva.
    La noi este mereu exceptia si se vine cu explicatii sa justifice sifonul.
    Lucrari serioase nu se apuca nimeni sa faca, probabil le este greu de sifonat de acolo si atunci se prefera lucrarile mici si inutile.
    Nu vede nimeni ca in cativa ani , din cauza cresterii densitatii urbane a Bucurestiului, acesta se va bloca.
    • +21 (21 voturi)    
      Primari (Marţi, 16 iulie 2019, 9:41)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Primarii din Bucuresti au realizat ca este ultimul lor mandat asa ca accelerează proiectele care le aduc bani, borduri, panselute, lumini si beculete de sărbători.
      • +7 (7 voturi)    
        Hotie pe fata (Marţi, 16 iulie 2019, 14:26)

        mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        In Militari tot bulevardul Iuliu Maniu de la autogara pina la Cora se sparg trotuarele si bordurile care sint in regula, nu sint gropi sau borduri sparte si se inlocuieste tot.
        Nemernicii astia nu numai ca fura, dar fura sfidator, este manifestarea ciumei rosii dupa sloganul lor "fiindca putem". Sa distrugi trotuare si borduri care sint bune si sa le inlocuiesti in timp ce strazi laturalnice sint pline de gropi sau neasfaltate este imposibil de inghitit fara motivul furtului pe ultima suta de metri in care mai sint la putere.
        • +2 (2 voturi)    
          Subscriu (Marţi, 16 iulie 2019, 16:37)

          stani [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

          Am sunat saptamana trecuta la Primaria S6 si i-am spus unei functionare care mi-a raspuns la telefon ca, la capitolul borduri, Videanu a fost mic copil pe langa Mutu, si ca se lucreaza la trotuare care nu aveau nevoie de reparatii. Respectiva mi-a raspuns ca, citez: "cand nu se face nimic nu e bine, daca se face ceva iar nu e bine". No comment.
        • +2 (2 voturi)    
          Apropo (Marţi, 16 iulie 2019, 16:42)

          stani [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

          Stie cineva cat costa o bordura din cele montate acum, pe doua randuri, pe Bdul Iuliu Maniu? Stiu ca acei stalpi de granit care se pun pe marginea trotuarelor pentru a bloca parcarea masinilor pe trotuar costa undeva intre 700-800 de lei/buc.
    • +20 (20 voturi)    
      Civilizatie (Marţi, 16 iulie 2019, 11:52)

      Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      In UK nu sunt borduri inaltate fiindca daca parchezi ilegal in maxim 10 minute apare angajatul consiliului care iti face poza si te trezesti cu amenda de £70 in geam si acasa prin posta. Si sunt o multime de angajati din astia, nu ai cum sa scapi. De aia nimeni nu parcheaza ilegal, toata lumea merge la parcarile cu PLATA. Nicaieri pe unde am fost in Europa nu am pomenit asa ceva ca in Bucuresti, sa ai parcari cu plata goale, sa stea masinile parcate ilegal pe trotuar, si nimeni sa nu aplice amenzi, nimeni sa nu iti ridice masina, nimeni sa nu iti blocheze roata. Incepeti prin a va civiliza, si incepeti cu parcarea masinilor in parcari cu plata si de asemenea folosirea cosurilor de gunoi, nicaieri nu am vazut atatia oameni sa arunce gunoi pe strada ca in Romania.
      • 0 (2 voturi)    
        "civilizatie".!!!!!!! (Marţi, 16 iulie 2019, 17:44)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Geo.B

