Ambasada SUA la Bucuresti: Statele Unite au luat cunostinta de propunerile Ministerului Justitiei din 23 august cu ingrijorare pentru independenta sistemului judiciar

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 29 august 2017, 18:03 Actualitate | Esenţial

Tudorel Toader
Foto: Agerpres
"Statele Unite au luat cunostinta de propunerile Ministerului Justitiei din 23 august cu ingrijorare pentru independenta sistemului judiciar", arata Ambasada SUA la Bucuresti, intr-un comunicat, ca reactie la propunerile de modificare a legilor justitiei prezentate de ministrul Tudorel Toader. "Indemnam toti actorii executivi, legislativi si judiciari din Romania sa colaboreze pentru a continua lupta tarii impotriva coruptiei si pentru a asigura credibilitatea institutiilor sale", se mai arata in comunicat.

Declaratia Ambasadei SUA la Bucuresti privind propunerile de modificare a legilor justitiei:


Parteneriatul Strategic dintre Statele Unite ale Americii si Romania se bazeaza pe angajamentul fata de valorile democratice, buna guvernare si consolidarea statului de drept intrucat acestea sunt fundamentul pentru cresterea securitatii si prosperitatii noastre comune. Instaurarea ferma a statului de drept are nevoie de un sistem judiciar puternic si independent, precum si de procurori independenti care pot urmari activitatile infractionale fara imixtiuni politice sau limitari ale actului legal de justitie.

Statele Unite au luat cunostinta de propunerile Ministerului Justitiei din 23 august cu ingrijorare pentru independenta sistemului judiciar. Indemnam toti actorii executivi, legislativi si judiciari din Romania sa colaboreze pentru a continua lupta tarii impotriva coruptiei si pentru a asigura credibilitatea institutiilor sale.























Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3675 vizualizari

  • +11 (31 voturi)    
    Ha! (Marţi, 29 august 2017, 18:07)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Sa vedem cum o mai scalda jegurile kaghebisto-cleptocrate!
    Alte probleme in atentia ambasadelor tarilor civilizate:
    1. Jefuirea romanilor de pensii
    2. Incercarea de oprire a libertatii de opinie a presei
  • +8 (20 voturi)    
    americanii stiu f bine (Marţi, 29 august 2017, 18:27)

    Coco Whistle [utilizator]

    ca nu poti lupta cu aceeasi 'corupti' impotriva coruptilor. colaborarea cui in cazul de fata? o sa ajungem ca in Venezuela.
  • +14 (30 voturi)    
    Na, Dragneo ! (Marţi, 29 august 2017, 18:30)

    mircea_cjn [utilizator]

    Ce ne facem, a?

    Aaa, scuze, am uitat, de fapt tu ai aceeasi pozitie cu ambasadorul american, adica nu prea esti de acord cu Tudorel, asa-i? ☺

    La vie e complique, Liviut dragă...
    • +2 (2 voturi)    
      Nu numai ca nu este de acord (Miercuri, 30 august 2017, 0:46)

      batmanss [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Dar nici măcar nu a știut ce coace Tudorel , acum a aflat si el și-l va trage de urechi .
  • +7 (27 voturi)    
    mie declaratia asat... (Marţi, 29 august 2017, 18:46)

    liviu_ [utilizator]

    mi se pare si o amenintare voalata

    la modu : "ba prostilor, mai vrei colaborare cu noi... nu va mai amestecati in justitie!"

    si sincer nu mi se pare o idee ea... psd intelege doar de par... astia ca sa scape de psucarie sunt efectiv in stare sa distruga tara asta!
  • +6 (22 voturi)    
    Tudorele la ce profesionist te anuntai,te-ai...... (Marţi, 29 august 2017, 19:05)

    Plagarus [utilizator]

    .......umplut de ridicol pe cateva generatii de Toader(i).
    Esti cumva la mana pegrei politice ce te-a spariet,cu doctoratul ficiorului si cu ce ar mai putea urma ????
    Geaba te-au " imbujorat " organisme respectabile de afara,acum esti un mutant pe aceste blazoane :
    Membru al Comisiei de la Veneţia
    Membru în colegiul de redacţie al Journal Of Eastern European Criminal Law
    Membru în A.I.D.P. - Asociaţia Internaţională de Drept Penal
    • +3 (13 voturi)    
      Tudoreii (Marţi, 29 august 2017, 20:21)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      TT se cam urineaza pe lege atunci cind e vb sa isi aduca odrasla in Univesitatea al carei rector e.

      Oare cum a ajuns TT de pe bancile facultatii direct procuror ceausist? De ce a fost propus si sustinut tocmai de Tariceanu? Ce legaturi a avut TT cu gruparea Vlasov /Fenechiu/ Chiuoaru si cine l-a propus la CCR? Doctoratul savantei Gorghiu sa fie doar o intimplare?

