Legea privind gestionarea cainilor fara stapan, retrimisa de deputati la Comisia de administratie

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 7 martie 2011, 18:37 Actualitate | Politic

Deputatii au decis, luni, la propunerea lui Eugen Nicolaescu (PNL), ca proiectul de lege privind programul de gestionare a cainilor fara stapan sa fie retrimis la Comisia de administratie pentru a fi reanalizat in termen de trei saptamani, anunta Mediafax.

Decizia a fost luata cu 70 de voturi pentru, 37 impotriva si 5 abtineri, fiind aplaudata de reprezentantii ONG-urilor care se ocupa de protectia ciinilor fara stapan si care se aflau in balcoanele destinate invitatilor. Reprezentantii ONG-urilor au purtat tricouri cu inscriptia "Alege viata!".

Deputatii au decis sa amane dezbaterea in plen a proiectului de lege sustinand ca se gandesc "la oameni, dar si la animale".

"Proiectul de lege este de mult timp in Parlament (din 2007 se afla in Camera-n.r.). Foarte multi colegi au pareri diferite, toti ne gandim la oameni, dar in acelasi timp ne gandim si la animale", a declarat liberalul Eugen Nicolaescu, care a cerut retrimiterea proiectului la Comisia de specialitate pentru a fi reexaminat si pentru a deveni "un proiect de lege echilibrat".

Dupa vot, Eugen Nicolaescu a reclamat ca democrat-liberalii ar fi votat impotriva.

"Nu putem sa tratam cu usurinta o lege care face diferenta intre viata si moarte, indiferent despre a cui este vorba. E din aceeasi categorie cu a decide pedeapsa cu moartea in cazul oamenilor. Nu avem niciun drept fata de nicio specie", a spus Varujan Pambuccian, liderul grupului minoritatii nationale.

Dupa vot, mai multi deputati au sustinut ca multi dintre parlamentari habar nu au ce prevede proiectul de lege sau ce prevede legislatia din Franta sau Germania pe tema cainilor fara stapan.

"Traim vremuri in care catelusii sunt mai onesti decat oamenii", a precizat deputatul PSD Ioan Damian.

Comisia pentru administratie a Camerei Deputatilor daduse aviz pozitiv asupra acestui proiect de lege, cu modificari prin care decizia privind tratamentul aplicat cainilor fara stapan revenea autoritatilor locale, ceea ce facea posibila inclusiv eutanasierea animalelor.

In forma initiala, legea prevedea doar posibilitatea eutanasierii cainilor bolnavi sau batrani, ceilalti urmand sa fie dusi in locurile de unde au fost ridicati dupa sterilizare si deparazitare.

Deputatii din Comisie considera ca modificarile avizate, care dau posibilitatea autoritatilor locale sa decida ce sa faca in cazul cainilor fara stapan, sunt o solutie mai buna la problema cainilor comunitari. Potrivit acestora, autoritatile locale pot decide fie sterilizarea animalelor si propunerea spre adoptie, fie pastrarea lor in centre, fie eutanasierea dupa un anumit numar de zile. Totodata, legea da posibilitatea incheierii unor parteneriate intre autoritatile locale si ONG-urile de protectie a animalelor.

Dupa decizia Comisiei, mai multe ONG-uri de protectie a animalelor au organizat proteste, o astfel de actiune avand loc, luni, la Camera Deputatilor.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2545 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    ???????? (Luni, 7 martie 2011, 18:43)

    zaros [anonim]

    acesti oameni sunt inconstienti; le voi duce haita de javre din spatele blocului meu in sala ca sa-i vad cum se transforma instantaneu in alpinisti cataratori....
    • -12 (18 voturi)    
      !!!!!!! (Luni, 7 martie 2011, 19:18)

      sergiu.blidea [anonim] i-a raspuns lui zaros

      Sa inteleg ca tu insuti esti alpinist catarator de le faci fata zilnic...
      Ai putea ca urmatoarea data cand te vei catara de teama lor sa uiti sa te dai jos?
      Ai face un mai mare bine zic eu.
      • +8 (8 voturi)    
        ?!?!?!?!? (Luni, 7 martie 2011, 20:03)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui sergiu.blidea

        ia sa vedem ce ai face tu daca ai fi in situatia asta (sau gandeste-te la o persoana apropiata):

        http://www.youtube.com/watch?v=gmtxci7riai

        chiar vreau raspunsul tau obiectiv!

        "cainii nu reguleaza oameni ci ii musca!" (poate ajuta la deciderea intre sterilizare si eutanasiere)
      • +7 (7 voturi)    
        !?!? (Luni, 7 martie 2011, 23:30)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui sergiu.blidea

        imagineaza-ti ca ai fi fratele femeii ucise de caini in bucuresti zilele trecute.
        oare cum i-ai explica mamei tale ca mai bine ii lasi pe strazi, sa mai omoare si alti oameni?
        • -6 (6 voturi)    
          ?!? (Marţi, 8 martie 2011, 0:51)

          Tony [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Femeia care a fost ucisa presupus de catei (desi urmele de pe corpul ei erau cel putin dubioase) - DUPA ce a sarit un gard noaptea iesind din spatiul public si intrand intr-un spatiu delimitat de un GARD. Tu ai sari noaptea un GARD intr-o curte NECUNOSCUTA? E simplu sa dam vina pe caini cand foarte multi din cititorii acestui articol au aruncat in strada cel putin o data un animal si au contribuit la inmultirea necontrolata. Este vorba de educatie si de inteligenta nu de autoaparare.
          • +4 (4 voturi)    
            Ham ham cranţ (Marţi, 8 martie 2011, 8:12)

            Mitică [anonim] i-a raspuns lui Tony

            Şi cu restul cetăţenilor muşcaţi zilnic ce mai este? Sau, ai naibii, toţi umblăm pe unde nu trebuie şi încălcăm grosolan teritoriile căţeilor?
            • -4 (4 voturi)    
              dupa fapta si rasplata (Marţi, 8 martie 2011, 9:46)

              gabi@rootsystems.ro [anonim] i-a raspuns lui Mitică

              Desi se crede ca romania este tara virginelor neprihanite, acest lucru nu exista in realitate.
              Oameni muscati? Omorati, accidentati ? ... da totul este o rasplata. Nimeni nu este nevinovat. Tocmai de asta tara noastra este cum etse .. .fiindca suntem o tara de psucariasi in libertate. Ca sa traim civilizat ar trebuii sa aplicam reluli si amenzi si sa bagam oameni in puscarie. Din pacate, nu avem atatea psucarii si nici bani cu care sa ii tinem pe puscariasi.
            • -1 (1 vot)    
              cauza si efect (Marţi, 8 martie 2011, 13:43)

