Mutare-fulger a lui Grindeanu: a blocat programul prin care Shhaideh/Dragnea se pragateau sa imparta 2 miliarde de lei primarilor si baronilor locali

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 18 iunie 2017, 15:32 Actualitate | Politic

Sorin Grindeanu, conferinta la Guvern
Foto: Captura Facebook
Sorin Grindeanu a anuntat duminica, intr-o declaratie de presa-fulger la Guvern, ca a blocat impartirea de catre Sevil Shhaideh, ministrul Dezvoltarii si mana dreapta a lui Livu Dragnea, a banilor din Programul National de Dezvoltare Locala (PNDL) 2. E vorba despre proiecte de 2 miliarde de lei, pe care Shhaideh anuntase vineri ca urmeaza sa-i imparta primarilor si sefilor de Consilii Judetene. Grindeanu a anuntat ca a demis astazi toti secretarii de stat, secretarul general si pe adjunctul sau din Ministerul Dezvoltarii.

"De azi, Sevil Shhaideh nu mai poate semna nici un act in legatura cu PNDL", a spus Grindeanu.

El a atacat-o dur pe fidela lui Dragnea, spunand ca timp de cinci luni aceasta "nu a facut nimic" in legatura cu proiectele depuse de primari pentru PNDL 2. Mai mult, Grindeanu a spus ca avertizat-o in urma cu o luna si jumatate, dar si in conferinta sa de presa de joi, sa nu joace "politic" alocarile de bani pentru proiecte.

Reamintim ca Grindeanu a lansat primul avertisment la adresa lui Shhaideh joi seara, dupa ce coalitia PSD-ALDE i-a retras sprijinul politic. La doar o zi, Shhaideh a anuntat printr-un comunciat de presa ca a dat drumul la robinetul cu bani pentru baronii locali.

PNDL (precedat de un program similar, numit PNDI) este un program de investitii cu bani de la fondul de stat. Programul a fost folosit intotdeauna de partidul aflat la guvernare pentru a recompensa primarii loiali sau pentru a atrage primari de la alte partide. Inca de pe vremea guvernului Boc, acest program a fost aspru criticat de presa, societatea civila, FMI si Banca Mondiala pentru modul in care erau gestionati banii de la stat: alocari fara criterii, selectie arbitrara, lipsa evaluarii privind eficienta chetuielilor etc. Practic, PNDL este unul dintre cele mai puternice instrumente prin care un guvern controleaza politic teritoriul

Declaratiile lui Grindeanu:

- Sevil Shhaideh nu a facut nimic timp de 5 luni pentru primari prin PNDL 2
- Acum o luna si jumatate am avertizat-o
- Am avertizat-o si acum 2 zile
- Pentru a inlatura orice urma, am semnat azi ordinele de demitere pentru toti secretarii de stat din Monisterul Dezvoltarii, pentru secretarul general si secretarii generali adjuncti. De azi, Shhaideh nu mai poate semna nici un act in legatura cu PNDL
- Am facut asta pentru a bloca eventualele abuzuri si nu pentru a bloca programul
- PNDL va continua, dar doar cu respectarea legii
- O invit luni pe dna Shhaiedeh la o discutie sa-mi explice stadiul programelor
- Stiu ca e un om care, in final, va respecta legea























26557 vizualizari

  • +19 (29 voturi)    
    Premierul incepe sa desconspire FRAUDA ! Bine ! (Duminică, 18 iunie 2017, 15:38)

    DanProdan1 [anonim]

    LOVITURA de STAT :

    Condamnatul Penal Liviu Dragnea (initiatorul OUG 13 - Programm de Guvernare neautorizat de Parlament ) santajaza pe Prim Ministru al Romaniei in mod expres si PENAL.

    Excludere din PSD in afara Statutului Legal precum oferte ilegitime de a preda Guvernul da si reunirea Parlamentului Duminica pentru depunerea motiuni de cenzura prin nerespectarea proceduri (alt caz Penal si abuz de Putere) reprezinta o linie Penala continua de santaj calificat , abuz de putere in legatura cu inalta Tradare a Romaniei pentru interes propiu .

