VIDEO Reprezentanta Tinutului Secuiesc la Bruxelles: Crin Antonescu acuza "vasalitatea" lui Traian Basescu si a PDL fata de premierul Ungariei

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 mai 2011, 12:04 Actualitate | Politic

Crin Antonescu a acuzat din nou luni "vasalitatea" pe care Traian Basescu si PDL o dovedesc fata de premierul Ungariei, Viktor Orban, si a cerut conducerii statului roman si ministrului de Externe sa prezinte o pozitie clara fata de anuntul deschiderii unei reprezentante a Tinutului Secuiesc la Bruxelles.

"Solicitam cat se poate de limpede si hotarat o pozitie clara a presedintelui, a primului ministru, a ministrului de Externe in raport cu aceste lucruri care se petrec la Bruxelles", a spus Antonescu, intr-o conferinta comuna de presa cu Victor Ponta.

El a precizat ca nu ar fi fost nicio problema daca era vorba despre deschiderea unui birou pentru reprezentarea unor unitati administrative locale, dar Tinutul Secuiesc nu exista legal in Romania.

"In momentul in care insa dl Laszlo Tokes intervine, ca de obicei, si se vorbeste de reprezentarea unei entitati care nu exista legal chestiunea devine una mai complicata si nu putem vedea in acest demers decat inca un pas in ideea definitiv inacceptabila pentru noi a autonomiei teritoriale in Romania", a spus liderul USL.

Crin Antonescu a prezentat drept "noutati ingrijoratoare" faptul ca reprezentantii UDMR, care de obicei se delimitau de pozitiile lui Laszlo Tokes, acum se alatura acestui demers. La acest lucru se adauga "tacerea primului ministru, a presedintelui si a ministrului de Externe".

El a criticat din nou faptul ca Laszlo Tokes a fost ales vicepresedinte al Parlamentului European si cu votul europarlamentarilor PDL.

"Pentru Traian Basescu, pentru parlamentarii PDL nu a contat acest lucru, au contat aranjamentele la nivelul PPE, la nivelul vasalitatii pe care au dovedit-o fata de premierul Ungariei si interesele de mentinere a coalitiei de guvernare", a mai spus Antonescu.

Pe de alta parte, presedintele PNL a afirmat ca referendumul pentru reorganizarea administrativa a Capitalei este o "caricatura" si o formula menita "sa acopere incercarea presedintei PD Bucuresti, Elena Udrea, de a pune mana pe banii Bucurestiului fara a candida la o pozitie oficiala".

"Nu pot accepta ca o prada atat de grasa le poate scapa", a comentat el, subliniind ca USL "apara si va apara foarte clar actuala formula, cu primari de sector si cu consilii de sector alese de bucuresteni".



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3162 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    vasalitate? (Luni, 30 mai 2011, 11:25)

    soare [anonim]

    Cand erau la guvernare cu UDMRul ,in 2007-2008 erau buni parteneri . Sa nu uitam de solicitarea lor cu johannis din2009. Atunci tot buni erau. Acum e vasalitate? Cr(et)ine esti de toata flota ( pacat ca nu ai fost pe ea cand a "vandut-o" base).
    • -3 (19 voturi)    
      Johannis (Luni, 30 mai 2011, 12:57)

      cmdb [anonim] i-a raspuns lui soare

      Amestecati mere cu pere.Klaus Johannis e minoritar german.Si chiar nu exista o paralela mai nefericita. Nemtii si armenii au fost minoritati asupra carora Imperiul Austro-Ungar a exercitat presiuni enorme pentru a-i asimila.

      Si ca veni vorba de Johannis. Ce bine ne-ar prinde niste nemti... poate n-ar fii o idee rea votarea in masa a Forumului Democrat German.Putina ordine nemteasca ne-ar prinde bine.
      • -2 (2 voturi)    
        amestecatura? (Luni, 30 mai 2011, 19:20)

        soare [anonim] i-a raspuns lui cmdb

        Nu am spus nimic rau de johanis ci doar faptul ca UDMRul sprijinea propunera de atunci a pnliciului.
        Acum ca sunt in coalitie cu PDLul si nu vor sa iasa de acolo nu mai sunt buni. Sa nu uitam ca pesedaci nu au fost de acord ca udmrul sa intre la guvernare in 2009 , si asta nu se uita mai ales de maghiari.
        Iar ptr. geo12s sa stii ca majoritatea beneficiilor le-au avut datorita mult iubitei conduceri comunistoide iliescene.
    • 0 (14 voturi)    
      despre udmr (Luni, 30 mai 2011, 13:11)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui soare

