Politia Locala a Municipiului Bucuresti a inceput sa le spuna soferilor de taxi care folosesc aplicatiile Clever Taxi si Star Taxi sa nu le mai foloseasca / Reprezentanti Clever Taxi si Star Taxi: Este un abuz si o forma de intimidare

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 29 decembrie 2017, 16:20 Actualitate | Administratie Locala


Aplicatiile Star Taxi si Clever Taxi
Foto: Hotnews
Politia Locala a Municipiului Bucuresti a inceput sa le spuna soferilor de taxi care folosesc aplicatiile Clever Taxi si Star Taxi sa nu le mai foloseasca si au incheiat procese verbale in care se consemna ca acestia folosesc aplicatiile, au confirmat pentru HotNews.ro reprezentantii celor doua companii. Soferii de taxi nu au fost amendati, iar reprezentantii celor doua companii spun ca acest lucru nici nu este posibil, potrivit reglementarilor actuale. Reprezentantii Star Taxi si Clever Taxi spun ca actiunile autoritatii locale sunt un abuz si o forma de a intimida soferii. 

"Intai au inceput sa anunte dispeceratele de taxi membre COTAR, pe statii, ca soferii sa nu mai foloseasca Star Taxi si Clever Taxi. Apoi Politia Locala a Municipiului Bucuresti a venit in statiile de taxi de la AFI Cotroceni si Mall Vitan si au facut niste constatari, procese verbale in care s-a constatat ca soferul foloseste aceste aplicatii pentru preluarea comenzilor. Soferii au fost intrebati ce aplicatii folosesc si li s-a spus sa nu mai lucreze cu aceste aplicatii pe viitor si sa foloseasca doar aplicatiile dispeceratelor. Nu s-a aplicat nico sanctiune aseara. Intelegem ca astazi sunt din nou pe strazi oamenii din Primarie. Noi consideram ca a fost un abuz orchestrat de dispeceratele de taxi. Primaria nu face decat sa respecte ce dicteaza dispeceratele. Este un abuz ce face Primaria si se incearca eliminarea din piata a singurei metode sigure de a comanda un taxi in Bucuresti", a declarat pentru HotNews.ro Dan Cojocaru, director general Star Taxi.

"In primul rand, acea reglementare nu este nicaieri publicata, nu este trecuta in Monitorul Oficial, ca sa putem sa afirmam ca este in vigoare. Asta este prima problema. A doua problema este ca potrivit acelei reglementari, furnizorii de comenzi ar trebui sa fie amendati, insa potrivit documentului respectiv furnizori pot fi doar dispeceratele, noi avand o aplicatie de comunicare intre clienti si soferi, directa, fara intermediere, deci in cazul nostru nu se aplica.  Amenda nu se va putea aplica niciodata soferilor, nu este niciun fel de baza legala pentru asta. Ce s-a intamplat aseara au fost niste procese verbale de constatare in care politistii locali au facut un abuz in incercarea de a intimida soferii ca sa nu mai foloseasca aplicatia si au scris un proces verbal de constatare. Nu este un avertisment, nu scrie nicaieri ca este ilegal, doar constata ca foloseste aplicatia Clever Taxi", a declarat pentru HotNews.ro Mihai Rotaru, director General Clever Taxi.

Pe 19 decembrie, Consiliul General al municipiului Bucuresti, la propunerea primarului Gabriela Firea, a aprobat modificarea regulamentului de taximetrie din Bucuresti astfel incat pe teritoriul municipiului Bucuresti  serviciile de dispecerat sa devina obligatorii  pentru toate taxiurile transportatorilor autorizati de Autoritatea de Autorizare a Primariei Municipiului Bucuresti. Aceasta prevedere va afecta Clever si Star Taxi, posibil si  Uber si Taxify, care nu sunt dispecerizate. Citeste aici mai mult.


