​Un ziar moscovit publica lista victimelor rusesti in razboiul din estul Ucrainei - 2.000 de soldati ucisi, 3.200 raniti grav

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 26 august 2015, 17:44 Actualitate | Russia Report

Un ziar moscovit, Business Life (Delovaya Zhizn), care trateaza in general subiecte economice a publicat un articol intitulat "Cresteri ale platilor alocate militarilor in 2015" si care prezinta ceea ce par a fi cifre oficiale ale soldatilor rusi ucisi sau care au ramas invalizi in razboiul din estul Ucrainei, scrie Forbes.

Cenzorii din Rusia au sters rapid materialul dar nu inainte de a fi reperat de ziarul ucrainean Novy Region (New Region).

Iata mai jos continutul acestui articol, in traducerea Forbes:

"Compensatii pentru personalul militare care participa la actiunile militare din Ucraina in 2014-2015

In plus, guvernul rus, printr-o decizie legata de compensatiile banesti pentru personalul militar care participa la actiuni in estul Ucrainei, a adoptat compensatii pentru familiile personalului militar care a fost ucis luand parte la actiuni militare in Ucraina de trei milioane de ruble (circa 50.000 de dolari). Pentru persoanele care au ramas invalide in timpul actiunilor militare, compensatiile sunt de 1,5 milioane de ruble (circa 25.000 de dolari). O plata de 1.800 de ruble este avuta in vedere pentru luptatorii cu contract pentru fiecare zi de prezenta in zona de conflict. In total, pana in 1 februarie 2015, compensatii banesti au fost platite pentru mai mult de 2.000 de familii cu soldati ucisi si pentru 3.200 de personal militar care a suferit rani grele considerate invaliditate".

Aceste informatii au fost publicate in ciuda faptului ca presedintele rus Vladimir Putin a semnat in mai un decret care clasifica drept secret de stat pierderile inregistrate de armata in timpul "operatiunilor speciale" pe timp de pace

Pe langa alte capete de acuzare legate de divulgarea secretelor de stat, familiile victimelor care ofera informatii legate de victime risca sa piarda compensatiile financiare.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5054 vizualizari
  • +26 (30 voturi)    
    Ce risipa de vieti! (Miercuri, 26 august 2015, 17:54)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Incredibil! 5200 de victime rusesti fiindca Putin a ramas mintal in Razboiul Rece!

    2000 de morti fiindca tatuca Novy Stalin incearca din greu sa fie relevant in politica internationala...

    Ce sa mai zic...
    • +13 (15 voturi)    
      incet dar sigur..... (Miercuri, 26 august 2015, 18:12)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      ....piticul atomic ramane fara pantaloni.
      Mnciunile nu mai pot fi acoperite si adevarul va tasni la suprafata.
      Stati sa vedeti reactia populimii rusesti, la aflarea imenselor averi pe care putinica si gasca au dosit-o din banii mujicului de rand.

      Pacat de atatea vieti irosite, din cauza unui "imblanzitor de rate".
      • +2 (2 voturi)    
        Va amintiti camioanele umanitare albe! (Joi, 27 august 2015, 9:00)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui novator

        Acum intelegeti cu ce se intorceau in Rusia?
    • -18 (24 voturi)    
      asa poti sa zici si la americani ... (Miercuri, 26 august 2015, 18:23)

      dnicu [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      "As of June 10, 2015, there have been 2,316 U.S. military deaths in the War in Afghanistan"

      sau

      "Numărul militarilor români care şi-au pierdut viaţa în misiunile României desfăşurate sub comanda NATO este de 26"

      Nu ca as fi pro-Rusia/Putin ... dar cu ti s-ar parea 2000 de vieti pierdute ca sa vezi Romania Mare faurita din nou?
      • +11 (11 voturi)    
        oare? (Miercuri, 26 august 2015, 19:02)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui dnicu

