Senatorii juristi discuta marti proiectul lui Tariceanu care exclude presedintele si ministrul justitiei din procedurile de numire a sefilor DNA si DIICOT si a conducerii Inaltei Curti

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 13 martie 2017, 13:55 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Senatorii juristi vor dezbate marti proiectul de lege initiat de Calin Popescu Tariceanu care exclude presedintele si ministrul de Justitie din procedurile de numire a conducerii Inaltei Curti de Casatie si Justitie si a procurorilor-sefi, dupa o luna de amanare pe motiv ca noul guvern nu a avut timp sa fie consultat si sa isi exprime un punct de vedere. Proiectul a fost deja adoptat tacit de Camera Deputatilor, iar Senatul este camera decizionala.

Practic, dupa adoptarea unui raport al comisiei juridice, proietul intra la votul final in plenul Senatului si apoi merge la promulgare.

La sedinta precedenta, senatoarea PNL Alina Gorghiu a atras atentia ca in avizul dat de consiliul legislativ se invoca incalcari ale constitutiei in reglementare.  La randul sau, senatorul USR George Dirca a declarat ca "acest proiect se inscrie pe traiectoria lupta cu justitia", Tariceanu raspunzand ca "vorbeste deplasat".

Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a declarat, duminica, la Antena 3, ca va avea zilele urmatoare o discutie cu procurorul general Augustin Lazar si, separat, cu procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, despre ancheta privind OUG 13, el considerand ca s-a incalcat legea in acest caz, conform deciziei CCR, si da de inteles ca nu exclude varianta ca cei doi sa demisioneze pana atunci, potrivit News.ro.

Tudorel Toader a precizat, raspunzand unei intrebari a moderatorului emisiunii, ca nu exclude posibilitatea ca Lazar si Kovesi sa demisioneze: "Sigur, eu nu exclud ca in lipsa unei proceduri declansate de mine sa aiba dansii initiativa unei proceduri launtrice, individuale, privind modul in care s-au pozitionat, repet, la dispozitii legale, constitutionale si chiar in dezbaterile din spatiul public, intr-o perioada atat de sensibila, cand lumea are o traire deosebita, pentru ca are o asteptare deosebita, in 2017, in care ne aflam."

Intrebat ce va face daca cei doi nu vor demisiona, Tudorel Toader a spus: "Nu as vrea sa speculez ca stiu ceva in acest sens. Doar ma refeream la faptul ca exista aceasta posibilitate. Si veti spune dumneavoastra: Si daca ea nu se va concretiza? Eu ce voi face? (...) In paralel, probabil incepand de maine, prin intermediul colegilor mei de la Ministerul Justitiei, voi face o fundamentare, o evaluare a activitatilor desfasurate de Ministerul Public pe de o parte, de DNA pe de alta parte. Si atunci, evaluarea va avea doua componente: pe de o parte, cea profesionala, pe cauze, pe de alta parte, cea manageriala, privind institutiile pe care domniile lor le conduc. Dupa ce am discutia cu dansii si voi face aceasta evaluare pe doua directii, voi stabili masurile pe care le voi lua si voi comunica presei hotararea pe care o voi lua".

Tariceanu propune modificarea Statutului judecatorilor si procurorilor, in sensul ca in functiile de conducere sa nu mai fie implicat factorul politic - presedintele tarii si ministrul Justitiei.

"Inalta Curte de Casatie si Justitie isi numeste, dintre judecatorii care au functionat la aceasta instanta cel putin doi ani, presedintele, vicepresedintele, presedintii de sectii", prevede proiectul lui Tariceanu.

Potrivit acestuia, revocarea din functie a presedintelui, vicepresedintelui sau a presedintilor de sectii se face de catre ICCJ care se poate sesiza din oficiu, la cererea unei treimi din numarul membrilor sau la cererea adunarii generale a institutiei.

"Procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, prim-adjunctul si adjunctul acestuia, procurorul general al Parchetului National Anticoruptie, adjunctii acestuia, procurorii-sefi de sectii ai acestor Parchete, precum si procurorul-sef al Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism si adjunctii acestora sunt numiti de Consiliul Superior al Magistraturii, dintre procurorii care au o vechime minima de 10 ani in functia de judecator sau procuror, pe o perioada de trei ani, cu posibilitatea reinvestirii o singura data", mai prevede proiectul de lege.

Conform propunerii, revocarea acestora se face tot de catre CSM, care se poate sesiza din oficiu, la cererea adunarii generale sau, dupa caz, a procurorului general al Parchetului de pe langa ICCJ.

