Tariceanu, dupa decizia CCR despre ancheta privind OUG 13: Ce a facut DNA poate fi vazut ca abuz de putere, care este coruptie

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 27 februarie 2017, 19:53 Actualitate | Politic

Calin Popescu-Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, a declarat, ca ancheta DNA privind modul de adoptare a OUG 13/2017 poate fi calificata drept abuz de putere care, la randul sau, este o forma de coruptie, iar Curtea Constitutionala a constatat incalcarea grava a separatiei puterilor in stat in aceasta chestiune.

"Ceea ce a facut DNA poate fi calificat ca un abuz de putere si vreau sa spun fara niciun fel de echivoc ca abuzul de putere inseamna coruptie - coruptia puterii. Institutia chemata sa combata coruptia este ea insasi o institutie ce sufera de coruptia puterii (...) DNA incearca sa se impuna ca o supraputere in stat, ceea ce este foarte grav", a declarat Calin Popescu-Tariceanu, comentand decizia prin care Curtea Constitutionala a constatat ca exista un conflict juridic de natura constitutionala intre DNA si Guvern in legatura cu ancheta pe marginea OUG 13, relateaza News.ro.

Presedintele Senatului a salutat decizia CCR despre care a spus ca readuce lucrurile in normalitate si ca ii confirma luarile de pozitie anterioare legate de imixtiunea unor institutii din sistemul judiciar in zone care le depasesc competentele. "Ma bucur ca interventiile mele care vizeaza raporturile intre puterile statului, interventii facute repetat, se dovedesc a fi corecte (...) Referirile facute la adresa mea ca nu doresc ca justitia sa functioneze, ca doresc slabirea justitiei se dovedesc cu totul false", a spus Tariceanu.

El a spus ca transferul dosarului OUG 13 de la DNA la Parchetul General este un semn ca procurorii anticoruptie au intuit ca vor avea un verdict nefavorabil lor din partea CCR. "Este o miscare tactica menita, probabil, sa inlature rusinea care putea sa planeze asupra DNA ca urmare a deciziei Curtii", a mai spus copresedintele ALDE.

Curtea Constitutionala a admis, luni, ca exista un conflict juridic de natura constitutionala intre Ministerul Public si Guvern pe tema anchetei privind OUG 13. Sesizarea in acest sens a fost facuta de catre presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu.

"Exista conflict juridic intre autoritati cand o putere isi aroga competente, puteri care revin altei puteri", a declarat Valer Dorneanu.

Presedintele CCR considera ca, in cazul dezbatut de Curte, este vorba de un asemenea conflict juridic. Daca Parchetul (DNA - n.r.) s-ar fi limitat in actiunea sa sa verifice daca in mod concret s-a savarsit vreo infractiune in legatura cu acele fapte, lucrurile s-ar fi derulat in mod firesc, fara aparitia unui conflict. DNA a inceput o actiune care s-a marcat prin descinderi la MJ, audieri de la cel mai mic la cel mai mare in legatura cu felul in care s-a adoptat un act normativ. El se aproba in anumite conditii si este o putere delegata din partea autoritatii legislative (...) DNA s-a apucat sa vada in ce masura s-au indeplinit conditiile unei OUG, daca s-au primit toate avizele, lucruri care exced competentelor DNA", a spus Dorneanu.

El a precizat ca verificarea respectarii conditiilor de adoptare a unei ordonante de urgenta revine Curtii Constitutionale, nu DNA si ca a fost incalcat dreptul Guvernului de a decide oportunitatea legiferarii. Dorneanu a invocat si un document al Comisiei de la Venetia care aminteste ca "procedurile penale nu ar trebui folosite pentru a sanctiona neintelegeri politice".

"Consideram ca s-a perturbat buna activitate a Guvernului si s-au deteriorat relatiile care trebuie sa existe intre autoritatile legislativa, executiva si judecatoreasca", a mai spus Dorneanu.

El a precizat ca actiunea DNA nu doar ca s-a subrogat Curtii Constitutionale in verificarile facute, dar a si "perturbat" activitatea Guvernului.

"S-a incalcat dreptul Guvernului de a aprecia oportunitatea legiferarii. Si in ordonanta de incepere a urmarii penale si in alte declaratii Parchetul (DNA - n.r.) spune ca nu era necesara adoptarea, nu era necesar sa se adecveze continutul unor texte din Codurile penale care au fost declarate neconstitutionale. (...) Acest lucru tine de atributul Guvernului", a afirmat presedintele CCR.


