Turcan, atac la Gorghiu: "Cei care lipsesc atunci cand e mai important sunt cei care fac opozitia praf. PNL, privit ca pactizand cu PSD"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 4 mai 2017, 12:38 Actualitate | Politic

Raluca Turcan
Foto: Facebook
Presedintele interimar al PNL Raluca Turcan a atacat-o pe senatoarea Alina Gorghiu intr-o postare pe Facebook, spunand ca cei care lipsesc atunci cand mizele politice sunt mari "sunt cei care fac opozitia praf" si care "aduc intreg partidul in punctul de a fi privit ca pactizand cu PSD. Turcan se refera la faptul ca Gorghiu a lipsit la votul dat miercuri in comisia juridica din Senat privind gratierea faptelor de coruptie, dar este si un raspuns dupa ce fostul presedinte al PNL.

Ce a scris Turcan:

"Despre praf: Opozitia conteaza si e relevanta doar atunci cand e prezenta, pentru ca uneori mobilizarea poate fi decisiva in a castiga o lupta prin votul pe care il ai. Sau macar iti exprimi clar si tare pozitia politica, daca votul tau nu e decisiv.

Cei care lipsesc atunci cand e mai important (la mize politice foarte mari) sunt cei care fac OPOZITIA PRAF si intretin senzatia unei complicitati subterane cu agenda celor care fac din hotie o virtute. Absentele de ieri din Comisia juridica (cu exceptia celei motivate medical dar care trebuia sa aiba inlocuire) aduc intreg partidul in punctul de a fi privit ca pactizand cu PSD.

Asadar, nu le pot trece cu vederea, dar nu e rolul meu sa le explic sau sa le scuz opiniei publice. Aceasta este in primul rand obligatia celor in cauza fata de oamenii care i-au votat. Acesta este raspunsul meu, onest, pentru nenumaratele mesaje de indignare pe care le-am primit.

Nu cred ca ar trebui sa-si mai permita vreun lider din PNL sa perpetueze aceasta abordare, tipic PSD-ista, potrivit careia ne putem permite orice pentru ca pana la urma poporul uita. E ceea ce a adus PNL in aceasta situatie si este chiar pariul pe care PSD il face acum cu gratierea si il va pierde: POPORUL NU UITA SI CU GREU IARTA! Cu atat mai dificil ii va fi PNL-ului, pentru ca fata de partid au fost si sunt asteptari mari - in consecinta dezamagiri pe masura.

Iar pentru a raspunde asteptarilor, prima conditie este sa fii acolo unde conteaza ca sa poti arata ca esti cu adevarat cine spui ca esti. Asta astept de la toti parlamentarii PNL!"

Senatorul PNL Alina Gorghiu a declarat, miercuri, ca aceia care critica din interior partidul si spun ca va avea soarta PNTCD sunt ¬ridicoli si penibili¬, referindu-se la afirmatiile presedintelui interimar al PNL, Raluca Turcan, care a declarat recent ca partidul pe care il conduce nu "ar fi fost mai breaz¬ la guvernare decat actualul Guvern, ea subliniind ca la alegerile parlamentare din decembrie "PNL a fost praf".

Senatorul PNL Mario Ovidiu Oprea, liderul grupului parlamentar liberal, a declarat pentru HotNews.ro ca absenta a doi membri PNL din trei de la sedinta comisiei juridice in care s-a votat gratierea faptelor de coruptie nu a fost "ceva premeditat" dar daca ar fi fost toti membrii PNL la sedinta, PSD nu ar mai fi supus la vot amendamentul.

Amintim ca votul in comisie pentru aceasta propunere a fost de 5 la 3 - toti membrii PSD au votat "pentru", in timp ce cei de la PNL, USR si UDMR - cate unul de la fiecare - au votat impotriva. In prezenta celorlalti doi senatori liberali din comisie, votul ar fi fost 5 la 5 (PNL a anuntat ca va vota impotriva).

Au lipsit de la PNL senatoarele Alina Gorghiu si Nicoleta Pauliuc. A fost prezent Daniel Fenechiu, fostul lider al Partidului National Democrat, venit la PNL inainte de alegerile parlamentare din 2016.

