Emil Boc: Am propus remanierea ministrului de Interne Dan Nica. Geoana acuza ca PD-L vrea sa-l impuna pe Vasile Blaga interimar

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 28 septembrie 2009, 10:54 Actualitate | Politic

Emil Boc
Foto: AGERPRES
Premierul Emil Boc a anuntat coalitia PSD-PD-L ca il va remania pe ministrul de Interne social-democrat, Dan Nica. PSD are la dispozitie 24 de ore pentru a face o noua propunere pentru aceasta functie.

Daca PSD nu nominalizeaza nicio persoana, primul ministru va recurge la numirea unui ministru interimar, a subliniat Emil Boc.

Presedintele PSD, Mircea Geoana, a declarat, imediat dupa anuntul facut de primul ministru, ca Emil Boc, la ordinele lui Traian Basescu, intentioneaza sa-l numeasca interimar la Interne pe Vasile Blaga, care coordoneaza campania electorala al PD-L.

Vasile Blaga a confirmat ca ar putea prelua ministerul, ca interimar, daca PSD nu propune un nou ministru in 24 de ore.

"E adevarat ca daca nu vor nominaliza o persoana s-a pus si aceasta problema de catre premier", a declarat Blaga, intrebat daca va fi interimar la Ministerul de Interne.

Argumentele primului ministru pentru demiterea lui Dan Nica:
  • Siguranta cetatenilor s-a deteriorat grav in ultimul an, oamenii se simt amenintati pe strada si in casa"
  • Am solicitat informatii de la ministrul de interne legate de faptul ca nu mai exista autocare de inchiriat in perioada alegerilor prezidentiale si aceste afirmatii nu s-au putut confirma
  • Afirmatiile au fost fara niciun fel de acoperire - o afirmatie grava ce pune sub semnul intrebarii legitimitatea alegerilor prezidentiale
  • Rata infractionalitatii a crescut cu cel putin 13% in acest an
  • Strada a fost scapata de sub control
In acest moment, cheia Ministerului de Interne se afla la Traian Basescu, pentru ca presedintele este cel care semneaza decretul de numire in functie a unui ministru, la propunerea premierului.

Chiar daca PSD va propune foarte repede un nou ministru, decretul de numire in functie poate fi semnat cu intirziere, astfel incit ministrul interimar al Internelor, Vasile Blaga, sa poata face pregatirile pentru campania prezidentiala.

HotNews.ro a anuntat, inca din 3 septembrie, ca Ministerul de Interne este principala tinta a remanierii planuite de PD-L.

La acel moment, se creionau doua scenarii, potrivit surselor politice citate de HotNews.
  • Comasarea Internelor cu Ministerul Dezvoltarii, rezultand astfel un minister-mamut condus de Vasile Blaga.
  • Spargerea ministerului in doua, separarea Administratiei de Interne si comasarea unuia dintre ministerele rezultate cu ministerul Dezvoltarii, condus de Vasile Blaga.
In orice caz, lui Vasile Blaga ar urma sa-i revina portofoliul detinut acum de pesedistul Dan Nica.

"Primarii PDL se plang tot mai des ca nu primesc bani de la Ministerul Administratiei si Internelor, Consiliile Judetene conduse de PDL sunt dezvantajate fata de cele controlate de PSD. E esential ca Ministerul de Interne sa nu fie condus de PSD in perioada electorala", sustin surse din partidul lui Emil Boc.

Doar ca ministerele au fost impartite prin protocol, iar nerespectarea lui ar insemna ruperea Coalitiei si scoaterea PSD din Guvern. Or, PSD spera sa fie eliminat pentru a se victimiza.




Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

7995 vizualizari

  • 0 (44 voturi)    
    De ce Blaga? (Luni, 28 septembrie 2009, 11:01)

    Unitatea electorala [utilizator]

    Blaga a mai fost si nu a facut nimic! Sa fie acordata o sansa unei persoane tinere, cu alta mentalitate. De exemplu: d-na Ridzi.
    • +9 (35 voturi)    
      Portia de ras de dimineata (Luni, 28 septembrie 2009, 11:11)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Unitatea electorala

      Multumesc.
      Cat despre siguranta cetatenilor....nu-i vina dlui Nica. E vina legislatiei, justitiei si a lipsei de bani.
      Nu detaliez pt ca stie toata lumea despre ce vb...
      • -3 (21 voturi)    
        Esti pensionar sau esti platit.... (Luni, 28 septembrie 2009, 11:41)

        Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui bgd

        de Vanghelie sau Patriciu? Vad ca esti nelipsit de pe forum, zi si noapte, de luni pana duminica si, iarasi, tot asa. Daca se castiga bine, poate ma inscriu si eu!
        • +4 (10 voturi)    
          Linisteste-te te rog... (Luni, 28 septembrie 2009, 13:09)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

          Nu ma prostituez electoral...ma platesc singur si mai si contribui la buget. Postez de la firma cand mai fac o pauza...si seara cand sunt acasa si ma plictisesc. Ce pot sa zic...imi place sa discut aici...o gramada de oameni cu diferite pareri...m-a prins asa... Iar daca mi-ai fi urmarit postarile ai fi observat ca nu dau doar in PDL, Boc sau Basescu...ci si in restu. Iar de apreciat...apreciez orice propunere care mi se pare ok, indiferent din partea cui vine.
          Simpatizez PNL ca ideologie dar nu si membrii actuali ai partidului.
          Multumit?
          Nu cred ca trebuia sa ma explic...dar nu suport sa se ia cineva de mine fara sa ma cunoasca.
          Nu-ti convine ce scriu? Poti sa ma contrazici cu argumente sau sa nu ma bagi in seama si sa-mi dai minus. Atacurile astea la persoana sunt infantile si penibile.
          Numai bine.
          • -2 (8 voturi)    
            Nu stiu cum naiba.... (Luni, 28 septembrie 2009, 14:21)

            Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui bgd

            dar tot iti caut argumentele si nu le prea gasesc. As vrea si eu un loc de munca la firma la care lucrezi...sa am si eu mai mult timp liber sa postez pe forum-uri. Acum, ai dovedit bun simt. Pacat ca numai in salturi.
      • +1 (11 voturi)    
        Emic Boc e dus cu pluta pe conducta (Luni, 28 septembrie 2009, 13:32)

        patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Emic Boc e dus cu pluta pe conducta.

        Dupa ce ca e criza economica din care el nu intelege nimica mai creaza acum si criza politica.

        Cel mai prost prim ministru din istoria Romaniei. Ii bate pe Radu Vasile si pe Ciorbea de departe.

        Sa se duca la coasa , ca doar acolo a confirmat ca e o "valoare".
    • -3 (33 voturi)    
      A INCEPUT CAMPANIA ELECTORALA ! (Luni, 28 septembrie 2009, 11:28)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Unitatea electorala

      Basescu are nevoie de autobuze ! :))))
    • -1 (29 voturi)    
      De ce Blaga? Pt. ca : (Luni, 28 septembrie 2009, 11:38)

      PSD.PNL.SECURITATE.Tv [anonim] i-a raspuns lui Unitatea electorala

      Este primul ministru de interne EUROPEAN, laudat de Comisia Europeana pentru tot ce a facut si pentru eliminarea nenorocirilor lasate de PSD in 2004
    • +2 (14 voturi)    
      Poate pe David... (Luni, 28 septembrie 2009, 11:39)

      Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Unitatea electorala

      alias Troaca, nu-i mai bine?
    • -1 (13 voturi)    
      d'aia (Luni, 28 septembrie 2009, 11:42)

      papi [anonim] i-a raspuns lui Unitatea electorala

      tocmai pentru ca e bun organizator si un cadru de nadejde.
    • 0 (2 voturi)    
      lol (Luni, 28 septembrie 2009, 13:10)

      elena [anonim] i-a raspuns lui Unitatea electorala

      Tanara da, dar referitor la mentalitate nu m-as grabi in afirmatii...
  • +17 (23 voturi)    
    vorbe... (Luni, 28 septembrie 2009, 11:03)

    fl [anonim]

    nesiguranta este de ieri de alaltaieri sau creste pe zi ce trece de 20 de ani incoace de cand exista simbioza oameni politici infractori?
  • +11 (33 voturi)    
    Si Berceanu (Luni, 28 septembrie 2009, 11:08)

    radu [anonim]

    Si la "transporturi", dupa seria de incidente din ultima saptamana (la CFR), Berceanu ar trebui scos in shuturi.
    • +8 (20 voturi)    
      pai ce-ti trebuie transport (Luni, 28 septembrie 2009, 11:43)

      papi [anonim] i-a raspuns lui radu

      e vina ta ca vrei sa mergi cu cefereul sau cu masina. n-auzi ca turismul se face cu avionu?
  • +8 (40 voturi)    
    mai sa fie (Luni, 28 septembrie 2009, 11:08)

    nicu [anonim]

    Deci chiar sunt j.a.v.r.e pdl-istii. Schimbi ministrul MAI doar sa iti garantezi succesul la alegeri. Chiar asa se trag sforile?
    • +8 (30 voturi)    
      citeste cu atentie: 24 de ore (Luni, 28 septembrie 2009, 11:21)

      mai, sa fie [anonim] i-a raspuns lui nicu

      dar pina geoana nu da cu mucii in fasole, ca sa-si reconfirme a mia oara ca este prostanac pervers, nu se lasa. Postul de ministru de interne apartine PSD, asa ca geoana face valuri in opinia publica, se da lovit, dupa care va nominaliza alt pesedist. Simplu ca buna ziua!
  • +3 (35 voturi)    
    Vamesul si fariseul Blaga (Luni, 28 septembrie 2009, 11:10)

    Madalinux [utilizator]

    Sa vina blaga- un mafiot si un vames pentru linistea si siguranta noastra.As rade daca ar fi de ras, dar e de plans!
    • +2 (24 voturi)    
      LUXTEN (Luni, 28 septembrie 2009, 11:29)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Madalinux

      Si amai fost platit si de Luxten :))))
  • +6 (32 voturi)    
    Sa fie adevarate sondajele?!?!? (Luni, 28 septembrie 2009, 11:12)

    Mihai [anonim]

    De data aceasta sa fie adevarate sondajele si TATUCA sa fie speriat de bombe intr-o asemenea masura incit sa aiba nevoie de interne ca de aer?!?!?
  • +10 (34 voturi)    
    probe? (Luni, 28 septembrie 2009, 11:14)

    cucu [anonim]

    nica a facut o afirmatie: ori o poate proba si atunci boc e in culpa ori n-o poate proba si atunci boc are dreptate.