Citeste mai multe despre   






















2540 vizualizari

  • +28 (34 voturi)    
    Nu il mai pot citi (Luni, 27 februarie 2017, 20:00)

    nano2k [utilizator]

    Nu imi sta in fire, dar am in minte doar 2 cuvinte:
    Tuie Mariceanu!
    • +11 (13 voturi)    
      Cand are urmatorul proces (Luni, 27 februarie 2017, 22:03)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Pentru marturie mincinoasa?
      Acum ca nu se mai bate pe burta cu Truica si juma' de Mossad la terasa in Monte Carlo, ii e rau si latra.
    • +14 (16 voturi)    
      Absurdistan via moliceanu (Luni, 27 februarie 2017, 22:04)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Aceasta caiafa cu 6%, acest imbecil toxic al momentului, acest ipochimen aflat intr-o mare functie a Statului Roman, dupa teleormanistan.


      Vai de noi.
    • +12 (14 voturi)    
      Conflict juridic ...?! (Luni, 27 februarie 2017, 22:17)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Nu e niciun conflict juridic, protestatarii din Piata Victoriei au transat demult problema: "DNA sa vina sa va ia !"

      Abuz de putere a facut Guvernul cand a dat ce ordonanta a vrut muschiu' lu' Dragnea...
  • +29 (33 voturi)    
    Pai ma nene (Luni, 27 februarie 2017, 20:07)

    moka [utilizator]

    Si atunci voi la cate legi atinavut intoarse de ccr cum se mai cheama si ce trebuie sa patiti?
  • +21 (25 voturi)    
    Tariceanu, dupa decizia CCR : (Luni, 27 februarie 2017, 20:10)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Tariceanu, dupa decizia CCR despre ancheta privind OUG 13: Ce a facut DNA poate fi vazut ca abuz de putere a DEMOS (POPOR) + KRATOS (PUTERE ) .

    Corupta poate fi mamica unor elino-filini care nu isi mai recunosc originile si spun ca ei intotdeauna au scris in rusa , nu in greaca cand erau mititei.

    Vezi ce inseamna sa iubesti prea mult?... Iubaretzule ...

    5 femei ... un singur copil cu pasiuni comune, cartingul si viteza, goana dupa " putere" ... Puternic esti cand iubesti o singura femeie si ii faci minim 5 copii, molicene, si esti la masa cu minim 25 de nepoti, si ii inveti pe toti sa NU FIE HOTI !!!
    • -12 (14 voturi)    
      laos nu demos (Luni, 27 februarie 2017, 20:56)

      sirgeko [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      vezi ca demos inseamna reprezentntii poporului ; LAOS , este cuvantul pentru popor ... ceea ce este o diferenta . Nu fiecare persoana are puterea de a decide ci doar poporul in totalitatea lui (care include si pe cei ce gandesc altfel decat dv.) reprezentat prin alesi ..., asta este democratia !
      • +6 (8 voturi)    
        bine, maahh... (Luni, 27 februarie 2017, 22:46)

        si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui sirgeko

        LAIOSH?
  • +22 (26 voturi)    
    Noroc (Luni, 27 februarie 2017, 20:10)

    mitg [utilizator]

    Ca ati redat declaratia WC-ului. N-am fi avut o seara completa fara ea.
  • +17 (21 voturi)    
    ... (Luni, 27 februarie 2017, 20:13)

    CosminMaricari [utilizator]

    Mizerabilii se felicită după ce se bat reciproc cu palma pe umăr. A se scuti.
  • +21 (25 voturi)    
    Discursul Urmaritului Nariskin ce o fi ? (Luni, 27 februarie 2017, 20:15)

    un domn [utilizator]

    Abuz de putere al motocicleanului, oare ?
  • +25 (29 voturi)    
    Bolovanul asta (Luni, 27 februarie 2017, 20:19)

    R.Stoian [utilizator]

    Nu a inteles ce a cercetat DNA. Molicene, cum comentezi acuzatiile aduse de DNA privind modul in care a fost aprobata OUG 13? DNA nu a anchetat continutul ordonantei, ci modul in care a fost adoptata. Tariceanu, un analfabet functional.
  • +16 (20 voturi)    
    From the horse's mouth (Luni, 27 februarie 2017, 20:20)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Asa se zice in engleza. Tu stii mai bine. Oamen buni: Bine ati venit in Romania. Locul unde penalii tin morala despre coruptie.

