Asociatiile de revolutionari din L.O.R.D.'89 cer suspendarea presedintelui Iohannis

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 23 ianuarie 2017, 17:47 Actualitate | Politic


Dupa ce europarlamentarul PSD Victor Bostinaru a vorbit duminica seara, la Antena 3, despre suspendarea presedintelui Klaus Iohannis ca urmare a faptului ca mers in randul protestatarilor, Loja de Onoare a Revolutionarilor din ecembrie 1989 a trimis o scrisoare deschisa catre Liviu Dragnea si Calin Popescu-Tariceanu in care cer declansarea procedurii de suspendare.

Redam mai jos scrisoarea semnata de Irinel Struta, publicata de Agerpres:

"Fata de situatia grava creata prin scoaterea in strada a unor participanti la un protest  neautorizat din seara zilei de 22 ianuarie a.c., noi, asociatiile de revolutionari membre  L.O.R.D¬89,  ce avem drept scop atat respectarea, promovarea idealurilor pentru care am luptat in acel Decembrie ¬89, cat si apararea libertatii si consolidarea democratiei in Romania, ne declaram solidari cu Guvernul Romaniei legal constituit  in urma alegerilor democratice din 11 decembrie 2016, institutie ce reprezinta ordinea de drept a statului. Va solicitam Dvs., in calitate de reprezentanti ai Parlamentului Romaniei, institutia suprema a puterii de stat si garantul democratiei, declansarea de urgenta a procedurii de suspendare a Presedintelui Klaus Werner Iohannis, intrucat nesocoteste prevederile constitutionale, amenintand  insasi siguranta statului prin instigarea directa  la dezordine a multimilor aflate intr-un protest neautorizat.

Gestul iresponsabil al Presedintelui  de a veni in mijlocul gloatei, cautionand un protest neautorizat, nu reprezinta numai un pericol la adresa ordinei publice, ci reprezinta o amenintare la cuceririle Revolutiei din Decembrie 1989, ceea ce nu putem tolera".

Ce spunea Victor Bostinaru la Antena 3:

"Este fara precedent la scara UE, nu exista un singur episod in care un presedinte sa conduca o actiune de protest impotriva guvernului tarii pe care el, prin Constitutie, o conduce, dand mai degraba imaginea unei republici bananiere in preajma unei lovituri oganizate de o junta, fie ea militara fie paramilitara. Presedintele a incalcat articole din Constitutie (referindu-se la cele privind rolul sau de mediere, n.r.). Cred ca faptele sunt atat de grave ca, daca acest conflict continua in aceeasi nota, cred ca el nu poate fi solutionat decat prin suspendare."

Scenariul unei posibile suspendari a fost rostogolit si atunci cand Klaus Iohannis a refuzat nominalizarea lui Sevi Shhaideh in functia de prim-ministru.

Pana la acest moment insa, niciun lider PSD nu a vorbit despre suspendarea presedintelui.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11175 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    astia sunt acolitii lu Dr Prajit de la Malaxa ? (Luni, 23 ianuarie 2017, 17:49)

    un domn [utilizator]

    Times New Roman poate le I aun interviu )))) ce inepti...LORD....))))
    • +8 (8 voturi)    
      Sunt fratii aluia de la Sanitas de l-a facut PSD (Luni, 23 ianuarie 2017, 20:02)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      secretar de stat...ca si pe ala ii doare`n fund de cetatenii Romaniei!
  • +27 (27 voturi)    
    de unde apar astia? (Luni, 23 ianuarie 2017, 17:52)

    gic [utilizator]

    si nu ii ia nimeni la intrebari?
  • +34 (34 voturi)    
    asa zisii revolutionari din '89 (Luni, 23 ianuarie 2017, 17:54)

    un om [utilizator]

    se plang ca protestul de aseara nu a fost autorizat :)), pai si asa zisul protest al lor din '89 de catre cine a fost autorizat? aaa...de Moscova...acum am inteles!
  • +31 (31 voturi)    
    Asociatia de Nesimtiti (Luni, 23 ianuarie 2017, 17:55)

    Sani [utilizator]

    Bai, cati bani & privilegii ati primit de la criminalul Iliescu?

    Ati fost si ati ramas masa de manevra a PSD.

    Eu am salvat un om in revolutie dar n-am cerut nimic!

    Nenorocitilor!

