Tariceanu afirma ca decizia Curtii Constitutionale trebuia urmata de demisia sefei DNA: Refuzul de a demisiona este inca o dovada de coruptie de putere

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 28 februarie 2017, 11:37 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului Calin Popescu-Tariceanu afirma intr-o postare pe Facebook, marti dimineata, ca decizia Curtii Constitutionale de luni trebuia urmata de demisia Laurei Codrutei Kovei de la sefia DNA, intrucat "schimbarea trebui sa inceapa cu o curatire a acestor institutii".

Mesajul lui Tariceanu:

"In orice stat de drept, o decizie ca aceea a CCR, ar fi fost urmata de demisia sefului institutiei care a incalcat un principiu fundamental al democratiei: separatia puterilor in stat. Refuzul de a demisiona este inca o dovada a ceea ce as numi: coruptia de putere. Am spus si repet: puterea absoluta corupe absolut. Din pacate, DNA a actionat in logica institutiilor opresive din statul comunist, convinse ca au toata puterea si ca nimeni nu le poate sta in cale. Decizia CCR este una istorica si cred ca stopeaza ofensiva unor institutii nedemocratice de a prelua toata puterea in Romania. Ca presedinte al Senatului, camera superioara a forului democratic suprem, nu pot decat sa sper ca in institutiile nedemocratice mai sunt oameni care au suficienta responsabilitate pentru a intelege ca lucrurile trebuie sa se schimbe.

Schimbarea trebuie sa inceapa cu o curatire a acestor institutii. Opinia publica a aflat in ultimele saptamani informatii compromitatoare despre procurori care s-au comportat nedemn pentru functia lor: au actionat abuziv, in logica cuiva care stie ca are puterea absoluta. De asemenea, au iesit la suprafata informatii legate de protocoale dintre SRI si DNA care depasesc cu mult cadrul legal de relationare intre cele doua institutii. De la mic - la mare, de la cazuri individuale - la modalitati de actiune institutionale, se vede cum cancerul coruptiei de putere risca sa cuprinda intreg acest sistem. Deci, o curatire nu mai poate fi amanata.

In acelasi timp, decizia CCR trebuie sa aduca in prim-plan si incalcarea drepturilor si libertatilor cetatenilor. Decizia nu este, propriu-zis despre aceste drepturi, dar incalcarea lor este un efect nedorit al betiei de putere. Am sperante ca eforturile mele, alaturi de reprezentantii asociatiilor de magistrati si o serie de voci din societatea civila, vor da roade. In Romania de astazi, drepturile si libertatile cetatenilor sunt incalcate, telefoanele cetatenilor sunt ascultate fara mandat, oameni nevinovati sunt haituiti de justitia care ar trebuie sa le faca dreptate, iar Romania pierde sute de milioane de euro la CEDO. Aceste lucruri trebuie schimbate si eu voi continua sa actionez pentru a le schimba."

Curtea Constitutionala a admis, luni, ca exista un conflict juridic de natura constitutionala intre Ministerul Public si Guvern pe tema anchetei privind OUG 13. Sesizarea in acest sens a fost facuta de catre presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu.

"Exista conflict juridic intre autoritati cand o putere isi aroga competente, puteri care revin altei puteri", a declarat Valer Dorneanu.

Presedintele CCR considera ca, in cazul dezbatut de Curte, este vorba de un asemenea conflict juridic. Daca Parchetul (DNA - n.r.) s-ar fi limitat in actiunea sa sa verifice daca in mod concret s-a savarsit vreo infractiune in legatura cu acele fapte, lucrurile s-ar fi derulat in mod firesc, fara aparitia unui conflict. DNA a inceput o actiune care s-a marcat prin descinderi la MJ, audieri de la cel mai mic la cel mai mare in legatura cu felul in care s-a adoptat un act normativ. El se aproba in anumite conditii si este o putere delegata din partea autoritatii legislative (...) DNA s-a apucat sa vada in ce masura s-au indeplinit conditiile unei OUG, daca s-au primit toate avizele, lucruri care exced competentelor DNA", a spus Dorneanu.

El a precizat ca verificarea respectarii conditiilor de adoptare a unei ordonante de urgenta revine Curtii Constitutionale, nu DNA si ca a fost incalcat dreptul Guvernului de a decide oportunitatea legiferarii. Dorneanu a invocat si un document al Comisiei de la Venetia care aminteste ca "procedurile penale nu ar trebui folosite pentru a sanctiona neintelegeri politice".

"Consideram ca s-a perturbat buna activitate a Guvernului si s-au deteriorat relatiile care trebuie sa existe intre autoritatile legislativa, executiva si judecatoreasca", a mai spus Dorneanu.

El a precizat ca actiunea DNA nu doar ca s-a subrogat Curtii Constitutionale in verificarile facute, dar a si "perturbat" activitatea Guvernului.

"S-a incalcat dreptul Guvernului de a aprecia oportunitatea legiferarii. Si in ordonanta de incepere a urmarii penale si in alte declaratii Parchetul (DNA - n.r.) spune ca nu era necesara adoptarea, nu era necesar sa se adecveze continutul unor texte din Codurile penale care au fost declarate neconstitutionale. (...) Acest lucru tine de atributul Guvernului", a afirmat presedintele CCR.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

16049 vizualizari

  • +108 (120 voturi)    
    Da da (Marţi, 28 februarie 2017, 11:41)

    mitg [utilizator]

    Demisia si inmormantarea ta inainte daca se poate.
    • +81 (93 voturi)    
      coruptia in gura (Marţi, 28 februarie 2017, 12:41)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      A inceput si el sa ia coruptia in gura .
      Are atita ura pe sistemul nostru de justtie ...
      cred ca isi bate nevestele cu basca uda cind ajunge acasa dupa o zi obositoare de facut nimic .
      • +51 (61 voturi)    
        Motocicleanul Uita de la Claxon la Mana (Marţi, 28 februarie 2017, 13:01)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        ca Minte cu nerusinare in fata DNA !
        • +17 (21 voturi)    
          Au venit berzele ! Primele exemplare (Marţi, 28 februarie 2017, 16:24)

          si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          au fost observate in Comana, langa Bucuresti ;

          Una era cu scarbiceanu in gura , care o agresa cu o singura intrebare obsesiv - compulsiva :

          RECUNOASTE CA NE-AM RATACIT !!!
          RECUNOASTE !!!
          RECUNOASTE !!!
          RECUNOASTE !!!
      • +39 (45 voturi)    
        Kovesi nu si-a depasit cu nimic atributiile (Marţi, 28 februarie 2017, 13:54)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        Nedemocrat este Tariceanu care ne-a dat dovezi clare ca are numai interese personale sa se curete penal si nu mai are ce cauta in fruntea senatului..
        • +13 (15 voturi)    
          lui (Marţi, 28 februarie 2017, 16:40)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui fit

          tradiceanu i se potriveste de minune zicala "gura pacatosolui adevar graieste"
          e de atatia ani sef, ba prim ministru, ba sef la senat, incat este evident ca puterea la corupt.
          si mai e si senil, singura scuza pentru minciuna care l-ar baga la racoare fo cativa ani.
    • +61 (71 voturi)    
      impertinenta !!! (Marţi, 28 februarie 2017, 13:03)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Licheaua asta uita sa ne spuna de cate ori a demisionat ( cele 4-5 divorturi nu se pun ) el , in marsava lui viata de "politician" de doua parale !!!! Golanii marca inregistrata "Motocicleanu"
      • -51 (63 voturi)    
        DNA fara cucuvea ! (Marţi, 28 februarie 2017, 13:22)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui asada

        punct
        • +41 (47 voturi)    
          e buna pentru P$D, Cucuveaua (Marţi, 28 februarie 2017, 13:25)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          mai exact, cucuveaua TREBUIE sa prevesteasca Maretul Viitor al P$D !
        • +53 (59 voturi)    
          Dar si parlament fara penali ... :) (Marţi, 28 februarie 2017, 13:26)

          za-k [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          se poate?
          • +34 (34 voturi)    
            Si CCR (Marţi, 28 februarie 2017, 13:56)

            cladob [utilizator] i-a raspuns lui za-k

            Fara politicieni
        • +22 (26 voturi)    
          Cat esti platit? (Marţi, 28 februarie 2017, 13:55)

          cladob [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          Sau cat ai furat ?
        • +23 (25 voturi)    
          :) (Marţi, 28 februarie 2017, 13:56)

          g01an [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          pai, cucuveaua este in capul vostru bolnav. in rest, noi suntem foarte multi asa cum este acum, fara cucuvea, intr-adevar.
        • +22 (26 voturi)    
          Auzi, bă... (Marţi, 28 februarie 2017, 14:11)

          Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          Iți dau eu cu 5 lei mai mult decît te plătesc hoții pe care îi slugărești. Te opinzi?
    • +51 (57 voturi)    
      aici au vrut sa ajunga (Marţi, 28 februarie 2017, 13:07)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Asta era scopul final. Jogosilor, daca depune cel putin tot atata efort si ati folosi creierele alea sa faceti si ceva bun in folosul acestei tari am fi departe.
      • +32 (34 voturi)    
        Tariceanu E PENAL si trebuie sa demisioneze (Marţi, 28 februarie 2017, 14:17)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui manon

        Tariceanu ne spune ca DNA a facut o imixtiune in treburile altei puteri dar Tariceanu ca reprezentant al puterii legislative nu imixtioneaza in deicziile justitiei cerand demisia celor care il ancheteaza ?

        in orice tara civilizata un PENAL ca Tariceanu isi dadea demisia. PSD i-a dat o functie nemeritata acestui parvenit
    • -34 (56 voturi)    
      Mesaj nazist din partea "tinerilor cu flori"? (Marţi, 28 februarie 2017, 13:09)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Tipic nazist: cine nu e de acord cu noi sa fie omorat. Parca voi va plangeati ca sunteti cei oprimati, dar vad ca voi doriti moartea oricaruia nu este de acord cu voi.
      • +28 (32 voturi)    
        Evident ca era vorba de inmormantarea (Marţi, 28 februarie 2017, 14:04)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        politica a lui Tampiceanu !

        In orice stat care se respecta un Presedinte de senat inculpat pt savarsirea unei infractiuni impotriva justitiei (cum este infractiunea de marturie mincinoasa) si-ar fi dat demisia iar asta ar fi insemnat iesirea din politica (adica "inmormantarea" politica a respectivului).

        Dar voua pesedacilor va place sa va faceti de rahat cu expresii ce fac referire la nazism. Treaba voastra ! E posibil insa sa fie vorba si de o chestie atavica: urmasi ai bolsevicilor fiind va contrapuneti unui adversar care nu poate sa fie decat nazist !

        PS. In cazul asta, spor la treaba !
      • +22 (26 voturi)    
        Iar ai baut, taica (Marţi, 28 februarie 2017, 14:21)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Du-te si te culca.
      • +9 (11 voturi)    
        esti (Marţi, 28 februarie 2017, 16:48)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        tipic idiot, nene Iancule.
        sa-ti explice intai tov. dorneanu cum poti constata daca cineva e corupt sau nu, fara o ancheta a procurorilor.
        de unde a scos-o dorneanu ca DNA a anchetat politic?
        DNA a anchetat daca au existat fapte de natura coruptiei in procesul adoptarii oug 13/2017. urmare acestei anchete a constatat ca faptele respective nu sunt de competenta DNA ci a Parchetului General drept pt. care a transferat dosarul catre acest organism.
        s-ar putea spune ca de fapt dorneanu a facut abuz de putere, folosindu-se de statutul pe care-l are, denaturand adevarul in favoarea clicii de mafioti din care face parte si tradiceanu. si nu e prima oara.
      • -3 (3 voturi)    
        Nu moartea lui Tariceanu dorim ! (Marţi, 28 februarie 2017, 23:09)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Demisia, judecarea si condamnarea lui dorim. Si ca sa ne dovedim blandetea propunem sa fie in celula cu toate cele 6 neveste. Va fi bine !
    • +23 (23 voturi)    
      Le este dor (Marţi, 28 februarie 2017, 13:57)

      Mao2 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      de Piata Victoriei...
    • +20 (22 voturi)    
      Sigur (Marţi, 28 februarie 2017, 14:44)

      naica [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      unii trebuie sa-si dea demisia ,iar el ,care este trimis in judecata pt.marturie mincinoasa,musai sa stea in fruntea senatului Romaniei.Mare tupeu mai are acest individ.De asemenea ,nici livache,teleormaneanu nu trebuie sa demisioneze din functia de presedinte al camerei deputatilor,fiind doar condamnat cu executare.Unde traim musiu tariceanu?Ce fapte penale trebuie sa savarseasca o persoana ca sa-si prezinte demisia de onoare?
    • +4 (6 voturi)    
      Nesimtitul .......... (Marţi, 28 februarie 2017, 17:49)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Senileanu are proces pe rol, in mod cert se va alege cu o condamnare, probabil su suspendare datorita pozitiei pe care o are, el de ce nu demisioneaza imediat ???? A, ca ar fi condamnarea cu executare in acest caz. Ei, si ce daca ???? In cele 5 zile lucratoare il viziteaza cele 5 foste neveste iar sambata si duminica Ponta si Vooiculescu.
    • 0 (2 voturi)    
      Tariceanu are (Marţi, 28 februarie 2017, 23:03)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      dosar penal. Pana si o nevasta l-a reclamat.
      Ar trebui sa aiba bun simt ,sa taca si sa demisioneze usor. O demisie scrisa fara tam-tam.
  • +74 (84 voturi)    
    Mutam protestele la CCR? (Marţi, 28 februarie 2017, 11:41)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Ar cam fi cazul.
    • +41 (49 voturi)    
      Iata cine este seful CCR..... (Marţi, 28 februarie 2017, 12:52)

      predator [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      Valer Dorneanu, președintele Curții Constituționale, intră din nou în atenția publică. Fost deputat PSD de Iași cu două mandate, el a fost și președinte al Camerei Deputaților între 2000 și 2004. În 2010, el a fost învestit ca Avocat al Poporului iar trei ani mai târziu a demisionat pentru a deveni judecător la CCR. Anul trecut a devenit președintele Curții.
      În urmă cu zece ani, Valer Dorneanu, la acea vreme deputat din partea PSD, propunea împreună cu Florin Iordache și Tudor Mohora mai multe modificări la Legea nr. 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea şi sancţionarea faptelor de corupţie şi a celor conexe acestora. Era vorba despre dezincriminarea faptelor privind deturnarea de fonduri sau utilizarea subvenţiilor de la bugetul de stat, a relatat presa la acea vreme.
      Legea modificată a fost trimisă spre promulgare, dar preşedintele Traian Băsescu a retrimis-o la Senat pentru reexaminare. Legea a trecut însă de Senat și a fost publicată în Monitorul Oficial din 29 martie 2007.
      Astfel, Legea nr. 78/2000 se modifica şi avea următorul cuprins: „b) acordarea de subvenţii cu încălcarea legii, neurmărirea, conform legii, a destinaţiilor subvenţiilor; c) utilizarea subvenţiilor în alte scopuri decât cele pentru care au fost acordate, precum şi utilizarea în alte scopuri a creditelor garantate din fonduri publice sau care urmează să fie rambursate din fonduri publice.”
      Pedeapsa pentru aceste fapte era încadrată de la 5 la 15 ani de închisoare.
      Presa scria că printre beneficiarii modificării acestei legi se aflau mai mulți baroni locali ai PSD, printre care Dumitru Sechelariu, Gheorghe Savu, Liviu Dragnea, Gavril Mârza, Bebe Ivanovici sau Nicuşor Constantinescu. Toți aceștia erau cercetați la acea vreme pentru deturnare de fonduri.
      Comentariile le trageti singuri....
      http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/valer-dorneanu-si-florin-iordache-faceau-legi-in-2007-pentru-baronii-locali-678233?source=biziday
      • +22 (24 voturi)    
        Si sa nu uitam (Marţi, 28 februarie 2017, 14:14)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui predator

        Procuror ceaușist. La vremuri noi, securisti vechi
      • -1 (1 vot)    
        Concluzia e clara ! (Marţi, 28 februarie 2017, 23:13)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui predator

        Un porc !
    • +41 (49 voturi)    
      Seful CCR - o mizerie umana! (Marţi, 28 februarie 2017, 12:56)

      predator [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      Ziarul „Curentul” a publicat un articol, in decembrie 2016, in care anunta ca fostul ministru de Interne, Petre Toba, este ginerele lui Valer Dorneanu. „Ceea ce nu s-a stiut pana acum este ca renumitul plagiator Petre Toba este ginerele sau, fiind casatorit cu fiica lui Dorneanu, Simona, inginera la Raiffeisen Bank”, scria Curentul.
      La sfarsitul lunii decembrie 2016, Petre Toba a avut parte de o mare umilinta, el fiind dat afara din Ministerul de Interne, pe care l-a si condus ca ministru cateva luni.
      Petre Toba a fost acuzat de DNA de „favorizarea infractorului” in cazul lui Gabriel Oprea.
      Potrivit DNA, pe 1 aprilie 2016, in contextul in care la DNA se afla in instrumentare dosarul 20/P/2016, prin care au fost trimisi in judecata Gabriel Oprea si alte persoane, Petre Toba, in calitate de ministru al Afacerilor Interne, a refuzat declansarea procedurii de declasificare partiala a unor documente.