              Gabi [anonim] i-a raspuns lui Mitică

              Omul a fost si este iresponsabil, abandoneaza animale nu si le sterilizeaza ... efectul ... oamenii sunt muscati. E perfect ok. Poate asa se vor auto educa oamenii. Desi ma indoiesc .. .ca vad ca sunt mai preocupati sa scape de aini in loc sa isi revizuiasca atitudinea fata de ce inseamna sa ai un caine !
              • +1 (1 vot)    
                Tot omul poate sa controleze (Marţi, 8 martie 2011, 15:57)

                Andy [anonim] i-a raspuns lui Gabi

                numarul patrupedelor.
                Tu daca ai gandaci in bucatarie ii sterilizezi sau le dai un papuc in freza?
                Si a doua zi te duci sa iei otrava?
                Sau tara asta e o natie de imputiti si stam toti cu gandacii in casa si cu cainii pe strada ca la tara?

                Vai de aia a noastra suntem. Asa tara asa oameni!
                • -1 (1 vot)    
                  cainii nu sunt gandaci (Marţi, 8 martie 2011, 16:23)

                  Gabi [anonim] i-a raspuns lui Andy

                  Si daca nu te duce capul sa faci nici macar aceasta diferenta inseaman ca esti primitiv rau de tot !
          • +4 (6 voturi)    
            Dezinformezi!!!! (Marţi, 8 martie 2011, 8:34)

            Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Tony

            Femeia lucra pentru serviciul de recuperare a tomberoanelor. S-a dus acolo sa vada despre ce era vorba ca urma sa preia tomberoanele din incinta respectiva. NU A SARIT nici un gard. Nu mai minti nesimtit.
            • -2 (2 voturi)    
              nu conteaza (Marţi, 8 martie 2011, 12:43)

              Gabi [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

              Nu intri intr-o curte aiure-n tramvai. Te duci pe la poarta, dai bunaziua la paznici si daca e vre-un pericol ei te insotesc !
              Pe femeie atat a duso capul ... asta e ... natura ne mai si triaza ... pacat ca nu ne riaza mai drastic !
    • 0 (0 voturi)    
      caini fara stapani (Luni, 4 aprilie 2011, 9:49)

      Gheorghita Mircea [anonim] i-a raspuns lui zaros

      Haita despre care vorbiti se afla acolo pentru ca pana acum nimeni nu a luat masurile legale. In momentul in care animalul (cainele) este alungat de toti (haituit) se organizeaza pentru a supravetui asa cum oamenii nu fac. Oamenii se inghesuie la pomeni si promotii pentru a primi ceva gratis.
      Exista intradevar si caini agresivi care au devenit asa pentru ca fie asa au fost educati la "fostul stapan" la care au slujit inainte de a fi abandonati si tratamentul ar trebui sa fie diferentiat in nici un caz pedeapsa cu moartea nu este solutia.
      Noi oamenii in calitate de fiinte asa zis superioare ar trebui totusi sa gandim ca facem legi doar pentru protectia acestei rase (cea umana) si condamnam la moarte tot ceea ce ne impiedica in idealul nostru asigurarea suprematiei pe un teritoriu comun, pentru toate fiintele.
      Cred ca nu ati oprit miciodata sa dati un colt de paine unui animal (javra) !

      .
  • +10 (14 voturi)    
    javrele din parlament (Luni, 7 martie 2011, 18:54)

    marr.io [utilizator]

    Ce va mai place dlor palavragii sa va invartiti in jurul cozii! (parlamentari? da de unde?)
    Nu sunteti in stare sa rezolvati o problema asa ca o pasati de colo colo poate uita lumea. Sa dea Dumnezeu sa va muste o haita de caini poate va treziti.
    • -2 (2 voturi)    
      prezumtia de lipsa!!! (Marţi, 8 martie 2011, 7:58)

      curios [anonim] i-a raspuns lui marr.io

      de ce Nicolaescu, Ion Damian, I.Oltean sunt competenti iar pun primar de Timisoara, Aiud, Medgidia etc NU ESTE IN STARE sa jedece ce e mai bine pt. urbea sa????? N.B. nu exprim vreo pozitie despre eutanasiere, ci doresc ca primarii sa aiba puterea de a decide.
  • +12 (16 voturi)    
    Noile monumente ale naturii din Romania... (Luni, 7 martie 2011, 18:58)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ... sunt cainii fara stapan, care schilodesc anual mii de oameni si duc la cheltuirea din sistemul de asigurari sociale a zeci de milioane de euro pentru tratamente, spitalizare, concedii medicale etc.

    deci, sa protejam cu orice pret cainii fara stapan, aceste valori nationale de dragul carora se inghesuie zeci de mii de turisti straini, amatori de senzatii tari si injectii antirabice, sa ne viziteze in fiecare an.

    ce sa se mai discute in comisie ???! la cate muscaturi are dreptul un maidanez inainte de a fi adunat de pe strazi definitv ?!
    • -11 (11 voturi)    
      fireste (Luni, 7 martie 2011, 20:07)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Poate acum ar fi cazul sa va civilizati: sterilizati si adoptati, nu mai cumparati caini din comerti ... snobi puturosi ce sunteti. Si apoi va plangeti ca va manaca cainii ... asa si trebe, poate asa o sa va invatati si voi sa nu mai fiti snobi !
      • +6 (6 voturi)    
        Fireste pe dracu (Marţi, 8 martie 2011, 8:03)

        Cristina [anonim] i-a raspuns lui Gabi

        Bai frate i-ai tu pe toti si ONG-urile astea de 2 bani. Eu nu vreau sa mai vad maidanezi pe strada, sa-mi fie frica sa scot copilul din casa, ca ma incaiera zeci de caini. Dar sunteti chiar inconstienti.
      • +8 (8 voturi)    
        M-AM SATURAT!!! (Marţi, 8 martie 2011, 8:43)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

        snob? cum iti permiti // eu nu vreau nici un caine. nici in casa nici pe strada. e dorinta mea si nu imi poti tu impune ce sa fac eu. voi astia de la protectia javrelor comunitare sunteti in stare sa fraternizati si cu nazistii.

        vreau ca incepand de azi asociatiile de javre sa isi asume raspunderea pentru faptele lor si sa ia cainii de pe strada si mai ales sa stranga tot cacatul pe care il lasa pe trotuare si spatiile verzi la mine in cartier. adresa e drumul taberei. va invit cu drag.