      udmr-ul a profitat mereu de nevoia partidelor romanesti de a avea acces la "ciolan"... vasali am fost tot timpul... si cand era psd sau pnl si acum cu pdl-ul ... dar nu poti sa ignori faptul ca cele mai multe beneficii le-au obtinut din colaborarea cu pdl.
  • +12 (22 voturi)    
    Putintica rabdare! (Luni, 30 mai 2011, 12:41)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ai putina rabdare domnule Crin, ca s-au solicitat explicatii la Bruxelles. Nimeni nu se poate deocamdata razboi cu un anunt. Nu exista nici un semn ca Uniunea Europeana va lua in considerare asemenea nazdravanii unguresti. Si atunci noi de ce le-am acorda atentia pe care nu o merita.
    • +1 (5 voturi)    
      rabdare? (Luni, 30 mai 2011, 14:24)

      lol [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      pai ce, Vadim T. avea rabdare? cu rabdarea ratezi electoratul lui Vadim T & Dan Diaconescu.
  • +9 (17 voturi)    
    Asa ceva!!?? (Luni, 30 mai 2011, 12:49)

    Gimilica [anonim]

    Linistiti-l pe Antonescu! Cred ca nu mai sunt multi oameni cu creierul nespalat care sa nu-si dea seama ce "personalitate marcanta" este acest om. Ce facea Antonescu cand pe guvernarea CDR+PD, Basescu era cel mai inversunat impotriva unor "dorinte" ale UDMR, la Mrius Tuca. Si atunci si acum Basescu nu este de acord cu ceriri maghiare absurde. Cred ca e bine sa analizeze si apoi sa dea declaratii si chair sa aiba intrevederi diplomatice cu "partea adversa". Cioban cum e Antonescu e de asteptat sa se comporte astfel. de asta ungurii au diplomatie mai buna decat a nostra, pentru ca nu sar ca muscati de fund; inainte gandesc.
  • +10 (16 voturi)    
    Nu inteleg (Luni, 30 mai 2011, 13:13)

    Bucovinean [anonim]

    Stau si nu-i inteleg pe dnii de la USL. Au scos un program economic de vai de mama lor, iar acum cand vad ca nimeni nu inghite prostiile debitate acolo (si cica menite sa scoata tara din criza) atunci observa ca iepurasul iar nu are sapca. Si cum in tara asta iepurasii sunt cei care nu sunt romani sadea ca dl. Antonescu de exemplu, atunci hai sa dam minoritatilor (oricare ar fie ele) o lectie, ca ei sunt de fapt cauza relelor din tarisoara asta. Asta da gandire politica. Si ma intreb ce i-ar trebui dlui Antonescui sa stea linistit vizavi de maghiarimea din Romania? Oare daca fiecare cetatean de alta nationalitate in fiecare zi de 5 ori ar jura credinta tarii si cu mana pe Biblie ar promite ca nu vrea sa rupa nici un centimetrupatrat din trupul tarii s-ar mai linisti?
    • 0 (2 voturi)    
      programul economic al pdl-ului (Luni, 30 mai 2011, 17:34)

      gabri [anonim] i-a raspuns lui Bucovinean

      mizeria aia cu pretentie de program al pdl-ului l-ai vazut???decat sa te ingrijoreze programul cu care vrea sa vina la guvernare usl-ul...nu mai bine te-ar preocupa programul cu care a venit secta portocalie acum 3 ani la guvernare si ce s-a intamplat cu el????binenteles ca nu am pretentia sa-mi fie acceptat raspunsul pe mizeria asta portocalie de hot...gasca de oligofreni portocalii...bleahhh
  • +12 (18 voturi)    
    Floricel vorbeste... (Luni, 30 mai 2011, 13:14)

    Socrate Toma [anonim]

    Floricel vorbeste fara a se gandi si la consecinte. Floricel nu se gandeste decat cum sa atraga in capcana pe actualii guvernanti. Oare nu ar fi mai bine ca partidul lui Floricel precum si partidul Copilotului sa emita niste declaratii politice si sa dea cu laturi in cei pe care ii chemau alaturi de ei pentru a starpi fiara pdl-ista ?. Nu , cele doua caricaturi vor neaparat ca administratia sa adopte o pozitie pripita pentru a avea ce rumega pe ecranele celor doua televiziuni care le sustin doctrinele lor bolseviste.
  • +4 (10 voturi)    
    Vreau sa vad ... (Luni, 30 mai 2011, 14:01)

    ambrose slade [anonim]

    ...un partid romanesc care sa nu se alieze cu UDMR - raul politicii romanesti , sa ma rog unul dintre ele. Astept sa vad cetateni de etnie maghiara care sa lucreze pentru tara lor la stanga sau la dreapta si cred ca politica romaneasca are nevoie de toti cetatenii ei pentru a fi performanta . Deci , cetateni de etnie maghiara astept sa va vad in PNL , PDL sau PSD pentru ca aceste partide chiar au nevoie de voui ! UDMR este o facatura din alt timp ...
  • +1 (1 vot)    
    asemanare (Luni, 30 mai 2011, 23:45)

    danu [anonim]

    Sa ma iertati, dar am sentimentul ca domnul Antonescu seamana din ce in ce mai mult cu Vadim. Ma intreb daca iau acelasi tratament?