      Comentariile sunt de prisos, asta e elita ce o avem, din pacate!

      http://www.aktual24.ro/revansa-lui-dorneanu-impotriva-dna-curentul-afirma-ca-ginerele-lui-dorneanu-este-un-fost-ministru-pus-sub-urmarire-penala-de-dna/
      • +21 (23 voturi)    
        Mișto (Marţi, 28 februarie 2017, 14:15)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui predator

        Un membru marcant al mafiei neo-comuniste compplice la jaful tarii... Un nemernic ajuns in CCR
      • +5 (7 voturi)    
        In cazul asta e conflict de interese... (Marţi, 28 februarie 2017, 17:56)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui predator

        Secretarul de partid Dorneanu nu ar fi avut voie sa judece aceasta cauza, intrucat ginerele sau fiind cercetat de DNA este absolut evident ca un absolvent de seral la Stefan Gheorghiu, cu educatia lui de activist comunist, nu va face altceva decat sa incerce sa se razbune pe cei care i-au urmarit infractorii din familie. Ce rusine, ca CCR sa aiba in frunte un asemenea gunoi ceausist.
    • +33 (39 voturi)    
      le multiplicam (Marţi, 28 februarie 2017, 13:05)

      marinar.basist [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      si la CCR (poarta-n poarta cu Parlamentul pe calea 13 septembrie) si la Guviermi !

      trebuie asaltati cu orice pret ca sa fie apoi luati la trei marunt de partenerii nostri externi, eventual chiar de Klemm!

      nu se lasa ei cu una, cu doua... trebuie exilati si aruncati la cosul de gunoi, incepand cu tradiceanu, dracnea, grindeanu si dorneanu!
    • -28 (36 voturi)    
      Sunteti impotriva Constitutiei? (Marţi, 28 februarie 2017, 13:28)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      Acum ce faceti, sunteti impotriva Constitutiei? Parca erati pro-UE, pro-NATO, l-ati sustinut pe Basescu cand umbla prin tara cu Constitutia in mana, acum sunteti anti-CCR, anti-Constitutie si vreti practic sa iesim din UE si NATO?
      • +15 (19 voturi)    
        Ati primit un punctaj penibil de la partid ! (Marţi, 28 februarie 2017, 14:15)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Nu suntem impotriva Constitutiei, suntem impotriva celor care savarsesc in mod premeditat infractiuni : furturi de documente, distrugeri de inscrisuri, falsuri intelectuale, posibile santaje (Ciordache la Gratiela, de exemplu) !

        Noi, care suntem impotriva hotilor, suntem intr-adevar pro UE si pro NATO si pro Constitutie, fata de voi care sunteti cu infractorii !

        Esti curios sa stii de ce ? Pt ca Organizatiile internationale din care facem parte sunt formate din state care sunt impotriva coruptiei, sunt pro justitie si pro stat de drept !

        PS. La un asemenea punctaj primit, nici nu poti opera cu argumente ci doar cu cele mai ieftine sofisme.

        PPS. Deci, s-avem pardon !
      • +13 (17 voturi)    
        Stiu ca nu intelegi nimic, (Marţi, 28 februarie 2017, 14:22)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        sau doar postezi, asa, la numar?
  • +58 (66 voturi)    
    nea taricene (Marţi, 28 februarie 2017, 11:42)

    mmmircea [utilizator]

    te zbati cu moartea, dar tot te ridica dna-ul. Iti doresc sanatate si la multi ani dupa gratii. Regret ca o sa decontezi doar o mica parte din faptele de coruptie, nu insa si faptele de tradare si subminare ale statului de care te faci vinovat.
    • -1 (1 vot)    
      Afacerea (Marţi, 28 februarie 2017, 23:17)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Sterling ?!
  • +59 (65 voturi)    
    demisia sa si-o dea toti urmaritii penal. (Marţi, 28 februarie 2017, 11:43)

    ouyang [utilizator]

    crezi ca justitia functioneaza dupa mecla unui inculpat, banditule? sa incepem prin a curata toate institutiile de mafia psd-alde. in rest impresiile unor viitori puscariasi nu intereseaza pe nimeni.
    • +18 (20 voturi)    
      El, nu (Marţi, 28 februarie 2017, 14:17)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Cand a iscat referendumul de demitere si a luat-o peste bot nu a avut bunul simt sa demisioneze. Nici când poporul a votat parlament unicameral cu mai putini hoti. Acum vrea demisia CK. Are șoricul de 2 cm in loc de obraz.
  • +47 (55 voturi)    
    fosila vorbitoare (Marţi, 28 februarie 2017, 11:46)

    George50 [utilizator]

    Inteleg - tu o sa fii martor la tot.
    sa inteleg ca acum nu o sa mai favorizezi faptuitorul.

    Hai mars din politica!
    Fosila!

    Auzi la fosila, trebuie sa urmeze demisia pentru ca a fost obsrionati sa isi acopere faptele penale!
    La puscarie cu voi!
  • +50 (56 voturi)    
    Latraul asta ... (Marţi, 28 februarie 2017, 11:49)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    nu se lasa fara o laba peste botul ala incrancenat de javra ordinara ...

    Hai ca te duci si tu, nu spera si nu ai teama ...

    Lachitza obosit ...

    Nu mai bine te mai insori tu de inca 15-16 ori ca sa ai o ocupatie ?...

    BABALAULE BALOS !!!
  • +40 (46 voturi)    
    Ce convenabil o fi (Marţi, 28 februarie 2017, 11:49)

    tiberius_p [utilizator]

    ,,,sa rastalmacesti regulile si principiile democratiei reprezentative numai ca sa-ti aperi privilegiile.
  • +40 (46 voturi)    
    taci ma din gura (Marţi, 28 februarie 2017, 11:50)

    Jaj [utilizator]

    Taci odata din gura, toata prostia care iese deja este toxic. Singurul om axat pe putere esti tu, iti este frica de DNA si ataci constant. Cum poti sa pretinzi ca DNA face gresit, cand are incredere dublu in sondaje fata de parlament.
  • +39 (43 voturi)    
    Dear Tari (Marţi, 28 februarie 2017, 11:51)

    Hababaeba [utilizator]

    In 4 ani ajungi unde ti-e locul. Pana atunci, chiar daca nu pot face astia mare lucru, incearca sa nu terfelesti justitia dupa bunul plan.
    • +12 (18 voturi)    
      adica la cimitir (Marţi, 28 februarie 2017, 13:01)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Hababaeba

      Doar acolo il vreau, n-are ce cauta puscarie, pe banii nostri!
  • +45 (51 voturi)    
    Da, in orice stat de drept... (Marţi, 28 februarie 2017, 11:52)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ... un condamnat penal definitiv nu era seful Camerei Deputatilor, iar un cercetat penal, trimis in judecata cu probe produse de mana lui proprie (declaratii mincinoase sub juramant), nu era seful Senatului.

    Crezi ca degeaba se striga in piata de o luna "Jos Tariceanu, Dragnea si Grindeanu !" ?
  • +46 (54 voturi)    
    E incurajator sa-l privim pe Tariceanu ! (Marţi, 28 februarie 2017, 11:53)

    W. [utilizator]

    Atunci cand Parlamentul da o lege care se dovedeste neconstitutionala, initiatorii acelei legi demisioneaza ? Sau poate cei care o voteaza ?
    Dar Guvernul demisioneaza atunci cand emite un OUG care se dovedeste neconstitutional ?