        // ori dispar cainii ori dispareti voi asociatiile. una trebuie sa se intample.(editat de HotNews.ro)
        • -7 (7 voturi)    
          si noi ne-am saturat (Marţi, 8 martie 2011, 9:55)

          Gabi [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

          Pai imi permit fiindca pana una alta cainii aia nu au fost plasati de martieni acolo? Iar tu vrei extrem de multe si chiar as fi curios cam ce ai facut tu pe lumea asta de iti doresti atatea i asa de imperativ ?
          Iti mai dau eu o solutie ... ca vad ca tu nu sti decat doua:
          Termini cu smiorcaiala, si te apuci sa sterilizezi cainii din zona ta (ONGurile alea //te vor sprijini), apoi continui prin a avea grija de acei caini, a.i. sa nu mai aibe motive de a fi agresivi (da cainele nu este agresiv de rautate, fiidnca daca ar fi rai ar insemna ca sunt rationali, si deci cu darcu te apuci tu sa omori fiinte rational, cand inca nu ai inceput sa faci acelasi lucru cu indivizii "rai" din propria curte ?)

          In rest, ce vrei tu pe gura face cat o ceapa degerata cat timp tu ignori realitatea: degeaba ii strangi pe tti si ii casapesti, ca de maine apar altii ... asta e realitatea si ti-a fost demonstrata intre 2001 - 2007 de politica basesciana.

          Eu cred totusi ca esti doar un sadic care vrei spectacol.
          Cum sa isi asume ONG-urile responsabilitatea pentru problemele comunitatii ? Dar ce comunitatea le plateste pe ONG-uri ? Parca nu ... comunitatea da banet ca proasta la stat. Iar statul are obligatia de a reolva problema in mod CIVILIZAT ... deci nu cum poate, sau cum are chef, cum e mai comod, sau preluand ideile tale ... oricum sa nu o intereseze.
          //(editat de HotNews.ro)
          • +4 (4 voturi)    
            Lol (Marţi, 8 martie 2011, 11:18)

            Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

            Voi astia cu asociatiile de javre stati foarte prost cu logica. De aceea nici nu exista un dialog real care sa rezolve problema satisfacator pentru ambele parti. Voi ii tot dati inainte cu scheme diversioniste in timp ce restul oamenilor reclama un singur lucru: nu mai vrem caini pe strada!!!

            Voi stiti sigur ca disparitia cainilor de pe strada nu se poate face SUB NICI O FORMA prin adapost, adoptie sau alte chestiuni si de aceea tipati ca din gura de sarpe. Ce spuneti voi este: decat sa omoram javrele mai bine ii lasam pe strada. Astfel dialogul ia sfarsit.

            Ia spune-mi tu mie DE CE sa ma ocup eu de cainii de pe strada pe cheltuiala mea personala cand nu am avut de a face cu nici unul dintre ei vreodata? DE CE? Ca sunt bun la suflet? Ei bine nu sunt! Nu cu cainii. Prefer sa dau bani pentru o carte pentru copilul meu. Prefer sa dau bani pe medicamente pentru bunica mea. Prefer sa dau bani pe un film sau o piesa de teatru. Dar sub nici o forma nu puteti voi sa imi puneti pumnul in gura si sa ma fortati sa vreau sa dau bani pentru niste javre maidaneze care nu au fost plasati de NIMENI acolo. Se inmultesc ei singuri: prin copulatie daca vrei detalii mai precise.

            Afara cu javrele din orase! Nu vreau neaparat prin eutanasiere. Dar vreau sa dispara. Atat! Si repede si sa ma coste exact atat cat am gresit ca sunt javrele acolo - adica NIMIC!

            Cand un parc este invadat de ciori stii ce se intampla??? Sunt chemati vanatorii. Stii ca fiecare vanator inregistrat are cota de ciori pe an pe care trebuie sa le vaneze? Stii ca ciorile sunt unele dintre cele mai inteligente pasari? Cu ce sunt mai presus javrele voastre decat ciorile? Dar decat sobolanii? Hai sa sterilizam si sobolani si ciori atunci ca sa fim politically correct.

            Ipocritilor...
            • -3 (3 voturi)    
              nu vrei sa rpicepi nimica (Marţi, 8 martie 2011, 12:47)

              Gabi [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

              Degeaba continui cu prostiile. Cainii sunt ai comunitatii, exact cum si puscariasii sunt ai comunitatii. Nu sunt eu de vina ca puscariasul sta la caldurica pe banii si totusi nu mi se da posibilitatea sa fac altceva cu impozitul meu ... asa ca daca faci parte din comunitate cainii astia sunt si problema ta, fie ca iti convine fie ca nu.
              Cat timp nu accepti ca ai o responsabilitate ... inseana ca nu esti pregatit sa raiesti civilizat.
              Civilizatia presupune si obligatii nu numai drepturi. Deci cand tu spui ca VREAU .... si mai apoi .... NU MA INTERESEAZA .... ..inseaman ca ai tre sa te civilizezi ... deci baga acolo si te civilizeaza apoi mai vino cu pretentii !
  • +14 (18 voturi)    
    Visez... (Luni, 7 martie 2011, 19:09)

    Danon [utilizator]

    ... la o zi cand politicienii nu vor mai trata nici cainii ca pe oameni, nici oamenii ca pe caini.

    Din putul absolut al gandirii: "Nu putem sa tratam cu usurinta o lege care face diferenta intre viata si moarte, indiferent despre a cui este vorba. E din aceeasi categorie cu a decide pedeapsa cu moartea in cazul oamenilor. Nu avem niciun drept fata de nicio specie", a spus Varujan Pambuccian, liderul grupului minoritatii nationale.