Citeste mai multe despre   


















10282 vizualizari

  • +62 (68 voturi)    
    PLM B (Vineri, 29 decembrie 2017, 16:24)

    Nevermind [utilizator]

    organul lui firutza
    • +21 (21 voturi)    
      Politia lcala trebuie desfiintata (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 8:33)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Ce este politia locala si ce vrea ea de la noi?
      Se vrea un organ de forta paralel, la dispozitia politicului, asa cum intalnim in tarile din Afrca?
      Toate astea pe banii nostri?
      Nu mersi. Trebuie desfiintata. Nu e normal sa ai asa ceva. Mai trebuie garzile patriotice si opera va fi desavarsita.
      Jnadarmeria si politia depolitizate sunt suficiente.
      Mai trebuie ca si controlorii de pe tren si autobuze sa faca parte din politii locale si garzi patriotice si zimbabwe si venezuela scrie pe noi.
      Trebuie desfiintata si daca e cazul angajati la MAI ca si asa se plangea ministresa ca au lipsa de personal.
      • +1 (9 voturi)    
        nu numai... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 10:00)

        Sar Castic [utilizator] i-a raspuns lui moka

        Nu numai politia locala! De ce evidenta populatiei e facuta de politie? Numai intr-o sectie de politie am numarat 5 comisari sefi care se ocupau numai de asta! Plus nu stiu citi functionari! Si tot le trebuie doua luni sa elibereze o carte de identitate. Nici de alea nu am avea nevoie, dar asta e alta poveste! Treaba asta trebuie lasata unor functionari specializati in primarii, nu de functionari cu grad si sallarii mari. De fapt aici se regasesc o gramada de nepoti, cumetre, amante, prietene cu piele portocalie si par vopsit etc!

        De ce politistii rutieri dau amenzi la pietoni ca trec strada nepermis? Tot militieni au ramas? Trecerea strazii e o problema pentru primarie - re-organizarea mobilierului urban in mod stiintific. Poate trebuie pus acolo o trecere de pietoni! Nu trebuie sa fim politienizati pentru orice - sigur ei au mai importante probleme de rezolvat!

        La fel si cu amenzile pentru parcare nepermisa! Astea trebuie date de agenti de parcare civili, nu de politisti.

        Politia trebuie sa serveasca polulatia, nu sa o numere, sa o asupreasca, dispretuiasca etc!

        Cum au spus si altii, tot asta, pe banii nostri!
  • +80 (84 voturi)    
    . (Vineri, 29 decembrie 2017, 16:30)

    theo667 [utilizator]

    Politia locala, ciomagul din mana primarilor feudali da ''amenzi''pentru ceva ce nu este trecut in nici o lege. Madam, ceea ce nu este interzis este permis, spre exemplu sa citesti o carte, sa iti inchipui ca exista si orase mai frumoase decat Voluntari, sa uiti ca ai plecat din fundul Moldovei si ai ramas cu mintea acolo, etc
    • +2 (6 voturi)    
      Pol Locala (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:05)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Poate da amenzi in baza Hotararilor de Consiliu Local sau General
      • +1 (1 vot)    
        Și (Duminică, 31 decembrie 2017, 13:11)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

        care este HCL/G invocat? Și aplicat?
    • +24 (24 voturi)    
      PLB isi arata din nou inutilitatea si prostia! (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:52)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      1. Inutilitatea pentru ca este doar o unealta in mana unui primar care comite abuzuri
      2. Si prostia pentru ca politistii locali nu au inteligenta sa nu execute ordine abuzive.

      Firea din nou e contra firii...

      De exemplu, daca Firea ar fi fost un general sarb la Srebenita, politistii aia locali ar fi executat ordinele si ar fi fost judecati la Haga pentru crime de razboi...
    • -18 (30 voturi)    
      au plecat si altii (Vineri, 29 decembrie 2017, 19:52)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Din fundul Moldovei si i-ai studiat..
      Incearca sa gandesti cu capul nu cu fundul cand scrii altfel nu se va schimba nimic si veti primi si o cafteala la propriu
      • -8 (16 voturi)    
        ce (Vineri, 29 decembrie 2017, 22:46)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        mi-e fundul moldovei de unde provine toapa, ce mi-e fundul bessarabiei de unde vii tu.
      • +8 (12 voturi)    
        Prinde-ma daca poti, bai Wostok ! (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 8:29)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Si vezi ca scrii cu accent ! :))
  • +23 (25 voturi)    
    Pai stiti de cei ????? (Vineri, 29 decembrie 2017, 16:46)

    cartofil [utilizator]

    Cei mai mari patroni de firme de taxi si de statii din tara sunt fosti militieni, securisti si procurori (poate face vreun ziarist un studiu despre acest subiect). Pana acum nu au avut prea mate concurenta, daca aparea vreun pitifelnic il distrugeau cu relatiile pe care le-au pastrat, omorand omul cu amenzi. Acum sunt pe cale sa piarda controlul acestei afaceri manoase. Si atunci isi folosesc prietenii din ministerul tov. Dan sa-si intimideze concurenta.
  • +12 (12 voturi)    
    HOTNEWS - Typo (Vineri, 29 decembrie 2017, 16:47)

    liviul2006 [utilizator]

