Geoana: Basescu vrea sa puna mina pe Ministerul de Interne

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2009, 11:38 Actualitate | Politic

"Basescu e interesat sa puna mina nu doar pe pirghii economice, ci si pe pirghii de forta din zona Ministerului de Interne, pentru a vicia rezultatul votului", a declarat Mircea Geoana, la inceputul sedintei cu sefii PSD. In replica, prim vicepresedintele PD-L Adriean Videanu, aflat la Scoala de vara a partidului, sustine ca Geoana "este manat de dorinta lipsita de succes a propriei candidaturi".

"Domnul Geoana  iese in fiecare zi si spune ca vrea sa termine cu regimul Basescu -Boc, in conditiile in care are jumatate din membrii cabinetului. Lucrurile merg bine in Cabinet, iar presedintele PSD face aceste declaratii politice. Daca doream Internele, le luam de la inceput".

Liderii PSD s-au intilnit joi la o pensiune din comuna Calinesti, in apropiere de Pitesti, pentru o sedinta a Comitetului Executiv, care reuneste conducerea centrala si sefii de filiale. Sedinta CEx are loc pe fondul discutiilor tot mai intense in partid despre iesirea de la guvernare.

Ministerul Administratiei si Internelor (MAI), considerat vital in cele doua luni si jumatate ramase pana la alegerile prezidentiale din 22 noiembrie, pare sa fie principala tinta a remanerii planuite de liderii PDL.

Surse politice au declarat pentru Hotnews.ro ca, odata cu remanierea, MAI ar urma sa fie comasat cu Ministerul Dezvoltarii, rezultand astfel un minister-mamut condus de Vasile Blaga. Un alt scenariu prevede spargerea ministerului in doua, separarea Administratiei de Interne si comasarea unuia dintre ministerele rezultate cu ministerul Dezvoltarii, condus de Vasile Blaga. In orice caz, lui Vasile Blaga ar urma sa-i revina portofoliu detinut acum de pesedistul Dan Nica.

"Primarii PDL se plang tot mai des ca nu primesc bani de la Ministerul Administratiei si Internelor, Consiliile Judetene conduse de PDL sunt dezvantajate fata de cele controlate de PSD. E esential ca Ministerul de Interne sa nu fie condus de PSD in perioada electorala", sustin surse din partidul lui Emil Boc.

Doar ca ministerele au fost impartite prin protocol, iar nerespectarea lui ar insemna ruperea Coalitiei si scoaterea PSD din Guvern. Or, PSD spera sa fie eliminat pentru a se victimiza.

Cine organizeaza alegerile isi sporeste sansele de castig. In toate campaniile, fie ca guvernul era condus de PSD sau PNL, controlul Ministerului de Interne ii ofera partidului aflat la putere cateva avantaje notabile. Ministerul are un rol-cheie in organizarea alegerilor, controleaza prefectii, imparte fondurile publice catre primarii si consilii judetene, are in subordine politia si jandarmeria si gestioneaza o uriasa baza de date.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1864 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    evident (Joi, 3 septembrie 2009, 11:43)

    bec [anonim]

    si cainii de pesedisti vor sa mentina controlul aspura ministerului de interne ca fara el nu ovr mai putea sa fraudeze suficient de mult alegerile sa-l bage pe Geoana in turul doi... simplu.
    • 0 (4 voturi)    
      control? (Joi, 3 septembrie 2009, 13:10)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui bec

      Si PNL-isti au condus acest minister si ce-au obtinut?
      • +3 (7 voturi)    
        Au obtinut... (Joi, 3 septembrie 2009, 13:33)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        mai mult decat meritau.
        • -2 (6 voturi)    
          Zau (Joi, 3 septembrie 2009, 13:49)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui judex

          Pai de ce prietene, nu ai trait bine pe vremea lor? Mai traiesti bine acum pe vremea FSN-ului?

          PNL a obtinut prea putin fata de cate lucruri a facut.
          • +2 (2 voturi)    
            ai dreptate! (Joi, 3 septembrie 2009, 17:15)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

            Meritau si niste ani de puscarie pentru "maretele realizari".
            Judex are dreptate: intr-o lume normala, PNL putea fura mai putin (vezi colegiile electorale si regulile alea imbecile)...
            PNL a repurtat un mare succes la alegerile generale, las-o balta.
  • +12 (18 voturi)    
    Geoană (Joi, 3 septembrie 2009, 11:44)

    Marian [anonim]

    Geoană vorbeşte ca să nu tacă. Ce s-a văzut din faptul că aveţi 70% în parlament, ce legi importante au trecut prin parlament?! Niciuna. Ba mai mult, deşi toate partidele au semnat Pactul pentru educaţie şi sunteţi la guvernare, vă purtaţi ca cea mai aprigă opoziţie.
  • +3 (19 voturi)    
    Aha... (Joi, 3 septembrie 2009, 11:58)

    bgd [utilizator]

