Klaus Iohannis: Decizia de azi a Senatului risca sa afecteze verificarea impartiala a acuzatiilor de plagiat. Este cel putin suspecta graba cu care s-a actionat pentru modificarea Legii educatiei

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2016, 20:27 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis afirma, intr-o reactie postata pe Facebook cu privire la adoptarea de catre senatori a proiectului prin care CNATDCU este scos din circuitul analizarii plagiatelor in lucrarile de doctorat si respingerea cererii sale de reexaminare a legii, ca decizia de luni a Senatului "risca sa afecteze verificarea impartiala a acuzatiilor de plagiat, care au devenit tot mai dese in ultimii ani". Seful statului considera totodata "cel putin suspecta graba cu care s-a actionat pentru modificarea Legii educatiei".

"In cazurile in care exista indiciile unor plagiate, avem nevoie de verdicte clare, realizate dupa criterii transparente. Decizia de astazi a Senatului risca sa afecteze verificarea impartiala a acuzatiilor de plagiat, care au devenit tot mai dese in ultimii ani. Este cel putin suspecta graba cu care s-a actionat pentru modificarea Legii educatiei, fara o discutie pe fond, intr-un moment in care toata lumea asteapta integritate si performanta", afirma Klaus Iohannis in mesajul postat luni seara pe pagina sa de Facebook.

Amintim ca cererea presedintelui de reexaminare a Legii pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 4/2016 privind modificarea si completarea Legii educatiei nationale, proiect care ajuta doctoratele plagiate si ofera autonomie universitatilor, a fost respinsa in sedinta de plen a Senatului de luni. Senatul este camera decizionala, iar ca urmare a acestui vot CNATDCU (un Consiliu a carui credibilitate a fost consolidata prin deciziile de plagiat in cazuri de rasunet, precum Victor Ponta si Gabriel Oprea) va fi scos din circuitul analizarii plagiatelor in lucrarile de doctorat, devenind doar instanta de apel. Rezultatul votului - 90 voturi "pentru", 6 abtineri, 12 voturi "impotriva" pentru legea in forma care a trecut de Senat si la care s-a cerut reexaminarea.

Ultima sansa ca Legea sa nu intre in vigoare in forma dorita de parlamentari este atacarea ei la Curtea Constitutionala de catre presedinte, in caz ca exista indicii de neconstitutionalitate.

Citeste pe larg toate modificarile aduse de parlament:



Citeste mai multe despre   









6147 vizualizari
  • +25 (37 voturi)    
    Dle Presedinte... (Luni, 10 octombrie 2016, 20:41)

    astronaut [utilizator]

    sunteti singura institutie care mai poate ''repara ''ceva , Contestatie la CCR , altfel HOTIA va sta la masa cu ''regele'' !!
    • -13 (21 voturi)    
      Nu pricep (Luni, 10 octombrie 2016, 21:41)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      Hotia DEJA sta de 27 de ani la masa cu "regele". Romania e jefuita sistematic de mafie cu ajutorul securimii mai noi sau mai vechi. NIMIC NOU: O tara care nu merita sa mai existe.
      • +2 (2 voturi)    
        Topul mondial al coruptiei - ianuarie 2016 (Marţi, 11 octombrie 2016, 13:30)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Punctajele acordate ţărilor reflectă gradul perceput de corupţie: 100 de puncte înseamnă deloc corupt, iar 0 puncte foarte corupt.
        Pe primele locuri în clasament se află Danemarca (91 de puncte), Finlanda (90 de puncte), Suedia (89 de puncte), Noua Zeelandă (88 de puncte) şi Olanda (87 de puncte), iar pe ultimele Sudan (12 puncte), Afghanistan (11 puncte), Coreea de Nord şi Somalia (câte 8 puncte).
        România ocupă locul 58 si a obţinut un scor pe 46 de puncte.
        România s-a clasat înaintea Italiei (44 de puncte), Turciei (42 de puncte), Bulgariei (41 de puncte), Serbiei (40 de puncte) şi Albaniei (36 de puncte). Republica Moldova a obţinut un scor de 33 de puncte, Ucraina - 27 de puncte, iar Rusia - 29 de puncte.
        Ce zici cam multe tari care nu ar trebui sa mai existe?
    • +20 (26 voturi)    
      Ăia nouăxeci care au votat pentru (Luni, 10 octombrie 2016, 21:56)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      sunt fie plagiatori fie prezumtivi plagiatori, Cum s-au gasit toți plagiatorii și toți corupții să conducă România? Hai DNA!
      • -2 (4 voturi)    
        te grabesti, senatorii au gandit corect (Marţi, 11 octombrie 2016, 8:50)