    Varujane, dar despre moartea spicului de grau cum este? Ce simte firul ierbii cand coasa-i e vecina? Sa interzicem si seceratul? Pai daca nu avem nici un drept asuprea nici unei specii, inseamna ca tu esti un criminal in serie de cate ori mananci, nu?
  • +13 (17 voturi)    
    LOL (Luni, 7 martie 2011, 19:16)

    dan [anonim]

    Aleg si eu viata, VIATA MEA, m-am saturat de sutele de dihanii de pe strazi care te vad ca pe o viitoare masa. Si totusi, cainofilii astia protesteaza cand vine vorba de eutanasierea unor animale periculoase, dar le este indiferent de milioanele de: gaini, vite, porci, oi care sunt omorate in fiecare an. De fapt ma si indoiesc ca ipocritii astia ar fi vegetarieni. Si cainii salbaticiti omoara pe camp zilnic mii de animale pe cale de disparitie. Dar ipocritul pana nu-i fudul...
    • -9 (9 voturi)    
      Pune mana si-i hraneste (Luni, 7 martie 2011, 20:09)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui dan

      Daca le-ai da si tu ceva de mancare, poate nu te-ar mai asimila cu masa lor. Asa ... doar de asta esti bun ... de o cina copioasa ca in rest si asa faci umbra degeaba pamantului !
      • +6 (6 voturi)    
        oh da! (Luni, 7 martie 2011, 21:27)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Gabi

        ar fi si asta o solutie dar e cam greu sa hranesc toti cainii din Sibiu, ca e cam mare orasul si oricum va trece ceva vreme pana cand toti cainii din oras ma vor cunoaste. In cazul in care nu ti-ai dat seama problema apare oriunde in oras, nu doar pe strada unde locuiesc.
      • +6 (6 voturi)    
        corect! (Luni, 7 martie 2011, 21:51)

        Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui Gabi

        Asa, cam ca o taxa de protectie, nu?
        • -6 (6 voturi)    
          cam asa (Luni, 7 martie 2011, 23:23)

          Gabi [anonim] i-a raspuns lui Gramofonu'

          Da, daca ai fi in psucarie unde ti-ar fi locul (daca s-ar aplica pe bune legile in RO), acolo ai plati taxa de protectie sa nu devi fetita cui trebe.
          Dar nu ... in realitate e doar vorba sa nu te mai tragi pe fese, sa pricepi ca acei caini sunt acolo din cauza societatii (deci daca nu esti cumva vre-un tarzan inclusiv a ta) si sa iti asumi responsabilitatea pentru asta.
          Dar cat timp tu esti in clanta cu hai sa-i omoram, este evident ca nu accepti raspunderea, deci inca nu esti pregatit sa traiesti intr-o tara civilizata. Mai incearca !
          • +7 (7 voturi)    
            Amice, esti un mare ... (Marţi, 8 martie 2011, 0:11)

            DanS [anonim] i-a raspuns lui Gabi

            cand spui ca este vina mea si a altora pentru ca sant caini vagabonzi in comunitatile umane.

            Nu am avut caine in viata mea, nu am hranit caini vagabonzi, nu vreau sa am a face cu cainii vagabonzi si vreau sa DISPARA din orasul in care locuiesc. Nu au ce cauta pe langa mine si familia mea!

            Responsabilitatea este a altor ..., asa ca tine, care salveaza cainii de la ecarisaj ca sa ii puna din nou in libertate, a autoritatilor care tolereaza acest comportament al cetatenilor iresponsabili, tot al autoritatilor care ignora problema si nu sanitizeaza orasele in care locuim si traim.

            Nu ma simt in nici un fel responsabil pentru situatia existenta, in afara faptului ca nu am reusit sa conving pe cei in masura sa gestioneze fenomenul sa o faca. Desi am incercat. Defapt ma consider o victima a iresponsabilitatii celor care au creeat plaga numita caini vagabonzi si vreau sa se rezolve prin orice mijloace, umane, sau nu, cu compasiune sau nu.

            DAR CAINII VAGABONZI TREBUIE SA DISPARA DIN ORASE!
            • -5 (5 voturi)    
              deci mai trebuie sa treaca o vreme (Marţi, 8 martie 2011, 8:31)

              Gabi [anonim] i-a raspuns lui DanS

              O sa mai treaca o vreme pana se civilizeaza oameni ca tine.
              Deci eu ar trebuii sa ma simnt vinovat ca dau de mancare unui caine in loc sa stau sa ma uit la el cum moare de foame pe strada ? Sa ma uit asa ca la un show ?
              Nici eu nu as vrea sa am a face cu oameni ca tine, indivizi ca tine nu as vrea sa fie in preajma familiei mele ... oricine e liber sa vrea ... preferabil in casa lui intre cei 4 pereti. In rest cand iesi in lume e cu totul altceva !
              • 0 (0 voturi)    
                . (Marţi, 8 martie 2011, 16:33)

                DanS [anonim] i-a raspuns lui Gabi

                Prin cocmparatie cu tine eu sant foarte civilizat. Nu arunc gunoi pe jos, nu incurajez cainii vagabonzi sa se aciueze pe langa locuinta mea, am respect fata de persoanele care au respect fata de propria persoana si fata de comunitate.

                Dar nu asta este problema. Problema este ca hranesti cainii si ii incurajezi sa se stranga pe langa tine. Daca ai trai in salbaticie, ar fi problema ta. Dar facand asta, afectezi calitatea vietii celor care traiesc in aceeasi comunitate cu tine ca sa nu soun ca ii pui in pericol cu comportamentul tau iresponsabil.

                Daca ar fi dupa mine, as monitoriza pe toti cei care hranesc cainii vagabonzi si daca acei caini ar ataca o persoana oarecare, pe cei care au hranit cainii fara sa ii si puna in spatii inchise i-as trage la raspundere. Si eventual i-as baga si la racoare, sa le treaca cheful sa creeze o jungla intr-un oras.

                Tu si cei asemenea tie santeti niste necivilizati si locul vostru nu este in orase ci la tara, pe camp, unde sa puteti face ce va place cu cainii.
              • 0 (0 voturi)    
                bah desteptule (Marţi, 8 martie 2011, 18:21)

                marius__ [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

                cine te-a invatat sa hranesti maidanezii? idiotii ca tine trebuie amendati si bagati la racoare pana vor intelege acest lucru elementar. Ti-e mila de acel caine care moare de foame? ia-l acasa, in niciun caz nu-i aduci de mancare.
              • 0 (0 voturi)    
                sunt sigur (Marţi, 8 martie 2011, 18:24)

                marius__ [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

                sunt sigur ca esti genul de proprietar de caine care nu strange rahatul propriului patruped de pe strada... si te crezi civilizat... habar nu ai ce e aia...
          • +5 (5 voturi)    
            ma bucur pentru tine... (Marţi, 8 martie 2011, 2:37)

            Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui Gabi

            ca stii atat de bine cum e sa fii in puscarie si sa "te tragi pe fese" - ca sa te citez.
            Nu iti invidiez experienta ta de viata, probabil ai avut acolo o viata de caine si acum incerci sa-ti ajuti semenii.
            Felicitari!

