Cum a reactionat PDL dupa ce deputatul Buta a fost declarat colaborator al Securitatii: "Nu putem sa-l dam afara si sa pierdem un vot in Parlament"

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 10 martie 2011, 14:42 Actualitate | Politic

Sorin Gheorghe Buta
Foto: Camera Deputatilor
Deputatul PDL de Arges, Sorin Gheorghe Buta, dovedit colaborator al fostei Securitati cu acte definitive de la Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ), este in continuare membru de partid desi statutul PDL spune ca ar trebui exclus. Din ianuarie de cand ICCJ a dat sentinta definitiva si pana in prezent, liderii PDL nu au luat nici o masura si au tot pasat problema ba la Biroul Permanent National, ba la Consiliul National de Coordonare, insa situatia deputatului nu a fost rezolvata.

Magistratii Curtii de Apel Bucuresti au decis, in martie 2010, ca deputatul PDL Sorin Gheorghe Buta, deputat de Arges, a colaborat cu fosta Securitate. Decizia a fost atacata cu recurs la Inalta Curte de Casatie si Justitie, dar, din ianuarie 2011, decizia a ramas definitiva si irevocabila.

Sorin Buta a declarat la inceputul anului pentru Mediafax ca se considera nevinovat si ca va ataca hotararea Inaltei Curti de Casatie si Justitie mergand "pana la CEDO. (...) Curtea Suprema a respins recursul meu prin care ceream dreptul la aparare, o sa vad care sunt caile de atac, merg pana la CEDO, pentru ca ma consider nevinovat", a spus deputatul PDL.

Potrivit Statutului PDL calitatea de membru al partidului nu poate fi dobandita de catre o persoana careia "i s-a stabilit printr-o hotarare definitiva si irevocabila calitatea de colaborator al Securitatii in conformitate cu prevederile legale in vigoare".

Tot in Statut se precizeaza ca, potrivit, "Art. 20 Calitatea de membru al PDL se pierde prin retragere, radiere sau excludere. (...)
(2) Radierea se face de drept, de catre BPJ, la propunerea BPL al organizatiei pe teritoriul careia era membru cel in cauza, in urmatoarele cazuri:
(...)
(f) stabilirea, printr-o hotarire judecatoreasca definitiva si irevocabila, a calitatii de colaborator al Securitatii sau ca a facut politie politica, in conformitate cu prevederile legale in vigoare;"

Mircea Andrei (senator PDL): Nu putem sa luam o decizie si sa pierdem un vot in parlament

Presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, membra a Biroului Permanent National al PDL a declarat pentru Puterea ca nici macar nu a stiut despre situatia colegului sau de grup parlamentar.

Anastase a mai adaugat ca in astfel de cazuri ca al lui Sorin Buta "lucrurile sunt clare" si ca "Statutul se aplica, nu se discuta". Presedintele Camerei a explicat ca organizatia din care face parte cel cu probleme trebuie sa inainteze Consiliului National de Coordonare (CNC) al partidului o sesizare de incompatibilitate. "CNC analizeaza cazul si ia o decizie, iar cel in cauza are dreptul sa conteste aceasta decizie la Comisia de litigii a PDL", a declarat Anastase.

Deputatul Sorin Buta este membru al organizatiei de Arges, iar presedintele acestei organizatii, senatorul Mircea Andrei, a declarat tot pentru Puterea ca decizia in privinta excluderii deputatilor PDL apartine Biroului Permanent National si nu organizatiei. Andrei a mai spus ca nu va sesiza conducerea partidului cu privire la Buta pana ce acesta nu-si epuizeaza demersurile juridice si anume un proces la CEDO. "Nu poti sa iei o decizie acum si sa pierzi un vot in Parlament", a mai declarat Andrei.

Sambata, 5 martie, Consiliul National de Coordonare al PDL a aprobat modificarile aduse Statutului partidului, existand doar trei voturi impotriva. Membrii partidului au eliminat criteriile de integritate propuse de Monica Macovei, Cristian Preda si Sever Voinescu. Astfel, niciun democrat liberal nu va fi suspendat automat din partid daca este trimis in judecata. Despre demiterea deputatului Sorin Buta din partid pentru colaborare cu fosta Securitate nu s-a discutat nimic.