    Disperarea lui Tariceanu este incurajatoare, se apropie momentul. Acela care il trimite in istorie si poate si in puscarie.

    Pana una, alta a iesit la iveala si pesedismul din CCR. Valer Dorneanu nu se poate ridica la inaltimea functiei in care a ajuns.

    Nu-i nimic, va resetam in strada !
    • +8 (16 voturi)    
      sper sa ia dreptate (Marţi, 28 februarie 2017, 13:10)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui W.

      Dar nu cred ca mai e vreo speranta. Ne-au incalecat de tot. Acum fara nicio perdea, pe fata, s-au coalizat toti - guvernul, parlamentul, CCR, CSM, Ministerul Justitiei.
      Presedintele nu conteaza prea mult, poate fi suspendat usor.
      Armata este doar o lipitoare care se ingrasa pana plezneste (vezi imaginile cu generalii de la ceremonia de astazi), nu are practic nicio utilitate si nicio responsabilitate si nicio grija decat sa se umfle - putori, putori, putori profitoare!!!
      SRI este, intr-o forma sau alta, in spatele a tot ce s-a furat, legal sau nu - vezi doar caracatita Ghita.

      Nu mai are cine sa se opuna, nu mai exista instrumente. Noi nu ciontam iar DNA si procuratura vor fi decapitate cat de curand.

      NU MAI EXISTA STAT DE DREPT! EXISTA DOAR STAT MAFIOT!
  • +34 (42 voturi)    
    Personaj (Marţi, 28 februarie 2017, 11:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cel mai nociv personaj din politica românească după Iliescu. Kaghebistul trebuie ALUNGAT cu pietre, neapărat, dacă nu pleacă de bună voie.
  • +32 (40 voturi)    
    si inca ceva (Marţi, 28 februarie 2017, 11:55)

    Jaj [utilizator]

    singura chestie care nu trebuie anchetata este "oportunitatea", toate restul trebuie anchetate (fals intelectual, distrugerea de documente, etc..), asta a hotarat curtea, dar pe tine nu te intereseaza. Cum poti sa zici ca DNA este o institutie nedemocratica, fiindca nu stii ce inseamna democratia, iar organele statului fac parte din democratie, DNA este o coloana a democratiei, deoarace justitia este o parte, poate cea mai importanta parte, din democratie, dintr-un stat de drept. Tu crezi ca ei trebuie sa raspunda politic? mai bina ocupate sa sanctionati cum trebuie ghita tv si minciuna3 pt derapajele facute in favoarea voastra.
  • +35 (43 voturi)    
    moșneag senil (Marţi, 28 februarie 2017, 11:57)

    Sorrows [utilizator]

    tariceanu trebe să se ducă la pușcărie. repede.
  • +35 (43 voturi)    
    Motocicleanu (Marţi, 28 februarie 2017, 11:58)

    shuly [utilizator]

    Intr-un stat de drept un presedinte al senatului si-ar fi dat demisia pentru ca este cercetat de catre organele abilitate in mai multe cauze.
    Asa ca lasa-ne nenea Motocicleanu sau Razgandeanu cu sforaielile astea de comunist invechit.
  • +29 (37 voturi)    
    Nu zau, Taricene? (Marţi, 28 februarie 2017, 11:59)

    Andradda [utilizator]

    Dar matale si Ponta de ce n-ati demisionat atunci cand "legea migratiei primarilor" a fost declarata neconstitutionala de catre CCR? (asta doar ca exemplu, pt ca au fost zeci de legi neconstitutionale pana acum si nu ati cerut nimanui demisia)
    Daca e sa demisioneze Kovesi pt ca CCR a gasit o problema de neconstitutionalitate, atunci sa isi dea demisia si Guvernul , iar Parlamentul sa fie dizolvat automat daca CCR decide neconstitutionalitatea unei legi data de Guvern sau votata de Parlament!
    Ce zici, esti de acord?
    Lichea ce esti!
    • 0 (2 voturi)    
      Acest parlament (Marţi, 28 februarie 2017, 23:23)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      este neconstitutional. Nu respecta referendumul : o camera si 300 membrii ! Chiar CCR a decis ca referendumul este valabil si l-a validat.
  • +32 (40 voturi)    
    Da, chiar .... (Marţi, 28 februarie 2017, 12:00)

    jhonnyfirst [utilizator]

    ... sa ne reamintim ...
    ... in orice stat de drept ...
    ... Dosar nr. 2553/1/2016, pe rolul Inaltei Curti de Casatie si Justitie, avand ca obiect marturia mincinoasa si favorizarea faptuitorului, inculpat ...
    tadaaaaaaaaaaaaa ... CCAP Tariceanuuuuuuu.

    - E cumva vorba despre Presedintele Senatului ?
    - Alta intrebare !!!
    - Cumva demisia ?
    - Nu mai sunt intrebari, nu ?

    SILA !!!
    • +9 (13 voturi)    
      Iubitul lui este Nariskin (Marţi, 28 februarie 2017, 13:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jhonnyfirst

      ma refer la trebi Penale !
  • +25 (33 voturi)    
    nenea asta (Marţi, 28 februarie 2017, 12:00)

    R.Stoian [utilizator]

    nu a inteles ce a anchetat DNA. Face valuri ca flegma in fantana.
  • +27 (35 voturi)    
    Decizii CCR (Marţi, 28 februarie 2017, 12:00)

    joly [utilizator]

    Cate decizii CCR au fost impotriva declaratiilor dvs ?
    Cate conflicte ati avut datorita declaratiilor dvs ?
    De cate ori v-ati dat demisia ?
    De la varf, intr-adevar , ar trebui. Primul dvs.
  • +21 (29 voturi)    
    Sa furam toti (Marţi, 28 februarie 2017, 12:01)

    Frank777 [utilizator]

    De ce sa fure numai guvernul?De ce sa aiba imunitate la furat parlamentul?
    Egalitatea este garantata de Costitutie.
    Deci ca efect al deciziei CC oricine fura ca urmare a unui act de management ,care este echivalenta unei hotarari politice, sa fie judecat politic si nu prin legea penala.
  • +25 (31 voturi)    
    Taricene (Marţi, 28 februarie 2017, 12:01)

    danielcoil [utilizator]

    ești doar o gluma proasta, oare de ce nu ieși la pensie odată, ești depășit din toate punctele de vedere,renunța odată te faci de râs în fiecare zi cu declarați imbecile.
  • +20 (26 voturi)    
    haha (Marţi, 28 februarie 2017, 12:03)

    rochiri [utilizator]

    ..pai de ce? A incalcat vreo decize anterioara? Decizia CCR este pe viitor..!
  • +30 (36 voturi)    
    Pai tu esti trimis in judecata pentru FALS (Marţi, 28 februarie 2017, 12:05)

    neagoe [utilizator]

    Ai mintit cu nerusinare, esti si trimis in judecata, a acceptat si instanta ca trebuie sa fii judecat si acum faci pe moralistul. De ce nu ti-ai dat inca demisia?