    Pai si voi nu vreti sa pierdeti oportunitatea de a organiza alegerile....fain. Da oare de ce nu renuntati voi de tot la Guvern....si urmariti alegerile din prisma unui partid bine intentionat...iar daca observati nereguli...sa le aduceti la cunostinta noastra? Daca voi faceti asta...poate imi mai schimb parerea despre PSD....dar pana atunci...tot aceiasi securisti ramaneti...ca si fratii vostri de ciolan PDL.
  • +8 (16 voturi)    
    MIRA (capsuna de pe tort) (Joi, 3 septembrie 2009, 12:16)

    Adonis [anonim]

    In iarna cand s-au impartit ministerele, MIRA a fost PRIMUL minister cerut de PSD. Ma indoiesc ca l-au cerut ca sa-l reformeze. Nu cumva ca sa protejeze sutele de interlopi? Sa fim seriosi, oricat s-ar pune tunurile pe marinar, tot el va iesi presedinte. Nu-l simpatizez, dar nu am pe cine vota, si el esolutia cea mai pun rea.
    • +10 (10 voturi)    
      Ai drepatate (Joi, 3 septembrie 2009, 12:35)

      Un roman anoim [anonim] i-a raspuns lui Adonis

      Vanghelie a spus clar ca au nevoie de interne pentru a avea un serviciu de informatii. Si a vrut sa-si impuna omul in conducere, ata la minister cat si la serviciu. De ce? Ca sa protejeze interlopii din care provine si pe care ii infiltraza la conducere. Iar serviciul functioneaza, serveste date doar despre faptele pdelistilor. Desi fedesenistii fac o gramada de magarii ei au iminitate. Chiar si in MI s-au cheltuit fonduri publice aiurea pe somon si bauturi fine dar comisie de ancheta ioc. Mazare probail ca nu va pati nimic. Iar Vanghelie desi a recunoscut mita electorala (telefoane mobile) e ine mersi, amennita ANi, nu prezinta contractele din primarie si nu raspunde pentru nimic. Asa arata partidul cleptocomunistilor care au furat pana si sigla unui partid onorabil. Ramane cum a am stabilit. Alegeti bine! Nu votai partidul lui Vanghelie.
    • -2 (8 voturi)    
      N-ai cu cine vota? (Joi, 3 septembrie 2009, 13:31)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Adonis

      Pai daca ne uitam la restul candidatilor Basescu este varianta cea mai proasta din punctul meu de vedere. Orice om care gandeste cat de putin si nu este indoctrinat isi da seama de asta. Spun doar atat: izolare politica internationala, aspect care se datoreaza aproape in totalitate presedintelui. Crezi ca suntem o asa mare putere incat ne putem descurca singuri?

      Nu te-ai ars destul cu Basescu, mai vrei inca 5 ani de scandaluri si izolare politica? Nu vezi ca nu ne mai baga nimeni in seama?

      Ca imagine externa pana si Geoana este cu mult, foarte mult peste Basescu. Nu-l simpatizez deloc pe Geoana dar e peste Basescu. Nu e cazul sa dezvolt de ce. Crin din pacate nu are sanse intr-o tara de indobitociti, dar nu se stie niciodata.
      • 0 (0 voturi)    
        ai zis bine "o tara de indobitociti" (Vineri, 4 septembrie 2009, 4:32)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        cea mai buna dovada e ceea ce ai scris!
  • +13 (13 voturi)    
    Adevarat (Joi, 3 septembrie 2009, 12:21)

    Dan [anonim]

    PSD stie cel mai bine la ce foloseste Ministerul de Interne. Se pare ca la furatul alegerilor. Geoana a comis o gafa de zile mari. Sa recunosti asa ceva e fara precedent.
    • -1 (5 voturi)    
      Declaratia (Joi, 3 septembrie 2009, 12:52)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Dan

      lui Geoana e de apreciat. Orice politician roman care ar controla acest Minister l-ar folosi in interes politic propriu. Insa sunt putin cei care sunt in stare sa si recunoasca asta.
  • +9 (11 voturi)    
    ce sa stie mircea-cap de tabla?! (Joi, 3 septembrie 2009, 12:28)

    victoria [anonim]

    daca il intrebi pe geoana de afacerile psd nici nu stie bine ce sa zica. el e doar prostanacul caruia ii alearga prin minte o obsesie pe nume basescu. atat!
  • +5 (7 voturi)    
    No comment (Joi, 3 septembrie 2009, 12:48)

    Anomin [anonim]

