UPDATE Un tren în care se aflau aproximativ 140 de pasageri a deraiat în județul Hunedoara / O persoană a fost rănită / Reacția ministrului Șova

de MH     HotNews.ro
Duminică, 23 decembrie 2018, 8:52 Actualitate


tren deraiat
Foto: Departamentul pentru Situatii de Urgenta
Două trenuri - unul de pasageri și celălalt de marfă - au deraiat duminică dimineață, în județele Hunedoara și Caraș-Severin. Trenul de persoane circula pe ruta Constanța-Arad, iar în judeţul Hunedoara au deraiat trei din cele șase vagoane ale garniturii. În tren se aflau aproximativ 140 de pasageri, iar o persoană a fost rănită, fiind aruncată în afara garniturii.


UPDATE Primele trei vagoane ale trenului au fost cuplate la o locomotivă Diesel, continuând călătoria către destinație, la mai bine de trei ore de la producerea incidentului.

Ultimele trei vagoane (două deraiate și un vagon cu probleme tehnice la calea de rulare) au fost decuplate si rămân la fața locului.

UPDATE CFR Călători: În cele trei vagoane deraiate se aflau aproximativ 60 de pasageri

CFR Călători a anunțat că o locomotivă Diesel va prelua garnitura de tren, iar pasagerii își vor continua călătoria spre destinația finală.

Potrivit CFR, incidentul s-a produs în jurul orei 07.15, când ultimele trei vagoane aflate în compunerea trenului IR 1821 Bucureşti Nord - Arad au deraiat între stațiile Petroșani -Subcetate. În cele trei vagoane deraiate se aflau aproximativ 60 de pasageri, iar în celelalte vagoane aproximativ 80 de călători, mai precizează CFR Călători.

CFR mai transmite că pasagerii care au bilete/abonamente la trenurile afectate şi vor să renunţe la călătorie vor primi, la cerere, contravaloarea pentru parcursul neefectuat, conform Regulamentului de transport pe calea ferată în vigoare.

Conform Departamentului pentru Situații de Urgență, trenul a lovit și un stâlp de electricitate, iar incidentul a avut loc pe un sector cu restricții de viteză.

O persoană care stătea lângă ușa trenului a fost rănită, suferind fracturi la picioare și fiind transportată la spital în stare de conștientă.

DSU precizează că a fost declanșat Planul roșu în urma acestui accident și s-au făcut verificări printre călători pentru identificarea si altor persoane cu leziuni în urma accidentului, însă ceilalți pasageri nu au avut nevoie de îngrijiri.

Trenul se deplasa pe ruta Constanța - Arad. Toți pasagerii vor fi preluati si transportați la Petroșani.

Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență Hunedoara, toți pasagerii au fost mutați în cele trei vagoane neafectate ale trenului, iar la fața locului se deplasează o nouă locomotivă.

De asemenea, conform Infotrafic, circulaţia feroviară este întreruptă duminică dimineață între staţiile CF Berzovia şi Oraviţa (judeţul Caraş-Severin), după ce şase dintre cele nouă vagoane ale trenului marfar 69498 au deraiat, din motive tehnice. Trenul transporta cereale, apaține unui operator privat și circula pe relaţia Grădinari - Timişoara Nord. În urma accidentului nu au existat victime.


















2554 vizualizari

  • -18 (26 voturi)    
    Operatorii privați distrug căile ferate romane (Duminică, 23 decembrie 2018, 9:41)

    simplex1 [utilizator]

    Dupa accidentul de la Craiova când un operator privat a distrus jumătate din podul de la Cârcea acum tot un particular a deraiat cu 6 vagoane stricând o cale ferata în județul Caras Severin.

    Parca vad ca și IR 1821 Constanța - Arad a deraiat tot datorita vreunui marfar privat care a stricat șina.

    Citat:
    "Conform Infotrafic, circulaţia feroviară este întreruptă duminică dimineață între staţiile CF Berzovia şi Oraviţa (judeţul Caraş-Severin), după ce şase dintre cele nouă vagoane ale trenului marfar 69498 au deraiat, din motive tehnice. Trenul transporta cereale, apaține unui operator privat și circula pe relaţia Grădinari - Timişoara Nord. În urma accidentului nu au existat victime."
    • +12 (14 voturi)    
      Glumesti nu? (Duminică, 23 decembrie 2018, 13:53)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Vrei sa spui ca liniile ferate vechi de peste 50 de ani si neintretinute, cu 0 investiii si imbunatatiri, in stare de paragina sau furate si date la fier vechi, au mers exceptional pana acum, cand "operatorii privati le-au stricat"?

      De cat timp, oare, avem operatori privati? Mai sa fie, dar pe bune de nu imi dau jos palaria in fata lor. PSD si PCR au construit niste cai ferate exceptionale, din titanium rezistente la bombe nucleare si cu toate astea operatorii privati le-au gasit niste slabiciuni. Pai cum sa nu ii apreciezi?

      Avem doua variante aici: fie comunistii (inclusiv cei "contemporani") nu au facut o treaba suficient de buna, fie.... si stiu ca nu va crede nimeni varianta asta, dar poate, totusi, cine stie, lipsa imbunatatirilor din ultimii 30 de ani a dus la chestia asta.

      Dar stim, nu e vina PSD-ului, e vina mediului privat, ca intotdeauna.

      Oricum, iti multumesc ca m-ai facut sa rad. Era sa am o zi deprimanta dar m-ai ajutat. Multam! Sa mai vii cu glume d-astea ca macar acum cand rememoram jertfa erorilor adevarati de acum aproape 30 de ani, nu trebuie sa stam numai tristi.
      • -1 (3 voturi)    
        La Craiova privatul a distrus investiția statului! (Luni, 24 decembrie 2018, 3:43)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        La Craiova un marfar particular a intrat pe o porțiune de cale unde se executau lucrări de reparație finanțate de stat. Nu doar ca a avariat ce se făcuse dar jumătate din pod trebuie acum reconstruit.