    pana acum n-am vazut probe: cand un ministru de interne vb de florile marului,pai clar trebuie demis.
    • +3 (17 voturi)    
      Adevarul (Luni, 28 septembrie 2009, 11:20)

      ion [anonim] i-a raspuns lui cucu

      Citeste ancheta din ziarul Adevarul legata de situatia autobuzelor din ziua alegerilor!
    • +2 (24 voturi)    
      Pai.. (Luni, 28 septembrie 2009, 11:20)

      Unitatea electorala [utilizator] i-a raspuns lui cucu

      parca in 2004 a vorbit un Presedinte proaspat ales tot asa.. de florile-marului, despre fraude electorale. Au trecut 5 ani de atunci si n-a adus nici el nicio proba, decat hahaieli.
    • +2 (18 voturi)    
      s-a mai vazut! (Luni, 28 septembrie 2009, 11:27)

      luxor [anonim] i-a raspuns lui cucu

      bine bine dar proba pentru 2004 cand vine si cine raspunde???
      Cam usor se uita???
  • -2 (20 voturi)    
    alt guvern (Luni, 28 septembrie 2009, 11:18)

    Alex [anonim]

    Ne trebuie alt guvern, unul de tehnocrati, care sa restructureze totul fara criteriii politice.
    Nica era un incompetent care nu a facut nimic bun, asa ca si ceilalti ministii de altfel.
    E bina ce l-au dat afara, sa vedem cine urmeaza.
    Desi se spune ca o criza politica ne poate face rau, eu zic ca poate fi un soc care sa duca la ceva pozitiv.
    Jos guvernul Boc, plin de incompetenti!
  • -2 (30 voturi)    
    PDL e in stare si de crima, la nevoie (Luni, 28 septembrie 2009, 11:19)

    zorro [anonim]

    Sunt disperati baietii pentru ca daca Basescu pierde, se dizolva acest partid de oportunisti, fara doctrina, fara orientare, o gasca pusa pe capatuiala.

    Tare ma tem ca nu se vor da in laturi de la absolut nimic pentru a frauda alegerile.
    • -3 (13 voturi)    
      Lasa ma ca au ai tai doctrina! (Luni, 28 septembrie 2009, 11:39)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui zorro

      Direct de la Moscova.
      Liantul de otel a mafiei din Romania se numeste KGB.
      • -3 (3 voturi)    
        nu esti informat (Luni, 28 septembrie 2009, 12:13)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui aac

        se numeste "Vor V Zakone", si domina o buna parte a lumii, nu doar Rrominia.
  • +7 (21 voturi)    
    Dar cu siguranta economica cum ramine ? (Luni, 28 septembrie 2009, 11:35)

    Somerul [anonim]

    De ce nu ii schimba si pe Pogea si Videanu?
    E mai important sa iasa Base presedinte decit romanii care au fost concediati si care fac foamea. Asa sint mai usor de prostit sa voteze pentru o punga de faina si o sticla de ulei.
    • -2 (12 voturi)    
      De crime... (Luni, 28 septembrie 2009, 11:44)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui Somerul

      De crime a fost in stare tatucul tau ilici. El a ucis la revolutie, la mineriade, la 13-15 iunie, ... Deci ceea ce spui tu este o supozitie, pe cand mortii PSD, sunt realitate. Scarpina/te mai bine pe circumvolutiuni, poate scoti ceva mai de soi. Nu te rezuma la goagal si almanahe, la bombonei si prostanaci... Mai sapa, ca doar esti somer!
      • +2 (10 voturi)    
        Si cine a organizat transportul minerilor? (Luni, 28 septembrie 2009, 12:10)

        Barosanul [anonim] i-a raspuns lui domino63

        Base care era ministrul transporturilor :)) Nimeni nu l-a oprit sa refuze si sa-si dea demisia.
        Realitatea mea este ca ministrii pe domeniul economic inclusiv Basescu sint total paraleli cu economia si i-si urmaresc numai propriile interese. Spune-mi si mie o masura buna luata de acest guvern pentru firmele private care nu au prieteni in ppolitica.
        • +2 (8 voturi)    
          O, ce mult te uiti la realitati? (Luni, 28 septembrie 2009, 13:21)

          domino63 [anonim] i-a raspuns lui Barosanul

          Spune tu o singura masura luata de oricare dintre guverne, mai ales cele din cele 3 (trei) mandate ilici, care au ajutat firmele private!
          Cat despre mineri si ministrul transporturilor, ca sa pastram aceleasi proportii, nu ilici era tatal lor? Si apoi basescu nu era doar secretar de stat? Poate gresesc, dar prea sunt albi trandafirii si prea negre portocalele! Sau asa se vede din perspectiva de prostanac,goagal, doctor cu proteza umblatoare si mers de "urca dealul"!
          • +2 (4 voturi)    
            masuri (Luni, 28 septembrie 2009, 14:22)