    Geoana tocmai recunoaste ca vrea controlul ministerului de interne sa poata controla voturile.
    Iliescu, ar trebui sa treca de obiceiul de a pune etichete membrilor psd, la urmatorul nivel, acela de a face clasamente. Se pare ca locul I, "prostanac", e serios disputat. Sa ne dea tot clasamentul. Fara graba.
    • 0 (0 voturi)    
      corect! (Vineri, 4 septembrie 2009, 4:32)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui Anomin

      gura pacatosului adevar graieste...
  • +5 (7 voturi)    
    "...pentru a vicia rezultatul votului", (Joi, 3 septembrie 2009, 12:49)

    nahir [utilizator]

    d-le geoana, base vrea m.a.i. pt. ca vopi sa nu viciati rezultatele.
    nu s-ar putea spune si asa?
    pe voi, pseudocomunistii, oricum va caracterizeaza zicala "hotul striga hotii"
    • -2 (8 voturi)    
      Basescu (Joi, 3 septembrie 2009, 13:35)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Cata naivitate. Basescu e ala corectul? :)
      Eu sunt sigur ca alegerile astea vor fi cele mai corecte din istoria postrevolutionara. Vor fi cu ochii unii pe altii ca pe butelie si nu va putea face niciunul nimic.

      Basescu e mort ca nu va putea misca nimic pentru ca in afara de PDL-isti nu-l mai inghite nimeni.
  • +6 (8 voturi)    
    Hotii striga hotii ! (Joi, 3 septembrie 2009, 12:54)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @E veche schema de sute de ani.Mintea perversa de PSDR-ist nu putea judeca decat prin fraudare !DDD
  • +4 (6 voturi)    
    are dreptate, DAR (Joi, 3 septembrie 2009, 13:12)

    liviu_ [utilizator]

    voi vreti sa faceti alteva???
    de fapt toti din partide vor sa se asigure ca pot fura in liniste fara sa-i poata trage nimeni la raspundere...
  • +2 (4 voturi)    
    Prostanaku" (Joi, 3 septembrie 2009, 13:14)

    Dan [anonim]

    ai greszit pusztiule... a pus deja mana pe minister... cam de vreo patru ani... totul e sa nu-szi friga el insuszi mainile...
  • 0 (0 voturi)    
    gioana :))) (Joi, 3 septembrie 2009, 16:00)

    adrian [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=O1sKa5F4LAw
  • +1 (1 vot)    
    Ma mir ... (Joi, 3 septembrie 2009, 16:35)

    Toronto.weblog.ro [anonim]

    Ma mir cite speculatii politice pot citi in ultima vreme de la Dan Tapalaga. L-am apreciat, insa in ultima vreme impresia mea e ca prea se aventureaza cu tot felul de speculatii ce nu tin nici 5 minute la o analiza mai atenta.

    "Cine organizeaza alegerile isi sporeste sansele de castig."
    Cum se dovedeste asta dupa exemplele alegerilor anterioare? As fi vrut exemple concrete si nume, nu doar generalitati.

    Iar titlul e de o grosolanie remarcabila: pune un singur punct de vedere, cel a-l lui Geoana, in care cuvintul "guvern" sau "Boc" a fost inlocuit cu "Basescu". Ce are Basescu cu ministrul, iar ministrul cu alegerile? M-as fi asteptat sa citesc informatii, nu doar speculatii de 2 bani si atacuri ale oamenilor politici intre ei ce fac parte din jocul politic.

    Dane, eu zic sa te maturizezi un pic si sa revenim la informatii, nu doar speculatii nefondate.
  • -1 (1 vot)    
    Geoana (Joi, 3 septembrie 2009, 18:24)

    mircea [anonim]

    Geoana sa-si asume raspunderea pentru functia importanta in stat,si in cazul acesta sa nu mai bata campii la sfaturile lui Gusa.Are sanse egale cu Basescu,daca nu va incerca sa ne prosteasca.Sa ma plateasca sa-l consiliez si va avea mai mult de castigat.Nu-l voi sfatui sa spuna prostii,insultand romanii,si mai ales i-l voi sfatui sa-si asume raspunderea,chiar si pentru greselile colegilor,ca sef de partid si de senat.Cu smecherii ca nu stiu,n-am facut,nu stiu cine este vinovat(s-au este vinovat Basescu)nu mai tine.Si o guvernare buna in conditii economice si politice favorabile are greseli mai mari s-au mai mici.Deci sa ne scuteasca de tiganeala(vanghelisme).
  • 0 (0 voturi)    
    mai (Vineri, 4 septembrie 2009, 11:53)

    petrace lupu [anonim]

    vanghelie ,nica,ardeleanu-vulpea,fainisi,toma zaharia,drajneanu,voicu catalin,mincu silvestru,stoica ion,toba petre,sunt pesedisti infocati si infractori perversi care au nenorocit ministerul de interne.asa sa ii ajute dumnezeu