Liviu Dragnea: Exista ambasadori in Romania care merg la ministri si promoveaza interesele unor companii straine; poate si asta inseamna coruptie

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 31 august 2017, 15:29 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Captura Privesc.eu
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a afirmat, joi, ca este "ingrijorat" de faptul ca exista ambasadori in Romania care isi permit sa le interzica parlamentarilor si dreptul de a incepe dezbaterea proiectului de modificare a legilor justitiei, in timp ce ei merg la ministri si incearca sa promoveze interesele unor companii straine, ceea ce poate inseamna coruptie, potrivit news.ro.

"Am vazut ce s-a incercat sa se faca ieri la CSM. Si eu sunt ingrijorat de niste ambasadori in Romania care isi permit sa ne interzica si dreptul de a incepe dezbaterea. Urmeaza sa ni se interzica dreptul de a gandi", a spus Liviu Dragnea.

Declaratiile sale vin dupa ce Ambasadele SUA si Germaniei au criticat propunerile legate de modificarea legilor justitiei, afirmand ca sunt "ingrijorate" pentru independenta sistemului judiciar.

Liderul PSD s-a declarat ingrijorat si de faptul ca "procurorii au inceputa sa certe judecatorii".

"Stiti ce ma intereseaza pe mine, ca presedinte PSD si al Camerei Deputatilor, ca deputat si ca cetatean? Sa vad ce spun asociatiile magistratilor si Uniunea Nationala a Judecatorilor in Romania. Si am vazut ca acolo exista o sustinere. Sigur ca in final decizia va fi luata in Parlament, dupa o cumpanire serioasa, dupa o dezbatere serioasa, asezata, nu cu patima, nu pentru a servi interesul unuia sau altuia, nu pentru a subjuga ideea de justitie", a completat presedintele Camerei Deputatilor.

El a sustinut ca ambasadorii, care critica proiectul de modificare a legilor justitiei, merg la ministri pentru a promova interesele anumitor companii straine.

"Am inteles, fiecare cu ingrijorarile lui. Si eu sunt ingrijorat cand ambasadorii merg la ministri in fiecare zi sa promoveze interesele unor companii straine. Cine stie, poate cineva se gandeste ca poate si asta inseamna acte de coruptie. Ca sigur ca daca ati merge dumneavoastra la un ministru sa promovati interesele companiei (...) ati avea o problema", a conchis Liviu Dragnea.

Statele Unite au luat cunostinta de propunerile Ministerului Justitiei din 23 august cu ingrijorare pentru independenta sistemului judiciar, precizeaza ambasada SUA la Bucuresti, care ii indeamna pe toti actorii executivi, legislativi si judiciari din Romania sa colaboreze pentru a continua lupta tarii impotriva coruptiei si pentru a asigura credibilitatea institutiilor sale. In opinia Ambasadei SUA, instaurarea ferma a statului de drept are nevoie de un sistem judiciar puternic si independent, precum si de procurori independenti, fara imixtiuni politice.

Si Reprezentanta Comisiei Europene in Romania se declara ingrijorata de faptul ca modificarile anuntate de Tudorel Toader pe 23 august ar putea afecta independenta Justitiei in cazul in care ar intra in vigoare si, totodata, spune ca este surprinsa de unele materiale de presa potrivit carora propunerile de modificare a legilor justitiei ar fi fost discutate sau chiar sprijinite de Comisia Europeana.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2878 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    -- (Joi, 31 august 2017, 15:34)

    msk [utilizator]

    Ok, sa sesizeze institutiile daca exista asemenea cazuri !
    Daca nu, gargara e maxima !
    • +4 (4 voturi)    
      Derbedeul nu se potoleste..... (Joi, 31 august 2017, 19:19)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui msk

      Ce minte de licurici are taranul asta din Teleorman. Nici o parere mai de doamne ajuta, nici o idee, nici o solutie pentru problemele Romaniei. Numai amenintari la adresa cetatenilor pasnici ca isi fac datoria crescand PIB-ul Romaniei prin munca (el stie numai sa fure), numai glumite si amenintari pentru dusmanii politici si justitia care l-a condamnat si, probabil, il va mai condamna pentru hotiile lui nenumarate. Ce gaunos poate fi acest infractor condamnat definitiv. Totusi este seful unui partid in Romania si seful Camerei deputatilor. Noapte mintii, puscariasul Dragnea face politica in Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        @cartofil,perfect de-acord dar... (Joi, 31 august 2017, 23:05)

        dekar [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        ... a cata oara oftez din rarunchi si readuc pe tapet ceea ce de fapt stii si tu ca si multi altii la fel de bine : nu de [editat de moderator] om e vorba in fond ci despre sistemul de alegeri,de o lege clara si ferma despre cine si in ce conditii poate fi ales si,desigur,cu parere de rau, despre alegatori si participarea la scrutin.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu cred (Joi, 31 august 2017, 19:31)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui msk

      Eu cred ca vrea sa ne scoata din UE si NATO cat mai repede si sa ne vanda "patriei mama" a Mazetei si restul de troli rusnaci.
      Deja pregatirile au inceput. Cenzura e pe drum, ascunsa frumos in "cota de stiri pozitive". Se vrea nationalizarea, manuale unice, pomeni...