        e gluma sa ceri unui popor majoritar compus din hoti , escroci , inculti , imbecili si nesimtiti cu o mentalitate de rahat sa fie civilizat...
    • +8 (10 voturi)    
      Bun comentariul! (Marţi, 16 iulie 2019, 12:36)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Acest lucru doream si eu sa-l scriu. La invarteli nu ne intrece nimeni:
      -varianta oficiala: ridicam Marele Zid chinezesc sa nu ajunga materialul antiderapant pe spatiul verde, etc., bla-bla-bla;
      -varianta reala: sifonam si noi niste bani. Iau firmele de casa banisorii si ne intorc si noua ceva, atat cat sa nu se prinda DNA-ul.
      Nu ne vindecam de gena furtisagului, degeaba sunt milioane de romani plecati afara, nu au cum sa schimbe cancerul din tara, intretinut de un sistem politic malignizat.
    • +2 (2 voturi)    
      ok (Marţi, 16 iulie 2019, 13:41)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Dar prin lumea occidentala mai rar cocalar ca romanul. Cineva mai sus zicea ca prin uk una-doua te trezesti cu tiket de 70 de besini. Primul primar tocmai a axplicat ca daca ala incaleca perimetrul si calca aspersoarele strica 1000 de besini. Si cum noi romanii chiar distrugem destul de mult omul ala stie ce zice. Plus ca romanii nici nu-s grozavi de bun-platnici. In general asta se rezolva cu multa educatie si sensibilizare a societatii. Dar asta poate dura o vesnicie asa ca eu chiar nefiind bucurestean consider pertinenta explicatia legata de nesimtirea tuturor participantilor la trafic. Pana la urma e simplu: in general mai mult decat bordurile functionale nu ar fi trebuit (extra straturi) daca cocalaru nu distrugea cu cauciucul, cu piciorul sau cu caramida. Muie psd dar hai sa nu mai fim ipocriti fata de orice fiindca parturile noastre chiar nu miros a ozon si flori de primavara. Educatie, educatie si educatie. E cel mai ieftin pe termen lung si aduce multe alte beneficii fundamentale. Pana atunci garduri, borduri si cheltuieli imense ca sa nu zicem noi ca strada arata urat dar nici administratorilor sa li se strice tot ce incearca sa faca.
    • +1 (1 vot)    
      Trist dar adevarat (Marţi, 23 iulie 2019, 19:41)

      szadi62 [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Nici unde in Europa nu s-a vazut asa ceva.
      Tot asa cum nici unde in Europa nu vei vedea niciodata cum dobitocii lor isi parcheaza masinile cum ii taie capul asa cum fac dobitocii nostri.
      Ai nostri ar fi in stare sa-si parcheze masinile langa patul conjugal daca ar putea.
  • +18 (18 voturi)    
    cand ei vad un pom, scot drujba! (Marţi, 16 iulie 2019, 8:08)

    Dedalus [utilizator]

    1) De ce primarii taie pomii de langa blocuri si de pe marginea drumului degeaba?

    Sa nu aud tampenia aia ca "pot sa cada" sau cealalata tampenie "au scorburi". Orice poate sa cada, inclusiv stalpii, mai toti pomii au scorburi mai mari sau mai mici.

    2) De ce betoneaza Negoita spatiul verde?

    Sa nu aud tamapnia aia cu "locuri de parcare". Sunt locuri gramada in Bucuresti, doar ca nu sunt in stare sa le amenajeze.

    3) De ce toarna (primarii de sector sau Firea, nu stiu) asfalt aiurea pe unde nu e stricat apoape deloc? De ce inlocuiesc dale sau beton cu dale de proasta calitate care nu se pot nivela si care, prin marginile ridicate impiedica lumea?

    MMM

    Stiu raspunsul:

    a) din prostie si incultura pura - oameniii astia urasc spatiul verde mai rau decat pe Johanis

    b) din interes ("sa se vada ca facem si noi ceva" = voturi)
  • +19 (19 voturi)    
    De ce? (Marţi, 16 iulie 2019, 8:29)

    VVV_RO [utilizator]

    Pe langa sarabanda bordurilor de proasta calitate (cele din ciment nu rezita mai mult de 1-2 ani), as vrea sa ii intrebati pe acesti edili cand se vor opri din lucrarile de asfaltare de proasta calitate. De exemplu in Sectorul 4 toate bulevardele asfaltate (Tineretului, Luica etc) cu asfalt de proasta calitate sunt (DUPA NICI 1 AN) deja valurite, pline de denivelari, cu asfaltul topit. Ce asfalt prost toarna de se formeaza gropi cat sta masina 2 minute la semafor? Domnilor, nu avem caldurile din Spania si Portugalia ca sa dati vina pe canicula..
    • +6 (8 voturi)    
      esti pe aproape (Marţi, 16 iulie 2019, 12:42)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui VVV_RO

