Noile nume de cod in politica romaneasca: Basescu despre Ponta - "maimutica, imatur, obraznic, impertinent" / Ponta despre Basescu - "cancer, securist, marinar batran"

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 23 septembrie 2010, 14:48 Actualitate | Politic


Victor Ponta si Traian Basescu
Foto: Agerpres
Disputa Traian Basescu - Victor Ponta urmeaza modelul injuraturilor practicate de Vadim Tudor si Gigi Becali. Iata ce sintagme folosesc astazi politicienii romani, pentru a se intelege in arena: Basescu - "trebuie sa faca frumos ca maimutica", "credeam ca doar fata il arata ca imatur", "Omul asta a venit pres la mine". Ponta: "Batranii marinari hoti au astfel de reactii", "este un cancer pentru Romania pe care trebuie sa-l extirpam", "el fiind un hot batran, eu sunt un tanar procuror". 

Ce spune Traian Basescu despre Victor Ponta:
  • El trebuie sa faca frumos ca maimutica, asa, sa placa la foarte multi din PSD ca sa ramana sef de partid, pentru ca el nu controleaza nimic acolo
  • Si atunci, i se pare lui ca a fi obraznic, impertinent ajuta la ceva
  • Asta ma face sa constat cu parere de rau inca un lucru: pana acum credeam ca doar fata il arata ca imatur. Dar prin comportament, el chiar dovedeste ca nu numai fata lui, aspectul lui, este de om imatur, ci chiar fondul lui, pregatirea lui pentru viata, pregatirea lui politica, capacitatea lui de a intelege cum se face politica
  • Omul asta a venit pres la mine in birou, acest Victor Ponta, cum au mai venit si altii. Si ma intreba: "M-ati putea sprijini la competitia pentru alegerile de la Primaria Capitalei?"
  • Raspunsul meu a fost: "Nu, ca n-ai sanse; vezi-ti de treaba, Victor Ponta"
  • La mine in birou, acest Ponta, care astazi vitupereaza impotriva presedintelui, era ca un pres care intreba: "Ar fi bine sa candidez la Primaria Capitalei? M-ati putea sprijini?"
  • Nu pot sa-i mai tolerez obraznicia cand il stiu cate parale face
  • Eu nu cred ca aceasta clasa politica se va limita la a oferi romanilor un Victor Ponta, care e in stare, va asigur si am spus-o deschis, el sa ma contrazica, sa vina sa linga presul sa vada daca poti sa-l faci primar general...
  • Nu sunt pe masura obrazniciei acestui pusti imatur (B1 TV - Emisiunea "Nasul" 22 septembrie)
  • Victor Ponta care nu este matur inca, este un copil cu care se joaca unii. Ii spun: fa aia, fa aia. Si el le face vesel
  • Asta arata lipsa de maturitate a lui Ponta sau reflexele unui procuror care nu are nimic in comun cu democratia (Radio Romania Actualitati)

Ce spune Victor Ponta despre Traian Basescu:
  • Reactia lui Traian Basescu este o reactie tipica pentru vremurile pe care eu personal nu le-am trait, ci parintii mei
  • E o reactie de securist, de corupt, de hot, care este prins la furat, si care arunca responsabilitatea pe ceilalti
  • Sunt procuror si sunt obisnuit cu infractori ca Traian Basescu
  • Eu nu am fost ofiter acoperit sau informator cum a fost Traian Basescu (EVZ.ro)
  • Traian Basescu inceaca sa ma traga si pe mine, ca si pe ceilalti tineri din noua generatia politica, in mocirla in care el a trait, de fapt, in acesti ani si pe care chiar el a construit-o
  • Se comporta exact ca un om disperat, care stie ca nu-si mai poate reface imaginea dupa ce a furat voturile si a aparat-o pe Anastase
  • Dovedeste, inca o data, ca este un cancer pentru Romania pe care trebuie sa-l extirpam (Gandul)
  • Oamenii cred ca prefera un procuror tanar, decat un marinar batran, care fura voturi impreuna cu Roberta Anastase 
  • Batranii marinari hoti au astfel de reactii, prin care acopera fraude clare, fiindca se tem de procurorii tineri. Batranii marinari hoti ar trebui insa sa stie ca nu vor scapa, si ca vor fi pusi sa plateasca pentru ce au facut tocmai de procurorii tineri (Agerpres)
  • Presedintele este, oarecum, disperat. Daca tot m-a atacat personal, ii transmit presedintelui ca la toti hotii batrani le e frica de tinerii procurori. Deci, el fiind un hot batran, eu sunt - are dreptate - un tanar procuror. Si o sa vada ca are, intr-adevar, de ce sa se teama (Gandul)
  • In acest moment, domnul Traian Basescu este doar presedintele unui grup de interese, un grup clientelar, mafiot, care se numeste PDL (Mediafax)

Iata cum aratau schimburile de replici dintre Vadim Tudor si Gigi Becali,
relatate de presa in urma cu un an.