    De cate ori ati cerut ca Iliescu sa fie judecat pentru crimele din Revolutie si Mineriade?...Ah, asta nu era in interesul domniilor voastre nu-i asa?
  • +22 (22 voturi)    
    astia cine sunt si pe cine reprezinta? (Luni, 23 ianuarie 2017, 17:56)

    Francisc 1 [utilizator]

    niste teroristi sau macar niste agitatori comunisti manevrati de iliescu cu scopul de a lua puterea ? cu ce drept dau lectii acum?
    • +8 (8 voturi)    
      Se dovedeste (Marţi, 24 ianuarie 2017, 8:27)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ca asa zisii revolutionari oficiali sunt de fapt o gasca de ticalosi, platiti regeste de comunistii care au acaparat puterea in 89 si folositi ca un brat inarmat al acestei grupari comunisto-securiste-mafiote. Probabil ca 95% nici nu au fost le revolutie.
  • +27 (27 voturi)    
    Bun (Luni, 23 ianuarie 2017, 17:59)

    ac [utilizator]

    Noroc ca nu ne intereseaza absolut deloc dorintele de suspendare. Si daca astia sint revolutionari care au ajuns sa doreasca sa-l suspende pe unul din putinii politicieni care protesteaza, ma intreb ce mama dracului ati facut in 89? Nu protest?
  • +31 (31 voturi)    
    revolutionarii "LORD"? (Luni, 23 ianuarie 2017, 18:00)

    Altiro [utilizator]

    Astia sunt cei care in iunie'90 "descopereau"la sediul devastat al PNCTD,"droguri, armament, muniţie, maşină de scris automată,valuta, dolari falsi"..Baieti de nadejde, atat la bine, cat mai ales la greu, vorba lui KGBIliescu..
  • +19 (19 voturi)    
    . (Luni, 23 ianuarie 2017, 18:00)

    theo667 [utilizator]

    Mai rasfirati baieti, mai rasfirati prin piata, studiouri si tocsouri, nu mergeti toti ca boii cu acelesi texte!
  • +23 (23 voturi)    
    Care onoare? (Luni, 23 ianuarie 2017, 18:02)

    Raju [utilizator]

    Loja de Onoare a ramas fara ...onoare! Se vede bine sa sprijina PSD=PCR de la revolutie incoace! Acesti revolutionari sunt urmasii acelor securisti care au furat revolutia din 1989 si acum vor sa-si pastreze avantajele obtinute prin hotie si coruptie.
  • +11 (11 voturi)    
    SF (Luni, 23 ianuarie 2017, 18:02)

    guuuu [utilizator]

    Vom incepe sa discutam despre Universul Paralel al posturilor voiculesciene si ce se ma intampla pe acolo...
  • +18 (18 voturi)    
    LORD'zii din 89 (Luni, 23 ianuarie 2017, 18:08)

    Revolutie_Sibiu [utilizator]

    După cum se exprima acești LORD-zi probabil ca ei au privit Revoluția din 89 la televizor sau prin binoclurile fostei securități. Probabil idealurile lor au fost altfel decât cele din stradă. Cei din stradă au vrut libertatea votului și a exprimării.
    Mie mi-a fost jenă să mă înscriu într-o asociație de revoluționari ca să profit de pe urma morților din Sibiu.
    Ar trebuii să le fie și lor rușine să comenteze evenimentele din stradă.
  • +20 (20 voturi)    
    Asociatiile de revolutionari din L.O.R.D.'89 (Luni, 23 ianuarie 2017, 18:10)

    mihai.mihaita [utilizator]

    Asociatiile de revolutionari din L.O.R.D.'89 ?
    Infiintate de Iliescu????????? Finantate de PSD???
    Adica falsii revolutionari!!!!

    PSD-ul se joaca cu suspendarea de parca e ceva asa, usor...
  • +14 (14 voturi)    
    "loja de onoare"... (Luni, 23 ianuarie 2017, 18:10)

    exilatul [utilizator]

    ha-ha-ha!!!.."idealurile pt cate am luptat...in 89"...tot ce pot sa zic : hai si-tir la toti asa zisii "revolutionari"!...deci toti care au iesit pt a manifesta contra unor abuzuri ale escrocilor de la putere sunt o "gloata"...toate je-urile umane care s au repezit sa si ia niste certificate de "escroci" arata cit de bolnav e poporul ala si ca nu o sa se mai faca bine niciodata...mi e tare sc-rba!..pacat pt oamenii cinstiti si cu bun simt care mai traiesc pe acolo..
  • +23 (23 voturi)    
    L.O.R.D în afara legii.. (Luni, 23 ianuarie 2017, 18:11)

    iulian73cta [utilizator]