      insa nu le-ai nimerit chiar cum trebuie... bordurile rezista mai mult... ele in sine .... insa modalitatea lor de montaj este defectuoasa .... deci .... asta ti-o zic din punctul de vedere al unui constructor care a montat mii de metri de borduri ... daca eu ca si constructor montez borduri mari mari (20x25) cu 16 euro pe metru (cu pana de beton in spate) firmele parazit ale primariilor monteaza cu 35 de euro pe metru si le aseaza pe sapa fara sa mai toarne pana in spate... ca sa revin ... interspaiile dintre borduri se cimenteaza pt ca in momentul in care Gheorghe le calca cu tirul acestea sa nu se izbeasca intre ele si sa se ciobeasca .... inca o data, bordurile nu au nimic daca le montezi cum trebuie .... alternativa la bordurile de beton (nu de ciment .... e vb de BETON) sunt bordurile de piatra ... iar astea sunt de 3 ori mai scumpe ... eu le-as monta cu 40 de euro pe metru ...
  • +12 (12 voturi)    
    Fac o prostie. (Marţi, 16 iulie 2019, 8:49)

    asavreau [utilizator]

    Pământul din spațiile verzi menționate se va //scurge//pe timp de ploaie,pe carosabil și în final va ajunge pe mașini și hainele noastre.Când se va usca îl vom inhala și plămânii se vor umple de particule periculoase.La ce bun spațiile verzi,dacă le facem prost și mai mult mărim poluarea.Dar așa sunt ăștia de la PSD-ALDE.Deștepți.Veți afla curând cum unii de la PSD primesc bani de la guvern pentru asemenea idei prostești.Ei le spun proiecte individuale.
    • +4 (4 voturi)    
      Nivelul pamantului din stratul verde (Marţi, 16 iulie 2019, 14:55)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Pentru a nu se scruge pamantul peste burduri, nivelul pamantului trebuie sa fie, asa cume ra inainte, sub nivelul bordurii.
      Adica, atunci cand ati pus sistemul de irigatii, trebuia sa sapati si sa-l ingropati sub nivelul pamantului, si deci al bordurii, nu sa-l puneti deasupra si sa turnati pamant peste el.
      Ati lucrat PROST, pentru ca sunteti... nu prosti, ci hoti si rau intentionati.
  • +15 (15 voturi)    
    E comisionul mai mare (Marţi, 16 iulie 2019, 9:27)

    Frankie [utilizator]

    E comisionul mai mare de la borduri fata de copaci sau gazon....
    • +10 (10 voturi)    
      Le iau pe amandoua (Marţi, 16 iulie 2019, 12:19)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      doar nu crezi ca s-a umflat pamantul peste noapte in spatiile alea verzi?.. tot ei l-au adus cu camioanele, tot ei vin cu puieti exotici de mii de euro bucata, gazon, sisteme de irigatii care merg si cand ploua, zilieri care freaca menta cate zece pe metru patrat plantand panselute dupa ce tocmai au scos din pamant petuniile si dupa 2 saptamani se repeta faza invers.

      este cea mai sigura metoda de furat bani din bugetul primariei. zeci de firme de apartament paraziteaza bugete de sute de milioane. intre timp nu sunt bani de reparat scoli si gradinite, nu sunt bani de spitale si sute de strazi din capitala nu au nici macar canalizare!
  • +4 (6 voturi)    
    Oare (Marţi, 16 iulie 2019, 10:01)

    Baf [utilizator]

    Oare nu e din pricina ca o astfel de afacere e cel mai usor de implementat cu autoritatile..
  • +11 (11 voturi)    
    Trifoi (Marţi, 16 iulie 2019, 10:20)

    Casargoz [utilizator]

    Zau ca niste trifoi mai putin ingrijit si niste copaci ar fi avut acelasi efect.
    6 milioane de euro costa amenajare de pe iuliu Maniu.
    Parcul de 20.000 de metri promis in drumul taberei, dupa ce s-au dat autorizati ide costruire pentru blocuri unde vecinii pot discuta de la un balcon la altul sau pot intinde rufele intre blocuri, este plin de pavele.
    Cu 6 milioane de euro se putea face celebra strada a fabricii, dar nu au interes penan nu termina de dat autorizatii de constructie pe pe toata lungimea vechii cai ferate. Sunt , si cred ca nu exagerez, afaceri imobiliarde ce ating usor miliardul de euro.
    Cu 6 milioane se continua lejer drumul catre centura de la noul pasaj.
    Cu 6 milioane se puteau face lucrari de infrastructura.
    Dar nu sunt capabili decat de produs borduri.
    Atat ii duce capul pe cei care sprijina financiar PSD.
    Cata vreme votam modelul, nu vom scapa de borduri.
    Am avut: PNL multi ani, PSD la fel de multi cel putin in calitate de consilieri.
    E timpul sa oprim acest model al borduriadei, se poate face metrou, se pot face lucruri inteligente cu bani putini. este 25 de lei metrul patrat de gazon, oare cat s-au scremut sa gaseasca acesta metoda de a face bani...
    Minte putina.
    • +3 (3 voturi)    
      in sectorul 6 s-au facut unele lucruri bune (Marţi, 16 iulie 2019, 15:17)

      AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      in special in materie de spatii verzi. Parcul Drumul Taberei arata acum decent, s-a mai reparat ce stricasera cei dinainte, s-au mai plantat copaci, s-au facut lucruri.

      Dar, amenajarea cu inca un rand de borduri a bd iuliu maniu e o cheltuiala inutila pt buget si probabil f profitabila pentru altii. N-am vazut niciodata o masina urcata pe spatiul verde de pe mijloc (nu neg ca la un moment dat e posibil sa se intample si asta), la fel cum n-am vazut ca pamantul din scuar sa ajunga pe bulevard (explicatia primariei pentru adaugarea a inca unui rand de borduri). Ba mai mult, abia de acum pamantul este mult inaltat si fata de al doilea rand de borduri, deci riscul e mai mare sa ajunga in strada.
  • +12 (12 voturi)    
    O ce explicatii.. (Marţi, 16 iulie 2019, 10:35)

    AdrianAdr [utilizator]

    Zonele verzi sunt majoritatea pe mijlocul drumului (unde nu prea se parchiaza). Nu cred ca am vazut pana acum in Bucuresti situația: sosea | zona verde | parcare | trotuar | bloc. Am vazut in schimb Sosea | parcare | trotuar cu/sau zona verde | bloc. Dar unde este parcare delimitata nu se urca nimeni pe spațiul verde.

    Parcatul nergulamentar se amendeaza de catre politie, sa vina ZILNIC sa dea amenzi pentru parcare neregulamentara si distrugere (a spatiului verde - eventual sa plateasca re-plantarea si materialele la preturile platite de primarie). Intra si bani la buget si asa educi pe majoritatea sa nu mai parcheze aiurea (nici pentru parchez 5 minute bo$$).

    Si iarna de unde sa incep?:
    - cand ninege abundent zapada tot pe spatiu (fost) verde va fi depozitata sau impinsa de utilajele de dezapezire sau soferii care isi dezapezesc masina.
    - lamele utilajelor nu intra prea aproape de borduri din motive de siguranta.
    - materialele antiderapante de obicei sunt imrastiate pe mijlocul benzii auto nu pe laturi, implicait pe spatiu "verde".
    - cand vine primavara, toate primariile platesc pentru replantare, fie ca e vorba de gazon, floricele, pomi, puieti, etc.
    Asa ca aici vorbim despre cheltuirea fără cap a banului public.
  • +8 (8 voturi)    
    din (Marţi, 16 iulie 2019, 11:25)

    andrei1232000 [utilizator]

    punct de vedere economic este mult mai rentabil sa pui la treaba politia locala sa dea amenzi si sa ridice masinile de pe spatiul verde. Il pui sa plateasca reparatia. Dar din amenzi nu se pot trage spagi sau bani pentru partid. Aceasta este schema: facem lucrari chiar daca sunt inutile pentru ca vin bani, inclusiv la partid. Iar chestia cu noroiul care se scurge, exista o solutie mai simpla: sa mai scoata niste pamant din scuaruri ca sa-i scada nivelul sub cel al bordurii. Pe Maniu sau pus 3 randuri de borduri dar s-a mai adus pamant si acum este iar peste borduri. Inventia cu 3 randuri de borduri este unica in lume. Numai mintile bolnave ale alesilor nostri putea inventa asa ceva.
  • +8 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 16 iulie 2019, 11:26)

    complet_retard [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      În care? (Marţi, 16 iulie 2019, 18:21)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

      că se pun borduri ïn toate sectoarele
    • 0 (2 voturi)    
      Asa sa fie! (Marţi, 16 iulie 2019, 20:28)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

      L-as "condamna" pe Negoita sa traiasca pana la sfarsitul zilelor lui in parcurile pe care le-a betonat. Sa ii facem acolo o casuta de beton (nicio aluzie!), cu banci de beton, fara niciun copac.