            P.S.: ti-ar fi fost de folos sa participi si la niste cursuri de gramatica romana. Sau nu puteai sta pe scaun? ("devi", "trebe", "vre-un").
            Si niste cursuri de logica ti-ar fi prins bine. De unde si pana unde ai ajuns la concluzia ca am sustinut sa-i omoram?
            Ce-am scris eu si ce-ai concluzionat tu?

            De unde si pina unde atata agresivitate si limbajul tau murdar? De la semenii tai?
    • +6 (6 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 7 martie 2011, 20:44)

      me [anonim] i-a raspuns lui dan

      " Si cainii salbaticiti omoara pe camp zilnic mii de animale pe cale de disparitie. "
      poate domnii cu ong-urile ar trebui sa se concentreze in a asigura perpetuarea unor specii care conteaza si care chiar se afla in pericol. caini sunt destui. protejati-i atunci cand vor fi pe cale de diparitie.
  • -9 (13 voturi)    
    solutia cea mai buna (Luni, 7 martie 2011, 19:19)

    kiki [anonim]

    Toata lumea este pusa in fata unei situatii critice, fapt pentru care tipa eutanasiere. Dar, cum a fost bine punctat, nu avem drept de viata si de moarte asupra nimanui (vezi si atrocitatile comise asupra delfinilor, balenelor etc.). Doar pentru ca suntem cea mai mare haita de pe planeta nu avem dreptul sa ucidem. Avem, in plus fata de animale, ratiunea - somnul ei, naste monstri- asa ca haideti sa o folosim pentru a gasi solutii ne-criminale. Trebuie gasita o solutie de ansamblu si nu una pripita, de avarie, la o problema care exista de decenii si care va exista in continuare, vrem-nu vrem (cainii, ca si oamenii, vor supravietui).
    • +5 (7 voturi)    
      ipocrit (Luni, 7 martie 2011, 19:52)

      aaaa [anonim] i-a raspuns lui kiki

      sa presupun ca tu mananci numai iarba?
    • +6 (6 voturi)    
      Intrebare (Luni, 7 martie 2011, 20:05)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui kiki

      De ce este legala vantoarea? Ba chiar vazuta ca un "sport" de elita?
      De ce avem de viata si de moarte asupra orataniilor din ograda, dar a cainilor nu?
      De ce otravim cu draga inima sobolani, gandaci, soareci si alte VIETATI?
      Intradevar, cainele ne este mai drag, dar totusi...
      Nu sunt pentru omorarea cainilor, dar ceva trebuie facut.
      Sterilizarea nu cred ca are reale sanse de succes.
      Nici cu eutanasierea nu sunt sigur ca se ajunge la disparitia totala a fenomenului, dar cu siguranta se va reduce.
      Cel mai important ar fi mai multe amenzi... pentru cei care nu curata dupa animalele lor de companie, pentru cei care nu le tin in lesa, pentru cei care abandoneaza pui (sau si adulti) la colt de strada.
      Sa fim seriosi, fara un bat serios nici omul nu e prea departe de animale...cel putini marea majoritate a romanilor.
      Daca legea ar fi aplicata la norme "nemtesti" sunt sigur ca ar fi muuult mai curat pe strazile oraselor.

      Ca incheiere, trebuie eutanasiati toti cainii care nu sunt doriti.
      Eterna replica pentru iubitorii de animale, daca ii iubiti atata, puteti sa ii luati acasa. DAR PE TOTI!!!!
      • -6 (6 voturi)    
        pericol public (Luni, 7 martie 2011, 21:50)

        Azor [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        cred ca ar trebui inchisi undeva toti cei care gindesc ca tine, maniacule !
        • +3 (3 voturi)    
          pericol public (Marţi, 8 martie 2011, 10:02)

          aaaa [anonim] i-a raspuns lui Azor

          cred ca ar trebui inchisi toti cainii la tine acasa , fals iubitor de animale !
    • +7 (7 voturi)    
      dar cainii au drept asupra vietii noastre? (Luni, 7 martie 2011, 20:05)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui kiki

      http://www.youtube.com/watch?v=GmtxCi7riAI

      ia fa-mi te rog o analiza a evenimentelor...
    • +8 (8 voturi)    
      Somnul ratiunii tale e in desfasurare (Luni, 7 martie 2011, 20:10)

      Armind [utilizator] i-a raspuns lui kiki

      In primul rand, nu poti compara uciderea delfinilor cu eutanasierea maidanezilor cum nu ai compara executia unor oameni cu o deratizare. sa iti spun de ce: delfinii si focile despre care vorbesti sunt fiinte pasnice, nu traiesc in orase (din cate stiu eu), sunt sursa de hrana pentru oameni, nu transmit boli prin fecale si muscaturi, nu omoara oameni in aglomeratii urbane, nu te trezesc noaptea din somn, etc. In al doilea rand, atrocitatile despre care vorbesti tu sunt denumite astfel pentru ca acele animale sunt omorate cu cruzime, jupuite cat inca sunt vii, si alte metode mult mai dure. Eutanasierea (provenita din grecul "eu thanatos") este o metoda care nu implica nici un fel de suferinta si este folosita si la oameni, nici o lege a naturii nu ne obliga sa tratam aceste animale atat de uman si totusi o facem. Faptul ca le lasam sa se inmulteasca si sa ne fie daunatori, este singurul lucru irational. Sper ca te-am trezit un pic din somul ala despre care vorbeai, se pare ca multa lume inca il doarme, altfel acest subiect nu ajungea o dezbatere.
    • +8 (8 voturi)    
      In faţa unei situaţii critice... (Luni, 7 martie 2011, 20:54)

      me [anonim] i-a raspuns lui kiki

      nişte descreieraţi urlă salvaţi cainii!
      Mergeţi nene si salvaţi delfinii că ei nu ataca pe nimeni noaptea pe strada. Aveţi cale liberă din partea mea să salvaţi delfinii. Sau mai bine militaţi pentru salvarea Deltei Dunării sau a unei paduri. Ar fi mai util. Sunteţi de o ipocrizie maximă nu am ce zice. Aş mai adăuga ca voi de fapt protestaţi pentru ca nu aveţi ceva mai bun de facut. Vă spun eu soluţia aici: GET A JOB!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Dar cu muştele ce se întâmplă (Marţi, 8 martie 2011, 8:15)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui kiki

      Înţeleg că tu nu omori nici ţânţari, şobolani, gândaci...
  • -7 (7 voturi)    
    o noua rusine (Luni, 7 martie 2011, 20:19)

    dobermann [anonim]

    Dupa 20 de ani de inactivitate, dupa miliarde pierdute in gauri negre, ipocrizia isi arata fatza iarasi si arata iaras impotenta unei societati incapabile sa gestioneze soarta bietilor amarati , victime si creatie a societatii bananiere in care ne zbatem.

