Valean: Romania va pierde fonduri UE din cauza impozitului forfetar - Severin: Daca lucrurile merg asa, singura solutie e iesirea PSD de la Guvernare 

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 25 mai 2009, 19:08 Actualitate | Politic

Candidatul PSD la europarlamentare, Adrian Severin, a declarat intr-un interviu pentru HotNews.ro ca “la anumite nivele, in ierarhia institutiilor UE” s-au facut deja propuneri concrete in ce priveste taierea fondurilor pentru Romania pe motiv ca in justitie si agricultura nu s-au facut progresele necesare. Candidatul PNL, Adina Valean, a adaugat ca un alt motiv pentru care Romania risca sa piarda fonduri este impozitul forfetar sustinut de Guvernul PSD-PDL. Valean sustine ca disparitia firmelor inseamna mai putine IMM-uri care sa acceseze fonduri si o capacitate mai redusa de absorbtie. “Daca lucrurile merg asa, singura solutie este iesirea de la guvernare pentru ca PSD a vrut sa ramana acolo in masura in care putea sa faca ceva”, a adaugat Severin.

Inregistrarea interviului a fost precedata de o intalnire online cu cititorii HotNews.ro, pe care o puteti urmari aici.



Adina Valean: “Este putin probabil ca fondurile europene sa se taie din motive politice. Riscul ar fi sa nu le utilizam daca actuala politica a guvernului PSD-PDL de inchidere a intreprinderilor mici si mijlocii va continua. Pentru ca fondurile europene nu sunt consumate de guvern sau de stat. Principalul motor raman companiile mici si mijlocii. Or, actuala politica fiscala, ceea ce se intampla in Romania, ne arata ca toate companiile mici sunt puternic afectate, ca multe dintre ele se inchid, asa ca n-o sa mai ramana nimeni care sa foloseasca fondurile structurale.”

“Tari ca Irlanda, care a reusit sa consume mare parte a fondurilor europene, a facut-o pentru ca a investit in educatie, trebuie sa stii cum le folosesti.”

“Daca anul trecut, pe fondurile structurale si de coeziune am avut peste 9.000 de proiecte depuse, din care s-au aprobat 2.800 si sunt in curs de aprobare pana la 6.000 si, iar pe Planul de Dezvoltare Rurala avem peste 4.000 de proiecte aprobate, si avem indicatia ca aceste proiecte vor intra la plata si vor insemna consumul a 6,8 miliarde de euro numai pe proiectele respective pentru 2008, deci iata o rata foarte buna. Sa vedem cine mai aplica si mai consuma aceste fonduri europene daca companiile sunt nevoite sa se inchida din cauza impozitului forfetar si al impozitelor prea mari in plina criza economica.”

Severin: Ministrul IMM-urilor este sufocat de politicile Ministerului de Finante

Adrian Severin: “La anumite nivele, in ierarhia institutiilor UE, deja s-au facut propuneri concrete in ce priveste taierea fondurilor pentru Romania pe motiv ca in special in justitie dar si in chestiuni legate de agricultura nu s-au facut progresle necesare.”

Exista posibilitatea ca asa numita lipsa de capacitatea administrativa de absorbtie a fondurilor sa conduca la o penalizare a Romaniei. La asta se adauga, chiar daca Adina Valean a vorbit asa de apasat de Guvernul PSD-PDL, impozitul forfetar, pe care le critica ministrul IMM, care este PSD, si care este din ce in ce mai sufocat de politicile ministerului de finante (n.r. PDL).
Din pacate, e o parere absolut personala, in ciuda eforturilor pe care PSD le face pentru a ramane la guvernare spre a nu provoca o instabilitate politica in Romania, care nici asta n-ar fi bine vazuta in institutiile europene, cred ca pana la urma, daca lucrurile merg asa, singura solutie este iesirea de la guvernare pentru ca PSD a vrut sa ramana acolo in masura in care putea sa faca ceva. Cred ca a facut o serie intreaga de lucruri, dar ma intreb daca nu este prea putin fata de costul politic platit.
Distrugerea IMM-urilor prin acest tip de politica fiscala poate sa coduca, intr-adevar, la marirea incapacitatii noastre de a absorbi fonduri. Domnul Nita, ca ministru, s-a opus acestui impozit. Domnul Traian Ungureanu (PDL) are informatii extrem de bizare, extrem de ciudate.