            ciumegul [anonim] i-a raspuns lui domino63

            Citeva exemple:
            de pe timpul lui ilici: scutirea de impozit pentru programatori, limitarea contributiilor CAS la 4 salarii medii
            tariceanu: impozitul unic, subventionarea firmelor care angajeaza absolventi cu un salariu minim, infiintarea fondurilor private de pensii, reducerea contributiilor la CAS...
            BOC: ??????? programul prima casa? cresterea CAS cu 2% pentru angajator, 1% angajat? impozitul forfetar? capitalizarea CEC si Eximbank?
            Nu am firma, deci nu stiu in detaliu alte masuri care au ajutat in special firmele, dar prin masurile de mai sus au fost ajutati angajatii din mediul privat si implicit firma.
            Eu chiar am votat cu basescu la alegerile din 2004, referendum si la parlamentare cu PDL, dar cind am vazut ce gasca de infometati e in PDL nu am mai votat pe nimeni la europarlamentare.
            Lucrind intr-o companie multinationala am vazut inca de anul trecut din primavara cum se strica treaba peste ocean, si in toamna jumatate din colegii mei de acolo au fost concediati, iar marele cirmaci Basescu spune ca in romania nu va fi criza, nu avem banii de la FMI, ba avem nevoie dar ii vom lasa la Banca Nationala ... Din asta inteleg doua variante: ori Base e in plop la economie, ori stie economie si MINTE... Deci si el trebuie remaniat.
            • -4 (4 voturi)    
              Ma rog, (Luni, 28 septembrie 2009, 15:17)

              domino63 [anonim] i-a raspuns lui ciumegul

              si cate au fost aplicate?
              Sau tu esti ca in bancul ala, in care designer este oricine stie sa deseneze chiloti pe hartie?!
              Si daca Basescu spunea ca este sau ca va fi criza, ce ai mai fi spus? Nu cumva ca induce o stare de nesiguranta si ca orice presedinte ar trebui sa protejeze cetatenii? Ca ar trebui sa adopte o atitudine optimista? Asa este cand nu vrei sa fii obiectiv! Dai cu pietre!
              • +2 (4 voturi)    
                Toate masurile au fost aplicate (Luni, 28 septembrie 2009, 15:48)

                asdf [anonim] i-a raspuns lui domino63

                Si masurile astea se vad clar pe fluturasii de salariu, daca tu ai pe fluturas o pereche de chiloti e treaba ta ...
                As fi spus ca are dreptate. Dar asa ... ne-am intors cu 20 ani in urma ca pe vremea lui nea nicu, cind toata lumea murea de foame, dar exista starea de siguranta si optimism....
                Basescu nu a spus nimic de criza pentru ca stia ca vor scade incasarile la buget si asta ar fi obligat guvernul si parlamentul sa adopte un buget pe 2009 din care sa taie anumite cheltuieli. Uite asa a fost adoptat un buget in iarna "optimist" care avea prevazute muuuuuuulte cheltuieli pentru prietenii politici si ce mai ramine pentru vrajit electoratul in campanie.
                PS. Economia nu se bazeaza pe vorbe, incurajari, vrojeli etc, ci pe legislatie, aparat birocratic redus,planuri de afaceri...
    • 0 (8 voturi)    
      yes (Luni, 28 septembrie 2009, 13:02)

      Apogeu [anonim] i-a raspuns lui Somerul

      Nu, ai spus gresit. SINGURUL lucru important pentru ei este sa iasa Basescu presedinte! De-aia trebuie sa ne dam seama ca pentru ei nu facem nici cat negru sub unghie! De-aia trebuie sa iesim la vot si sa-i luam puterea acestui individ pe nume Basescu! Tara nu are nevoi de astfel de conducatori! Daca nu am avea alternative, as zice, insa asa, cand Oprescu isi va anunta candidatura, vom avea de ce sa ne agatam sperantele.
  • +3 (7 voturi)    
    zorro, care guvern nu a fost pus pe capatuiala???? (Luni, 28 septembrie 2009, 11:35)

    nenea [anonim]

    ...dar ma distreaza bine cum va agitati.
  • +6 (12 voturi)    
    cand (Luni, 28 septembrie 2009, 11:35)

    liviu_ [utilizator]

    o sa inceteze sa se acuze recipric si o sa faca ceva si pentru tara asta amarata?
    ziceau recent ca am primit pe o scara de la 1 la 9 nota 1.3 la masuri anticriza... si in caz ca va intrebati, da, suntem ultimii (si la asta)
    nu ar fi mai frumos sa faca ceva ca sa revenim si noi cat din criza cat de cat in loc sa se certe pentru ciolan???
  • +4 (18 voturi)    
    a remania inseamna: (Luni, 28 septembrie 2009, 11:38)

    aaa [anonim]

    a remania inseamna "A face modificări în organizarea unei instituții, în compoziția unui guvern etc." conform DEX.
    Deci se remaniaza guvernul, nu se remaniaza un ministru.
    Daca primul ministru are exprimarea asta, in calitate de profesor la facultatea de drept, e rusinos.
  • -4 (10 voturi)    
    AU LUAT FOC PESEDISTII (Luni, 28 septembrie 2009, 11:41)

    BAM BAM [anonim]

    Ati cam luat foc ca ati scapat din mana afacerea de la interne...In Timis transportul se facea pt dl. ministru al agriculturii cu microbuzele scolare...Hotii striga hotii!!!!
  • +8 (18 voturi)    
    hai nu ma innebuni.... (Luni, 28 septembrie 2009, 11:46)

    unu' [anonim]

    V-ti trezit acuma cand au sosit alegerile ca nu-i sigur cetateanul pe strada....
    Hai sa muriti voi ca de asta va pasa !
    Oricum adevarul nu o sa-l recunoasteti niciodata ca aveti nevoie de autobuze si le-a luat deja PSD-ul pe toate si ati ramas pe dinafara.....
    ////cu politicienii de carton care mint poporul de 20 de ani incoace !
  • +1 (15 voturi)    
    Basescule, cat ne vei mai fura? (Luni, 28 septembrie 2009, 11:47)

    farul [anonim]

    E incredibil cum acest furacios securist vrea sa prosteasca iar poporul roman.