    Stupizenia vrea sa ne prosteasca in fatza, chipurile autoritatile locale sa decida daca acesti caini vor fi eutanasiati sau nu.
    Pai dupa ce nu au investit 20 de ani, este cineva atat de redus incat sa creada ca vor investi acum, ca vor gasi acum bani?
    Nu ! Se vor ascunde in fatza acelelorlasi motive patetice si vor dicta indurerati kilelirea amaratilor , ca deh..legea permite ....

    Cam asta este situatia unei noi abetarii mai grave decat forfetarul, decat TVA-ul peste noapte si saracirea Romanilor.
    De data asta victime sunt amaratii care nu se pot apara.
    Intre timp baroni, prefecti si stimabili vor gasi in aceasta alba-neagra jucata cu viata si durerea acestor suflete o noua rampa de capital politic. Au mai incercat cativa...

    Rog insistent publicarea acestui adevar deranjant !
    Multumesc.
    • +4 (4 voturi)    
      si eu te rog insistent (Marţi, 8 martie 2011, 10:45)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui dobermann

      sa imi spui ce ai face in cazul asta (sau daca ai avea o ruda / persoana cunoscuta intr-o situatie ca asta):

      http://www.youtube.com/watch?v=GmtxCi7riAI

      astept cu nerabdare!
    • +2 (2 voturi)    
      Doar n-oi vrea sa stau sa ma "kileliasca" ei .... (Marţi, 8 martie 2011, 13:13)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui dobermann

      Instinctul de supravietuire imi spune ca daca simt ca ma ameninta un pericol incerc sa-l evit pe moment si sa-l indepartez pentru totdeauna...

      De-aia sunt atatia sustinatori ai eutanasierii, pentru ca oricata mila ar avea, s-au saturat de amenintarile cainilor. Ca sa nu mai vorbim de victimele lor....
  • +5 (5 voturi)    
    ce distrusi... (Luni, 7 martie 2011, 20:30)

    vreaus a emigrez [anonim]

    pana la urma ce te miri, ei sunt imaginea poporului din care au iesit si care i-a votat.
  • +7 (7 voturi)    
    mare-i gradina Domnului... (Luni, 7 martie 2011, 20:34)

    Gabi [anonim]

    frati romani, treziti-va dracului odata!!!!!!!...tara trebuie sa mearga spre civilizatie....iar caini pe strada nu vezi decat in romania..si rahat peste tot...tara este plina de rahat de caine mai ales "micul paris"...de ti se intorc matele pe dos cand mergi pe strada....sa nu mai vorbim de microbi, si mai ales ca se poate sa iti muste copilul cand vine de la scoala..sau sa ti-l omoare...de aia nu evolueaza tara asta..ca la guvern sunt numai pensionari cu conceptii primitive si un sfert de tara sunt fani dan diaconescu si vali vijelie...
    • -5 (5 voturi)    
      da spre civilizatie (Luni, 7 martie 2011, 23:25)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      Ce-ar fi sa incepi tu sa gandesti civilizat, apoi poate il prostesti si pe ala de langa tine ... asa incet incet tara va merge spre civilizatie.
      Cu gandire dinasta primitiva nu prea ai cum sa ai o societate civilizata. E ca si cum la zoo ai vedea maimutele servind civilizat un ceai ... cand n-ai cu cine, n-ai cu cine !
  • +7 (7 voturi)    
    Pana cand (Luni, 7 martie 2011, 20:47)

    Rix [anonim]

    ONG-urile si parlamentarii chiar cred ca vom sta la infinit cu mainile in san in timp ce "catelusii onesti" ne macelaresc copiii.
    Cei care blocheaza sistematic singura solutie rezonabila (eutanasierea cat de cat civilizata) nu fac decat sa pregateasca maidanezilor un sfarsit si mai amuzant; situatia se va agrava in asa hal incat in cele din urma cainii vagabonzii vor fi eliminati in masa prin metode rapide (otravire sistematica, poate impuscare).
    • -4 (4 voturi)    
      in romania ? (Luni, 7 martie 2011, 21:09)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui Rix

      Eutanasiere cat de cat (???) civilizata ? Tara asta plina de primitivi nu are cu cine sau cu ce sa aplice metode civilizate .... dovada ca si la nivel de comentariu la roman merge ... las ca-i bine si cat de cat civilizata ... acum chiar tre sa fie 100% civilizata ?
  • +6 (6 voturi)    
    sa ne aparam avem voie??? (Luni, 7 martie 2011, 20:48)

    Miahi [anonim]

    Prin natura locului de munca plec tarziu de la serviciu. Bani pentru taxi nu am. De multe ori am conflicte mai mari sau mai mici cu caini. Pana acum am scapat.

    Stie cine cum reactioneaza cainii daca folosesti spray cu piper?
    • +5 (5 voturi)    
      !!!!!!! (Luni, 7 martie 2011, 21:02)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui Miahi

      Domnii parlamentari merg cu masina la serviciu si nu trebuie sa mearga prin oras noaptea ca tine.

      Cat despre spray, am vazut un reportaj pe Discovery cum niste turisti am scapat fugarind un urs cu un spray special cu piper.