    Repetent in facultate ea cum al doilea om in stat! Asta e competenta maxima pe care o poate produce Parlamentul.
  • +25 (31 voturi)    
    Demisia! (Marţi, 28 februarie 2017, 12:08)

    Soljenitin [utilizator]

    Jos Tariceanu
    Dragnea si Grindeanu!
  • +28 (32 voturi)    
    Perfect ! (Marţi, 28 februarie 2017, 12:08)

    grongobar [utilizator]

    Demiteti-o fratilor ! Hai,vorba reclamei aleia la iaurt "va provoc !" ... Tot voiati sa vedeti 1 milion de oameni in strada,n'asa ? Hai Taricene ca te asteapta nevestica tanara acasa,demiteti-o pe CK si nu mai trebuie sa vii la parlament.
  • +20 (26 voturi)    
    Sa ridice piatra acela care... (Marţi, 28 februarie 2017, 12:09)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Evident, daca si voi politicieni ati fi fost la fel de onesti, in acest caz cererea era legitima.
    Dar avand in vedere episoadele cu "miruirea bietului Sova pentru a-l feri de blesteme" (TRIST!), cu Gabi Oprea "sa-mi sara ochii din cap/aoleu nu mai vad" scl. eu zic sa taci din gura, sa iei hartie igienica si sa te stergi la gura!
  • +27 (31 voturi)    
    In orice stat de drept (Marţi, 28 februarie 2017, 12:10)

    omezu [utilizator]

    Un urmarit penal nu are ce cauta in fruntea Senatului!
  • +22 (28 voturi)    
    cata disperare.... (Marţi, 28 februarie 2017, 12:11)

    Claudiu-N [utilizator]

    cand ai zilele numarate pana intri la puscarie ...
    oare constientizeaza ca toata lumea i-l ignora ...
    prea mult scandal provocat de 6%
  • +25 (31 voturi)    
    Codruta RAMANE ... (Marţi, 28 februarie 2017, 12:11)

    Carcalete [utilizator]

    ... TU pleci !!
    • 0 (2 voturi)    
      Sau poate te prapadesti !!!! (Marţi, 28 februarie 2017, 18:01)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Ar fi cea mai eleganta solutie pentru fosila aceasta oportunista, fiul turnatorului Amadeo Lazarescu si sluga kgb-istului Patriciu.
  • +25 (33 voturi)    
    Caline, dupa ce iti dai tu demisia! (Marţi, 28 februarie 2017, 12:11)

    L. [utilizator]

    Căline, ai luat milionu' de euroi la SOV, la fel ca și finul tău, Bogdan Olteanu.

    Banii lui Vântu provin din furtul de la FNI, trecuți prin mai multe scheme, dar în esență sunt de furat, dupa cum a hotarat Justitia.

    Tata și mama au fost furați de Vântu, si nu stiu daca ei vor trai momentul cand statul o sa le dea inapoi economiile furate de FNI.

    De aceea eu te astept pe tine sa fii un om de stat si sa restitui banii de la Vantu, apoi ca om de onoare sa iti dai demisia.

    Pana atunci, insa, ce crezi tu ca voi face atunci cand te voi întalni pe tine sau pe finul tău, undeva in Bucuresti, ori in alta parte a tarii?
  • +23 (29 voturi)    
    demisia lui Tariceanu! (Marţi, 28 februarie 2017, 12:11)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Vreti 100 000 de oameni in piata Victoriei? Demiteti-o pe Laura Codruta si pe Augustin Lazar!
    Tocmai s-a domolit demonstratia, dar va fi cald ,frumos, si o luam iarasi de la capat.
    • +16 (20 voturi)    
      esti foarte pesimist cu 100.000 (Marţi, 28 februarie 2017, 12:42)

      Claudiu-N [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      cred ca o sa iasa meleonu ala de se lauda ciuma rosie..dar contra lor
  • +18 (24 voturi)    
    Comunismul reload (Marţi, 28 februarie 2017, 12:12)

    marsur [utilizator]

    Ce bine era pentru voi cand partidul va rezolva problemele . /Marea problema nationala a devenit DNA . V-ar asigura linistea voua si familiilor voastre . Sunteti niste bestii .
  • +22 (28 voturi)    
    Trăim vremuri interesante... (Marţi, 28 februarie 2017, 12:13)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    ... în care infractorilor le pasă atât de mult de drepturile oamenilor cinstiți!

    Bine că măcar și-a postat opinia pe FB și nu pe blogul personal (i.e. www.senat.ro). De fapt nu, pardon, s-a exprimat și acolo, în numele instituției pe care o conduce.
  • +6 (14 voturi)    
    haideti (Marţi, 28 februarie 2017, 12:13)

    danete [utilizator]

    tabarati!
  • +18 (24 voturi)    
    intrebare: (Marţi, 28 februarie 2017, 12:14)

    liviu_ [utilizator]

    cand CCR a dat decizii impotriva parlamentului sau guvernului si-a dat cineva demisia?!

    acum va un bine tarii, urca pe un motor si tinteste un cap de pod la 100 la ora!

    eu stau si ma intreb... ce o sa se intample cand strainii chiar o sa se enerveze... deja au atras atentia cu: bugetul si atacurile asupra justitiei...
    cred ca pesedeii traiesc pe alta planeta in care noi suntem undeva izolati de restul europei!
    nu cred ca UE isi poate permite un stat european care o ia in directia turciei!
  • +21 (27 voturi)    
    Ipocrit si nesimtit (Marţi, 28 februarie 2017, 12:15)

    banel [utilizator]

    Cand a fost prins folosindu-si autoritatea pentru a sari coada la permise, sfidand oamenii care asteptau cu orele, nu si-a dat demisia. Ba mai mult, a explicat cum ca oamenii ca el sunt prea importanti ca sa stea la coada.

    Hai sictir, lichea pesedista.
  • +23 (29 voturi)    
    In orice stat de drept... (Marţi, 28 februarie 2017, 12:15)

    Sani [utilizator]

    ...un OUG 13 ar fi fost urmata de demisia Guvernului!


    Bai, nu chiar toti romanii suntem PSD-isti = adica tipi pe care sa-i minti in fata intotdeauna & Interlopi & Sperialti de bombe
  • +23 (29 voturi)    
    Incredibila persistenta! (Marţi, 28 februarie 2017, 12:18)

    trem [utilizator]

    Trebuie din nou iesit in strada...musai!

    Deci clar nu va lasati...vreti cu orice pret sa aveti oamenii vostri peste tot. Trebuie sa va ia lumea cu lopata si bata ca sa intelegeti!!!!

    Deci semnalul Curtii a fost ca noi suntem cu PSD+ALDE.

    Deci s-au facut magarii la Ministerul Justitiei cu Ordonanta 13, dar Kovesi sa demisioneze a facut abuz de putere ca sa le descopere. Bai tu esti nebun sau nesimtit? Chiar ti-ai pierdut complet capul si crezi ca Romania e pashalac turcesc?
  • +21 (27 voturi)    
    inculpatii trebuie sa demisioneze (Marţi, 28 februarie 2017, 12:18)

    andreeaandreea [utilizator]

    Toti inculpatii trebuie sa demisioneze urgent din toate functiile detinute.
    Este si cazul acestui fanfaron de prost-gust, care vorbeste de parca ar avea 87% la alegeri.
  • +23 (29 voturi)    
    puterea absoluta corupe absolut (Marţi, 28 februarie 2017, 12:22)

    NWalker [utilizator]

    tu stii cel mai bine, ordinarule!
    in afara sa praduiesti bugetul tarii dand pomeni neismitite (si in 2008 si acum) si sa preacurvesti in orice ipostaza a vietii tale nu esti in stare de nimic!
  • +20 (26 voturi)    
    Tariceanu - o buruiana de om! (Marţi, 28 februarie 2017, 12:26)

    Adri70 [utilizator]

    Asta se intampla cand buruienile nu sunt starpite la timp: Distrug recolta, dar prind si glas.
  • +19 (25 voturi)    
    Păpuşarul a prins viers (Marţi, 28 februarie 2017, 12:26)

    MG [utilizator]

    Se apropie dosarul.
    Ce bine i-ar prinde o amânare până "repara" prietenii legea, Erdogan-style. Aici este Europa nene!
  • +18 (24 voturi)    
    Infractorul infractorilor (Marţi, 28 februarie 2017, 12:28)

    lp [utilizator]

    RUSINE !!!!
  • +10 (14 voturi)    
    Completa lipsa de fond! (Marţi, 28 februarie 2017, 12:30)

    Valentin.Vali [utilizator]

    din ciclul Cerul este albastru, iarba este verde deci Codruta trebuie sa demisioneze.
    Aceasta moara stricata trebuie sa inceteze si sa vina cineva sa se uite la fondul problemei va rog!!!!
    sunt scarbit!
  • +12 (16 voturi)    
    trebuie reluate protestele masive (Marţi, 28 februarie 2017, 12:35)

    bogdan1477 [utilizator]

    Astia daca nu vad 100.000 de oameni instrada, cred ca valul a trecut si pot reveni la darimatul justitiei.
  • +9 (17 voturi)    
    Trebuie sa iesim din nou in strada (Marţi, 28 februarie 2017, 12:39)

    geonicol [utilizator]