    Dar Basescule, ti s-a taiat franghia de sub picioare! Romanii n-or sa te mai voteze! N-o sa poti frauda alegerile!
    • +2 (8 voturi)    
      este incredibil, cit de naiv poti sa fii (Luni, 28 septembrie 2009, 12:00)

      x [anonim] i-a raspuns lui farul

      si cit de neinformat! fraudarea alegerilor este dorita, ghici, de cine??? de pesedea!
    • +3 (7 voturi)    
      Lasa ca are cine sa le fure (Luni, 28 septembrie 2009, 12:07)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui farul

      Marean de la sectorul V adica 5 care a furat si arhivele de la 2 1/4 si le-a pus la dispozitia interlopilor. pate apar si un ministru de interne independent care sa-l trimita unde ii este locul, la facultatea de inalte studii juridice Rahova.
    • 0 (6 voturi)    
      Doar acum (Luni, 28 septembrie 2009, 12:52)

      basescu [anonim] i-a raspuns lui farul

      Numai la alegerile astea si gata. Inca un mandat ca e ultimul...
      Ultimul pentru ca dupa el nu o sa mai fie nimic... ha, ha, ha...
      Iar cu remanierea lui Nica pot sa va spun ca altfel nu se puteau organiza BINE alegerile - SA TRAIM BINE!
  • +3 (11 voturi)    
    Remanierea ministrilor PSD (Luni, 28 septembrie 2009, 11:53)

    Gore [anonim]

    Trebuia facuta cu mult timp înainte. Li s-au permis prea multe. Abramburica trebuia demisa demult din guvern.
  • 0 (4 voturi)    
    Poate face asta ? (Luni, 28 septembrie 2009, 11:53)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Poate premierul sa dea afara un ministru ?
    Care ar fi instrumentul juridic prin care realizeaza acest lucru ? Din articol aflam doar ca "a anuntat coalitia".
  • -1 (7 voturi)    
    Berceanu???Siguranta pe calea ferata?? (Luni, 28 septembrie 2009, 12:07)

    zuzu [anonim]

    Dar la Berceanu Nu i se aplica acelasi criterii?Si la CFR au fost multe incidente in ultima vreme parca trei!!

    Rusine BASE!!

    Doar daca furi mai iesi PRESEDINTE!!ESTE CLAR!!!
  • +4 (10 voturi)    
    mafia PSD loveste din nou (Luni, 28 septembrie 2009, 12:19)

    stefan [anonim]

    "Consiliul Judeţean Constanţa a scos săptămâna trecută la licitaţie proiectul „Servicii informare şi promovare a instituţiei pe canale tv“. Derulat pe o perioadă de patru ani, acesta însumează nu mai puţin de 2.227.580 de euro. Fondurile provin din bani publici, mai precis din capitolul cheltuieli materiale al bugetului local"

    Stiu ca nu e la moda, cu tot scandalul asta, dar mafia PSD nu doarme niciodata. Ea doar fura si spala creiere.
  • -1 (9 voturi)    
    Trebuie sa fi cretin sa mai faci alianta cu BASE! (Luni, 28 septembrie 2009, 12:32)

    JULA [anonim]

    Trebuie sa fi cretin sa mai faci alianta cu BASE.Pana acum toate aliantele din care a facut parte si PDL sau PD sau ....au fost rupte de acestia.

    BASESCU nici nu sti cat de mic incepi sa fi!!!
  • +4 (8 voturi)    
    buna IDEE (Luni, 28 septembrie 2009, 12:33)

    srpc [utilizator]

    de cand e acest Nica ministru, Politia a devenit mai schiloada ca niciodata! nu-l uit cum declara ca atata timp cat e el ministru radarele fixe nu vor mai fi amplasate! indiferent de motive, idiotul trebuie dat afara.
  • -1 (9 voturi)    
    Cel mai tare partid PDL!!! (Luni, 28 septembrie 2009, 12:39)

    B&B [anonim]

    Sa traiti bine>>>>Sau mai traiti??

    Doar acum ii roade grija cu siguranta pe cei din PDL.

    Toate aliantele au fost rupte de catre cei din PDL.


    Super PARTID!!

    Doar daca fura mai prinde basescu un mandat pt asta are nevoi de interne.
  • -2 (4 voturi)    
    Surprize Surprize (Luni, 28 septembrie 2009, 12:46)

    Casargoz [anonim]

    Daca e Blaga atunci nu e Basescu.
    Daca se intampla acest lucru, candidatul la presedentie nu va fi Basecu ci Blaga+Referendumul.
    Daca ar fi sa decodific mesajul, atunci avem urmatoarele:
    Blaga candideaza la presedentie, cu promisiunea ca Basescu va fi prim ministru, Basescu se impica in campanie sustinand referendumul :)
    Se va chema nu gambitul regelui ci gambitul rusesc.
  • 0 (2 voturi)    
    Sper ca stie ce face. (Luni, 28 septembrie 2009, 12:49)

    AlinN [anonim]

    Am vazut la televizor un condamnat la moarte in SUA. Toti isi bateau joc de el. In casa lui, sotia lui, la o petrecere, facea sex cu un invitat. In acest timp restul invitatilor radeau de ce avea sa devina un ucigas.La un moment dat acesta a aparut in casa cu o pusca in mana. Vazandu-l invitatii au izbucnit in hohote de ras si au aruncat cu bere in el. Atunci a cedat. Si i-a omorat. Pe toti.
  • +1 (9 voturi)    
    Regrete (Luni, 28 septembrie 2009, 12:50)

    gepeto [anonim]