      Acum nu stiu daca trebuie pentru caini trebuie unul special sau merg cele care se gasesc in orice magazin de autoaparare.
    • 0 (2 voturi)    
      spray cu piper (Marţi, 8 martie 2011, 2:41)

      Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui Miahi

      Depinde de caine ;)
      Si mai depinde si din ce parte bate vantul.
      Nu te-as sfatui, risti sa inrautatesti situatia.
  • +6 (6 voturi)    
    kiki strikes back (Luni, 7 martie 2011, 20:53)

    BartSimpson [utilizator]

    e pe toate articolele despre caini, militeaza acolo internautic pentru mentinerea lor pe strazi. cica ce tot ii dam inainte cu oengeurile, ce daca aia papa bani buni nefacand NIMIC (ma rog, ceva fac, campanii fara NICIUN rezultat) .. tot nea caisa de la colt cica sa le faca lor treaba .. ei cu bani, restu cu "iubirea fata de animale". pardon, de caini, ca restu nu conteaza ...
    • +5 (5 voturi)    
      kiki strikes back (Luni, 7 martie 2011, 21:02)

      daniela [anonim] i-a raspuns lui BartSimpson

      ...ai dreptate bart , sint multe ong-uri care halesc bani grei in ideea ca ar face ceva pt animale ,iar cei care vor sa faca intr-adevar ceva se chinuiesc singuri si nu reusesc si uite-asa problema ramine nerezolvata.
  • +7 (7 voturi)    
    ????????? (Luni, 7 martie 2011, 20:56)

    Paul [anonim]

    Dar sa ii exportam in mod civilizat in China este voie?

    Deputatii sunt in marea lor majoritate ipocriti (exceptie fac vegetarienii; nu stiu daca este vreo unul).

    Ei nu mananca miei de Paste????
  • -2 (2 voturi)    
    povestea unui om si a unui caine (Luni, 7 martie 2011, 21:01)

    fumarel [anonim]

    vreau sa va spun o poveste scurta. eu am fost un copil sarac iar parintii nu mi-au putut oferi decat o biblioteca plina de carti. din cauza asta, mai tarziu n-am fost in stare sa fac compromisuri si am razbit mai greu. acum am ziarul meu si o agentie de publicitate. si mai am doi caini. maidanezi. pe care i-am luat de pe strada in urma cu cativa ani. i-am luat dintr-un gest impulsiv, din mila. abia apoi mi-am dat seama ce inseamna de fapt sa ai un caine. cainelui trebuie sa-i asiguri zilnic mancare, adapost si o plimbare. un caine te maturizeaza si te poate invata multe, cum ar fi asumarea unei mari responsabilitati sau respectul fata de un program zilnic. daca nu as fi luat acei catei de pe strada, probabil ca si azi as fi muncit la patron sau altul pe un salariu de 10 milioane pe luna. eu am acum o cifra de afaceri de 1 miliard pe an. doresc impliniri si realizari profesionale tuturor, dar mai ales va doresc o minte deschisa. fiecare lucru are rostul lui pe pamant. iar un caine iti poate schimba viata. multumesc pentru atentie.
    • 0 (0 voturi)    
      Care e profitul la 23.000 euro cifra de afaceri ? (Marţi, 8 martie 2011, 13:21)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui fumarel

      Lasa cifrele, ca nu impresioneaza si oricum, atunci cand ai o afacere nu e bine sa-ti pierzi timpul si cu cainii...
  • +5 (5 voturi)    
    ma tem pentru copii (Luni, 7 martie 2011, 21:02)

    valentin [anonim]

    cati oameni trebuie sa moara in chinuri pentru a investi bani si timp in scopul rezolvarii problemei cainilor fara stapan?
  • +6 (6 voturi)    
    Civilizatie (Luni, 7 martie 2011, 21:06)

    Cristian [anonim]

    Suntem oraseni, suntem civilzati, avem masini si costume de haine, fuste si pantofi cu toc, mancam din supermarket si mergem la teatru, la multinationale si la banci...
    Avem si : r..hat de caini pe talpa, urlete in miez de noapte, lupte de strada intre haite, boli si copii muscati , oameni omorati de haite de caini..
    • -2 (2 voturi)    
      suntem civilzati ? (Marţi, 8 martie 2011, 12:52)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Daca eram civilizati problema cainilor nu exista. Cainii exista tocmai fiidnca am fost si suntem orice numa civilizati nu.
      Si cand ideile de masacru in masa persista este clar ca inca nu suntem civilizati, deci nu va mai imbatati cu apa rece !
  • +4 (4 voturi)    
    sunt platiti toti (Luni, 7 martie 2011, 21:19)

    Lucian [anonim]

    este incredibil cum politicienii reusesc sa-si bata joc de noi de atatia ani. Le doresc sa cunoasca toti ce inseamna sa fii inconjurat zilnic de haite de maidanezi, cu frica in san ca pot fi muscati.
    Pe de alta parte e nornal ca javrele sa fie aparate de javre. Cel putin o parte din ei iau bani grei de la asociatiile de protectie a cainilor.
  • +2 (2 voturi)    
    inca o data mi- e sila de romania (Luni, 7 martie 2011, 21:43)

    toto [anonim]

    Sila de romania unde ipocrizia, jegul si prostia si-au dat mana. MI-e sila de romania cu javrele ei cu tot...
  • -4 (4 voturi)    
    EUTANASIATI SI PEDOFILII? (Luni, 7 martie 2011, 21:46)

    alex [anonim]

    Cainii pot fi mai buni ca oamenii si chiar utili celor cu probleme de sanatate, dupa o perioada de dresaj. Pentru cei care sustin eutanasia: SUSTINETI SI EUTANASIEREA PEDOFILILOR, CRIMINALILOR, VIOLATORILOR... EI CU CE SUNT MAI BUNI DECAT UN ANIMAL?
  • +6 (6 voturi)    
    Fotografiati javrele maidaneze (Luni, 7 martie 2011, 22:04)

    Aland Juan [anonim]

    Postati pozele peste tot pe internet ca sa vada tot pamantul adevarata situatie din Romania. Internetul este forta. Fiti constienti de ea.
  • +5 (5 voturi)    
    Hai sa fim seriosi ! (Luni, 7 martie 2011, 22:08)

    ion roata [anonim]