    Nu le-a mers cu Ordonanta,acum ataca cu CC.Noul ministru e la fel de sinistru ca Iordache.Au reaparut provocatorii la proteste.Au inceput sa organizeze mitinguri de sustinere a guvernului.Pe cine vor sa pacaleasca,au urcat in autobuze rapciugoase toti amaratii,asistatii,bolnavii,oamenii disperati de saracie,le-au dat in mana o pancarta si i-au pus sa strige.I-au pltit cu o masa calda la o bodega.E grotesc,cinic,inuman.Trebuie sa iesim din nou in strada,chiar si pentru amaratii aia care nu stiu ce li se intampla.Am aceeasi senzatie de neputinta,de rau,ca pe vremea lui Ceausescu,oamenii erau nevoiti sa-i cante ode in timp ce viata lor era o mizerie.
    • +4 (6 voturi)    
      OBLIGATORIU ! P$D si ALDE (Marţi, 28 februarie 2017, 15:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui geonicol

      In Ilegalitate !
  • +6 (12 voturi)    
    hai sa mori tu ! (Marţi, 28 februarie 2017, 12:41)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    hai sa mori tu !
  • +11 (17 voturi)    
    PRICEPE GREU (Marţi, 28 februarie 2017, 12:43)

    oltean50 [utilizator]

    Oare ce-o fi priceput din miting-urile din Piatra Victoriei?

    Daca pentru demiterea lui Jordache au iesit atatia i strada nu isi dau seama ce s-ar intampla daca s-ar atinge de Codruta Kovesi ?
    • -9 (13 voturi)    
      De neatins ? (Marţi, 28 februarie 2017, 13:05)

      tontu [utilizator] i-a raspuns lui oltean50

      Si care-i problema? E vreme buna vine primavara sa iasa lumea la o plimbare, la o sueta, sa se simta bine ca pe stadion...
  • +9 (15 voturi)    
    mafioților, dacă Kovesi este demisă (Marţi, 28 februarie 2017, 12:50)

    zet [utilizator]

    pregătiți-vă să faceți cunoștință cu ministrul afacerilor externe al lui Stalin
    • +6 (6 voturi)    
      Molotov? (Marţi, 28 februarie 2017, 15:07)

      comentac [utilizator] i-a raspuns lui zet

      :D
  • +9 (13 voturi)    
    cine sa demisioneze (Marţi, 28 februarie 2017, 12:51)

    vali2 [utilizator]

    Chiar el se afla sa ne dea sugestii despre cine sa demisioneze? in timp ce el si Dragnea nu trebuie sa demisioneze ca intr-un stat de drept, e perfect normal dupa creierul lui de gaina ca inculpatii sa aiba roluri inalte in stat, asa-i?
  • +9 (13 voturi)    
    separatia gunoaielor in stat (Marţi, 28 februarie 2017, 12:52)

    Reshape [utilizator]

    Dar cind Guvernul (putere executiva) incalca principiul separatiei puterilor in stat dind legi in locul Parlamentului (sub forma de ordonante de urgenta), CCR si seful Senatului nu au o problema?
  • +11 (15 voturi)    
    Curatarea (Marţi, 28 februarie 2017, 13:07)

    TotLaFel [utilizator]

    Curatarea vine cand Dl. Tariceanu isi va scoate propria barna din ochi si va parasi politica definitiv, impreuna cu al sau coleg Dl. Dragnea!
  • +11 (15 voturi)    
    tu chiar nu vrei un mandat plin? (Marţi, 28 februarie 2017, 13:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    va dam jos naparcilor cu tot cu scaunele in care va-ti insurubat !
  • +13 (17 voturi)    
    Justiția (Marţi, 28 februarie 2017, 13:13)

    IonPodocea [anonim]

    Cine a crezut că luptătorii împotriva corupției s-au oprit s-au înșeat, inclusiv președintele țării.

    Tăriceanu, cu 6/100 în parlament nu ar trebui să fie președintele Senatului. Este ridicol când vorbește de votul dat de popor. Îl cunosc destul de bine. A avut ca sarcină să distrugă PNL. Alții au avut sarcina să distrugă PNȚ
    Trebuie ieșit masiv în stradă inclusiv împotriva CC, politilizată.

    p.s. nu sunt membru de partid!
  • +10 (16 voturi)    
    Abjectia in persoana, acest Tariceanu (Marţi, 28 februarie 2017, 13:15)

    EdithBanner [anonim]

    Javra asta ordinara nu se lasa. Toti penalii astia vor sa scape de Kövesi ca sa-si poata face de cap cum vor, sa insele, sa fure si sa minte in voie. Este aproape singura care le mai tine piept. Sa nu-ndrazniti sa va atingeti de Kövesi ca atunci chiar veti vedea ce se intimpla in strada... Acest individ feroce ii intrece pe toti. O calitate de om abjecta, ultima expresie, ar trebui sa-l inghita pamintul. N-are rusine, n-are obraz, n-are bun simt. O scirba!
  • +12 (18 voturi)    
    ce trebuia sa scrie defapt. (Marţi, 28 februarie 2017, 13:18)

    CezarMihailescu [anonim]

    uite sefu, FIX CU CUVINTELE TALE ce trebuia defapt sa scrii. daca schimbai cateva cuvinte nu te mai lua lumea asa peste picior:

    În orice stat de drept, condamnarea definitiva pentru coruptie a unui sef de cabinet / senat / camera a deputatilor, ar fi fost urmată de demisia șefului instituției care a încălcat un principiu fundamental al democrației: ocuparea unei functii publice pentru interes personal, nu pentru interestul cetatenilor care i-au oferit votul. Refuzul de a demisiona este încă o dovadă a ceea ce aș numi: corupția de putere. Am spus și repet: puterea absolută corupe absolut. Din păcate, politicienii din zilele de astazi actioneaza în logica instituțiilor opresive din statul comunist, convinse că au toată puterea și că nimeni nu le poate sta în calea de a fura. Deciziile REPETATE ale mai multor instante care acuza si condamna definitiv politicieni sunt istorice, unice in lume și cred că stopează ofensiva unor instituții nedemocratice de a prelua toată puterea în România. Asta daca s-ar si respecta aceste decizii, iar politicienii in cauza si-ar da demisia "de onoare". Ca președinte al Senatului, camera superioară a forului democratic suprem, cercetat penal si in curand condamnat definitiv, nu pot decât să imi asum infractiunile pe care le-am comis si ca om cu suficienta responsabilitate sa imi prezint demisia si sa imi anunt retragerea din politica romaneasca.
    Schimbarea trebuie să înceapă cu o curățire a acestor instituții. Opinia publică a aflat în ultimii ani informații compromițătoare despre politicieni care s-au comportat nedemn pentru funcția lor: au acționat abuziv, în logica cuiva care știe că are puterea absolută. De asemenea, au ieșit la suprafață informații legate de legaturile intre mai multi oameni politici care depășesc cu mult cadrul legal de relaționare între cele două instituții. De la mic - la mare, de la cazuri individuale - la modalități de acțiune instituționale, se vede cum cancerul corupției de putere riscă să cuprindă întreg aces
  • -11 (21 voturi)    
    Noroc cu CCR (Marţi, 28 februarie 2017, 13:18)

    ElenaVrinceanu [anonim]

    Noroc ca mai este CCR in tara asta . si mai face dreptate , ca altfel , nus tiu ce ne-am face, se pare ca DNA -ul asta e e capul lui , face ce-i vrea muschii , fara sa tina cont de nimic
    • +9 (11 voturi)    
      Dna nu a facut nimic (Marţi, 28 februarie 2017, 14:01)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui ElenaVrinceanu

      Dna incepe o ancheta daca e o plangere. In acest caz e o plangere. Dupa ce a vazut ca nu e de competenta dna a dat dosarul la ministerul public.

      E foarte simplu.

