Vicepremierul ungar sustine ca politicienii maghiari din Romania cu probleme penale sunt "intimidati sub pretextul luptei anticoruptie"

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 10:43 Actualitate | Politic

Vicepremierul ungar Zsolt Semjen
Foto: Facebook
Vicepremierul ungar Zsolt Semjen a sustinut ca politicieni maghiari din Romania sunt intimidati "sub pretextul luptei anticoruptie", potrivit DailyNews Hungary. El si-a declarat sprijinul pentru liderii oricarei comunitati maghiare din strainatate care ar fi "persecutati nedrept" pentru ca reprezinta interesele comunitatii. 

Autoritatile romanesti au lansat proceduri penale fata de patru politiceni pentru coruptie, noteaza publicatia citata.

"Ceea ce se intampla este o intimidare a ungurilor sub pretextul luptei anticoruptie", a sustinut Semjen.

 Procedurile legale au fost evident lansate impotriva unor lideri maghiari care joaca un rol crucial in mentinerea comunitatii si care insista pentru interesele si supravietuirea ei, a adaugat vicepremierul ungar. 

"Ungaria nu-i va dezamagi niciodata pe acesti oameni, ei pot intotdeauna sa se bazeze pe sprijinul Ungariei", a afirmat Semjen, adaugand ca tara sa va cauta sa obtina sprijin pentru ei la toate forurile internationale. 

Semjen a acordat premiul Maghiarii din Afara Frontierelor catre patru politicieni din Romania: Arpad Antal, primar in Sfantu Gheorghe, Robert Raduly si Domokos Szoke (primar, respectiv viceprimar in Miercurea Ciuc) si Janos Mezei, fost primar in Gheorghieni. Premiile au fost date vineri la consulatul general al Ungariei din Romania. 

Raduly Robert si viceprimarul Szoke Domokos au fost trimisi in judecata de procurorii DNA in luna iunie 2015 si si sunt judecati de tribunalul Mures pentru mai multe infractiuni, inclusiv abuz in serviciu. RAduly Robert este la al patrulea mandat de primar in Miercurea Ciuc.

Antal Arpad a fost sprijinit de UDMR pentru un nou mandat anul acesta desi este anchetat de DNA. Antal Arpad este cercetat intr-un dosar legat de atribuirea unor contracte de modernizare a infrastructurii orasului, respectiv de modernizare a unor strazi si trotuare, realizarea de piste pentru biciclisti si iluminat public, printr-un credit de la BERD. 

DNA l-a trimis in judecata in mai 2015 pe Janos Mezei, primar al municipiului Gheorgheni, acesta fiind acuzat de abuz in serviciu pentru ca ar fi vandut un teren catre o firma desi fusese concesionat catre o alta companie. 

Edilul este acuzat si de santaj - pentru ca l-ar fi somat pe denuntator, administrator al societatii ce concesionase terenul sa renunte la functie -  si de instigare la delapidare pentru ca a determinat-o pe secretara sa a determinat-o pe secretara sa, Barabas Eva Csilla, sa-i aduca acasa inregistrari ale unei sedinte a consiliului local.


Citeste mai multe despre   









6239 vizualizari
  • +64 (68 voturi)    
    cum se traduce UDMR in romana : PSD (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 10:49)

    ilex2013 [utilizator]

    nici maghiarii nu-i mai voteaza, au ramas cu acelasi electorat printre maghiari ca si PSD-ul printre romani.
    • +51 (53 voturi)    
      Cei fără probleme penale nu au de ce să se te (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:29)

      Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      Iar cei cu, la zdup indiferent de naționalitate, etnie, rasa etc
      • -21 (33 voturi)    
        discutabil (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 12:33)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

        probleme penale ai din momentul in care un procuror te ancheteaza, nu doar dupa ce esti condamnat, aici e buba, fiindca acel procuror nu raspunde cu capul daca se dovedeste ca acuzatiile au fost aiurea
        • +20 (20 voturi)    
          usor cu pianul pe scari. (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 14:00)

          g01an [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          ca un procuror sa-si poata finaliza dosarul, trebuie sa treaca de cel putin un judecator (iar daca sunt contestatii - ca-n majoritatea cazurilor, de mai multi). e normal sa-i sperie o rata de 90+% de condamnare, dar asta nu inseamna ca este sigura condamnarea.
          • +4 (4 voturi)    
            Ce ti-e si cu DNA-ul asta (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 18:31)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui g01an

            sa-i urmareasca el pe politicienii maghiari care ii jecmanesc pe maghiarii din Romanii? Pai Ungaria incurajeaza politicienii maghiari din Romania.
          • -7 (7 voturi)    
            10% declarati TOTAL nevinovati (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 22:57)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui g01an

            10% declarati TOTAL nevinovati la sfarsitul povestii pare un procent destul de mare ca niste oameni normali la cap sa declare pe cineva "cu probleme penale" NUMAI dupa ce individul a fost a fost condamnat definitiv.

            PS: Aici cuvintele cheie sunt "oameni normali la cap"
            • +1 (1 vot)    
              Aberezi (Luni, 14 noiembrie 2016, 0:05)

              tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Nu sunt declarati nevinovati, se termina procesul cu diferite tertipuri avocatesti, ca prescriptia faptelor.

              Atentie, Antenele dauneaza grav neuronilor !
        • +5 (7 voturi)    
          Mai depinde (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 17:58)

          Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Mai depinde si de judecatori - de ce comanda primesc. La noi Justitia e corupta si degeaba e procurorul onest, ca mafiotii scapa cu pedepse de doua parale si averile intregi
    • +29 (31 voturi)    
      declaratii de campanie electorala (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 12:31)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      tot timpul cand sunt alegeri apare un nemjem d-asta si incearca sa produca putina emotie nationalista printre unguri ca sa-i faca sa mearga la vot
      • +20 (20 voturi)    
        impresia tuturor (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 15:21)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        sugereaza ca iudemere NU va intra in Parlament ! in fond e un Sindicat Nu un Partid !
        • +13 (13 voturi)    
          Sindicat? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 17:59)

          Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Nu. O grupare de mafioti pusa pe jaf. Asta fac de aproape 30 de ani
      • +5 (7 voturi)    
        cam rau gandite (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 16:37)

        mircealun [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        ca o sa mai creasca increderea romanilor in DNA, mersi Domnul Vicepremier!
    • +9 (9 voturi)    
      Hotia nu are etnie in Romania (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 17:40)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      Acest individ face o afirmatie mult mai grava in esenta. El spune ca daca un maghiar apara interesele statului revizionist maghiar, atunci el poate fi si Jack Spintecatorul, va fi aparat si declarat nevinovat de guvernul maghiar. Cam asta-i declaratia calaretului asiatic invadator.
      • -3 (5 voturi)    
        mda (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 19:34)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Realizezi ca orice argumente ai avea, le-ai uns cu rahat cand ai incheiat cu 'calaretul asiatic invadator'?
  • +46 (48 voturi)    
    Gaterszag Kerestoy srl (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:17)

    un domn [utilizator]