        jescu [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Un CNATDCU numit de ministrul educatiei nu poate fi decat politic, pentru ca ministrul este om politic(doar guvernul actual este tehnocrat, urmeaza guverne politice). Ce poate insemna ca lucrarea sa fie "judecata" de un grup numit de politic ? O lucrare 95% originala si 5% cateva scapari poate fi considerata plagiata. Asta inseamna ca toti politicienii opozitiei au a doua zi lucrarile plagiate. E posibil sa si fie un grad mare de plagiere (poate peste 20%) in multe lucrari pentru ca in trecut comisiile acceptau asa ceva. Daca vine PSD la putere, numeste alti oameni in CNATDCU si a doua zi toti tehnocratii si PNL-ul sunt plagiatori. Nu e normal sa se joace de-a reanalizarea pe criterii politice.
        • +1 (1 vot)    
          draguta PSD-ul este in opozitie? (Marţi, 11 octombrie 2016, 13:37)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui jescu

          Pai nu Androneasca este port drapelul si pentru aceasta lege nesimtita?
          PSD si PNL au votat pentru aceasta lege in Senat. Ele au inchis ochii la toate ordonantele lui ponta cu care au macelarit legea educatiei.
          Aceste mizere partide sunt azi la putere.
    • +5 (9 voturi)    
      Legea votata de Senat este o mare mizerie, (Luni, 10 octombrie 2016, 23:59)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      dar "mizeria" asta este din pacate constitutionala !
    • +8 (10 voturi)    
      Iar poporul vrea doar 300 de parlamentari (Marţi, 11 octombrie 2016, 0:01)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      Asta nu conteaza?
  • +29 (33 voturi)    
    Regina viespilor - Androneasca zice (Luni, 10 octombrie 2016, 21:07)

    Maniu [utilizator]

    ca numai universitatile pot decide...Zau, statul roman nu are obligatii ? Maine imi fac facultate de aeronave si dau diploma de inginer cu urgenta celui care va construi special pentru ea si restul raufacatorilor un avion.
    • +16 (20 voturi)    
      culmea e ca universitatile semneaza plagiatul (Luni, 10 octombrie 2016, 22:01)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      iar apoi ele sunt puse sa spuna daca au gresit. de rasul curcilor ce au votat astia din USL.
      • +14 (16 voturi)    
        pai..nu stii? (Luni, 10 octombrie 2016, 22:16)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        Lupul paznic la oi. Pus (votati) chiar de berbeci.
      • +3 (5 voturi)    
        Nu e asa (Marţi, 11 octombrie 2016, 0:05)

        Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        Asti si-au facut un sistem cu circuit inchisdoar ptr unii amariti culeg firimiturile dar societatea in ansamblu sufera si sa fim realisti numai o revolutie ne mai duce spre evolutie. Nu putem sta non stop in strada si am vazut ce inseamna asta, manipulare, batjocura multi pacalici care se afla in treaba, ma gindesc cine poate sa o faca, ce model de individ, indivizi pot lua tara in miini. Ma uit cu durere si vad o natie distrusa.
  • +12 (16 voturi)    
    PSD & PNL = LOVE, a cata oara ? (Luni, 10 octombrie 2016, 21:30)

    Plagarus [utilizator]

    Politrucii celor doua partide,daca schimba peste noapte tabara si trec unii in partea celorlalti,nici nu se observa in oaresce,schimbarea de orientare / culoare !
  • +14 (20 voturi)    
    O părere (Luni, 10 octombrie 2016, 21:34)

    dezabuzatul [utilizator]

    Dacă aceste specimene în frunte cu asasina învățământului românesc au aproape 40% în sondaje și probabil vor câștiga alegerile, atunci ne merităm soarta. E nevoie de implicarea fiecăruia dintre noi, de ieșirea masivă la vot ca să evităm un dezastru.
    • +9 (15 voturi)    
      Exact, solutia este iesirea la vot (Luni, 10 octombrie 2016, 22:42)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui dezabuzatul

      Daca 60% din populatie sta acasa, ca la celelalte alegeri, iar va avea PSD-ul 40%. Hai ca putem sa le dam lovitura fatala coruptilor si plagiatorilor, daca iesim masiv la vot si ei devin o minoritate in Parlament.
  • +16 (20 voturi)    
    Senatul trebuie scos in strada (Luni, 10 octombrie 2016, 21:39)

    ouyang [utilizator]