"Nu tin minte sa se fi discutat aceasta problema. Oricum, o decizie in acest sens se ia la Biroul Permanent National", a declarat pentru HotNews.ro, purtatorul de cuvant la PDL, deputatul Sever Voinescu.

CNSAS: Sorin Buta - informator al Securitatii cu numele conspirativ "Horia"

CNSAS sustine ca deputatul PDL Sorin Buta ar fi furnizat organelor fostei Securitati informatii legate de studentii straini cazati in complexul studentesc "Tei", fiind "recompensat" cu bani pentru faptele sale.

Potrivit unei note de constatare, Sorin Buta ar fi fost recrutat in calitate de colaborator de Securitatea Municipiului Bucuresti, pe data de 22 ianuarie 1981, semnand angajamentul pe 22 ianuarie 1983, sub numele conspirativ "Horia", afirma CNSAS.

In actiunea depusa de CNSAS la CAB se arata ca pe data de 6 noiembrie 1986 Sorin Buta ar fi fost reinscris in calitate de informator de Inspectoratul Judetean de Securitate Arges, Securitatea Campulung, "pentru cunoasterea unor aspecte negative din domeniul investitiilor, cat si pentru supravegherea unor elemente care se afla in atentia organelor noastre din cadrul Combinatului de Fibre Sintetice Campulung Muscel".


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5761 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    aaa (Joi, 10 martie 2011, 14:51)

    kjhkhj [anonim]

    ipocrizie sa fie cuvantul pe care-l cautam?
  • +16 (16 voturi)    
    Penibil (Joi, 10 martie 2011, 14:59)

    Orpheus [utilizator]

    Lipsa de moralitate a politicienilor este absolut fantastica!
    • +4 (4 voturi)    
      Lichele (Joi, 10 martie 2011, 19:41)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Apel catre lichele... Lasati-ne! Ne-am saturat de voi!

      Apel catre cei care apara lichelele: Daca nu va debarasati (urgent) de ei, sunteti la fel ca ei...
  • +9 (9 voturi)    
    photoshop (Joi, 10 martie 2011, 15:01)

    Laur006 [anonim]

    Habar nu am cine-i cetateanul, dar daca in loc de costumul acela i-ar desena cineva o zeghe... sa mor io daca mi s-ar parea ne-veridica poza...
    • +3 (3 voturi)    
      l-ai desconspirat laur, raule! (Joi, 10 martie 2011, 16:40)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Laur006

      De fapt omul chiar a folosit Photoshop ca sa isi adauge costumul peste zeghe. vezi ce treaba buna a facut artistul :)
  • +9 (9 voturi)    
    Perfect!!! (Joi, 10 martie 2011, 15:04)

    Andradda [utilizator]

    E momentul sa zboare toti, nu numai Felix!
    Poate ca macar acum , PDL va face si el ce trebuie facut, nu doar sa latre la Felix.

    Din pacate, nu exista lege care sa permita excluderea acestor ticalosi din politica.
    Degeaba il dau afara din Partid, el ramane deputat. Iar acest lucru nu convine niciunui partid, pt ca deputatii dati afara dintr-un partid pot ramane independenti sau sa plece la alt partid, ceea ce inseamna un vot pierdut de partidul de origine si unul castigat de partidul de opozitie!
    • +3 (5 voturi)    
      Trebuie sa castigi mai multe voturi ca ei (Joi, 10 martie 2011, 15:18)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      ca sa-i scoti din parlament pe securisti si comunisti. Inchipuieti canditatura ta pe acelasi loc de parlamentar cu Voiculescu. Ce sanse ai in fata lui?
  • +10 (12 voturi)    
    incep sa ma scarbesc, si nu trece cu lamaie (Joi, 10 martie 2011, 15:05)

    cristi [anonim]

    toti o apa si un pamant.
  • +8 (8 voturi)    
    Afara cu javra! (Joi, 10 martie 2011, 15:06)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    De oriunde ar fi... afara!
    Pierdeti u loc in parlament, nu/l pierdeti in istorie!
  • +3 (3 voturi)    
    Securitatea (Joi, 10 martie 2011, 15:07)

