UPDATE 99 de parlamentari, majoritatea de la PSD, au atacat la Curtea Constitutionala legea privind dezincriminarea conflictului de interese, care a fost votata in unanimitate: "Asigura o subtila dezincriminare retroactiva, o veritabila amnistie"

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 29 iunie 2016, 13:12 Actualitate | Politic

Proiectul de lege care dezincrimineaza conflictul de interese pentru parlamentarii care si-au angajat rudele la birourile parlamentare pana in anul 2013 a fost contestat la Curtea Constitutionala de 99 de parlamentari, majoritatea de la PSD, dupa ce a fost votat in unanimitate cu numai o saptamana in urma. Sesizarea vine dupa ce legea a fost aspru criticata, inclusiv de ministrul Justitiei.

CCR va lua in discutie sesizarea pe data de 6 iulie, potrivit Agerpres.

Sesizarea a fost semnata de 76 de deputati PSD, 13 UDMR, 9 reprezentanti ai minoritatilor si un liberal - Mihaita Calimente (gasit in conflict de interese tocmai pentru aceasta fapta), iar adresa de inaintare a sesizarii de neconstitutionalitate a fost semnata de liderul deputatilor PSD, Florin Paslaru, in conditiile in care proiectul a fost initiat de actualul presedinte interimar al Camerei Deputatilor din partea PSD, Florin Iordache, si de deputatul UDMR Marton Arpad, fiind votat de parlamentari de la toate partidele, transmite Mediafax.

Un motiv invocat este acela ca legea "ar putea conduce la un conflict juridic de natura constitutionala intre Parlament si Inalta Curte de Casatie si Justitie" deoarece actul normativ introduce el insusi o interpretare cu privire la conflictul de interese.

Un al doilea motiv invocat de autorii sesizarii de neconstitutionalitate este ca legea "are efecte retroactive incalcand principiul neretroactivitatii legii consacrat de prevederile art. 15 alin. 2 din Constitutia Romaniei: <<Legea dispune numai pentru viitor, cu exceptia legii penale sau contraventionale mai favorabile >>".

"Prin interpretarea art. 38 alin (11) din legea nr. 96.2006 privind statutul deputatilor si al senatorilor va aparea o contradictie intre dispozitiile din legea generala 161/2003 si dispozitiile din legea specifica 161/2003 incalcandu-se spiritul Constitutiei", mai arata autorii sesizarii, potrivit Mediafax.

(Legea, n.r.) "Asigura o clauza de impunitate retroactiva fiind o <<subtila dezincriminare retroactiva, o veritabila amnistie>> pentru parlamentarii care au angajat rude inainte de data la care a intrat in vigoare aceasta interdictie prevazuta de art. 38 alin (11) din legea nr. 96/2006 privind statutul deputatilor si al senatorilor, acestia nemaiputand fi trasi la raspundere juridica penala si civila".

"Trebuie mentionat ca infractiunea de <<Conflict de interese>> prevazuta de art. 301 C.P. nu este aplicabila unor fapte in care exista o vinovatie, o incalcare a legii, ci se adreseaza acelei <<zone gri>> in care se incrimineaza posibilitatea ca functionarul public sa actioneze fiindu-i afectata impartialitatea de un interes personal. (...) Va solicitam sa declarati neconstitutionala legea privind interpretarea art. 38 ali (11) din legea nr. 96/2006 privind statutul deputatilor si senatorilor in raport cu argumentele aduse", incheie autorii sesizarea trimisa la CCR.

Potrivit Agerpres, sesizarea a fost semnata de liderul de grup al deputatilor PSD, Florin Paslaru.

UPDATE Cum explica liderul deputatilor PSD depunerea sesizarii: "Dupa ce am votat legea au aparut in spatiul public, de la societatea civila, din presa asa ca am stabilit cu deputatii PSD, UDMR, ALDE, PNL sa cerem un punct de vedere de la Curtea Constitutionala. De multe ori nu se facea asta, faceau altii sesizari. Acum am facut noi" a spus Paslaru, citat de News.ro.