    "s-a constatat ca soferul foloseste aceste aplicatii pentru preluarea amenzilor." Cred ca este "comenzilor" in loc de "amenzilor"

    N.R.: Am corectat. Multumim!
  • +13 (13 voturi)    
    ce nu (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:02)

    nahir [utilizator]

    face o femeie pentru iubirea vietii ei, Pandele???
  • +19 (21 voturi)    
    Pai (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:02)

    mimiloi [utilizator]

    n-au protestat ei contra "platformelor digitale"?
    Sau asa li s-a comandat de la mafia ilfoveana?
    Ar fi trebuit sa protesteze impotriva deciziilor primariei.
    Acum sa taca si sa inghita.
    • +17 (17 voturi)    
      exact (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 7:08)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

      da' exact asta am gandit cand am citit titlul.

      in loc sa inchida manelele si sa isi spele masinile si sa-i doara pe ei la basca de uber si altii, dumnealor protestau la guvern sa le inchida concurenta pe baza unor criterii arbitrare.

      surpriza, pe baza acelorasi criterii arbitrare va inchide si pe voi pentru ca de muls trebuie sa mulga doar cine trebuie.
  • +10 (10 voturi)    
    De fapt asta era miza (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:04)

    t4v1 [utilizator]

    Ca Politia Locala sa execute vointa primaritei
  • +21 (21 voturi)    
    Dupa principiul (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:07)

    ady77 [utilizator]

    Multa carte nu se cere, sa fi prost sa ai putere.
    militia locala Bucuresti.
  • +16 (16 voturi)    
    abia astept! (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:09)

    anonim3 [utilizator]

    Vreun destept fie din primarie, fie dintre cei numiti la politia locala, sa aplice o amenda sau alt tip de sanctiune pe o decizie nepublicata. Sa vezi ce frumos dosar de abuz se poate face!
  • +16 (18 voturi)    
    Ce il intereseaza pe militian (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:12)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    daca folosesc messenger sau whatsapp?

    Aceasta actiune incalca drepturi fundamentale ale omului. Refuzati sa raspundeti la intrebare! Daca incearca sa va ia telefonul, le faceti plangere pentru talharie.
  • +17 (19 voturi)    
    STAR TAXI (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:20)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Este ceva ce functioneaza bine ; de ce dracu'si baga aia nasul ? Afurisita,cine drac' a ales-o ?
  • +10 (10 voturi)    
    de ce s-au inventat politiile locale? (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:28)

    ouyang [utilizator]

    exact.
  • +18 (20 voturi)    
    antinatie (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:34)

    AlOm [utilizator]

    Proasta, parte din sleahta de incompetenti, de da cu 30 de ani inapoi...

    orice urma de progres va disparea in curand.

    O sa iesiti la coltul strazii s chemati taxi de la telefonul cu manivela...
  • +20 (20 voturi)    
    dap (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:57)

    xox [utilizator]

    Politia locala ar trebui sa amendeze maimutele care refuza pasageri si cer plata curselor de taxi dupa bunul plac. Care blocheaza doua benzi din sosea insa nu fac asta...
  • +16 (16 voturi)    
    Un abuz sinistru (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:57)

    Heruvim [utilizator]

    De sorginte bolsevica. Animalele astea pun acum politia sa intimideze populatia ILEGAL!!!
  • +21 (21 voturi)    
    Deci nu verifica (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:59)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    curatenia din masini, daca refuza sau nu curse, daca elibereaza sau nu act fiscal, daca supra-taxeaza. Apropos, parca tarifele marite functie de cerere si oferta de la Uber erau printre motivele invocate de taximetristi.
  • +16 (16 voturi)    
    Intrebati-i pe servitorii de la locala (Vineri, 29 decembrie 2017, 18:04)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    in baza carei legi pot ei sa ceara asa ceva.
  • +13 (13 voturi)    
    Si eu constat (Vineri, 29 decembrie 2017, 18:17)

    Ali Mentara [utilizator]