    Vip Usca [anonim]

    Asta dupa cum arata , nu cred ca putea fi colaborator al securitatii..
    Din cite stiu Securitatea avea oameni cit de cit inteligenti..Asta poate facea curat dupa orele de program ? Uitati-va ce privire patrunzatoare are! Cred ca nici nu stie ca este parlamentar.
  • +1 (5 voturi)    
    macar sunt sinceri (Joi, 10 martie 2011, 15:08)

    gabriel4west [utilizator]

    pastram un turnator pentru un vot.
    Scurt. Clar. Sec.
  • -4 (4 voturi)    
    MANIPULARE (Joi, 10 martie 2011, 15:08)

    inginerul [anonim]

    E vorba de FELIX nu de PDL. De ce MANIPULATI cu acest articol, daca buta e turnator, nu e scuzat sub nicio forma felix, si nici psd, pnl pc, asa cum induceti voi in subconstient, slugi ce sunteti. Sa va fie rusine.
    • +1 (1 vot)    
      Nu stiu de ce (Joi, 10 martie 2011, 15:42)

      Emil [anonim] i-a raspuns lui inginerul

      da' imi aminteste de un text al lui Nastase. In care ridiculiza punerea in paralel (fata in fata) a unui BOU cu a unui OU. El se exprima mai literar.
  • 0 (4 voturi)    
    reactie pdl (Joi, 10 martie 2011, 15:15)

    bc [anonim]

    desi sunt pt moralitate sunt de accord cu pastrarea nr de voturi. trebuie sa mergeti pana la capatul partidei de sah. numai asa veti putea recastiga nr de voturi pt un nou mandat. contrar, romania va pierde tot ce ati fac dvs pt reformarea statului. ar fi pacat.
  • -2 (6 voturi)    
    Da' de ce sa fie dat afara ? (Joi, 10 martie 2011, 15:18)

    Ixulescovici [anonim]

    Tatuca tuturor portocaliilor n-a prestat la fel ? Si este bine-mersi ? Din contra,mie chiar imi pare a fi unul dintre cei mai adevarati PDL-isti !
    • +6 (6 voturi)    
      De Ion Iliescu (Joi, 10 martie 2011, 15:44)

      Emil [anonim] i-a raspuns lui Ixulescovici

      de ce nu zici nimic? El nu a "facut politie politica", nu el a CONDUS securitatea la Iasi si Timis.
  • 0 (6 voturi)    
    Hello, e cineva pe aici? (Joi, 10 martie 2011, 15:24)

    Vrabiuta [anonim]

    Hei, ce faceti dragutilor, ati amutit? Unde sunt posturile de la articolele referitoare la Voiculescu (zis si "Felix")?

    Erati atat de inversunati impotriva lui pe acolo incat am dat click cu emotie pe articolul asta sperand ca voi regasi aceeasi manie proletara. In schimb, aici absolut liniste ...

    Bagati fratilor comentarii ca sa aiba poporul cu ce sa-si treaca timpul.

    Spor!
    • -1 (3 voturi)    
      Ura ca arma politica. (Joi, 10 martie 2011, 15:54)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Vrabiuta

      Antena si Realitatea amplifica ura contra lui Basescu si PDL-ului iar Hotnews intretine ura contra mogulilor securistilor si comunistilor prin articole cat si prin comentarii. Dintr-o asemena politica nu poate sa iasa decat o gaura neagra ce devoreaza tot in jurul ei.
  • +3 (3 voturi)    
    Concluzie (Joi, 10 martie 2011, 15:39)

    Radu [anonim]

    PDL=USL=multe alte nume de foste si viitoare partide politice= zero
    cum redefinim democratia?
  • +4 (4 voturi)    
    Afara Urgent! (Joi, 10 martie 2011, 15:40)

    Heruvim [utilizator]

