Dosarul Matusa Tamara, trimis la CCR. Adrian Nastase amana judecata folosind exceptiile de neconstitutionalitate

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 2 martie 2010, 15:43 Actualitate | Politic

Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis, marti, suspendarea judecarii dosarului "Matusa Tamara" si sesizarea Curtii Constitutionale a Romaniei cu exceptiile invocate de avocatul lui Ioan Melinescu, informeaza Agerpres. In acest caz a mai fost trimis in judecata si fostul premier Adrian Nastase.

Decizia poate fi atacata cu recurs la Completul de noua judecatori al ICCJ.

Citeste o analiza a lui Dan Tapalaga despre cum cazurile de mare coruptie sint aminate ani in sir prin metoda exceptiei de neconstitutionalitate

Fostul premier al Romaniei, Adrian Nastase, a declarat, marti, ca, desi isi doreste ca procesul in care este judecat pentru coruptie sa se termine cat mai repede pentru a-si dovedi nevinovatia, nu se poate opune exceptiilor invocate de avocatul lui Ioan Melinescu privind organizarea si activitatea Directiei Nationale Anticoruptie.

"DNA este o struto-camila, care nu exista nicaieri in Europa. Parchetul National Anticoruptie a fost creat in cadrul unei cooperari cu Uniunea Europeana, pe modelul Spaniei, care are o institutie similara", a declarat Adrian Nastase la iesirea din instanta suprema, unde se judeca dosarul "Matusa Tamara".

In acelasi dosar, impreuna cu Adrian Nastase au mai fost trimisi in judecata Ioan Melinescu, fost presedinte al Oficiului National pentru Prevenirea si Combaterea Spalarii Banilor (ONPCSB), pentru sustragere sau distrugere de inscrisuri, luare de mita si divulgare de informatii, si Ristea Priboi, consilier al fostului premier Adrian Nastase, fost deputat in perioada 2000-2004, in sarcina caruia s-au retinut infractiunile de complicitate la luare de mita si complicitate la dare de mita.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1803 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Iar bai nene, iar.... (Marţi, 2 martie 2010, 15:58)

    mass [anonim]

    Ii dau dreptate lu' Nastase de data asta. Sa se termine draq odata cu dosarul asta. Sa se dovedeasca VINOVATIA sa si sa-l bage naibii la racoare. Iar de n-o fi si n-o fi cu dosarul asta, sa i se deschida altul ca are balta peste pentru el.
    Ce mai, a tras marele loz cu ponta asta al lui. Nu face nastase puscarie cum nu fac eu pui de lup.
  • +4 (4 voturi)    
    A uitat sa zica: "dosar comandat politic" :)) (Marţi, 2 martie 2010, 16:04)

    on camera [anonim]

    E bolnav cumva... ? :)
  • +6 (6 voturi)    
    Nastase (Marţi, 2 martie 2010, 16:17)

    anonim [anonim]

    Parca Nastase a zis ca el a votat pentru ridicarea imunitatii lui.Deci TEORETIC el a vrut sa fie judecat.Doar PRACTIC nu vrea sa fie judecat.
    Adica el ar vrea dar nu ii permit avocatii lui. LOL!!!!
    Cand te gandesti ca in Romania de la racoare la o candidatura de presedintie nu e decat un pas.
  • -7 (9 voturi)    
    prezumtia de nevinovatie (Marţi, 2 martie 2010, 16:51)

    contele_de_saint_simon [utilizator]

    Opinia libera e... libera. Corecta? trebuie demonstrat. Morala?

    Eu stau asa si ma intreb: cum isi permit unii oameni sa afirme despre un om ca este vinovat de ceva anume pentru care Justitia nu s-a pronuntat?

    Vorba lui Moromete: "Pe ce te bazezi, dle?" Pe ce ai vazut tu, pe ce stii tu mai bine decat stiu altii?

    OK, de-acord. Sa zicem ca stii mai multe decat stiu altii. Dar atunci intreb: nu se poate aplica asta si in cazul altora. De exemplu: de ce dl Traian basescu nu ar fi vinovat de faptul ca si-a insusit ilegal un conac imens din centrul Bucurestiului?

    Sau: de ce nu ar fi dl Radu Berceanu vinovat ca a atribuit contractul trenului Bucuresti-Otopeni unui acolit al domniei sale?

    And so on.

    Asadar, daca e revolutie, sa fie! Dar pentru toata lumea!

    Dl Adrian Nastase este, conform stiintei dreptului, beneficiarul prezumtiei de nevinovatie. Justitia va analiza si va delibera.

    Acum, lansez eu o intrebare: daca tot apar exceptii de neconstitutionalitate, asta inseamna ca Justitia nu prea merge. macar ca nu prea merge eficient, dinamic. Nu exista consistenta in drept.

