Responsabilii pentru "legea plagiatelor": cine sunt cei 12 senatori PNL care au votat alaturi de PSD si ALDE, desi liberalii au decis in sedinta ca se va vota impotriva legii ​

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2016, 20:41 Actualitate | Politic

Plenul Senatului
Foto: Agerpres
​Legea cunoscuta ca "ordonanta plagiatelor", prin care CNATDCU este scos practic din circuitul analizei tezelor de doctorat si prin care se acorda autonomie mult sporita universitatilor, intr-o serie de modificari aduse legii educatiei, a fost votata de Senat luni cu 90 de voturi pentru, sase abtineri si doar 12 impotriva. Printre senatorii care au votat alaturi de majoritatea PSD-ALDE s-au numarat si 12 senatori liberali din cei 30 prezenti, in ciuda faptului ca in sedinta Biroului Politic National al PNL care a avut loc chiar luni se decisese ca votul va fi "impotriva". Intre acestia se numara Teodor Atanasiu si Mariana Campeanu.

S-a respins astfel cererea de reexaminare a presedintelui Klaus Iohannis, care de altfel a criticat votul.

De precizat ca leagea este una organica, astfel ca pentru a trece era nevoie de majoritatea senatorilor - adica 78 de voturi (sunt 155 senatori in prezent).

Votul electronic publicat pe site-ul Senatului arata clar cine a votat pentru si impotriva.

Cine a votat "pentru", alaturi de PSD si ALDE (LC):
  • Teodor Atanasiu
  • Marius Petre Nicoara
  • Mihai Ciprian-Rogojan
  • Valeriu-Victor Boeriu
  • Octavian Motoc
  • Marius Neculoiu
  • Mariana Campeanu
  • Corneliu Popescu
  • Viorel Grigoras
  • Eugen-Nazare Tapu
  • Liviu-Titus Pasca
  • Emis-Marius Pascan (a anuntat luni ca a demisionat din PNL)
Au fost si patru senatori care s-au abtinut: Ioan Cristina, Tudor Barbu, Alexandru Peres, Dorin-Mircea Dobra, si doi care nu au votat: Nicolae Vlad Popa si Nelu Tataru.

In ceea ce priveste cele 12 voturi "impotriva", acestea au venit toate tot de la PNL, printre acestia numarandu-se si Vasile Blaga.

Astfel, in afara de PSD (56 senatori), ALDE (10) si cei 12 senatori PNL, au votat pentru lege si cinci senatori neafiliati, precum Mircea Geoana sau Ilie Nastase, si cei sapte senatori UDMR.

Modificarile la aceasta lege au fost puternic sustinute de PSD, prin Ecaterina Andronescu, presedinta Comisia de Invatamant si Mihnea Costoiu, rectorul Universitatii Politehnica si senator PSD.

Modificarile s-au produs prin "altoirea" de catre parlamentari a unui proiect de lege de adoptare a unei Ordonante de Urgenta (nr. 4/2016) adoptata la cererea fostului ministru al Educatiei, Adrian Curaj, care a vrut sa creeze noi instrumente legale pentru rezolvarea sesizarilor de plagiat. Una dintre prevederile legii, careia i s-a opus presedintele Iohannis, este ca paseaza in curtea scolilor doctorale - universitatile acreditate sa organizeze studii de doctorat - atat responsabilitatea de a acorda calitatea de conducator de doctorate, dar si de a analiza sesizarile privind plagiatele din doctorate, CNATDCU urmand sa avizeze verdictul.


Citeste mai multe despre   









16787 vizualizari
  • +36 (40 voturi)    
    UDMR? (Luni, 10 octombrie 2016, 21:05)

    StefanB52 [utilizator]

    Iarasi tin partea PSD-ului? Nici nu a apucat PSD-ul sa castige alegerile si astia deja "asigura stabilitatea politica"?
    • +22 (24 voturi)    
      Nem tudom (Luni, 10 octombrie 2016, 22:12)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      probabil Dragnea va redirectiona spre ei parte din cele 7 milioane de voturi din Teleorman
    • +2 (4 voturi)    
      La UDMR este o situatie (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:58)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      speciala. Ei nu vor ca doctoratele in limba maghiara de la Universitatea din Targul Mures sa fie verificate de plagiat tocmai la Bucuresti. Pentru asta trebuie traduse e.t.c..
  • +19 (21 voturi)    
    Confreria "patatilor" avizi de noi mandate ! (Luni, 10 octombrie 2016, 21:34)

    Plagarus [utilizator]

    Apa trece / curge.bolovanii raman ?
    • +14 (16 voturi)    
      NU votati P$D si penele ! (Marţi, 11 octombrie 2016, 7:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      manatiile FSN si U$Lam NU au voie in Parlament ! oferiti sansa USR sa detina 60 % din Parlament ! atunci sa vedeti kazaciock la FSN !
  • +32 (36 voturi)    
    Greață (Luni, 10 octombrie 2016, 21:38)

    dezabuzatul [utilizator]