    Intradevar se pare ca Basescu este in lipsa totala de idei. Aceasta miscare nu este de senzatie avand in vedere ca de cateva saptamani se tot vehiculeaza idea remanierii lui Nica si a lui Andronescu. E prima data cand PSD o ia inaintea PDL anticipand aceasta decizie cu iz de Cotroceni. Inainte de ministru de interne Nica este vice primministru carevasazica al doilea om in guvern deci cu 1/2 treapta fata de primul ministru deci nu poti remania primul om din partea PSD decat daca fortezi ruperea coalitiei. Inca o masura care sa ma faca sa ma detasez total fata de Basescu si PDL pe care cu regret recunosc ca i-am votat.
  • -1 (5 voturi)    
    Pledoarie pentru un independent! (Luni, 28 septembrie 2009, 13:04)

    darie [anonim]

    Ar fi o mare greseala ca ministerul de interne sa se repolitizeze indiferent de partid. Declaratiile lui Nica, atat dupa euro-parlamentare cat si acum au fost declaratii politice (manipulatorii) avand un scop clar de a destabiliza un proces electoral. Daca in atatea luni nu a gasit un vinovat pentru votul cu autocarul (metoda inventata de PSD) dupa ce el insusi a declarat ca au existat, dovedeste ca nu este un profesionist. Nu inteleg insa de ce nu s-a mers si la educatire si la agricultura unde principala politica este cea de cadre PSD? Acesti oameni dovedesc ca tara si problemele pe care le gestioneaza sunt undeva in planul al zecelea. Sa nu uitam ca PSD-ul a fost partidul care le-a cerut expres ministrilor sa se ocupe in primul rand de partid si de oamenii sai!
    Nu as fi de acord nici cu numirea lui Blaga care chiar daca este un om hotarat nu are ce cauta in aceste momente in fruntea MAI desi ar trebui cautat ce spunea Vanghele cu arhiva....
  • 0 (4 voturi)    
    nu mor eu... (Luni, 28 septembrie 2009, 13:41)

    egroeg [anonim]

    de dragul PSD-ului,cred insa ca decizia este neinspirata,ca si momentul.Nu cred ca se pune problema fraudarii deoarece vine tot un membru PSD.Altele trebuie sa fie motivele.
  • +5 (11 voturi)    
    Deriva Mafiei PSD... (Luni, 28 septembrie 2009, 13:41)

    Anti Mafia [anonim]

    Boc le va mai da 24 de ore sa numeasca un nou ministru, si inca 24 de ore, pana toata lumea se va convinge ca PSD joaca la cacealma ! Asa ca PSD o va lua in mana cu amenintarea ! Cand va aparea Boc la televizor si va explica raspicat ca PSD-ul are in continuare dreptul de a numi un ministru la Interne, toata lumea va mirosi blufful disperat al Mafiei PSD !
    • 0 (6 voturi)    
      Ruperea coalitiei este iminenta (Luni, 28 septembrie 2009, 13:58)

      Vulpea [anonim] i-a raspuns lui Anti Mafia

      Ruperea coalitiei este iminenta era de asteptat ca se va intimpla asa ceva acum inainte de alegerile prezidentiale,iar daca se rupe coalitia PSD va trece in opozitie si va vota impotriva la orice proiect de lege lansat de PD-L.In cazul in care la presedintia Romaniei iese Mircea Geoana sau Crin Antonescu actualul guvern se va dizolva va dispare pur si simplu iar cum Traian Basescu are o popularitate foarte scazuta este de asteptat la cel mai rau pentru PD-L si anumea ca viitoare motiune de cenzuta impotriva guvernului sa fie votata si de PSD in marea lor majoritate iar motiunea de cenzura daca va fi lansata de PNL sa reuseasca si sa demita acest guvern care este unul incompetent si care a bagat tara intr-o criza fara margini.Asa ca afara cu acest guvern incompetent si cu slugile lui Basescu de la conducerea tarii.In Romania este nevoie de un guvern format din PSD si PNL.
      • +1 (9 voturi)    
        Esti pe al-tă pla-ne-tăăăă, băieţică ! (Luni, 28 septembrie 2009, 15:23)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Vulpea

        alţii, cu totul alţii au slugi : ştii cine-s voiculescu, vântu, patriciu ? ai auzit de sterling, bechtel, eads, mătuşa tamara, năstase, trofeul calităţii, zambaccian, caltaboşi, chiuariu, petrom, petromsevice, petromidia, fregate ? ştiai că pesedistul văcăroiu şi pesedistul dima de la fps au vândut, de fapt, flota ? ştiai că zeci de miliarde de euro şi dolari au fost furate de mafia pesedistă a securiştilor, în 20 de ani ? nuuuu, nu ştiai, nu aveai de unde să auzi...la sinteza zilei, la realitatea tv nu se transmit astfel de minciuni ! cum, năstase adrian să comande subtilizarea unui dosar penal pe numele dana năstase ? ce aberaţie, dhragăă... ce aberaţie...
        • 0 (8 voturi)    
          Poate tu esti pe alta planeta (Luni, 28 septembrie 2009, 16:09)