    Eu nu prea inteleg ce vrea sa zica el.
    "... abuzul de putere inseamna coruptie". Pai scuze, dar nu e acelasi lucru sau, macar irudit, cu abuzul de servicviu? Si nu ati zis voi ca se face prea mare tam-tam pe aceasta tema? Si nu ati spus tot voi ca trebuie sa clarificam clar ce inseamna abuz de serviciu si ca nu toate sunt grave si ca stabilim un plafon? Si nu ati zis 200.000? Logica mea zice ca DNA nu a depasit acest plafon.

    Continuand. Abuzul de putere nu este si cand se porifta de pozitia avuta pentru a dobandi anumite avantaje? De exemplu sa dai acte nromative, legi, OUG etc. dar sa nu te incrimineze? Daca voi sustineati ca este OK si perfect legal sa faci asta, de ce daca DNA face asa zisul abuz de putere este o problema?

    In plus:
    "DNA a inceput o actiune care s-a marcat prin descinderi la MJ, audieri de la cel mai mic la cel mai mare in legatura cu felul in care s-a adoptat un act normativ." - da cu distrugere de documente si manipulare (ca sa nu zic trafic de influenta).

    "Este o miscare tactica menita, probabil, sa inlature rusinea care putea sa planeze asupra DNA ca urmare a deciziei Curtii"
    Pai si daca e o miscare tactica si vor sa-si spele rusinea, de ce au gasit nereguli? Ei au renuntat TOCMA FIX la ce nu intra in atributiile lor. Si au si zis asta in comunicat. Au zis ca vor continua cu restul si ca au dovezi.

    Iar incepi cu dezinformarea? Ce s-a intamplat? Tremuri in chiloti? Vad ca v-ati dus si tu si Dracnea la CCR "Mami, mami, tanti aia de la DNA se ia de noi, explica-i ca nu e frumos".

    Poate se desteapta si noul MJ si se distanteaza de voi. Chirica a facut-o deja. Grindeanu si Ponta il ajung din urma. Ciordache s-a dat lovit... Oare cine va mai injunghie pe la spate curand? Abia astept sa vad!
  • +16 (20 voturi)    
    Hotii striga hotii (Luni, 27 februarie 2017, 20:22)

    G.Oana [utilizator]

    Si coruptii striga "Coruptii"!!! Esti penibil, bre Molicene!
    • +6 (8 voturi)    
      Stupidul zilei. (Luni, 27 februarie 2017, 22:05)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui G.Oana

      E ordinar. Fara staif.
  • +10 (14 voturi)    
    teroristilor (Luni, 27 februarie 2017, 20:23)

    mavis [anonim]

    va arde sa ne omorati. Iesim in strada si va desfiintam PSD ALDE PNL desfiintati !
  • +18 (20 voturi)    
    haha (Luni, 27 februarie 2017, 20:29)

    Mos Andrei [utilizator]

    "s-a perturbat buna activitate a Guvernului"
    Fara suparare, dar se vede de la o posta ca nu e prea buna activitatea aia.
  • +14 (18 voturi)    
    declaratii ce nu au nicio treaba cu democratia (Luni, 27 februarie 2017, 20:31)

    g01an [utilizator]

    intr-o tara normala, intr-o democratie functionala, puterea judecatoareasca este a treia putere in stat.

    arbitrarea modului de exercitare al puterii de catre guvernanti si tragerea la raspundere a parlamentarilor nu tine de abuz ci de aplicarea legii pentru TOTI cetatenii sai. daca puterea judecatoreasca nu poate face aceste lucruri, este irelevanta, iar cand le face nu inseamna decat ca isi exercita atributiunile.

    abuz de putere este atunci cand parlamentari pot fi guvernanti intr-o tara in care separarea puterilor in stat este explicita. abuz de putere este atunci cand parlamentul poate sa-i spuna puterii executive ce sa faca in loc sa se concentreze pe crearea unui cadru legislativ coerent si usor de aplicat. abuz de putere este atunci cand politicieni de cariera isi baga nasul in treburi juridice.
  • +22 (26 voturi)    
    Tariceanu, arogantule, va veni ziua (Luni, 27 februarie 2017, 20:33)

    Maniu [utilizator]

    cu nota de plata pentru tot abuzul pe care l-ai facut tu asupra Romaniei.
  • +11 (13 voturi)    
    Martorul mincinos Sterling T.vorbeste de coruptie? (Luni, 27 februarie 2017, 20:59)

