Tariceanu il critica pe ministrul finlandez de Externe, dupa ce a vorbit despre OUG 13: A cazut in capcana dezinformarilor

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 19 februarie 2017, 18:31 Actualitate | Politic

Calin Popescu-Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, spune ca ministrul finlandez de Externe, Timo Soini, "a cazut in capcana dezinformarilor" pe tema OUG 13 si isi exprima speranta ca afirmatiile lui nu au conotatii politice, "stiut fiind faptul ca este liderul unui partid cu valente nationaliste si populiste", dupa ce oficialul a criticat demersurile recente ale Guvernului de la Bucuresti, relateaza News.ro.

Intr-o scrisoare adresata unui roman din Finlanda, ministrul a apreciat ca recentele actiuni ale Guvernului din Romania provoaca ingrijorari, pentru ca se fac pasi inapoi in privinta luptei anticoruptie. Scrisoarea a fost facuta publica pe Facebook de catre fostul ambasador in Finlanda, Catalin Avramescu, care si-a sters intre timp postarea, asa cum face cu toate postarile politice.

Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, comenteaza insa continutul documentului, fiind critic la adresa oficialului finlandez.

"Ministrul de Externe al Finlandei Timo Soini a cazut in capcana dezinformarilor care au fost raspandite in spatiul european cu privire la deciziile Guvernului Romaniei. De la inaltimea functiei pe care o ocupa si avand in vedere ca reprezinta statul finlandez, unul in care respectarea drepturilor cetatenilor, precum si o legislatie corecta, reprezinta principii fundamentale, ma asteptam la o reactie mult mai ponderata bazata pe adevaruri si nu pe minciuni", spune Tariceanu pe Facebook.

Liderul ALDE mai spune ca afirmatiile ministrului finlandez "nu au nicio legatura cu ceea ce se intampla in Romania", avand in vedere ca pentru actuala coalitie "lupta impotriva coruptiei este un lucru absolut necesar".

"Sunt surprins ca un reprezentant al Finlandei, un stat model pentru modul de functionare al justitiei, vine sa conteste tocmai dorinta unui Guvern de a aplica decizii ale Curtii Constitutionale. (...) Am speranta ca, in calitatea sa de demnitar al statului finlandez, dl. Soini nu a facut aceste declaratii in scop politic, stiut fiind faptul ca este liderul unui partid cu valente nationaliste si populiste", a mai scris Tariceanu.


Citeste mai multe despre   























[P] Tu cum iti protejezi casa in cazul unui INCENDIU?

Riscurile majore precum INCENDIILE, EXPLOZIILE sau FURTUL, ori fenomenele naturale distructive precum CUTREMURELE, INUNDATIILE, ALUNECARILE sau PRABUSIRILE DE TEREN, FURTUNILE sau GRINDINA, pot afecta oricand, din pacate, siguranta casei fiecaruia dintre noi.

6345 vizualizari

  • +55 (57 voturi)    
    Are dreptate (Duminică, 19 februarie 2017, 18:34)

    mitg [utilizator]

    Cine este Finlanda sa critice scarboseniile comise de Iubitul Guvern Grindeanu?

    Preamaritul Tariceanu stie el cel mai bine.

    Serios acum, nu poate Calin sa crape odata?
    • +26 (26 voturi)    
      profita gunoaiele (Duminică, 19 februarie 2017, 19:56)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui mitg

      ca e frig afara. ii dam jos pe teroristi
    • +29 (29 voturi)    
      Senileanu asta a devenit deja odios.... (Duminică, 19 februarie 2017, 20:09)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Apropiere fata de rusi, lupta anti-justitie, lupta anti-UE, el a vrut sa retraga trupele romanesti angajate in Afganistan si critica intruna NATO, America, tarile civilizate ca cica sufla in cioba lui. Nu mai vorbim de furaciunile curente, banii obtinuti din BCR au disparut in neant, in 2008, cand am avut crestere economica de 8% Romania a avut un deficit de 5%, a intrat PM in 2004 cu 400.000 E (si aia obtinuti din informatii clasificate de la Patriciu cu manevrarea bursei) si a iesit, dupa patru ani, fara sa faca nimic, cu 40 de milioane de E (firmele lui au inceput sa duduie dupa ce a ajuns PM). Cat crede nenorocitul asta ca o sa-l mai suportam ????
    • -10 (14 voturi)    
      sper sa nu se mai modifice "abuzul in serviciu" (Duminică, 19 februarie 2017, 20:12)