    Amennintarea pulica facuta de CE x PSD prin excludere din Partid ar ministrilor care isi fac treaba conform Legi intareste cauza Penala formulata de Liviu Dragnea .

    Evaloare facuta de inculpatul Penal Darius Valcov -Non Membru PSD -la adresa Guvernului si desinfomatia oferita in PUBLIC complecteaza actul Penal .

    Condamnatul Liviu Dragnea are deja 2 ani cu suspendare - ce mai asteapta Victor Ponta si Premierul Sorin Grindeanu ?
    • -19 (21 voturi)    
      Aberații, aberații și iar aberații (Duminică, 18 iunie 2017, 16:40)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui DanProdan1

      Mai respiră....
  • -1 (15 voturi)    
    Viteazul Grindeanu (Duminică, 18 iunie 2017, 15:43)

    vi_escu [utilizator]

    Putea s-o avertizeze/demita pe Shhaiedeh inainte sa-si dea asta demisia. Dar asa...
    • +3 (3 voturi)    
      pai acu' o luna... (Luni, 19 iunie 2017, 6:46)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

      ... inca nu-si daduse demisia ;)
  • +11 (11 voturi)    
    Sah! (Duminică, 18 iunie 2017, 15:44)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Daca pune o echipa buna la verificat dosarele in cateva zile poate debloca banii, daca totul e ok, si nimeni nu are nimic de pierdut.
    Dar daca nu e asa, e mutare de sah! :)

    Oare ce pregateste pentru maine?
  • +6 (12 voturi)    
    Frauda de 2 miliade Lei a fost Blocata de Premier (Duminică, 18 iunie 2017, 15:56)

    DanProdan1 [anonim]

    LOVITURA de STAT :

    Condamnatul Penal Liviu Dragnea (initiatorul OUG 13 - Programm de Guvernare neautorizat de Parlament ) santajaza pe Prim Ministru al Romaniei in mod expres si PENAL.

    Excludere din PSD in afara Statutului Legal precum oferte ilegitime de a preda Guvernul da si reunirea Parlamentului Duminica pentru depunerea motiuni de cenzura prin nerespectarea proceduri (alt caz Penal si abuz de Putere) reprezinta o linie Penala continua de santaj calificat , abuz de putere in legatura cu inalta Tradare a Romaniei pentru interes propiu .

    Amennintarea pulica facuta de CE x PSD prin excludere din Partid ar ministrilor care isi fac treaba conform Legi intareste cauza Penala formulata de Liviu Dragnea .

    Evaloare facuta de inculpatul Penal Darius Valcov -Non Membru PSD -la adresa Guvernului si desinfomatia oferita in PUBLIC complecteaza actul Penal .

    Condamnatul Liviu Dragnea are deja 2 ani cu suspendare - ce mai asteapta Victor Ponta si Premierul Sorin Grindeanu ?
  • +13 (15 voturi)    
    Wow! (Duminică, 18 iunie 2017, 15:56)

    Rarara [utilizator]

    ...se ascut topoarele si cutitele in partid ! La razboi, psd contra psd ! Ce situatie bizara... o situatie pe care nimeni nu a anticipat-o.
    • +2 (2 voturi)    
      Au sarit atat de mult calul... (Luni, 19 iunie 2017, 8:27)

      SorinTudorache [anonim] i-a raspuns lui Rarara

      Au sarit atat de mult calul incat si lor le e rusine acum!
  • +20 (22 voturi)    
    PNDL, sau cum fura partidul-stat ! (Duminică, 18 iunie 2017, 15:57)

    W. [utilizator]

    Mai era nevoie de o alta confirmare ca acei bani ( 6 mld EUR) erau instrumentul prin care Daddy Liviu mituia baronetii din teritoriu si ei asigurau voturi ?

    Nu am auzit nicaieri la guvernarea PSD ca distribuim banii acolo unde este necesar si unde sunt proiecte utile comunitatii. In felul asta hotesc de a imparti resursele, Romania va ramane ancorata in Evul Mediu mult si bine. Niste indivizi saraci vor vota mereu cu partidul-stat care se va asigura ca-i mentine saraci pentru a nu intrerupe bucla.