In expunerea de motive a proiectului se arata ca "in spatiul public si nu numai in Romania, in toata lumea, se desfasoara o dezbatere legata de modalitatile cele mai potrivite pentru a asigura independenta justitiei si pentru a scoate actul de justitie de sub influenta prea mare a factorului politic".

In momentul de fata legea prevede ca presedintele, vicepresedintii si presedintii de sectii ai ICCJ sunt numiti de catre presedintele Romaniei la propunerea CSM, iar propunerea lui Tariceanu este ca aceste numiri sa tina numai de instanta suprema, care sa isi aleaga din randul ei, "fara niciun fel de interventie politica din afara", conducerea.























10535 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    Se pregateste lovitura de gratie (Luni, 13 martie 2017, 14:07)

    Andradda [utilizator]

    Daca Tudorica ii va demite pe Kovesi si Lazar si daca proiectul lui Tarliceanu va fi adoptat, toti sefii justitiei vor fi numiti de infractorii Dragnea, Tariceanu si restul gloatei.
    Acum nu mai vorbeste nimeni de Constitutie? ca parca acolo sunt reglementate cat se poate de clar numirile sefilor Parchetelor. Acum vor sa il elimine pe presedinte din Constitutie.
    Iar CCR ce va face? Va decide ca legea lui Tarliceanu este neconstitutionala, dar ca , din pacate, decizia CCR nu are efect retroactiv.
    Asta este mizeria infractorilor care conduc astazi Romania.
  • -15 (25 voturi)    
    nevertebrate fara creier (Luni, 13 martie 2017, 14:08)

    xanti [utilizator]

    UE ne lasa pe afara si voua va arde de numirea lui Kovesi.
    Johannis unde naiba te-ai ascuns ,ministru de externe nu avem ,vai de capul nostru de tara.
    • +5 (5 voturi)    
      hahhahaa, de unde ai scos-o? (Luni, 13 martie 2017, 14:59)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ponta, tu esti? parca te plangeai pe nu stiu unde ca Benelux are o intalnire cu tarile din grupul de la Visegrad... ia citeste aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Grupul_de_la_Visegr%C3%A1d
    • +1 (1 vot)    
      ce-ar fi daca...... (Luni, 13 martie 2017, 16:43)

      predator [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ti-ai face un bine si te-ai intreba cine este cel (sau cei) care doreste/doresc asta?
      Cine este cel ce a invitat seful dumei de stat in 2015?
      Cine este cel ce a laudat Brexitul?
      Cine sunt cei ce cauta prin toate metodele sa faca din coruptie un stil de viata?
      Cine sunt cei ce terfelesc imaginea Romaniei pentru a scoate penalii din inchisori?
      Iti promit ca atunci cand vei avea raspunsul la aceste umile intrebari, vei avea un plus de la mine!
      Pana atunci, stai jos, ai nota doi pentru astazi!
  • +27 (27 voturi)    
    eee uite asta inseamna tara bananiera (Luni, 13 martie 2017, 14:14)

    moka [utilizator]

    cand schimbi regulile dupa interese de moment.
    • +14 (14 voturi)    
      PSD vrea sa subjuge Justitia (Luni, 13 martie 2017, 14:31)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui moka

      daca PSD reuseste sa dea aceasta lege si sa schimbe sefii Justitiei cu oamenii lor de partid...niciun PSD-ist nu va mai fi vreodata investigat de justitie indiferent cat va fura
  • +16 (16 voturi)    
    Pai e simplu ! (Luni, 13 martie 2017, 14:32)

    Tony_K [utilizator]

    Ori ii dam jos cu forta, ori plecam care unde apucam cand inca mai suntem in uniune. Lasi pensionarii si asistatii sa se descurce! Nu mai am nici macar un sentiment de mila pentru ei. Iar despre pestacii rusnaci ca gustav si altii, o sa trebuiasca sa isi caute de munca pt ca nu mai au pe cine prosti.
    • +1 (1 vot)    
      pai de ce sa plecam noi, (Luni, 13 martie 2017, 17:22)

      un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      care mai suntem vreo 15 mil prin tara. Sa plece ei conducatorii care au condus pt ei, și sa vina ai noștri vreo aprox 5 mil. ca sa ne reconstruim tara, casa noastra a tuturor.
  • +15 (15 voturi)    
    Să începem cu excluderea penalilor (Luni, 13 martie 2017, 14:39)

    ouyang [utilizator]

    din viața publică. Marș toți la amicii voștri ruși. După vedem noi cum ne organizăm. Nu e treaba trădătorilor cum își conduc românii cetatea.
  • +10 (12 voturi)    
    Dl. puta veselă, cu ce drept te legi de Johannis (Luni, 13 martie 2017, 14:43)

    Entiu [utilizator]

    Dl Tariceanu, cine esti dumneata?
    De ce te legi, domnule, de Iohannis? Nu faci nici doua parale in fata lui!
    Uite ce face presedintele României:
    Preşedintele Klaus Iohannis spune că România nu acceptă o Europă cu două viteze.