    Pai, e vina dlui Adrian Nastase? Nastase conduce Romania? Judecatorii sunt oamenii lui Nastase? Justitia romana este subjugata de pesedisti si de Nastase?

    Come on, people! Daca ceva nu merge, e vina PSD-ului si a lui Nastase, si a lui Iliescu, si a lui vantu, si a lui Patriciu, si a lui Voiculescu. Dar oare stiu nerozii ca Patriciu, Vantu si Voiculescu aduc circa 10% din PIB-ul Romaniei prin taxe si impozite? Din banii astia studiaza copii vostri in scoli deplorabile, va sunt tratati bolnavii in spitale insalubre, sunteti aparati de o politie debila...

    Si asta tot din cauza lui Nastase? Si a PSD-ului? Si a lui Patriciu? Si a lui Voiculescu? Si a lui Vantu?

    Daca e asa, vreo 20-30 de ani de acum inainte tot o sa avem justificari pentru neputintele si problemele noastre. Satisfacuti? Daca da, pofta buna in continuare. La mancat...
    • +4 (4 voturi)    
      Un narod intreaba (Marţi, 2 martie 2010, 17:24)

      C-3PO [anonim] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

      "Dar oare stiu nerozii ca Patriciu, Vantu si Voiculescu aduc circa 10% din PIB-ul Romaniei prin taxe si impozite? Din banii astia studiaza copii vostri in scoli deplorabile, va sunt tratati bolnavii in spitale insalubre, sunteti aparati de o politie debila...?"
      Ce ai vrut sa zici cu fraza asta? Ca desi patriotii aia se zbat sa ne aduca procentele alea la PIB, banii astia sunt batjocoriti si noi ne alegem cu mizerii? Pai mai romane, cand aia vor aduce 10% din PIB si NU VOR MAI FURA cam 20% tot din PIB, atunci poate o sa ma induioseze si pe mine soarta lor de nedreptatiti.
      Nu stiam ca le-au murit bocitoarele saracilor de mai sus si va simtiti unii datori sa-i compatimiti.
      Ma duc sa mananc....stii tu ce, ca doar tu ne-ai invitat.
    • +3 (3 voturi)    
      distorsionarea adevarului. (Marţi, 2 martie 2010, 18:23)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

      Nu trebui sa judecam vinovatia,sau nu,a lui Nastase de suspiciunile de vinovatie ale altor personalitati ale vietii politice din Romania.Nimeni nu trebuie absolvit de a fi judecat.Ce face Nastase este un afront adus justitiei din Romania,justitie care si asa are destule bile negre.Intre comportamentul lui Nastase si al lui Vanghelie nu este nici-o diferenta.Justitia ar trebui sa-si faca datoria si in cazul Voiculescu,Patriciu,Vantu,etc.Lozinca ca acestia aduc 10% din bugetul Romaniei,seamana cu lozincile din perioada lui Ceausescu,cand orice se facea era meritul lui Causescu(de parca el muncea si poporul trandavea).Voiculescu,Patriciu,Vantu,etc.trebuie sa explice cum au ajuns proprietari pe o buna parte a avutiei nationale,ca doar nu sunt mosteniri de familie si daca nu vor clarifica cat mai curand aceste lucruri,vor avea de suportat consecinte,pentru-ca tot va ajunge pana la urma cineva la conducerea Romaniei care sa vrea sa-i stranga de gat pe asemenea indivizi,iar populatia va sprijini asemenea initiative,cu toate campaniile mediatice.Voiculescu,Patriciu,Vantu ar fi mai destepti daca ar sta mai in spate decat in primplanul vietii publice din Romania.
    • +4 (4 voturi)    
      Stimabile, (Marţi, 2 martie 2010, 19:07)

      nick [anonim] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

      Umbla prin batrani o vorba: "prostul pana nu-i fudul, parca nu e prost destul"
      Adica, iti dai cu parerea despre exceptii de neconstitutionalitate dar habar nu ai despre ce vorbesti.
      In rest, din continutul a ceea ce ai postat rezulta ca esti de la departamentul de PR al PSD-ului, probabil. Degeaba incerci tu sa le speli imaginea pe aici, istoria nu o poti schimba.
      Finalul comentariului ne arata de fapt nivelul tau de educatie si inteligenta. Daca Nastase a adresat public invitatia la a i se numara ouale, ce pretentii am putea avea de la un simpatizant al sau ?
      Veti avea soarta dinozaurilor, deja sunteti pe cale de disparitie. Drum bun catre groapa de gunoi a istoriei.
    • +3 (3 voturi)    
      eu nu cred (Marţi, 2 martie 2010, 20:03)

      levi [anonim] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

      dovedeste ca firmele lor aduc 10% din PIB,ca eu nu cred!ca au furat 10% din PIB!
      In alta ordine de idei nu trebuie sa fi doktor in logica,ca sa-ti dai seama ca cei care evita prin tot feluri de tertipuri judecarea cazului nu o fac ca sa ingroase veniturile saraciilor de avocati sau sa dea de lucru judecatoriilor!
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru //. de la 9 (Marţi, 2 martie 2010, 18:44)

    valli [anonim]