      base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ca asa cum spunea doamna Pruna nu e necesar sa se puna in acord cu decizia CCR.
      Ca asa cum spunea doamna Kovesi nu e dezincrimitat abuzul in serviciu
    • +23 (23 voturi)    
      Eu nu pot intelege cum poate minti in asa hal... (Duminică, 19 februarie 2017, 20:13)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ...acest tradiceanu.
      OK, esti penal, incerci sa-ti scapi pielea...dar chiar asa sa spui cu seninatate ca negrul kkniu este alb imaculat?!
      Cand ei au vrut sa lase bugetarii sa fure 200.000 lei nepedepsiti? Plus restul de mizerii din OG13...
      • +1 (1 vot)    
        Când spunea asta: (Luni, 20 februarie 2017, 12:12)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        "stiut fiind faptul ca este liderul unui partid cu valente nationaliste si populiste - poate vorbea de Dragnea și de PSD, că descrierea li se potrivește mănușă, nu altceva....
    • +11 (11 voturi)    
      Este o proba importanta (Duminică, 19 februarie 2017, 21:49)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Aceasta declaratie a lui Tariceanu caracterizeaza stilul propagandistic pe care il foloseste gruparea PSD-ALDE.
      1.Negarea realitatii in ciuda realitatii care contrazice.
      2.Inducerea in opinia publica a ideii ca tarile occidentale au atitudini antiromanesti.
      3.Perpetuarea ideii ca Ocidentul nu intelege traducerile din romaneste care se fac de ambasade pentru informarea guvernelor.Melescanu din pozitia de ministru de Externe jigneste toate ambasadele occidentale exprimand opinia ca acestia comunica date false tarilor de origine.Desi este evidenta minciuna Melescanu si Tariceanu continua sa minta deliberat in ciuda tuturor evidentelor contrare.
      4.Pozitia PSD si ALDE exprimata de liderii Dragnea si Tariceanu si Melescanu nu este explicabila in termeni rationali.Negarea evidentei in fata evidentei este un comportament dictat de o tactica adoptata din disperare.Tariceanu si Dragnea sunt exponentii unor grupari de interese economice la bugetul de stat care sunt sub primejdia iminenta de a raspunde pentru fapte penale.Mai exista ipoteza ca Dragnea Tariceanu sa actioneze la comanda unor forte externe ostile EU si care folosesc puterea politica din Romania reprezentata de Tariceanu Dragnea pentru a ataca unitatea EU.Intalnirile lui Melescanu cu ambasadorul rus ,venite dupa critica ambasadorului rus asupra demonstratiilor par sa confirme acest scenariu.
    • -7 (7 voturi)    
      Mare noroc avem cu el! (Duminică, 19 februarie 2017, 22:29)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Pe laga faptul ca domnul Tariceanu a dat pensii si salarii marite de vreo 10 ani, ulterior am remarcat si latura demna si mandra a domniei sale!
      Unui om de aceasta talie nu poti sa ii reprosezi aiureli, iti va raspunde taios, are testosteron.
      Daca-am avea 10 oameni ca el departe ar ajunge tara!
      Oameni ca domnia sa vom invata sa-i apreciem doar dupa ce ii pierdem.
      Noroc cu celalalt stalp al tarii, domnul Dragnea, ca altfel cu golanii care nu fac liniste sa lase guvernul sa munceasca s-ar duce tara de rapa!
      • +1 (1 vot)    
        m (Luni, 20 februarie 2017, 8:27)

        gituca [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        Da, a dat pensii si salarii marite din bani lu' ma-sa!
        De abia apuc sa-l apreciez pe Tariceanu.
      • +1 (1 vot)    
        departe in siberia poate (Luni, 20 februarie 2017, 11:01)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        tie iti convine ca orice functionar public sa fure pana in 45 de mii de eur.. asta e actual peste 5 ani de salariu mediu in Romania..