        In primul rand, soldatii americani/NATO au uniforme cu insemne, nu sunt "omuleti verzi". In al doilea rand, SUA/NATO nu-si neaga participarea in operatiunile mentionate. In al treilea rand, datele mentionate de tine nu sunt tinute "secret de stat" de catre SUA/NATO.
        • -4 (4 voturi)    
          cu insemne sau nu, tot morti sunt (Miercuri, 26 august 2015, 23:50)

          Lenus c [anonim] i-a raspuns lui ampersand

          eu cred ca nu e nicio diferenta, imi pare rau ca o sa se supere multa lume pe aici, cred ca si rusii si americanii sunt rai, fiecare are o vina in inceperea acestui razboi mondial, nici unii nici altii nu ne vor binele, si fiecare-si vede interesul de grup.
      • +9 (9 voturi)    
        Romania Mare !? (Miercuri, 26 august 2015, 19:34)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui dnicu

        Care este legatura intre razboiul de cotropire si cel de reantregire ?!
        Nu ca ai fi pro Putin, dar ii cam faci propaganda.
        Si apropos, te-ai inrola in armata moldoveneasca, sa lupti impotriva cotropitorului ? Stii cine este acela ?

        Trebuie sa recunosc, v-ati mai cizelat dar tot nu ne pacaliti.
      • +11 (11 voturi)    
        He-he-he (Miercuri, 26 august 2015, 19:49)

        Rad-prosti [anonim] i-a raspuns lui dnicu

        Serios? Dar cand oficial declari ca trupele rusesti nu au atacat si nu au intrat pe teritoriul ucrainian cum suna mii de morti si raniti? Te plateste putin?
  • +18 (22 voturi)    
    minciuna vine de la M_oscoba (Miercuri, 26 august 2015, 17:55)

    rov [utilizator]

    5200 de rusi morti si raniti pe capul lui nea fhurtin...
    plus peste 6000 morti de ucrainieni.
    Asta-i teroristul anului...
    Si sa ne amintim cu ce tupeu minte...criminalul!
  • +8 (10 voturi)    
    N-are cum (Miercuri, 26 august 2015, 18:00)

    Daniels22026 [utilizator]

    Pai ce-are Ucraina in comun cu soldatii rusi? Nici o legatura. Trebuie sa fie vorba despre altceva. Aaaaaa ....mi-am adus aminte. In Ucraina s-au trimis doar ajutoare din Rusia. In camioane albe. Camere frigorifice mari, pentru carne. Dar ucrainienii caposi nu au vrut ajutoare. Nu conteaza, oricum rusii le-au dat. Si pe urma au plecat. Si pe urma iar le-au dat. Si iar au plecat. De cateva ori. Acuma gata. Le da ajutoare prin alta parte.
  • +4 (6 voturi)    
    acum (Miercuri, 26 august 2015, 18:21)

    Razvan_M [utilizator]

    Este interesant de citit in urmatoarele articole din presa romana despre "insurgentii pro-rusi" din Ukraina sau despre "acuzatiile" contra Rusiei cum ca ar fi invadat Ukraina. Oare cine trebuie sa-i dea voie presei romanesti sa spuna adevarul despre invazia armatei ruse in Ukraina, cu anexarea Crimeei, ocuparea unei alte parti din teritoriul Ukrainei si despre epurarile etnice comise de rusi in aceste teritorii.
  • +7 (9 voturi)    
    Phutin, doar alt tatuc bullshevin (Miercuri, 26 august 2015, 18:42)

    Locke Lamora [utilizator]

    Probabil ca in mintea lui cateva mii is nothing comparativ cu zecile de milioane ale lui Stalin.
  • -9 (9 voturi)    
    Mda, alt articol pentru latrai (Miercuri, 26 august 2015, 19:02)

    newlook [utilizator]

    Mda, alt articol pentru latrai.

    Ce sa-ti spun, credibilitate mare "...ziarul ukrainean Ku-KU...."