      Deja tara asta nu va mai rezista inca 3 ani. Nici social, nici financiar.
  • +14 (14 voturi)    
    nume si dovezi.. (Joi, 31 august 2017, 15:35)

    rochiri [utilizator]

    si vedem in justitie daca insemna coruptie..
    dar tare imi este ca tot ei iau spaga tot ei striga hotii!
  • -5 (13 voturi)    
    posibil sa aiba dreptate (Joi, 31 august 2017, 15:39)

    Dan_Nemes [utilizator]

    Cred ca stie ceva despre Rosia Montana ...
  • -19 (23 voturi)    
    ce nu a inteles Dragnea... (Joi, 31 august 2017, 15:40)

    demaGOGU [utilizator]

    ...sau se face ca nu intelege, este ca trinomul sri-dna-iccj pedepseste doar coruptii (nationali) in timp ce corupatorii (internationali, de cele mai multe ori) se bucura de imunitate absoluta.

    un sistem mafiot (t. basescu)
    • +3 (3 voturi)    
      esti noapte buna (Joi, 31 august 2017, 18:40)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      tu ca si pacalicliul de dragnea nu stiti ca rolul unui ambasador este sa promoveze interesele tarii pe care le promoveaza;
      in plus dragnea ne spune de fapt ca ministrii lui sunt corupti ca accepta eventuale beneficii de la mbasadori....
  • +14 (16 voturi)    
    e confuz bietul de el.. (Joi, 31 august 2017, 15:45)

    pehash [utilizator]

    toata viata a trait in coruptie.. nici macar nu-si imagineaza ca un ambasador ar putea sa promoveze interese economice ale tarii lui doar in virtutea mandatului de ambasador si a salariul primit.
    oare cu ce se ocupa ambasadorii numiti de psd? frecatul mentei, pregatit camerele ambasadei pentru vacantele rudelor si amicilor lui dracnea?
    • +7 (9 voturi)    
      E penibil (Joi, 31 august 2017, 16:26)

      indrea [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      de-a dreptul! Nedus deloc prin lumea cu ștaif, habar n-are de uzanțe, de ce e aia misiune diplomatică etc., el se adresează, de fapt, numai și numai ălora care l-au ales. Își face în neștire campanie electorală :))
  • +13 (15 voturi)    
    Propaganda (Joi, 31 august 2017, 15:45)

    Soljenitin [utilizator]

    Vino cu nume si prenume, mincinos tradator de tara ce esti!
    • -2 (4 voturi)    
      tradator corect spus (Joi, 31 august 2017, 21:45)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Si-a tradat partenerii straini abonati la hotiile din Romania.
      • +1 (1 vot)    
        Mai du-te! (Vineri, 1 septembrie 2017, 10:03)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        De parcă ar fi avut cineva vreodată încredere în el! Și nu uita, hoția mare o fac ai noștri verzi români în strânsă cooperare cu conducătorii, nu străinii singuri. străinii chiar dacă fură, o fac cu complicitatea statului român (prin reprezentanții lui), nu de capul lor, vezi cazul Microsoft. Așa că ciocul mai mic.
        • 0 (0 voturi)    
          Ambasadorii straini (Vineri, 1 septembrie 2017, 22:11)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

          Fac trafic de influenta si le asigura spatele la ai nostri.chiar le ofera consilieri capabili sa castige alegerile.Statul de drept sta in mainile ambasadorilor.
  • +12 (14 voturi)    
    La puscarie! (Joi, 31 august 2017, 15:46)

    Soljenitin [utilizator]

    Orice zi petrecuta in libertate de catre gunoiul asta este un pericol in plus pentru Romania!
  • +12 (14 voturi)    
    DracNea (Joi, 31 august 2017, 15:47)

    brifcor [utilizator]

    nu stie ca asta se numeste lobbying ?
    Asta ar trebui sa fac toti ambasadorii români.
    Dar la Salele si la Tr Magurele nu se învata despre asta...
  • +5 (7 voturi)    
    e clar (Joi, 31 august 2017, 15:49)

    Itsoc [utilizator]