    In loc să fie în fruntea manifestanților așa zișii revoluționari de carton,dar care ne-au supt toate rezervele naționale, dă lecții unui președinte ales..Unde dracu ai văzut tu că a condus masele? Următoarea revoluție trebuie nu să treacă pe la sediul PSD ci pe casele fiecărui îmbogățit peste noapte.
    BOSTNARULE cine rahat erai tu in 89? Cum este asta..anul și milionul Nu?
    Citește asta:
    Lista condamnaţilor și a celor în curs de condamnare din PSD,
    1. Ion Iliescu, urmarit penal in dosarul mineriadelor
    2. Liviu Dragnea, presedinte PSD, condamnat definitiv la 2 ani cu suspendare
    3. Victor Ponta, premier, fost presedinte PSD, trimis in judecata
    4. Robert Negoita, primar sect 3, urmarit penal
    5. Olguta Vasilescu, ministru, urmarita penal
    6. Paul Stanescu, senator, anchetat penal
    7. Cristian Rizea, deputat, cercetat penal
    8. Tudor Pendiuc, primar Pitesti, urmarit penal
    9. Catalin Radulescu, deputat, condamnat in prima instanta
    10. Gabriel Mutu, senator PSD, urmarit penal
    11. Adrian Năstase, prim ministru, preşedinte PSD, condamnat definitiv
    12. Viorel Hrebenciuc, vicepreşedinte PSD, deputat PSD, cercetat penal
    13. Darius Valcov, ministru de Finanţe, cercetat în stare de arest
    14. Dan Sova, fost ministru şivicepreşedinte PSD, trimis in judecata
    15. Radu Mazăre, primar Constanta, cercetat în stare de arest
    16. Nicusor Constantinescu, preşedinte CJ Constanta, cercetat penal
    17. Bunea Stancu, preşedinte al CJ Brăila, condamnat definitiv
    18. Ecaterina Andronescu, vicepreşedinte PSD, cercetată penal
    19. Marian Vanghelie, primar sector 5, cercetat în stare de arest
    20. Gheorghe Nichita, primar Iasi, vicepresedinte PSD, cercetat penal
    21. Adrian Severin, europarlamentar PSD, trimis in judecata
    22. Mircea Cosma, presedinte CJ Prahova, cercetat penal
    23. Vlad Cosma, deputat PSD, cercetat penal
    24. Ovidiu Marius Isaila, senator PSD, trimis în judecată
    25. Adrian Duicu, preşedinte CJ Mehedinţi, cercetat penal
    26. Ilie Sârbu, senator PSD, urmărit penal
    27. Miron Mitrea, vicepres. PSD,
    • +7 (7 voturi)    
      mda (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:37)

      snowden [utilizator] i-a raspuns lui iulian73cta

      toata crema PSD este aici, de la mucosu Cosma mic si pana la tatucu Ilici...
  • +22 (22 voturi)    
    Hai la suspendare, sa vedem cum iese votul (Luni, 23 ianuarie 2017, 18:14)

    Radu_B [utilizator]

    aveti curaj ?

    Hahahaha, Dragnea ar admite si ca Iliescu e un criminal cu mineriadele lui decat sa ceara o suspendare. Pentru ca stie ca rezultatul ar fi catastrofal pentru PSD, singurul atu pe care-l au (votul din Decembrie) ar fi sters cu carpa in doua zile.

    Super ironie: "revolutionarii" nu pot concepe protestul cetatenilor, spontan au ba. Cand zeci de mii de oameni ies in strada, "revolutionarii" vor semnatura pe stampila ca protestu sa fie in regula ? Impostori nenorociti, fac de rusine numele celor care au iesit in strada in Dec'89.