        Inseamna ca nu platesti taxe in Romania sau ai salariu foarte mare, caldut si poate si vreo pensie speciala..

        Eu nu vreau asa ceva nici pentru mine si nici pentru cei doi copii ai mei!
      • +1 (1 vot)    
        Scuze, ți-am dat minus! (Luni, 20 februarie 2017, 12:14)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        Nu am sesizat ironia. De abia la ”celălalt stâlp al țării” mi-a picat fisa! Sper să îi apreciem ( a se citi pierdem datorită Beciului Domnesc) cât mai curând..
  • +38 (38 voturi)    
    singurul dezinformat e publicul spalat pe creier (Duminică, 19 februarie 2017, 18:37)

    ouyang [utilizator]

    rtv si a3. in rest toata planeta vede jocul putinist al acestor actorasi de mana a doua. daca statul nu se poate proteja cetatenii trebuie sa isi construiasca mecanisme de autoaparare. nu vom merge spre rusi oricat si-ar dori Dragnea si Tariceanu.
    • +19 (19 voturi)    
      Tariceanu vorbeste cu BBC (Duminică, 19 februarie 2017, 20:31)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui ouyang

      despre Romexit (iesirea Romaniei din UE). Pai sa iasa el, milionarul.

      ps. Melescanu e tradator.
  • +47 (51 voturi)    
    Sperjurul Moliceanu (Duminică, 19 februarie 2017, 18:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sperjur la Trebunal, minte si acum - ca asta stie. O fi iesit 500.000 oameni in strada tot dezinformați fiind? Siktir.
  • +39 (41 voturi)    
    Toti suntem dezinformati (Duminică, 19 februarie 2017, 18:39)

    catalinmz [utilizator]

    Lumea din strada, opozitia, ambasadele, analisti politici, toti suntem niste prosti. Mai putin agramatii din PSD, ALDE si propaganda a3 si rtv.
  • +32 (34 voturi)    
    Om mai toxic ca Tariceanu n-am vazut! (Duminică, 19 februarie 2017, 18:39)

    za-k [utilizator]

    Desi sint multi acu' la butoane la fel de toxici:
    - Melescanu
    - Dr.Agnea
    - Nastase (de la educatie)
    - Grindeanu, ca e sluga!
    - Se(r)vil
    etc, lista e interminabila si se termina cu Cătălin Voicu!

    Cum scapam de astia? Din pacate n-am idee.
    • +4 (6 voturi)    
      cum scapam... (Duminică, 19 februarie 2017, 22:20)

      guuuu [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      daca ieseau comozii la vot, acum ne vedeam de ale noastre, da lasa ca e mai bine sa ne vedem de ale lor si sa ne consumam timpul in proteste ca sa nu fim calariti de handicapatii enumerati mai sus..
      • +5 (7 voturi)    
        Prezența (Duminică, 19 februarie 2017, 22:48)

        Kap [utilizator] i-a raspuns lui guuuu

        Câtă dreptate ai, ăștia mă oftică cel mai mult și pe mine, putorile care nu și-au răpit 20 de minute în două duminici anul trecut, iar acum alții pierd zile întregi să mai dreagă din ce-au stricat ei!
        Cum a fost când ne-a trecut glonțul cu Tonta pe la ureche-n 2014? A vuit netul de măgăria cu votul din străinătate și doar așa s-au urnit, am crezut că s-a trezit țara. Dar speranța ne-au îngropat-u alegerile de anul trecut, când ”majoritatea” a dormit în nesimțire și ne-a potcovit cu ”alde” Fierea și alte lighioane.
  • +27 (29 voturi)    
    Clar (Duminică, 19 februarie 2017, 18:42)

    Soljenitin [utilizator]

    Cum le mai zice tariceanul, acest dinozaur comunist, si cum la mai stie el pe toate... Ca nimeni altul!

    Este clar, nici Timo Soini nu a inteles nimic din democratia damboviteana de cumetrie a tariceanului, a grindeanului si a ayatollahului de teleorman.