    Ca gaina mea e mai inteligenta.
  • -7 (21 voturi)    
    stiri din gaoaza (Vineri, 29 decembrie 2017, 18:32)

    drup [utilizator]

    pe noi, restul romanilor din orasele mari cu Uber, clever si apa calda nu ne intereseaza ce se intampla in jegul vostru de oras.
    • +10 (12 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 4:11)

      rocknum [utilizator] i-a raspuns lui drup

      Sindromul provincial loveste din nou
      • +1 (1 vot)    
        nu fii (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 18:07)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

        rautacios.
        Ce, e de colo sa te duci in fundul curtii cu UBER?
    • +3 (5 voturi)    
      Stimate drup (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 13:14)

      Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui drup

      Este vina mea ca nu ai apa calda, Clever si Uber?
  • +9 (9 voturi)    
    Se numeste comunism (Vineri, 29 decembrie 2017, 19:02)

    un_carnat [utilizator]

    La fel au facut si cu Statutul Elevului, unde elevii nu mai au voie sa iasa in timpul orei nici pentru a merge la baie.
  • +20 (20 voturi)    
    Dragi bucureșteni, (Vineri, 29 decembrie 2017, 19:30)

    @mario [utilizator]

    ieșim și noi la vot data viitoare mai cu talent?
    • 0 (16 voturi)    
      Eu vin, pun stampila pe USR, (Vineri, 29 decembrie 2017, 22:53)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui @mario

      e singurul partid care nu e tiranie.

      Dar cu saracii din SE si NV, cum facem? Cum ii educam ca PSD ii tine saraci cand ei numai saracie cunosc?
      • +8 (10 voturi)    
        Minus (Vineri, 29 decembrie 2017, 23:59)

        Gotal [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        Minus de la mine. Saracii din NV?! NV-ul PSDist?! Mai multa informare. In rest, da USR.
      • 0 (4 voturi)    
        tipic bucurestean incurca estul cu vestul (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 10:17)

        drup [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        NV e Cluj - capitala a Ardealului si cu o gramada de firme de IT, productie, universitati.
        SE e Constanta - al 2-lea PIB pe locuitor din Romania si singurul nostru port mare.
    • +1 (1 vot)    
      nu (Duminică, 31 decembrie 2017, 2:21)

      I [utilizator] i-a raspuns lui @mario

      stai linistit. O sa aibe grija psd sa puna alegerile in ceva weekend prelungit, si iar nu o sa voteze lumea.
  • +13 (13 voturi)    
    Politia (Vineri, 29 decembrie 2017, 20:24)

    gdans [utilizator]

    Deci daca ma gaseste cu una din aplicatii active sau doar instalate, ma aresteaza.
  • +16 (16 voturi)    
    chiar si daca.. (Vineri, 29 decembrie 2017, 20:44)

    g01an [utilizator]

    chiar si daca hotararea era publicata, ce jurisdictie ar avea politia locala sa opreasca pe cineva si sa-i retina din timpul de la locul de munca? as intelege daca era o actiune a politiei rutiere sau daca era o investigatie a politiei generale, dar politia locala nu are atributiile necesare.
    • +6 (6 voturi)    
      precizare (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 11:54)

      charlie666 [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Exact! Observ in unele comentarii ca se face confuzie intre Politia Romana si politia locala, confuzie atent intretinuta de cei din urma!
      Acestia sunt fostii gardieni publici, angajati ai primariei, cu un statut incert; recent a fost nevoie de o decizie a ICCJ pt a le taia elanul pe linia sanctiunilor la regimul rutier. Sunt produsul grandomaniei primarilor de a fi mici dumnezei la ei in comunitate, avand ceva sclavi la dispozitie, eventual si cu ceva mascatzi, daca se poate... :)
      Aici am gasit cam cele mai clare lamuriri cu privire la aceasta struto-camila, mare sugativa a fondurilor publice.

      http://www.politisti.ro/articole/politia/schimbarea-denumirii-de-politie-locala-cu-garda-publica-r29/?tab=comments#comment-345
      http://www.politisti.ro/forums/topic/1123-situatii-in-care-politia-locala-incalca-legea/?page=69
  • +16 (16 voturi)    
    masuri retrograde si impotriva clientilor (Vineri, 29 decembrie 2017, 23:45)

    jorj_bv [utilizator]