      CCR greseste fiindca dna a procedat corect.
      CCR greseste fiindca dorneanu nu e impartial. In ccr sunt (fosti) membrii de partid. Dorneanu a fost din 200 0 pana in 2010 membru psd. Acum face jocurile partidului.
  • +14 (18 voturi)    
    Tariceanu: "marturie mincinoasa" (Marţi, 28 februarie 2017, 13:19)

    MirceaIo [utilizator]

    Pai intai sa pleci tu hotule!!!! Sa ne explicit cum ai cumparat actiuni ieftine de la Rompetrol in cardasie ci Dinu Patriciu. marturia mincinoasa cum se pedepseste, delapidare, si toate nebuniile pe care le-ai facut.
  • +13 (17 voturi)    
    In orice stat de drept (Marţi, 28 februarie 2017, 13:22)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Presedintele Senatului si-ar fi dat demisia in momentul in care incepea o ancheta impotriva lui, ca sa nu mai zic de trimiterea in judecata.
    • -10 (12 voturi)    
      corect, daca justitia ar fi independenta... (Marţi, 28 februarie 2017, 14:26)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      ...si nu instrument de rafuiala politica!
      • 0 (2 voturi)    
        Deci tu zici (Marţi, 28 februarie 2017, 16:28)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        ca nu a mintit.
  • +11 (17 voturi)    
    In orice stat normal (Marţi, 28 februarie 2017, 13:38)

    hamangiu [utilizator]

    Un presedinte de senat judecat pentru marturie mincinoasa isi dadea demisia daca erau doar suspiciuni nu punere sub acuzare...Dar statul nostru nu e de drept e de stanga....
  • +11 (15 voturi)    
    Dandanache Tradiceanu (Marţi, 28 februarie 2017, 13:39)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Cind a demisionat vreodata Tradiceanu ? Ma si mir ca cunoaste acest cuvant...
  • +6 (8 voturi)    
    :-( (Marţi, 28 februarie 2017, 13:52)

    msk [utilizator]

    Declar sincer ca niciodata nu m-am gandit ca ma va scarbi acest personaj in halul in care o face acum.

    Va dati seama ca acest individ a fost o buna perioada de timp Presedintele PNL ?!!??
  • +5 (7 voturi)    
    Du-te acasa comunistoidule! (Marţi, 28 februarie 2017, 13:53)

    MPopa [utilizator]

    Kovesi ar trebui sa demisioneze pentru ca oamenii vostri de la CCR, personaje ca Pivniceru si Dorneanu, au dat o decizie care sfideaza esenta democratiei? Lasa-te de politica Taricene, mi-e rusine ca a fost un timp cand te credeam liberal autentic si te-am votat.
  • +8 (10 voturi)    
    In orice stat de drept (Marţi, 28 februarie 2017, 13:54)

    cladob [utilizator]

    CCR nu ar fi condusa de un partid, cum e la noi psd. Dorneanu e membru psd.

    Oricum DNA nu a gresit ci a dat dosarulai departe la ministerul public. Acum vor vedea daca aceste actiuni ale guvernului Grindeanu sunt ilegale. Daca va fi cazul se va ajunge la judecata si JUDECATORII vor da verdictul.

    Procurori isi fac numai treaba pe baza dovezilor si declaratiilor celor anchetati sau martorilor.

    In Germania presedintele Christian Wulff si-a dat demisia pt o factura de 400 eur, pt un hotel, bani de la stat, demisie ceruta de parchetul din hanovra.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Christian_Wulff#Scandals.2C_resignation_and_final_acquittal

    La noi Grindeanu mai umbla inca liber. Dorneanu, Tudorel, Tariceanu baga strambe. Dragnea dirijeaza..
    Daca sunt curati de ce se agita ? De ce ataca DNA ? Nu au altceva mai bun de facut?

    Asta e stat de drept unde Justitia, DNA, e atacata de institutii ale statului, de senat, de camera deputatilor, de guvern?
    • +1 (1 vot)    
      Toti cei 9 judecatori CCR sunt din PSD? (Miercuri, 1 martie 2017, 9:38)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      Din ce partid ar trebui sa fie, ca sa fie bine?
      CSM e tot PSD-ista?
      DNA e vreo zeitate care nu poate gresi si nu trebuie niciodata investigata, indiferent e face? Chiar daca incalca Constitutia? Asta e "stat de drept'? Asa e in Germania?
  • +8 (10 voturi)    
    . (Marţi, 28 februarie 2017, 13:55)

    g01an [utilizator]

    tariceanu si dragnea demisia de la functiile de conducere din parlament si pe urma mai vorbim.
  • -6 (10 voturi)    
    of doamne (Marţi, 28 februarie 2017, 14:01)

    zou [utilizator]

    mare ti-e gradina.am citit postarile si nu imi vine sa cred cat de dusi sunteti .chiar si pentru banii cu care sunteti platiti sa scriti ineptiile astea voi dragilor NU AVETI coloana vertebrala sunteti patetici ,marunti si fara demnitate.sa va fie rusine
  • +6 (8 voturi)    
    . (Marţi, 28 februarie 2017, 14:03)

    DragosAlexandrescu [anonim]

    Cam multe pretentii are acest individ, reprezentatntul unei gasti care a obtinut un scor microscopic la alegeri. Deocamdata cel putin 600.000 de romani ii cer demisia lui tariceanu si el se face ca n-aude.
  • -8 (14 voturi)    
    Lozincă pentru Piața Victoriei (Marţi, 28 februarie 2017, 14:09)

    ErnestPap [anonim]

    Koveși - DEMISIA !!!
    • +5 (7 voturi)    
      Kovesi cere demisia Motocicleanului (Marţi, 28 februarie 2017, 14:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ErnestPap

      ai uitat niscaiva LITERE !
    • +3 (5 voturi)    
      Ai incurcat piețele (Marţi, 28 februarie 2017, 16:02)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui ErnestPap

      Dormi sau esti beat? Te-ai trezit si tu...ca musca-n c.... calului
    • +1 (3 voturi)    
      gresit ... (Marţi, 28 februarie 2017, 16:53)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui ErnestPap

      .... lozinca pentru gurile stirbe si constiintele murdare!
  • +7 (9 voturi)    
    tara... (Marţi, 28 februarie 2017, 14:33)

    mihai.mihaita [utilizator]

    intr-o tara, penalii vorbesc si au functii!
    tragi apa...

    tupeu, nesimtire, sila!
  • -8 (16 voturi)    
    Cat primiti de la Luluta Misulescu si Tudor Breazu (Marţi, 28 februarie 2017, 14:44)

    Miky60 [utilizator]

    Nu a aparut bine stirea ca au sarit postacii USR/PNL/Digi 24 ca in vremurile bune cu texte pregatite de Luluta Misulescu si Tudor Breazu.
    Cu cat va platesc acum?
    • +1 (3 voturi)    
      nu toti ... (Marţi, 28 februarie 2017, 16:54)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ... sunt ca tine si gasca ta ... unii isi doresc normalitatea in care HOTII stau la PUSCARIE!
  • +6 (8 voturi)    
    CCR (Marţi, 28 februarie 2017, 14:55)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    avlia PSD.

    jalnic!
  • +10 (12 voturi)    
    o urjuma,CAC P Tariceanu (Marţi, 28 februarie 2017, 14:56)

    Bulakov [utilizator]

    Nu tin minte sa-mi fi fost vreodata mai scarba de cineva asa cum imi este de acest limbric obosit si otravit,CAC P tariceanu...nici de Iliescu. Batranul bolshevic este un monument de cinste,de onoare,de demintate chiar si de patriotism fata de acest ticalos.
  • +5 (7 voturi)    
    Cred ca huiduielile pe care le-am (Marţi, 28 februarie 2017, 15:19)

    Cuca [utilizator]

    "auzit" in postarile de mai sus spun totul despre popularitatea tovarasului Tariceanu.