    Daca PDL mai tine la procente - zic daca pentru ca dupa faza protejarea infractorilor nu mai sunt sigur - ar trebui sa il dea afara urgent! Adica azi sau maine.
  • +2 (4 voturi)    
    Si cei care declara fals ce patesc ? (Joi, 10 martie 2011, 15:42)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    OUG 24/2008
    Art. 4
    (1) Persoanele care candideaza pentru functia de Presedinte al Romaniei vor face o declaratie publica pe propria raspundere, conform modelului prevazut in anexa care face parte integranta din prezenta ordonanta de urgenta, in sensul ca au avut sau nu calitatea de lucrator al Securitatii sau de colaborator al acesteia. Declaratiile pe propria raspundere se depun la Biroul Electoral Central, care, in termen de 24 de ore de la inregistrare, le inainteaza Consiliului National pentru Studierea Arhivelor Securitatii.

    Din moment ce a declarat fals si prin asta a putut deveni deputat, Parchetul nu face nimic ?!
    • +1 (5 voturi)    
      si base? (Joi, 10 martie 2011, 15:52)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      cum a declarat? sa nu mai amintim si de alte momente cand facea pe inocentul si jura pe biblie ca nu a lovit un copil ....toti sunt o apa si un pamant, toti fosti securisti, doar ca acum s-au impartit in culori diferite, sa para ca e democratie ....
  • +2 (2 voturi)    
    secu (Joi, 10 martie 2011, 15:52)

    bebe [anonim]

    JOS CU EI !
    Chiar au nesimtirea sa iasa in fata si sa candideze si noi sa fim pacaliti ! La urmatoarele alegeri ar trebui sa vina cu hartie de la CNSAS ca sunt curati, toti cei care vor sa candideze. Poate cineva se sesizeaza si introduce in legea electorala lucrul acesta. Dar daca toti or fi la fel ???????
  • +4 (4 voturi)    
    si asa interesele politice (Joi, 10 martie 2011, 16:08)

    eba [anonim]

    sint deasupra intereselor Romaniei. Unde e punctul 8 de la TM si cine ne da viata inapoi????
  • +1 (1 vot)    
    asteptam dela (Joi, 10 martie 2011, 16:49)

    panfil [anonim]

    dl. blaga, cel care catindeaza pe linia conservatoare.
    il conserva si p'asta, sau...
    sa vedem ce zice faimoasa comisie de spalarea pacatelor, din pdl.
    ca de autosuspendat, vad ca tace ...
  • +2 (2 voturi)    
    Dezamagit (Joi, 10 martie 2011, 16:59)

    DORIN BRETAN [anonim]

    Stimati si mai putin stimati PDL isti. Scopul nu scuza mijloacele. Daca trebuie sa treceti legile cu ajutorul unui turnator , maine se va gasii alt turnator cu ajutorul caruia vor fi schimbate . Si atunci eu ma intreb la ce buna atata agitatie. Batista pe tambal, mergem toti pe sest .
  • 0 (0 voturi)    
    AFARA! (Joi, 10 martie 2011, 17:24)

    cinevatus [utilizator]

    Voiculescu, acest Buta si tot cei asemena lor! Vrem curatenie urgent!
    Rusine PDL!
    Tine-ti voturile murdare ale acestor turnatori ca pe voturile noastre oricum nu le mai ai la alegerile viitoare!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Securist (Joi, 10 martie 2011, 17:42)

    andrei [anonim]

    Tipul asta a fost primar in Campulung Muscel..timp in care nu s-a facut nimic in orasul ala...ba mai mult ...aceea perioada coincide cu falimentul multor fabrici din zona (printre care si ARO) sau privatizari paguboase...
    In fine, ce este asa nou pentru voi? suntem condusi de niste handicapati care au fot votati de alti handicapati (spalati pe creier de Basescu, etc).
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt scarbit de Romania (Vineri, 11 martie 2011, 12:20)

    Alui [anonim]

    Sincer.
    PDL e pierdut ca partid politic, e infiltrat si el de mafie.
    Romania are o singura sansa, un nou partid curat, fara securisti si mafioti de orice fel.