    Aplicatiile asigura rapiditatea gasirii unui taxi cautand la mai multe firme simultan, se putea plati direct din aplicatie fara sa fluturi cardul in masina unui strain, poti vedea notele primite de sofer si actiona in functie de ele, unii aveau poza masinii si/sau personala, pretul era specificat in aplicatie, se poate comunica direct cu soferul, ii poti vedea pozitia.
    Chiar nu vad interesul nimanui in afara patronilor de firme mari de taximetrie care sunt mai des apelati fara aplicatii.
  • +10 (12 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 4:12)

    rocknum [utilizator]

    Porcaria asta se intampla pentru ca pierdeau cei care aveau dispecerate.
    • +6 (6 voturi)    
      Care sunt fosti militieni, securisti, activisti... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 10:34)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      de partid si de stat. O mizerie.
  • +4 (8 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 10:00)

    liviu_ [utilizator]

    militia locala
    minerii... pardon jandarmii
    sunt doar unelte politice si nimic mai mult...
    ambele institutii ar trebui reformate sau desfiintate!

    Da, este un abuz si este o dovada clara ca primaria NU respecta legea! De asemenea militia locala NU respecta legea!

    psdul este (dovedeste inca odata) un partid de hoti (interese cu firmele de taxi) si un partid care actioneaza in interesul propriu si IMPOTRIVA intereselor cetateanului!
  • +2 (2 voturi)    
    MILITZIENIIIII (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 10:09)

    MoemBius [utilizator]

    Ce poti sa le ceri

    MILITZIENI
    Ingradirea drepturilor personale
    Ce ar merita astia sa pateasca?
    Discriminareaa......e pe felie?
    Se intreprind masuri?
    E grija lu madam primar ce am yo pe telefonu mobil?
    e Grija lu Politia Locala ce am eu pe telefon?
    Conform CAREI legi actioneaza?
    ALO
    Politia (si nu ma refer la aia locala)
    Se aude?
  • +3 (5 voturi)    
    Politia locala = apa de ploaie (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 10:59)

    Captain Obvious [utilizator]

    I-am chemat de 3 ori pentru că vecinul la locul de parcare mă blochează și nu pot intra in mașină. De fiecare data s-au dovedit la fel de incompetenți
  • +2 (2 voturi)    
    Consiliul Concurentei (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 11:39)

    marc.andre [utilizator]

    Consiliul Concurentei ar trebui sa se auto-sesizeze si sa suspende sau anuleze in justitie masura anti-concurentiala adoptata de Firea.
    • -2 (6 voturi)    
      ba pardon: (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 13:31)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      ar trebui desfintate atat consiliul concurentei cat si TOATE celelalte comitii, comitete, consilii, organisme sau alte diferite organe cu tot felul de atributii de "reglementare"... lasati dracului PIATA - respectiv consumatorul - sa faca selectia in functie de propriile prioritati si interese... asta ar incuraja concurenta reala... si NU "reglementarea" comunistoida care a fost, este si intotdeauna va fi o sursa de coruptie si abuz ... si DA: ma refer SI la musuroiul de birocrati de lux de la bruxelles la care se inchina cu evlavie toti ratatii care ar muri de foame daca n-ar avea "statul" in spate...

      in rest ramane cum am vorbit:
      cainele moare de drum lung...
      si mai ales:
      "aceeasi mizerie"
      • +1 (1 vot)    
        O idee buna care insa denota faptul ca... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 16:03)

        Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui un_anarhist_moderat

        ... este gandita insuficient.

        Cum pot eu consumatorul sa imi dau seama ca un produs corespunde sau nu standardelor? Fac expertiza de capul meu? La cine? Pai chimistul vecin de bloc e bun sau trebuie sa fie unul cu un laborator atestat ca poate sau nu determina concentratia de nitriti aia de nu stiu cate parti pe milion? TU CONSUMATORUL cum simti acea concentratie in apa - sa zicem?
  • +7 (7 voturi)    
    Farfusa atropinata (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 11:44)

    newuluc [utilizator]

    de la mizeria3 voieste sa candideze la presedentie. Daca NU iesiti la vot o s'o aveti pe cap pe cusatoreasa (NU croitoreasa) tzatza firea. Asa ca fiti cu bagare de seama si nu va mai loati dupa miuistii care apar la tembelizor in timpul votului si spun ca ei se duc la schi ca n-au cu cine sa voteze. Aia pun botu si se prostitueaza pentru o suma mai mica decat tarfele de la colt de strada.
    Despre politia locala, ea este militia personala a ciumei rosii. Toti incapabilii, golanii, care habar n-au de capul lor sunt acum in aceste ... cete