    /sarcasm
  • +30 (30 voturi)    
    El crede ca toti "e" prosti? (Duminică, 19 februarie 2017, 18:48)

    kokos [utilizator]

    Asta e un limbaj pt. spalatii pe creiere de la antene si ghita tv .
    • +11 (11 voturi)    
      Tariceanu: (Duminică, 19 februarie 2017, 20:39)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      "Nu răspund decât în fața Marii Adunări Naționale".
  • +23 (23 voturi)    
    oricine... (Duminică, 19 februarie 2017, 18:54)

    liviu_ [utilizator]

    critica OUG13 e dezinformat...
    sictir taricene!

    cand tu te crezi singurul senator si tot ceilalti din juru tau ii vezi ca nebuni... ar trebui sa te gandesti ca de fapt lucrurile stau exact invers!
  • +13 (13 voturi)    
    Incepe procesul! (Duminică, 19 februarie 2017, 18:55)

    anion [utilizator]

    Pana pe data de 14 martie mai sunt 10+14 zile. Pana atunci Ordonanta 14 va fi aprobata. Ordonanta 13 va fi respinsa in jurl datei de 14 martie. Ce-i mai plac cum suna la urechea de magar a lui Cariceanu cifrele 13 si 14!
  • +22 (22 voturi)    
    Senilul asta este fantastic ! (Duminică, 19 februarie 2017, 18:57)

    NicolaeA [utilizator]

    Zice: "afirmatiile ministrului finlandez nu au nicio legatura cu ceea ce se intampla in Romania, avand in vedere ca pentru actuala coalitie lupta impotriva coruptiei este un lucru absolut necesar". Este clar, la el la mansarda este incendiu ! Doar doctorii de la Balaceanca pot sa-l stinga !
  • +22 (22 voturi)    
    DAAAA (Duminică, 19 februarie 2017, 19:01)

    joly [utilizator]

    toti sunt dezinformati.
    Cum mai luptati voi impotriva coruptiei.
    Sau poate luptati impotriva luptei impotriva coruptiei.
  • +18 (18 voturi)    
    de ce esti surprins ? domnule tariceanu ! (Duminică, 19 februarie 2017, 19:08)

    nicknolteanu [utilizator]

    de adevar esti surprins ? te surprinde adevarul !? , normal , daca nu cunosti notiunea de adevar, pt dumneata si propria-ti viata este o minciuna !
  • +19 (19 voturi)    
    Ce ne facem cu Târtițeanu acesta? (Duminică, 19 februarie 2017, 19:15)

    stirilibere [utilizator]

    Sunt stupefiat!!! Acest personaj ne insulta inteligenta sistematic, atat noua romanilor cat si in zona diplomatiei externe. Bai, esti .....?
  • +18 (18 voturi)    
    Noaptea ca hotii (Duminică, 19 februarie 2017, 19:18)

    BanateanulVesel [anonim]

    a devenit un campionat intre Tariceanu si Dragnea, cu subiectul care "minte si dezinformeaza" mai bine? Oricum amandoi conduc detasat in domeniu. Daca Tariceanu are impresia ca ministri de externe a tarilor UE pot fi usor dezinformati, greseste. Dupa aceasta declaratie Timo Soini stie cu cine are de a face.
  • +17 (17 voturi)    
    Din puntul de vedere al tov Moli/Razgan (Duminică, 19 februarie 2017, 19:23)

    MoemBius [utilizator]

    Deanu si 500.000 tot la dezinformare
    De rahat
    baiatu nu mai are minte absolut deloc
    Sint curios cam de cat ar fi nevoie ca sa priceapa si el

    Adevarat ai grait adineauri
    Curat SIKTIR ...dam la tine Molicene
  • +16 (16 voturi)    
    Paritate inegala (Duminică, 19 februarie 2017, 19:23)

    ipolitic [utilizator]

    Liderul unui partid cu valente nationaliste si populiste cu dosar penal critica liderul altui partid cu valente nationaliste si populiste fara dosar penal. Tariceanu e mai tare, nu-i asa?
  • +18 (18 voturi)    
    TRADATOR (Duminică, 19 februarie 2017, 19:24)

    Sani [utilizator]

    Te lauda rusii si tu critici Occidentul!