    Plagarus [utilizator]

    Caraghios si penibil mosul "hobanat " cu afacerea platformei continentale a Marii Negre.
  • +8 (10 voturi)    
    sa morit tu?! (Luni, 27 februarie 2017, 21:04)

    liviu_ [utilizator]

    abuzu de putere e coruptie?!
    hotu naibi...
    v-ati pus lacheii la ccr si acum acuzati pe toata lumea!

    ba scarab notorie! ai mare grija ca daca ne suparam odata pe bune... o sa-ti diresti sa ai soarta lui Ceausescu!
  • +6 (8 voturi)    
    Culmea imposturii!... (Luni, 27 februarie 2017, 21:10)

    ArgusRO [anonim]

    Cat de jos mai aveti de gand sa ajungeti?
    RUSINE, Calin Popescu-Tariceanu!...
    Nici, macar, demisia nu va mai acopera rusinea de a fi contemporanul nostru.....
  • +8 (10 voturi)    
    Tradiceanu (Luni, 27 februarie 2017, 21:11)

    tybvaly [utilizator]

    ...Rahova te asteapta...
  • +6 (8 voturi)    
    te rugam frumos ! (Luni, 27 februarie 2017, 21:17)

    FG [utilizator]

    Ai si tu o constiinta ? ... Macar acolo cat de mica ?! Poate daca te gandesti la parintii tai iti vine ceva ... hmm ?!!
  • +9 (11 voturi)    
    Numarul doi (Luni, 27 februarie 2017, 21:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In aceasta creatura s-au adunat nesimtirea, infatuarea, coruptia, arivismul, traseismul si multiplele acuzatii de coruptie, trafic de influenta, favorizarea infractorului etc. ESTE UNUL DIN CEI MAI ODIOSI POLITICIENI de dupa 89, cu misiunea de a strivi opozitia si a scoate România din UE.
  • +6 (8 voturi)    
    te bagi (Luni, 27 februarie 2017, 21:21)

    nicknolteanu [utilizator]

    ca chilotii in cur , daca pesedeul are procente , tu , ce procent ai , daca ai luat 6,5 la suta iti permiti sa comentezi ca unul care are 90 la suta , te provoc la un test , se numeste sunetul secret , cind urcam scarile de la bloc , cind eram mic , trageam cu un lemn pe grilajul de la balustrada , ce sunet scoate grilajul,,,,,,
    premiul este o bicicleta ukraina!
  • +7 (9 voturi)    
    Ar fi frumos sa fie un joc de imagine ... (Luni, 27 februarie 2017, 21:21)

    za-k [utilizator]

    DNA i-a lasat sa sa se dea in stamba si CCR si Tariceanu si miine ii infasca cu probe clare :)
  • +9 (11 voturi)    
    Repetentul face pe priceputul (Luni, 27 februarie 2017, 21:52)

    neagoe [utilizator]

    Crema cremelor in Parlament.

    Iata "logica" acestui exemplar:

    http://www.comisarul.ro/articol/dna-lamureste-de-ce-un-imbecil-ca-tariceanu-corige_741538.html
  • +11 (13 voturi)    
    Senileanu face jocul moscovei, ca de obicei... (Luni, 27 februarie 2017, 22:21)

    cartofil [utilizator]

    Aceasta odrasla a turnatorului Amadeo Lazarescu, repetent in timpul facultatii, care nu se pricepe la nimic, marea lui realizare fiind prezentarea de ciorapi si chiloti pe timpul impuscatului, este in stare sa faca orice ticalosie ca sa-si conserve viata usoara si lipsita de griji, alaturi de cele 5 neveste. Dar cand nenorocirile pe care le face afecteaza statul roman, statul ar trebui sa riposteze si sa-l elimine ca pe o masea stricata pe acest foarte probabil agent kgb.
  • 0 (0 voturi)    
    Mare smecher . . . (Marţi, 28 februarie 2017, 11:34)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .se crede acest Tariceanu? El are in spate un proces penal care poate sa ii aduca pana la 5 ani de inchisoare pentru favorizarea infractorului si pentru ca sa scape, el incearca sa puna presiune, de la inaltimea functiei pe care o detine, prin declaratii belicoase la adresa justitiei, pe judecatori. Tremura izmenele pe el de frica si asemeni unui lup incoltit ataca orbeste doar doar o scapa din incercuire. Eu nu cred, ca prea sunt la vedere faptele comise!