"Legea a fost votata in 2013 si s-au luat lucruri in considerare din 2008. Pana si ANI a constatat, in momentul cand ne-a trimis hartia, ca din punct de vedere penal, fapta era amnistiata" a spus la randul sau Calimente. Deputatul PNL a precizat ca cei vizati de prevederile legii au ramas in contencios administrativ, care putea duce la scaderea salariului, pe trei luni, cu 10%. "Curtea sa spuna, da, ca legea nu poate actiona retroactiv, ca pe urma iar ne trezim ca cineva interpreteaza altfel, si sa o ia de la capat", a afirmat Calimente, singurul liberal care a semnat sesizarea.

Potrivit site-ului Camerei Deputatilor, acestia au trimis, pe 23 iunie, presedintelui interimar al Camerei Deputatilor, Florin Iordache, sesizarea cu privire la neconstitutionalitatea Legii pentru interpretarea art. 38 alin.(11) din Legea nr. 96/2006 privind Statutul deputatilor si senatorilor.

Parlamentarii au votat pe 22 iunie, aproape in unanimitate, dezincriminarea conflictului de interese pentru cei care si-au angajat rudele la cabinetele parlamentare pana in anul 2013. Au fost 306 voturi pentru si o singura abtinere.

Detalii despre proiect, aici.


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
12147 vizualizari
  • +14 (16 voturi)    
    99... (Miercuri, 29 iunie 2016, 13:36)

    Geo6101 [utilizator]

    ...Din 588?
    • +2 (6 voturi)    
      si sunt curios ce inseamna unanimitate (Miercuri, 29 iunie 2016, 14:43)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

      Ma intereseaza daca acei oameni care au contestat-o au fost atunci cand s-a votat. Ma mai intereseaza daca s-a votat la vedere sau nu. Articolul asta parca ii critica pe cei care contesta legea.
  • +31 (31 voturi)    
    cum de? (Miercuri, 29 iunie 2016, 13:36)

    exlc [utilizator]

    Pai nu ei au votat-o? Sau nu inteleg eu ceva.
    • +22 (22 voturi)    
      ba da (Miercuri, 29 iunie 2016, 13:49)

      tropotaru [utilizator] i-a raspuns lui exlc

      dar acum si pana la alegeri, regreta ca n-au fost atenti si au votat.
      • -3 (7 voturi)    
        sau poate nu (Miercuri, 29 iunie 2016, 14:44)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

        De unde stim ca sunt aceeasi cu cei care au votat-o ? In articol scrie de unanimitate, dar oare nu se refera la unanimitate din cei care au fost prezenti ?
      • +3 (5 voturi)    
        Un truc ieftin (Miercuri, 29 iunie 2016, 15:35)

        Kap [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

        Parcă am mai văzut circul ăsta de prost gust jucat de PNL: ah, nu ne-am dat seama că am votat un tur, hai că ne prefacem că ne pare rău și cică atacăm legea, nu-i așa că sunteți fraieri și ne credeți?
        Bă pesediști nen0r0ciți, întâi să vedem legea întoarsă și apoi mai vedem. Vă vedeți cu sacii în căruță, dați bice cailor apoi vă frângeți mâinile că vă pare rău!
    • +8 (14 voturi)    
      da, sunt cei care nu au votat-o! (Miercuri, 29 iunie 2016, 13:50)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui exlc

      adica cei care nu au fost la sedinta respectiva! si cel care s-a abtinut-Remus Cernea.
      • +3 (15 voturi)    
        Cred ca delfinii i-au soptit (Miercuri, 29 iunie 2016, 14:06)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        lui Cernea ca e ceva in neregula la mansarda.
  • +9 (9 voturi)    
    deci (Miercuri, 29 iunie 2016, 14:34)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Au votat-o dar acum ca vin alegerile vor sa apara in fata prostilor ca aparatorii valorilor si incep lupta.
    Lupta va dura fix dupa alegeri cand CCR v-a zice ca e nu e treaba lor si ramane cum am stabilit, adica cum am votat deja.
    Si uite asa au si legea votata si castiga si alegerile ... ce destepti sunt ei si ce prosti sunt cei ce ii voteaza
  • -3 (5 voturi)    
    pai (Miercuri, 29 iunie 2016, 14:55)

