Victor Bostinaru (PSD) la Antena 3: Iohannis da imaginea unei republici bananiere in preajma unei lovituri

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 22 ianuarie 2017, 20:40 Actualitate | Esenţial


Victor Bostinaru (europarlamentar PSD), intrebat la Antena cum comenteaza faptul ca Iohannis s-a alaturat protestatarilor, a declarat ca "este cel mai grav lucru comis de un presedinte al Romaniei din 1990 incoace. Este fara precedent la scara UE, nu exista un singur episod in care un presedinte sa conduca o actiune de protest impotriva guvernului tarii pe care el, prin Constitutie, o conduce, dand mai degraba imaginea unei republici bananiere in preajma unei lovituri oganizate de o junta, fie ea militara fie paramilitara".

"Presedintele a incalcat articole din Constitutie (referindu-se la cele privind rolul sau de mediere, n.r.). Cred ca faptele sunt atat de grave ca, daca acest conflict continua in aceeasi nota, cred ca el nu poate fi solutionat decat prin suspendare", a mai spus el.

Moderatorul Radu Tudor a spus ca "dezavuez manifestarile extremiste care cer puscarie pt un intreg Guvern. Asta nu mai este democratie. Sa facem o paralela 2015/2017. De fiecare data a fost o tragedie, apoi miscari de strada. Sunt inclusiv analisti care spun ca se incearaca un scenariu ca cel din 2015. Eu nu sunt adeptul scenariilor, dar sunt bombardat cu mesaje. Se doreste rasturnarea Guvernului, invalidarea votului din 11 decembrie, se doreste un nou guvern, un nou parlament".

Dintre burtierele Antenei 3 pe timpul emisiunii:

"Romania, aruncata intr-un razboi politic urias!"
 "Romania redevine scena de razboi politic in strada!"
"Razboiul Iohannis - PSD se muta in strada!"
"Iohannis incurajeaza protestele antiguvernamentale!"
"Odata coborat in strada, mai e Iohannis mediator?"
"Colectiv 2015 - Bamboo 2017. Scenariu bomba!"
Si anunta la ora "21.00 - Lovitura de stat in desfasurare". "Coalitia guvernamentala: Iohannis incita". "Lider PSD: Este extrem de grav ce face Iohannis"






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3661 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Asa (Duminică, 22 ianuarie 2017, 20:45)

    mitg [utilizator]

    Inca o lepra la microfon.

    La puscarie sau la spital cu acesti hoti.
    • +1 (3 voturi)    
      Cine e Bostanaru asta,are curaj sa iasa in strada? (Duminică, 22 ianuarie 2017, 21:14)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      de fapt suspendarea lui Iohannis s-a decis can Ponta a pierdut alegerile dar pana atunci PSD vrea sa puna mana pe toata puterea: DNA, SRI, Parchet etc pt a nu mai avea niciun fel de opozitie

      Iliescu a chemat minerii cand se faceau demonstatii anti PSD in 1990 iar in 1997 PSD a incercat sa rastoarne un guvern si a chemat minerii. Aceleas au fost cele mai grave fapte comise de un presedinte si de un partid in Romania iar PSD ar fi trebuit desfiintat atunci dar romanii sunt iertatori (ca sa zic asa)
  • +18 (18 voturi)    
    in lumina (Duminică, 22 ianuarie 2017, 20:46)

    keiser_soze [utilizator]

    uriasei manifestatii din SUA inseamna ca si ei sint o tara bananiera !!!
    Nu ati inteles nimic, sa va traduc : NU MAI MERGE CU FURATUL !!!
    Oricat ati vrea voi sa dati inapoi tara asta un lucru e cert - noi spunem NU ! Va trebui sa traiti cu asta. Punct.
  • +10 (12 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 22 ianuarie 2017, 20:48)

    Conservator [anonim]