          Vulpea [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Basescu atunci cind era ministru al transporturilor in guvernul FSN a vindut flota comerciala romana in care era compusa din 106 nave comerciale de mare capacitate,Tu nu esti altceva decit sluga lui Basescu si al actualului guvern care este incompetent,ce spui tu sunt minciuni cine ti-a spus tie ca zeci de miliarde de dolari au fost furati de pesedisti si nu de pedisti care la acea vreme FSN-ul era condus de Petre Roman,asa ca mai baietica cam toti cei care au fost la guvernare au furat in ultimii 20 ani si au adus tara in cea mai mare criza de dupa revolutie.Revolutia romana din 1989 a fost cea mai mare greseala care li sa putut intimpla romanilor,revolutia a fost facuta de elemente infractoare si de drogati dar mai ales de tineri manipulati de interes straine Romaniei.Ia spune-mi tu mie nu era mai bine pe vremea lui Ceausescu?Lumea avea serviciu,nu exista somaj intreprinderile functionau la foc continuu ma refer la intreprinderile mari gigantice,chiar daca statea lumea la coada la alimente cu noaptea in cap dar macar aveau ce pune pe masa si banii aveau valoare la acea vreme salariul mediu era de 2000 lei iar in functie de gradul de munca puteai avea si 3000 lei sau 4000 lei.Tu stii ca in acea vreme studentii nu plateau taxa de studii si nici taxa de camin invatau gratuit si erau cazati gratuit la fel si in invatamintul de masa care era obligatoriu de 10 ani dar pe vremea aceea se facea scoala nu ca acuma.Ia spune-mi tu de ce oamenii pleaca din tara sa munceasca stii?Pentru ca nu mai au unde munci iar salariile sunt mizere uita-te tu si la pensionari sa vezi ce pensii mici primesc dupa 40 ani de munca asa ca nu-mi tine tu teoria chibritului ca dupa tine guvernul actual ar fi bun.Nu este adevarat nici un guvern de dupa revolutie nu a fost bun ci toate guvernele au fost puse pe capatuiala eu stiu ca am prins toata perioada Ceausista asa ca pe atunci daca nu aveai de lucru te trimetea la canal acum stai acasa si freci mmenta pentru ca nu gasesti serviciu asta este.
          • 0 (4 voturi)    
            Îţi cam place pe Terra... (Luni, 28 septembrie 2009, 16:46)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui Vulpea

            realitatea , oricând verificabilă, e că flota a fost vândută de fondul proprietăţii de stat în baza notei de fundamentare întocmită de văcăroiu. băsescu doar a luat act de această vânzare şi a radiat navele. unde au ajuns, hrebenciuc poate să răspundă, dar încă nu e nevoit !
            aşa că, dacă tot ce ai postat ar fi fost exact cum spui tu, ai afi avut toate argumentele să fii împotriva mafiei, adică împotriva maşinăriei securiste care vrea eliminarea lui băsescu. dar nu e aşa, eşti de partea mafiei, adaugi unei minciuni o serie de realităţi care nu au legătură cu chestiunea, şi, gata, începi să crezi că te poate crede vreun om onest !
            • 0 (4 voturi)    
              Vorbesti prostii tot timpul (Luni, 28 septembrie 2009, 17:15)

              Vulpea [anonim] i-a raspuns lui Alex

              Tu nu intelegi si nici nu ai de unde sa intelegi daca tu esti nascut dupa sa zisa revolutie,eu nu stiu de ce tii partea lui Basescu si al guvernului Boc esti membru PD-L?Eu ce ti-am spus ti-am spus bine dar tu nu ai de unde sti cum sa trait in comunism si cit de bine era asa ca inainte de revolutie se traia mult mai bine decit in democratia asta de doi bani.Mai ai de invatat pustiulica.
  • 0 (8 voturi)    
    BOC (Luni, 28 septembrie 2009, 14:09)

    AndreiS [anonim]

    Cine se crede boc (scris intentionat cu litere mici) ?? Ajungem iar ca pe vremea raposatului cand nu aveai voie sa spui nimic pentru ca securitatea era pe capul tau. Stim cu totii cum s-a votat pentru europarlamentare (voturile pentru EBA platite cu pizza, microbuze pline de studenti dusi pe la cate 2-3 sectii de votare pentru adunarea numarului de voturi).. presimt ca se va intampla acelasi lucru si in cazul lui base (iar cu litere mici intentioant). Boc - scaunul tau se clatina serios - lumea nu va vota base - si atunci va fi remaniat guvernul si vei zbura. Pregateste-te.
  • 0 (8 voturi)    
    necesara o lege antitrust oranj (Luni, 28 septembrie 2009, 14:24)

    neutru [anonim]

    de unde pana unde oranjul este sef,cand ei au luat mai putine voturi decat rosul?decat,prin abuz de putere de nominalizare, au luat conducerea tuturor puterilor de conducere in stat, minus senatul si-si dau aere de sefi,de sfidare, a la calareata!
    trebuie dati jos si spart monopolul oranj.
  • 0 (8 voturi)    
    PDL vrea internele ca sa aranjeze alegerile (Luni, 28 septembrie 2009, 15:20)

    bascu [anonim]

    Daca motivul remanierii este "cresterea infractionalitatii" pai atunci sa-l dea jos si pe Berceanu pentru seria de accidente grave de la CFR si pe Basescu pentru izolarea internationala a Romaniei.
  • +3 (9 voturi)    
    Tepe in Piata Victoriei (Luni, 28 septembrie 2009, 16:34)

