O nouă rectificare bugetară la Primăria Capitalei: încă 10 milioane lei pentru biserici și 16 milioane lei pentru două instituții care fac concerte și evenimente culturale

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:22 Actualitate | Administratie Locala


Primaria Capitalei
Foto: Hotnews
Bugetul Primăriei Capitalei a fost rectificat din nou, cu 64 milioane lei, în ședința Consiliului General de miercuri. Din această sumă, 10 milioane lei vor ajunge la Administraţia Monumentelor şi Patrimoniului Turistic, pentru lucrări de reparații și reabilitare la biserici, o parte monumente istorice, bugetul instituției în 2018 ajungând la 207 milioane lei.

Bugetul Creart va fi suplimentat cu 11,1 milioane lei, ajungând la 79,1 milioane lei, iar cel al ARCUB cu 6,7 milioane lei, ajungând la un total de 55 de milioane de lei. Cele două instituții organizează evenimente culturale. Centrul pentru Tineret al Municipiului Bucureşti va beneficia de o suplimentare de 2,9 milioane lei, bani alocaţi pentru ajutoare sociale. De asemenea, pentru Centrul Cultural Palatele Brâncoveneşti se vor acorda 9 milioane de lei, bugetul instituţiei ajungând la un total de 28,2 milioane lei.

Administraţia Cimitirelor şi Crematoriilor Umane primește în plus 11 milioane de lei, iar  Autoritatea pentru Supravegherea şi Protecţia Animalelor - 6,6 milioane lei.

Direcţia de Arhitectură Peisagistică a Municipiului Bucureşti, recent înfiinţată, primește un buget de 4,4 milioane lei.

Din buget sunt scoase circa 400 milioane lei, finanțările din fonduri europene pe care Primăria Capitalei spera să le atragă în 2018. Bugetul Primăriei Capitalei în 2018 este de 5,77 miliarde lei.

















1438 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Indirect Banii Statului Roman Ajung (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:30)

    un domn [utilizator]

    la Statul Grec..cititi si va minunati...Doamne Miluesteeeeee

    https://doxologia.ro/patriarhia-romana-donat-300000-de-euro-pentru-victimele-incendiilor-din-grecia
    • +1 (5 voturi)    
      mno (Miercuri, 26 septembrie 2018, 17:11)

      lula [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ma crezi ca ma bucur de donatia asta? prefer ca din banii aia sa fie ajutati niste oameni, nu conteaza de unde, decat sa-si cumpere 5 popi masini de zeci de mii de €.
      oricum au facut-o de ochii lumii, nu pentru ca sunt generosi...
      • 0 (0 voturi)    
        Sinistratii Romani ai inundatiilor (Miercuri, 26 septembrie 2018, 19:42)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui lula

        2018...nu conteaza?
        • 0 (0 voturi)    
          trage tu concluziile (Miercuri, 26 septembrie 2018, 22:13)

          anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Pentru BOR - NU.
          Si mai vrei sa te iei dupa popi cu mersul la referendum?
    • +2 (6 voturi)    
      nu neaparat asta e problema (Miercuri, 26 septembrie 2018, 17:17)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      1. nu sunt banii statului roman ci ai contribuabililor
      2. nu ajung la statul grec ci la victimele incendiilor
      3. nu am o problema ca ajutam oameni in suferinta, fie ei si din alta tara.
      4. am o problema cu faptul ca nu asa se face si guvernul romaniei care doneaza banii catre bor si apoi bor care doneaza banii catre unde vor ei, impreuna isi bat joc de noi cetatenii. BOR, daca dorea sa ajute in acest caz specific, initia o colecta de fonduri cu exact aceasta destinatie. Poate as fi donat si eu, cine stie.
    • +1 (5 voturi)    
      tataie... (Miercuri, 26 septembrie 2018, 17:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      te rog sa ma scutesti pe mine de darile la stat si promit ca 10% din scutiri o sa le donez!

      realizezi imbecilitatea comentariului tau acum?!

      bor e scutita de impozite de milioane de euro
      popii sunt platiti din bani publini
      biserica primeste fonduri pt constructii nerambursabile...

      ce procent din toti acesti bani ii doneaza?!

      daca in loc sa finantam o institutie putreda si falsa, am da jumate din banii aia direct unde trebuie am ajunge cu mult mai mult decat 300k euro pt victimele incendiilor din Grecia + inca niste milioane pt spitale calumea si alte lucruri dde genu asta!
      • 0 (0 voturi)    
        dorelee.. (Miercuri, 26 septembrie 2018, 18:17)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        prin gestul BORULUi cu Grecia, exista a N a confirmare ca BORUL se plange ca Nu are, dar primeste, iar ceea ce primeste NU "pastorreste " pentru enoriasii romani ( cei mai fraieri) ci pentru PR ul lor geo-local !

        Sunt Sustinatorul Impozitarii Activelor BOR ului ( @altiro,si gashka lui de talibani ai BOR ului ma afurisesc mereu) dar e regretabil ca NU esti atent la ceea ce am scris legat de BOr anterior

        in rest eticheta cu imbecilitatea sau nu, priveste te in oglinda, apoi sa te intorci la tastatura
  • +3 (5 voturi)    
    cata promiscuitate (Miercuri, 26 septembrie 2018, 15:36)

    moka [utilizator]

    gretzos.
    halal moralitate din partea bor
    • 0 (0 voturi)    
      cum adica?! (Miercuri, 26 septembrie 2018, 17:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui moka

      este stiut ca daca dai spaga lu God 10% din ce furi... esti curat!
  • +3 (3 voturi)    
    daaaaaaa (Miercuri, 26 septembrie 2018, 17:25)

    liviu_ [utilizator]

    bani pt biserici!
    acolo ne tratam si acolo invatam!
  • +4 (4 voturi)    
    plata promisa la sedinta PSD de vineri? (Miercuri, 26 septembrie 2018, 17:36)

    taro [utilizator]

    Dragnea achita notele de plata?
  • +1 (1 vot)    
    idee (Miercuri, 26 septembrie 2018, 20:12)

    gica69 [utilizator]

    idee moka : faceti biserici dar legati-le intre ele cu linii de metrou .... ptr orice eventualitate, primarii care este se pun bine si Cel de sus si cu Cel de jos ...... ca nu se stie ... basca : avem si noi metrou
    • 0 (0 voturi)    
      Cel de jos? (Miercuri, 26 septembrie 2018, 22:15)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui gica69

      Sper ca mai are smoala in cazane pentru hotii de la PSD!
      • 0 (0 voturi)    
        intrebare dificila (Joi, 27 septembrie 2018, 19:52)

        gica69 [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        cica ptr psd au un anunt la intrare : "voi veniti cu smoala de acasa, ca nu ne ajunge pana la Apocalipsa cata ne-ar trebui ptr FSN/PDSR/PSD/etc "
  • +1 (1 vot)    
    Mita pentru referendum (Miercuri, 26 septembrie 2018, 21:45)

    N00ne [utilizator]

    Asta e evident "donatia" pentru propovaduirea referendului. Doar la spalat creiere si la bagat frica in cei mai saraci cu duhul se pricep cel mai bine preacuviosii...
  • +2 (2 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Miercuri, 26 septembrie 2018, 22:55)

    XLXL [utilizator]

    primaria asta e pusa pe terminat toti banii, numai in imbecilitati fanfaronade ...
  • +2 (2 voturi)    
    nu se dau ptr biserici (Joi, 27 septembrie 2018, 1:21)

    Coco Whistle [utilizator]

    ci ptr popa daniel si voturi adica prostitutie.