    Bre votaci PSD, sunteti in stare sa trageti ceva concluzii?
    Sau v-a luat PSD-ul toti neuronii?
  • +18 (18 voturi)    
    nerusinare (Duminică, 19 februarie 2017, 19:26)

    nedumeritul [utilizator]

    Nerusinare !!! Au cazut asa multi in dezinformare ??
    A interzis cineva guvernului sa explice clar pe intelesul tutror ce inseamna OUG 13 ?? Intocmesc pe ascuns actele ca guzganii si ne spun noua ca nu le-am inteles ?
  • +17 (17 voturi)    
    mbah (Duminică, 19 februarie 2017, 19:37)

    404.8 [utilizator]

    inima zburdalnica, te-ai cocotat in trena psd-ului cu aproximativ 5% si ai pareri?
    n-ai legitimitate, ai alte treburi cu prinsu paul &co.

    antreneaza-te pentru rahova, sa nu pierzi startul.
  • +11 (11 voturi)    
    scursura penibila (Duminică, 19 februarie 2017, 19:41)

    DiDiRo [utilizator]

    a politicii romanesti o rusine Cum e posibil ca in asemenea specimen infractor sa stea in fruntea Senatului Romaniei? Inspaimantator pentru viitorul acestei tari.
  • +11 (11 voturi)    
    PSD - acasa mari baroni, (Duminică, 19 februarie 2017, 19:48)

    parol_monsher [utilizator]

    peste hotare neica nimeni.
  • +12 (12 voturi)    
    Asa deci... (Duminică, 19 februarie 2017, 20:13)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Nepotul (Sorin ) :Bunicule, basinile au grreutate?
    Unchesul (Calin file din poveste : Nu nepoate.
    Nepotul : Atunci inseamna ca iar te-ai facut pe tine!
  • +10 (10 voturi)    
    Nu mai dati stiri cu tradatorul asta de tara (Duminică, 19 februarie 2017, 20:50)

    remus2009abc [utilizator]

    Tot la Jilava ajungi, Tariceanu, ca la cate blesteme ti-ai luat de la romani,,,
  • +10 (10 voturi)    
    ''unde calca balta seaca '', (Duminică, 19 februarie 2017, 20:57)

    astronaut [utilizator]

    ghici cene-i ? tradiceanu , bai , cum nu-i crapa ''cizmele'', o lume intreaga intelegea numai el nu 'ntelege ca ''minciuna are picioare scurte !! ministrul finlandez a inteles ca-i bai cu OUG13 , o lume intreaga s-a horipilat si nu stie cum este posibil ca asemenea specimene CARPATO-DUNARENE , au ajuns sa fie alese sa conduca statul ! ASTA-I PROBLEMA si mai e una cum dreaku scapam de ei !
  • +8 (8 voturi)    
    Toate ca toate ...... (Duminică, 19 februarie 2017, 21:40)

    KTerinca [utilizator]

    ....da' de Tariceanu asta mi-e cel mai scarba.
    Pentru mine e un fel de Vomiteanu.
    Abia, abia, ma abtin.
  • +1 (1 vot)    
    Fanariotul (Luni, 20 februarie 2017, 9:33)

    JustinCase [utilizator]

    Calin POULOS Tariceanu, cel mai mare roman!

    Călin Popescu-Tăriceanu s-a născut la data de 14 ianuarie 1952, în municipiul București. Mama sa, Alexandrina Louise Lăzărescu, este de origine greacă, mama ei fiind grecoaică, iar tatăl ei pe jumătate român și pe jumătate grec.

    Pesedei, two can play this game...
  • 0 (2 voturi)    
    Demers incomplet ! (Luni, 20 februarie 2017, 12:41)

    Cremenarul [utilizator]

    Dl Tăriceanu a transmis un mesaj incomplet, respectiv nu a reamintit ministrului de externe finlandez ca și tara sa, prin ministrul sau de externe, trebuie sa respecte art. 41 din Conventia de la Viena privind relatiile dintre state, articol care nu permite statelor membre sa se amestece in treburile interne ale altor state membre, in cazul nostru Finlandei ii este interzis sa se amestece in treburile interne ale Romaniei.

    Legalitatea internationala este batjocorita tocmai de cei care urla pe toate canalele ca sunt adepti ai statului de drept.

    Nu poate fi vorba de STAT DE DREPT daca nu se respecta legalitatea, inclusiv legalitatea internationala !