      Sa se coaca si sa respire praf pana cand i se vor bulbuca ochii si pana cand nu va mai putea dormi din cauza sufocarii.

      L-as condamna sa viseze numai si numai copaci verzi care cad peste ei si ii rup spinarea, sa urle in chinuri in cosmare toata noaptea si a doua noapte sa pateasca la fel.

      Sa isi plimbe copiii si nepotii prin soare, inecati in praf si nora sa sa se zvarcoleasca tusind de praf in timp ce isi tine copiii de mana,

      +++

      Sa nu aud ca i-am vrut raul prin aceasta postare. Ce i-am dorit este exact binele pe care el il doreste celor din sectorul sau. Nu mai mult, nu mai putin.
  • +5 (5 voturi)    
    negoita (Marţi, 16 iulie 2019, 12:00)

    Andrei Stirb [anonim]

    Ar trebui facut un studiu asupra diafragmelor rosii ale lui Negoita, si vazut ca au cel putin un metru in jos in pamant, cred ca sunt singurele structuri din Bucuresti care ar rezista unei bombe atomice.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu ii mai plac acum... (Marţi, 16 iulie 2019, 13:14)

    ranuhasu [utilizator]

    N-am inteles logica din textul lui Negoita. Tot bordurile erau mai bune pentru ca...ce? De voie, de nevoie, diafragmele sunt din beton armat - aa, nu ii place cum arata si ca nu le mai poate schimba odata la doi ani? Aia e deja altceva. Prin diafragme nu penetreaza radacinile si se pot repara usor local daca sunt lovite de cate o masina. Doar sa le puna membrana hidroizolanta spre interior si aia e. Hai sa incercam sa nu mai sifonam banii asa de usor, la fiecare toana de primar de sector mai schimbam ceva inutil pe buzunarele contribuabililor...
  • +1 (1 vot)    
    Pavele, borduri and pansies (Marţi, 16 iulie 2019, 17:15)

    Dalinar [utilizator]

    Afaceri seculare ale borfasilor prin toate orasele din tara. Astia-s ca lacustele.
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul este (Marţi, 16 iulie 2019, 18:58)

    Razvan_M [utilizator]

    Nicaieri in Europa nu am intalnit masini lasate pe avarii in plina strada (ca sa nu mai vorbesc de marile bulevarde). Pe la Iancului sunt lasate si pe 2-3 randuri pe avarii, in plin bulevard... Iar acolo unde sunt spatii verzi fara protectie (de beton), masinile sunt lasate fara probleme acolo sau in noroi cand ploua.

    In Luxembourg am vazut politist venit cu centimetrul sa masoare cati centimetri a depasit o masina locul special amenajat pt. parcare pe marginea strazii. Amenda a fost cateva sute de euro.

    In Germania, nemtii au fost educati tot cu parul in secolul 19. Aveau obiceiul sa arunce gunoiul pe strada - si nicio amenda nu i-a potolit. Singura solutie a fost o lege care a permis confiscarea proprietatilor faptuitorului - iar de atunci, cand aruncau gunoiul in loc special amenajat, nemtii bateau la usa la vecini ca sa fie martori.

    Mi se par penibile bordurile care se schimba la cateva luni si mi se par si mai penibile monumentele de pe marginea strazii formate din 3-4 randuri de borduri unele peste altele.
  • 0 (0 voturi)    
    Orice om ii trebuie o shpaga. (Marţi, 16 iulie 2019, 21:43)

    Popandau [utilizator]

    Si o pensie de serviciu pentru marile ralizari si pentru ca a luat shpaga. In cazul asta e vorba de borduri. Numarul de borduri arata numarul de incasari reusite.
  • +1 (1 vot)    
    e (Marţi, 16 iulie 2019, 23:13)

    Elfu [utilizator]

    nu mai e la moda puscaria asa ca nu trebuie sa isi faca nimeni probleme...

    oricum romanul nu stie cu ce se mananca chestiile astea - nu stie ca el are si DREPTURI iar administratorul orasului/sectorului/etc are si OBLIGATII