Adrian Nastase "desecretizeaza" scrisoarea trimisa presedintelui SUA cu privire la cazul Teo Peter

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 31 martie 2011, 15:05 Actualitate | Politic

Adrian Nastase a anuntat pe blog ca s-a hotarat sa "desecretizeze" scrisoarea transmisa presedintelui american George W. Bush in decembrie 2004, in calitate de premier, in care ii solicita ridicarea imunitatii diplomatice a militarului american care l-a accidentat mortal pe muzicianul Teo Peter, contrazicand declaratiile purtatorului de cuvant al Presedintiei, Valeriu Turcan, potrivit carora Ministerul Afacerilor Externe ceruse deja, pe 4 decembrie 2004, ridicarea imunitatii puscasului marin.
  • "Domnul Turcan, "desecretizatorul", incearca sa explice pozitia lui Traian Basescu referitoare la Teo Peter, mentionand ca la 4 decembrie 2004, Ministerul Afacerilor Externe ceruse deja ridicarea imunitatii diplomatice pentru puscasul american care il accidentase mortal pe Teo Peter. Si ca, dupa accea, lucrurile au evoluat conform declaratiilor date ambasadorului american de Traian Basescu.
  • Ceea ce omite sa spuna dl Turcan este faptul ca la acel moment eu eram prim-ministru si, in aceasta calitate, i-am scris presedintelui Bush pentru a cere ridicarea imunitatii militarului american. MAE nu a facut decat sa operationalizeze aceasta solicitare. De aceea, m-am decis sa "desecretizez" aceasta scrisoare (...) Mai inteleg, dintr-o telegrama ambasadei, publicata recent, ca demersul nu a fost pe placul ambasadei americane, care lauda, in schimb, pozitia concilianta a lui Basescu", a scris miercuri Adrian Nastase, pe blogul personal.
In scrisoarea trimisa presedintele SUA, fostul premier si-a exprimat ingrijorarea cu privire la circumstantele tragicului accident provocat de puscasul marin Christopher VanGoethem din cadrul ambasadei americane la Bucuresti si in urma caruia a murit Teo Peter, "un celebru muzician admirat de multi romani, dar si un prieten al sau".

Nastase mentioneaza in scrisoare ca "dovezile demonstreaza ca nu a fost un simplu accident rutier nefericit", intrucat, potrivit relatarilor, militarul american se afla sub influenta alcoolului si ar mai fi fost implicat intr-un alt accident rutier in Bucuresti.

"Imediat dupa incident, ambasada dumneavoastra l-a transferat pe dl. Christopher din Romania. Acest lucru m-a intrigat foarte mult si a indignat opinia publica din Romania", scrie Nastase in scrisoarea catre presedintele american.

"Insistam ca dl. Christopher sa fie supus unei anchete complete in Romania (...) Suntem hotarati sa cerem ridicarea imunitatii diplomatice pentru a permite deschiderea unui proces echitabil, in conformitate cu legile tarii noastre (...) Va asigur ca autoritatile judiciare din Romania garanteaza un proces echitabil si un tratament legal adecvat", se arata in scrisoarea trimisa de fostul premier.

Valeriu Turcan: Cazul Teo Peter s-a aflat in atentia presedintelui Basescu in mod constant, de la inceputul mandatului sau

Purtatorul de cuvant al Administratiei Prezidentiale, Valeriu Turcan, a transmis marti, printr-un comunicat, ca problema soldatului american implicat in moartea lui Teo Peter "s-a aflat in atentia presedintelui Traian Basescu in mod constant inca de la inceputul mandatului sau, din 20 decembrie 2004".

"Urmare a accidentul din data de 4 decembrie 2004, Ministerul Afacerilor Externe a solicitat in aceeasi zi autoritatilor americane ridicarea imunitatii diplomatice a angajatului care a produs accidentul, ceea ce ar fi permis inceperea urmaririi penale de catre autoritatile romane", se arata in comunicatul presedintiei.

"Avand in vedere refuzul partii americane, presedintele a intreprins demersuri in vederea revenirii in Romania a angajatului ambasadei pentru a fi judecat de instantele din tara noastra, urmand ca acesta sa ispaseasca pedeapsa in statul trimitator (SUA)", se mai arata in comunicat.

Reactia administratiei prezidentiale vine dupa publicarea unei telegrame Wikileaks care reda o discutie dintre ambasadorul SUA si presedintele Romaniei in care Traian Basescu ar fi spus ca soldatul responsabil de accidentul lui Teo Peter "va avea parte de un proces echidistant si nu ar urma sa faca nici o zi de inchisoare in Romania" .


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4131 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Super! (Joi, 31 martie 2011, 15:34)

    Modus [anonim]

    Il rog pe d-l nastase sa o tina tot asa, sa "desecretizeze" si dedesubturile privatizarilor de rasunet, stie el care sunt alea.
    • +5 (5 voturi)    
      SECRETUL DESECRETIZARII (Joi, 31 martie 2011, 16:58)

      apellamemorie [anonim] i-a raspuns lui Modus

      Aiurea, Bombonel o scalda cu amenintarea incercind musamalizarea dosarelor penale. SANTAJ, unul din cuvintele atit de dragi mioriticei oite, obisnuita cu vocabularul dimbovitean:mita, coruptie, ciordeala, smen, smechelreala, ciolan, beregata, cascaval.

