Liderul senatorilor PNL, despre absenta a doi liberali din trei de la sedinta comisiei juridice in care s-a adoptat gratierea coruptiei: "Daca erau toti, PSD nu ar mai fi supus la vot. Nu a fost ceva premeditat"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 3 mai 2017, 20:04 Actualitate | Politic

Mario Oprea
Foto: senat.ro
Senatorul PNL Mario Ovidiu Oprea, liderul grupului parlamentar liberal, a declarat pentru HotNews.ro ca absenta a doi membri PNL din trei de la sedinta comisiei juridice in care s-a votat gratierea faptelor de coruptie nu a fost "ceva premeditat" dar daca ar fi fost toti membrii PNL la sedinta, PSD nu ar mai fi supus la vot amendamentul.
  • Amintim ca votul in comisie pentru aceasta propunere a fost de 5 la 3 - toti membrii PSD au votat "pentru", in timp ce cei de la PNL, USR si UDMR - cate unul de la fiecare - au votat impotriva. In prezenta celorlalti doi senatori liberali din comisie, votul ar fi fost 5 la 5 (PNL a anuntat ca va vota impotriva).
Au lipsit de la PNL senatoarele Alina Gorghiu si Nicoleta Pauliuc. A fost prezent Daniel Fenechiu, fostul lider al Partidului National Democrat, venit la PNL inainte de alegerile parlamentare din 2016.

Precizam ca liderul de grup poate face inlocuiri in comisii atunci cand stie ca un coleg va absenta. Astfel, avand in vedere ca senatoarea Nicoleta Pauliuc, vicepresedintele comisiei, se afla in spital, in locul acesteia putea veni altcineva. In ceea ce o priveste pe senatoarea Alina Gorghiu, aceasta a venit la un moment dat la sedinta, a stat cateva minute si a plecat, inainte de a se vota acest amendament.

Din informatiile noastre, aceasta s-a aflat pentru o perioada de timp in parlament la o intalnire, in paralel cu sedinta comisiei.

Oprea a declarat ca pentru Pauliuc a gasit inlocuitor doar dimineata (comisia juridica a mai avut o sedinta in cursul diminetii - n.r.), "dupa amiaza nu s-a putut", iar de absenta lui Gorghiu nu a stiut.

"Nu a fost ceva premeditat. asta nu inseamna ca suntem in cardasie cu PSD. (Daca erau toti membrii PNL) nu s-ar fi supus la vot si nu exista subiectul" a spus Oprea.

Vezi aici componenta comisiei juridice

Citeste aici despre subiectul gratierii faptelor de coruptie























4632 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    TRAIASCA NOUL USELEU (Miercuri, 3 mai 2017, 20:09)

    DiDiRo [utilizator]

    penele aceiasi mizerie
    • 0 (2 voturi)    
      nu e chair aceeasi mizerie (Joi, 4 mai 2017, 13:58)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Nu vad actualul PNL incercind sa incalece justitia daca ar fi la putere in locul PSD. Pin la urma, independenta justitiei de fostul PDL a fost infaptuita (chiar daca Base a trait cu impresia ca el controleaza procurorii). Asha ca... asta "aceeasi mizerie" e reteta perfecta pentru ca in 2020 sa avem o noua coalitie a tilharilor la butoane, daca stam acasa si lasam poporul psd sa ne hotarasca viitorul. Inclusiv PSD, daca ar fi cistigat la un scor mai strins, nu si-ar fi permis sa faca ce face acum.
  • +14 (14 voturi)    
    Ce magar! (Miercuri, 3 mai 2017, 20:12)

    Andradda [utilizator]

    ..si ce explicatie imbecila!
  • +15 (15 voturi)    
    Stim, PNL = PSD aceeasi mizerie !! (Miercuri, 3 mai 2017, 20:18)

    transalpinarum [utilizator]

    Cine naiba mai crede in conincidentze?!! Numai guvizii care au votat PNL la alegeri.
  • +15 (15 voturi)    
    Hai mars (Miercuri, 3 mai 2017, 20:31)