Precizam ca liderul de grup poate face inlocuiri in comisii atunci cand stie ca un coleg va absenta. Astfel, avand in vedere ca senatoarea Nicoleta Pauliuc, vicepresedintele comisiei, se afla in spital, in locul acesteia putea veni altcineva. In ceea ce o priveste pe senatoarea Alina Gorghiu, aceasta a venit la un moment dat la sedinta, a stat cateva minute si a plecat, inainte de a se vota acest amendament.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

7206 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    fermitate, bun simt si mesaj corect (Joi, 4 mai 2017, 12:46)

    gwolf [utilizator]

    Bravo madam'
    lipseste ceva carisma iar comunicarea nu se face doar pe facebook.
    Dar se poate spera la o cariera frumoasa
    Bun mesajul, bravo
    • 0 (0 voturi)    
      kill bill? (Joi, 4 mai 2017, 15:12)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

      da, are bun simt!!
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo ei (Joi, 4 mai 2017, 12:47)

    reiand [utilizator]

    Bravo Raluca, uite că se poate! Este o critică necesară, curajoasă și constructivă.

    Știu că ne dorim cu toții lideri politici perfecți, dar în loc să vedem numai defecte și să criticăm, haideți să îi susținem pe cei care sunt mai răsăriți în comparație cu ceilalți și îndrăzesc să se implice. Mie până acum îmi place de Raluca și sper să o țină tot așa.
  • +3 (3 voturi)    
    PNL (Joi, 4 mai 2017, 12:55)

    nano2k [utilizator]

    Sa fim seriosi, toate partidele politice din RO sunt infestate de sobolanii rosii implantati de Ilici la inceputurile "democratiei originale" din tara noastra.

    E simplu: uitati-va ca la TV si in presa se cearta dar in spate au afaceri impreuna si se sustin unii pe altii ca sa nu pice ca intr-un joc de domino.

    Sunt si dovezi video cu tatuca ilici si acest tradiceanu
    https://www.youtube.com/watch?v=Kr0R2-A5XkQ
  • +6 (8 voturi)    
    De unde stie Mario ca absenta Alinutzei (Joi, 4 mai 2017, 13:02)

    Susufler0 [utilizator]

    nu a fost premeditata, cand tot el spune ca la un moment dat, in timpul sedintei comisiei, Gorghiu a deschis usa, s-a uitat la cei aflati inauntru, dupa care a plecat iar ulterior s-a aflat ca nu a parasit cladirea Parlamentului pe intreaga durata a sedintei comisiei juridice ?

    Ba, pute a blat ordinar, la fel ca celelalte facute in timpul cat Gorghiu a fost presedinta PNL.

    Liberalii fac un joc deosebit de jegos : mimeaza opozitia, uneori tare neindemanatec, stiind ca PSD-ALDE au oricum majoritatea si bazandu-se pe faptul ca inabilitatea lor premeditata care, bineinteles, profita puterii nu va fi tradusa ca o tradare a propriilor votanti !

    PS. Continuati mascarada asta, ca poate peste patru ani va uitati sa va vedeti pe lista citind-o din coada spre cap !
    • +3 (7 voturi)    
      penele NU mai are ce cauta in Parlament (Joi, 4 mai 2017, 13:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      la urmatoarea legislatura !
    • -2 (6 voturi)    
      Corect. De PMP-ul lui basescu ce ne mai spui? (Joi, 4 mai 2017, 13:57)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      tu, care esti ultimul basist "naiv".
      Vezi tu, degeaba cotcodacim la unii corupti daca altora le gasim scuze.
      • +2 (2 voturi)    
        Esti in urma cu politica mon cher ! (Joi, 4 mai 2017, 14:57)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        De ceva timp nu ii mai gasesc scuze lui Basescu ! Dar bineinteles nu am pretentia ca tu sa fi observat asta, pt ca, cine sunt eu ?

        Cat priveste PMP, care chiar de curand, acum vreo 10-12 zile-cred- in momentul in care, pe rand si cu cuvintele lor (ma intelegi, da ?) Eugen Tomac, Siegfried Muresan si Robert Turcescu s-au delimitat ferm si clar de initiativa lui Basescu de a depune amendamente la Legea Gratierii si au precizat ca aceasta este o initiativa personala, nesustinuta de partid, acest PMP imi place ! Trebuie insa sa se debaraseze de niste "imprumutati" de pe la PSD si de la fostul PDL care-i canta (interesati) in struna Marinarului !

        PS. Asa ca Alfonsache draga, canta la alta masa, te rog !
  • +1 (3 voturi)    
    PNL partid curat (Joi, 4 mai 2017, 13:03)

    marcelp55 [utilizator]

    Azi trebuia ca amândouă chiulangioaicele să fie date afară din partid.
  • +2 (2 voturi)    
    pai, (Joi, 4 mai 2017, 13:14)

    Cezy [utilizator]

    nici chiar asa, incercau doar sa-i scape pe ai lor(e.g. Blaga) dand vina pe PSD!
  • +2 (2 voturi)    
    Gorghiu avea treaba la coafor (Joi, 4 mai 2017, 13:19)

    cinevatus [utilizator]