Adina Valean: Daca nu vom depune acele proiecte pentru urmatoarea transa de forma, daca nu mai are cine sa le depuna pentru ca intreprinzatorii sunt din ce in ce mai sufocati si nu vor avea acces la aceste fonduri, bancile nu contribuie la cofinantarea proiectului. De-abia asteapta celelalte state membre sa foloseasca ele acesti bani. Realitatea e ca ne aflam in competitie intre noi, statele membre, pentru aceste fonduri.
La incheierea mandatului Guvernului Tariceanu, nu am lasat masa goala de proiecte europene. Ce se intampla dupa, vorbim totusi de o politica a promisiuinilor electorale. 


Citeste mai multe despre   






















1284 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Vrem apaaaa (Luni, 25 mai 2009, 19:42)

    Weather [anonim]

    Alo,domnu' H2O...acu vreo 19 ani tineai un discurs de 20 de minute revoltat ca apa contine 66% hidrogen....esti un demagog tipic,in stare sa vorbesti ore intregi despre niste lucruri pe care nici macar nu le cunosti.Asa ca las-o mai moale cu impozitului forfetar.Pun pariu ca nici nu stii ce e ala...iti imaginezi probabil o foarfeca de unghii
  • +3 (5 voturi)    
    impozit forfetar = program electoral PSD (Luni, 25 mai 2009, 20:54)

    sandu [anonim]

    Verificati si veti vedea ca impozitul forfetar e parte a programului PSD si nu e vine din initiativa lui Pogea.
    • -1 (5 voturi)    
      si cu ce ma incalzeste (Luni, 25 mai 2009, 22:58)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Cu ce ma incalzeste ca nu-i din programul lui.
      El a propus legea, acum sa traga ponoasele. Si o sa inceapa PDL-ul sa le simta acum la europene.
  • -1 (3 voturi)    
    oricum e...naspa ! (Luni, 25 mai 2009, 21:42)

    florin o [anonim]

    ai zice ca sintem idioti ! asta pe motiv ca ...ei , astia care ne conduc ,...se chinuie sa ne demonstreze ca ei ..sint !!!...si cum ei ne reprezinta , ar rezulta ca si noi toti sintem !....

    ...ar fi fost bine sa taca !..in Ianuarie , atunci cind s au bulucit sa spuna ca ..."la stat" sint cam multi angajati ! ..si prin urmare trebuie sa dea afara afara !...6000...12000...nu mai stiu citi! ...mii de oameni !!!
    ...ar fi fost bine sa taca ...atunci cind au hotarit sa scada salariile in sistemul bugetar !!!...dar n au facut o !..ca ai sint ..cei mai tari justitiari !!!

    ...ar fi fost bine sa taca ...atunci cind au hotarit ca ...e momentul sa faca ordine in ...firmele din Romania !

    eu cred ca singura problema sint ..BANII !
    ...adica .., daca eu am bani , cumpar ! ...daca eu cumpar,..ala care produce , va produce in continuare !
    ...ca ...daca eu n am bani , nu cumpar ! si daca eu nu cumpar , .ala care produce ,..reduce productia !...si , evident ...reduce numarul de angajati !....adica , in loc de ...eu n am bani , acum vorbim despre ...noi n avem bani !!!...si ce rezulta????
    :)) ca ..de acum sintem ..doi care ..nu mai cumpara !!! si daca noi nu mai cumparam( ca n avem bani frate !)...cineva va reduce productia!..:)) si ... indirect numarul de angajati ! :)))
    adica vom fi ..cel putin trei care ...nu vom avea un chior in buzunar !
    ...astia sint idioti?!?!