    Adri4n [utilizator]

    nu va crede nimeni, jeguri imputite.
    Ati vrut sa fiti parlamentari, pai mergeti la serviciu si faceti-va treaba f*tu-va-n gura de imbecili. Nu mai chiuliti.
  • +14 (14 voturi)    
    e normal ca.. (Miercuri, 3 mai 2017, 20:32)

    exilatul [utilizator]

    escrocii din pnl care sunt din acelasi "aluat" cu psd istii sa dea impresia ca ar fi impotriva unor legi care le sunt favorabile si lor...asa ca ...absenteza...deh, sunt si ei ocupati ...cu alte hotii....niste jeg-ri ca toti din senat si parlament...
  • +11 (11 voturi)    
    doar chiulesc de la munca.. nimic grav (Miercuri, 3 mai 2017, 20:33)

    pehash [utilizator]

    asa e in PNL dom'le.. oamenii mai au cate o "intalnire" in timpul sedintelor. ce sa le faci?..
  • +17 (17 voturi)    
    Compromitator (Miercuri, 3 mai 2017, 20:42)

    valll [utilizator]

    Stiau doar ca se discuta aceasta lege si, mai ales, amendamentele imorale. Chiar sunt in cardasie, nu e prima data,.
  • +18 (18 voturi)    
    Cine se scuza se acuza ! (Miercuri, 3 mai 2017, 20:42)

    Susufler0 [utilizator]

    Jivina de Gorghiu care dovedeste si cu aceasta ocazie ce blat masiv s-a facut in vremea ei intre PNL si PSD a bagat nitel capul pe usa si apoi, dupa ce a evaluat-se vede-situatia cu cei prezenti, a sters-o !

    Si asta e partidul care se bate cu pumnul in piept ca este unicul de opozitie, unicul care se lupta cu Dragnea, Tariceanu si comp. ?

    PS. Astia au tupeul sa ne ceara votul si sa-i injura pe useristi ?
  • +14 (14 voturi)    
    Mario (Miercuri, 3 mai 2017, 20:56)

    Bazil [utilizator]

    Nu le cauta scuze la gorghiu si cel ce a "inlocuit" colega bolnava. In astfel de situatii trebuie coborata militaria din pod. Madam gorghiu este jurista (chiar daca a absolvit la cucuietii din deal) si aici este activitatea ei principala. Stie ca in comisia juridica este un nicolicea care prin obraznicia si aroganta lui ii imbarliga pe toti. Restul intalnirilor din parlament sunt apa de ploaie. In cele doua comisii juridice, din senat si parlament se trag sforile pentru borfasii parlamentari. De aici nu trebuie lipsit. Rusine celor doi absenti. Eu interpretez ca sunt in cardasie cu psd, indiferent cu ce soparle vine mario.
  • +7 (7 voturi)    
    Hoti (Miercuri, 3 mai 2017, 21:33)

    Opus Dei [anonim]

    Dar salariul de parlamentar il incaseaza in mod premeditat.
  • +11 (11 voturi)    
    sanctiuni?!` (Miercuri, 3 mai 2017, 21:53)

    liviu_ [utilizator]

    demiteri, etc?!
    ca asa din gura...
    nu stiu d c am eu impresia ca nici pnl nu e chiar impotriva acestei gratieri...
  • +11 (11 voturi)    
    "mai bine ma impiedic" (Miercuri, 3 mai 2017, 22:07)

    revo [utilizator]

    "Mai bine lipsesc" - cam asa a fost cu gainile PNL-iste. Fratei, pana aici v-a fost. Hai, valea, carati-va langa PNT!
  • +7 (7 voturi)    
    Tara arde si baba se piaptana (Miercuri, 3 mai 2017, 22:46)

    Clop [utilizator]

    Duceti-va si va catapultati in alta parte. Sunteti doar niste scriitori de comunicate de presa in extremis.

    Nu sunteti capabili de nimic la nivel de strategie liberala, niste oi prin palavramentul Romaniei si voi. Ca lupi, nu sunteti in stare. Va mananca moliile comuniste.
  • +5 (5 voturi)    
    JVINA DE GORGHIU... (Miercuri, 3 mai 2017, 23:21)

    stirilibere [utilizator]

    era in weekend la aceeasi masa cu vulpea de Daciana "dragostea mea", pe strada Benjamin Franklin (in spate la Ateneu), la o cafea. PCR = PSD = PNL, nu-i nicio diferenta, omertà bucuresteana.
  • +3 (5 voturi)    
    Niste nesimtiti! (Miercuri, 3 mai 2017, 23:38)

    kokos [utilizator]

    sper sa aveti soarta PNTCD-ului!
    • +2 (2 voturi)    
      De PNTCD ar trebui sa-ti para rau ! (Miercuri, 3 mai 2017, 23:49)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      De astilalti insa...