      La Poarta Alba cu tine potaie obraznica!
  • +9 (9 voturi)    
    dar de ... (Joi, 31 martie 2011, 15:37)

    un domn [anonim]

    matusa tamara nu apare nimic in scrisoarea desecretizata ? de termopane ? ...cred ca s a piredut scriosarea pe drum
  • +11 (11 voturi)    
    Rushine! (Joi, 31 martie 2011, 15:47)

    doduleasa [anonim]

    Rushine tuturor celor care politizeaza moartea lui Teo. Nu va e putin rushine sa va bateti joc de asa ceva? Va certati care a facut mai mult si care mai putin pentru Teo. Bestii ordinare ce sunteti! Politicieni fara scrupule, politicieni de care imi este scirba, sinteti toti niste hiene.
  • -1 (7 voturi)    
    2008? (Joi, 31 martie 2011, 15:54)

    zongora [anonim]

    Daca te uiti la proprietatile pdf-ului zice ca e creat in 2008 nu in 2004... ma rog ce conteaza 4 ani
    • +5 (5 voturi)    
      Despre PDF (Joi, 31 martie 2011, 16:02)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui zongora

      PDF-urile se crează din documente scrise în Word sau în alte programe. PDF-urile nu sunt documente editabile. Documentul original a putut fi creat în 2004, iar PDF-ul generat în 2008.
      • +4 (6 voturi)    
        eu (Joi, 31 martie 2011, 16:10)

        haha [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        sau e posibil ca nenea adrian sa fi editat documente sa aiba tot felul de dovezi... mai ales ca 2008 a fost an electoral :)))

        oricum asteptam cu interese desecretizarile tuturor contractelor semnate de nenea bombonel, sa vedem si noi de ce OMV are dreptul sa faca ce vrea cu benzina in romania, sau de ce grecii de la romtelecom declara profit mai mic decat cel incasat, ca statul sa primeasca mai putine dividente... si tot asa mai departe.

        ee ce zici nea adriane ?
      • +3 (5 voturi)    
        Documentele word nu se trimit (Joi, 31 martie 2011, 16:15)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        Ci numai documente ne-editabile tip Adobe. Asa ca observatia e foarte buna. Probabil ca scrisoarea e o compunere personala a lui Popo fara legatura cu evenimentul si creata ulterior.
  • +9 (11 voturi)    
    Tratatul (Joi, 31 martie 2011, 16:18)

    WIKI [anonim]

    Este incredibil pana unde se poate merge cu nesimtirea in tara asta! Ii rog pe cititori sa citeasca bine fundamentul acestei stiri:< in care Traian Basescu AR FI SPUS(!) ca soldatul responsabil de accidentul lui Teo Peter "va avea parte de un proces echidistant si nu ar urma sa faca nici o zi de inchisoare in Romania" . >. Asadar, acest "ar fi spus" devine "a spus" si de aici toata mascarada. Intinam memorii, intinam tara, intinam orice, la asta s-a ajuns dupa 21 de ani de asa zisa societate moderna, democratica. Nu inteleg aici presa, deoarece, daca nu ma insel, nu cu mult inaintea tragicului eveniment din 2004, Romania a semnat un tratat cu USA referitor exact la situatia petrecuta atunci... Chiar nu-si aminteste nimeni despre ce era vorba in acel document?
  • 0 (0 voturi)    
    traducere (Joi, 31 martie 2011, 16:36)

    bogdanicus [utilizator]

    Cum naiba se traduce "Very sincerely yours"?

    Foarte sincer al dumneavoastra

    sau

    Sincer foarte al dumneavoastra

    ?!?
  • 0 (0 voturi)    
    Wikipedia dixit (Joi, 31 martie 2011, 16:37)

    bogdanicus [utilizator]

    <<As valediction

    Commonly appearing in the US as "Yours truly," or "Yours very truly," use in the UK was an indication that the signatory was of a higher status than the recipient. Since this could be regarded as offensive, and since most valedictions are designed to show respect to the recipient, or at the very least courtesy, it was rarely used and has now become entirely obsolete.>>
  • +1 (3 voturi)    
    Desecretizari (Joi, 31 martie 2011, 16:39)

    Nistertoller [utilizator]

    "mentionand ca la 4 decembrie 2004, Ministerul Afacerilor Externe ceruse deja [...etc...]. Ceea ce omite sa spuna dl Turcan este faptul ca la acel moment eu eram prim-ministru si, in aceasta calitate, i-am scris presedintelui Bush pentru a cere ridicarea imunitatii militarului american. MAE nu a facut decat sa operationalizeze aceasta solicitare. - Adrian Nastase"

    Pai Turcanu o fi omis partea asta, dar Lazaroiu nu. Ba chiar dimpotriva:

    "accidentul lui Teo Peter si extragerea din tara a militarului diplomat american "s-a petrecut in zilele in care Nastase isi amenaja vila Lac pentru a se incorona presedinte. N-a fost sa fie! Cu presedintia. Ca americanul, dus a fost." - Sebastian Lazaroiu.

    Dar stai ca m-am incurcat. Ministerul de Externe a "operationalizat" pe 4 Decembrie solicitarea facuta de Nastase lui Bush pe 6 Decembrie (data din scrisoare, facatura sau nu)?
  • 0 (0 voturi)    
    Precizare (Joi, 31 martie 2011, 19:09)

    Ioan [anonim]

    Cinetraduce urmatoarea fraza din scrisoare: *Wille we have full respect for the american people, we must insist that mr.Cristopher face a full investigation and possible charges here in Romania*. Faptul ca el repeta bolnavicios cateva cuvinte precum posibil, probabil, etc., dispare intentia imperativa de a judeca si investiga in Romania. Deci abureala?
  • 0 (0 voturi)    
    micul nastase. (Vineri, 1 aprilie 2011, 7:40)

    gigi n [anonim]

    Fostul mare ”barbat”de stat nastase ar face mai bine sa-si desecretizeze propriile magfarii si furtisaguri si sa nu murdareasca amintirea unui om .