    astia au Poluat aerul prin taierea padurilor...
    • +27 (27 voturi)    
      mă întreb... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 13:05)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      dacă - prin reducere la absurd - nu ar fi existat momentul 1 decembrie 1918 şi Transilvania ar fi fost ipotetic astăzi parte a Ungariei, ar fi tăiat pădurile cu la fel de mare duşmănie ???
      • +26 (26 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 13:30)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        bine punctat ! vina este si a P$D ului si peneleului care Au Inchis Ochii la actiunile acestor Honvezi !
      • +23 (23 voturi)    
        Dacă mergi în Ungaria îți vei face o idee... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 14:01)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        ...despre răspunsul la această întrebare. În Banat și Crișana, în plină câmpie nu mai există pic de pădure (decât eventual în luncile râurile). Dacă treci granița în Ungaria, brusc ele încep să apară.
      • +4 (6 voturi)    
        Nu (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 18:00)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Dar intr-o tara ca Romnia, unde securimea face jaf de 230 de ani, s-au adaptat si ei
  • +38 (44 voturi)    
    ha ha (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:20)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Asta ti-a suflat-o Putin ?
    mama voastra, daca nu am fo un neam de rahat care voteaza rosu continuu nu v-ati mai permite
    dar deh ne-o meritam
    • -4 (6 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 20:44)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      pai cum ma, cu ungurii tine si Putin, tin si americanii, si francezii, in litigiile pe care le au cu noi ? Asta nu te pune pe ganduri, ca voi sunteti platiti la kg ca sa scrieti de Putin orice, si daca ploua afara.
  • +28 (30 voturi)    
    ha ha ha (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:27)

    GIGI_CIOCAN [utilizator]

    declaratia astuia e cam pe aceiasi treapta de prostie ca a urmatorului....

    (Bulgaria este înaintea României la multe capitole și politicienii bulgari nu sunt corupți, consideră premierul Borisov) .
    hai sa fim niste jeguri corupte ce nu fac nimic daca nu-si iau partea s.a.m.d, dupa care sa o dam in povesti cu intimidarea mustelor din laponia
  • +29 (35 voturi)    
    cel cu bombele de anul trecut era intimidat (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:32)

    mnicku [utilizator]

    persec, persecutatilor ! hotul e tot hot.

    va persecutati singuri, inzolindu-va de restul tarii pt ca va credeti mai destepti.
  • +39 (39 voturi)    
    ..... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:35)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Adica DNA-ul ii baga la parnaie doar pe maghiarii corupti si pe aia rumani ii lasa liberi? Scuzati-ma, dar mosulica e senil.
  • +30 (34 voturi)    
    Egali in fata legii (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:37)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Autoritatile romane au initiat multe proceduri penale asupra infractorilor asigurandu-se ca nu exista discriminare pe baza de rasă, naționalitate, etnie, limbă, religie, categorie socială, convingeri, sex, orientare sexuala, vârsta, handicap, boală cronică necontagioasă, infectare HIV . Statistica ultimilor ani indica prim- ministri, ministri , deputati si senatori , primari si viceprimari trimisi in judecata .Era normal ca si cetatenii romani de alte etnii (unguri,evrei,tigani) ce au statut egal in fata legii si care au comis infractiuni sa nu fie discriminati, altfel existand riscul ca Romania sa se abata de la drumul democratic si sa atraga atentia organizatiilor internationale de anti-discriminare.
    Prin urmare declaratiile oficialilor unguri de rang inalt aduc grave prejudicii sistemului de lupta anticoruptie din Romania si pot afecta relatiile de prietenie si buna colaborare intre cele doua state vecine.
    • +1 (7 voturi)    
      păi da, dragi tovarăşi şi pretini... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 13:02)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      mă bucur că la aproape 27 de ani de când m-aţi ciuruit, încă vă mai folosiţi de limba mea de lemn...
      (vezi "relatiile de prietenie si buna colaborare intre cele doua state vecine") - ar fi trimis nea Ceaşcă o telegramă de la el din iad.
      • +8 (8 voturi)    
        Lets think again (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 14:18)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Esti solidar cu o etnie care l-a omorat pe Ceasca (caci el n-a fost judecat corect), de aceea cazul ar trebui rejudecat deoarece sunt indicii de incalcari grave ale legislatiei la acea vreme
        • +2 (4 voturi)    
          CARE ESTE (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 15:44)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          ETNIA ACEEA ???
          • +2 (2 voturi)    
            Kosher Nostra (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 18:42)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