Ce spunea Vadim despre Gigi Becali: "N-am ce vorbi cu derbedeul asta. Acest Gigi Becali pentru mine este un paduche, un pigmeu. Vagabondul dracului! E bolnav psihic". Gindul, septembrie 2008. "Handicapatul asta care are doua clase mai mult ca trenul care paste oile pe tapsan se viseaza Razboinicul Luminii, Principele lui Machiavelii, Pazvante Chioru, Mihai Viteazu calare pe breazu", conferinata de presa, Paste 2008. "Medicii au analizat, nu bag mana in foc dar cred ca se drogheaza". "Acest vinzator de iaurt a pus mina pe cel mai mare club de fotbal din tara, dar eu il voi face sa plece de la aceasta echipa. E timpul ca Becali sa dispara." "Becali nu e, de fapt, decit o maimuta curentata. O maimuta beata, asta e Becali".

Becali despre Vadim Tudor: "E posedat de diavol. O sa incerc sa scap Romania de acest cancer veninos, care se numeste Vadim", Gandul, 2008, "Vreau sa-i spun nenorocitului astuia de om sa nu-mi apara in fata ca, altfel, am sa-i rup botul." "Asta e irecuperabil, omul este bolnav. Ce sa fac eu cu asta? Daca ar fi tara toata ca el, intr-adevar am fi o tara de handicapati. El nu e sanatos mintal. Ce sa-mi faca mie papagalul asta?" "Omul asta fabuleaza, nu e sanatos. Daca el traieste cu cainii in casa si cu pisicile si vorbeste cu ei, are 25 de caini in apartament."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3701 vizualizari

  • +8 (24 voturi)    
    cine vorbeste (Joi, 23 septembrie 2010, 15:04)

    dj [utilizator]

    ponta vorbeste de securisti? mai sunt si altii decat cei din partidul lui?
  • +22 (26 voturi)    
    asta nu e stire ! (Joi, 23 septembrie 2010, 15:10)

    scepticu [utilizator]

    Trebuie sa amendam procesul de otv-izare a hotnews.

    Nu mai dati barfe stupide sau macar faceti un site special pentru coafeze !!!
    • +4 (8 voturi)    
      Ba dimpotriva. Oroarea ... (Joi, 23 septembrie 2010, 16:18)

      it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

      ... trebuie aratata, comentariul trebuie un pic mai acid. Toti vor sa ne provoace sila.
  • +17 (17 voturi)    
    fiecare cu stafia lui (Joi, 23 septembrie 2010, 15:11)

    arabela [anonim]

    Doamne ce caricaturi... nu stiu ce stafie o fi in spatele marinerului dar in spatele lui ponta , tare ma tem ca vegheaza bombo..
    • +8 (8 voturi)    
      de acord (Joi, 23 septembrie 2010, 16:23)

      alex [anonim] i-a raspuns lui arabela

      total de acord

      p.s. daca nu vor sa construiasca un alt site, nu m-ar deranja sa mute astfel de "stiri" pe smartwoman, unde citim si alte "stiri" de genul: de ce sa se supere sotia daca io am chef s-o insel?
  • +13 (13 voturi)    
    No comment (Joi, 23 septembrie 2010, 15:22)

    Hopeless [anonim]

    Ce mai poate fi spus? Asta este nivelul de civilizatie al clasei politice romanesti si al celor care ne reprezinta. Acesta este nivelul NOSTRU de intelegere al democratiei iar noi primim in schimbul voturilor exact ceea ce meritam/votam. La romani, pomana electorala este cea mai bine primita iar cei ce vor sa reformeze o societate/economie bolnava sunt linsati mediatic. Pacat. Mare pacat.
  • +10 (10 voturi)    
    d-ale lui Caragiale (Joi, 23 septembrie 2010, 15:23)

    dumil [utilizator]

    despre marinarul basescu stiam ca are un vocabular mai colorat, dar domnul avocat ponta sa se coboare dumnealui la un asemenea nivel ;)
    • -8 (8 voturi)    
      nu el este de vina! (Joi, 23 septembrie 2010, 16:24)