    De ce nu dai tu exemplu, dragutule ? Demisia cum iti suna ?
  • -8 (16 voturi)    
    GATA (Marţi, 28 februarie 2017, 15:25)

    EmilNae [anonim]

    bravo Tariceanu.
    Esti cel mai bun om politic din romanica
    Luluta asteptam DEMISIA TA DE ONOARE daca o mai ai.
    Daca nu o ai tot vei pleca prin DEMITERE.
    Intr-o democratie NU STRADA DICTEAZA .
    Nu va place sa fiti sanatosi.
    Cit despre ccr nu constat decit un sigur lucru. cind era cu noi era de bine acum cind nu mai este cu noi este cu legea este naspa
    lasati-o dracului ati uitat asa repede treaba cu IN ZORI CA HOTII cu erata.
    Atunci era bine acum pute
    singura voastra unitate de masura este ce-i cu noi este bun ce nu-i cu noi este cu fascistii, hiteleristii comunistii cu putin si cumparati de voiculescu.
    Atita va duce capul atita faceti.
    Acum nu mai tine cu demonstratii si proteste ca este atentat la institutiile statului de drept.Adica declansati anarhia si asta nu va fi permis.
    • +7 (9 voturi)    
      te cautam, te gasim (Marţi, 28 februarie 2017, 15:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      spune Ultima Dorinta !
    • -7 (11 voturi)    
      Nu o sa demisioneze,nici dupa ce vestitta (Marţi, 28 februarie 2017, 15:46)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      comisie de plagiat a scis negru pe alb ca a plagiat 4%,un membru al comisiei i-a desfiintat doctoratul ca fiind foarte slab,Luluta a tacut o saptamana,s-a ascuns de presa si apoi a iesit imaculata,asa o sa faca si acum!
      • +6 (8 voturi)    
        mircica, breh, Santaju RCS si Varanu (Marţi, 28 februarie 2017, 15:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        are noutati ? ce spune bursa pariurilor ? Varanul ramane pe viata la Brutarie ?
    • +1 (3 voturi)    
      intr-o democratie ... (Marţi, 28 februarie 2017, 16:55)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      .... HOTII STAU LA PUSCARIE.
  • -4 (10 voturi)    
    Fanii noii Securitati (Marţi, 28 februarie 2017, 15:57)

    Gigi Kent [utilizator]

    Vad ca fanii noii Securitati au iesit la infierarea dusmanului poporului, "coruptul" Tariceanu si la proslavirea doamnei Laura Kovesi zisa si "noua Ana Pauker". Se chinuie noua Securitate sa castige alegerile, ba un PNL, ba un USR, ba un PMP, ba face dosare pe banda rulanta celor din PSD si ALDE dar tot degeaba.

    Pai ba baieti, cu procurori precum Papici, Eva sau Negulescu dar si cu judecatori precum Camelia Bogdan, recrutati de SRI pentru a juca in "campul tactic" care intocmesc dosare politice cum este cel al lui Tariceanu vreti voi sa convingeti ca e bine cu lupta anticoruptie in felul cum arata ea la ora actuala?

    Klemm a vorbit ieri pentru prima oara despre "drepturi si libertati cetatenesti" ceea ce inseamna ca schimbarea de peste Ocean ajunge incetul cu incetul si la noi. Si Helvig de la SRI pare a isi dori o schimbare (ca altfel nu aflam despre echipele mixte si protocoalele secrete si nici nu erau ejectati securisti precum e Camelia Bogdan din sistem).

    Ma intreb cand va ajunge schimbarea si la latraii de pe Forum?
    • +4 (8 voturi)    
      gospodin Jiji a lu kent (Marţi, 28 februarie 2017, 16:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Convingerea Mea - iti spun ce cred eu,( restul comentatorilor..POATE te blagoslovesc in felul lor) P$D si ALDE vor fi ajutate de Strada sa se Radieze din Registrul Partidelor Politice; nesimtirea Icoanei tale Motocicleanu + nesimtirea Icoanei tale Draqnea...cat pot sa mai faca Rau Romaniei ?, incearca sa te gandesti si la asta !
      • -1 (3 voturi)    
        Delir... (Marţi, 28 februarie 2017, 19:32)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Cand doua partide castiga alegerile iar cineva vede "radieri", "disparitii" sau "scoateri in afara legii" nu se poate denumi decat delir.

        Tu incurci Romania cu interesele tale personale si ai impresia ca daca au castigat cei care nu iti plac / convin tie se face rau Romaniei. Un fel de dai in mine, dai in tine, dai in fabrici si uzine sau "Romania c'est moi". Incearca sa te gandesti si la asta!

        Dragnea e un tantalau santajabil care are impresia ca se pune bine cu sistemul si scapa de a doua condamnare. Tocmai a zis ca el nu poate cere demisia lui Kovesi. Dragnea a blocat orice contramanifestatie a PSD in saptamanile trecute. Dragnea nu vrea suspendarea lui Iohannis, el nu vrea nimic. Gandeste-te la Dragnea ca la un ultra-moderat in raport de cea ce as face eu cu toti securistii astia scarbosi in frunte cu Iohannis.

        Mai putin moderat e Tariceanu. A mai cerut o demisie pe ici pe colo (Livia Stanciu cand cu Rarinca, acum Kovesi) dar in principiu si el vorbeste mult (si foarte bine ca vorbeste) dar cand e de fapte concrete face repede pe el (de exemplu a fost ok cu retragerea OUG 13/2017). Uneori mai are momente de claritate (nevotarea guvernului Ciolanis).

        Asa ca nu imi cere mie sa gandesc ca tine cand eu, daca as fi in locul lui Tariceanu si al lui Dragnea as face mai multe din ceea ce tu consideri ca nu trebuie facut. Astept un Trump de Romania.

        Un ilustru fost ministru (nu spui care) voia sa ma scoata la protest in 2012 ca cica suspendarea lui Basescu este de fapt "incalcarea statului de drept, lovitura de stat bla bla". I-am zis ... "pustiu, eu am fost la vot la suspendarea lui Basescu in 2007 si am votat pentru demitere, cred ca nu stii cu cine vorbesti. Vrajelile astea ieftine sa le vinzi celor care citesc doar titlurile stirilor si atat".
        • 0 (2 voturi)    
          Te-ai obosit degeaba, jiji (Marţi, 28 februarie 2017, 20:56)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Nici nu ti-am citit polologhia. Minus direct.
        • 0 (2 voturi)    
          eu tot nu inteleg (Marţi, 28 februarie 2017, 22:55)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          "Dragnea a blocat orice contramanifestatie a PSD in saptamanile trecute" le-a furat protezele sau cum a facut?

          "pustiu", eu am fost la proteste indiferent ce zicea Dragnea, Iohannis sau Trump. E o chestie abstracta pentru tine - se numeste constiinta - care ne indeamna sa facem sau NU anumite chestii.
          Impotriva constiintei de a face ceva exista 2 inamici
          1. confortul - care a tinut 60% din populatia cu drept de vot acasa si astfel au aruncat tara asta in kkt! ar fi
          2. manipularea (adica de ex: TU). cand cineva sau ceva iti spune direct sau iti induce ce ar trebui sa faci cu un scop precis care nu tine cond de vointa ta proprie.

          Eu zic sa te rezumi la site-uri in care se afirma ca Romania este leaganul civilizatiei terestre iar Burebista a fost un mare roman. Astfel, acea constiinta a matale (asimptotica la zero, dar totusi existenta) sa fie hranita cu ceva, orice. Iar vrajelile tale ieftine sa le vinzi in autocare de Valcea si Teleroman.
  • +2 (8 voturi)    
    Gura pacatosului Tariceanu adevar graieste. (Marţi, 28 februarie 2017, 16:58)

    24alex24 [utilizator]

    Tariceanu care se a spus ceea ce il caracterizeaza cel mai bine: puterea absoluta corupe absolut. Deci ar trebui sa inceapa cu el insusi si sa-si dea demisia inainte sa comenteze de altii.
  • -1 (3 voturi)    
    a desfiintat-o pe Ana Pauker (Marţi, 28 februarie 2017, 18:02)

    demaGOCU [utilizator]

    Noroc cu acesti patrioti care lupta pentru un popor de idioti, vorba lui P. Tutea.
  • +2 (2 voturi)    
    Tariceanu e nebun ? (Miercuri, 1 martie 2017, 9:29)

    adrian88000 [utilizator]

    Pe Kovesi a sustine U.E. , o sustine U.S. , o sustine poporul si el se pune impotriva tuturor si ii cere demisia . E nebun ?
    Un control la cap se impune ! Alzheimerul loveste fara menajamente , nu te ocolest pe motiv ca esti demnitar.
    • +2 (2 voturi)    
      ii da la temelia si Ioana Valmar (Miercuri, 1 martie 2017, 10:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Motocicleanu va fi Doctor in reparat motorete la brutarie, va scrie o carte in acest sens : cum se repara motoreta din claxon fara cutia de scule alaturi !