    ...tineti oamenii angajati ( la stat , ca pe asta ..e sigur !..il controlati ! ) !


    acum 4 ani ..de ce n ati facut nimic?
    acum 3 ani ...de ce n....etc?
    acum 2...?
    chiar acum , in plina criza, voi ...dati oameni afara?... ...oricum , tara va fi plina , cu oameni dati afara din firme private !...pai ...astia multi ...n or sa mai CUMPERE ca ..n au bani !...si prin urmare...vor rezulta mai multi SOMERI !etc etc
    dar , vom avea o tara "curata" din punct de vedere economic ! atit de curata incit ...economia in sine o vom gasi doar in discutiile de la TV .
  • +3 (5 voturi)    
    Ba nu, e PDL-ista propunerea (Luni, 25 mai 2009, 23:37)

    FelinaCanina [anonim]

    Dati un google cu declaratiile lui Pogea...
    • +1 (1 vot)    
      Informatie (Marţi, 26 mai 2009, 10:11)

      Toma N [anonim] i-a raspuns lui FelinaCanina

      Cine plateste mai bine pentru comentarii instant, PSD-ul PDL-ul sau PNL-ul? ca as avea si eu nevoie de bani, si sigur am mai multa inspiratie ca voi.
  • 0 (2 voturi)    
    pro crin (Marţi, 26 mai 2009, 10:17)

    andrada [anonim]

    Dna Adina Valean a facut treaba buna in mandatul ei la Bruxelles si are dreptate in privinta impozitului forfetar.
  • -1 (3 voturi)    
    Politicul acapareaza economicul (Marţi, 26 mai 2009, 10:31)

    Roald [anonim]

    Si PDL si PSD sunt vinovati. Ideea a fost la un moment dat, inainte de alegeri, vehiculata in PSD, a fost preluata cu mare "entuziasm" de PDL, iar PSD a acceptat-o imediat, dupa niste caraieli de forma. PNL-ul si el a inceput sa comenteze la zile bune dupa ce a fost adoptata, cand faptul era implinit. Explicatia este aceea ca aceasta lege convine partidelor, pentru ca lovind exclusiv in firmele mici, din zona "ucigasa" a grilei (de exemplu pana la o cifra de afaceri de 143333 impozitul depaseste 3% din venit) avantajeaza firmele sponsorilor si clientilor politici de partid, care detin exclusiv firme din zona favorabila a grilei, (majoritatea peste 3440000 cifra de afaceri, unde acest impozit este de sub 0,25% din venit). Deci vorbim de fapt de o conspiratie a politicului de a-si creea monopol si de a distruge concurenta prin masuri administrative in domeniul economic. Daca scopul era unul de atragere a veniturilor la buget, nu ar fi existat o grila cu praguri, ci un procent fix pe cifra de afaceri, indiferent de marimea firmei
  • -1 (3 voturi)    
    pro pnl (Marţi, 26 mai 2009, 11:05)

    dorutza [anonim]

    Impozitul forfetar este o alta inventie a coalitiei pds-pdl,inventie pe care vor sa o implementeze cu orice chip,chiar daca oamenii inteligenti si care au depistat ce vor sa faca ,de fapt,cei de la guvernare prin introducerea impozitului forfetar,se opun.Adina Valean este un europarlamentar cu experienta solida in politica europeana,ce ne-a reprezentat si ne va reprezenta cu succes.
  • -1 (1 vot)    
    Sustinere (Marţi, 26 mai 2009, 14:17)

    Cameleonic [anonim]

    Adina Valean este un europarlamentar cu experienta, familiarizata cu temele de dezbatere europene .A luptat impotriva masurilor restrictive asupra cetatenilor romani care lucreaza in strainatate in special in Italia si va lupta in continuare pentru drepturile cetatenilor romani.
  • -1 (1 vot)    
    Moarte (Marţi, 26 mai 2009, 14:48)

    Plesnea [anonim]

    Romania va ajunge la sapa de lemn din cauza impozitului forfetar. Singura solutie este iesirea ambelor partide, aflate in prezent la guvernare, de pe scena politica.
  • 0 (0 voturi)    
    PRO PNL (Miercuri, 27 mai 2009, 20:03)

    JOANA24 [anonim]

    • Iată unde ne-a dus incompetența Guvernului Boc-Geoană-Băsescu. Partidul Național Liberal a atras în repetate rânduri atenția asupra gravei situații economice prin care trece România. Mai mult, liberalii au tras numeroase semnale de alarmă că în lipsa unui program anticriză al actualului Guvern, criza în România riscă să se adâncească;
  • 0 (0 voturi)