      Cristian ioan [anonim] i-a raspuns lui dumil

      nu, nu imi sunt simpatic pedesereii!

      dar de data asta, Ponta are scuze - nu cre ca acesta este vocabularul obisnuit al dumnealui. Ci, pru si smplu, a avut impresia ca ASTA vrea publicul, ca acest gen de exprimare este asteptat de catre electorat!
  • +5 (9 voturi)    
    Si romania (Joi, 23 septembrie 2010, 15:26)

    drak latinu [anonim]

    Cine o conduce ?
  • +12 (12 voturi)    
    La Becali si Vadim e scuzabil! (Joi, 23 septembrie 2010, 15:29)

    Stepanida [utilizator]

    Becali nu are prea multa scoala,iar Vadim are probleme de natura medicala.Dar la Basescu si Ponta,e greu deacceptat asemenea declaratii!Daca Becali si Vadim s-au impacat,in 2009(in treacat fie spus,Vadim s-a folosit de victimizarea lui Becali),intre Ponta si Basescu nu vad o reconciliere.
  • +12 (18 voturi)    
    LoL (Joi, 23 septembrie 2010, 15:29)

    Radu [anonim]

    De Basescu m-am lamurit, dar cand vad cine urmeaza sa candideze la functia de Presedinte, imi vine sa vomit.
    Ponta va fi sigur pe placul manelistilor si nesimtitilor, de care .ro nu duce lipsa.
    Oricum, in loc sa progresam in ce inseamna calitatea umana la politicieni, noi regresam.
    • -8 (14 voturi)    
      Bine ca nu ti-a fost scarba cand ai votat in dec. (Joi, 23 septembrie 2010, 15:55)

      KingSnake [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Asta ca sa lamurim cand te-ai lamurit, cu stomacul ala sensibil si unidirectionat.
  • +3 (9 voturi)    
    cum e cu coboritul (Joi, 23 septembrie 2010, 15:47)

    Anonim [anonim]

    amindoi coboara discutiile din ce in ce mai jos....cand eram ami mic am auzit un banc ...fiecare se lauda cu bunica si intrecerea era ...castiga cine are bunica mai mica( de inaltime)...a castigat Bula....le-a zis la aia ca bunica-sa cand spala pe jos...se urca pe scaun....:)))))
    Atit Basescu cat si Ponta coboara si se coboara asa de jos unul pe altul incat la un moment dat nici remarci gen Bula n-o sa-i mai ajute....da' eu unul ma-ma obisnuit aici la noi....intotdeauna cand tara arde babele se piaptana...la noi a fost , este si va ramine regula....:)))))
  • +2 (8 voturi)    
    presedinte (Joi, 23 septembrie 2010, 15:56)

    blend-a-merde [anonim]

    Cred ca pentru alegerea viitorului presedinte ar trebui sa se organizeze - in loc de alegeri- un concurs de scuipat. Cel care scuipa cel mai departe sa fie "alesul". Macar asa ar fi mai ieftin...
  • +7 (9 voturi)    
    Asta nu e stire! (Joi, 23 septembrie 2010, 16:09)

    valisa [utilizator]

    Este barfa buna pentru Antene si Realitati, barfa pentru cei ce nu vor sa munceasca. Va rog frumos HotNews, nu mai dati asa ceva.
    • +4 (6 voturi)    
      De acord! (Joi, 23 septembrie 2010, 16:18)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui valisa

      Putina decenta nu ne-ar strica!
  • 0 (4 voturi)    
    asa... (Joi, 23 septembrie 2010, 16:16)

    me [anonim]

    hotii se cearta, prostii asculta si tara se duce de rapa
  • +5 (9 voturi)    
    Aviz amatorilor (Joi, 23 septembrie 2010, 16:19)

    Gabu [utilizator]

    Pentru toti agiamii care folosesc cuvinte fara sa inteleaga: meseria de marinar e una grea si de aceea firavi ca si primarul Constantei nu au avut curajul so o imbratiseze dupa terminarea facultatii. Dar in acelasi timp iti deschide mintea prin contactul cu alte culturi, cu alti oameni. Cine incearca sa foloseasca acest termen la modul peiorativ greseste grav!
  • +5 (7 voturi)    
    inacceptabil (Joi, 23 septembrie 2010, 16:21)

    val [anonim]

    Ponta isi distruge cariera. Nu cred ca PSD ii va mai tolera acest comportament care dezvaluie un om total dezechilibrat si feroce.
  • +5 (11 voturi)    
    nu exista confruntare Basescu -Ponta (Joi, 23 septembrie 2010, 16:28)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    exista reactii ale presedintelui la indelungile exercitii de jigniri ale diversilor de pe scena politica si media.
    Reactiile sale sunt o punere la punct a sulfarilor care nu s-au ferit sa-i ceara servicii sau sa profite cand credeau nu-i vede nimeni din "gascuta".