    Acesta e cuvântul care exprimă cel mai bine ce simți atunci când Parlamentul calcă în picioare totul, orice principii, orice valori.
  • +17 (21 voturi)    
    udmr (Luni, 10 octombrie 2016, 21:57)

    zigot [utilizator]

    prin cati corupti are raportat la numarul de parlamentari cred ca este partidul cu "coruptia specifica" cea mai mare; dar si de asta data se vede ca in aceasta cloaca sunt toate partidele
  • +29 (31 voturi)    
    sunt senatorii PNL care sunt inca in USL (Luni, 10 octombrie 2016, 22:04)

    zzztop [utilizator]

    la ce tampenie au putut sa faca sa-i urmarim daca apar iar sa cerseasca mandate.
  • -23 (27 voturi)    
    Astia... (Luni, 10 octombrie 2016, 22:08)

    Stef_and [utilizator]

    Au votat chestia asta pentru Kövesi?!?!?
  • +26 (28 voturi)    
    Suie Menat. (Luni, 10 octombrie 2016, 22:18)

    ouyang [utilizator]

    Toti ar trebui sa fiti dati afara in suturi loazelor.
    • +11 (11 voturi)    
      600 de pubele cu zoaie (Marţi, 11 octombrie 2016, 7:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      sa aducem la Parlament, sa le incarcam cu alte zoaie !
  • +30 (32 voturi)    
    Iesiti la vot masiv (Luni, 10 octombrie 2016, 22:48)

    Zimbru [utilizator]

    E singura sansa sa curatam parlamentul de plagiatori si de corupti. Nu stati acasa.
    • +9 (9 voturi)    
      60 % pentru USR (Marţi, 11 octombrie 2016, 7:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      sa vedem cum restul se vor decima intre ei, emanatiile FSN si U$Lamul ! macar 4 ani sa fie asa,
  • +9 (9 voturi)    
    intradevar USL-ul... (Marţi, 11 octombrie 2016, 10:39)

    astronaut [utilizator]

    functioneaza , PNL-isti de vaza (nu de flori) , voteaza cu abramburica , marele PNL , devine micul PNL, agatat de PSD , daca nu scapati de toti ''fonfaitii si sovaitorii din partid !!
  • +12 (12 voturi)    
    Scoteti-i de pe liste! (Marţi, 11 octombrie 2016, 10:47)

    abisala [utilizator]

    Acesti parlamentari n-ar mai trebui sa fie pe listele PNL la viitoarele alegeri!
    • +3 (5 voturi)    
      Dar mai conteaza ? Ce altceva decat psd e pnl ?! (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:21)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      Avem acum in parlament altceva decat o Mare adunare nationala psd-ista ? Ati auzit alte persoane decat Paleologu sau Cernea sustinand cauze morale si dezavuand atitudini politice ale majoritatii sau ale partidelor/gastilor din care fac parte ?!
  • +8 (8 voturi)    
    Si cand te gandesti ca Teodor Atanasiu, (Marţi, 11 octombrie 2016, 11:49)

    Carpi [utilizator]

    finul sau nasul lui Cioaba, (sau ceva de genul asta), facea presiuni sa preia conducerea in PNL prin primavara !!!
  • +8 (8 voturi)    
    Desființarea școlilor doctorale cu plagiate. (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:05)

    asavreau [utilizator]

    Cred-că soluția eliminării hoției din rândul intelectualilor este desființarea școlilor doctorale cu lucrări plagiate și retrogradarea îndrumătorilor care au girat astfel de doctorate.Nu ar fi prea greu,majoritatea doctorilor cu plagiate provin de la pompoasele "academii",numite așa în loc de facultăți și universități.Se adeverește vorba că fudulia face casă bună cu prostia.
  • +6 (6 voturi)    
    hai sa vedem (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:26)

    Adrian_1234 [utilizator]

    daca PNL ar fi serios acum i-ar da afara pe toti astia 12
    Hai sa vedem
  • +4 (4 voturi)    
    Ghilimelizarea invatamantului european (Marţi, 11 octombrie 2016, 13:01)

    Jean_Valjeanu [utilizator]

    Manelistii urasc orice forma de civilizatie, de la lege la folclorul stramosesc. In special diplomele universitare sunt vazute ca un pericol pentru ca detinatorii isi pot castiga existenta fara aprobare de la sistem.

    PSD+ALDE+ partidul mic PNL fac cauza comuna impotriva civilizatiei europene asa cum o cunoastem din istorie si economie. Nu degeaba Alinuta a scos din PNL toti oamenii de cultura ca Paleologu. Se doreste berevoizarea completa a populatiei prin saracie si participare la coruptie, incepand cu membrii PNL.
  • +4 (4 voturi)    
    Multumesc HN (Marţi, 11 octombrie 2016, 14:42)

    ..13 [utilizator]

    pentru transparenta.

    Gaia sa ii ia pe toti penalii cu doctoratele lor!!!!