    Rusia, here we come! Romania te doreste!
  • +13 (15 voturi)    
    Bai mustaciosule, (Joi, 31 august 2017, 15:50)

    JestersTear [utilizator]

    A promova interesele unor companii straine nu este coruptie, insa a le "promova" cu sacose de bani prin birouri sau prin offsore-uri, este.
  • +6 (8 voturi)    
    Apropo de ceea ce ne interesează pe fiecare dintre noi (Joi, 31 august 2017, 16:05)

    tao980 [utilizator]

    Pe mine, ca cetățean fără cazier, mă interesează să nu vină unul cu cazier și să se erijeze în lider de opinie. Culmea tupeului! Auzi: condamnatu' dă lecții! Iarăși a pierdut ocazia să tacă :-)
  • +8 (10 voturi)    
    petarde, fumigene, baliverne (Joi, 31 august 2017, 16:05)

    trem [utilizator]

    Tovarasu Liviu nu mai ai flerul de alta data de a arunca o petarda care sa face mult fum. Asta e fasaita rau de tot. Logica ta emana un miros urat.

    Nu noi iti interzicem dreptul de a gandi ci tu crezi despre toata natia ca nu gandim, suntem paralizati si limitati. Adica ne cam iei de prosti....
  • +9 (11 voturi)    
    Placa-i veche bey condamnatule !!! (Joi, 31 august 2017, 16:05)

    Plagarus [utilizator]

    Ce partid din EU are un penal la butoane ?
  • +6 (8 voturi)    
    Afacerile si furtul (Joi, 31 august 2017, 16:23)

    Daniels22026 [utilizator]

    Mafia (PSD-ista in cazul de fata) se straduieste continuu sa ne explice ca furtul si afacerile sunt sinonime. Intelegeti? Mafia ne tolereaza daca vrem sa facem afaceri cinstite. Si chipurile noi ar trebui sa toleram afacerile necinstite ale mafiei. Pentru ca ar fi chipurile tot afaceri.

    Mai nou in imaginatia bolnava mafiota, chipurile ambasadorii n-ar trebui sa reprezinte interesele propriilor tari. Dar tocmai de aceea s-au inventat ambasadorii. Tocmai asta fac ambasadorii. Reprezinta interesele propriile tari. Nu si pentru Dragnea. Omul are nevoie disperata sa ne demonstreze ca suntem toti ca el si ca toti mafiotii.
  • +5 (7 voturi)    
    Sa-i zica cineva mustaciosului (Joi, 31 august 2017, 17:25)

    Ord [utilizator]

    ca face umbra politic degeaba. Ambasadorii, domnule politician de top, nu se ocupa numai de "vize" si legaturi politice si diplomatice, mai au treaba si cu economia, cultura si este normal sa-si promoveze firmele din tara lor.
  • +9 (11 voturi)    
    Livache, nu ti-e nici un picut rusine ? (Joi, 31 august 2017, 17:28)

    Susufler0 [utilizator]

    Un penal ca tine, aflat in termenul de incercare acordat de instanta pt suspendarea pedepsei de inchisoare la care ai fost condamnat in anul 2016 si judecat pt instigare la abuz in serviciu, are tupeul sa critice SUA si Germania pt ca nu te lasa sa-ti faci jocurile ?

    Noroc cu astia si cu UE, pt ca altfel, daca era dupa tine, dupa voi, erau goale penitenciarele si instantele de judecata de penali iar infractiunile de furt si de coruptie ar fi fost la liber.

    PS. Uff ! Nu mai ajungi odata sef de Camera la Jilava !
  • -2 (4 voturi)    
    coruptie e cand decide cucuveaua (Joi, 31 august 2017, 18:49)

    demaGOCU [utilizator]

    ca ea face legea in Romanica. Aplicarea legii in mod corect e un atac la statul de drept si la independenta justitiei (tot cucuveaua e si justitia).
    • +1 (1 vot)    
      Gura, mă! (Vineri, 1 septembrie 2017, 10:04)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Dacă nu îți place aplicarea corectă a legii mergi în Siria.
  • +3 (3 voturi)    
    ceasca e mic copil (Joi, 31 august 2017, 21:33)

    yellowdog [utilizator]

    pe langa necromanul asta
  • +5 (7 voturi)    
    Cretinule! (Joi, 31 august 2017, 22:40)

    fdaniel [utilizator]

    Păi ASTA trebuie să facă un ambasador!
    Să promoveze interesele țării lui, companiile, turismul și toate celelalte.
    Nu să doarmă ca boul în bocanci așa cum fac toți copii, nepoții, amantele etc puși de voi prin ambasade și consulate și care "reprezintă România".