    „Faptul că acum ne mișcăm cu viteze diferite nu înseamnă că ne dorim ad infinitum să ne mișcăm tot cu viteze diferite”, a spus președintele.

    „Nu trebuie să ne temem de proiecte unde se lucrează cu viteze diferite, cum este, de exemplu, procurorul european, unde 17 state membre au semnat că sunt de acord, între care și România, alții n-au semnat încă. Este un tip de proiect la care nu toată lumea achiesează de la început. Unii vor veni mai târziu, alții poate nu vor veni deloc, dar asta nu înseamnă că nu se merge înainte. Însă asta nu înseamnă Europa mai multor viteze, înseamnă un proiect în care unii vor să intre mai repede și alții vor să intre mai târziu. Așa ceva este acceptabil, dar să statuăm că în Europa sunt țări care merg înainte și altele care rămân în urmă, asta nu putem să acceptăm”, a punctat președintele Iohannis.
  • +8 (8 voturi)    
    Constitutia Romaniei spune: (Luni, 13 martie 2017, 15:18)

    FG [utilizator]

    ARTICOLUL 94
    Preşedintele României îndeplineşte şi următoarele atribuţii:
    c) numeşte în funcţii publice, în condiţiile prevăzute de lege;

    ARTICOLUL 134
    (1) Consiliul Superior al Magistraturii propune Preşedintelui României numirea în funcţie a judecătorilor şi a procurorilor, cu excepţia celor stagiari, în condiţiile legii.
    • +1 (1 vot)    
      Cu toate astea... (Luni, 13 martie 2017, 17:53)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui FG

      Cred in stare CCR-ul sa declare constitutionala legea, chiar daca scrie negru pe alb in Constitutie ca nu e.
      O da, am ajuns in halul asta ;(
      • 0 (0 voturi)    
        Ce poate fi mai clar decat asta (Marţi, 14 martie 2017, 23:37)

        FG [utilizator] i-a raspuns lui vidra

        "Consiliul Superior al Magistraturii propune Preşedintelui României numirea în funcţie a judecătorilor şi a procurorilor"

        CSM propune numirea in functie de catre Presedinte nu inseamna numirea de catre CSM !!
  • +8 (8 voturi)    
    Ordonanta 13 pe ocolite (Luni, 13 martie 2017, 15:22)

    hamangiu [utilizator]

    Am o lehamite in mine...imi dau seama de inutilitatea comentariului meu ..PSD-ul dupu principiul caini latra caravana trece...aplica acum o politica de invaluire...incet incet... v-a incaleca justitia..dupa care va avea liber la ugerul vacii bugetare..cativa picuri la prostime restul in buzunarele imense ale clientelei politice...cred ca Bunul Dumnezeu si-a intors fata de la noi...
    • +3 (3 voturi)    
      sper din tot sufletul... (Luni, 13 martie 2017, 16:48)

      predator [utilizator] i-a raspuns lui hamangiu

      si chiar imi doresc asta, sa te inseli! Voi face tot ce este omeneste posibil sa iti arat ca nu ai dreptate!
      Ca raul sa triumfe, oamenii de bine trebuie doar sa stea pe margine! Este suficient doar atat!
      O mentalitate de invingator nu asa ia lucrurile, lupta pana la ultima picatura.....
      Iti dau astazi un plus, de incurajare!
  • 0 (4 voturi)    
    De ce sa nu fie votati? (Luni, 13 martie 2017, 15:23)

    CezarN [utilizator]

    Sa fie alesi prin vot direct (presedintele Iccj si procurorul general)
  • 0 (0 voturi)    
    Adica 'control total'...ca sa intelegeti! (Luni, 13 martie 2017, 16:35)

    trem [utilizator]

    oricum e clar ca daca nici asta nu le iese, tot nu se vor opri. Numai Dumnezeu ii mai opreste pe astia...

    Sunt ca pestii pe uscat...e clar ca fara control total ei intra la mititica. Pacat ca nu merg procesele mai repede ca poate ar scapa lumea mai repede de ei!