    Media il pune la indoiala pe presedinte si in aceeasi oala cu oricine pentru ca are senzatia ca acesta este perdant.
    Mai reflectati .

    Poate gasiti si titluri mai de liga dvs.
    • -2 (4 voturi)    
      gresit (Vineri, 24 septembrie 2010, 7:50)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      pare logic ce spui...dar daca ti-ar spune cineva ca antreuri a facut Basescu la usa lui Iliescu ....cand era si el junior...ce ai mai putea spune?
      singura diferenta este ca iliescu, un comunist batrin pare a avea un pic mai mult caracter....nu-i asa?
  • +7 (9 voturi)    
    Obrasnici de la psd!! (Joi, 23 septembrie 2010, 16:44)

    tornado [utilizator]

    ,,ponta cevegara ,, de romania este un rebut politic care vrea sa impresioneze vezi doamne !! ce sa faca acest esuat politic ,caci politica o fac ce mari din psd nu el el este in cel mai fericit caz este inpins in fata ! ,scuzati! dar este acest om ce politca pata sa faca ???!!(editat de HotNews.ro)
    • +3 (3 voturi)    
      Da bine ai mai spus-o (Vineri, 24 septembrie 2010, 9:37)

      valisa [anonim] i-a raspuns lui tornado

      "Rebut politic". Suna bine pentru papitoiul de
      Po(a)nta.
  • +1 (7 voturi)    
    Stire de 2 lei (Joi, 23 septembrie 2010, 17:06)

    Mortal [anonim]

    Stire de 2 lei despre 2 prosti
  • 0 (4 voturi)    
    Comentarii ??? (Joi, 23 septembrie 2010, 17:32)

    Nick [anonim]

    Oricum, ambi sunt penibili. De fapt aceasta "stire" ce se doreste a fi ca rezultat ?
  • +1 (5 voturi)    
    Jurnalistii au fost atinsi de Presedinte (Joi, 23 septembrie 2010, 19:48)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    toti.

    Altfel nu se explica faptul ca nu fac diferenta intre limbajul plastic al lui Basescu si cel frust al celorlalti politicieni.

    O fi de vina scoala la care au mers?
  • +3 (5 voturi)    
    ca la razboi (Joi, 23 septembrie 2010, 20:17)

    Serje [utilizator]

    La razboi ca la razboi.
    Basescu ameninta mafia ca pune in aplicare justitia, chiar apar culcusurile la mititica a unor mari oligarhi, anchete penale la capii mafioti, dosare.
    E normal ca mafiotii riposteaza puternic prin scandal, injuraturi, tonomate, amenintari.
    Romania este lasata de izbeliste de mafia ticalosita. Se gandesc numai la buzunarele si pieile lor. Trebuie sa ne tinem tare, sa rezistam la aceasta ofensiva a lui Belzebut.
    • +1 (3 voturi)    
      stapinul inelelor (Vineri, 24 septembrie 2010, 7:52)

      mordor [anonim] i-a raspuns lui Serje

      citeste toata seria cu Harry Potter...e mai atractiva...aia cu belzebut si mafia ticalosita e in primele capitole la noua serie....:)))))
  • 0 (2 voturi)    
    totul... (Vineri, 24 septembrie 2010, 12:11)

    un simplu cetatean [utilizator]

    ....se rezuma la un mare CIRC doar atat din pacate... ne amuzam, barfim dar uitam ca totul in jur merge spre o singura directie, DEZASTRUL!
  • 0 (0 voturi)    
    no comment (Vineri, 24 septembrie 2010, 14:28)

    hh [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=Fmmuq8FZRBE
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 24 septembrie 2010, 19:29)

    vladut [anonim]

    mi-e sila....

    e trist ce se intampla... noi murim de foame si ei se distreaza in circul absurd.