            Iliescu,Silviu Brucan, Petre Roman,Alexandru Barladeanu, Sergiu Celac, Gelu Voiculescu
            Nu cred ca mai putem vorbi de etnie ci organizatie internationala pur mafiota
        • +2 (4 voturi)    
          nu, măi şniţel, nu sunt solidar cu respectiva... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 15:55)

          let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          ...etnie, sunt solidar exclusiv cu etnia mea.
          iar în privinţa lui Ceaşcă, astăzi toată lumea este de acord că a fost doar un simulacru de proces, ceea ce nu înseamnă că nu şi-a meritat pe deplin soarta.
    • -1 (1 vot)    
      Sigur ca da ! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 15:43)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Se stie de mult timp ca suntem model exemplar de cinste , onoare si corectitudine , mai ales de corectitudine .
  • +25 (27 voturi)    
    nope (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 11:55)

    L8MA [utilizator]

    Adica nu va atingeti de infractiunile maghiarilor din Romania, ei sunt mai presus de lege.
    Nenea vicepremier ai iesit la rampa cu vreo vorbulita sau critica,ceva, cand unii maghiari planuiau un atac terorist cu explozibil in Romania?
    Oh nu,bineinteles ca nu, poate ne ceri sa-i stimulam si pe astia, or fi si teroristii persecutati in Romania pentru ca nu sunt lasati in pace sa-si duca planul la bun sfarsit.
    Mai incet cu manipularile ca miroase urat a canal si putrefactie domnu'...
    Iar in Ungaria tocmai ati inchis ziarul de opozitie!Fantastic cine ne da lectii de democratie.
  • +20 (22 voturi)    
    cu cat (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 12:13)

    nahir [utilizator]

    o fi fost asta platit de alde hunor et co. pentru discursul asta, totusi xenofob?
    ca sa nu mai zicem ca-si baga nasul in legislatia altuia.
    sau i s-o trage de la feng-shui-ul ala de-l pomenea hunor?
  • +13 (13 voturi)    
    este incredibil (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 12:29)

    pardalian [utilizator]

    ce complex de inferioritate si persecutie au ungurii astia. Se tot jeluiesc de discriminare si etc dar pe la spate fura de rup si fac aliante secrete cu alti nemernici. PS - nu cunosc si nu am vazut vreo data un ungur sarac. Cel putin in Romania.
    • -4 (6 voturi)    
      ... la oculist... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 15:46)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      ... cind ai fost ultima data ?
      • +5 (5 voturi)    
        să înţeleg că tu eşti ungurul ăla sărac... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 16:00)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        folosit pe post de exemplu ?
  • +10 (10 voturi)    
    semien (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 13:00)

    BalaFlorin [anonim]

    pai sa mai dea o tura cu calu' prin pusta.....asa, sa-l mai vada alegatorii...sa-si puna iar tolu' de husar......
    ceva poze pe stalpi si treaba-i gata.....
  • +8 (8 voturi)    
    poate (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 13:28)

    misunel [utilizator]

    ar trebui convocat ambasadorul Ungariei ,luata o pozitie oficiala,ceva ?
  • +9 (9 voturi)    
    Da bai! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 13:39)

    Sani [utilizator]

    O intimidare a ungurilor si romanilor!
    Mai precis a hotilor romani si maghiari deopotriva!

    Avem o cuantificare in procente...cat % sunt politicieni unguri hoti si cat % romani?

    Nedumerire:
    Patrihotii PSD-isti (ex: Mazeta & Co.) n-au nici un comentariu....eh. acum sunt si ei pro-unguri dupa ce latrau mai adineauri la comanda interlopilor PSD & PRM?!
    • +8 (8 voturi)    
      Mazeta=Mercenar (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 14:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      impresia meste ca Nu si a luat Solda fie de la P$D fie de la Kremlin...
  • +14 (14 voturi)    
    Care intimidare, Zolly bacyi ??! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 13:41)

    Miky113 [utilizator]

    Aveti si voi sub zece indivizi, si hopa cu generalizarea !!
    Mai sa fie; pana si canii udemereului sunt intimidati !?!