    Din categoria cu care HN ne-a obisnuit: "De frica generalilor, Putin a fugit in Elvetia ca sa nasca la o clinica privata"
    kooo-kooo !

    Latrati, mai !
  • +2 (2 voturi)    
    solda pe zi (Miercuri, 26 august 2015, 19:28)

    was [anonim]

    Vad ca se calculeaza la rata 60 ruble pentru un dollar.
    Solda zilnica pentru soldatii rusi aflati in misiune (in zona de razboi) este de 1.800 ruble, adica 30 $/zi.
    Mi-se pare ieftin chiar si la standardele din Romania, nu cred ca un soldat roman din UN primeste doar atat, eventual 300/zi, nu sunt la curent cu cifrele.
    • +1 (1 vot)    
      io (Miercuri, 26 august 2015, 22:50)

      io [anonim] i-a raspuns lui was

      ar trebui sa te mai uiti la cursul usd/rubla , e cam volatil zilele astea :d


      1 US Dollar equals
      68.93 Russian Ruble

      Deci as zice ca soldatii aia mor pe un salariu mai mic decat ce ia un zilier mai ok prin Romania - si asta spune multe...
      • 0 (0 voturi)    
        In timp ce ostasii ucrainieni, (Joi, 27 august 2015, 9:05)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui io

        In timp ce ostasii ucrainieni sunt gata sa moara gratis pentru Ucraina, si pot dormi in transee pana isi primesc tara inapoi!
  • +8 (8 voturi)    
    Lista victimelor de partea rusiei (Miercuri, 26 august 2015, 20:58)

    Pooky4ya [anonim]

    Actuualizata zi de zi, ceas de ceas, care, cum, cine, cand, unde a fost ranit, mort, sau disparut:

    Situatia la aceasta ora sta asa:
    Morti: 8211
    Raniti: 6914
    Disparuti: 3463

    http://oyblogg.blogspot.ro/

    La mai mare!!!
    • -4 (6 voturi)    
      ce rusinos! (Miercuri, 26 august 2015, 23:54)

      fane [anonim] i-a raspuns lui Pooky4ya

      sa listezi aici niste victime si sa urezi 'la mai mare'. Ce degradant pentru cineva care se vrea a fi om.
      Domnule Pooky4ya, esti o mizerie, tu si toti cei cei care sunt de acord cu tine, carora le place sa vada varsat sangele fratilor lor OAMENI.
      • +3 (3 voturi)    
        Cam amesteci unitatile de masura! (Joi, 27 august 2015, 9:21)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui fane

        Sa recapitulam:

        1-Mercenari fara inscriptii militare invadeaza o tara vecina, comitand toate atrocitatile posibile de la alungarea locuitorilor pana la tortura si omorarea de civili!

        2- Teroristii sunt lichidati sau sufera mari pierderi!

        3 - Apare domnul Fane care ne bate obrazul ca de ce radem de saracii teroristi!

        Fane, nu ne mai dezinforma bai trollule, lasa-ne pe noi asa razboinici si salbatici, ca asta altfel nu poate fi interactiunea cu brutele rusesti!
      • +3 (3 voturi)    
        Pai stai naibii in Siberia (Joi, 27 august 2015, 15:38)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui fane

        Comiti atrocitati in tara straina si vrei sa te pup?
    • 0 (0 voturi)    
      la 50k pe cap de vita furajata moarta (Joi, 27 august 2015, 16:50)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Pooky4ya

      ... Putler se scoate relativ ieftin. Sa tot joci WOT in real life si sa beneficiezi de conditii premium cu doar cateva sute de milioane de coco.
  • +3 (3 voturi)    
    Fals - Fake - Faux - gefälschte (Vineri, 28 august 2015, 12:49)

    Aurel [anonim]

    ”Delovaya Zhizn” = fake publication

    http://www.rt.com/news/313653-russia-ukraine-soldiers-fake-forbes/