Daniel Buda (PDL): PSD contribuie la decredibilizarea actului de justitie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 31 ianuarie 2011, 19:56 Actualitate | Politic


PDL Cluj dezaproba actiunile PSD prin care social-democratii s-au solidarizat cu colegul lor, presedintele Consiliului Judetean Arges, Constantin Nicolescu. Deputatul Daniel Buda, presedintele PDL Cluj, considera ca, prin demersul lor, social-democratii "decredibilizeaza actul de justitie". Daniel Buda, presedintele Comisiei Juridice a Camerei Deputatilor, s-a facut remarcat, recent, prin introducerea in legea avocatilor a unui articol care ii exonereaza pe avocati de raspunderea penala. In urma unei anchete HotNews.ro, Ministerul Justitiei a anuntat ca analizeaza posibilitatea abrogarii articolului respectiv.
  • "Prin astfel de actiuni membrii PSD nu fac altceva decat sa contribuie la decredibilizarea actului de justitie atat la nivel national, cat si european. Romania este un stat de drept, membru cu drepturi depline al Uniunii Europene, in care nimeni nu este mai presus de lege, iar autoritatea unui sistem judiciar profesionist si integru este superior oricarei actiuni politice'', a precizat Buda, intr-un comunicat remis luni si citat de Agerpres.
Liderul PDL Cluj si-a exprimat "dezamagirea fata de modul in care membrii PSD inteleg politica si principiile fundamentale ale actului de justitie si dezaproba acest mod de incercare al membrilor din actuala opozitie de a deturna mersul firesc al justitiei recurgand la presiuni mediatice, prin pichetarea sediilor de partid".
  • "PDL a luptat si va lupta pana la capat pentru independenta Justitiei, nu a facut si nici nu va face niciodata presiuni impotriva organelor judiciare. Presedintele PDL Cluj, deputatul Daniel Buda apreciaza ca membrii partidelor din actuala opozitie care recurg la asemenea practici antieuropene, de instigare la violenta, fac presiuni pentru a impiedica actul juridic, sunt departe de a intelege statul de drept si rolul independent al justitiei", se mai arata in comunicat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















823 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Tu vorbesti? (Luni, 31 ianuarie 2011, 20:06)

    Ioan [anonim]

    Tu vorbesti, cel care a introdus pe sest articolul privind raspunderea avocatilor si pentru care se zbat unii acum sa-l anuleze? Daca taceai, ...
    • +6 (6 voturi)    
      e smecher pe deasupra (Luni, 31 ianuarie 2011, 20:39)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

      acum arunca pisica moarta-n curtea altuia. asta nu face decât sa-l injoseasca si mai mult ca politician.

      in alta ordine de idei, PDL ar câstiga enorm daca ar scapa de oameni ca Buda, Ridzi, Solomon, Falca etc
  • +2 (4 voturi)    
    Buda sa stea acolo unde ii este locul! (Luni, 31 ianuarie 2011, 20:23)

    radu [anonim]

    Urata tara mai avem daca a ajuns bUDA sa apere justitia!
  • +4 (6 voturi)    
    ciocu mic! (Luni, 31 ianuarie 2011, 20:26)

    sorin [anonim]

    esti ultimul care are dreptul sa pitigaie. ai facut pdl-ul de rusine si ne-ai umplut pe toti de scarba, cu toate manariile tale. ridzi, primari, prefecti si parlamentari deveniti avocati peste noapte si cate si mai cate alte mizerii promovate in detrimentul democratiei.
  • -1 (3 voturi)    
    Ajunge sa ne uitam (Luni, 31 ianuarie 2011, 20:52)

    HESS [anonim]

    La dosarele a carui termen se tot amana.Pe HOTNEWS vedem unele.Ajunge sa citim in Hotnews cutare procuror(oare)prinsa cun mata-n sac .,mita.Ca unii care cica reprezinta si aplica LEGEA fac camata sau elibereaza interlopii pe usa din dos .Ca romanii din impoziitele lor trebuie sa plateasca despagubiriile stabilite de CEDO din cauza unor magistrati si multe altele.Justitia se discrediteaza ea insasi.Comisia UE privind raportul justitiei din Romania ,,numai cuvinte de lauda are asupra ei,,Dar opinia cetateniilor despre ,,JUSTITIA ,,romana ce zice?Pe ce loc o situeaza?Fiecare pasare pe limba ei piere asa ca nea Buda lasa gargara Ceausista.Tipic PD-lista.,PSD-rista cum ca altii fac si dreg.
  • +1 (1 vot)    
    Ma mir (Luni, 31 ianuarie 2011, 22:28)

    Raluca [anonim]

    ca ardelenii nu l-au "tipat la buda" asa cum ar merita cu prisotinta dupa trecutul strazii pe rosu.
  • +1 (1 vot)    
    tacati gura (Luni, 31 ianuarie 2011, 22:42)

    danahile [utilizator]

    nenorocitule
  • +1 (1 vot)    
    Regrete tardive (Luni, 31 ianuarie 2011, 23:28)

    bogdant.cluj [anonim]

    Sunt clujean,l-am votat pe domnul Buda si regret.
    Mai mult decat atat mi-e rusine.Lui si doamnei Ridzi evident,nu.
    Domule Buda,desprindeti-va de metehnele de Romanasi,aveti onoare si demisionati din functia pe care nu o meritati.
    Sunteti un balast pentru PDL,un om de proasta calitate care nu intelege cand e prea mult.
    Pe votul meu sa nu va mai bazati!
  • +1 (1 vot)    
    Sa-ti fie rusine!!!!! (Luni, 31 ianuarie 2011, 23:49)

    Ssdd [anonim]

    Rusine!!! Sa iti bati joc de o tara intreaga, care iti plateste salariul de capusa.
  • +1 (1 vot)    
    A scos capul si asta... (Luni, 31 ianuarie 2011, 23:59)

    Alius [anonim]

    Ca si Ridzi cand vorbea de Nastase ca se ascunde de justitie..Toti penalii: in loc sa se ascunda, sa nu-i mai vada nimeni, ies mereu in fata.
  • 0 (0 voturi)    
    buda? (Miercuri, 2 februarie 2011, 16:46)

    srpc [utilizator]

    asta si-a transformat numele in renume!
  • 0 (0 voturi)    
    mediocru (Miercuri, 1 iunie 2011, 14:11)

    giani [anonim]

    Buda? un MEDIOCRU cu mult tupeu si ambitios.