    .
  • +2 (4 voturi)    
    Hopa, se paruiesc amazoanele! (Joi, 4 mai 2017, 13:21)

    transalpinarum [utilizator]

    Bun asa! Intr-adevar, reminder este "strategia" amazoanei Gorghiu la primaria capitalei care ne-a procopsit cu tzatza leana primar. Daca USR castiga in Bucuresti, poate nu-l mai aveam pe mustacios carmaci astazi... Dar ar fi fost mare plictiseala, nu? Ciolos premier, nici nu vreau sa-mi imaginez..
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru simbolistica gestului, ii dau dreptate. (Joi, 4 mai 2017, 13:24)

    clint [utilizator]

    E foarte urat ca nu se duc. Oricum nu pot schimba votul dar macar sa aiba bunul simt si sa arate ca lor le pasa de votul celor care i-au trimis in parlament.
  • 0 (6 voturi)    
    cu siguranta nu uitam (Joi, 4 mai 2017, 13:28)

    Mos Andrei [utilizator]

    Are dreptate. Nu uitam nici faptul ca dna Turcan, reprezentantul comisiei UNESCO a mers la Rosia Montana sa evalueze introducerea pe lista tentativa si a ajuns sa se pozeze in salopeta RMGC...
    Desi a sters intre timp pozele de pe profilul personal, acestea se gasesc in articole din acea vreme. Deci da, nu uitam.
  • +1 (5 voturi)    
    Gorghiu (Joi, 4 mai 2017, 13:29)

    pb80tm [utilizator]

    si-a cumparat locul in parlament printr-un troc. facut cu robu. locul de pe listele pnl tmisoarai contra o mai buna vizibilitate a primarului uselist la presedintele ro.
    nu uitam ca robu e printre primi care au salutat aparitia lui grindeanu la sefia guvernului. in realitate sunt 2 oportunisti. local se cunosc isteriile minidictatoriale ale lui robu. iar prezenta sa la manifestatiile anti oug13 sunt pur cabotism. la fel ca absenta gorghiului la dezbaterea de ieri. pnl trebuie sa dispara ca iarba uscata in foc. sa faca loc altcuiva care chiar are intentii autentice de dreapta. solutia salvatoare pt noiar fi autodizolvarea pnl sa nu ne mai chinuiti cu mimele voastre.
  • +4 (6 voturi)    
    Bun asa (Joi, 4 mai 2017, 13:47)

    benicio [utilizator]

    Inca o data, ma surprinde in mod placut Raluca Turcan. Chiar foarte placut. Dar parca as vrea si ceva mai multa actiune, fapte.

    Alina Gorghiu, absolut lamentabila. Varza. Mare greseala a comis Iohannis ca a sustinut-o pe arivista la sefia unui asemenea partid. Ma astept la Raluca Turcanu sa propuna excluderea Alinutei din PNL. Ar fi o miscare foarte buna si pentru imaginea partidului, genul de miscare care, repetata din cand in cand, ii poate reda PNL-ului vigoarea de altadata. Incet incet se construieste o campaniae electorala, prin gesturi din astea de curaj si atitudine ferma.
    • +1 (1 vot)    
      E usor de vorbit, dupa cate s-au intamplat, (Joi, 4 mai 2017, 19:18)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      ca lohannis sa nu o fi sprijinit pe Alinuta la sefia PNL.
      Efectiv atunci nu era nimeni altul la nivelul, si situatia politica sa fie de sef al PNL. Iar un partid trebuie sa aiba o conducere, nu poate sta in lipsa. A trebuit de urgenta umplut locul liber. Iar Alinuta era o varianta, aparent mai putin riscanta decat alte variante.
  • +2 (2 voturi)    
    vorba cantecului (Joi, 4 mai 2017, 13:58)

    stefan04 [utilizator]

    S-o dea afara, pe secreatara...(adica pe Gorghiu)
  • -1 (5 voturi)    
    Penibil (Joi, 4 mai 2017, 14:39)

    CalinMircea [utilizator]

    Ha ha ha! Râde ciob de oală spartă! Cine au ajuns să fie "liderii" PNL-ului! Și nu e vreo licărire de speranță în tot partidul. Nu sunt idei, programe, viziuni, ideologia a dispărut de mult - mai sunt menținuți în viață doar de talibanii care votează orice formă fără fond(vezi cazul Johannis) numai să nu fie PSD. Iar după cum s-a văzut în ultima perioadă și aceștia sunt tot mai puțini, așa că viitorul "sună bine" nu-i așa??
  • 0 (0 voturi)    
    Da' un pic de actiune..... (Joi, 4 mai 2017, 15:48)

    8736 [utilizator]

    ......este posibila? Ceva suspendari, retragerea sprijinului politic ! Merge? De ce tolerati tradatori in partid?