    Vad caci conteaza mai mult viata unui caine decat a unui om dar mai ales a unui copil.Si aceasta anomalie se intampla din cauze si motive simple dar cu efect propagandistic,se apropie alegerile.Banii p care ii cheltuim cu intretinerea si sterilizarea cainilor mai bine i-am cheltui pe medicamente si pentru ingrijirea civilizata a copiilor care mor cu zecile de mii anual din cauza saraciei,mizeriei si a bolilor.
    Hai sa ne revenim si sa nu ajungem sclavii organiztiilor de asa zisa protectie a cainilor care de fapt nu fac nimic ci doar stau toata ziua pe capul administratiei sa dea bani,adaposturi si medicamente pentru caini.Problema se poate rezolva simplu:-in mod esalonat cainii care cutreiera straile oraselor din romania sa fie prinsi si incargerati in depozite de asteptare ;ongurile sa se ocupe de plasarea cainilor la familii din Romania sau din afara.;Inainte de a fi sigura plasarea lor si cel care adopta cainele doreste sa i se faca sterilizarea;-cainii care ajung sa stea peste 39 de zile in depozit sa fie eutanasiati in mod civilizat.
    Deci ONGurile sa se ocupe de plasarea lor si nu altcineva.Actiunea sa se desfsoare in mod esalonat astfel ca in 2 ani acestia sa fie strpiti de pe strazile oraselor.
    • -5 (5 voturi)    
      Fratica (Luni, 7 martie 2011, 23:28)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      Daca se dau asa multi bani asociatiilor astea, de ce nu iti faci si tu o asociatie sau asa ceva?
      Iti zic eu de ce, fiindca sti ca nu e asa, dar dai din gura ca o moara stricata. ONG-urile traiesc din donatii, si trebuie sa dea socoteala doar celor care doneaza. Tu cat ai donat unei asociatii de esti tot cu subiectu-n clanta ?
    • +3 (3 voturi)    
      ONG-urile sunt iresponsabile (Marţi, 8 martie 2011, 10:44)

      mada [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      din pacate mai nou ONG-urile au inceput sa transporte animalele si in orasele mici ...

      in orasul meu natal au aparut in ultimii ani o multime de caini vagabonzi ... s-a descoperit si sursa: dubite pline de caini erau eliberate pe strazi laturalnice pe inserat ....

      deci nu ma astept la ceva bun de la ONG-uri ...
      • -2 (2 voturi)    
        ONG-urile ? (Marţi, 8 martie 2011, 12:55)

        Gabi [anonim] i-a raspuns lui mada

        Si cam cum ti-ai dat seama ca ONG-urile au facut asta ?
        Hai ca e clar ca vorbesti la vraja marii. Hai zio si pe aia cu ONG-urile care papa din banu public ca pe asta ai uitat sa o zici !
  • +5 (5 voturi)    
    Greu de decis (Marţi, 8 martie 2011, 0:04)

    Raluca [anonim]

    Cu cat sunt mai multi caini vagabonzi, cu atat sunt mai multi bani in joc (pentru numarat, coafat, pupat sub coada, plimbat de colo colo s.a.m.d.), implicit mai multe onguri si mai multi functionari. Deci cainii vagabonzi sunt o sursa de bani. De exemplu, cate onguri mari iubitoare de labute ar mai fi, daca, in loc sa primeasca, ar trebui sa aduca bani de acasa de la ei?!...
  • +7 (7 voturi)    
    Caini fara stapani (Marţi, 8 martie 2011, 9:23)

    Mihaela [anonim]

    Animalele, indiferent care ar fi acestea, nu au ce cauta in libertate pe strazi. Cu atat mai putin cainii, chiar daca nu sunt toti agresivi.
    Daca numarul cainilor fara stapan ar fi rezonabil (adica pana la 100 de caini) atunci da, solutia ar fi sterilizarea si tinerea lor in adaposturi. Dar avand in vedere ca numarul lor este mare (ceea ce arata ca programele de sterilizare nu au dat roade), singura solutie este eutanasia pentu cei care nu sunt adoptati de persoane responsabile. Acum, la inceput de martie este din nou o perioada de imperechere, veniti si vedeti (si) in Militari haite de caini in calduri!!!! Proiectul de modificare a ordonantei 155/2001 mi se pare bun , daca ar fi si pus in practicva cu consecventa. Cainii NU AU CE CAUTA LIBERI PE STRADA!!! In nici o tara civilizata nu se intampla asa ceva. Cine a fost in astfel de tari nu a vazut caini liberi pe strazi. Iar cei care au stapan, sunt oplimbati in lesa; iar stapanul este obligat sa si curete dupa caine - un gest firesc, de altfel. Numai ca in tarile civilizate legea se si aplica, iar cin e nu o respecta este si pedepsit..
  • +4 (4 voturi)    
    Alege viata JAVRELOR ! (Marţi, 8 martie 2011, 9:42)

    dorel [anonim]

    si puteti sa va bateti joc de viata oamenilor !
    • -3 (3 voturi)    
      voi va bateti joc (Marţi, 8 martie 2011, 12:57)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui dorel

      Oamenii care au abandonat aceste animale in strada isi bat joc de viata oamenilor. Ce-ar fi sa va luati de ei ? Aaaa e prea complicat .... e mai simplu sa te iei de niste animale, ca alea nu pot riposta, nu te pot baga in puscarie nu ?
  • +2 (2 voturi)    
    aberant (Marţi, 8 martie 2011, 12:40)

    Itzic [anonim]

    De acord cu necesitatea eutanasierii
    Si rozatoarele sunt simpatice, dar deratizarea se practica.

    Finanatati-va SINGURI ingrijirea lor. Sa nu mai fie posibila scurgerea de fonduri publice pt adaposturi, castrari etc.....unica activ finantata sa fie luarea ciinilor de pe strazi........urmata de eutanasiere cind nu sunt revendicati.
    obiectiv > in 6 luni sa nu mai existe ciini liberi pe strada. toleranta 0
    Pt ONG-uri.....vreti ciini?
    RASPUNDETI cvili si pena si administrativ pt cei lasati in libertate
    Pt... De acord.
    Si rozatoarele sunt simpatice, dar deratizarea se practica.
    Pt ONG-uri.....vreti ciini?
    Finanatati-va SINGURI ingrijirea lor.
    RASPUNDETI cvil si penal si administrativ pt cei lasati in libertate
    Pt particulari...ii tineti ACASA, ii ingrijiti si igienizati PE BANII VOSTRII si RASPUNDETI pt ciini/animale de companie
    NU VREAU ANIMALE LIBERE PE STRAZI
    intra, citeste, semneaza, da mai departe>
    http://www.petitieonline.ro/petitie/semnaturi/petitie_pentru_eutanasierea_maidanezilor_in_cazul_in_care_acestia_nu_sunt_adoptati-p30597052.html
  • +1 (1 vot)    
    eutanasierea este solutia (Marţi, 8 martie 2011, 14:23)

    cristina [anonim]

    Eutanasierea este solutia, si amenzi cat mai mari pentru cei care ii lasa aiurea pe strazi, ii aduna pe langa blocuri. Deputatii, niste nesimtiti, RUSINE, si actualilor deputati si unui imbecil de Marius Marinescu!