    Anti - (P)artid(D)e(L)acomi si prosti [anonim]

    Acum se vad cel mai bine tepele date de Basescu in Piata Victoriei si de partidul lui de neaveniti si neinsemnati (PDL) insa nu ii mai voteaza nimeni acum si nu au decat sa se conduca pe ei si sa isi dea tepe in comun
  • +2 (4 voturi)    
    astia ne cred tampiti (Luni, 28 septembrie 2009, 21:49)

    simion [anonim]

    Oameni buni , astia ne cred tampiti!
    Cred ca stau in cabinetele lor si vor sa vada cate idiotenii suportam!
    Nu era momentul potrivit pentru remaniere!
    A zis Nica ca o sa se fraudeze alegerile? Si n-o sa fie asa? Hai sa fim seriosi! Foarte multi dintre noi avem rude, prieteni, colegi, cunostinte care au fost in comisiile de votare in anii astia de capitalism si democratie romaneasca.
    Nu a existat o runda de alegeri sa nu auzim de la sursa ca alegerile au fost fraudate, ca procesele verbale au fost masluite ca vorba aia: in urna intra cine poate si din urna iese cine trebuie!
    In loc sa aiba grija de romani ca tara e in criza, guvernul isi bate joc de toata tara.
    Si mai vor si voturi dupa tot circul asta!
    • +2 (4 voturi)    
      Suntem timpiti ca i-am votat (Luni, 28 septembrie 2009, 22:25)

      Vulpea [anonim] i-a raspuns lui simion

      Suntem timpiti ca i-am votat,iar acum acesti nenorociti isi bat joc de tara si nu de azi de ieri ci de 20 de ani.Acesti ticalosi nu au facut nimic pentru tara ci doar pentru buzunarele lor si-au marit salariile de parlamentar la 15000 lei noi,iamarii afaceristi au dat tunuri de miliarde ca de sau imbogatit pe spatele poporului si nu ca ar fi cistigat potul cel mare la bursa prin vinzarea de actiuni. Intrebarea mea este de unde au atitia bani acesti miliardari de carton si de unde au ei atita banet ma refer aici la miliarde de dolari si euro cind marea majoritate a populatiei traieste intr-o saracie crunta iar politicienii nu fac nimic pentru a stopa criza economica acuta si saracia care a ajuns la extrem.Oare ei nu au nici un program de iesire din criza grava economica in care se afla tara dar mai ales pentru diminuarea saraciei.Salariile si pensiile sunt mizere nu se poate trai cu ele dar ce stie actuala coalitie de guvernamint cind ei au salarii de parlamentari care sunt foarte mari.Eu cred ca nu se mai merita sa mergem sa votam pentru ca oricum nu avem pe cine vota fiindca toti sunt o apa si un pamint.
  • 0 (2 voturi)    
    In seara asta se decide viitorul coalitiei (Luni, 28 septembrie 2009, 23:12)

    Comunistul [anonim]

    In seara asta se va decide viitorul coalitiei de guvernamint,in care este mult mai probabil iesirea PSD de la guvernare si trecerea sa in opozitie asta va fi raspunsul dupa demiterea ministrului de interne Dan Nica.PSD nu are ce pierde daca iese de la guvernare si mai ales daca Mircea Geoana va cistiga alegerile prezidentiale in fata lui Traian Basescu si eu cred ca asa va fi mai ales ca in turul doi la indemnul lui C.V.Tudor electoratul PRM va da votul lui Mircea Geoana fiindca in primul tur va fi un absenteism masiv acum oricare dintre cei doi care ar cistiga alegerile prezidentiale ma refer la Mircea Geoana si la Crin Antonescu nu-l vor mai tolera pe Emil Boc in postura de prim ministru si fireste il vor schimba impreuna cu guvernul iar viitoarea coalitie va fi PSD+PNL sau pesedistii vor avea un guvern minoritar asa cum au avut pe timpul guvernului Nastase si mai mult ca sigur ca pina la urma in Romania va fi un guvern minoritar PSD dar asta ramine de vazut cum vor evolua lucrurile in aceasta seara iar dupa spusele presedintelui PSD Mircea Geoana daca presedintele accepta schimbarea din functie al lui Dan Nica atunci PSD isi va retrage toti ministrii din guvern si se va crea o criza politica fara precedent eu ca om simplu mi-am pus intrebarea de ce actualul guvern actuala coalitie nu a facut nimic pentru scoaterea tarii dintr-o criza economica fara precedent si de ce in Romania dupa 20 ani in loc sa se traiasca mai bine se traieste pe zi ce trece mai prost,salariile sunt foarte mici la fel si pensiile care sunt infime si nimeni din coalitie nu se gindeste sa creasca valoarea punctului de pensie la 1000 lei de la 718 cit este in prezent sa nu-mi spuneti ca nu sunt bani pentru marirea cuantumului pensiei dar si al salariilor iar atunci cind se maresc cuantumul pensiilor de ce numai cu 2%si nu cu 50% in doua transe guvernul Tariceanu cum a putut sa mareasca punctul de pensie si pensiile in general iar actuala coalitie nu poate sa faca acest lucru vreau sa stiu si eu
  • 0 (0 voturi)    
    Jurnalistii lu' Peshte (Marţi, 29 septembrie 2009, 17:56)

    Sile [anonim]

    Una e l-a remaniat si alta i-am cerut presedintelui remanierea ministrului Nica.