    Cu suturi in c.rul ala gras de porci.
  • +11 (15 voturi)    
    Suspecta? (Luni, 10 octombrie 2016, 21:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De ce? Există cea mai mică bănuială că legea nu e dată de niște hoți pentru alți hoți? Mie unul imi este clar. Cred că și lui KIWI îi e clr, dar a folosit un cuvânt ambiguu. Intr-un stat de tip securisto-mafiot, o asemenea lege era de asteptat
  • -13 (21 voturi)    
    Am doar eu impresia...? (Luni, 10 octombrie 2016, 21:58)

    newlook [utilizator]

    Am doar eu impresia, sau legea asta o ajuta pe Kovesi?
    • +6 (12 voturi)    
      Ai doar tu impresia (Luni, 10 octombrie 2016, 22:24)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      S-a dovedit cumva ceva in ceea ce o priveste ?
    • +12 (16 voturi)    
      Mai răsfirați, băieți... (Luni, 10 octombrie 2016, 23:14)

      slashroot [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Câtă lipsă de imaginație! Tabăra plagiatorului, mincinosul patologic, cel despre care Hotnews publicase odată o listă cu minciunile pe care ni le servise nonșalant sperând că uităm, acum o acuză pe Kovesi fix de ceea ce sunt ei acuzați.

      Au preluat cu aceeași nonșalanță chiar și tema campaniei din State, motivul mailului privat.

      Pe de altă parte, poate nu e lipsă de imaginație, ci strategie de manual: acuză-i înapoi de același lucru de care ești tu acuzat; deși minciună, asta va distrage multora atenția...
    • +4 (10 voturi)    
      Asa ti-au dat scris pe foaie sa citesti ? (Marţi, 11 octombrie 2016, 0:07)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Si tu faceai parada pe aici de om cu principii ! Ha-ha-ha...

      Tineti-ma, ca nu mai pot de ras ! Niuluc, intelectualul de stanga, cel plin de principii !

      PS. Du-te, ma si canta la alta masa. Vezi ca intreba Cautis de tine. Vrea sa te cunoasca...
  • +4 (6 voturi)    
    Cu respect... (Luni, 10 octombrie 2016, 23:36)

    Crop [utilizator]

    Apa e uda!
  • +14 (18 voturi)    
    Un pic mai vocal, domnule Iohannis (Luni, 10 octombrie 2016, 23:50)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Iesiti putin mai vocal in media si declarati-va surprinderea si dezacordul. Asa, doar dand declaratii caldute n-o sa impresionati pe nimeni.
    Cred ca puteti face doua lucruri:
    -contestatie la CCR
    - sa o promulgati in a 30 a zi, astfel incat sa mai prindem cativa hoti
    Iar Alina Gorghiu a cam dat cu mucii in fasole. Vedeti lista votantilor pro si cea a absentilor + cei care s-au abtinut
  • +1 (1 vot)    
    Demolatoarea argumenteaza cu : "Nicaieri in lume (Marţi, 11 octombrie 2016, 11:31)

    deval [utilizator]

    ....", uitand ca NICAIERI in lume nu exista o asemenea dimensiune a fraudei la doctorate girata din universitati de alti ca ei !!
    Cred ca singura solutie este ca fiecare nou nascut sa primeasca pe langa certificat de nastere, alocatie si cate un doctorat de la psd si acoperitii lui !!
    Alocarea sa fie subventionata de stat, sa se produca la oferta si pe diplome sa treaca parintii domeniul ca e democratie !!
  • +2 (2 voturi)    
    Graba (Marţi, 11 octombrie 2016, 11:43)

    Gladiatorul [utilizator]

    si unitatea de monolit a Parlamentului in votul exprimat. Avem, de douazeci si sase de ani, continuitatea si consecventa Marii Adunari Nationale. N'asa?
    • +1 (1 vot)    
      Diferenta e ca divese aripi isi zic : de dreapta (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:30)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Gladiatorul

      de stanga, au cate un alt sef , culori si denumiri diferite, sa avem noi de ce ne certa !! De fapt la fsn nu au fost suficiente locuri si suficient de "in fata" inca din 1989 astfel incat au trebit sa infiinteze si pnl, psd etc !
      Singurul partid de opozitie a fost pntcd si asta cat au trait Coposu si Ticu Dumitrescu ...