      Acest TOADER este doar un mafiot deghizat, scula cu
      care CIUMA ROSIE (PSD + ALDE, UDMR inclus) vrea sa distruga Justitia si sa o aduca România inapoi in comunism.
  • -12 (24 voturi)    
    ograda (Marţi, 29 august 2017, 19:08)

    bobyrou [utilizator]

    daca ne uitam si noi in ograda lui trump ni se face pariul maciuca, pe bune.
    • -1 (3 voturi)    
      atunci... (Marţi, 29 august 2017, 22:03)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      uită-te în ograda lui putin, poate îţi revi...
  • -1 (15 voturi)    
    Cel mai bine (Marţi, 29 august 2017, 19:29)

    A310 [utilizator]

    ar fi ca Administratia SUA bineinteles in buna intelegere cu UE , sa trimita niste legi ale justitiei , care sa fie adoptate fara a se schimba vreo virgula , si atunci s-ar incheia aceasta problema , ca si asa avem MARE TRADITIE in a fi slugi si pupatori de IMINEI precum si ce se afla in salvari
    • +1 (1 vot)    
      Dreptate ai. Cum s-a ales Tramp cum mai marii PSD (Marţi, 29 august 2017, 22:00)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui A310

      au trecut oceanul si i-au pupat poala. Acu cica va merge si Tudose.
      • 0 (0 voturi)    
        Dar de johannis , (Miercuri, 30 august 2017, 14:05)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        de ce nu pomeniti , daca tot este sa ii mentionam pe toti , am uitat cumva cum Doamna Merkel a dat ordine lui herr johannis , sau cum toate ambasadele transmit " To do List " . Daca incepem sa ne facem un titlu de glorie , ca unii sunt mai pupatori decat altii, cand noi suntem vai mama noastra , o colonie de ultima speta .
  • 0 (14 voturi)    
    Ingrijorare legitima (Marţi, 29 august 2017, 20:22)

    Nonidem [utilizator]

    Incercarile -comandate de "gigantul" din Teleorman-ale acestui mos Ion Creanga de a suborbona Justitia borfasilor politici trebuie oprite cu orice pret .In caz de s-ar aplica-Doamne fereste-ar transforma Romania in feuda borfasilor,ar realiza visul de aur al acestora de a dispune de amarata asta de Tara dupa bunul plac,de a dormi linistiti fara sa-i deranjeze Legea!Evident, in credinta lor intima, ei -facatorii de lege-sunt deasupra ei, se vor intangibili.Norocul Romaniei este ca inca mai sunt oameni de caracter in posturi din care pot sa opreasca dezmatul legislativ al borfasilor neamului.A fi de acord cu aberatiile propuse,echivaleaza cu sustinerea-din interes sau prostie-a banditilor responsabili de halul in care au adus aceasta Tara!
  • 0 (14 voturi)    
    Deja e plictisitor (Marţi, 29 august 2017, 20:26)

    CalinMircea [utilizator]

    Încă o dată stăpânul se poziționează împotriva individului (a drepturilor omului) și de partea sistemului opresiv - cum de fapt e absolut normal pentru a putea ține în frâu prostimea. De râs e faptul că suntem unici în istoria umanității că se găsesc unii care să sprijine instituții și să fie împotriva propriilor drepturi. Prostia umană în stare pură!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Nu doar prosita umana (Marţi, 29 august 2017, 21:20)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      ci si hotia umana (românească). Un neam vestit in lume pentru hotii lui voteaza hoti. In România se fura până si capacele de canal, acele de cale ferata, semnele de circulatie de pe sonea sau cablurile electrice de pe stâlpi.
  • -5 (11 voturi)    
    Ia de vede (Marţi, 29 august 2017, 20:42)

    Cetateanu [utilizator]

    https://www.facebook.com/dana.girbovan.5?fref=ts

    pote va mai luminati sa vedeti ce inseamna un om cu creier si echilibrat, un adevarat judecator!
    Luminita de la capatul carierei, nu se stie a cui interese le reprezinta. Poate spera ca si gaganstein un ceva profit de la domnu presu Iohanis.
    • -1 (5 voturi)    
      Hai zi! (Marţi, 29 august 2017, 21:17)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      Tata la Secu? Mama secretara PCR? Esti cu,va din mafia fesenista? Ca prea le scrii cu foc si scuipi rosu pe gura.
  • -1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 30 august 2017, 8:25)

    vitan.sandu [utilizator]

    Scarba si lehamite numai citind comentariile unora care stau cu gura deschisa la sltul marelui licurici.
  • 0 (0 voturi)    
    Tudorica nene, (Miercuri, 30 august 2017, 19:47)

    John M. [utilizator]

    vei lua curand calea Moldovei tale dragi. Sper ca de acolo o sa ne spui cine te-a pus sa dai cu bata-n balta in Bucuresti.