        Statul învestește în infrastructura și particularii strica.
        • -1 (1 vot)    
          Semnalele și macazele nu sunt private, (Marţi, 25 decembrie 2018, 14:32)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          calea ferată nu e șosea, iar locomotiva nu are volan. Locomotiva merge pe unde o duc macazele. Macazele și semnalele sunt operate de structuri de stat, nu de structuri private.
          • +1 (1 vot)    
            Tu de oprire la semnal ai auzit? (Joi, 27 decembrie 2018, 11:10)

            simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Macazul nu salvează trenul dacă mecanicul nu oprește la culoarea roșie. Cum ai fi vrut sa fie? Conectat la contrasens ca dacă mecanicul nu vedea culoarea roșie și locomotiva avea frâna automata izolata trenul sa intre pe firul care nu era în lucru și astfel sa se ciocnească cu cel care venea din sens opus undeva dincolo de pod?!
  • -2 (18 voturi)    
    Daca o lasa Iohannis pe (Duminică, 23 decembrie 2018, 9:59)

    Rahan5 [utilizator]

    Olguta Vasilescu la Ministerul Transporturilor, cum era planificat initial de Dragnea, nu se intampla accidentul asta.
    Din cate imi amintesc Olguta are studii de Inginer cu Doctorat la Facultatea de Drumuri si Poduri. Parca tema Doctoratului era despre
    metode moderne de intretinere a terasamentului si sinelor de cale ferata.
    • +15 (15 voturi)    
      Drumuri si Poduri (Duminică, 23 decembrie 2018, 13:23)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Sectia Trotuare?
    • +5 (5 voturi)    
      Cu siguranta , daca era volguta ministru (Duminică, 23 decembrie 2018, 16:21)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      in doua saptamani toate caile ferate erau modernizate!
  • +18 (20 voturi)    
    Comunistii de la CFR sunt incapabili (Duminică, 23 decembrie 2018, 10:25)

    emil bobu [utilizator]

    sa intretina caile ferate.

    Prin toata tara se darama poduri, banii de investitii dispar in buzunarele PSD si daca mor oameni nu e nicio problema, PSD va gasi un acar Paun pe care sa dea vina.

    Orice, numai sa nu recunoasca esecul total al CFR-ului, o cloaca comunista de prosti si slugi de partid.
  • +18 (18 voturi)    
    Asasini ! (Duminică, 23 decembrie 2018, 10:58)

    gmb72 [utilizator]

    Murim ca idiotii pe drumuri imposibil de utilizat cu masini produse in secolul XXI, murim prin spitale mizerabile si lipsite de medici si aparatura, murim prin trenuri care merg pe cai ferate lasate in paragina, ne sunt distrusi psihic copiii in scoli care-i robotizeaza in loc sa-i invete sa gandeasca...Si toate astea pentru ca de 30 de ani, ne lasam condusi sau alegem pramatii care se gandesc numai la ei si-si tradeaza tara si neamul pentru un blid de linte... Din care ne lasa sa lingem si noi resturile, pretinzand si recunostinta pentru asta !....
    Oare cat ne mai lasam condusi de cretini, hoti si banditi ? Nu putem sa cascam bine ochii la buletinele de vot, nu trebuie sa gandim decat odata la 5 ani !.... Trebuie sa asteptam sa ne ajunga cutitul la os si sa curatam clasa politica numai cu furci si topoare, asa cum am procedat de cateva ori de-a lungul istoriei ?!?.....
    • -8 (10 voturi)    
      Ha ha ha! (Duminică, 23 decembrie 2018, 12:42)

      SCRAMBLED [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      Daca as fi fost la vot cascam ochii degeaba...
      Ce trebuia sa vad pe buletinul de vot?
      Promisiuni aiurea? Cu to(n)tii promit marea cu sarea.

      Poate o sa ma duc la vot, dar cu ochelarii din aia care maresc. Ce maresc? ILUZIA.
  • +13 (13 voturi)    
    Terasamente criminale (Duminică, 23 decembrie 2018, 11:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Banii pentru reparatii ii fura CIUMA ROSIE ticaloasă care conduce România. Soselele si caile ferate produc anual MII de victime datorita resurselor bugetare alocate pentru intretinere. Este doar una din multele CRIME produse de psd+alde=fsn=pcr
    • +4 (6 voturi)    
      Nu te enerva asa. (Duminică, 23 decembrie 2018, 15:02)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Dancila va da drumul la niste Reparatii de Terasament in Parteneriat Public-Privat. O sa mai faca niste deplasari prin Oman si Emiratele Unite ca sa aduca bani de acolo pentru asa ceva.
  • 0 (6 voturi)    
    a deraiat (Duminică, 23 decembrie 2018, 11:55)

    Dodel540 [utilizator]

    pentru ca mergea prea incet
    • +3 (3 voturi)    
      Primul care pune punctul pe i (Duminică, 23 decembrie 2018, 23:46)

      **#** [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Iti dai seama ca daca statea pe loc facea praf si gara urmatoare?!? Doamne fereste!
  • +6 (8 voturi)    
    Trenul a plecat din Deva (Duminică, 23 decembrie 2018, 11:59)

    merace [utilizator]

    La ora 11.50, trenul 1821 a plecat din Deva, cu 212 minute intarziere fata de program.
  • +14 (14 voturi)    
    asa ceva sfideaza legile fizicii! (Duminică, 23 decembrie 2018, 12:57)

    N.S. [utilizator]

    trenul sa deraieze, desi merge cu viteza melcului! :))