    P.S. LORD89 e nume de actor in filme XXX :-)))
    PPS Ar trebui sa fie luate la puricat dosarele alea de revolutionari si terminat cu impostorii si sinecuristii. Sunt o rusine nationala !
    • +10 (10 voturi)    
      Sa vedem ce va spune si (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:04)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

      LORD 2017. Caci membrii ei nu vor mai fi inflitratii CRIMINALULUI Iliescu, ci milioanele de români care NU MAI SUPORTA HOTIA de 27 de ani si jaful pe care cei care au luat tara in stapinire in 89 l-au practicat.
  • +18 (18 voturi)    
    loja de onoare? (Luni, 23 ianuarie 2017, 18:14)

    zigot [utilizator]

    a marilor profitori (cca 95%) ai revolutiei?
    printre ei: soacra lui geoana, nicolicea, arsinel si cati altii care flamanzesc de 28 ani si nu se mai satura.
    imi cer scuze ptr cei 5% care sunt adevarati, dar si acestora le zic sa isi reaminteasca ptr ce au iesit atunci in strada
    • +14 (14 voturi)    
      Asta e (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:00)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Sunt infiltrati peste tot. Câti or fi pe statele de plată ale stim noi cui?
  • +13 (13 voturi)    
    ce penibil..o sa le mareasca Dragnea (Luni, 23 ianuarie 2017, 18:18)

    ilex2013 [utilizator]

    indemnizatiile pentru spiritul lor cu adevarat revolutionar
  • +14 (14 voturi)    
    Astia cine-s? (Luni, 23 ianuarie 2017, 18:29)

    mitg [utilizator]

    Revolutionarii adevarati au murit ori in 89, ori ca urmare a ranilor de la mineriade.
  • +5 (5 voturi)    
    Care revolutionari? (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:36)

    TRAHANACHE [utilizator]

    Aia care au tras in noi in 1989? Au primit titlul de revolutionari si privilegii, iar acum trebuie sa faca frumos la stapini! Locul astora este dupa gratii impreuna cu Dragnea si Tariceanu, alt pseudo-revolutionar. De fapt un oportunist si o lichea fara caracter sau onoare!
  • +9 (9 voturi)    
    Cand nu pot apela la mineri sefii PSD apeleaza (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:38)

    Susufler0 [utilizator]

    la "revolutionarii" care in 22 decembrie 1989 au depus cerere la Primarie si au primit aprobare de la primarul PCR Barbu Petrescu sa faca revolutie intre orele 19:00-22:00 ! :)))

    PS. De aici si supararea lor justificata pe Iohannis si pe mitingistii neautorizati ! :))
  • +9 (9 voturi)    
    sfanta limba de lemn (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:48)

    natbl73 [utilizator]

    de mult timp nu am mai auzit asa ceva

    LORD?? Loja de Onoare!!!
    Asociatii de revolutionari? Tovarasu' Struta, vorbesti in numele TUTUROR revolutionarilor?
  • +10 (10 voturi)    
    "Revolutionarii" din '89... (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:50)

    AKM [utilizator]

    ...niste paduchi impostori, care s-au repezit sa-si obtina certificate false. Bucatile alea de hartie pe care vi le-a dat Ion Ilici Bolsevicescu, nu va face revolutionari, mai nemernicilor. Nu o bucata de hartie te face revolutionar. Furati statul roman de aproape 30 de ani, cred ca e timpul sa dispareti si sa inapoiati statului ceea ce ati furat prin impostura. Adevarati rvolutionari au fost cei ce au luat atitudine impotriva marsaveniei PSD+ALDE, voi sunteti doar niste lighioane nesimtite.
    LA MUNCA putorilor!
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Luni, 23 ianuarie 2017, 19:50)

    Mihai-Florin [utilizator]

    Un binemeritat citat bug mafia:
    "În morţii voştri de hoţi cu pretenţii de lorzi,
    Genocid cu altă faţă, să vă văd pe toţi morţi "
  • +4 (4 voturi)    
    loja de onoare (Luni, 23 ianuarie 2017, 20:02)

    gopo2016 [utilizator]

    care onoare? aia nu au nici un Dumnezeu, sint doar pe bani care psd ul le=ar fii dat sa faca p.....ixul mare
  • +2 (2 voturi)    
    Consecinţe neplăcute de imagine (Luni, 23 ianuarie 2017, 21:43)

    Propinatiu [utilizator]

    Implicarea tragicei revoluţii timişorene în comedia graţierilor are chiar în postromânism consecinţe neplăcute de imagine, cum că unii revoluţionari se lipeau de mitingul neautorizat cerând mai întâi voie de la ofiţerii de obiectiv, nu ca Iohannis, şi urmări politice imprevizibile privind cariera dlui Grindeanu, probabil neavertizat în ce se bagă dacă intră-n cârd cu politicienii bucureşteni.
  • +5 (5 voturi)    
    Apoi (Luni, 23 ianuarie 2017, 22:32)

    0rms [utilizator]

    daca a cerut Loja de Onoare asta, gata, am incurcat-o! prindeti care ce puteti si tineti-va bine!