  • +9 (11 voturi)    
    clar.... (Duminică, 22 ianuarie 2017, 20:55)

    liviu_ [utilizator]

    are dreptate cu cceva totusi... Romania arata ca o republica bananiera.... da nu din cauza lui Iohannis, ci o OUGurilor, condamnatilor penali, ghita tv s.a.m.d.
  • +11 (13 voturi)    
    ... (Duminică, 22 ianuarie 2017, 20:57)

    ak33 [utilizator]

    Deci iesirea lui nea Klaus e mai grava decat chemarea minerilor de catrea nea Nelu. Bravo nene te pricepi de nu mai poti. De asta meritati sa stati la puscarie ca subteti niste nenorociti
  • +7 (9 voturi)    
    Bostinaru. (Duminică, 22 ianuarie 2017, 21:00)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Tu vorbesti, care ciordisi ceasul lui Emil Bobu, cand era prizonier la etajul 5, al CCPCR?
  • +5 (7 voturi)    
    Scursura (Duminică, 22 ianuarie 2017, 21:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Spui Bostinaru si tragi lantul. Un borfas urât mirositor
  • +6 (8 voturi)    
    "Lovitura de stat in desfasurare" (Duminică, 22 ianuarie 2017, 21:12)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Dar bine au invatat lectia de la tatuca Iliescu. Ceva fascisti, legionari, nimic?
    • +4 (4 voturi)    
      .... (Duminică, 22 ianuarie 2017, 21:41)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Ai un + de la mine ,asta cu fascistii e geniala,am vazut o in ucraina in fiecare interviu al prorusilor ,deci merge si la noi
  • +3 (5 voturi)    
    Cata aroganta (Duminică, 22 ianuarie 2017, 21:22)

    morometu [utilizator]

    Cine sunt cei care ne sfideaza si ne insulta? Sunt alesi sa guverneze pentru binele nostru. Serviciul public trebuie sa ne serveasca pe noi si nu gastile lor penale! Ei nu stiu decat sa ne sfideze ...DAR se pune intrebarea ""De ce noi ii acceptam''?
  • +4 (8 voturi)    
    Cinstea coruptului (Duminică, 22 ianuarie 2017, 21:28)

    contributor.bis [utilizator]

    România nu "pare a fi" o ţara bananieră. România ESTE, deja, o ţara "bananieră", depăşită la anumite capitole de ţări Africane.
    Deciziile discreţionare ale PSD, "pe şestache" şi contra întregii ţări, numai regimurile dictatoriale mai cultivă astfel de "gestionări" de ţară, iar România este, cred, un caz unic în UE, privită, oricum, ca o entitate neglijabilă. Dovadă că, în restul Europei, se vorbeşte de Ungarie, se vorbeşte de Polonia, dar nimuc despre România, mândria creştinismului bizantin (pejorativ!).

    Dincolo de oportunismul politic, Iohanis nu are prea multe pârghii pentru a struni un Guvern fantomă şi un Parlament corupt până la măduvă ce actioneaza la comanda, de unde încurajarea acestor manifestaţii.
    Dar, ca să rămânem la sfera corupţiei endemice româneşti, europarlamentarii români sunt renumiţi pentru inteligenţa lor (revedeţi listele lor de acum şi din anii trecuţi) şi pentru onestitatea profundă de care au dat dovadă de mai multe ori (vezi vânzarea votului lor ca la piaţă, celui care dă mai mult - adică la fel ca în România, ce numai "pare" a fi o ţară coruptă la nivel de politici "reprezentativi" ai poporului).

    Dragnea se pare că a decis (surse) să declare aceaste manifestaţii ca o "lovitură de stat". Ba mai mult, ordin a dat jandarmilor să nu mai păzească sediul PSD, doar-doar se va solda asta cu un derapaj din partea manifestanţilor. N-a fost sa fie.

    Concluzie : 30000 manifestanţi nu sunt încă suficienţi.
    Cum se vehicula de curând prin jurnale (am văzut aceasta şi pe anumite pancarte la manifestanţi) ne trebuie un referendum care să dovedească dacă poporul acesta se declară, oficial, corupt sau nu.