    E important sa pice motiunea pentru ca e o ocazie nesperata de a-l slabi pe Dragnea si de a adanci falia din PSD. Apoi, peste putin timp trebuie sa-l trimitem si pe Grindeanu in cartile de istorie.
  • +4 (20 voturi)    
    Astia-s de toata coma, pana ieri Dragnea il (Duminică, 18 iunie 2017, 16:04)

    xrogo [utilizator]

    lauda pe Grindeanu, Grindeanu pe Sevil, acu s-au sucit amandoi, oare cand spuneau adevarul, ieri sau azi?
    • +7 (9 voturi)    
      Retorica anti-PSD (Duminică, 18 iunie 2017, 16:45)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Bre xrogo, si matale parasesti barca care se scufunda (PSD adica)?

      Ce dracq, voi in PSD va repliati rapid, scoateti 2-3 vinovati si apoi sistemul merge mai departe.

      Esti bolnav de PSD-ita? Ca de PSD-ism stiu ca esti.

      Ia zi si tu: Ce mai echipe de interlopi mafioti si PROSTI in partidul asta?
      Cred ca stiai ca-s mafioti, dar asa prosti nu-i credeai.
      Marturisesc ca, desi i-am stiut idioti, mi-au depasit CU MUUULT asteptarile.

      La intrebarea ta:
      In PSD adevarul nu s-a spus si nu se va spune niciodata! Nici cand se saluta cu "Buna Ziua" nu spun PSD-istii adevarul.
      Deci nici Tu!
      • -3 (13 voturi)    
        Mai nea, daca tot ai adus vorba, eu am (Duminică, 18 iunie 2017, 22:11)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        fost si sunt cu PNL, dar nu cu ala care s-a unit cu basistii din PDL ci cu ala care a ramas fidel liberalismului, adica cu ALDE!
        • +4 (10 voturi)    
          Care liberalism? (Luni, 19 iunie 2017, 0:37)

          roadrunner2n [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Libera circulatie a spagilor in natura? :D
        • -1 (3 voturi)    
          Imi place de tine, xrogo.... (Luni, 19 iunie 2017, 9:39)

          Cuca [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Esti tare hatru.

          ALDE ? Haha.... Buna, asta.
  • +1 (5 voturi)    
    vom reveni la cei care... (Duminică, 18 iunie 2017, 16:11)

    splinty [utilizator]

    promit "linistea noastra" ... ca prea ne-am stresat in ultima perioada ... si uite asa, vom inghiti acum tot ce ne vor vinde acestia ...

    cat o sa mai tina jmekeria romaneasca?, de la revolutia la televizor la caderea guvernului via preshe la demo si motiune de cenzura in sparglament de la propriul partid... acceasi politichie de 150 de ani, poate vreun contract de management din nou de tip regal?

    feisbuku ce zice?
  • +11 (17 voturi)    
    Un pumn in plexul lui Dragnea (Duminică, 18 iunie 2017, 16:31)

    cartofil [utilizator]

    Daca nu mai au ce fura, de unde achita primarii sefului de sala Dragnea spaga cuvenita ??? Iar Dragnea are nevoie disperata de bani. Cu problemele penale pe care le are are nevoi de multi, multi bani. Si fara bani nu valoareaza nici cat o ceapta degerata.
  • +13 (13 voturi)    
    blocat programul = a murit para'ndaratul... (Duminică, 18 iunie 2017, 16:45)

    IancuJianu [utilizator]

    ...catre P$D-ul lui Dragnea. 15-20% din 2 miliarde era un purcoi de bani.
  • +3 (5 voturi)    
    hm (Duminică, 18 iunie 2017, 17:04)

    om simplu din multime [utilizator]

    sa nu fi subminat munca lui dottore, care'si incearca farmecele pe palavramentarii pesedijdi.
    mi'e a actiuna lui grindeanu va fi determinanta la mobiizarea depukkatilor pesedijdi. adica, vor veni si baga bila care trebuie,
    desi, sabia lui johanis le atarna deasupra capetelor.
    adica, anicipatele....
  • 0 (0 voturi)    
    nu cred ca "lei" (Luni, 19 iunie 2017, 6:50)

    Codruta N [utilizator]

    Cred ca de 2 mld. de euro era vorba ;)