    ADan [utilizator]

    odata fac si ei o chestie buna la cativa ani si aruncati cu pietre. aruncati in ceilalti 500 care nu am contrasemnat
    • +5 (5 voturi)    
      Normal (Miercuri, 29 iunie 2016, 16:50)

      Fenrir [anonim] i-a raspuns lui ADan

      Wtf? Normal ca trebuie aruncat cu pietre. Astia ne cred idioti ca 99 vor neconstitutionala o lege votata cu UNANIMITATE in urma cu vreo saptamana.

      Asta e pe linia drumurilor asfaltatate in saptamana inainte alegerilor si a patriarhului daniel declarand in mijlocul zilei alegerilor prezidentiale ca Dumnezeu lucreaza si prin persoane de alta credinta.

      E la nivel de politica din Zimbabwe toata faza...
  • +8 (8 voturi)    
    Presupunere (Miercuri, 29 iunie 2016, 15:26)

    Sani [utilizator]

    PSD-istii au personalitate dubla sau tripla.

    O personalitate este cea construita la sedintele de partid PSD: fara istoric, fara remuscari, fara creier!

    Cealalta este cea de 'Back-up', de aratat la tv, in familie, etc...

    Votati romani PSD in continuare ca asa ajungeti cu totii!
  • -3 (5 voturi)    
    a ajuns psd-ul sa ceara judecata dreapta:))) (Miercuri, 29 iunie 2016, 15:41)

    jackalphonse [utilizator]

    nah...si basescu cerea sa fie incarcerati coruptii, dar el impreuna cu udea, videanu and co. furau de rupeau.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu fac altceva decat sa-si securizeze porcaria ! (Miercuri, 29 iunie 2016, 15:41)

    Susufler0 [utilizator]

    In fond aici pesedistii "bat in cuie" soarta a maximum 20-25 de parlamentari proprii, care oricum nu mai puteau candida pt parlamentul viitor dar, ATENTIE !, au putut candida la locale anul acesta.
    Restul "sacrificatilor", de inca cateva zeci sunt de la PNL, UNPR si ceilalti).

    In plus, nu trebuie uitat principalul aspect : fondul legii ramane, adica e liber la nepotism de acum incolo.

    Cu alte cuvinte, pana acum au fost cateva zeci de parlamentari in ilegalitate, de acum incolo, poate fi TOT PARLAMENTUL IN LEGALITATE !!!

    PS. Si, apropo : uitati-va bine, (adica retineti-le numele celor 99 care au semnat sesizarea catre CCR) iar apoi verificati in Parlamentul ce se va forma dupa alegerile din toamna sa vedeti cati dintre acestia isi vor reinnoi mandatele, iar dintre ei cati vor beneficia de legiferarea legii nepotismului" .

    PPS. Pe pariu ca toti ?

    PPPS. Ei erau cei mai interesati sa beneficieze de legea asta incepand cu 2017 si nu aveau niciun chef sa se trezeasca cu ea blocata pe la Curte, intr-o situatie neclara! !
    Pt acest motiv, sa nu cumva sa ii facem eroi !!!
  • +3 (3 voturi)    
    fiind o lege votata chiar de ei (Miercuri, 29 iunie 2016, 16:01)

    tropotaru [utilizator]

    era foarte simplu sa o abroge. Dar, ghinion, in mod sigur erau iar neatenti si votau in unanimitate impotriva abrogarii.

    Asa ca ce s-au gandit? Hai s-o pasam la CCR, urmeaza vacanta, mai tragem de timp, la fel cu uninominalul, important e sa treaca alegerile. Ne prefacem doar ca vrem sa schimbam aberatiile pe care tot noi le-am votat, dar avem grija sa nu reusim pana la alegeri.