    A Nastase, Muresan, Remes, Mitrea, Fenechiu sunt toti membrii marcanti ai udmr.
    Bercea, Sova, Ponta sunt viitori membrii udmr.

    Marko Attilla, Verestoy Attilla, NagySzolt, Laszlo Borbely
    nu mai pot de atata intimidare, incat s-au luat cetatenie dubla si au tzuschito la shopron.
  • +6 (6 voturi)    
    Semjen se trage din simian (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 13:42)

    FreakaThe-jmirghel [utilizator]

    simian = maimuta antropoida
    El s-a strecurat printre oamenii creati de Dumnezeu
  • +13 (13 voturi)    
    "multumim" din inima maghiarilor... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 13:57)

    Lucky1 [utilizator]

    ...pentru filmul regizat de Sky News cu asa zisul trafic de armament in Romania.

    Intr-adevar, etnia maghiara se depaseste pe sine in a populariza Romania, din pacate in sensul negativ...
    • -3 (3 voturi)    
      brava (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 19:36)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Asadar extrapolezi povestea respectiva la totalitatea ungurilor ce traiesc in Romania. Esti tru.
      • +1 (1 vot)    
        multumesc pentru apreciere... (Duminică, 13 noiembrie 2016, 9:27)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ...dar ceea ce am scris este un fapt. Asa cum este si stampila pe care o pun rromii asupra Romaniei, tot stampila de romani. Iar cei care privesc din afara nu spun "maghiari" sau "rromi", ei spun romani, pentru ca asa se numesc toti cetatenii Statului Roman.
  • +12 (12 voturi)    
    Zsolt Semjen (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 14:52)

    brifcor [utilizator]

    e cumva si el borfas de se solidarizeaza cu ei ?
    Ministerul român de externe doarme ?
  • +15 (15 voturi)    
    Un Cod Penal separat pt. UDMRisti ? (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 14:56)

    Plagarus [utilizator]

    Escroci lor sa fie judecati dupa ce fug,in Ungaria !?
  • +7 (7 voturi)    
    Nu sunt persecutati (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 16:38)

    KostasP [utilizator]

    Au doar dosare penale pt furaciuni.
  • +4 (4 voturi)    
    UDMR - martid mafiot (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 16:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Păi să meargă ungurimea în țara lui acest Smjen să vadă dacă și acolo poate fura cum a furat mafia verzulie locală, jefuind alături de toate partidele România. NIȘTE NESIMȚITI LIPSITI DE CARACTER
  • +7 (7 voturi)    
    G.S. (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 17:10)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Vicepremierul ungar Zsolt Semjen si-a declarat sprijinul pentru liderii oricarei comunitati maghiare din strainatate care ar fi "persecutati nedrept" . Pai sa fie persecutati drept atunci !
  • +3 (3 voturi)    
    pe scurt (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 19:41)

    Adrian1 [utilizator]

    pe scurt, vice-premierul Ungariei sustine ca e ok sa fii maghiar si sa furi iar daca esti prins e persecutie, nu caz penal.
  • +3 (3 voturi)    
    bla, bla , pentru prostii din Romania .... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 20:36)

    TRABI [utilizator]

    La puscarie cu ei . procurorii nu instrumenteaza cazuri fara fond . CLAR ? In rest este rahat mediatic .
    Vor urma condamnari garla , atat romani cat si maghiari , cat si gipsy , cat si politicieni , derbedii in general . Care-s cu mustele pe caciula , poa' sa-si faca bagajele . Apropo , sa-si ia sapun cu latz de legat de mana si rochie de mireasa .
  • +4 (4 voturi)    
    PNG (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 21:42)

    Sar Castic [utilizator]

    Trebuie declarat imediat Persona Non Grata!
  • +1 (1 vot)    
    C-asa-i maghiaru'! (Luni, 14 noiembrie 2016, 12:19)

    cerceteaza [utilizator]

    E o abordare corecta in spiritul politicii maghiare: la ei penalii sunt decorati, iar criminalilor de razboi li se ridica statui.