    Ne permitem unii sa spunem ca liderii nostri sunt hotomani pentru ca traim in democratie iar aici, mai ales liderii sunt chemati sa dea socoteala. Ne permitem pentru ca ne simtim cumva datori fata de rude care la revolutie au primit un glonte in cap si nu cred ca au facut-o pentru ca nastase sa spuna: poate am furat dar nu din sertarul din stanga, poate din cel din dreapta. In plus, desi nici sufletele noastre nu sunt fara pata slugoiul din noi nu doreste recunoastere nationala. Dar de ce spui ca scolile si spitalele unde ne ducem copii sunt deplorabile si insalubre? Tu unde-ti duci copii? Atata echilibristica pentru a-i caina pe nastase, iliescu, vantu, patriciu, voiculescu. Si apropo CK09 e un cod pentru casierie?(editat de HotNews.ro)
  • +1 (1 vot)    
    avocatul cui e de vina (Miercuri, 3 martie 2010, 8:03)

    cornel [anonim]

    cata manipulare. exceptia de neconstitutionalitate e ridicata de avocatul lui melinescu, dar de vina e nastase
  • 0 (0 voturi)    
    O intrebare pentru toti forumistii. (Miercuri, 3 martie 2010, 10:41)

    adrian88000 [utilizator]

    Mai stie cineva un caz in care o batrana ( un batran) sa reuseasca sa ascunda de Securitate timp de 45 ani (1945-1990) bijuterii in valoare de 400.000 dolari?
    Daca mai sunt cazuri inseamna ca temuta Securitate era o poveste de adormit copii. Daca nu, inseamna ca Nastase ne ia de fraieri pe toti.
    • 0 (0 voturi)    
      mai draga, uiti ceva (Miercuri, 3 martie 2010, 10:58)

      balasa [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      ca bijuteriile au fost cumparate de un nene ce a cotit-o ca si Musetescu si Timofte
      deci nu mai exista nicio urma a bijuteriilor
      apropos: tanti Tamara este fotografiata cu niscai inele, cercei , lanturi sau bratari sau nu am inteles eu si avea lingouri elvetiene?
      sa auzim de bine
      • +2 (2 voturi)    
        ce grad de rudenie (Miercuri, 3 martie 2010, 16:22)

        inkizitor [anonim] i-a raspuns lui balasa

        era matusa tamara cu angelo socrul ?!
        asta ar lamuri multe.
        marii stabi ai nomenclaturii ceausiste au adunat averi impresionante, dar, spre a le ascunde de ochiul sconiceanului, le'au pus prin pod peal surori, cumnatzi, cuscrii, veri si alte rubedenii...
        angelo a fost ministrul secretar de stat, sef la departamentul agricuturii de stat, dupa care ministru agriculturii si industriei alimentare, apoi ridicat al prim vice prim ministru, adica unul din ce trei mari din guvern. altzi primi vice prim minsitrii mai erau gh. oprea, coordona industria si ...savanta, elelna ceau.
        astia erau cei trei de supt manea manescu.
        intrand in disgratzie (!!) a fost trimis ambasador in china.
        dupa lovirutzie a pus mana pe cele mai bune complexe de crescut porci din romania, si pe ceva pamanturi dela fostele ias.
        deci, probabil, tamara a fost numai una din matusile depozitare ale lui angelo...
        primul decret al lui ilici a fost de fixare a ratei de schimb a dolarului la 15 lei. pe piata neagra era in jur de 200. cei ce aveau saltele cu lei, si au fos avizatzi, au contribuit la devalizarea de dolari a bancilor, la umplerea cu hartii/lei si la inflatzia care a urmat....
        dar, azi e probabil f. greu de urmarit mersul banilor.

        asta e, mai dragilor.
        sarac si curat ca ilici, in lume nimeni nu'i !
  • +1 (1 vot)    
    Deci nimeni! (Joi, 4 martie 2010, 10:08)

    adrian88000 [utilizator]

    Nu mai este cunoscut un asrfel de caz. Nastase ne crede imbecili. Am sa-i raspund ca pe vremea copilariei:" Cine zice , ala este!"